Opkomst Japan geen reden voor verbazing9 'Ter Beek volgt mijn aanbevelingen op' NABIJ Pleidooi Rushdie werkt averechts I REPORTAGE i Historiscus en econoom Klein stoort zich aan onuitroeibare mythes Luitenant-generaal Wilmink schrikt niet van bezuinigingen DINSDAG 6 FEBRUARI 1M LEIDEN - "De armen hebben het hiernet zo beroerd als bij ons", noteerde een Nederlandse matroos in de 17de eeuw over Japan. "De enige nuchtere waarneming die ik over Japan heb gevonden", meent D.W. Klein van de Leidse Universiteit. Nederland was, op een handjevol Portugezen na, eeuwenlang de enige vreemde mogendheid die toegang had tot het keizerlijke Japan. De historicus en econoom Klein onderzocht de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Japan en stuitte op hardnekkige stereotypen, onuitroeibare mythes en een eeuwige verbazing. Zoals bijvoorbeeld de volgens hem onterechte verbazing van het Westen over de economische opmars van Japan. door Karei Berkhout opkomst zijn, zoals Taiwan en Zuid- iets dat grote bedrijven eigen is. Bij Korea, het nog sneller gaan doen? bedrijven zoals Unilever en Philips De economische bloei van Japan is volgens u helemaal geen wonder en dus geen reden voor verbazing. Maar de komeetachtige opkomst v wwiv van de Japanse economie is toch wel kwam juist Japan zo op? degelijk wonderbaarlijk? T„ "De opkomst is in het geheel niet Klem: Zeker, dat Japanse Wirt- te danken aan zogenaamd unieke schaftswunder' is wonderbaarlijk, eigenschappen van Japan. Mensen maar niet wonderbaarlijker dan bij- die dat denken, verwarren de eco- voorbeeld dat van Duitsland na de nomische inrichting van een land Tweede Wereldoorlog. Net als Ne- met de economische resultaten. Ja- derland in de Gouden Eeuw en En- pan heeft zijn economie op een heel geland ten tijde van het British Em- eigen manier ingericht pire heeft Japan heel snel een over- niet de oorzaak van de v< gang gemaakt van een agrarische groeicijfers. Die hebben samenleving naar een geïdustriali- ie economische grondslag, zoals ik seerde economie. Het zogenaamde eerder al zei", wonder is geen wonder, maar ge- ik vaak kom voelen de werk nemers zich ook sterk verbonden met het grotere geheel. In Japan ziet het er voor ons alleen een beetje raar uit, omdat werknemers dan ie dere ochtend gymnastiek doen. Het is de verschijningsvorm die bevreemding wekt. Japan is na- Blijft toch de vraag: waarom tuurlijk ook een vreemd land, maar "Ja, dat is heel waarschijnlijk. Vooral nu Japan de leiding heeft ge nomen zullen landen zoals Taiwan en Zuid-Korea maar ook Thailand en Maleisië zich razendsnel ontwik kelen". niet de oorzaak van de verbluffende aard kan ik als daardoor moet de westerling zich niet laten misleiden. Iedereen die voor het eerst in Japan komt ver baast zich erover hoe traditie voort leeft naast een hypermodern leven. Maar dat is hier ook zo: denk maar aan de eeuwenoude dijken die we in Nederland hebben en waarover we ons ook niet verbazen. Met zaken als cultureel verschijnsel en volks- niets. Het begrip volksaard ligt trouwens heel erg dicht aan tegen discriminatie". woon een optelsom van een aantal economische factoren: grondstof fen, arbeid, kennis en een goed management. Over een jaar of vier beheerst Japan ook de financiële wereld en is de beurs in Tokyo gro ter dan die in New York. Ook dat is niet meer dan een normale econo mische ontwikkeling: na de indus trialisatie waarmee een hoop kapi taal wordt verdiend, komt de tijd dat dit kapitaal zijn weg vindt". Is deze zienswijze niet wat al te simpel? "Nee. In de jaren zestig heeft de Franse econoom Schreiber zelfs een theorie ontwikkeld, die zegt dat hoe later een economie zich ontwik kelt hoe sneller het gaat. Als een land later begint, hoeft het niet alle technologie zelf te ontwikkelen maar kan het eerst veel dingen afkij ken. Engeland heeft nog ruim een eeuw gedaan over zijn industriële revolutie, terwijl Duitsland en Frankrijk dat al sneller deden. Het meest uitgesproken voorbeeld is Japan, dat er maar veertig jaar voor nodig heeft gehad". Houdt dat in dat landen die nu in Hoe komt het dat in verhalen over Japan de Japanse opkomst de economische ondergesneeuwd raakt Japan als een grotendeels stu- door het beeld Tên? uniek land? "De verwevenheid tussen over- "De" mythe van Japan wordt in de heid en bedrijfsleven is inderdaad eerste plaats in stand gehouden heel groot in Japan. Maar dat is in door de Japanners zelf. Japan is het Westen op een andere manier geobsedeerd door de eigen identi- invloed heeft als uniek. Alle volken zijn uniek, op de regering. Een ander voor- Japanners zijn nog unieker beeld is West-Duitsland, waar de dan anderen, vinden zijzelf. Daar- overheid en de staal-industrie gro- naast wordt die mythe in stand ge- tendeel zijn verweven.. Een echte urije-markt-economie' bestaat trouwens helemaal niet, nergens. houden door het Westen, dat denkt: volk dat ons Westerlingen over treft moet wel heel uniek zijn. Aan De technologische ontwikkelingen die gedachte ligt gaan zo hard, dat steeds grotere in- gantie vesteringen nodig zijn die alleen slag. Zo een overheid kan betalen", discriminatie ten grond- hoe is het mogelijk dat een niet-westers land dat niet een duizendjarige christelijke bescha- Spelen bepaalde culturele ver- ving heeft genoten het zo ver schijnselen niet toch een belangrijke schopt. Daardoor blijft het westen rol? De typisch Japanse familie- zich verbazen over het Japan dat zo- band, het gevoel deel te zijn van een genaamd uit het niets kwam. Maar groter geheel maakt toch dat een Ja- Japan komt niet uit het niets: in de panse werknemer keihard werkt jaren dertig versloegen de Japan- Klein: "Japan komt niet uit het niets. In de jaren dertig versloegen de Ja panners met hun gloeilampen al Philips op de Europese markt". (foto Holvast) "Het beeld dat wij hadden van Ja pan was nu eens heel positief, dan weer heel negatief maar altijd een spiegel van ons eigen denken. Toen Japan in 1904 bijvoorbeeld in oor log raakte met Rusland was de Nieuwe Rotterdamse Courant (NRC) eerst pro-Japan, omdat de li berale NRC bezwaren had tegen het tsaristisch regime. Dat sloeg later om mede onder invloed van angst voor het 'gele gevaar'. De ideologie van het 'gele gevaar' is in die tijd ontwikkeld door de Duitser Hans Knackwurst in opdracht van keizer Wilhelm. De bron van dit soort beel den ligt uiteindelijk in een enorm gebrek aan kennis". "Die verbondenheid ii niet zo typisch Japans, i Het bedrijfsleven vindt dat de Leidse universiteit ernstig tekort schiet bij het doorgeven van de noodzakelijke kennis. Projecten zoals de Japankunde aan de Rotter damse universiteit zijn volgens veel "Volkomen. Toevallig heb ik in Rotterdam samen met professor Stam die Japankunde naast de be drijfskunde opgezet. De samenwer king tussen het bedrijfsleven en de universiteit loopt daar traditioneel heel goed. De Leidse universiteit is echter heel literair en cultureel ge richt en heeft daardoor helemaal geen belangstelling voor het be drijfsleven. De universiteit hier is trouwens helemaal zo bureaucra tisch geworden dat ze niet meer in staat is om op maatschappelijke vragen in te spelen. Als minister Ritzen het onderwijs niet drastisch hervormt is het reddeloos verlo- DEN HAAG - De tot een cliché verworden 'voortdurende ontspan ning tussen Oost en West' mag in de nabije toekomst tot meer besparin gen op de defensie-organisatie lei den, de bevelhebber van de land macht is geen terneergeslagen man. Sterker, luitenant-generaal Wil mink heeft zelfs van harte meege werkt aan de samenstelling van het pakket bezuinigingsmaatregelen dat minister Ter Beek van plan is door te voeren. door Bart Jochems De minister van defensie meldde de Tweede Kamer bijna twee we ken geleden hoe hij de 2,2 miljard gulden bezuinigingen bijeen wil schrapen die PvdA en CDA over eenkwamen. Voor de landmacht sprong vooral de terugtrekking van Nederlandse militairen uit de Bondsrepubliek in het oog. In 1991 worden er 375 uit Seedorf terugge haald, in 1992 eenzelfde aantal, met dien verstande dat ze binnen vierentwintig uur weer ter plekke kunnen zijn. "Ik heb dat zelf op tafel gelegd", zegt Wilmink. Met de minister beklemtoont de bevelhebber dat het om een voorne men gaat; er wordt vooruit gekeken op een akkoord over vermindering van de conventionele (niet-nucleai- re) strijdkrachten in Europa (CSE). Voor de NAVO komen de bezuini gingen op materieel in een CSE-I- akkoord op 10 tot 15 procent. "Als er een CSE-akkoord komt, dan neemt de waarschuwingstijd toe. We krijgen meer tijd om ons voor te bereiden op een Russische aanval. Het is in zo'n situatie verantwoord om de maatregel van 1983, toen werd besloten dat alle eenheden in West-Duitsland honderd procent paraat moesten zijn, terug te draai- Van groot belang acht Wilmink het dat de maatregel niet onomkeer baar is. "Die militairen kunnen snel weer ter plaatse zijn. Maar met het materieel is het anders". Met na druk: "Het materieel blijft in Duits land". Tevreden Van Wilmink is geen gemopper te horen over onacceptabele bezuini gingen, op Defensie. De generaal is zelfs tevreden: "Wat de landmacht betreft, heeft de minister onze aan bevelingen opgevolgd. In die sug gesties ben ik uitgegaan van drie elementen: onze NAVO-taken. een mogelijk CSE-akkoord en de bespa ringen op het defensie-budget. Dat speelde mee, maar onze taak-uit- voering mocht niet in gevaar ko- "We kunnen nog kritischer naar de eigen organisatie kijken: op be paalde punten kan de exploitatie beter, soms kunnen nieuwe techni sche vindingen voor besparingen zorgen. Naast die exploitatie zul je ook naar de aanschaf van materieel moeten kijken". Maar de generaal loopt, begrijpelijk, niet voorop by de supporters van bezuinigingen op de materieel-aanschaf: "Het is van wezenlijk belang dat nieuwe inves teringen ook in de toekomst moge lijk blijven". Een voorbeeld bij uitstek is de an ti-tankhelikopter, vindt Wilmink. De Nederlandse regering is al jaren van plan er vijftig aan te schaffen, maar tot nog toe is de bestelling niet geplaatst, vooral omdat de politieke top van het departement geen keu ze kan maken tussen de verschillen de aanbiedingen. Met de aanschaf is ongeveer 1,7 miljard gulden ge moeid. Wilmink: "Voor de huidige taak uitvoering is zo'n helikopter nood zaak. De krijgsmachten worden steeds flexibeler, mobieler. De landmacht heeft behoefte aan lucht-capaciteit. Vijftig anti-tank helikopters is het minimum". Toch zou het wel eens moeilijk kunnen worden om de Nederlandse land macht van helikopters te voorzien, zo beseft Wilmink. Bij de CSE-on- derhandelingen staat ons land in het NAVO-verband immers niet 'in geroosterd' als het om helikopters gaat, eenvoudig omdat ze er nauwe lijks zijn. Nu er volop wordt onder handeld over verminderingen, lijkt het wat zot om een NAVO-lid toe te voegen als 'helikopter-natie', terwijl de NAVO-bondgenoten juist heli kopters gaan afstoten na ontwape ningsakkoorden. Wil Nederland er een 'helikopter- vloot' op na gaan houden, dan zul len de bondgenoten extra heli's moeten inleveren om onder het ge zamenlijke NAVO-plafond te blij ven. Wilmink toont zich optimis tisch: "Natuurlijk, het gaat om een onderlinge afweging van de bond genoten. Maar ik hoop dat er snel een oplossing komt, het liefst in de komende maanden". Dienstplicht Allerwegen wordt de krijgsmacht aanbevolen om de dienstplicht te Wilmink: "On ze taakuitvoe ring komt niet in gevaar". (foto GPD) verkorten, tenminste met twee maanden. Ofschoon minister Ter Beek nooit de wapenrok droeg, rea geerde hij zeer huiverig op die sug gesties. Terecht, meent Wilmink. "Ik zeg niet dat het onmogelijk is, maar er hangt wel een prijskaartje aan, in financiële en organisatori sche zin". "Handhaaf je hetzelfde aantal functies, dan krijg je bij diensttijd- verkorting een snellere doorstro ming. Het aantal militairen binnen de organisatie (beroeps- en dienst plichtig) neemt met zo'n 4000 toe. Omdat je zo lang mogelijk profijt wil hebben van goed opgeleide mili tairen, zul je de opleidingscapaciteit moeten uitbreiden. Daar heb je meer instructeurs, meer voertuigen voor nodig. Tel dat bij elkaar op en ik schat dat verkorting Van de dienstplicht met twee maanden tus sen de 150 en 200 miljoen gulden kost". Maar hoe zit het dan met de verve ling onder militairen? De leegloop van het militaire apparaat onder streept toch de mogelijkheid de dienstplicht te verkorten? "Nee, ik heb moeite met een rechtstreekse koppeling tussen dienstplichtver korting en verveling. De oorzaken van de leegloop zijn niet weg te ne men door de dienstplicht te verkor ten. Leegloop ontstaat doordat je te maken hebt met een dienstplichti ge, een onvrijwillige werknemer. Die is veelal te hoog opgeleid voor het werk dat hij doet in de militaire organisatie. En door de 38-urige werkweek zal hij zich 's avonds ver velen binnen de kazerne-muren". Ter Beek verklaarde in de Kamer parmantig dat zijn voornemens het einde betekenden van de zoge noemde 'kaasschaaf-methode'. Be zuinigingen hielden niet langer in een voorzichtig hier en daar wat schaven aan de organisatie, onder het bewind Ter Beek zou 'het snoei mes' worden gehanteerd. Maar tot het daadwerkelijk afstoten van de fensie-taken is het niet gekomen. Daarvan wil Wilmink ook niet we ten. "Dat speelt niet zo op het mo ment. Ik denk veel meer in de rich ting van een goede, intensieve sa menwerking tussen de bondgeno ten. Die inter-geallieerde samen werking, daar geloof ik heel sterk ADVERTENTIE CURSUS CAFÉBEDRIJF f295.- Binnenkort start in Alphen a/d Rijn en Lelden de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse avond of middaglessen van elk 2% uur. De cursus kost totaal ƒ295,- en men kan zich nog aanmelden. Een vooropleiding is niet nodig en het Examen voor het Rijkserkende Diploma is op 6 juni. De zeer afwisselende en beslist niet saaie cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achterhoofd om ooit nog eens een eigen Horeca- bedrijf(je) te beginnen. Ook is er een groot tekort aan gediplomeerd horecapersoneell De lessen worden zeer levendig gebracht met o.a. dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook bezoekt men gezamenlijk een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit-Restaurant, Disco. Kantine. Bar, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076*710078. De verschijning van 'De Satansverzen' wekte een jaar geleden in de gehele wereld beroering onder moslims; ook in Nederland vonden de monstraties plaats met spandoeken als 'Dood aan Rushdie'. üoto anp) Ook verklaring verwanten gijzelaars LONDEN Nu hij een jaar na het tumult rond zijn boek 'De duivelsverzen' via een artikel zijn werk heeft verdedigd, krijgt Salman Rushdie opnieuw felle kritiek van fundamentele mos lims over zich heen. Bovendien mengen nu ook verwanten van Britse gijzelaars in Libanon zich in de strijd. De familieleden, onder wie onder meer de echtgenote en de broer van Terry Waite, hebben in een verklaring een beroep op de nog steeds ondergedoken schrijver gedaan om het werk niet in een paperback-editie te laten ver schijnen. In een essay in de krant The In dependent heeft Rushdie zondag onder meer de hoop uitgesproken dat zijn boek binnenkort in de goedkopere versie zal verschij nen, iets wat inmiddels door mos lims als een provocatie is veroor deeld. De verwanten van de gijselaars achten zo'n editie van 'The Sata nic Verses' dan ook onverant woord. "Wij geloven dat de tijd gekomen is om het principe van de vrijheid van meningsuiting af te wegen tegen dat van zelfbe heersing, hetgeen in een be schaafde samenleving eveneens noodzakelijk is". Het is inmiddels ook duidelijk dat het beroep dat de auteur doet op "fatsoenlijke en rechtvaardi ge" moslims om zijn boek te on derzoeken in een "kalme en rede lijke sfeer" bij velen het vuur weer heeft aangewakkerd. Rush die gelooft namelijk niet dat hij godslasterlijk is geweest. Algemeen-secretaris Liagat Hussain van de raad van moskee ën in Bradford zei: "Ik denk dat de moslims alleen maar furieuzer worden omdat Rushdie nog steeds niet schijnt te begrijpen waarom zij zijn beledigd". Hij voegde eraan toe dat de au teur uit zijn schuilplaats moet ko men om zijn principes te verdedi gen. "Mensen die vechten voor hun principes zijn nooit bang voor de dood. Hij moet moedig genoeg zijn om te voorschijn te komen". Een klein jaar geleden riep aya tollah Khomeini de moslim-gelo vigen op om de.'godslasteraar' te doden. Dat deze oproep van de in- EN VER middels overleden geestelijk lei der niet is vergeten, blijkt wel uit het feit dat in ieder geval één mos lim-leider in Engeland heeft laten weten dat het doodvonnis nog steeds van kracht is. Van verschillende vakbroeders krijgt Rushdie wel waardering voor zijn uitvoerige waardering in de krant. Diverse schrijvers von den zijn essay een briljant pleidooi voor de vrijheid van me ningsuiting. 'Bomers ziet rol kerk in oorlog veel te positief NIJMEGEN (GPD) - "De RK Kerk heeft weerstand geboden zou niet voor mijn rekening wil len nemen dat de kerk de nazi's heeft overwonnen". Prof. dr. A. Manning, hoogleraar geschiede nis van de twintigste eeuw, vindt de uitspraken van bisschop Bo mers over de rol van de kerk in de Tweede Wereldoorlog te sterk. De Haarlemse bisschop zei dit weekeinde op een bijeenkomst in Vught dat de kerk er de afgelopen eeuw in is geslaagd twee 'kolossa le' vijanden te over nationaal-socialisme Vereniging gaat Hebreeuws meer aandacht geven LISSE Een vereniging die de kennis van het Hebreeuws moet bevorderen, zal in maart in Amersfoort worden opgericht. Niet alleen wil de vereniging de informatie-uitwisseling verbete ren tussen personen en instellin gen die onderwijs in het He breeuws verzorgen, ook wil zij bijdragen aan nieuw eductatief materiaal. Het was de oud-staatssecretaris drs. G. van Leijenhorst die vorig jaar een lans brak voor herinvoe ring van het vak Hebreeuws op de middelbare scholen. Ook kwam hij met de suggestie van een cen trale instelling die de kennis van het Hebreeuws moet stimuleren. Een bijeenkomst in september 1989, waarvoor alle Nederlandse organisaties waren uitgenodigd die onderwijs in Hebreeuws ver zorgen of daar op grond van hun doelstellingen betekenis aan toe kennen, leidde tot het besluit een vereniging op te richten. De vereniging wil zich richten op alle varianten van het He breeuws. Dat betekent dat zowel de taal van de Tenach (Hebreeuw se bijbel) als de taal van de Misjna (oudste deel van de Talmoed) aan bod komt. Ook is er aandacht voor de taal van de Middeleeuwse geleerde Maimonides en het mo derne Hebreeuws. De werkgroep die de vereni ging voorbereidt, wil onder meer een informatieblad gaan verzor gen. Secretaris is Henk Heikens uit Lisse, die ook het secretariaat van het 'Dagmaat' leerhuis aldaar verzorgt, dat ook een cursus bij bels Hebreeuws in het pakket heeft. De Nijmeegse hoogleraar on derscheidt in de houding van de RK Kerk elementen van verzet maar ook van aanpassing aan de nieuwe situatie. Officieel veraf schuwde de kerk de nazi-ideolo gie, maar in de praktijk paste ze zich aan, onder meer door het na tionaal-socialisme niet openlijk te veroordelen. "Met zijn veelbe sproken zwijgen probeerde paus Pius XII te voorkomen dat de ge lovigen extra gevaar liepen". De hoogleraar erkent dat in de daden van haar aanhang de offi ciële houding van de kerk niet steeds werd weerspiegeld. Maar dat de katholieke kerk zich tegen het nazisme verzette, lijdt voor hem geen twijfel. "Dat d'e nazi's de kerk als tegenstander be schouwde, bewijst dat". Charismatische vernieuwing. De Raad van Samenwerkende Kerken in Voorschoten heeft voor donderdagavond in het bondsgebouw (naast de Lauren- tiuskerk) een bijeenkomst geor ganiseerd over Charismatische Vernieuwing. Spreker is W. J. Schot uit Oegstgeest. Schot is ja renlang werkzaam geweest bij de Wereldraad van Kerken in Genè- ve. Ook werkte hij op het zen dingsbureau van de Hervormde Kerk in Oegstgeest. Aanvang van de avond is acht uur. Bezit is ook niet alles. In de se rie lezingen rond het thema 'De zin van het leven', spreekt dr. Wil lem Ouweneel vrijdagavond in Leiden over: 'Bezit is ook niet al les'. Het is de tweede lezing in een serie van vier over het bijbelboek Prediker. De avond vindt plaats in de Streekschool. (Lammen- schanspark 1) in Leiden en begint om acht uur (een kwartier eerder begint samenzang). De volgende avond is op 9 maart en heeft als thema: 'Gods bestuur is ondoor grondelijk'. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Leiderdorp (herv-geref) B. A. M. Lut- tikhuis Kloetinge.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2