Voor19.395,- stap je wel meteen in'n Polo Coupé 1.3 met injectie. Een echt geduldwerkje Doe het Zeivers LESTELLA Waterpas geeft horizontaal en verticaal haarzuiver aan Stormachtige aanbiedingen bij Lestella. luw Sandplate: het nieuwe schuren Decorspiegels horen erbij Tuingaas met vriendelijk gezicht Harris Wood Parket Para Wood White HU 85/" per m2 Para Wood nu 85, per m2 Merbau nu 97 per m2 Eiken natuur nu 99, per m2 Essen nu 95, per m2 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 Boompjes van kralen: Misschien heeft u ze al eens in de winkel zien staan: 'net echte' boom pjes, die helemaal gemaakt zijn van ontelbare glaskraaltjes en dun me taaldraad. Ze lijken wat vorm be treft een beetje op Bonsai-boom pjes, maar natuurlijk is het goed te door Wim Kros Het maken van een kralenboompje is niet alleen een geduldwerkje het is ook nog prijzig. (foto gpd> Ook corsages en zelfs hele bruids boeketten kunnen op deze manier gemaakt worden, waarbij kralen- bloemen en -blaadjes, gecombi neerd met zijden bloemen, een zeer sjiek en exclusief effect kunnen ge ven. Corsages in dezelfde stijl zijn voor de 'eigen' bruiloftsgasten een welkome en blijvende herinnering aan het feest. Het 'bouwen' van zo'n kralen- boom of boeket is wel een geduld werkje en niet goedkoop, maar als u dan het resultaat ziet is het zeker de moeite èn de prijs waard. Voor een eenvoudig boompje van ongeveer 20 cm hoogte zult u rond de 25 aan kralen kwijt zijn. Voor een wat meer ingewikkelde en gro tere boom zijn de kosten dus nave nant. Neem wel een goede soort glaskraaltjes, want als uw boompje na verloop van tijd gaat verbleken is dat zonde van uw inspanningen en van het geld. U hebt echt heel veel kraaltjes no- dig. Glaskraaltjes nr. 8/0 zijn het meest geschikt voor dit werk. U kunt ze het best per gewicht (en niet in pakjes) kopen in een goede han denarbeid- of speciale kralenwin- kel. Dun metaaldraad van 0,30 mm is uitstekend om de kleinere twijgen en takjes te vormen, terwijl voor de wat dikkere takken en voor de stam vorm- of binddraad 1,0-1,5 mm meer geschikt is. Er zijn verschillende methoden waarmee een kralenboompje ge maakt kan worden, afhankelijk ook van de soort boom of bloemen die u maken wilt. Het principe van de werkwijze bestaat uit het feit dat u, met kraal tjes en metaaldraad, 'van buiten naar binnen' werkt, terwijl een ech te boom uiteraard 'van binnenuit' groeit. Bij de kralenboompjes maakt u eerst enkele blaadjes, daar mee vormt u samengestelde blaad jes, daarmee twijgen, daarmee tak jes, daarmee dikkere takken en uit eindelijk komt de stam. De bloesem in de bomen wordt op dezelfde ma nier gevormd. Natuurlijk kunt u met deze sum miere beschrijving nog geen kralen- boom zelf maken. Neemt u echter eens een kijkje in een goede hobby- of kralenspeciaalzaak. Daar is vaak een showmodel van zo'n kralen boompje aanwezig en tevens verko pen ze er hobbyboekjes die speciaal en alleen over dit onderwerp gaan. Inlichtingen over adressen bij u in de buurt kunt u telefonisch verkrij gen bij Kars en Co., groothandel in hobby-artikelen, tel: 03444-2864. Tot slot nog dit: een sjieke kralen- boom voelt zich het best thuis in een bijpassende en mooie pot of schaal. In de meeste bloemenzaken hebben ze tegenwoordig een uitge breide sortering origineel Bonsai- aardewerk, dat uiteraard voor de zo op een Bonsai-boompje lijkende kralenuitvoering heel geschikt is. Een spiegel is niet alleen een ding om te zien of je haar wel goed zit, maar het kan ook een decoratief ele ment in huis zijn...in de hal, de bad-, of slaapkamer. Als interieurelement vervullen spiegels dan ook een steeds belangrijker functie. Een nieuwe reeks kwaliteitsspie- gels wordt door MirrorWall Bene lux gepresenteerd, in rechthoekige, achthoekige en toogvormige uit voering, geslepen of figuur-gezand straald. Ze zijn (in twee formaten, 60x70 en 60x80 cm) verkrijgbaar zonder of met verlichting, in de vorm van spotjes of bolletjes. De bevestiging tegen de wand kan aan de hand van een duidelijke gebruiksaanwijzing zelf uitgevoerd worden. Dat gaat zonder de ietwat ontsierende klemmen die veelal ge bruikt worden om spiegels aan te brengen. De bevestiging is volko men 'blind'. Ook voor de elektri sche aansluiting van de verlichting is in het dhz-pakket van 'Nova Fi nesse' een handleiding bijgevoegd. Informatie: MirrorWall Benelux, De Meern, tel. 03406 - 63934. Van heel wat gereedschappen kan gezegd worden dat 'iedereen' ze wel in huis heeft. Maar dat gaat niet op voor het waterpas. Het is een ge reedschap dat in de vakwereld (bouw, installatie, enz.) als onmis baar wordt beschouwd maar dat door doe-het-zelvers niet zo vaak wordt gebruikt. Alleen de zelfklus- sers die grote projecten aanpakken weten dat ze er niet buiten kunnen. Metselwerk, scheidingswanden, pergola's, enz. moeten zowel in ver ticale als horizontale richting nauw keurig uitgelijnd zijn. 'Waterpas' in horizontale zin bete kent dat lijn van het bouwsel pre cies gelijk ligt met de horizon. Dat is, omdat de horizon nu eenmaal aan de kromming van de aardbol is gebonden, niet helemaal kaarsrecht maar dat minieme verschil valt te verwaarlozen. Verticale waterpas sen is een kwestie van het bepalen van een 'loodlijn', een hoek van exact 90 graden. In vaktaal heet het dan ook een paal of een muur 'zui ver te lood' staat... of niet. Voorloper Voorloper van het waterpas was het schietlood, waarmee al duizenden jaren geleden verticaal standen werden bepaald. Waarschijnlijk uit gevonden door de oude Egyptena- ren. Schietloden (een metalen pun tige kogel aan een touwtje) bestaan nog steeds. Het moderne waterpas werkt sneller en beter. Het werkingsprin cipe is simpel een balkje dat van een met lichtgeel gekleurde vloeistof gevuld buisje is voorzien. Dat buisje heet 'libel'. Behalve de vloeistof be vat het ook nog een beetje lucht. Op de libel zijn streepjes aangebracht. Waterpassen met een, twee of drie libellen. De twee boven zijn kokermo dellen van aluminium, de twee eronder torpedomodellen. Het kleine dinge tje onderaan is een lijnwaterpas. (foto gfd) Wanneer het luchtbelletje precies tussen die streepjes ligt, is de hori zontale of verticale stand nauwkeu rig afleesbaar. Correcties Vroeger waren de libellen van glas, en ze moesten tegen breuk worden afgeschermd door een kapje van steviger materiaal dat echter het zicht op de libel belemmerde. Nu zijn er (iets duurderij) waterpassen gemaakt van onbreekbare kunst stof. Bovendien zijn er (iets duurde re) waterpassen met nastelbare libe llen om correcties uit te Hoe je zo'n correctie moet uitvoe ren wordt door zichzelf respecte rende fabrikanten in een handlei ding aangegeven. Waterpassen zijn er in verschillende vormen: koker- of torpedomodel bijvoorbeeld. En in vele lengten. In principe geldt dat een waterpas nauwkeurig is naar mate het langer is. Voor groot bouwwerk is het stelwaterpas met een lengte van twee meter natuur- Sandvik komt met een nieuwe generatie schuurstaal, de vervanger van het schuurpapier. In plaats van de papieren rug met daarop gelijmde schuur- korrels heeft men nu een blad van zeer dun, gehard staal waarin uiterst scherpe puntjes via chemische weg uitgeëtst zijn. Dit is vele malen effec tiever en slijtvasten Het nieuwe 'Sandplate' voor vlakschuurmachines heeft een diamant-pa troon dat het schuurstof gemakkelijk afvoert. Het kan met een klitten bandsysteem op de zool van de machine aangebracht worden. Het schuurwerk gaat zo'n vijf maal sneller (en gladder) dan conventio neel schuurpapier. Een vel Sandplate staat voor wel honderd vellen ge woon schuurpapier. Omdat het totaal onbeweeglijk op de machinezooi 'geklit' zit, dus niet ingeklemd, levert elke trilling van de machine een maximaal effect op. Het kan ook niet scheuren. Als er toch hout- of verfresten zouden inkleven, dan kan het oppervlak met bijvoorbeeld een koperborsteltje, zo nodig met terpentine schoon, en weer als nieuw worden gemaakt. Sandplate voor vlakschuurmachines wordt geleverd in verschillende formaten, maar kan ook op maat worden geknipt. De eventuele restanten kunnen woren gebruikt om kleine schuurgereedschapjes te maken. Tuingaas voor onop vallende, maar doel treffende afrastering tussen je eigen tuin eh die van de buren, of aan de voorzijde van het huis langs het trottoir, is tot dusver alleen in vierkante of rechthoekige mazen verkrijgbaar. Hoe on opvallend dat gaas ook mag zijn, het vormt vooral in de bladloze winterse pe rioden een wat saai en uniform beeld. Bekaert, marktlei der op dit gebied, heeft er iets vriende lijks aan gedaan: Luxanet, een gaas met om de twee hori zontale rijen een krinkelend cirkelpa troon. Het ziet er leuk uit. Het metalen gaas is met groene kunst stof gecoat en kan dus vele jaren mee. Te koop in bouw markten, dhz-win- kels en tuincentra, in hoogten van 38, 61,84 en 107 centimeter. Voor meer infor matie: Bekaert,, Dordrecht, 078- 527777. lijk ideaal, maar voor een doe-het- zelver nauwelijks betaalbaar. Er bestaan echter listige trucjes om ook nu over lange (horizontale) afstanden een zuiver rechte lijn te bepalen. Een lijnwaterpasje, opge hangen aan een strak gespannen touwtje is betrekkelijk goedkoop. Maar het kan nog goedkoper, en dat is echt dhz-werk! Plaats een water pas van pakweg 40 cm in het mid den van een zuiver rechte lat. En nog een andere methode om bij voorbeeld het 'afschot' van een ter ras of tuinpad te peilen: het slang- waterpas, bestaande uit twee libel len die je in de uiteinde van een met water gevulde tuinslang van elke gewenste lengte plaatst. Daarbij gaat de wet van de vaten op. Stelwaterpasje Nieuwste ontwikkelingen op water- pasgebied zijn de gereedschappen die behalve de waterpaslijn van 180 graden (horizontaal) en 90 graden (verticaal, dus 'te lood') ook anders hoeken of afwijkingen daarvan re gistreren. Die gereedschappen met twee of drie libellen voor 180, 90 en 45 graden, het voordeel dat ze elke hoek tussen 0 en 360 graden kunnen meten. Wees met een waterpas, hoe goed het ook tegen beschadiging of ont regeling van de libel beveiligd is, al tijd voorzichtig. Laat het niet op een harde vloer vallen. Een laatste tip: onder de talloze types waterpassen is ook een heel klein stelwaterpasje, helemaal niet duur, dat bij het opstellen van koel kast, wasmachine, vaatwasser, enz. in een oogopslag in twee horizonta le richtingen aangeeft of het appa raat goed en stabiel is opgesteld. de ideale parket voor iedere handige Doe het Zeiver. Harris Wood Parket is leverbaar in: Gratis ondervloer Gratis ondervloer Gratis ondervloer Gratis ondervloer Gratis ondervloer Harris Wood Parket wordt geproduceerd onder volledige garantie van Targett. Alweer een nieuw initiatief van: 2312 DE LEIDEN TAPIJT- EN PARKETSHOP Tel. 071-120221 Bij 'n coupédenkjeautomatischaan 'n auto uit een hogere prijsklasse. Maar Volkswagen presteert het om er al een te maken voor nog geen twintig mille: de Polo Coupé. Een auto die royaal plaatsbiedt aan 4 volwassenen of 2 volwassenen en 3 kinderen. Een auto die bovendien is voorzien van een zuinige 1.3-liter-injectiemotor met geregelde katalysator. Wat goed is voor zo'n 55 PK (40 kW) ofwel 153 km per uur. Iets wat overigens ook geldt voor de Polo 3-deurs, de Polo Fox met al z'n ex tra accessoires en de Polo Jeton met z'n gewaagde lak- en bekledingskleuren. Allemaal op-en-top Volkswagens voor prijzen die stukken lager liggen dan je zou denken. Volkswagen.Wie anders? Polo f 19.395,-. Polo Fox f19.995.-. Polo Jeton f20.595.- Voorgaande modellen leverbaar in 3-deurs en Coupé Prijzen zi|n 'vanaf'-prijzen, inclusief BTW Exclusief aflevermgskosten. Wijzigingen voorbehouden Importeur Pon's Automobielhandel B V. Postbus 72. 3800 HD Amersfoort. Telefoon 033-949944

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11