Bloemververij in opspraak 'Rechter moet accepteren dat hij er nogal eens naast zit' DE TIJD, VAN TOEN Meeste bedrijven lozen afvalwater niet volgens de regels TWEE KONINGINNEN TEGELIJKERTIJD OP BEZOEK IN LEIDEN PAGINA 8 REGIO MAANDAG 5 FEBRUARI 1990 LEIDEN - De betrouwbaarheid van het oordeel van zogeheten in- cest-deskundigen is niet groter dan die van de uitspraak van een rech ter. Incest-deskundigen zijn vaak geneigd al een uitspraak te doen over het al dan niet schuldig zijn van de vader. De rechter mag hier echter niet op afgaan en moet ac cepteren dat alleen hij en niemand anders een uitspraak moet doen. Bovendien moet de rechterlijke macht accepteren dat er een niet ge ringe kans bestaat dat de uitspraak uiteindelijk niet juist blijkt te zijn. door Monica Wesseling Die opmerkelijke uitspraak deed W.A. Wagenaar, professor functie leer en theoretische psychologie, zaterdagmiddag in een college, ge geven ter gelegenheid van de vie ring van dies natalis (geboortedag) van de Leidse universiteit. Wage naar ging uitgebreid in op de moge lijkheden om bij verdenking van in cest een sluitend bewijs te leveren. Dat is, zo blijkt uit de lezing van de professor, niet mogelijk. "De poes pas van de geleerde woordenschat doet de rechter denken dat de des kundigen wel een juiste conclusie kunnen trekken, maar dat blijkt al lerminst waar te zijn". Het probleem in de bewijsvoe ring zit volgens Wagenaar helemaal niet in het feit dat het kinderen zijn die als getuigen moeten optreden. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat kinderen, mits ze maar rustig hun eigen verhaal kunnen vertel len, een goed verslag van het ge beurde kunnen geven. Het onder zoek hield in dat kinderen die een prik van de schoolarts hadden ge kregen, moesten vertellen wat er was gebeurd. Een injectie is voor velen een traumatische ervaring zoals ook incest dat is en daarom kan volgens Wagenaar dit onder zoek goed als vergelijkingsmateri aal dienen. Prof. Wagenaar in dies-college over betrouwbaarheid incest-verklaringen volkomen betrouwbcia de incest-ervaring, meent prof. Alleen de allereerste keer dat Wagenaar. Uit het onderzoek bleek, dat de vertellen wat er is gebeurd zonder te dra er echter vragen werden ge- kinderen bij de zogeheten'free-call' worden onderbroken) de zaken heel steld, en zeker als dit suggestieve (het in eigen bewoordingen mogen goed op een rijtje hadden staan. Zo- vragen waren, raakten de kinderen in de war en bleef er van de be trouwbaarheid van hun verklarin gen weinig over. De betrouwbaarheid van het ver haal wordt volgens Wagenaar door nog een opmerkelijk gegeven beïn vloed. Eveneens uit Amerikaans onderzoek is komen vast te staan dat kinderen en volwassenen het geen ze het laatst gehoord hebben als waarheid onthouden. Een kind dat woorden in de mond gelegd heeft gekregen, volgens Wagenaar geenszins denkbeeldig, zal die ver klaring later vol overtuiging als de enige ware naar voren brengen. Al met al is volgens Wagenaar al leen de allereerste keer dat een kind vertelt over de incest-ervaring, vol komen betrouwbaar. Vragen van bezorgde ouders en latere verhoren bij de politie zorgen ervoor dat de herinnering van het kind steeds minder waar wordt. Het onthoudt immers dingen die hem door; de on dervragers zijn aangedragen. Wagenaar: "Na vele gesprekken en verhoren wordt uiteindelijk de deskundige psycholoog of peda goog erbij gehaald. Deze krijgt dan te maken met een verneveld ver haal. Teruggrijpen op de processen- verbaal heeft ook weinig zin want daarin staat in ambtelijke taal wat er zich heeft afgespeeld". De professor pleit ervoor in elk geval een uitgebreider proces-ver baal op te stellen. "De eerste verkla ring zou in kindertaal moeten wor den genoteerd. Bovendien dienen er gegevens te zijn over de houding van het kind tijdens dat eerste ver hoor". De uitgebreidere verslagleg ging van de verhoren van het kind zijn volgens Wagenaar noodzakelijk om het waardheidsgehalte van dat verhaal te kunnen toesten. "Als een kind zich meer details herinnert die eigenlijk niet ter zake doen, veel in formatie verstrekt over gevoelens zoals kleur, warmte en dergelijke en het toont de emotie die hoort bij een dergelijke ervaring, is de kans dat het verhaal waar is groter. Een kind dat glimlachend vertelt hoe haar va der haar misbruikte, lijkt niet erg geloofwaardig te zijn". "Ook het gebruik van een voca- bulair, dat past bij de leeftijd van het kind, is belangrijk. Een kind dat in dure medische termen vertelt dat ze een incest-slachtoffer is, vertelt op zijn minst niet helemaal de waar heid. Die dure woorden zijn immers in de mond gelegd". Alleen Ook al kan de deskundige teruggrij pen op een goed proces-verbaal en weet hij of zij het kind zodanig te be naderen dat het vertelde verhaal vermoedelijk het juiste is, dan nog moet deze deskundige zich volgens Wagenaar verre houden van het vel len van een oordeel. "Rechters zijn geneigd op dat oordeel van die des kundigen af te gaan, juist omdat dit een zo complexe zaak is. Dat is on juist. Zolang er geen betere metho den voor onderzoek zijn ontwik keld zal ook de deskundige in enke le tientallen van de 100 gevallen, tot een onjuiste conclusie komen. De rechter dient hiervan doordrongen te zijn en zelf de verantwoordelijk heid te nemen voor de uitspraak. De rechter zal, daarvan ben ik over tuigd, in lang niet alle gevallen tot de juiste conclusie komen. Pas als er betere onderzoeksmethoden zijn, zal hierin verbetering komen". Zuid-Holland wil meer kamperen bij boer in 1990 ALPHEN AAN DEN RIJN - De provincie Zuid-Holland maakt zich sterk om de nieuwe kampeerwet - die het kamperen bij boeren ver ruimt - nog dit jaar van kracht te la ten worden. Gedeputeerde P. van Heemst (recreatie) zal daarop aan dringen bij de Tweede Kamer. Het rijk wil de nieuwe wet pas in 1991 la ten ingaan. Van Heemst zei dit zaterdag bij de opening van de vakantiebeurs in Avifauna, georganiseerd door de Stichting Vrije Recreatie. In de nieuwe kampeerwet wordt het de boer toegestaan in plaats van vijf, tien plaatsen voor kampeerders in te richten. De gedeputeerde wil de nieuwe wet vervroegd zien inge voerd, omdat het kamperen bij de boer sterk groeit: 25-30 procent. Desgevraagd vertelde hij dat het rijk ervoor moet waken dat er niet een te grote druk op de boeren komt. De provincie steunt het kampe ren bij de boer, omdat zij zelf ook al lerlei voorzieningen voor recrean ten (wandel- en fietspaden en kano routes) aanlegt. Daarom staat zij po sitief tegen betaalbare overnachtin gen dichtbij huis. Bovendien, aldus Van Heemst, kan Zuid-Holland nog wel wat extra voorzieningen gebrui ken. Landelijk gezien zijn er 1200 boe ren bij de Stichting Vrije recreatie aangesloten. Zij tekenden in 1988 voof 450.000 overnachtingen. Vorig jaar steeg dit aantal tot 600.000. De gedeputeerde zegt dat de boerderij geen échte camping mag worden. Eenvoud en rust moeteh voorop staan. 5 februari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Nog altijd worden de ongeluk kige Hindoesche weduwen van- hun haartooi beroofd en geheel glad geschoren. Thans schijnen de haarscheerders te Bombay aan deze ten hemel schreidende daad paal en perk te willen stel len. Een 400-tal barbiers hield Maandag aldaar eene bijeen komst en nam de wederzijdsche verplichting op zich voortaan de weduwen ongemoeid te laten. Reeds lang rustte er een vloek op hun bedrijf; vroeger tevreden en gelukkig, zijn zij thans arm en veracht, wijl zij de zonde begin gen onschuldige weduwen van haar schoonste sieraad te be- rooven. Voortaan hopen zij we der op geluk! - Eene der oudste postzegel-ver zamelingen is dezer dagen te Pa rijs verkocht voor 50,000 fran ken. Vijftig jaar geleden: Aan generaal I.H. Reynders, opperbevelhebber van land- en zeemacht, is op een daartoe door hem gedaan verzoek, door H.M. de Koningin eervol ontslag ver leend. Tot zijn opvolger is be noemd de gepensioneerde luit.- generaal H.G. Winkelman, se dert het intreden van den mobi lisatietoestand commandant van den luchtverdedigingskring Utrecht-Soesterberg, terwijl laatstgenoemde tegelijkertijd bevorderd is tot generaal Naar wij vernemen heeft in hoofdzaak verschil van inzicht met de Re geering ten aanzien van vraag stukken van technisch-militai- ren aard tot de ontslagaanvrage van generaal Reynders geleid. De heer S. Schellingerhout, wonende aan den Kanaalweg te Leiden, heeft Zaterdag met be hulp van zijn zoon een vischotter gevangen die over het ijs van de Vliet liep. Het dier was 1.10 Me ter lang en woog 14 pond. LEIDEN - Veel bloemenver- verijen in de Leidse regio lo zen hun vaak sterk veront reinigd afvalwater recht streeks in het riool of het op pervlaktewater. Dit is geble ken uit een onderzoek van het Hoogheemraadschap van Rijnland onder 30 van dit soort bedrijven. Gemeente bindt strijd aan met inbrekersgilde LEIDEN/LISSE - Het bestrijden van kleine criminaliteit in de vorm van inbraken is niet langer alleen een zaak van de politie. Ook de ge meentebesturen, met Haarlem, Lei den en Houten in de voorhoede, ne men deze taak op zich. "Haarlem stelt als eerste gemeente in Neder land in het kader van de inbraakpre ventie eisen aan de bouw. Alle nieuwbouwwoningen moeten wor den voorzien van inbraakwerend hang- en sluitwerk, zelfs al drijft dit de prijs van de woningen met enke le honderden guldens op. Op de afdeling bouw- en woning toezicht van de gemeente Leiden wordt een 'inbraak-aanpassing' van de bouwverordening voorbereid en ook Houten heeft een wijziging in voorbereiding. De gemeente Lisse verplicht de bouwers van sociale woningen de huizen tegen inbraak te beveiligen. De gemeente heeft grond in eigendom en aan de uitgif te hiervan wordt de eis van inbraak- veilig-bouwen gesteld. Haarlem schrijft in het kader van bouwkundige inbraakpreventie voor dat alle toegangsdeuren in flats en woningen een stevig slot hebben, beweegbare ramen in- braakveilig moeten zijn, in huis of flat een knop komt waarmee een waarschuwingssignaal kan worden gegeven en in de hal van een flatge bouw een goede spreekinstallatie aangebracht is. Op dit moment wordt elke vijf mi nuten ergens een inbraak gepleegd. De daders hebben daarvoor nauwe lijks zwaar gereedschap nodig. Meestal zit er niet meer dan een kastdeurslot in keuken- of tuin deur. Ook in de model-bouwveror dening van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten worden nau welijks eisen gesteld aan. inbraak preventie. "We stellen alleen als eis dat de deuren op slot moeten kun nen", zegt J. Vreugdenhil van de af deling volkshuisvesting e» bouwza ken van de VNG. Afwachten De kans is groot dat de bouwveror dening van de gemeenten volgend jaar alweer verandert. Dan gaat na melijk het lang verwachte bouwbe sluit van het ministerie van VROM in werking, waarna alle gemeente lijke verordeningen komen te ver vallen. In het Rijksbouwbesluit wordt nog nauwelijks gerept over inbraakpreventie. De enige bepa ling die tot nu toe gesteld wordt, is dat de gemeenschappelijke toe gangsdeur van flats een goed slot moet hebben. Voor verzekeraars zijn plannen voor een betere beveiliging van wo ningen vooralsnog geen reden om de premie te verlagen. Rijnland wil nu samen met de be trokken gemeenten en de regionale inspecties voor milieuhygiëne alle bloemenververijen binnen een jaar opsporen en de lozingen laten sta ken. Droogbloemen, maar ook verse snijbloemen, worden steeds vaker geverfd. Kwekers kunnen namelijk al lang niet meer op een natuurlijke manier voldoen aan de snel wisse lende modes. Aangetrokken door de grote omzetten - jaarlijks worden naar schatting vele tientallen mil joenen bloemen geverfd - heeft een groot aantal kleine ondernemers zich pp deze markt gestort. En vol gens het Hoogheemraadschap ne men die het niet altijd even nauw met de milieu-voorschriften. Uit een onderzoek onder 30 bloe- menververs bleken 16 bedrijven hun afvalwater rechtstreeks op het riool te lozen. Twee loosden dit op het oppervlaktewater en één direct in de bodem. Slechts vier bedrijven boden hun afvalwater aan een riool waterzuivering aan of aan een er kende verwerker. Volgens woordvoerder C. Meijer van Rijnland bevat het afvalwater vaak sterk verontreinigende stoffen als aceton - een oplosmiddel - en zware metalen. Het Hoogheemraad schap wil nu op korte termijn alle bloemenververijen in zijn gebied opsporen. Meijer verwacht, dat dat geen eenvoudige zaak zal zijn. "Het is een wat ongeregelde bedrijfstak. Veel bloemenververs zijn actief in garages, schuurtjes of kelderboxen. Zonder vergunningen en zonder dat ze ergens geregistreerd staan". Alle bedrijven die op het riool, op het oppervlaktewater of in de bo dem lozen, worden gédwongen als nog voorzieningen te treffen. Doen ze dat niet, dan worden ze gesloten. Rijnland betrekt hierbij de gemeen ten, omdat die in eerste instantie toezicht moeten houden op lozin gen op het riool. Overigens wil Rijn land ook de arbeidsinspectie in schakelen. "Want de aceton, die in de verven zit, kan heel schadelijk zijn voor de gezondheid wanneer ze niet op een verantwoorde manier wordt afgezogen". Het hoogheemraadschap schat dat ongeveer 30 procent van alle bloemenververijen in zijn gebied is gevestigd, voornamelijk in en rond Rijnsburg en Aalsmeer. De bloe menveiling in Aalsmeer heeft intus sen de bloemenververijen die daar zijn gevestigd, samengebracht ir één bedrijfshal. Daardoor is een be tere controle mogelijk. De bloemen veiling heeft bovendien een inge nieursbureau opdracht gegeven een modelproces te bedenken voor het verven van bloemen. Verantwoord Directeur Kees Star van het Rijns- burgse Star Dried Flowers bv - één van de ondernemingen die door Rijnland is gecontroleerd - ver klaart dat alles bij zijn bedrijf op een verantwoorde manier gebeurt. "We brengen het afvalwater naar de zui vering in Katwijk, waar het wordt gereinigd. Wel moeten we het afval met aceton naar een verwerkings bedrijf brengen, en dat doen we dan ook". Star erkent dat het verven van bloemen de laatste jaren hand over hand toeneemt. "Maar of er veel beunhazen bezig zijn in garages en schuren, en dergelijke, kan ik niet zeggen. Het lijkt me een beetje over trokken". Marlinde Driessen in de showroom i er steeds meer bloemen geverfd. Onlangs trof ik in het Leidse ge meentearchief de corresponden tie aan van mevrouw Le Poole de Vriese aan haar zoon Samuel Ja cob Le Poole. Deze briefwisseling beslaat de periode 1881-1923, maar de meeste brieven dateren uit de periode oktober 1891 tot maart 1893, wanneer Samuel in Krefeld verblijft voor een oplei ding bij de 'Webeschule'. Hij be kwaamt zich hier voor de hem wachtende taak als firmant bij de firma J A Le Poole in wollen stoffen en vlaggedoek, gevestigd aan de Garenmarkt. Het echtpaar Le Poole de Vriese heeft in 1891 vier kinderen, Samuel, Johanna, Frangoise en Louise. De brieven bevatten huis- tuin-en-keukenverhalen uit Lei den, beuzelarijen over personeel, het weer, kinderziekten, visites en wat al niet meer. Aardig zijn enkele passages uit haar brief van 19 februari 1892, waarin zij schrijft over het bezoek van de koninginnen aan Leiden. Niet in de smaak Het bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina en H.M. de Koningin- Regentes aan de Sleutelstad was bepaald op donderdag 18 februari 1892. Een erewacht van de schut terij zou aan het station der Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaat schappij aanwezig zijn, onder commando van kapitein W.C. Zuurdeeg. Het muziekcorps zou het volkslied spelen en op het perron zouden ter begroeting aanwezig zijn de burgemeester en wethouders en gemeenteraadsle den met hun dames. Met de koninklijke salon wagen zouden de vorstelijke bezoek sters met hun gevolg tussen half twee en twee uur arriveren. Dan zouden zij plaats nemen in hofrij- tuigen, die vooraf uit Den Haag zouden worden gezonden. Door de stad zouden de vorstinnen worden begeleid door een ere wacht, bestaande uit leden van de studentencarousselvereniging. Het programma viel niet geheel in de smaak bij koningin Emma, zij bedankte voor de erewacht aan het station, stelde wel prijs op de ontvangst door burgemeester en wethouders, maar vond het vol doende als slechts de burgemees ter in een rijtuig huh voorafging. Er zou een bezoek worden ge bracht aan het Academiegebouw met de beroemde Senaatskamer, het Museum voor Natuurlijke Historie en het Stedelijk Museum van Oudheden en Schilderijen in de Lakenhal. Sneeuw Zo brak de 18de februari aan. 's Morgens vroeg was er sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw- Om 10 uur kwamen de hofrijtuigen via de Haagweg de gemeente bin nen. Veel vlaggen zag men nog niet, omdat men in de onzeker heid verkeerde of het vorstelijke bezoek wel zou doorgaan. Lang zamerhand nam de vlaggentooi toe. Zelfs de tramwagens waren voorzien van driekleurige en oranje vlaggetjes. Het sneeuwen begon te minderen, de lucht werd blauwer en het beroemde Oranje zonnetje kreeg de overhand. In de wachtkamer eerste klas se, door de Haagse firma Pander van nieuwe meubels en draperie ën voorzien en tot ontvangstsalon ingericht, feestelijk met bloemen versierd door de Leidse bloemist Meijer, waren voor de koninklijke ontvangst aanwezig: burgemees ter De Laat de Kanter, gemeente secretaris Kist en de wethouders De Sturler en Juta. Wethouder Groen vertegenwoordigde de burgemeester van Oegstgeest, Ter Wee, omdat het Leidse station op Oegstgeests grondgebied lag. Over een brede loper, die op het perron lag uitgespreid, bereikten de koninginnen de wachtkamer, waar hun boeketten werden aan geboden door de in het wit gekle de dochtertjes van De Sturler en Juta. Vervolgens zette d^ stoet zich in beweging. Het rijtuig van de burgemeester opende de rij, ge volgd door het koninklijke rij tuig, getrokken door vier paar den, en vervolgens nog vier hof- rijtuigen, alle met twee paarden bespannen. Gelukkig was het weer zo opgeknapt, dat de rijtui gen geopend waren. Wilhelminavogel Via de Stationsweg, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmer straat, Herengracht, Nieuwe Rijn, Rijnstraatbrug, Rijnstraat, Hoge- woerd, Breestraat, Noordeinds- brug en Rapenburg ging het naar de Academie, waar de vorstelijke stoet door de pedellen in ambts kostuum werd opgewacht. Hier werd de Senaatskamer bezocht en na een kwartier trok de stoet verder over de Kloksteegbrug, Rapenburg, Steenschuur en Breestraat naar de Papengracht. Het gezin Le Poole was eerst naar het stadhuis getrokken om daar de optocht gade te slaan, maar vond het uitzicht niet pret tig, men 'stond daar zo hoog'. Bij een familielid aan de Papen gracht zagen ze het beter. Bij het museum stonden de directeur en alle conservatoren opgesteld. Het dochtertje van de directeur, An nie Jentink, mocht bloemen aan bieden aan koningin Wilhelmina en zoals mevrouw Le Poole schrijft: 'het koninginnetje heeft Annie Jentink een hand gegeven om te bedanken voor de bouquet en aan mijnheer Jentink op de stoep om hem te bedanken'. In het museum wandelde het vorstelijk gezelschap tot aan de vogelafde ling, waar de directeur vergun ning vroeg om een onlangs uit In- dië ontvangen vogeltje naar Wil helmina te mogen noemen. Na dit bezoek, dat een half uur duurde, ging het verder via Hout straat, Rapenburg, Noordeinde, Witte Singel, Zoeterwoudse Sin gel, Utrechtsebrug, Plantage, Ho- gewoerd, Kraaierstraatbrug, Nieuwe Rijn, Korenbeursbrug, Vismarkt (waar de Le Pooles de stoet langs 'het' Fontein zagen rij den, nu helaas in gesloten rijtui- exemplaren van de catalogus. He laas moest het bezoek beperkt worden tot een kwartier. De schil- LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN gen), Bloemmarkt, Aalmarkt, Boommarkt, Borstelbrug, Paar- densteeg, Turfmarkt naar de La kenhal. Ook hier werden weer fraaie bloemstukken aangeboden en in prachtbanden gebonden derijen in de Kunstzaal, die in 1890 tot stand gekomen was door een gulle schenking van de heer Hartevelt, werden bewonderd en verder trokken de relieken van het beleg en ontzet de aandacht. Onze briefschrijfster meldt: 'Men zegt dat de Koninginnen gehuild hebben bij het groote schilderij van de hongerige menschen'. Omdat het al flink wat later was geworden, werd besloten de rij toer naar het station, die via Oude Singel, Pauwbrug, Oude Vest, Koesteeg, Haarlemmerstraat, Ha ven, Zijlpoort, Herensingel, Ma- resingel, Rijnsburgersingel en de Stationsweg zou gaan, te bekor ten. Om 16.02 uur zette de konink lijke trein zich in beweging, ter wijl de vorstinnen de op het per ron verzamelde menigte nog maals toewuifden. INGRID MOERMAN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8