'Sancties Zuid-Afrika opschorten' En door wie komt het in de bus? Geen discriminatie bij harttransplantatie Van den Broek in Brussel: 'Advertenties van politie leveren heksenjacht op' PvdA wil grotere bijdrage industrie aan milieubeleid Computers rampenbestrijding werken langs elkaar heen Boze reacties leeftijdsgrens tranplantaties U11UÜAÜ U I'LUllUM l 5 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG/BRUSSEL (ANP/IPS/GPD) - Minister van den Broek (buitenlandse zaken) vindt dat de Tweede Kamer de behan deling moet opschorten van het wetsontwerp, dat bedrijven ver biedt in Zuid-Afrika te investeren of bestaande vestigingen daar uit te breiden. Het CDA heeft ingestemd met Van den Broeks voorstel. Het opschorten van de behandeling van de nieuwe sanctiewet door de Kamer zou volgens minister Van den Broek een positief signaal zijn in de richting van Zuid-Afrika, nu premier De Klerk heeft aangekon digd Nelson Mandela te zullen vrij laten en de bevrijdingsbeweging ANC te legaliseren. Van den Broek deed het voorstel gisteren in Brussel, waar de EG-mi- nisters de gebeurtenissen in Zuid- Afrika bespraken. De Britse minis ter Hurd pleitte voor onmiddellijke beëindiging van de bestaande sanc ties tegen Zuid-Afrika, maar hij kreeg niet veel bijval. Alleen Nederland en Portugal vonden dat enig 'positief signaal' gegeven zou kunnen worden. Van den Broek zei daarom "graag van de Tweede Kamer te willen horen of die vindt dat behandeling van de in- vesteringswet nog wel opportuun is". CDA-woordvoerder De Hoop Scheffer was vanmorgen al positief over uitstel van behandeling, de PvdA beraadt zich nog maar toonde zich tot nu toe minder positief. De wet is de uitwerking van de Europese sancties, die ruim drie jaar geleden op de EG-top in Den Haag tegen Zuid-Afrika werden uit gevaardigd. Daarbij werd onder meer de invoer van gouden munten (Krugerrands) beperkt, militaire contacten verboden, hoge politieke contacten opgeschort en kwam er een investeringsstop, Die laatste maatregel. DEN HAAG (ANP) - De Coornhert- Liga, de vereniging voor strafrecht- hervorming. vreest dat er een hek senjacht kan ontstaan wanneer de politie advertenties plaatst om tips te krijgen over ernstige misdrijven. Dat zegt bestuurslid R. van Swaan- ingen. De Groningse politie is onlangs als eerste politiekorps in ons land begonnen met dergelijke adverten ties in het veelgelezen huis-aan- huisblad De Groninger Gezinsbode in de hoop tips te krijgen die leiden tot opsporing van daders van ernsti ge misdrijven. Met het actief werven naar tips wordt volgens Van Swaaningen de sensatiezucht te veel geprikkeld en worden de verkeerde mensen ge troffen. "In principe juichen we toe dat burgers worden betrokken bij opsporing, maar ik ben bang voor een heksenjacht en dat mensen al les wat afwijkt van het normale als verdacht gaan beschouwen". De Groningse politie is eind vorig jaar op dit idee gekomen naar aan leiding van een moordzaak, waarbij de politie aanwijzingen had over de Onderzoek naar samenwerking openbaar vervoer DEN HAAG (ANP) - Commissaris van de koningin in Noord-Brabant Houben gaat als voorzitter van een de nieuwste ontwikkelingen te stuurgroep van bureau McKinsey praten, maar volgens woordvoerder de samenwerking tussen openbaar- Hendriks is nu al duidelijk dat de vervoerbedrijven onderzoeken. Het LOTA doorgaat op de ingeslagen onderzoek moet in de zomer af zijn. weg: "Als we nu al ons beleid gaan Doel van het onderzoek is te bekij- afzwakken, verandert is misschien ken hoe de samenwerking tussen toch nog weinig. Bovendien bestaat de bedrijven kan worden verbeterd de apartheid nog steeds". zonder de interne bedrijfsvoering De besluiten van LOTA over een van de afzonderlijke bedrijven ge- gemeentelijk voorkeursbeleid ten weid aan te doen. De aansluiting aanzien van bedrijven die geen ban- tussen bus. tram en trein wordt nu den hebben met Zuid-Afrika, wer- onvoldoende geacht, maar wanneer den half januari door het kabinet ge- die wordt verbeterd rhoet een ver schorst. De LOTA heeft vorige dubbeling van het huidige week minister van Binnenlandse gersaantal Zaken Ien Dales uitgenodigd een gesprek ove van gemeenten om apartheidsbeleid te dader. De politie had al getuigen op- der andere een advertentie met een geroepen i de media i nog informatie op concrete vragen, die de media niet opnemen, aldus politiewoordvoerder A. van de gaan. Het Leur. De zaak werd ondertussen gaat echter al opgelost. Het plan - wilde compositiefoto naar aanleiding twee verkrachtingszaken. "Daar moet je heel nauwkeurig mee om- geen echte foto. Als het ernstig misdrijf moet je kijken wat zwaarder weegt, het gens hem is inderti jd bij de start van het televisie-programma Opsporing Verzocht gewaarschuwd voor het zelfde effect, terwijl tot nu toe nooit van een heksenjacht sprake is ge weest. De woordvoerder wijst erop dat officieren van justitie toestemming moeten geven voor het openbaar maken van compositie-foto's. Hij gaat er vanuit dat zij zeer terughou dend zijn met het geven van toe stemming, vooral omdat er van de foto's een indringende werking uit proef met advertenties bleef maatschappelijk belang of het indi- echter bestaan en leidde begin dit viduele belang van de verdachte. jaar voor het eerst tot plaatsing van een advertentie. De politie plaatst alleen een ad vertentie bij een (zeer) ernstig mis drijf, waarbij grote commotie is on der de slachtoffers of waardoor on rust in een gedeelte van de stad is ontstaan, aldus de woordvoerder. Bovendien is het normale politie onderzoek in deze gevallen al ge daan. De Groningse politie plaatste on- Wij vinden dat je bij ernstige mis drijven het een verdachte zeer moeilijk mag maken", zegt de woor- voerder. Volgens hem moet de politie wel spaarzaam omgaan met adverteren omdat anders de attentie-waarde vermindert. Een woordvoerder van het minis terie van justitie noemt de angst van de Coornhert-Liga voorbarig. Vol- Het fenomeen is volgens de justi- tie-woordvoerder overigens niet nieuw. Compositie-foto's worden wel vaker in kranten gepubliceerd, en volgens hem niet alleen bij ver miste personen. Hij verwijst verder naar het programma Opsporing Verzocht en naar de politieberich ten die na de NOS-journaals wor den uitgezonden. "Het enige ver schil is blijkbaar dat er nu voor be taald wordt door de politie. Maar dat maakt in reacties niets uit". afspraken daarover blijven van kracht. De vereniging Lagere Overheden tegen Apartheid (LOTA), waar ook de gemeente Leiden bij is aangeslo ten, ziet nog geen reden haar anti- aparthèidsbeleid bij te stellen. Het bestuur komt vandaag bijeen 2010 haalbaar zijn. Voorwaarde is wel dat onder meer de mogelijkheden reistijden en comfort worden verbe- eigen anti- terd. Daarmee zijn miljardeninves- en. teringen gemoeid. DEN HAAG (GPD) - De PvdA in de Tweede Kamer vindt dat de in- wam er dustrie '"enkele honderden miljoe nen" extra moet bijdragen aan het waarbij betalen van het milieubeleid. Het esteringen in Zuid-Afri- bestaande systeem van brandstof- ka werden verboden, werd door het heffingen dupeert burgers en auto- vorige kabinet-Lubbers aange- mobilisten, aldus de PvdA, die een scherpt met een voorstel om ook radicale herziening bepleit van het uitbreidingen van al in Zuid-Afrika stelsel van brandstofheffingen, zo- gevestigde Nederlandse bedrijven dat grote energieverbruikers extra te verbieden. Het aangescherpte gaan betalen. wetsontwerp moet nog steeds wor- Het PvdA-kamerlid Van de Vaart den behandeld. Dat zou over enkele omschrijft het voorstel als "een weken gaan gebeuren, maar Van nieuwe algemene belasting op den Broek wil het nu voorlopig in strikt milieuhygiënische grondslag, de ijskast zetten. Een eerste kleine eco-tax als het wa- Van den Broek waarschuwde er- re". Het milieubeleid van het Rijk voor, dat een opschorting van de be- wordt op dit moment voor de helft handeling van het wetsvoorstel betaald met de opbrengst van hef- "niet wil zeggen dat bedrijven nu in- fingen op brandstof. De hoogte van eens weer volop in Zuid-Afrika de toeslagen op onder andere benzi- kunnen gaan investeren". De oude ne, kolen, olie willekeurig", weer actueel omdat milieu-minister Alders meer vrijheid wil bij de be steding van de opbrengst van de brandstofheffingen. De WD heeft er grote moeite mee dat de aard van de heffing steed minder bepalend wordt voor de bestemming van de opbrengst. Het principe de vervui ler betaalt, wordt daardoor onder mijnd, aldus de liberalen. 'Aankoop van milieuvriendelijke artikelen helpt' BAARLE-NASSAU - Voor de be strijding van rampen en hulpverle ning zijn er voortaan geen grenzen meer tussen Nederland een overeenkomst, die de Neder landse minister Dales (l.) en haa Belgische ambtgenote Tobback gis teren in Baarle-Nassau onderteken den en bezegelden met een zandlo- DEN HAAG (GPD) per, staat dat de overheden elkaar sering De automati- bij een ramp tot onoverzichtelijke staat tot grote ergernis van PvdA e WD geen enkele grondslag. Dit klemt des te meer, omdat voor de fi- nanciëring dubbeld moet worden. De huidige produkten te koop zijn die het pe' geen mensen boven de 55 jaar Anti-botssysteem De KLM voelt niets voor overhaaste cent. Voor deze lastenverdeling be- zoek invoering van het TCAS-systeem dat met een mechanische stem de cockpitbemanning waarschuwt voor een dreigende botsing. Vol gens de maatschappij werkt het TCAS-systeem, dat in de Verenigde Staten al wordt gebruikt, in theorie goed. In de praktijk zouden zich echter problemen kunnen voor-, doen. Zo is onbekend wat gebeurt als er meer vliegtuigen tegelijk in de buurt zijn. Bovendien wil de KLM de bemanning niet overvoeren met nog een 'stem' in de cockpit. Winschoten De kans is groot dat de PvdA in Winschoten scheurt en een groot aantal mensen als 'naamloze partij' aan de gemeenteraadsverkiezingen deelneemt. Alle leden van de blan co-lijst zijn in elk geval lid van de PvdA, maar zullen na inschrijving onherroepelijk worden geschrapt het milieubeleid. De kwestie van de ledenlijst. Langdurig over leg heeft de afgelopen nacht geen oplossing gebracht voor het con flict. DEN HAAG (GPD) - Ruim de helft van de Nederlandse bevolking (53 volstrekt procent) vindt dat het kopen van indt de JPvdA. De milieu-vriendelijke artikelen helpt om het milieu te ontzien. Vijfender tig procent denkt dat het een beetje helpt; acht procent zegt dat het niet veel uitmaakt en vier procent vindt dit soort artikelen te NIPO-on- NOS-Laat. Gaat men eenmaal bewust op partij wil, net als de WD, nog de zomer een discussie over de fi- nanciëring van het milieubeleid. Over 1988 bracht het verkeer 64 procent van het totaalbedrag aan brandstofheffingen in het laatje. De kopen. Dit blijkt uit industrie nam 22 procent voor zijn derzoek in opdracht rekening, de huishoudens 7 pro- uitgebreid moeten informeren als er deugt niet. Doordat computerpro- zich een ramp voordoet. En hulp- gramma's van diverse rampenorga- troepen sturen. Te denken valt aan nisaties niet op elkaar aansluiten, problemen met de kerncentrale in dreigt de coördinatie van de hulp- Ziet Belgische Doel (bij Bergen op verlening bij calamiteiten mis te lo- Z oom) of in de Wester schelde. pen. De situatie dreigt nog moeilij- In de praktijk vond al uitwisse- ker te worden, nu de commercie de ling plaats, zoals een paar jaar gele- rampenmarkt heeft ontdekt. den bij een gtote brand op de Kalmthoutse Heide in België. Ne- Volgens een onderzoek van het derlandse brandweerkorpsen hiel- Studiecentrum voor Milieu-Onder pen bij de bluswerkzaamheden, zoek SCMO van TNO in Delft heeft maar na afloop ontstoiiden proble- de automatisering van alarmerings- men over de financiële afwikkeling procedures en rampenplannen de gemaakte kosten. In de nu meer knelpunten opgeleverd dan de rampenbestrijding situaties in de meldkamers. Volgens het vakblad Alert, dat de resultaten van het TNO-onderzoek bekend maakt, werken veel brand weerkorpsen met verschillende computerprogramma's die niet op elkaar aansluiten. Vanuit het be drijfsleven worden zij bestookt met aanbiedingen van programma's die de informatie over plaats en gevol gen van rampen nog sneller kunnen tonen. Waar tussen brandweerkorpsen onderling enige afstemming ont breekt, is er tussen de informatie- geldende overeenkomst staat dat opgelost. Het TNO concludeert dat systemen wederzijds hulp wordt geboden elk van de betrokken diensten en hulpdiensten als politie en am "met gesloten beurzen". Dales hoopt organisaties zelf probeert het wiel lance al helemaal geen sprake a ook met West-Duitsland bimienkort uit te vinden. Van doelgerichte sa- een soortgelijke overeenkomst te te- menwerking en overleg is geen kenen. (foto anp> sprake, aldus het rapport. Dit leidt gesproken, zegt Alert. AZL 'verwonderd' LEIDEN - De drie samenwer kende ouderenbonden in het Cosbo en het Landelijk Patiën ten/Consumenten Platform hebben "furieus" gereageerd op de suggestie, hartpatiënten van 55 jaar en ouder niet in aanmer king te laten komen voor een ruilhart. Ze hebben staatssecre taris Simons in een brief ge vraagd het voorstel principieel af te wijzen. Het Patiëntenplat form dreigt zelfs naar de rechter te stappen als Simons akkoord gaat met een leeftijdscriterium. Cosbo en LPCP noemen het een "pluspunt" van het protocol dat de discussie over selectiecri teria nu in de openbaarheid wordt gevoerd. Maar ze vinden de leeftijdsgrens discrimine rend voor ouderen en in strijd met het op de Grondwet en in ternationale verdragen geba seerde gelijkheidsbeginsel. Leeftijd alléén mag volgens hen geen selectiecriterium zijn. De afweging bij schaarse medi sche behandelingen moet ge beuren aan de hand van medi sche maatstaven. Daarbij gaat het om de algemene consitutie van mensen en niet om hun ka lenderleeftijd' Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft het pro tocol van de drie samenwerken de hartcentra (Leiden, Rotter dam en Nieuwegein) voorgelegd aan de Begeleidingscommissie harttransplantatie en de Ge zondheidsraad. Zij zullen het protocol medisch-technisch en ethisch-juridisch toetsen. Dees vroeg de centra vorig jaar om het protocol met medi sche selectiecriteria die het mo gelijk maken om op een recht vaardige manier vast te stellen wie er voor een harttransplanta tie in aanmerking komt. Zo'n protocol bestaat sinds 1984 (toen de eerste hartoperatie in Nederland plaatsvond) maar is nooit officieel goedgekeurd. Goedkeuring van het protocol is een voorwaarde voor het opne men van harttransplantaties in het ziekenfondspakket. De hartcentra hanteren al sinds '84 met medeweten van de staatssecretaris het leeftijdscri terium waarbij het uitgangs punt geldt dat schaarse donor harten worden gebruikt voor patiënten die wat betreft duur en kwaliteit van leven na een transplantatie de beste vooruit zichten hebben. Aanvankelijk goldt zelfs een leeftijdsgrens van 50 jaar voor harttransplanta ties. Die grens werd drie jaar gele den op aandrang van de centra opgetrokken. In het Leidse Aca demische Ziekenhuis is met verwondering gereageerd op de commotie die over het protocol is ontstaan. "Aan het protocol is inhoudelijk niets veranderd. Er is ook geen sprake van een ge heim of vertrouwelijk rapport dat in opdracht van de minister is. gemaakt zou zijn. Er is echt niets nieuws onder de zon", zegt een woordvoerder van het AZL. milieu-vriendelijke arti kelen dan blijkt dat daar te weinig te koop is, zo vindt 60 procent de bevolking. Zesentwintig Nationaal procent meent dat dat beter kan, elf It en vol- genoeg "Een heffing omvang mag niet stoelen op wille keur", meent de PvdA die net als de milieu niet schaden. Milieu-vriendelijk kopen bete kent ook vaak meer betalen. Negen- dergelijke entwintig procent van de onder vraagden heeft daar wel meer geld vijfenveertig procent hart geven. Die grens z moeten staan in het zogeheten pro tocol, zeg maar regeling, voor hart transplantaties. Staatssecretaris Simons (volkgs- ezondheid) heeft inmiddels de ont werpregeling voor harttransplanta- derlands spreken, niet zouden wor den geopereerd. Over die tweede bepaling wordt nu niet meer ge- ties ontvangen. De overheid vroeg sproken. Gelet op de felle kritiek om zo'n stuk in de procedure harttransplantaties in het zorgpak' door Kees Cornelisse WD duidelijke richtlijnen wenst daar soms toe bereid; negen pro voor de toekomstige prijsverhogin- cent maakt het niet zoveel uit en ze gen. "Het moet niet zo zijn dat ven procent van de ondervraagden straks de prijs van het aardgas om- heeft geen cent meer over voor pro- hoog gaat - enkel en alleen omdat dukten die het milieu niet schaden. Hiermee bewegen deze artsen vorige keer de dieselprijs aan de - beurt was", aldus Van de Vaart. De Tweede Kamer dringt al gerui me tijd aan op een fundamentele discussie over de financiëring van De Nederlandse bevolking vindt zich op een gevoelig, zo niet hellend milieuvervuiling het belangrijkste vlak. Als een leeftijdsmaatstaf be de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (awbz) te doen op nemen. Als de Gezondheidsraad het protocol van een advies heeft kring'gebruikelijk' voorzien kan de bewindsman een besluit nemen. Dat besluit zal, naar te verwachten is, positief uitvallen. Maar om die vraag gaat het niet. Wel om de kwestie van de leeftijd, lijk' krijgt en dus wel bijna drie ton per operatie en onge veer f50.000 per gewonnen levens jaar. Dat is de inventarisatie op grond die deze regelrechte discriminatie waarvan de harttransplantaties in wekte, zal men daarvan hebben af- de verzekeringspolis kunnen. Maar gezien. dan ook voor iedereen, riep de pa- De medici hebben tot taak onder tientenbeweging vorig jaar meteen woorden te brengen wat in hun al. Terecht, anders komen er ook op Nu kan het in dat punt straks weer korte gedin- de aanvang van een nieuwe tech- gen, waarin rechters op grond van niek wel zo zijn dat men die op jon- de 'gebruikelijkheid' en ongeoor- geren toepast. Maar als de techniek loofdverklaring van uitzonderings- inderdaad het predikaat 'gebruike- situaties patiënten in het gelijk stel- ongeveer Eerder ontstond opschudding toen tot het 'routinepakket' van (bepaal- onderdelen van dit ontwerp-proto- de) ziekenhuizen behoort, wordt de len... col bekend werden. De leeftijd t 55 jaar bleek erin te staan en ook de bepaling dat mensen die geen Ne- ADVERTENTIE Afvalraad Nederland krijgt nog dit voorjaar een afvalraad, die zich zal bezighou den met de landelijke coördinatie van het afvalbeleid. Minister Alders volgt daarmee het advies op van de Landelijke Coördinatie Commissie Afvalbeleid van juli 1989. De LCCA vond dat provincies en gemeenten hun afvalbeleid niet goed op elkaar afstemden. Veevoeder Tegen de directie van veevoederbe drijf Alpuro in Uddel is gisteren voor de economische politierecht bank in Zutphen een geldboete ge ëist van 50.000 gulden. Alpuro zou daarnaast een genoten voordeel van vijf miljoen gulden moeten inleve ren en onder bewind moeten wor den gesteld van de hoofdinspectie volksgezonheid. Alpuro wordt er van verdacht het verboden groei be vorderend middel salbutamol te hebben verwerkt in veevoeder. Drugstransport Twee Nederlanders zijn in Australië in staat van beschuldiging gesteld wegens bez;t van verdovende mid delen. De twee werden 24 januari door de douane op het vliegveld van Sydney aangetroffen met 5,6 kilo heroine in hun bagage. De drugs heeft een straatwaarde van onge veer negen miljoen gulden. Als we iets op de bus doen, gaan we er vanuit dat die brief of kaart zo snel mogelijk wordt bezorgd. Bij voorkeur de volgende dag. En ook ons favoriete tijdschrift moet elke week of maand op een vaste dag op de mat liggen. De mensen van de PTT weten dat als geen ander en zijn dan ook 24 uur per dag in touw. Het legen van de brievenbussen, sorteren, transporteren en bezorgen. En ze doen dat - behalve bezorgen - 7 dagen per week. Want alleen de PTT zelf krijgt op zondag post. Veel mensen bij de PTT zijn lid van AbvaKabo, de grootste bond in de collectieve sector. AbvaKabo is een sterke bond die veel doet en bereikt en die zorgt dat het voor zijn 270.000 leden in de bus komt. Persoonlijk, door advies en indi viduele rechtsbijstand. Collectief, door het afsluiten van goede CAO's. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. rD BON Stuur mij meer informatie over AbvaKabo Naam I Adres j Woonplaats Naam werkgever zaak anders. Dan behoort de behan deling voor een ieder mogelijk te zijn, ook gelet op de bepalingen van de wetgeving. Conditie Voorgaande uitspraken van onder meer Simons' voorganger (Dees) de vice-voorzitter heidsraad mevroc Iers wijzen ook al op de onaanvaard baarheid van een leeftijdscriterium. Alleen wetenschappelijke redenen mogen doorslaggevend zijn, vond de toenmalige bewindsman. En de vice-voorzitter van de Gezond heidsraad sprak van "medische re denen". Dat betekent; de lichame lijke conditie van de patiënt moet een operatie toelaten, ongeacht de leeftijd. Trouwens, de Gezondheidsraad bracht al een voorlopig advies uit. Daarin werd gesteld dat een hart transplantatie de laatste behandel- mogelijkheid is die een patiënt met een ernstige hartziekte kan worden geboden. Ze komt slechts in aan merking als de prognose zonder transplantatie bijzonder ongunstig wordt geacht en er tevens geen an dere zinvolle behandeling meer voorhanden is. Vast staat dat derge- Donortekort Iets anders is dat er een permanent tekort aan donorharten bestaat. Die situatie wordt er ook niet beter op, na de berichten over 'handel in or ganen' e.d. van vorig jaar. Een be hoorlijke wetgeving op het gebied van transplantatie is er ook nog niet. Keer op keer zeggen bewindslieden Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: AbvaKabo, Antwoordnummer 10018, 2700 VB Zoetermeer de Gezond- die toe (Simons vorige week nog), dr.E.Borst-Ei- maar ondertussen is die er nog niet, neemt het tekort alleen maar toe en wordt de discussie verwarder. Er sluipen allerlei oneigenlijk zaken in, zoals het weigeren van bepaalde behandelingen aan mensen die zichzelf hebben ziek gemaakt. De mogelijkheid om een hart ge transplanteerd te krijgen, wordt on dertussen wel degelijk begrensd, namelijk door de beschikbaarheid van (passende) organen. Dat is de selectie, als die term nog past, die medici moeten maken. Wie het eerst komt, het eerst maalt. Dan ont staat er een flinke wachtlijst, dat is duidelijk. Maar dat is toch niet on gebruikelijk? Het heeft niets te ma ken met het geven van 'valse hoop', zoals een hartchirurg aanvoerde voor de grens van 55 jaar. Men moet de patiënten geen hoop geven, maar wijzen op de tekorten aan organen. En als een operatie lijke ingrepen de kans op overleven niet (meer) zinvol is, moet dat ook de kwaliteit van geopereerden worden gezegd. Tegelijkertijd zal al =H> AbvaKabo I De vakbond die zoret voor mensen sterk hebben verbeterd, aldus de Gezondheidsraad. De behoefte aan dergelijke trans plantaties in ons land wordt ruw weg geschat op tussen de 150 en 500 per jaar. Bij scherpe selectie (leeftij den tussen 10 en 55 jaar) is dat getal tussen 150 en 200 ingrepen. Bij uit breiding tot 60 jaar zitten de getal len tussen de 250 en 350. De kosten van een transplantatie zijn hoog: het mogelijk gedaan moeten den om een patiënt in leven te hou den, in afwachting van eventueel toch een operatie. Maar bij voorbaat een leeftijdsgrens stellen is onaan vaardbaar. In afwachting van een goede transplantatiewetgeving en het kweken van meer bereidheid om met een codicil op zak te lopen, zijn er geen andere acceptabele mo gelijkheden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3