Plan voor bouw van 150 huizen op Schuttersveld Klungeligheid B en W bij maken van plannen voor nieuwe Paterbrug actief in vrije tijd Diefstal uit kelderboxen VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 LEIDEN/REGIO Medische Diensten LEIDEN - Het gemeentebestuur heeft onzorgvuldig geopereerd bij het maken van plannen voor een nieuwe Paterbrug over de Witte Singel. Dat is de opvatting van de leden van de raadscom missie voor ruimtelijk ordening en verkeer. Het D66-raadslid Lan- genberg verweet het college van B en W 'klungeligheid' in deze kwestie. Vorig jaar besloot de gemeente een prijsvraag uit te schrijven voor een nieuwe fiets- en voetgan gersbrug. Drie ontwerpers heb ben op verzoek een plan gemaakt. Onlangs besloten B en W de plan nen vanwege de hoge kosten af te wijzen. Volgens de commissiele den had het college zich van te vo ren moeten realiseren hoe duur een nieuwe brug zou kosten. Gemeente-ambtenaar J. Piret verklaarde gisteravond in de raadscommissie het vreemd te vinden dat het college niet met de architecten is gaan praten. Enige bijsturing van dë plannen was in zijn ogen wel mogelijk geweest. Ook Hettinga (CDA) zei de gang van zaken te betreuren. Volgens hem is de gemeente nu 36.000 gul den kwijt aan drie plannen waar mee niets wordt gedaan. "Het is een dure les. Zoiets moeten we niet te vaak doen", aldus het raadslid. Volgens Langenberg (D66) wist het gemeentebestuur van te tevo ren waar het aan toe was. Van Lint (Groen Links) meende dat de commissieleden de hand ook in eigen boezem moeten steken om dat ze met de gang van zaken ak koord is gegaan zonder de finan ciële consequenties goed te ken- Van Rij (PvdA) stemde als eni ge tegen het voorstel om nu de ou de Paterbrug, bestaande uit boomstammetjes, maar op te knappen. Hij bestreed dat de ar chitecten in de fout waren gegaan bij de kosten. Het is juist de ge meente geweest die een reken fout heeft gemaakt, meende Van Rij. Wethouder Van der Molen (ruimtelijke ordening) verklaarde dat de gang van zaken niet de schoonheidsprijs verdient. Ze gaf toe dat Van Rij gelijk heeft wat betreft de rekensom die de ge meente had moeten maken. De brugontwerpers hebben zich keurig aan de financiële rand voorwaarden gehouden. "Het is de gemeente die nu zegt dat ze, gezien haar financiële positie, het geld er niet voor over heeft". Marislaan waarschijnlijk doorgetrokken naar Schipholweg LEIDEN - De gemeente heeft een plan gemaakt voor de bouw van ongeveer 150 woningen op het Schuttersveld. De wonin gen komen achter de kantoor gebouwen die al aan de Schip holweg liggen. Verwacht wordt dat ook de resterende gaten tus sen de kantoren snel worden volgebouwd. Aan de Willem de Zwijgerlaan is bovendien een tweede parkeergarage gedacht. Essentieel voor het plan is, volgens de gemeente, dat straks een strikte scheiding tot stand wordt gebracht tussen de kantoren en de woning bouw. Tot dusver was dit onduide lijk omdat aan de planvorming voor het Schuttersveld een flexibel be stemmingsplan ten grondslag lag. Volgens het huidige plan blijven de randen langs de Schipholweg be stemd voor kantoren, terwijl het binnenterrein nu is bestemd voor de bouw van woningen in maxi maal vier lagen hoog. Over het type huizen (sociale woningbouw of du re appartementen) valt volgens wet houder Van der Molen (ruimtelijke ordening) nog geen zinnig woord te zeggen. worden doorgetrokken naar de Schipholweg. Dit betekent dat de Marislaan weieens een drukke ver keersader zou kunnen worden. De gemeente wil echter maatregelen nemen om sluipverkeer van de Schuttersveldweg naar de Schip- hollaan te voorkomen. Voor het kruispunt bij het kantoor van Re search voor Beleid wordt gedacht aan een verkeerslichtinstallatie om de situatie aldaar veiliger te maken. Bewoners van de Marislaan en omgeving zijn bezorgd over de door de gemeente gewenste ontwikke lingen. Zij vrezen voor geluid- en stankoverlast door de toenemende verkeersdrukte. Ook is de buurt be vreesd voor parkeeroverlast. De ge meente hoopt het parkeerprobleem op te lossen door de bouw van een tweede parkeergarage aan de Wil lem de Zwijgerlaan. De Bewonersorganisatie Mare- dijk heeft maandag 12 februari een bijeenkomst belegd waar wethou der Van der Molen zal reageren op de kritiek uit de wijk op onder meer de mogelijk doortrekking van de Marislaan. De informatie-avond wordt gehouden in het speeltuinge bouw en begint om 20.00 uur. Raadsleden in de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening en verkeer drongen er gisteravond bij de wethouder op aan niet te royaal te zijn met het creëren van parkeer plaatsen in verband met de nabij heid van het station. Van der Molen zegde toe met een notitie te zullen komen over de te hanteren parkeer- norm voor het Schuttersveld. Uitwisseling met Oxford LEIDEN - Leidenaars die Oxford van dichtbij willen leren kennen, kunnen een vierdaagse trip maken naar deze Engelse plaats en deelne men aan een onderdeel van dg jaar lijks uitwisseling met Leiden. Zoals elk jaar vertrekken ook nu weer met Pasen zo'n 150 Leidenaars naar Oxford. Leden van verschil lende verenigingen, buschauffeurs en bij voorbeeld muziekgroepen worden in het kader van de jumela- ge ondergebracht bij hun Engelse collega's. Voor wie niet met de officiële uit wisseling meekan, maar toch nar Oxford wil, biedt de Stichting Hol land-Britain Foundation nu een al ternatief. In de vierdaagse reis is ook het bezoeken van de Fare- wellparty van de officiële uitwisse ling opgenomen. Voor meer infor matie: 220291. Schouwburg (I) De redactie van het weekblad Pa norama heeft zich onlangs de ogen uitgewreven over de gang van zaken bij de Leidse Courant. Mogelijke publicaties over de ver duistering van recettegelden bij de schouwburg zouden de Leidse free-lance journalist P. Viering zijn baantje hebben gekost en Leidse Courant chef G.J. Onvlee zou de verdachte adjunct-direc teur Hans Kagie van de schouw burg de hand boven het hoofd willen houden omdat hij persoon lijk bevriend is met de verdachte. "De buitenkant glanst, maar in de ingewanden van het theater is een lintworm actief die sinds 1988 een aanzienlijke hoeveelheid bankbiljetten heeft verorberd", schrijft Panorama-verslaggever Dick Nierop in een artikel dat waarschijnlijk volgende week in het weekblad zal verschijnen en kennelijk is bedoeld om de Leid se losse verkoop te doen stijgen. Nierop is niet te beroerd om ons het verhaal vast toe te zenden. Nieuws over de schouwburg zaak levert het verhaal in Panora ma niet op, ook al doet Nierop erg zijn best er een 'Leidse thriller' van landelijk formaat van te ma ken. "Woordvoerders van het Leidse stadhuis zijn de meest zwijgzame van het westelijk half rond", zo verklaart de de Panora ma-journalist het geringe resul taat van zijn speurwerk. Omdat de Panorama-journalist er niet in slaagt andere informatie los te peuteren dan al in de Leidse dagbladen heeft gestaan, denkt hij dat een gesprekje met collega- journalist P. Viering, als freelan cer onder meer werkzaam voor de Leidse Courant, uitkomst zal bie den. Chef-redacteur G.J. Onvlee zou Viering echter hebben ge maand zijn mondje dicht te hou den, anders zou het zijn baantje wel eens kunnen kosten. Volgens het Panoramaverhaal houdt Lei- denaar Viering zijn tanden inder daad op elkaar, maar kan "tot ie ders verbijstering een week later toch zijn biezen pakken". "Is dat misschien een normale gang van zaken bij de Leidse Cou rant, wil de weekblad-verslagge ver vervolgens weten, terwijl hij terloops ook nog even signaleert dat 'de courant' vrijwel niets pu bliceert over de strafzaak zelf. Al le reden, volgens de verslaggever, om de heer Onvlee eens op een te lefoontje te trakteren. Onvlee zou geschrokken heb ben gereageerd en als een kat in het nauw voor een weinig indruk wekkende aanval hebben geko zen. "Ventje, ik begrijp niet waar jij je mee bemoeit. Dit is helemaal geen zaak voor Panorama!" "Pardon? Hoe bedoelt u?" "Het gaat je gewoon niet aan". "Heeft u reactie misschien te maken met het feit dat de heer K. (bedoeld is adjunct-directeur Ka gie, red.) ooit op de sportredactie van uw krant werkte?" "Onzinvraag. Ik begrijp niet waarom je die vraag stelt, ventje". "Wacht even, spreek ik nu met de journalist Onvlee of met de commercieel medewerker van de heer K.?" "Ik hang nu op, het gaatje geen donder aan!" Tuut-tuut-tuut. Bij navraag is de Panorama- jounalist gebleken dat Onvlee persoonlijk bevriend is met de heer Kagie, al dan niet verdacht van fraude bij de schouwburg. "En het volgende verjaardags feestje moet natuurlijk wel gezel lig blijven", zo verklaart hij de op stelling van Onvlee. "Vriendjes politiek gaat kennelijk vóór jour nalistieke integriteit", conclu deert de Panorama-verslaggever. Schouwburg (2) Ook wij besloten Onvlee maar eens op een telefoontje te trak teren. De Leidse-Courantchef vertelt ons dat er niet veel klopt van het verhaal van de Panorama- verslaggever. Hoe het dan zit met het ontslag van de journalist, wil len wij weten. "Dat staat volkomen los van de schouwburg-zaak", verklaart On vlee. "Viering deed, als free-lan cer, voor ons verslag van de ver gaderingen van de universiteits raad. Dat werkte niet zo goed. Er kwam weinig uit. Bovendien is de redactie geconfronteerd met be zuinigingen en hebben we ook daarom besloten die vergaderin gen van de universiteitsraad ge woon zelf te doen. Ongeveer twee maanden voor de kwestie rond de Schouwburg aan het rollen kwam heb ik aan Viering al meegedeeld dat dat er aan zat te komen. En dat is uiteindelijk ook gebeurd". Het feit dat Viering (die ook werkzaam is voor Panorama) op de redactie van de Leidse Cou rant een foto van de verdachte wilde bemachtigen, nadat Pano rama-journalisten eerder te ver staan was gegeven dat ze die foto niet kregen, heeft wel de irritatie van Onvlee gewekt. "Maar het heeft er niets te maken met dat hij zijn baantje bij ons is kwijtge raakt", benadrukt de Leidse-Cou rantchef. Journalist Viering wil eigenlijk VALKENBURG - De bouw van de brug over de Oude Rijn bij Valkenburg verloopt volgens sche ma. Met groot materieel worden momenteel de oplegpijlers gestort waarop over enkele maan den het brmgdek wordt geplaatst. Verder wordt gewerkt aan de bekisting voor de 'kelder', waar in de machines voor het bewegende deel van de brug komen. Gelet op de hoogte van het bouw werk kan deze kelder boven water worden ge bouwd. De beweegbare brug vormt een belangrijke schakel in het traject van de nieuwe Provincia- leweg S-4, die begint op de Wassenaarseweg in Katwijk (de S-l) en eindigt op de Plesmanlaan in Leiden. Het eerste deel van de weg, van Kat wijk tot de Voorschoterweg in Valkenburg, is nagenoeg gereed. Het wachten is alleen nog op mooi weer om de laatste deklaag van het asfalt aan te brengen, maar die werkzaamheden ge beuren naar verwachting pas in april of mei. Ook de verkeerslichteninstallatie, de ANWB- borden en de belijning moeten nog worden aan gebracht. Het is de bedoeling dat eind mei dit eerste deel van het traject in gebruik wordt geno- De opening van de volledige S-4 staat nog steeds geplaiid voor het voorjaar van 1991. In dit schema past de oplevering van de beweegbare brug aan het eind van dit jaar. Nog voor de bouwvakvakantie wordt begonnen met het plaatsen van de brugdelen, die bestaan uit pij lers van een meter breed en 27 meter lang. De to tale breedte van het bouwwerk wordt 17 meter en de totale lengte bedraagt, inclusief de zoge naamde 'aanbruggen' voor en na de overspan ning over het water, ongeveer 210 meter. De doorvaarthoogte van de nieuwe brug is 5,5 me ter. De verwachting is dat het brugdek slechts enkele keren per dag open hoeft omdat de meeste binnenvaartschepen het obstakel moeiteloos kunnen passeren. (foto Wim Dijkman) ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan. Zwijneriburg, Meyer, Van Leeu wen. Verhage, Groeneveld, de Ruiter. Jans sen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Visser, tel: 143916. zo 8 uur tot 24 uur: M.A. van Schie, tel: 177100, Rijnsburgerweg 163. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytelbaum, tel: 120266, Utrechtse Veer 17. zo 8 uur tot 24 uur: M.J.Th.M. Bergmeyer, tel: 226201, Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H.P. Jurgens. tel: 125820, Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk. tel: 125820, Burg gravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: D.R. van Wingerden, tel: 310047, Boshuizerkade 31. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr. tel: 120347, Zoeter- woudsesingel 11. Groep 5 Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooyman, tel: 122268, Noordeindeplein 2a. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, tel: 123752, Noordeindeplein 2a. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: R. van Velzen, Heelblaadjespad 9, tel: 891100, spreekuur: Vlaskamp 16; zo: F. Kern- me, Grotiuslaan 12, tel: 893139, spreekuur: Florijn 10. tel: 891000; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: mevr. H.G. Swa- ger, Hendrik Andriessenlaan 31. tel: 156200. Voorschoten za: L. Prescott, Bachlaan 1. tel: 2356; zo: C. Meijer. J.W. Frisolaan 13. tel: 3032. Warmond A. de Gijzel. Dorpsstraat 35, tel: 10834. Wassenaar za: E. Op 't Land, tel: 13056, Middelweg 21zo: G. Schaepman, tel: 14561, Van Zuylen van Neijeveltstraat 42. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- tetwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 9/2 tot vr. 16/2 door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel: 071-211611; Apotheek Stevenshof, Ina Boudier Bakkerplein 1. Leiden, tel: 071-313234; Apotheek Meidoorn, Voorstraat 59, Voorscho ten. tel: 01717-3350; Apotheek Langstraat. Langstraat 156, Wasse naar, tel: 01751-11350. Ouderen De Ouderen Aktiviteitencommissie Lei den Zuid-West houdt zondag 11 februari weer een ontspanningsmiddag voor ou deren in het verzorgingstehuis Van der Willigenhof aan de Apollolaan. Er staat onder meer een optreden op het pro gramma van muziekgroep De Sleutels. De middag duurt van 14.30 tot 16.30 uur, de toegangspijs is vastgesteld op 2 gul den. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw. Boshuizerlaan 26, Lei den. tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt. Homans- traat 1. Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag. Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: H.C. Teune, Roodenburgerstraat 18, Leiden, tel: 071-124724, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar mevr. K.L. Sutiono-Goei.'Kon. Marinelaan 29, Voorschoten, teh 01717-5009. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging "Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor dringende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. Tweede uitrit bij nieuwbouw Eysingahuis LEIDEN - De gemeente heeft het bezwaarschrift tegen de bouw van 10 woningen achter de Rijnsburger weg (op de plek van het Eysinga huis) verworpen. Wel houdt de ge meente de initiatiefnemer, het aan nemingsbedrijf Du Prie, er aan om een tweede ontsluiting van het ter rein te maken via de in- en uitrit van het naastgelegen zusterhuis van het Academisch Ziekenhuis. Een aantal bewoners van de Rijnsburgerweg, dat bezwaar heeft gemaakt tegen het plan, vreest dat de huidige uitrit op de Rijnsburger weg het verkeer van en naar de nieuwe woningen niet zal kunnen verwerken. De uitrit is zo smal dat alleen eenrichtingsverkeer moge lijk zou zijn. Het PvdA-raadslid Van Rij zei, gisteravond in de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en verkeer, de vrees voor het ontstaan van een gevaarlijke verkeerssituatie te delen en dat daarom een tweede in- en uitrit nodig is. De bestaande uitrit aan de Rijns burgerweg zou door een sleutelpaal moeten worden afgesloten zodat er alleen wanneer het echt nodig is (alarmverkeer) gebruik van wordt gemaakt. Een in- en uitrit op het ter rein van het zusterhuis is volgens de aannemer wel te realiseren, hoewel met de eigenaar van de grond (de universiteit) geen overeenstem ming kon worden bereikt over het vestigen van een recht van overpad. Dit betekent dat men er niet zeker van kan zijn dat de tweede ontslui ting blijvend is. Deze oplossing is volgens Van Rij dan ook niet ideaal te noemen maar wel de best haalba- LEIDEN Een bewoner van de Jan Luykenlaan heeft gisteren bij de po litie aangifte gedaan van diefstal uit een kelderbox. Tussen dinsdagochtend en woensdagavond werd een groot aantal spullen ontvreemd, waaron der ski's met bijbehorende schoe nen, een fiets, frisdrank, een koffer zomerkleding en een grote hoeveel heid vlees uit een diepvriezer. De deur van de berging was met ge weld geforceerd. Uit een andere kelderbox in het zelfde woningencomplex verdwe nen twee fietsen, een werktafel en een klopboormachine. Ook hier werd een deur ingetrapt. De politie sluit niet uit dat de twee diefstallen zijn gepleegd door dezelfde dader. Het is nog niet be kend voor hoeveel geld beide bewo ners schade hebben geleden. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 De Leidse Schouwburg: "De buitenkant glanst, maar in de ingewanden van het gebouw is een lintworm ac tief die sinds 1988 een aanzienlijke hoeveelheid bankbiljetten heeft verorberd". (archieffoto Loek zuyderduin) niet veel woorden vuil maken aan de affaire, "Ik geloof dat Onvlee wel iets gezegd heeft in de trant van dat het mijn baantje kon kos ten. Maar als zijn opmerking be rustte op het feit dat ik geen me dewerking mocht verlenen op het versieren van een foto van de ver dachte, dan vind ik dat heel legi tiem. Op dat moment begreep ik zijn opmerking echter niet omdat ik helemaal niet van de zaak K. op de hoogte was en ook niet wist wat Panorama met die foto van plan was. Ik vind wel jammer dat Onvlee dat toen niet gewoon dui delijk heeft uitgelegd". De beschuldiging van Nierop dat de Leidse Courant vrijwel niets publiceert over de strafzaak om dat de verdachte Hans K. een per soonlijke vriend is van Onvlee wordt ook door de chef-redacteur ontkend. Dat wil zeggen: Onvlee is wel dikke maatjes met K., en werkt ook al jarenlang mee aan het maandjournaal van de Schouwburg, "maar", verklaart de Onvlee, "het heeft de bericht geving over de schouwburgfrau de niet beïnvloed. Ik heb tegen de redactie gezegd dat ik mij niet met deze zaak bemoei omdat K. een goede kennis van mij is. De berichtgeving is dus geheel in handen van de stadsredactie". Van de weergave van het tele foongesprek in het Panorama-ar tikel klopt ook maar weinig, stelt Onvlee tenslotte vast. "Ik heb ge zegd dat het ze geen donder aan gaat waarom wij de medewerking van Viering aan onze krant heb ben opgezegd. Ik doelde met die opmerking dus niet 'op de be moeienis van Panorama met de schouwburgzaak. Dat moeten ze zelf weten. Het telefoongesprek is gewoon oryuist weergegeven. Bo vendien heb ik de hoorn niet op de haak gegooid maar hebben zij dat gedaan".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14