Weggestuurde wethouder trekt boetekleed aan in Leiderdorp Verkiezingskoorts speelt in affaire-Den Boeft grote rol Opinie Onderzoekscommissie samengesteld door Zoeterwoudse gemeenteraad Volgens de CDA-fractie zocht gemeenteraad een zondebok Het Leiderdorpse publiek toonde gisteravond veel belangstelling voor de crisis binnen de gemeenteraad. (foto LEIDERDORP - Dat het beleid van wethouder J. den Boeft tot grote on tevredenheid bij de Leiderdorpse fracties heeft geleid, werd vorige week woensdag pas duidelijk. Tij dens een vergadering van de belan genvereniging A4 discussieerden vertegenwoordigers van politieke partijen met de bewoners uit het 'bedreigde' gebied naast de verbre de rijksweg. Een discussie die wei nig nieuwe, verhelderende stand punten opleverde. De partijen wil den wachten op de plannen van Rijkswaterstaat. Tot dat moment zou onduidelijk zijn aan welke kant en op welke manier de A4 verbreed moet worden. door Erna Straatsma De bewoners namen geen genoe gen met de onwetendheid van de politici. Volgens hen moest er meer informatie over de verbreding zijn dan de politici beweerden en hier en daar werd met 'bewijzen' gestrooid. De raadsleden bleven echter voet bij stuk houden: zij wisten van niets. Veel bewoners moeten dan ook de conclusie hebben getrokken dat de Leiderdorpse fracties hun werk niet goed hebben gedaan. De ver kiezingsprogramma's versterken die indruk. De A4-problematiek komt daarin, zonder uitzondering, summier aan de orde. Verkiezingsitem De partijen hebben er helemaal niet op gerekend dat de A4 een van de belangrijkste verkiezingsonderwer- pen zou worden. Verwacht werd dat de beslissing over de verbreding van de rijksweg lang en breed voor 21 maart 1990 zou vallen. Pas toen de belangenvereniging aankondig de een forumdiscussie met politici te willen organiseren, veranderde de houding van de fracties. Tijdens de vorige maand gehou den raadscommissie trokken ze in eens fel van leer tegen Rijkswater staat en adviseerden Den Boeft om een brief op hoge poten naar Den Haag te sturen. De felheid van de fracties was verrassend. In de maanden daarvoor kenmerkten de fracties zich door min of meer lijd zaam de plannen af te wachten. Dat de verbreding onontkoombaar is, lijkt voor alle partijen al tijden vast te staan. De fracties waren verontwaar digd over het feit dat het Rijk de be kendmaking van de plannen op nieuw voor zich uit schoof. Het was de vierde keer dat Rijkswaterstaat uitstel aankondigde en het lijkt er nu op dat eind februari de resulta ten van het onderzoek naar de mo gelijkheden van de A4-verdubbe- ling bekend worden. Zwarte piet Het heeft er dan ook alle schijn van dat de fracties met de gisteravond ingediende motie van wantrouwen tegen Den Boeft een daad wilden stellen. De partijen gingen woens dag inderdaad, zoals D66-raadslid D. Stam het noemde, 'voor schut'. Ze konden niet verhullen hoe wei nig moeite ze hebben gedaan, om zich in de A4-kwestie te verdiepen. Waarschijnlijk om hun eigen imago 'te redden is de zwarte piet doorge speeld aan de wethouder. Argu menten voor het wegsturen van Den Boeft zijn nauwelijks ge noemd. Voortdurend werd gepraat over 'twee onbekende stukken', maar wat daar precies in staat en hoe belangrijk die informatie is, blijft onduidelijk. De verkiezingskoorts speelt ver moedelijk een belangrijke rol in de hele affaire. De PvdA heeft onlangs een flinke deuk opgelopen na een reeks van interne problemen. Raadslid B. Verhoog stapte met ru zie op en deed in de pers een boekje open over de slechte verhoudingen binnen de fractie. Bij de WD zal meegespeeld hebben dat de partij, als de verwachtingen uitkomen, een fors stemmenverlies zal lijden. De WD heeft nu het grootste aantal zetels (zes) in de Leiderdorse raad. Een goede verhouding met de PvdA (nu met vijf zetels in de raad) komt de VVD natuurlijk goed van pas. (vervolg pagina 1) LEIDERDORP - De Leider dorpse CDA-wethouder J. den Boeft stak tijdens de raadsvergadering van gister avond de hand in eigen boe zem voordat hij zijn ontslag indiende. Hij gaf toe een 'ka pitale vergissing' gemaakt te hebben. Ten onrechte meen de hij dat een vorig jaar ver schenen rapport van Rijks waterstaat bij de raadsleden bekend was. In die veron derstelling heeft hij het rap port aan vertegenwoordi gers van de belangenvereni ging A4 overhandigd. "Burgers en leden van de belangen vereniging A4 waren hierdoor beter geïnformeerd dan de raad. Dat kan natuurlijk niet door de beugel, daar voor heb ik de verantwoordelijk heid te dragen", aldus Den Boeft. Voor de andere twee grieven van de fracties trok de CDA-wethouder eveneens het boetekleed aan. De 'schertsende' opmerkingen die hij woensdag maakte betitelde Den Boeft als 'onhebbelijk'. "Ik schaam mij daarvoor, zoiets moest de forumleden wel irriteren". Dat een verslag van een bespreking van de ambtelijke projectgroep A4 in handen van burgers is gekomen be schouwde Den Boeft als een 'amb telijke vergissing': "Als persoon sta ik daar volledig buiten, al ben ik als wethouder verantwoordelijk". Compromis De PvdA-fractie stemde, met uit zondering van mevrouw C.H. Lan- gendorff, voor de motie van wan trouwen. Langendorff zag nog mo gelijkheden o_m de partijen weer'na- der tot elkaar te brengen, eventueel met de hulp van voormalig PvdA- wethouder J. Bezemer. De Leider dorpse oud-wethouder ruimtelijke ordening stelde voor een 'afkoe lingsperiode' in te lassen en de mo tie niet aan te nemen. WD en D66 zagen echter niets in een 'lijmpo ging' van Bezemer en stemden voor de motie. De PPR/PSP deed niet mee aan de stemming; fractievoor zitter H.A.A.M. van der Zande was niet aanwezig. De fracties gingen niet inhoude lijk op de zaak in. Alleen D66-raads- lid R.D. Stam zei dat het rapport van Rijkswaterstaat, met daarin ad viezen over de verbreding, een 'zwaar en belangrijk stuk' is. Een deskundig bureau zou daarin plei ten voor verbreding aan westelijke zijde (B.G. Cortslaan). Indiener van de motie, WD-frac- tievoorzitter W. Scheffer, volstond met de mededeling dat de onderte kenaars van de motie geen andere uitweg zagen. PvdA-fractievoorzit ter V. Molkenboer vertelde dat de afgelopen dagen is gesproken over een compromis. Den Boeft had in die variant mogen blijven zitten, maar mocht zich dan niet langer be moeien met de A4-problematiek. Al in vooroverleg tussen de fracties bleek echter dat hiervoor geen meerderheid was te vinden. Fractievoorzitter van het CDA, A. Roest, meende dat de raadsleden zelf de hand in eigen boezem moes ten steken. Niet alleen Den Boeft heeft fouten gemaakt, ook de raads leden zijn tekort geschoten, zei Roest. De wethouder is door de on dertekenaars van de motie als 'zon debok' aangewezen, aldus de frac tieleider. "De strafmaat is oneven redig zwaar. Maar Barbertje moet blijkbaar hangen". Roest wees er verder op dat Den Boeft daags na de gewraakte vergadering een brief met verontschuldigingen aan de ge meenteraad heeft gestuurd:. "Die brief is op geen enkele wijze serieus genomen door de fracties". Signalen In een soort 'epiloog' merkte Den Boeft op dat de fracties in het verle den nooit harde kritiek hebben ge had op zijn beleid: "Het heeft volko men ontbroken aan signalen". De CDA-wethouder suggereerde, net als zijn'partijgenoot Roest, dat de fracties op zoek zijn geweest naar een 'zondebok'. "De rechters van vanavond zijn de gekwetsten van woensdagavond". Den Boeft noem de het opzeggen van het vertrou wen in hem een 'onthutsende en bit tere ervaring'. Van Pvd A-zij de zal wellicht frac tievoorzitter V. Molkenboer naar voren worden geschoven als opvol ger van Keijzers, die aanblijft tot de laatste raadsvergadering voor de gemeenteraadsverkiezingen. Welke CDA'er op de wethouderszetel plaats neemt is nog onbekend. Dat er een CDA-wethouder komt is ze ker. De drie collegepartijen willen niet dat de samenstelling wijzigt na het voorval. Zo zei PvdA-fractielei- der Molkenboer dat de motie niet gericht was tegen het CDA, maar te gen zijn wethouder. In een reactie op het aangekon digde vertrek van Keijzers zei Mol kenboer het 'niet te waarderen' dat de PvdA-wethouder volgende maand opstapt: Keijzers maakte overigens enkele maanden geleden al bekend na de verkiezingen niet meer in. de raad te willen terugke- 'Omwonenden laten oordelen over kunstlint' OEGSTGEEST - De kunstcommis sie van de gemeente Oegstgeest toonde zich gisteravond in de raads commissie algemene en bestuurlij ke aangelegenheden zeer ingeno men met het ontwerp van een kunstwerk dat de maker, Anton Broos, presenteerde. Het beeld zon der naam (BZN) moet een plaats krijgen in het plantsoen bij de Jan Zwartlaan en de Hendrik An- dnessenlaan in de nieuwbouwwijk Haaswijk. Het beeld lijkt op een groot gol vend lint met een hoogte van onge- veer.twee meter en een lengte van drie meter. Het wordt uitgevoerd in staal. Aanleiding om het kunstwerk te laten maken is het feit dat wo ningbouwvereniging Buitenlust de 1000ste woning in Haaswijk heeft laten bouwen. Overigens werd die woning al aan het einde van 1988 ge realiseerd. De meeste raadsleden in de com missie algemene bestuurlijke aan gelegenheden onthielden zich gis teravond van commentaar. Alleen D66-er M.J. Poelmans zei wat. Hij opperde dat de direct omwonenden hun mening over het kunstwerk kenbaar moeten kunnen maken. Bewusteloos maar niet gewond bij botsing Wassenaar WASSENAAR - Bij een ongeluk voor de verkeerslichten bij het kruispunt Rijksstraatweg/ Rozen- weg in Wassenaar zijn gisteravond twee auto's zwaar beschadigd. Een 58-jarige man uit Leidschendam werd bewusteloos naar een zieken huis in zijn woonplaats overge bracht, maar bleek niet gewond te zijn. Bij het ongeluk waren twee wa gens betrokken die in de richting van Den Haag reden. Bij de verkeer- lichten reed de Leidschendamse automobilist boven op een 44-jarige in Voorschoten wonende Brit, die zojuist voor het rode verkeerslicht was gestopt. Omdat de Leidschen- dammer het bewustzijn verloor, werd hij door een ambulance opge pikt. De Brit kwam met de schrik vrij. Inbraak verijdeld in fietsenwinkel OEGSTGEEST - Een man heeft de afgelopen nacht vergeefs gepro beerd in te breken in een rijwielhan del aan de Terweeweg in Oegst geest. Rond drie uur werd de zoon van de winkelier wakker, doordat hij gekraak hoorde aan de voorzijde van de winkel. De zoon stond op en zag een man aan de winkeldeur morrelen. De man vluchtte richting De Kempenaerstraat/Geversstraat. De gealarmeerde politie heeft hem niet kunnen pakken. ZOETERWOUDE - De raadsbrede commissie uit de Zoeterwoudse ge meenteraad die de procedure rond de samenstelling van de begroting van de Nieuweweg-reconstructie moet onderzoeken is deze week sa mengesteld. De commisie bestaat uit A.B. Ringersma van oppositie partij Progressief Zoeterwoude (PZ) en J.W.M. van der Salm (CDA) en H.O. van der Kooi (WD). ook klaarheid moeten brengen over voor 1 mei behandeld zijn. Na 1 mei de rol van de burgemeester. Het treedt de nieuwe, in maart gekozen eindrapport van de commissie moet gemeenteraad aan. ZOETERWOUDE - De reconstructie van de Nieuweweg in Zoeterwoude is gisteren begonnen met hei verplaatsen van de bomenrij aan de noordzijde van de weg. De eerste boom die werd uitgegraven woog maar liefst 13 ton. 169 andere bomen worden in de komende weken ongeveer een halve meter van de nieuwe weg af gezet om hun overle vingskans naast een redelijk drukke weg met een smalle berm te vergroten. Omdat de weg enigzins in hun richting wordt verlegd, krijgen ook de bomen aan de zuidzijde meer ruimte. Zeventien bomen zijn omgezaagdomdat er door het verkeer zulke grote stukken uit hun bast getrokken waren, dat ze geen kans op overleving meer hadden. Het karwei - dat ongeveer 500 gulden per boom kost - duurt waar schijnlijk tot begin maart. Na juni worden het fundament en het wegdek op een milieuvriendelijke manier vernieuwd: materiaal van het bestaande wegdek wordt vermalen en vermengd met water, beton en zand. Daarover komt de eerste asfaltlaag. Volgend jaar wordt pas de definitieve afdeklaag gelegd. Het werk wordt in fasen uitgevoerd, maar die werkwijze kan niet voorkomen dat de weg tussen dorp en Weipoortseweg regelmatig voor alle verkeer gesloten zal zijn. (foto wordt bijgestaan door een ambtelijk secretaris, J.W. Kliffen, die op het gemeentehuis chef van de afdeling algemene za ken is. De commissie moet voor de raadsvergadering aan het einde van deze maand haar taakstelling dui delijk formuleren. Tot het werk be hoort onder andere het doorlichten van de begroting en het onderzoe ken van de procedures rond de ver anderingen daarin. Vorige week ontstond over de Nieuweweg grote commotie in de gemeenteraad. Burgemeester A.J.M. Houdijk, de portefeuillehou der openbare werken, werd door de gemeenteraad flink onder vuur ge nomen. CDA-er R.L.G. Hogenelst sprak over 'manipulatie' en 'mislei ding' en PZ-raadslid A.B. Ringers ma dreigde een motie van afkeuring in te dienen. De discussie spitste zich toe op een bedrag van 20.000 gulden bin nen de totale project-begroting van 935.000 gulden. Hogenelst sprak zelfs van een 'vertrouwensbreuk', omdat de burgemeester in raads commissies meermalen CD A-ers in formatie geweigerd zou hebben. Houdijk voelde zich 'volstrekt on rechtvaardig behandeld' en stelde het college van B en W voor i te stellen. Deze zou 'Straatnamen vernoemen naar verzetsstrijders Voorschoten' VOORSCHOTEN - Ook het voor malig verzet in Voorschoten vraagt de gemeenteraad om straatnamen in de nieuwe wijk Starrenburg te vernoemen naar overleden verzetsstrijders. Enke le weken geleden pleitte Groen Links er al voor om straten in de wijk namen te geven van bijvoor beeld landen in de Derde Wereld, vrijheidsstrijders en oud-verzets strijders. De vroegere verzetsstrijder L. van der Bijl was niet op de hoogte van het initatief van Groen Links, maar kan het idee om straten te vernoemen naar oud-verzetsstrij- ders alleen maar ondersteunen. Hij kent ongeveer twaalf Voor schotenaren naar wie een straat kan worden vernoemd. Het gaat om mensen die in of na de oorlog zijn overleden. Mensen die nog le ven, komen niet in aanmerking. Of een twaalftal namen vol doende is voor één wijkje, kan hij niet zeggen. "De lijst kan eventu eel worden aangevuld met twee of drie Leidenaren met wie we nauw hebben samengewerkt", al dus Van der Bijl. Omdat de ge meenteraad zich nog moet uit spreken over de namen, wil de briefschrijver nog niet zeggen welke namen het voormalig ver zet in gedachten heeft. Van der Bijl vindt het vernoe men van straten naar oud-verzets strijders 'een teken van eerbetoon aan mepsen die in het verleden hun leven hebben gegeven in de strijd tegen de Duitse bezetter'. Hij denkt dat juist nu, 50 jaar na het uitbreken van de oorlog, 'de geesten er min of meer rijp voor zijn': "Ik weet hoe betrekkelijk het is om straten te vernoemen. Over tien'jaar weet misschien nie mand meer wie die mensen zijn geweest. Maar daar gaat het niet om. Het gaat er om dat de ge meenschap op een bepaald mo ment'heeft gezegd dat zij deze heeft willen eren". Al eerder heeft het voormalig verzet het idee geopperd om Voorschotense straten te vernoe men, maar op dat moment waren er geen nieuwe wijken in Voor schoten. Het idee om éen straat in een bestaande wijk de naam te ge ven van een verzetsfiguur viel af, omdat de straatnaam nogal uit de toon zou vallen. Inmiddels heeft het voormalig verzet een brief van de gemeente gekregen waarin wordt aangege ven dat de suggestie binnenkort aan de orde komt. Dit najaar wor den de straatnamen in Starren- burg bekendgemaakt. DINSDAG 6 FEBRUARI Leiden voorlichtingsavond Diabetes Vereniging Nederland over 'nier complicaties'. aanvang 20.00 uur in de aula van gebouw 50. AZL, Wassenaarseweg. voorstelling: 'De zaak Kenny', met o.a. Jules Hamel en Onno Molenkamp, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp contactavond buurtvereniging Zijlkwartier, met klaverjassen, sjoelen en rummikub, aanvang 20.00 uur in het Zijlkwartier. Van der Marckstraat. dia-lezing: 'India....land van ui tersten'. door J.J. Alewijn. aan vang 20.00 uur in het K&O-ge- bouw, Splinterlaan. Gogh'. door drs. O. den Ouden. 20.00 uur in het Rijnlands Lyceum. Backershagenlaan. WOENSDAG 7 FEBRUARI Alphen spreekuur voor 55-plussers in OSO-kantoor, Kwartelstraat 66a, van 10.00 tot 12.00 uur. linales schaakkampioenschap pen basisscholen, aanvang 13.30 uur in het Ashram College, jeugdinstuif vollybal in gymnas- tot 17.00 uur. wintersportweek: voetbaltoer nooi basisscholen, aanvang 13.00 uur in sportzaal Puttelaan. Leiden lezing met demonstratie over Touch for Health', door drs. Ineke van Gestel, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekers- dijk. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur. Vereniging Centraal Wonen. Gerestraat 20. tel: 121554. concert in de Vocalistenserie door Ensemble Ottovoci (dubbel- kwartet), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. theaterprogramma: Tango aan de Dnjepr'. van Bert Visscher. Schouwburg. voorstelling: 'What the butler saw', door Effecten in Ontwikke ling. aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. Oegstgeest bridgen bij DDS. aanvang 19.45 u n hotel Het Witte Huis Voorschoten kindervoorstelling (vanaf 4 jaar): Wie niet weg is. is gezien', door Poppentheater Wellus Nie- tus, aanvang 14,30 uur, Prinses Marijkelaan 4. DONDERDAG 8 FEBRUARI Alphen Griekse avond in het Parkthea ter. aanvang 20 00 uur. concert door 'Het Biedemeier Quintet', aanvang 20.15 uur in de Oudshoornse kerk. lunchconcert Tamara Roem- jantsew (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K &0. Oude Vest. eerste lezing in cyclus over Ar cheologie, thema: 'Stadsarcheo logie in Leiden', aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Ou de Vest. Franstalig toneelstuk 'Dom Juan' van Molière, door Com pagnie la Citadelle, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'What the butler saw', door Effecten in Ontwikke ling. aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleveringaplaats. toneelstuk: 'Van de brug af ge zien', van Arthur Miller, door The atergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro.theater, Ou de Vest. i. Splinterlaan. 20.00 u CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. VRIJDAG 9 FEBRUARI Alphen 'Pater Kees-markt' op basis school De Tafelronde, Honing- zwam, van 18.00 tot 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16