Nog geen opdracht onderzoek dioxines Onderzoek naar emotionele band tussen ouders en kind Voorhoeve: Geen bezwaar tegen inzetten van Polen Oproep levert storm van reacties op Provincie nog op zoek naar onderzoeksbureau @u&i%ieiitog Kort geding rechtsbureaus tegen reclame 06- advocaat iL Leiden boekt ook studentenwinst Erasmusuniversiteit meest populair bij de eerstejaars DINSDAG 6 FEBRUARI 1990 REGIO PAGINA 15 Genoeg werk in bollensector Universiteiten Leiden en Rotterdam doen aan 'orkaanonderzoek' LEIDEN/ROTTERDAM Ruim 150 Nederlanders hebben tot nu toe schriftelijk gerea geerd op de oproep van de uni versiteiten in Leiden en Rotter dam om hun orkaan-ervaringen van donderdag 25 januari op pa pier te zetten. Vooral de laatste dagen, aldus vertelde onder zoeksleider Menno van Duin vanmorgen, stromen de brieven binnen. Wetenschappers van beide universiteiten gaan de gevolgen van de orkaan, die veel schade in ons land aanrichtte, onder zoeken. Zij willen analyseren hoe het Nederland is vergaan tijdens de storm die soms met windkracht twaalf over ons land joeg. Het project wordt ge leid door het Crisis Ohderzoeks Team (COT), een samenwer kingsverband van de Leidse en Rotterdamse universiteit. Hij omschrijft de stroom brieven als een storm van reac ties. "Veel mensen zijn best be reid om via de telefoon hun storm-belevenissen te vertel len. Maar wij hebben - via een advertentie in enkele landelij ke bladen - nadrukkelijk om schriftelijke reacties gevraagd. Krijg je er rond de honderdvijf tig, dan mag je dat veel noe- Van Duin wil niet vooruitlo pen op het onderzoek. Daarom zwijgt hij over de inhoud van de reacties. Eerst wil het COT in ventariseren en vervolgens ana lyseren, zegt hij. Zijn verwach ting is dat er ook nog wel con tact wordt gezocht met enige briefschrijvers. Eind deze maand of uiterlijk begin maart moet het onderzoek zijn afge rond. Waar gaat het de universitei ten om? Kijken of Nederland bestand is tegen zo n onver wachte storm. De infrastruc tuur (bruggen, viaducten e.d.) wordt onder de loep genomen en er wordt gekeken naar de technische capaciteit van de spoorwegen. Van de reizigers willen zij weten hoe de voor lichting op de stations was. De onderzoekers gaan na wie er verantwoordelijk is voor het nemen van beslissingen tijdens zo n ramp en nemen het verze keringswezen onder de loep. DEN HAAG/ALPHEN/LEI- DEN De Chemiewinkel van de Universiteit van Am sterdam heeft nog altijd geen opdracht van de pro vincie Zuid-Holland ontvan gen om de voormalige vuil- stort in Alphen te onderzoek op de mogelijke aanwezig heid van dioxines. Kees Olie, hoofd van het onderzoek instituut, vertelde dat hij die op dracht - volgens afspraak - vorige week al in zijn bezit had moeten hebben. Ondanks die vertraging wordt het onderzoek normaal uitge voerd, merkte een woordvoerster van de provincie vanmorgen op. Het verstrekken van de opdracht noemde zij een formele zaak. Mon deling is men vorige week al over eengekomen dat het onderzoek in het laboratorium van de Chemie winkel wórdt uitgevoerd. Het onderzoek op de gifbelt in de Coupépolder naar vermeende dioxines heeft plaats op grond van geruchten. De stichting Samenwer kende Streekcommissies zegt over zes getuigen te beschikken van wie er drie expliciet dioxines hebben genoemd. De provincie bracht Hei- neken hiermee in verband. Kort er op, na scherpe kritiek van de Zoe- terwoudse bierbrouwer, zwakte zij dat af en stelde dat het noemen van deze naam 'voorbarig' was. Hoewel de provincie snel klaar heid in de affaire wil brengen, roept het bij Olie toch vraagtekens op dat er nog geen opdracht binnen is. Ook al vanwege het feit dat de afspraak was gemaakt vorige Week al een be gin met het onderzoek te maken. Tot nu toe is daar niets van geko men. Olie weet niet waar dat mee te maken zou kunnen hebben. Hij ver telt dat het in eerste instantie de be doeling is tien monsters (aanvanke lijk zouden dat er drie zijn) te trek ken. Daaruit moet een indicatie ko men of er wat aan de hand is. De monsters worden genomen op plaatsen waar Heineken tussen 1976 en 1982 heeft gestort. Langzaam Kees Olie zegt dat onderzoek na zo veel jaar nog altijd zin heeft, omdat dioxines - indien die aanwezig zijn - meestal op één en dezelfde plek blij ven. Verplaatsen ze zich. dan ge beurt dat zeer langzaam. In al die ja ren zou het slechts een kwestie van centimeters zijn. Geo-Logic-medewerker J. Huis- kes leidt het project. Hij trad bij het Leidse onderzoeksbureau in dienst nadat de gifaffaire in Alphen al eni ge tijd in de publiciteit was. Tot dan werkte hij bij de provincie en was nauw betrokken bij toestand rond de vuilstort. Omdat de provincie als gevolg van die overstap met perso neelsproblemen te kampen kreeg, krefeg Huiskes het verzoek voorlo pig als projectleider te blijven fun geren. Aldus geschiedde. Huiskes geeft aan dat men nog deze maand aan de slag wil. De pro jectleider zegt: "Geo-Logic doet ze ker niet zelf het onderzoek. De be langen moeten zo zorgvuldig moge lijk gescheiden worden gehouden. Daarom komt Geo-Logic niet op die belt. Wie wel? Dat is niet bekend. We zijn op zoek naar een bedrijf dat het onderzoek op zo een kort moge lijk termijn kan uitvoeren. Op dit moment geeft dat enige stagnatie, dat klopt. Ik zoek al twee weken. De Samenwerking renbanen Duindigt en Nootdorp Boren Huiskes stelt dat je niet zo maar even een gat in de belt kan boren als je niet weet waar moet worden ge zocht. De tipgevers moeten de plaats aangeven. Boren, zegt de pro jectleider, moet verantwoord ge beuren. Ondanks tegenvallers streeft Huiskes ernaar om het on derzoek binnen twee maanden af te ronden en eind april met een con clusie te komen. Ruim 50 delicten door 'vliegende'' politie opgespoord REGIO De drie helicoptervluch- ten ter controle van de naleving van de milieuwetgeving die de rijkspoli tie regio Rijn en Braassem in 1989 heeft gemaakt, hebben 52 vermoe delijke milieudelicten aan het licht gebracht. De overtredingen betrof fen vooral het niet-naleven van de wet verontreiniging oppervlakte water en de afvalstoffenwet. De korpsen van de rijkspolitie in Alkemade, Nieuwkoop, Leider dorp, Hazerswoude en Voorschoten hebben dit bekend gemaakt. Vanuit de lucht werd onder meer illegaal storten van vuil, illegaal dempen van sloten en het niet juist opslaan of verspreiden van mest geconsta teerd. Bij de controle vanuit de lucht zijn ook het Hoogheemraad schap van Rijnland, de provincie en de algemene inspectiedienst be trokken. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie leverde de helicop ter. Ook in 1990 wordt vliegend mate rieel ingezet in de strijd tegen milieudelicten. Het is nog niet be kend hoeveel vluchten zullen wor den gemaakt. HILLEGOM - WD-fractieleider J. Voorhoeve heeft er geen bezwaar tegen als bedrijven in de bloembol lensector hun personeelstekort op lossen met het aantrekken van Po len en Engelsen. Volgens de liberale voorman moeten in principe Neder landse werklozen in de tuinbouw aan het werk, maar daarnaast er er volgens hem ook nog wel plaats voor Polen en Engelsen, die graag in de kassen was geld bijverdienen. Dit standpunt wordt bepaald niet gedeeld door de arbeidsbureaus èn minister De Vries (sociale zaken) die regelmatig de politie opdracht geven de illegale werkers op te spo ren en het land uit te zetten. Voorhoeve, gistermiddag op werkbezoek in Hillegom, wil wel dat werklozen meer aangepakt wor den. "Gemeenten hebben de moge lijkheid otn te korten op de uitke ring, als de werkloze niets van zich laat horen. Het wordt daarom tijd het sanctiebeleid aan te scherpen". Die korting kan worden opgehe ven wanneer de werkloze alsnog naar het gesprek komt met een gel dig excuus. "Zo krijgen de mensen een prikkel om hun keuze nog eens te overwegen en dan wellicht toch NZH zoekt nieuwe spitschauffeurs' HAARLEM/REGIO De busmaat schappij NZH heeft nog voor de zo mer aanbreekt 30 tot 35 deeltijd chauffeurs nodig. De mannen en vrouwen moeten de spitsbussen die vanaf eind mei in het dienstrooster zijn opgenomen, gaan rijden. Om dat nieuwe chauffeurs ten minste enkele weken kwijt zijn met een in terne opleiding, is er haast bij het vinden van nieuwe mensen. Hoewel de tijd dringt, is er vol gens voorlichter L. Jacobs van de NZH geenszins sprake van een noodsituatie. De afgelopen ander half jaar heeft de busmaatschappij 150 nieuwe chauffeurs in dienst ge nomen. Omdat de grotere belang stelling voor het openbaar vervoer vooral betrekking heeft op de spitsuren, is een belangrijk deel van hen als deeltijd-chauffeur aan het werk gegaan. "Je mag dus verwach ten dat het reservoir aan potentiële deeltijd-chauffeurs langzaamaan opdroogt. Voor de spitsbussen heb ben we natuurlijk ook mensen in deeltijd nodig. Ik verwacht deson danks dat we die 30 tot 35 chauf feurs wel vinden". Evenals andere bedrijven pro beert ook de NZH steeds meer vrou welijke werknemers in dienst te ne men. Niet alleen worden vrouwen expliciet benaderd, ook studeert de busmaatschappij op de mogelijk heid kinderopvang binnen het be drijf te realiseren. Zeker nu de overheid een steeds belangrijkere rol toekent aan het openbaar vervoer, zullen de bus maatschappijen de komende jaren doorlopend nieuwe mensen nodig hebben. Omdat dat wel eens moei lijk kan worden, heeft een aantal busmaatschappijen, waaronder de NZH. de koppen bij elkaar gesto ken. Op hun verzoek gaat de Katho lieke Universiteit Brabant onder zoeken op welke manier het vak van chauffeur nóg aantrekkelijker kan worden gemaakt. Met de status van het beroep bus chauffeur zit het volgens Jacobs wel goed: "De mensen op de bus worden steeds belangrijker. In steeds mooier uitgevoerde bussen kunnen ze steeds meer passagiers vervoeren. Het aanzien van een bus chauffeur is zo slecht nog niet". Tuinbouw klaagt: 'Vervuiling van oppervlaktewater ook door anderen' RITZEN IN LEIDEN - Minister J. Ritzen van onderwijs en weten schappen brengt morgen een werk bezoek aan de Leidse universiteit en het academisch ziekenhuis. Rit zen spreekt met bestuurders van beide instellingen en vertegenwoor digers van studentenbonden. LEIDEN/ALPHEN Een aantal bureaus voor rechtshulp en de rechtswinkels, waaronder die in Leiden en Alphen aan den Rijn, willen via een kort geding een re clamecampagne dwarsbomen van de firma Telerechtshulp. Tele- rechtshulp biedt in die adverten ties via een 06-nummer rechts hulp aan. De rechtswinkels en - bureaus eisen stopzetting en rec tificatie van de advertenties. die baan aan te nemen of die bij scholing te volgen". Een probleem is dat het loon niet zoveel verschilt met een uitkering. Voorhoeve: "Werklozen die om die reden een baan in de bollen afwij zen, kijken alleen naar de korte ter mijn. Het aanvangssalaris mag dan niet hoog zijn. maar al snel gaan mensen meer verdienen". Er viel gisteravond ook al direct de nodige kritiek op het WD-plan te horen. Volgens Stroombergen, kaderlid van de Voedingsbond van de FNV, hebben de werkgevers de arbeidsproblemen aan zichzelf te wijten. "Begin januari is overleg ge voerd tussen werkgevers en werk nemers in de bollensector. Een op lossing voor het abeidstekort is er De Leidse universiteit herbergt tenminste vier tenkollektief daar en de Rotter" damse Rechtswinkel en dient bin nenkort voor de president van de rechtbank in Haarlem. Zij vinden, gesteund door Konsumenten Kontakt en een flink aantal bu reaus en rechtswinkels, de adver tenties van de in Haarlem geves tigde 06-exploitant, de advocaat mr. J. van der Haven, misleidend. Tegen betaling van 50 cent per niet gekomen, omdat de werkge vers uit het overleg zijn weggelo pen". Stroombergen pleit voor betere arbeidsomstandigheden. "De ar beidsduur moet worden aangepast en er moet een goede bescherming komen voor het werken met chemi sche middelen. Dat is een taak van de werkgevers en de arbeidsinspec tie". Hij zag geen heil in het opleg gen van sancties aan werklozen. "Het werk in de bollen moet aan trekkelijk worden gemaakt. Er moet pool-vorming komen, zodat werklozen een vaste volledige baan krijgen waarbij ze afwisselend in de bollen, kassen en bij exportbedrij ven werken". Jan Minkiewicz, vertegenwoordi het zich beter, staat het meer open voor zijn omgeving en heeft het plezier in de omgang met leef tijdsgenootjes. Een angstige rela tie kan leiden tot onzekerheid bij het kind over de steun die het vanuit zijn omgeving mag ver wachten in stressvolle situaties. Ook leidt het tot onzekerheid over de eigen bekwaamheden". door Gert Visser "Vaak wordt gedacht dat wer kende moeders de onzekerheid en angstgevoelens bij hun kind vergroten. Wij hebben in ons on derzoek kunnen constateren dat werkende moeders evengoed als full-time huisvrouwen een veilige gehechtsheidsrelatie met hun ba by kunnen opbouwen, zelfs als ze enkele maanden na de geboorte al gaan werken. We hebben ook kunnen laten zien dat kinderen van werkende moeders geen ach terstand oplopen in de kleuter leeftijd. Hoewel ze soms wat meer aandacht vragen in de klas, is hun taalontwikkeling wat verder dan kinderen van full-time huisvrou wen. Afgezien van deze kleine verschillen zijn juist de overeen komsten opvallend, ondanks hun verschillende achtergrond". Van IJzendoorn: "Veel ouders hebben geen andere ervaring met opvoeding dan de opvoeding die ze aan den lijve hebben onder vonden. Die ervaring kan dan ook een belangrijk voorbeeld zijn voor de eigen opvoeding. Sommi ge ouders zijn geneigd hun ou ders zoveel mogelijk na te volgen en andere ouders zetten zich juist sterk af tegen dat voorbeeld". "De vraag is nu of de huidige vi sie van ouders op hun eigen kin derjaren van invloed is op de ge hechtheidsrelatie met hun kind. We willen graag weten waarom sommige kinderen angstig ge hecht zijn aan hun ouders en an- minuut kan men sinds 27 januari via een aantal nummers van deze exploitant algemene informatie inwinnen over wonen. werk. uit keringen en consumentenzaken. De adviezen staan op een 15 tot 20 minuten durende bandopname. Het beluisteren van de hele opna me kost ongeveer tien gulden. De organisaties vinden dat Te lerechtshulp zich schuldig maakt ger van Solidariteit in Nederland, vroeg aandacht voor het Poolse pro bleem. Hij wil dat het werken met Polen uit de illegaliteit wordt ge haald. Nederland zou een vast aan tal werknemers uit Polen toestem ming moeten geven in de bollen te werken. Alhoewel de Polen weinig verdienen in Nederland, is dat nog altijd een hoog inkomen in verhou ding met de Poolse prijzen. Wanneer er geen goede Polen-re geling komt. zullen volgens Minkie- wics Nederlandse bollenbedrijven uitwijken naar Polen. "Nu al zijn er bedrijven die in Polen grond kopen voor het telen van bollen. Zij nemen alle technische kennis mee en stel len Polen aan voor een nog lager loon dan ze in Nederland zouden Vervolgens keren die Ne derlanders mét de bollen en de winst terug naar Nederland. Dat is pure uitverkoop van Polen", stelt hij vast. "Een ander voordeel voor het telen van bollen in Polen is dat de kwekers chemische middelen gebruiken die in Nederland allang verboden zijn. De Poolse regering is nauwelijks op de hoogte van deze praktijken". dere kinderen veilig. Misschien heeft de visie van ouders op hun eigen verleden daarmee te ma ken". Met behulp van het in de Vere nigde Staten ontwikkelde ge- hechtheidsbiografische inter view brengt IJzendoorn in kaart hoe opvoeders tegen hun eigen opvoeding en hun gehechtheids relatie aankijken. Het onderzoek beslaat vier generaties omdat grootmoeders over hun opvoe ding zullen vertellen en moeders over hun ouders en hun kinderen worden ondervraagd. In de huidige fase in het onder zoek zullen alleen moeders en grootmoeders deelnemen. Van IJzendoorn: "Dat is niet anti- emancipatorisch maar er is ge woon geen geld om er ook vaders bij te betrekken. In het verleden hebben we juist heel intensief de emotionele band van kinderen met andere opvoeders dan hun moeder bestudeerd: we hebben gekeken naar de gehechtheidsre latie met de vader en met de crè cheleidster". Uiteindelijk moet blijken of ou ders hun eigen opvoedingserva ringen overdragen op hun kinde ren en op welke wijze. Van IJzen doorn is er van overtuigd dat ou ders met nare jeugdervaringen een hele veilige band met hun kinderen kunnen hebben. "We zullen moeten nagaan hoe het komt dat sommige ouders zich aan hun nare kindertijd weten te ontworstelen terwijl andere ou ders dat niet of in veel mindere mate lukt. Daaruit kunnen we dan misschien lering trekken, voor de begeleiding van jonge ou ders met problemen. Het is zeker niet de bedoeling om allerlei nieu we vormen van hulpverlening op te zetten. Ik verwacht eerder dat mijn onderzoek leidt tot verbete ring van de reeds bestaande hulp aan ouders en kinderen door huisartsen en consultatiebu- WASSENAAR - Minister Braks van Landbouw wil dat de renbanen Duindigt en Nootdorp nauw gaan samenwerken. Op die manier zou den beide banen rendabeler kun nen worden gemaakt. De samen werking is één voorstel uit een serie van plannen om de draf- en renba nen in Nederland financieel gezon der te maken. Volgens Braks zou in Nootdorp na de samenwerking - waarbij beide banen een economische eenheid zouden moeten vormen - een aantal wedstrijden toegewezen kunnen krijgen die in de winter niet op Duindigt kunnen worden verreden. Het zou daarbij gaan om ongeveer 16 koersdagen. Nootdorp wil overigens meer koersdagen hebben. De baan ver langt bovendien dat verliezen wor den vergoed en investeringsgaran ties worden gegeven. Daar wil de minister echter niet aan. bruik wordt gemaakt of niet". Ook de beschuldiging als zou zijn in formatie niet juist zijn, wijst Van der Haven van de hand. "Net als zij haal ik mijn informatie uit de juridische literatuur". Van der Haven laat zijn zestien 06-lijnen dan ook ongestoord adviseren en vreest geen kort geding. Behalve de Rotterdamse, de Leidse en de Alphense. doen aan het geding ook bureaus en rechts winkels mee uit Amsterdam, Gro ningen, Den Haag, Utrecht, Dordrecht, Arnhem en Tilburg. 6 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Onder de bedienden, door Von Bismarck in dienst gehouden, behoort ook een Franschman, die op kosten van den prins is opgevoed. Bij het beleg van Pa rijs 's avonds in het hoofdkwar tier terugkeerend. vond Von Bismarck een pasgeboren kind op zijn bed liggen. Op het kind lag een briefje van den volgen den inhoud: „Mijn man is te Se dan gesneuveld. Ik heb geen eten en moet dus afstand van mijn kind doen. Het is als Vin cent gedoopt." Von Bismarck gaf bericht van zijn vondeling aan den koning waarop Wilhelm antwoordde; „In oorlogstijd is 't goed om alles te nemen, ook een kind." Van de moeder heeft Von Bismarck nooit iets gehoord, maar Vincent dient hem thans op Friedrichsruhe. - De meeste fabrieken te Bar celona staan bij voortduring stil. De troepen beletten conflicten, doch de toestand blijft ernstig. Vijftig jaar geleden: - Voor den Haagschen politie rechter deed zich de volgende zaak voor: een jongeman uit Lei den, die terecht stond, had een juffrouw willen helpen. Die juf frouw wilde haar man, die in de gevangenis zat, gaan bezoeken, maar had geen reisgeld. Dat be zorgde de jongeman haar, door van een pand aan de Wester straat te Leiden een hoeveelheid lood te stelen, en dat te ver- koopen. Maar het resultaat was, dat hij nu zelf op den drempel van de gevangenis stond we gens diefstal. De verdachte moest toegeven, dat zijn metho de van hulpverleening onjuist was geweest. De officier wilde hem nu nog uit de gevangenis houden en vorderde twee maan den gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Het vonnis werd conform dezen eisch. aan misleidende reclame. In de nog eens dat de bureaus de advie- advertenties wordt persoonlijk zen meestal gratis geven en Tele- advies beloofd en die belofte rechtshulp een gepeperde tele- wordt niet helemaal ingelost, foonrekening oplevert, stellen zij. Sommige informatie Exploitant Van der Haven wijst klopt bovendien niet of is onvolle- stellig elke beschuldiging van de dig. De organisaties vrezen dat zo hand. "Niet gratis? Zij worden be- meer schade wordt gedaan dan taald uit de belastingopbrengsten, voorkomen. Goed advies kun je Elke Nederlander betaalt zo on- alleen geven in rechtstreeks con- geveer tien gulden per jaar voor tact met de cliënt. Daarbij komt rechtshulp, ongeacht of ervan ge- Het kort geding is aangespan nen door het bureau voor rechts hulp in Rotterdam, het Advoka- DEN HAAG/LEIDEN - De Erasmusuniversiteit in Rotterdam is onder de Nederlandse universiteiten het populairst bij eerstejaarsstudenten. Eras mus boekte een groei van maar liefst veertien procent (4070 studenten). De Rijksuniversiteit in Leiden noteerde een studentenwinst van acht procent. Ook de Katholieke Universiteit Nijmegen en de Technische Universiteit Twente zagen hun aantal eerstejaarsstudenten fors stijgen. Beide instellin gen registreerden een toename van 10 procent. De belangstelling van de beginnende studenten blijkt uit cijfers die giste ren zijn vrijgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vrijdag publiceerde het CBS al enkele getallen over de verschuivingen bij studierichtingèn. Gisteren voegde het bureau daar een onderverdeling naar universiteit aan toe. Naast de genoemde instellingen noteerden ook de Universiteit van Am sterdam nog een behoorlijke toename van het aantal beginnelingen (zeven procent). De grootste verliezer in dit opzicht was de Vrije Universiteit in Amsterdam (minus 4 procent). De andere universiteiten zagen hun aantal eerstejaars nauwelijks verande ren. In totaal steeg het aantal beginners met bijna 4 procent. HAARLEM - De Katholieke Land en Tuinbouwbond betreurt (LTB) het dat het Hoogheemraadschap van Rijnland vooral de agrarische bedrijven verantwoordelijk stelt voor de vervuiling van het opper vlaktewater in deze regio. De LTB meent dat ook anderen, niet-agrari- ërs, schuld hebben. "De gemeente lijke diensten van openbare wer ken. bijvoorbeeld. Die gebruiken als ze bermen doodspuiten immers ook bestrijdingsmiddelen". Woordvoerder C. Meijer van het Hoogheemraadschap begrijpt de klacht van de LTB niet goed. "In ons rapport hebben we zelf al aan gegeven dat naast de land- en tuin bouw, ook anderen verantwoorde lijk zijn voor de vervuiling". De Energie- en Watervoorziening heeft inmiddels een geruststellend persbericht doen uitgaan, waarin wordt verklaard dat het drinkwater van de EWR niet door bestrijdings middelen is verontreinigd. Hoewel een groot deel van het drinkwater wordt gemaakt van oppervlaktewa ter, is de zuivering tot dusver af doende gebleken. Een en ander is duidelijk geworden na een onder zoek in de N.oordwijkse duinen. Na de eerste metingen tijdens dit on derzoek is vastgesteld dat het water van goede kwaliteit is. briljante onderzoekers. De Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) heeft hen beloond met een 'pioniersubsidie'. Het viertal ontvangt tot 1994 in totaal ruim zes miljoen gulden. Geld dat wordt besteed aan projecten waarvan NWO grote internationale verwachtingen heeft. Landelijk ondersteunt NWO twaalf onderzoekers die als bijzonder talentvol worden beschouwd. De vier Leidse wetenschappers die de komende jaren steun ontvangen zijn: prof.dr. F.P. van Oostrom (1.8 miljoen), dr. H.J.Tanke (1,6 miljoen, prof.dr. M.H. van IJzendoorn (1,55 miljoen) en dr. E.F. van Dishoeck (1.1 miljoen). Een gesprek met de derde bolleboos M. van IJzendoorn. LEIDEN - Prof.dr. Rien van IJzendoorn is terughoudend met publiciteit. Voorlichting en hulp verlening aan ouders met proble men moeten niet door weten schappers gebeuren maar door andere deskundigen, vindt hij. "Zeiter op het terrein van opvoe ding en onderwijs worden in het wetenschappelijk onderzoek vaak conclusies getrokken die niet goed te verantwoorden zijn. Dat komt, denk ik, omdat zo veel mensen problemen rond de op voeding hebben. Men verwacht van ons concrete richtlijnen. Maar ook pedagogisch onderzoek levert geen kant en klaar recept op voor een goede opvoeding. On derzoek kan wel vooroordelen op dit terrein doorprikken". Pedagoog Rien van IJzendoorn: Veel ouders hebben q varing met opvoeding dan de opvoeding die ze aan den l derondervonden". (foto Met nog zoveel vragen komt het onderzoek op het terrein van de opvoeding er op de Nederlandse universiteiten in vergelijking met andere vakgebieden bekaaid van af, vindt Van IJzendoorn. "Aller lei praktische opvoedingsproble men kunnen alleen maar opgelost worden als we fundamenteel we tenschappelijk onderzoek ver richten. Hiervoor is erg veel menskracht nodig. Om een voor beeld te noemen: enkele maan den geleden hebben we een on derzoek naar huilen van baby's afgerond. Dat onderzoek is ge start in 1982 en met inzet van veel personeel en studenten zijn bij 50 gezinnen iedere drie weken uren lange observaties verricht met be hulp van audio-, video en eventre- corders. Nauwkeurige registra ties van het huilen van de baby's en de reacties van ouders lieten zien dat huilen wel degelijk toe neemt als ouders bliksemsnel op iedere kik van de baby reageren. Dit resultaat staat haaks op uit komsten van Amerikaans onder zoek en is ook strijdig met de op voedingsvoorlichting in Neder land. Vandaar het grote belang van deze studie. Toch was dit pro- jekt niet mogelijk geweest zonder de financiële ondersteuning van het Praeventiefonds dat zich doorgaans op de medische sector richt". Met vier medewerkers en finan cieel ondersteund door het NWO met een subsidie van 1,5 miljoen gulden kan Van IJzendoorn voortgaan met het ontrafelen van het complexe terrein van de op voeding en ontwikkeling van het jonge kind. "Het onderzoek van mijn vakgroep Algemene Peda gogiek heeft zich tot nu toe vooral gericht op de emotionele band tussen ouders en hun jonge kin deren. We noemen die band de gehechtheidsrelatie en onder scheiden twee types: een angstige en een veilige gehechtheidsrela tie. Als een kind veilig gehecht is aan zijn ouders dan ontwikkelt

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15