Ruilen zonder problemen is bij ons de normaalste zaak van de wereld. 15.75 Rotterdamse arts ontvoerd in vergeten oorlog Sudan Vervolging na ongeluk met klimrek 'Echte' moordenaar Bestebreurtje heeft alibi Schade bij politie-inval vergoeden Ongewenste intimiteiten verpleeghuis HEMADe normaalste zaak van de wereld. DINSDAG 6 FEBRUARI 1990 BINNENLAND PAGINA 11 Elektrische digitale wekker met voice-control. In wit of Q"| 7C zwart. 1 jaar Hema garantie. Jër75 ui AMSTERDAM (GPD) - Twee art sen van de organisatie Artsen zon der Grenzen, de Rotterdammer Martin Ruppert (28) en de Belgische Christine van Haegenborgh (26), met wie de Nederlander is verloofd, zijn vrijdagavond in Sudan ont voerd. De directeur van Artsen zon der Grenzen, Jacques de Milliano, weet niets over hun verblijfplaats of identiteit van de ontvoerders. Ruppert en Van Haegenborgh werkten negen maanden in het plaatselijk ziekenhuis in Malakal, zeshonderd kilometer ten zuiden van de hoofdstad Khartoum. Zij verzorgden gewonde, ondervoede en zieke burgers uit het gebied, waar al sinds het begin van de jaren '80 een burgeroorlog heerst. Ruppert en Van Haegenborgh maakten deel uit van een team van vier artsen. Hun twee collega's, bei den uit België, overnachtten in een ander huis dan Ruppert en Van Haegenborgh en werden niet ont voerd. Zij ontdekten de verdwij ning van de twee zaterdagochtend. Artsen zonder Grenzen heeft de an dere artsen en medewerkers in de plaatsen Malakal, Wau en Juba ge last onmiddellijk terug te keren. "Waar we schrik van hebben", al dus Jacques de Miliano, "is dat we in het gebied vogelvrij lijken te zijn verklaard". In december van het vo rig schoot de rebellenbeweging SPLA bij Awiel al een vliegtuigje van de organisatie Piloten zonder Grenzen uit de lucht. Vier mensen kwamen daarbij om het leven. In het zuiden van Sudan verzet het Zuidsudanese Volksbevrij dingsleger (SPLA) onder leiding van John Garang zich tegen de cen trale regering in Khartoum. De guerrilla-strijders ontketenden de oorlog vanwege de overheersende positie van de islamitische noorder lingen ten opzichte van de christe lijke en animistische zuiderlingen. Het zuiden is veel armer dan het noorden. Veel steden, zoals Juba en Malakal, zijn door de rebellen feite lijk omsingeld. Het regeringsleger houdt er maar met moeite stand. Directeur De Miliano vermoedt dat de SPLA of een kleinere guerril la-organisatie de twee medewerkers heeft ontvoerd. "Een denkbaar mo tief is de inzet van beiden bij de ver zorging van gewonden in de gelede ren van de rebellen", zegt hij. Maar concrete aanwijzingen voor dit ver moeden heeft hij niet. Alle betrok kenen ontkennen overigens iets met de verdwijning te maken te hebben. Jacques de Miliano acht de toe stand in het zuiden van Sudan ver gelijkbaar met die in de Etiopische provincies Eritrea en Tigray, waar de internationale aandacht altijd naar uitgaat. "Het is er volstrekt on overzichtelijk", meent hij, "steden met tienduizenden mensen zijn er afgesneden van de buitenwereld. Ons in Wau gestationeerde team heeft drie maanden geen voedsel of medicijnen ontvangen. Op grote schaal wordt honger geleden". Vanwege de heersende onzeker heid trekken veel hulporganisatie zich uit het dunbevolkte gebied te rug. "Terwijl juist de nood zo hoog is, verdwijnt de hulpverlening. En op politiek niveau is er zelfs sprake van onverschilligheid. Het wordt tijd dat voor Sudan een vredescon ferentie wordt georganiseerd. Dat gebeurt nu ook bijvoorbeeld voor Cambodja. Maar dat land is voor mogendheden als de VS, Sovjetu nie en Frankrijk nu eenmaal inte ressanter dan Sudan. Hoeveel men sen er ook omkomen, internatio naal gezien komt Sudan niet aan bod", constateert De Milliano. Hij meent dat zijn organisatie zich wel langzamerhand de vraag moet stellen of nog artsen en verpleeg kundigen mogen worden ingezet. "Waar is het einde?" vraagt De Mil liano zich af, "eerst een vliegtuig be schoten, nu weer een ontvoering. Maar we weten ook dat de mensen in het zuiden helemaal van hulp ver stoken zullen zijn, als ook wij hen in de steek zouden laten". UTRECHT (GPD) - Justitie gaat over tot strafrechtelijke vervol ging van degenen die er van worden verdacht schuldig te zijn geweest aan de ongelukken die afgelopen zomer gebeurden in het Railrunnersdorp van Ne derlandse Spoorwegen. Tijdens het begin van de vie ring van het 150-jarig bestaan van NS woei op 21 juni een niet verankerde klimwand om, waarbij de zesjarige Leo Tjeb- bes uit Utrecht om het leven kwam en een 21-jarige vrouw uit Sittard blijvend letsel opliep. Op 4 juli werd een 11-jarig meis je uit Waalwijk gewond toen een multiplex decorstuk omwaaide. Volgens de Utrechtse persof ficier Van der Molen is in de eer ste zaak het gerechtelijke onder zoek afgesloten. Op grond daar van is besloten tot strafvervol ging over te gaan. Nog niet be kend is wie voor de meervoudi ge kamer van de rechtbank zul len moeten verschijnen. Waar schijnlijk gaat het om twee ver dachten. In de tweede, minder ernstige zaak staat al wel vast welke drie verdachten voor de politerech- ter in Utrecht zullen terecht staan. Van der Molen wilde nog niet zeggen om wie het gaat, om dat vandaag pas de brieven met de dagvaarding zijn uitgegaan. DEN HAAG (ANP) - De 31-jarige overleden Hagenaar die door de hoofdverdachten in de zaak-Beste- breurtje en hun advocaten naar vo ren is geschoven als 'echte' beramer en uitvoerder van de moord op de Rotterdamse gokkoning John Be stebreurtje, had een alibi. Een gast op de camping Duinrell in Wassenaar heeft enkele maanden na de moord tegenover de politie verklaard de man op 12 augustus 1988 tussen negen en elf uur 's mor gens te hebben gezien op de cam ping, waar hij een caravan had staan. Bestebreurtje werd op die zelfde dag omstreeks tien uur 's- morgens door de duo-passagier van een motor doodgeschoten terwijl hij op de Rotterdamse Kleiweg in zijn auto voor een rood stoplicht stond. Deze verrassende mededeling werd gisteren voor het gerechtshof in Den Haag gedaan door een hoofdinspecteur van de Rotterdam se politie, die belast was met de lei ding van het onderzoek in de moord op Bestebreurtje. Het hof behandel de het hoger beroep van de 34-jarige Belg en de 27-jarige Hagenaar, die beiden in juni van het vorig jaar door de Rotterdamse rechtbank in Rotterdam tot vijftien jaar gevange nisstraf werden veroordeeld voor de moord op Bestebreurtje. Het was de derde zittingsdag. De 31-jarige Hagenaar, die sinds de vorige zittingsdag als 'echte' moordenaar gold, werd in maart vo rig jaar samen met zijn broer in Rijs- bergen doodgeschoten. Het onder zoek in deze zaak is vooralsnog zon der resultaat afgesloten. De advocaten van de twee man nen in hoger beroep, respectievelijk mr. P. Doedens en mr. J. Boone, wa ren niet op de hoogte van de verkla ring van de campinggast omdat het hiervan gemaakte proces-verbaal niet aan het dossier' was toege voegd. Op last van het hof gebeurt dit alsnog. Ook de enkele weken geleden in een vijver te Hoogland bij Amers foort aangetroffen geluiddemper en zwarte trainingsbroek brachten niet dat aan het licht wat de verdediging wellicht had gehoopt. De spullen werden op aanwijzing van een ge tuige in de vijver gevonden. Hij ver klaarde de demper en trainings broek daar op verzoek van de 'ech te' moordenaar te hebben laten dumpen. De geluiddemper zou bij de moord op Bestebreurtje zijn ge bruikt, de trainingsbroek zou hij tij dens de moord hebben gedragen. Maar een deskundige van het ge rechtelijk laboratorium in Rijswijk verklaarde gisteren op de zitting dat het onwaarschijnlijk is dat bij de moord een geluiddemper is ge bruikt en dat het nog onwaarschijn lijker is dat de gevonden geluid demper op het moordwapen heeft gezeten. En de weduwe van de 'ech te' moordenaar, opnieuw door de verdediging als getuige opgeroe pen, kon de trainingsbroek niet po sitief identificeren als een kledings tuk uit de garderobe van haar over leden echtgenoot. De behandeling van de zaak-Be- stebreurtje wordt op 19 februari door het gerechtshof voortgezet. 'Onrust dna-onderzoek onnodig' DEN HAAG (ANP) - Minister Al ders (milieubeheer) heeft in de Ka mer geprobeerd de onrust over mo gelijke onregelmatigheden met ge netische manipulatie in dna-labora- toria in Oss weg te nemen. Het be zoek dat de Inspectie Milieuhygië ne oktober vorig jaar aan de dna-la- boratoria van Akzo-Pharma doch ters Organon en Diosynth bracht en dat voor nogal wat commotie zorg de, had "een oriënterend karakter". Doel was na te gaan hoe de over heid op een afdoende manier wer ken met genetisch gemanipuleerde organismen kan controleren en niet om bedrijven aan te pakken wegens geconstateerde overtredingen van de Hinderwet. Wel leverde het on derzoek "aandachtspunten" op voor nader overleg tussen de over heid en de commissie ad hoe recom binant DNA. Uit het rapport mag niet de conclusie worden getrokken dat die aandachtspunten zonder meer een overtreding van de Hin derwet betekenen, aldus Alders. Het bewuste bezoek van de milieu-inspecteurs aan Oss deed nogal wat stof opwaaien. In de labo ratoria wordt bij de genetische ma nipulatie erfelijk materiaal, het zo genoemde dna, bij een ander vreemd organisme ingebracht. We gens de risico's daarvan zit de hin derwetvergunning van de provincie vol beperkingen. De Brabantse milieubewegingen hebben GS om sluiting van de laboratoria ge vraagd. Ombudsman: DEN HAAG (GPD) - Schade die de politie veroorzaakt bij een inval, moet door de overheid worden ver goed. Dit ongeacht of een inval ge heel volgens de regels is verlopen of niet. Dat bepleit de nationale om budsman, mr. M. Oosting, bij minis ter Hirsch-Ballin (justitie). Aanleiding is een klacht van een Amsterdamse huiseigenaar die een schade opliep ter waarde van 2.243,70 gulden na een inval van de Amsterdamse politie in een van zijn panden. Op jacht naar een drugs handelaar had een arrestatieteam de van verschillende sloten voorzie ne voordeur geforceerd. Ook een af gesloten keukendeur moest het ont gelden. De huiseigenaar besloot de repa ratiekosten bij de politie te verha len. Die weigerde omdat de agenten bevoegd waren het huis binnen te vallen. Er zouden sterke vermoe dens zijn dat de gezochte in het huis van zijn ex-echtgenote verbleef. Ook het ministerie van justitie wei gerde de claim om dezelfde reden te honoreren. De man bleek overigens niet in het huis te wonen. De ombudsman stelt dat 'kosten gemaakt door overheidsoptreden in het algemeen belang, ten laste van de gemeenschap komen'. Daarom zou justitie de schade alsnog moe ten vergoeden. JOURE (GPD) Directeur Roel Boersma van verpleeghuis De Flec- ke te Joure is twee weken geleden op staande voet ontslagen. Het be stuur ziet als dringende reden voor ontslag een "onheuse bejegening van het personeel, voornamelijk be staande uit ongewenste intimitei ten". Vier leden van het bestuur zijn al eerder opgestapt. De ontslagen directeur van het verpleeghuis vecht zijn ontslag per 1 februari aan. Daarvoor heeft hij advocaat mr. Bottenburg uit Sneek ingeschakeld. Deze treedt tevens op als woordvoerder van Boersma. Volgens de advocaat is er geen drin gende reden voor een ontslag op staande voet. De huidige voorzitter van het ver pleeghuis, Simon Jaasma uit Sint Johannesga, wil niets meedelen. Maar we hebben als bestuur een unaniem besluit genomen om geen verklaring aan de pers te verstrek ken en daar moet ik me aan hou den", aldus Jaasma. Woensdag avond vergadert het bestuur op nieuw. Jaasma verwacht dan wel met een verduidelijking van de han delwijze van het bestuur naar bui ten te komen. Volgens Bottenburg is Boersma bijzonder verrast door het besluit van zijn bestuur. Vooral omdat hij tot aan zijn ontslagbrief nog nooit een klacht over ongewenste intimi teiten heeft gehad. Omdat hij wel wist dat er binnen het bestuur wat broeide - voorzitter Huisman stapte reeds op 13 januari op, enkele we ken later gevolgd door de secretaris, de penningmeester en nog een be stuurslid - had Boersma de laatste weken al een paar keer om een ge sprek met het bestuur gevraagd. Dat werd steeds geweigerd. Volgens Bottenburg is het nu de beurt aan het bestuur om te reage ren. Wil het bestuur het ontslag niet intrekken, dan zal Boersma's advo caat niet schromen om via de kan tonrechter een loonvordering in te dienen. Behametstreepdessin.Mt70-80Aen70-85B. Badschuim. Verrijkt met avocado. Intl. 500 ml. Katoenen rayé herenondergoed. Mt 4 t/m 8. Luierpakje. 80% katoen/20% polyamide. Mt 52 In wit, ivoor of skin. 9.75 2 voor16.75 2.50 2 voor 4.25 In wit of licht blauw. Slip Z25" 6.25 Hemd of t/m 98. Wit 5<?54.75Pastelkleuren 5.25 5.25 sportslip jSr/ff 7.75 Babyboffers: op 100 baby-artikelen Beugelbeha. Mt70-85B/C/D. 0.a. wit of ivoor. Fosfaatvrij gezinswasmiddel. Voor 40°, 60°, 15% voordeel l&r-TS" 14.75 95°. Zak a 2 kg. 5.25 2 voor 8.75 Rauwe ham. Vers van 't mes. 100 gram.2r50*210 Plafonnière. Max. 60 Watt. O.a. wit of zwart. Extra belegen Goudse kaas. Vers van 't mes. Katoenen damesslips. Mt 34 t/m 46. Div. 24^5 20.75 1 kg. 15r3CT 13.- kleuren. 3.-3 voor 7.50 Katoenen tricot kinderpyjama. Mtl28 t/m 176. Div. kleuren 1&75 Gevoerd trilobal warming-up pak. 100% polyamide. Mt M t/m XL. Div. kleuren. Set fietsbanden. Zwart met zijreflectie. 2 binnen- en 2 buitenbanden. 26" Aët«= 30.-28"52^33.- Vanaf OUi" Trilobalpak.-99r75r

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11