'Ook miiiimiimloon getrouwde vrouw' Bank Mendes Gans: laatste der Mohikanen EG gunt Oost-Europa grote voordelen FNV wil betere positie oudere werkloze vrouwen Meer ambtenaren-acties dreigen als Dales niet buigt wmmmmmm .aiiirwp^n'iiT^mHf PAGINA 7 Minder dan 13 uur werk per week onderbetaald DEN HAAG (GPD) Werknemers die minder dan 13 uur per week werken, hebben recht op een salaris dat overeenkomt met het wettelijk minimumloon. Een wettelijke bepaling die werkgevers hierin vrijlaat, moet daartoe worden aangepast. Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) heeft dit gisteren in de Kamer "We studeren op mogelijkheden", zo deelde zij mee tijdens een bespre king van het emancipatiebeleid. De gewraakte bepaling is vooral nade lig voor gehuwde vrouwen die naast het huishouden een aantal uren bui tenshuis werken. Zij krijgen daar voor in verhouding een veel te ge ringe beloning. Bovendien zijn zij daarvoor geheel afhankelijk van de werkgever. Zij kunnen zich niet be roepen op een wettelijke regeling. 'Indien de gewraakte bepaling wordt opgeheven zouden werkge- moeten betalen. De gemiddelde ar beidstijd in ons land is ongeveer 39 uur per week. Bij de zelfstandige ontplooiing van vrouwen komt het recht op be taald werk bij het kabinet op de eer ste plaats. Het verdient de voorkeur boven het recht op een eigen inko men. Ter Veld vroeg zich openlijk af emancipatie of het schrappen van talrijke bepa lingen die kostwinners (meestal mannen) bevoordelen boven ande ren, wel gunstig zijn voor vrouwen. Zij wees erop dat in veel gevallen mensgroepen, met name voor oude ren. Verder gaf zij te kennen dat, on danks het schrappen van kostwin nersbepalingen, de problemen voor vrouwen die willen werken nog al tijd liggen bij het vinden van werk. AMSTERDAM (ANP/Rtr) - Dai Ichi Kangyo Bank (DKB), de groot ste bank ter wereld, heeft stille re serves van omgerekend 63 miljard gulden. Dat heeft K. Kano, lid van de hoofddirectie, gisteren verklaard in Amsterdam. Het is zeer ongebrui kelijk dat een bank een dergelijk cij fer prijs geeft. Kano zei dat hij op veel vragen wilde ingaan, omdat hij nauwere betrekkingen wil met de Europese beleggers. DKB is bezig met een soort toer- nee langs enkele financiële centra van Europa. De bank wil grote be leggers uitnodigen hun geld te ste ken in de aandelen DKB. Deze zijn sinds 1973 ook in Amsterdam geno teerd. De aandelen DKB zijn met een koers/winstverhouding van ruim 50 (de koers is 50 keer de winst) naar westerse maatstaven duur. In de eerste helft van het boek,]aar 1989, dat afloopt op 31 maart, heeft DKB een nettowinst geboekt van 80,3 miljard yen (1,04 miljard gul den). Dat is 0,1 procent minder dan Grootste bank ter wereld doet boeken open bank is onder meer bij AMEV over de vloer geweest. Concrete afspra ken zijn nog niet gemaakt. Pools bankje In Polen wordt deze week de eerste staatsbank verkocht. Het Poolse publiek kan donderdag voor het eerst sinds de Tweede Wereldoor- in dezelfde periode van 1988. Voor log inschrijven op de uitgifte van het hele jaar verwacht de bank een .30.000 aandelen van <3e kleine bank nettowinst van 170 miljard yen (2,21 Inicjatyw Gospodarczyck (Bank miljard gulden) tegen 199 miljard I.G.). Tot nu toe bezit de overheid yen in het vorige boekjaar. nog 99 procent van het aandelenka- Het is voor het eerst sinds jaren pitaal. dat de winstgroei van de bank stokt. Volgens Henryk Pyrka, directeur Vorig jaar groeide de winst nog met van de te privatiseren bank, moeten ruim 29 procent. De belangrijkste de aandelen ongeveer 600.000 zloty oorzaak van de geringere winst- (119,70 gulden) opbrengen, groei zit in de hogere rentetarieven Bank I.G. werd vorig jaar juni op- in Japan. Daardoor worden de mar- gericht door verschillende staatsbe- ges op leningen veel kleiner. Verder drijven, waaronder de verzeke- spelen hogere emissiekosten en de ringsmaatschappijen PZU en Warta stroppenpotten voor leningen aan en de handelsonderneming Univer- ontwikkelingslanden een rol. sal. In totaal is er 55 miljard zloty (11 In Nederland voert DKB oriënte- miljoen gulden) aan deposito's in de betrokkenen wel evenredig het tenietdoen van kostwinners-e aan het wettelijk minimumloon sen nadelig zal zijn voor lagere inko- AMSTERDAM (GPD/ANP) De voor bepaalde gaten en breuken in vakbond FNV wil de arbeidsom- de pensioenvoorzieningen van standigheden van 50-plussers in het dere groepen ouderen, bedrijfsleven verbeteren. Boven- De Bouw- en Houtbond FNV dien gaat de FNV aandacht beste- derzoekt de mogelijkheden om den aan de positie van oudere al- men met andere FNV-bonden los leenstaande vrouwen die niet van de vakcentrale de dienstverle- (meer) werken. Dat zijn de belang- ning in de woonomgeving te verbe- rijkste punten in het ouderenbeleid teren. In eerste instantie wil de dat de FNV gisteren heeft gepresen- bond samen met de Dienstenbond teerd. FNV de buurt in. Dat blijkt uit een De FNV telt onder haar leden bij- commentaar in FNV-Magazine edi- na 300.000 mensen van boven de 50 tie Bouw- en Houtbond. Met het jaar, dat is 31 procent van het totaal, project wil de FNV de wervings- De zogeheten dubbele vergrijzing kracht van de vakbeweging vergro- plaatst de vakbeweging voor pro- ten door haar diensten aan te bieden blem,en op de arbeidsmarkt, bij de bij de mensen in de buurt, werkgelegenheid, de zorgverlening. De wetgeving op het punt van de volgens Ter Veld het grootste deel afgerond. "Het gaat er nu om de mentaliteit in de samenleving te veranderen". De bewindsvrouw kondigde een 'emancipatie effect rapportage' aan. Daarbij wordt getoetst welke maat regelen er concreet ten behoeve van vrouwen zijn genomen en hoe gelij ke rechten zijn gewaarborgd. Bo vendien komt er een pr-bureau dat gaat lobbyen voor de emancipatie zaak. De staatssecretaris kondigde ver der overleg aan met Onderwijs over invoering van het vak 'zorg' dat zich vooral moet richten op man nen. Die moeten leren beter voor zichzelf te zorgen, voor anderen en vooral van de van hen afhankelij- ken zoals vrouw en kinderen. Ter Veld vroeg zich verder af waarom bij de campagne 'Kies exact' de na druk eenzijdig ligt op wiskunde. Over de subsidieregeling voor kinderopvang in gemeenten, die het kabinet eind vorig jaar publi ceerde, zei Ter Veld dat alle ge meenten op veertig na, een aan vraag voor de subsidie hebben inge diend. Binnenkort wil het kabinet een gesprek starten met werkge vers en vakbonden over initiatieven voor kinderopvang in bedrijven. de sociale zekerheid en de huisves ting. Aan de ene kant moeten snel opgelopen achterstanden verdwij- De positie van oudere alleen staande vrouwen wordt als een speerpunt behandeld. Het is ook de BRUSSEL (GPD) De EG-minis- FNV, mede uit allerlei onderzoek, ters van buitenlandse zaken hebben duidelijk geworden dat deze grote gisteren het licht op groen gezet groep (vooral die van boven de 65 voor onderhandelingen met de lan- jaar) het moeilijk heeft vanwege den in Oost-Europa i de po- Hoogovens en Daf even plat VELSEN (ANP) Bij verschillen de afdelingen van Hoogovens heb ben zich vanochtend weer werkon derbrekingen voorgedaan. Ze duur den ongeveer twee uur. Aanleiding is de opstelling van de directie in het overleg over de nieuwe cao. Vol gens de Industriebond FNV heb ben ongeveer 800 werknemers aan de 'spontane acties' deelgenomen. De werknemers wilden dat de di rectie een toelichting kwam geven, maar dat gebeurde niet. Personeel van het bedrijfsonder deel van Daf in Eindhoven waar autobussen worden gemaakt heeft het werk gisteren een uur onderbro ken. Dat gebeurde nadat bestuur ders van de Industriebond FNV te vergeefs hadden geprobeerd een petitie aan te bieden aan de directie van busfabrikant Bova. Daf en Bova willen de produktie van bussen onderbrengen in een nieuwe onderneming United Bus. De 150 werknemers van Daf zijn bang dat ze daardoor in arbeids voorwaarden achteruit gaan. Door de aktie lag de produktie in de werkplaats stil. Fusiecode geldt ook tenderbod DEN HAAG (ANP) De fusiecode van de Sociaal-Economische Raad wordt binnenkort van toepassing verklaard op het 'tenderbod' op aandelen met beursnotering. Tot dusver zijn de regels ter bescher ming van aandeelhouders en de vennootschap die het doelwit van overneming is, slechts van toepas sing op een vast bod. De SER heeft unaniem besloten dat de tender, waarbij de overne- mingsprijs van de aandelen niet te voren is vastgesteld, beperkt moet blijven tot maximaal dertig procent van de uitstaande aandelen. Bij een tender kunnen aandeelhouders hun aandelen aanbieden via een open bare inschrijving, waarbij zij de mi nimumprijs vastleggen die de partij minstens moet betalen. De SER loopt hiermee Vooruit op haar inkomenspositie. Deze wen hebben vaak geen of lijks doeling is dat op korte termijn oplossingen wordt gezocht, ook handels- en samenwerkingsakkoor den. Later moeten die leiden tot pensioenregeling. De be- grote handelsvoordelen via akkoor den (associaties) met de EG. Voorwaarde is dat landen zich verplichten tot economische en po litieke hervormingen zoals een meer-partijenstelsel, eerbiediging van de mensenrechten, vrije verkie zingen en eerbiediging van de be ginselen van de rechtsstaat.'Nog dit jaar moeten nieuwe handels- en sa menwerkingsakkoorden worden afgesloten met de DDR, Bulgarije, Tsjechoslowakije en Roemenië. De Be- bestaande akkoorden met Polen en Hongarije moeten worden uitge- afhankelijk van het tèmpo waarin sche hulp. de hervormingen worden doorge- De Nederlandse minister Van HCFStelbcink den Broek vindt dat de EG bij het Er dreigen problemen te ontstaan bieden van hulp aan Oost-Europa bij de oprichting van de Europese meer rekening moet houden met de Bank voor Herstel en Ontwikke- voorwaarden die het Internationaal ling, de instelling die de financiële Monetaire Fonds en de Wereldbank hulp aan de landen in Oost-Europa Economie kort Dan kan worden gesproken associatie, waardoor die landen vrije toegang tot de EG-markt krij- 'nden dat de ADVERTENTIE Laat de fiscus geen belasting worden Inboedelverzekering De verzekeraars hebben hun voor stellen tot verhoging van de inboe delverzekeringen afgezwakt, langrijkste wijziging is dat de gestelde verhoging van 12 procent breid, in zes steden in het noorden van het land vervalt. Voor de vier grote ste den Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, wordt geen wijzi- gen. Maar de twaalf ging in premie of voorwaarden ge adviseerd. Sofi-nummer Vanaf 1991 moeten gemeenten ge bruik kunnen maken van het soci aal-fiscaal nummer (het sofi-num mer) bij het. berekenen van sociale uitkeringen. Op deze manier moet misbruik en fraude met uitkeringen bestreden worden. De maatregel zal naar verwachting 50 miljoen gulden per jaar opleveren, waarvan 45 mil joen gulden ten goede komt aan het rijk. Benzine duurder De benzineprijzengaan morgen met drie cent per liter omhoog, die sel wordt een cent per liter duurder. De adviesprijzen (zelftank) bij de meeste pompen komen dan uit op 165 cent voor een liter super lood vrij, 161, cent voor een liter euro loodvrij en 169 cent voor een liter gelode superbenzine. Diesel gaat 104 cent per liter kosten. het verleden te vaak geld in landen deel in de bank krijgen en diverse gestort zonder dat dat effect had". Over de Sovjetunie wordt in de verklaring van de EG-ministers niet opeist, gesproken. De Sovjetunie leent zich De problemen spitsen zich echter Brussel tijdens de vergadering door zijri" omvang (er wonen bijna vooral toe op de verdeling vloed in de bank. Volgens de voor lopige plannen zouden de grote lan den elk 8,5 procent van de stemmen moeten krijgen. Dat zou zowel voor West-Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië als voor de niet- Europese landen Canada, Japan en de VS, moeten gelden. De Amerika nen vinden zo'n invloed echter veel te gering. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Ge- nscher verwacht dat de Bondsrepu bliek en de DDR zeer snel ('eerder weken dan maanden') een monetai- Hij zei dat gisteren in de EG-ministerraad. LONDEN - Leerlingen litieschool in Hendon tonen een post- komende Europese regels, wegens zegel uit de serie 'beroemde lach' die de toenemende behoefte van het be de Britse PTT de komende tijd uit- drijfsleven en institutionele beleg- geeft. De politieman als je beste ka- gers aan ruimere mogelijkheden tot meraad behoort ook tot die serie. bedrijfsexpansie dan die van het (foto epa) vaste openbare bod. Japanse zakenlui: miljardenpot voor tweede Panamakanaal DAVOS (Rtr) Japanse zaken lieden hebben, tijdens het World Economie Forum in Davos, Euro pa en de Verenigde Staten uitge nodigd deel te nemen aan de op richting van een 'Global Infra structure Fund', een fonds van de grote industriële wereldmachten om de verbindingen over de we reld te verbeteren. Het fonds zou zich moeten rich ten op projecten die meer dan tien miljard dollar kosten. Eën van de ideeën die de Japanners hierbij ter tafel brachten was de aanleg van een tweede Panama kanaal. Andere mogelijke projec ten zijn volgens de zakenlieden herbebossing, de stimulering van het gebruik van schonere ener giebronnen en het bewaken van de kwaliteit van het rivierwater. Privé of zakelijk - elke belangrijke beslissing heeft fiscale gevolgen. Dat merkt u later, soms pas veel later. Daarom is tax planning belangrijk. Dat vraagt om vooruit denken. Daar zijn deskundigheid en grote zorgvuldigheid bij nodig. Van een professionele gids: de Federatie belastingconsulent. Irak soepeler Buitenlandse oliemaatschappijen mogen voor het eerst na de nationa lisering van de olie-industrie in 1973 weer deelnemen in de ontwikkeling van de Iraakse olievelden. Irak wil zich op deze manier verzekeren van gelijkmatige aanvoer van olie U vindt uw Federatie-belasting- AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) De kans is groot dat de demon stratie van ambtenaren gjsteren binnenkort wordt gevolgd door tgebreidere ambtenaren- acties. Minister Dales (binnenland se zaken) lijkt voorlopig niet bereid om morgen meer geld op tafel te ambtenaren-cao 1990. Ondanks de grootste ambtenarenactie sinds 1983 die gis teren plaatsvond is de minister slechts genegen om van haar bod 2,5 procent alleen het gedeelte de loonstijging (1,5 procent) wat op te krikken. Gisteren demonstreerden naar schatting 50.000 ambtenaren in Am sterdam om hun ongenoegen brandweerlieden hadden toen een schuimtapijt gelegd op het Beurs plein ("waar de winsten zitten"). Zo wel bij de sprekers namens de drie centrales ACOP (FNV), CCOOP (CNV) en Ambtenarencentrum als bij de artiesten (Harry Slinger en Bertus en de Posters) moest minis ter Dales het stevig ontgelden. De met vakbondspetjes getooide amb tenaren zongen uit volle borst het refrein: "Ien Dales, ik wordt stapel gek van jou. Jaap van de Scheur van de Abva Kabo (de grootste ACOP-bond), die binnenkort met pensioen gaat, kon op de Dam nog een keer vlammen. Hij spoorde de ambtenaren aan tot massaal gescandeerd 'actie-a Dales'bod van 2,5 procent luidkeels tie' en voorspelde dat "Wie wind kenbaar te maken. De massale amb- zaait, storm zal oogsten. We zij niet tenarenactie voor 5 procent loons verhoging ging vergezeld van een :4-uursstaking bij het Gemeentelijk uit op acties, maar we gaan ze ook niet uit de weg als het nodig is voor gerechtvaardige belangen," al- Vervoerbedrijf (GVB), waardoor dus Van de Scheur. Blijft Dales bij haar bod dan komen er mogelijk s ties. De centrales schatten de ge middelde loonontwikkeling zoals die uit nu afgesloten cao's naar vo ren komt hoger dan 2,5 procent. en stabiele prijzen. Daarmee heeft Irak gebroken met zijn beleid om buitenlandse oliemaatschappijen buiten de deur te houden. Geen melkpoeder De Europose Gemeenschap en de regering van Jamaica hebben afge sproken dat de EG geen magere melkpoeder meer zal schenken aan het Caribische eiland. Aanleiding daarvoor is een diplomatieke ruzie vanwege het feit dat de EG in 1987 een lading van 500 ton melkpoeder schonk, die volgens Jamaica radio actief besmet was. Handelsoorlog Het risico op botsingen tussen de Verenigde Staten en Europa met betrekking tot de handel is de afge lopen jaren gegroeid, en is nog steeds groeiende. Aldus gisteren oud-premier Van Agt, de nieuwe ambassadeur van de Europese Ge meenschap (EG) in Washington. Van Agt bood gisteren zijn geloofs brieven aan aan president Bush. Van Agt maar node afscheid van Tokyo te hebben kunnen nemen, waar hij de afgelopen 2,5 jaar EG- ambassadeur was. Flevoweg 13 2318 BZ Leiden Telefoon 071 - 21 3021 Accountants- en Belai adviesbureau Strijk 2343 CA Oegstgeesl Telefoon 071 - 1706 24 Fax 0/1 - 17 35 17 Hoofdstraat 253 2171 BD Sassenheim Telefoon 02522 - 1 91 05 2231 AT Rtinsburg Telefoon 01718-2 21 00 Fax 01718-294 94 AMSTERDAM Zo langzaam aan worden ze zeldzaam, de zelfstandi ge, exclusieve kleinere banken zon der meerderheidsaandeelhouder. Steeds meer daarvan gaan op in een groter concernverband. Op dinsdag 30 januari was het de beurt aan de Bossche bank F. van Lanschot Ban kiers. Rabobank Nederland bleek met de Britse National Westminster Bank te zijn overeengekomen haar belang van veertig procent in Van Lanschot af te staan, waardoor Nat- West een belang van ongeveer tach tig procent verkrijgt. door Hans Verbraeken/ANP Eerder - in december 1988 - werd de kleine bank H. Albert de Bary Co een volledige dochteron derneming van Deutsche Bank doordat Amro Bank haar belang van vijftig procent van de hand deed. In 1984 al had Amro haar be lang van vijftig procent in Bank Morgan Labouchère verkocht aan de Amerikaanse bank J.P. Morgan. Daardoor werd Labouchëre volle dig eigendom van deze bank. Ande re voorbeelden zijn de Rotterdamse Slavenburg's Bank, die in 1983 vol ledig in handen kwam van Crédit Lyonnais, en Staal Bankiers, die sinds 1978 deel uitmaakt van Ven- dex International. Aan de Herengracht 619 is de sta tige Bank Mendes Gans gevestigd. Het is een van de laatste bankiers huizen in Nederland, die hun zelf standigheid hebben weten te be houden. Van de internationaal ge richte bank is 29 procent in handen van het Amerikaanse chemiecon cern Dow Chemical en 29 procent eigendom van Philips Finance Company, onderdeel van het Phi lips-! Een andere grootaandeelhouder de Amerikaanse bank Manufac turers Hanover Holding met twintig procent. Verder bevindt zich nog ongeveer zes procent in eigendom van de Bredase beleggersgroep Ja- nivo. Deze vier aandeelhouders zijn vertegenwoordigd in de raad van commissarissen. De rest van de aan delen is gespreid en staat genoteerd aan de Amsterdamse effectenbeurs. Gehandeld wordt daar weinig in Mendes Gans, zodat het noterings bord vaak alleen biedkoersen laat De relaties met Manufacturers Hanover dateren al van de vorige eeuw, uit de tijd van effectenkan toor Mendes Gans en Company. La ter verkocht Dow Chemical acht procent van zijn eerst 40 procent grote belang aan Manufacturers Hanover. Dat gebeurde op verzoek van Mendes Gans, die toen een gro te, internationale bank in de kring van aandeelhouders wenste op te nemen. Philips kwam in 1977 bin- Ligtenstein: "Beide ondernemin gen beschouwen hun deelneming in Mendes Gans van belang voor hun betalings-activiteiten. "We zijn voor hen een soort huisbankier". Mendes Gans, die zich al in een vroeg stadium halverwege de ja ren zestig toelegde op de automa tisering van haar activiteiten op het terrein van vermogensbeheer en be talingsverkeer, werkt alleen voor grote klanten. In 1988 was de bank goed voor een balanstotaal van bij na 784 miljoen gulden en bedroeg de winst 6,4 miljoen gulden. Men des Gans heeft 44 personeelsleden in dienst. Het argument van Van Lanschot dat zij als onderdeel van een grotere bank beter uit de voeten kan op in ternationaal terrein geldt niet voor Mendes Gans. "In onze omstandig heden is het correspondentennet waarover wij beschikken voldoen de", verklaart Ligtenstein. "Verder zal het ontstaan van de interne Eu ropese markt na 1992 onze activitei ten niet dusdanig beïnvloeden dat we ons beleid moeten veranderen", aldus de bankier. Desondanks is het door de concentratie in het bankwe zen en de internationalisering en verbreding van de bankactiviteiten denkbeeldig dat ook Mendes Gans' grootaandeelhouders onderling zul len gaan schuiven met hun aande lenbezit. Aangenomen wordt dat dat ieder van hen het recht van eerste koop heeft in het geval een van de andere grootaandeelhouders van zijn be lang afwil. Al jarenlang betekende de gespreide deelneming door deze concerns een zekere garantie voor de zelfstandigheid van de bank. Dat kan veranderen, maar "we beschik ken op dit moment niet over aanwij zingen dat er mutaties op handen zijn", zegt president-directeur drs. M. Ligtenstein van Mendes Gans. Philips wil niets daarover kwijt. Woordvoerder B. Geerts noemt een vermindering of afstoting van het belang 'theoretisch' en voegt eraan toe dat, indien er een wijziging in de belangenverhouding wordt over wogen, dit toch nog niet door de concernleiding tevoren wordt be kendgemaakt. "Onze aandelen zijn niet zo uitge breid in handen van grote banken zoals bij Van Lanschot en andere soortgelijke banken", zegt onderdi recteur mr. R.M van Poll van Men des Gans. Overigens kennen de mo ney center banks (grote banken in financiële centra als New York en Chicago) in de Verenigde Staten onder meer Manufacturers Hanover momenteel veel problemen. Deze bank leed over het afgelopen jaar een verlies van 518 miljoen dollar. Net als bij vele andere Amerikaanse banken moest er fors worden afge schreven op dubieuze kredieten aan Derde-Wereldlanden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7