TAD LEIDEN Om er nou een dag vrij voor te nemen. Gemeenteraad met tegenzin akkoord met Endegeestplan Tennisclub Roomburg wil van barexploitanten af co m J LEIDSCH DAGBLAD ZD z> O 0Q CO O I "70 CO /Z Leidenaar komt na maanden oplichters weer op het spoor Gemeenteraad vergadert 1 mei mogelijk 's middags s DINSDAG 6 FEBRUARI 1 LEIDEN - De Leidse gemeenteraad is met tegenzin akkoord gegaan met de nieuwe overeenkomst tussen de gemeenten Leiden en Oegstgeest en projectontwikkelaar IBB Kon- dor over Endegeest. Door een on verwachte rijkssubsidie voor de restauratie van kasteel Endegeest van 1,8 miljoen kon het aantal te bouwen villa's (nodig voor de rest van de restauratiekosten) worden verminderd met zeven. Daarover was de Leidse politiek verheugd, maar de vreugde werd getemperd door het feit dat niet het groen wérd gespaard maar een parkeerplaats. In de oorspronkelijke overeen komst kreeg IBB Kondor toestem ming om 37. In ruil daarvoor zou de projectontwikkelaar zorgen voor de Nog geen spoor van overvallers LEIDEN - De politie heeft nog geen spoor van de twee overvallers die gisterochtend het NMB-filiaal aan de Vijf Meilaan beroofden. Evenmin is bekend hoeveel geld ze hebben meegenomen. Gisterochtend ramden twee man nen met een personenauto de gevel van het bankgebouw. Drie mede werkers van de NMB, een 19-jarige vrouw uit Voorhout en twee Leide- naars van 27 en 37 jaar, stonden net de inhoud van de geldcassettes te tellen. De overvallers namen er twintig mee, hoeveel geld daarin zat is niet bekend. De bank gaat de klanten benaderen om hiervan een beeld te krijgen. Na de overval reden de daders weg in een donkerblauwe wagen, die later is teruggevonden in de Lie ven de Keystraat. De politie ver moedt dat beiden daar zijn overge stapt in een andere wagen en is op zoek naar getuigen die dit hebben gezien. Politiewoordvoerder Graveland kondigde verder aan dat er gekeken wordt of er maatregelen moeten worden genomen om in de toe komst te voorkomen dat auto's nog maals het bankgebouw binnenrij den. "Dat gebeurt altijd in dit soort zaken. Het komt ook nog wel eens voor dat op deze manier een juwe lierszaak wordt beroofd. Ook dan kijken we wat daar aan moet gebeu- Twee gewonden bij steekpartij LEIDEN - Bij een steekpartij in een woning aan de MiddelVeg zijn gisteren twee Leidenaars gewond geraakt. De problemen begonnen toen een 21-jarige man aanbelde 'bij de bewoner die op dat moment drie mensen op bezoek had. Aan de deur ontstond om tot nu toe onbekende reden een flinke ru zie, waarna de 21-jarige naar binnen ging. Hier ging het gevecht verder met twee bezoekers (18 en 26) van de bewoner. Volgens de politie heeft de oudste van de twee een mes getrokken en op de 21-jarige inge stoken. Die liep hierbij diverse won den op aan handen, armen en be nen. Ook de 18-jarige raakte licht gewond en ging na de steekpartij zelf naar het AZL. Nadat hij daar was behandeld werd hij aangehouden door de poli tie, die was gealarmeerd door buurt bewoners. Agenten die inmiddels in de woning aan de Middelweg wa ren gaan kijken vonden het andere slachtoffer op de vloer. Hij is ook naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar hij is geopereerd. Hij is volgens de politie niet in levensgevaar geweest. De 26- jarige vermoedelijke dader heeft zich gisteravond laat vrijwillig op het bureau gemeld en is ingesloten. 'Nieuwe huurder voor Rapenburg 48' LEIDEN De gemeente wil het pand Rapenburg 48 rendabeler ver huren. Het gebouw wordt nu nog verhuurd aan de ouderenorganisa- tie ANBO. Die zoekt echter al gerui me tijd naar een andere ruimte, om dat het gebouw aan het Rapenburg slecht bereikbaar is voor ouderen. Probleem echter bij het zoeken naar nieuwe huisvesting voor de ANBO is dat de ouderenorganisatie nogal krap bij kas zit. "Ze kunnen eigenlijk helemaal niets betalen", liet wethouder Tesselaar vorige maand nog op een ledenvergade ring van de PvdA weten. In een ambtelijke notitie werd zelfs gesuggereerd om de ANBO de huur op te zeggen om het gebouw Rapenburg aan een andere instel ling te kunnen verhuren. Vogens een woordvoerster van de directie gebouwen is dat voorstel echter van de baan. Mogelijk krijgt de ANBO een sub sidie van de gemeente Leiden, waardoor wel een redelijke huur prijs voor een gebouw dat wel ge schikt is voor ouderen, kan worden betaald. restauratie van het kasteel. De 'deal van de eeuw', aldus de Oegstgeester wethouder Kohlbeck. Maar tegen de bouw bestond erg veel bezwaar omdat het de natuur rond het kas teel zou aantasten. Uiteindelijk ging de gemeenteraad van Oegstgeest toch akkoord. Toen eind vorig jaar het ministe rie van wvc onverwacht 1,8 miljoen gulden subsidie uittrok voor de res tauratie van het kasteel, besloot de raad van Oegstgeest dat het aantal villa's moest worden verminderd. Uiteindelijk werden er zeven ge schrapt in de plannen. De Leidse gemeenteraad toonde zich gisteravond niet erg gelukkig met de beslissing van de buurge meente. Zes van de zeven villa's zouden namelijk worden gebouwd op een parkeerplaats die nu wordt behouden. Van een aantasting van het groen was geen sprake bij deze villa's. Volgens WD-woordvoerder Geertsema wordt het de eerste par keerplaats die in Nederland wordt behouden met behulp van een sub sidie van monumentenzorg. "De deal van de eeuw. Dat gaat misschien op voor Oegstgeest, maar al lang niet meer voor Leiden", al dus Geertsema, die evenals de meeste Leidse partijen het meeval lertje van 1.8 miljoen liever had ge stoken in een betere opknapbeurt van het kasteel. "Het is tijd om weer eens over de annexatie van Oegst geest te praten", zo vond hij. Rechtszaak tegen bestuur sportvereniging VVD'er Geertsema: "Het is tijd c weer eens over annexatie van Oeg geest te praten". (foto wim Dijkm; DEN HAAG/LEIDEN - De twee exploitanten van het club huis van de Leidse tennisvere niging Roomburg eisen via de rechter dat zij ook komend sei zoen weer achter de tap mogen staan. R. de Romeijn en A. Zwart dreigen brodeloos te worden, omdat het bestuur het contract met het duo niet wil verlengen. Eerder boden ze de barbazen wel een nieuwe, tweejarige verbintenis aan, maar na een incident in decem ber zette het bestuur radicaal een punt achter de samenwerking. Een rigoureuze maatregel, en dat alleen omdat die twee in december zouden hebben verzuimd de bedie ning te verzorgen tijdens een maan delijks bridge-avondje. Volgens het bestuur was hier sprake van regel rechte contractbreuk. "Ze hebben er een opgeklopte prestigezaak van gemaakt", stelde raadsman A. van der Pluijm daarentegen. De Romeijn en Zwart namen vo rig seizoen het beheer van het Roomburg-clubhuis aan de Kanaal- Actiebereidheid Leidse ambtenaren zeer gering LEIDEN - Er lijkt iets moois te groeien tussen de Leidse ambtenaren en de bevolking. Het heeft er zelfs alle schijn van dat het gemeenteperso- neel sinds het Fiks-project meer hart heeft voor de ser vice aan burgers dan voor de eigen portemonnee. door Roy Klopper Veel ambtenaren zaten gisteren gewoon achter hun bureau in het stadhuis, het stadsbouwhuis of andere gemeentelijke gebouwen, terwijl 50.000 collega's uit het hele land in Amsterdam actie voerden voor meer salaris. Maar de Leidse ambtenaren zeiden niet te willen dat 'hun' bevolking de dupe zou worden. Gisterochtend stapten dan ook slechts 120 Leidse ambtenaren in speciale actiebussen die hen van af het stadsbouwhuis op de Langegracht naar Amsterdam bracht. Hier werd tijdens een lan delijke manifestatie geprotes teerd voor 5 procent meer loon ruimte. Van de meeste gemeente lijke directies maakten niet meer dan twee medewerkers het ritje mee. Er waren zelfs verscheidene afdelingen die geheel verstek lie ten gaan. Vorige week trok de zogenaam de 'schot voor de boeg-actie' van de ambtenarenbonden op het Stadhuisplein nog 150 boze amb tenaren. Gisteren heerste er voor al matheid op de gemeentelijke burelen. "Ach, we zijn het er wel mee eens, maar het gaat wat te ver om nou met zo'n spandoek te gaan zwaaien", was een veelge hoorde reactie. Ook gebruikten veel ambtenaren de één of andere sociale verplichting in de vroege avonduren als excuus voor hun absentie op de Dam. Kritisch Maar er waren ook kritische ge luiden. Een aantal ambtenaren, met name enkelen bij post- en ar chiefzaken op het stadsbouw huis, menen dat B en W verant woordelijk zijn voor de lage op komst. "Ik had best willen gaan, maar het college wil ons op geen enkele manier steunen", aldus een ambtenaar die absoluut ano niem wilde blijven. Hij klaagde over een gebrek aan duidelijk heid over de compensatierege ling voor de actiedag. Het college heeft bepaald dat de ambtenaren die gisteren niet werkten die tijd moeten inhalen. Dat is een aantal medewerkers in het verkeerde keelgat gschoten. "Bordewij k stond vorige week op het Stad huisplein nog te vertellen dat hij het met ons eens is. Maar als puntje bij paaltje komt moeten we de actiedag zelf betalen. Als het op zo'n manier moet hoeft het voor mij echt niet meer". Heel andere geluiden zijn te be luisteren bij de directie woon ruimteverdeling, waarvan het hoofd mevrouw M. Josias meldt dat het collegestandpunt voor haar medewerkers geen enkele reden was om niet te demonstre ren. "Hier zijn maar twee van de 17 ambtenaren naar Amsterdam gegaan omdat we net bezig zijn de gevolgen van onderbezetting in de afgelopen maanden weg te werken. Als iedereen er nu mas saal uitstapt ontstaan extra pro blemen". Moeheid Woordvoerder A. Bijl van de di rectie milieu geeft blijk van actie moeheid. Drie van zijn in totaal twaalf collega's stonden gisteren onder de spandoeken voor het pa leis op de Dam. "Éen van hen is direct betrokken bij de vakbond, een ander zijdelings en de derde is nog jong en enthousiast". Bijl haastte zich om te vermelden dat hij ook wel meer geld in zijn beurs wil. "Maar om daar nou een dag vrij r te r De directie onderwijs vaardig de geen enkele spandoekdrager af. Woordvoerder N. Smulders heeft niet het gevoel dat dit komt omdat de ambtenaren door B en W-zijde iets in de weg is gelegd. "Het is gewoon ontzettend druk, we hebben de mensen hard no dig". Bij de ambtenaren van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling stroomde meer actiebloed door de aderen. Beide directies telden ongeveer tien Amsterdam-gan gers. "We zijn tamelijk represen tatief aanwezig", aldus een woordvoerder van volkshuisves ting. Zijn collega J. Dijkstra van ruimtelijke ordening zei tien pro testerenden op deze directie het maximaal toelaatbare aantal te vinden. "Dit is een zeer publieks gerichte gemeentedienst. We kunnen het niet maken de men sen van heinde en verre hier naar toe te laten komen om ze te vertel len dat we in verband met een ac tie niet werken". Massaal De Stichting Welzijn was ook al te massaal vertegenwoordigd Zegsman J. Beemer wist gister middag niet precies hoeveel col lega's protesteerden, maar hij schatte dat het er niet meer dan drie waren. De directie verkeer en /ervoer vaardigde niemand af, vat ook gold voor interne en cul- ;urele zaken, en de met tachtig imbtenaren zeer omvangrijke di- •ectie financiën. G. Verkuijl, ïoofd financiën, had de indruk iat veel ambtenaren in Leiden rijn gebleven omdat ze de actie- lag anders later moesten inhalen. 'Vorige week belde nog een afde lingschef, nadat ik hem hpt B en W-standpunt voorlas heb ik niets meer van hem gehoord". Woordvoerder J. Siebenga van de directie groen had nog geen exacte aantallen paraat, wel wist hij dat van de binnendienst nie mand afwezig was. "En als het er van de buitendienst een of twee zijn geweest is het veel". Zoals zo vaak moest de protest actie het vooral hebben van de ambtenaren op de straat. L. Ba- rendregt, hoofd van de directie ci viele werken schatte dat circa vijftig ambtenaren van de dien sten bestratingen, waterwerken en rioleringen het werk hadden neergelegd. De reiniging geeft hetzelfde beeld: van de buiten dienst stonden ongeveer 27 men sen in Amsterdam, op kantoor ging iedereen gewoon aan de slag. Het publiek dat van de ambtelijke diensten wilde gebruik maken had dus weinig te klagen, en deed dat dan ook niet. Gistermiddag was nog geen enkele klacht bin nengekomen over gebrekkige of ontbrekende dienstverlening. De gemeente had dan ook via veel voorlichting ruim tevoren duide lijk gemaakt dat geen grof vuil zou worden opgehaald en dat de mini-containers niet werden ge leegd. De boodschap is blijkbaar overgekomen. Of dat ook geldt voor de ambtenarenboodschap aan minister Dales moet worden afgewacht. Het is voor de ambte naren te hopen dat zij meer onder de indruk is als een voorbijganger in de gang van het stadsbouw huis. "Oh, wordt hier actie ge voerd? Niets van gemerkt, ik vond het juist sneller gaan dan andere keren". LEIDEN - De Leidse politie heeft vrijdag twee mannen aangehouden die een 51-jarige Leidenaar vorig jaar drie dozen met zand hebben verkocht, terwijl de man in de ver onderstelling verkeerde dat hij vi deorecorders kocht. De man werd destijds in de Oos terstraat aangesproken door een tweetal in een auto. Eén van de mannen vroeg de Leidenaar of hij interesse had in een videorecorder voor de aantrekkelijke prijs van 750 gulden. De Leidenaar kocht uitein delijk drie videorecorders, in de ori ginele verpakking, en betaalde het tweetal in de auto 2250 gulden. Een maal thuis bleken de drie dozen ge vuld met zakken zand. Toevalligerwijs werd dezelfde Leidenaar vrijdagmiddag, nu op de Zijlsingel, opnieuw door het twee tal staande gehouden en gevraagd of hij een videorecorder wilde ko pen. De man toonde zich opnieuw belangstellend, maar maakte nu een afspraak op een ander tijdstip. Even later was op de afgesproken plaats niet alleen de aspirant-koper aanwezig, maar ook de politie. Het tweetal, een 21-jarige man uit Be verwijk en een 42-jarige man uit IJmuiden, werd aangehouden. In de auto van het oplichtersduo wer den acht dozen met zand aangetrof fen. In Leiden zijn vorig jaar in totaal drie mensen genept met de dozen- truc. Woordvoerder D. Graveland van de Leidse politie sluit niet uit dat elders in Nederland nog enkele tientallen mensen het slachtoffer zijn geworden. "Het is een aardig handeltje geweest", aldus de poli tiewoordvoerder. Meisje gewond LEIDEN - Bij een aanrijding op de Sumatrastraat raakte gistermiddag een 14-jarig meisje uit Leiden ge wond. Zij fietste op het fietspad en wilde ter hoogte van de Antillen- straat de Sumatrastraat oversteken. .Hierbij werd ze aangereden door een 60-jarige automobilist uit Lei den, die in de richting van de Wil lem de Zwijgerlaan reed. Het meisje is met een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis Leiden ge bracht. LEIDEN - De Leidse gemeenteraad vergadert op 1 mei mogelijk 's mid dags in plaats van 's avonds. Vice- fractievoorzitter Koek van de PvdA stelde gisteravond aan haar colle ga's voor niet 's avonds te vergade ren omdat de Dag van de Arbeid dan niet kan worden gevierd. Op 1 mei moeten de nieuwgekozen raadsleden worden geïnstalleerd. Deze datum is wettelijk vastgesteld. Al in september van het vorig jaar stelde Groen Links voor niet op 1 mei in de avonduren te vergaderen. Toen was er geen enkele steun, zo constateerde fractievoorzitter Van Lint. "Ik ben blij dat er een ver schuiving in het denken van de PvdA is opgetreden", aldus Van Lint. Het PvdA-voorstel stuitte ook bij CDA-fractieleider Walenkamp niet op principiële bezwaren, al wilde hij nog wel zijn fractie daarover raad plegen. Alleen D66 steunde het voorstel niet direct. Fractieleider Langenberg vond het een bezwaar dat de nieuwe raadsleden een mid dag vrij moesten nemen voor de t Groen-Linksfractievoorzitter Van vergadering. -/int. (foto wim Dijkman) De WD was overigens niet aan wezig bij het overleg tussen de frac tievoorzitters. Het is de bedoeling dat de beslissing over het tijdstip van de vergadering op 1 mei wordt genomen, nadat alle fracties een standpunt hebben bepaald. Geologie naar Alphen LEIDEN/ALPHEN - Het Leidse be drijf Geo-logic verhuist mogelijk nog deze maand naar Alphen aan den Rijn. Geo-logic, bekend gewor den door haar onderzoek naar de Alphense gifbelt, houdt zich onder meer bezig met geo-fysisch onder zoek en bodem-sanering. Het be drijf is nu nog gevestigd in een kan toorpand aan het het Schutterveld. Geo-logic gaat daar weg omdat de groei van het aantal personeelsle den veel te krap is geworden. Bo vendien zijn er rond dit kantoor on voldoende mogelijkheden om appa ratuur en dergelijk op te slaan. In Alphen betrekt het een pand aan de Steekterweg. Bij het bedrijf werken ongeveer 35 weg voor hun rekening. Uit de reac ties van het tennisvolk maken zij op dat goed te hebben gedaan. Ze wer den geprezen om de sfeer en de ver standhouding, óók door het be stuur. "Dat was aanleiding om con tractverlenging te vragen, waar het bestuur ook op in is gegaan", ver haalde Van der Pluijm. Gelijktijdig werd afgesproken dat in verband met het 35-jarig bestaan in 1990 het verenigingsgebouw een nieuw verf je zou krijgen. Het schilderwerk werd begin de cember uitgevoerd, zodat het ge bouw volgens afspraak later die maand gereed zou zijn voor een feestavond. In dat opzicht kwam de maandelijkse bridge-avond op de achtste ongelegen. Volgens advo caat J. Wols van Roomburg hadden de exploitanten echter ook niet veel zin om achter de bar te staan, want eerder hadden ze al eens hun onge noegen geuit over het feit dat er door de kaarters zo weinig werd ver teerd. Werd de ene avond nog met de voorzitter afgesproken dat De Ro meijn en Zwart de tafels en de kof fie zouden klaarzetten, maar verder weg konden blijven, de volgende avond hoorden ze dat ze tóch moes ten opdraven. Ze bleven weg. Het bestuur nam dat hoog op en ont bond het contract. Van der Pluijm bestreed gister morgen ten overstaan van president Portheine dat wanprestatie is ge pleegd. En dan nog staat die in geen verhouding tot de ontbinding van het contract, met het voor exploi tanten zéér ingrijpende gevolg bro deloos te raken. Terwijl het altijd zo goed was gegaan? Wols noemde echter nog een serie klachten. De beheerders hadden te gen de afspraken in zelf prijzen aan gepast, nieuwe bierglazen geïntro duceerd, namen de contactpersoon naar het bestuur niet serieus en wei gerden ook al tegen de afspraak in competitie-tennisballen door te ver kopen. Verder hadden leden ge klaagd over slecht schoongemaakte toiletten en kleedruimten, terwijl ze ook hun eigen smaak muziek af speelden in plaats van wat de leden wilden horen... En 's avonds hielden ze het clubhuis te lang open. Van der Pluijm schertsend: "Eén keer, ja, omdat een bestuurslid het toen zo gezellig vond". Ondanks die litanie van klachten wilde het bestuur het contract wel verlengen, voor twee jaar zelfs, om dat in de nieuwe overeenkomst be palingen waren opgenomen die der gelijke misverstanden moesten voorkomen. Dit contract is uitein delijk ook nog wel aan De Romeijn en Zwart voorgelegd, echter met de bepaling dat de verbintenis tussen tijds kon worden opgezegd wan neer sprake zou zijn van verstoorde verhoudingen. Nou, die waren er in middels en dus weigerden de ex ploitanten te tekenen. Volgens Wols bestond over dit contract echter al overeenstem ming voordat uit de bridge-avond het conflict groeide. Het bestuur wil de twee daar nu aan houden en in geen geval verder met De Romeijn en Zwart samenwerken. Uitspraak 13 februari. Informatiedag 'Leidse meid kiest voor zelfstandigheid' LEIDEN - Directie onderwijs houdt woensdag 21 februari onder de titel 'Een Leidse meid kiest voort zelf standigheid', een informatiemiddag over de invoering van de zogeheten 1990-maatregel. Deze maatregel houdt in dat iedereen die na 1 janua ri 18 jaar wordt zelf verantwoorde lijk is voor haar of zijn inkomen. De gemeente wil met name aandacht besteden aan de positie van meisjes en stimuleren dat zij kiezen voor een goede opleiding. De informatiedag is bestemd voor decanen en docenten uit het voortgezet onderwijs en leerkrach ten van groepen 7 en 8 van het pri mair onderwijs. Daarnaast kunnen ook anderen die met het onderwijs te maken zoals ouders van uit de medezeggenschapsraden en mei denwerksters de middag bezoeken. Na inleidingen over vragen rond de 1990-maatregel en de toekomst verwachtingen van meisjes en jon gens, komt er een deel met workshops. Daarin worden prakti sche adviezen gegeven om onder meer leerlingen te stimuleren om bij het maken van school- en be roepskeuzes rekening te houden met de nieuwe omstandigheden. De dag wordt afgesloten met een optre den van theatergroep Werktuig uit Amsterdam. De hele maand februa ri zijn er acties om de 1990-maatre gel onder de aandacht te brengen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13