Baker beladen met problemen naar Sovjetunie SPÉCIALITÉS DE LA MAISO RENAULT 5 PARISI EN N E RE N Au LT 5 GT TURBO RENAULT 5 COSMOPOLITAN WASHINGTON (AP) - James Baker, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, is gisteren begonnen aan een negendaagse reis naar Tsjechoslowakije en de Sovjetu nie, waaruit zal moeten blijken hoeveel nog is overgebleven van de invloed van de supermachten op de ontwikkelingen in Europa. door Barry Schweid/AP Prominent op de agenda staat een aantal brandende kwesties zoals de Duitse eenwording, de soms chaoti sche toestanden in Oost-Europa en de aanhoudende oorlog in Afgha nistan. Maar het hoogtepunt van de reis zal ongetwijfeld zijn de ontmoe ting met Sovjet-president Michail Gorbatsjov, die aan het eind van de week in Moskou zal plaatsvinden. Tijdens die bijeenkomst zal Baker te weten komen wat de nieuwe lijn van het Kremlin is met betrekking tot de Duitse eenwording en ook hoe de Sovjet-leiding de binnen landse politieke en economische crisis denkt op te lossen. De Amerikaanse regering is be zorgd over de geruchten dat Gor batsjov tijdens de bijeenkomst van het centraal comité op maandag af stand zal doen van zijn ambt als par tijleider en is daarom van plan om de Sovjet-leider zoveel mogelijk te steunen. Baker en de Amerikaanse president George Bush zijn vastbe sloten om een conservatieve reactie tegen Gorbatsjov te voorkomen. In drie dagen van gesprekken met de Sovjet-minister van buiten landse zaken. Edoeard Sjevardnad- ze. zal Baker een nieuw pakket van technische samenwerking aanbie den. Ook hoopt de minister de laatste struikelblokken voor de on dertekening van een akkoord voor de strategische kernwapens weg te De VS en de Sovjetunie zijn eer der overeen gekomen te werken aan een vermindering van het aantal in tercontinentale raketten en met ato omraketten bewapende onderzee- ers en vliegtuigen met 30 tot 50 pro cent. Indien mogelijk willen de be windslieden een verdrag klaar heb ben dat door Bush en Gorbatsjov, bij diens bezoek aan de VS in juni. getekend zou kunnen worden. Baker heeft ook volmachten om de handelsbepalingen met Sovjetu nie te versoepelen indien de Sov jetunie bereid is het recht op emi gratie aan alle inwoners toe te staan. Ondanks de wil tot samenwer king met Gorbatsjov, willen de VS ook de democratische bewegingen in de Sovjetunie en in Oost-Europa aanmoedigen. De missie van Baker moet tevens testen hoe groot de in vloed van de samenwerkende su permachten is op de gebeurtenis sen in Oost-Europa. De Amerika nen moeten daarbij rekening hou den met het feit dat de precaire situ atie van de Sovjet-economie de in vloed en de macht van de Sovjetu nie heeft verminderd. Duitsland Een teken van de verminderde in vloed van de supermachten is de ontwikkeling van het herenigings proces in Duitsland, zoals dat nu wordt voorgestaan door de West- duitse bondskanselier Helmut Kohl en ook door de Oostduitse premier Hans Modrow. Dat proces lijkt zich niets aan te trekken van de wensen van Washington en Moskou. Gor batsjov heeft vorige week zijn be zwaren tegen de eenwording, die hij onvermijdelijk noemde, wat getem perd, maar verklaarde dat de een wording alleen kon plaatsvinden in het kader van een herschikking van de politieke en militaire structuren in Europa. Kohl verwierp zaterdag een voor stel van Sjevardnadze om Noord- Amerika en Europa, inclusief de Sovjetunie, te laten stemmen over de eenwording van Duitsland. Ba ker heeft zijn steun uitgesproken voor een Duitse eenheid, zonder een keus te doen voor een bepaald voorstel. Modrow heeft voorgesteld om een neutraal Duitsland te vor men, terwijl de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Diet- rich Genscher verklaarde dat een toekomstig Duitsland lid moest zijn van de NAVO, maar met een gede militariseerd Oostduits deel. Katwijk; Auto Bierman, Valkenburgseweg 2, Tel. 01718 - 71704. Leiden; Hemcar Leiden B.V., Amphoraweg 2 - 4. Tel. 071 - 769226. Noordwijk aan Zee; Roskam's Automobielbedrijf, Quarles van Uffordstraat 33-37, Tel. 01719-12472. Vandaag arriveert Baker in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag Tijdens ontmoetingen met presi dent Vaclav Havel zal Baker waar-I schijnlijk zijn gematigde steun uit spreken voor het plan van Gor batsjov om dit jaar nog een Europe se veiligheidsconferentie bijeen te roepen om zo de spanning tussen Oost en West te verminderen. Troepen President Bush heeft de toon voor! de reis van Baker reeds gezet in zijn 'State of the Union' toespraak, j waarin hij voorstelde de Ameri kaanse en Sovjet-troepen te ver minderen tot 225.000 man in Europa als geheel, met een maximum van 195.000 man in Midden-Europa. Die plannen sluiten aan bij de voorstel len van Polen. Tsjechoslowakije en Hongarije, die hebben gevraagd om terugtrekking van eenheden van het Sovjet-leger uit Oost-Europa. De Sovjet-leiding lijkt bereid om aan dit verlangen te voldoen. Drugsbaron in Colombia opgepakt BOGOTA (AFP/ANP/IPS) - Colom bia heeft gisteren een van de twaalf drugsbaronnen opgepakt om wier uitlevering de VS hebben gevraagd. Volgens de politie gaat het om Jes us Humberto Vega Escobar, com pagnon van Pablo Escobar, de lei der van het drugskartel van Medel- lin, dat 80 procent van de cocaï nesmokkel naar de VS beheerst. De arrestatie van Vega Escobar is een van de grootste successen van de Colombiaanse autoriteiten sinds Pablo Escobars tweede man, Jose Gonzalo Rodriguez Gacha, bijge naamd de .Mexicaan', in december bij de bestorming van een van Ga- cha's haciendas werd doodgescho ten door de politie. Bij invallen in woonhuizen van de gedode drugsbaron Gonzalo Rodri guez Gacha in Colombia is voor 15,5 miljoen dollar (bijna 30 miljoen gul den) aan contanten in beslag geno men. .De" drugshandelaar, bekend als "de Mexicaan" en de tweede man van het Medellin kartel, werd 15 december gedood tijdens een vuurgevecht met het leger. Op ruim honderd kilometer ten westen van Bogota is gisteren in slecht weer een Grumman G-l pro- pellorvliegtuig neergestort op een 1 binnenlandse chartervlucht. Geen van de elf passagiers en vier beman ningsleden overleefde de ramp. Aan boord bevonden zich ook ze ven werknemers en vier gezinsle den, allen Colombianen, van een dochteronderneming 'Hecol' van Shell, zo deelde een woordvoerder van deze maatschappij mee. Vietnamese vluchtelinges gedwongen om prikpil te nemen' HONGKONG (UPI/Rtr/ANP) Functionarissen in de overvolle vluchtelingenkampen van Hong kong hebben Vietnamese boot vluchtelingen gedwongen zich te la ten inenten met een voorbehoeds middel. Dit heeft een ex-hulpverle ner gisteren verklaard op grond van gesprekken met 100 Vietnamese Vijfenzeventig van de onder vraagde vrouwen verklaarden dat de kampleiding hen tampons ont hield en dreigde maaltijdbonnen in te houden als zij 'zich niet lieten inenten met het voorbehoedsmid del Depo-provera. "De meeste vrou wen werd verteld dat de inenting nodig was om sterke kinderen te krijgen, omdat zij op smerige vloe ren vol met bacterieën moesten sla pen", aldus de hulpverlener Jette Johannson in een vraaggesprek. Depo-povera kan bloedingen en hoofdpijn veroorzaken en acht maanden onvruchtbaarheid na stopzetting van het gebruik. Vluchtelingencoördinator Mike Hanson ontkent de beweringen van Johannson en zegt dat zijn staf niets te maken heeft met de Vereniging voor Gezinsplanning (FPA) die voorbehoedsmiddelen uitdeelt. Dr. Margaret Kwan van de FPA erkent dat Depo-provera gemiddeld vaker wordt toegediend aan Vietnamese vrouwen dan aan vrouwen uit Hongkong. Dit gebeurt echter vrij willig, zegt zij, omdat het middel langer werkt. Rellen in zwarte wijk Liverpool LIVERPOOL (AP) In de wijk Toxteth in de Britse havenstad Li verpool hebben zich gisteren rellen voorgedaan, waarbij rond de 200 jongeren de politie en brandweer met stenen bekogelden, zo heeft de politie bekend gemaakt. In het me rendeels door zwarten bewoonde, sterk verpauperde Toxteth hebben zich al eerder rellen voorgedaan, in 1981 en in de herfst van 1985. De po litie weet niet wat de oorzaak van de gewelddadigheden is. In een politieverklaring werd slechts meegedeeld dat er proble men waren gerezen toen politie mensen op onderzoek waren uit ge gaan na een melding dat jongeren in de wijk stenen aan het verzamelen waren. Bij aankomst in de wijk zou de politie zijn opgewacht door jon geren die de functionarissen met stenen begonnen te bekogelen. Ook de brandweer, die was uitgerukt om drie in brand gestoken auto's te blussen, moest het ontgelden. Een politieman werd licht gewond. Er werden geen arrestaties verricht. De rellen van 1981 en 1985 waren volgens zwarte jongeren een uiting van frustratie vanwege het discri minerende optreden van de politie jegens jonge zwarten. Maatschap pelijk werkers menen dat vooral werkloosheid en slechte huisves ting de oorzaken zijn. Liefhebbers van de autosport kiezen natuur lijk voor de speciale Renault 5 GT Turbo. De perfekte kombinatie van komfort en sportiviteit: ideale kuipstoelen, soepele 5-versnellingsbak, binnen 8 sekonden naar 100 km/u en met een top van 200 km/u. Uitgevoerd in de kleur bleu sport metallic vemi, in deze kleur meegespoten licht metalen velgen en een speciaal GT Turbo logo op de achterklep en middenstijL Specifieke bekleding en 4 luidsprekers. Na een turbulente proefrit valt zijn prijs reuze mee: F. 35.320," De Renault 5 Parisienne is de verleidelijke versie van de Renault 5 Campus, met gere gelde katalysator (US83-norm) Uitgevoerd in gedistingeerd zwart en met vele standaard extra's: getint glas, speciale Parisienne striping en -logo, luxe zonnedak, aërodynamische wieldoppen. Met al deze uitbundige extra's blijft de Renault 5 Pansienne toch bescheiden in prijs. F119.295," Terwijl de Renault 5 al veel biedt, doet de Cosmopolitan er nog'n schepje bovenop Een kleine greep uit de vele extra's: bijzonder gerieflijke stoelen, twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels, wis/ wasser op achterruit. Een soepele, schone motor en een 5-versnellingsbak. Om al die andere standaard-extra's te ervaren moet u toch echt even een proef rit maken. Prijs vanaf F. 20.165," Er is al een Renault 5 voor f. 18.650,-**. AVQRENTE 24 MAANDEN* O Een gunstige renteregeling: 0% rente bij een looptijd van 24 maanden. Op iedere Renault 5. UITGESTELDE BETALING* Als u nu eer Financiering op basis van huurkoop via Renault Financiering Raadpleeg de Renault-dealervoor alle financiering- voorwaarden. Deze aktie loopt t/m 28 februari 1990. **Alle prijzen zijn inkl. BTW en excl. aflevenngs- kosten. Prijswijzigingen voorbehouden RENAULT Renault 5 koopthoeft u 'rn pas over 12 maanden te betalen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 6