TAD LEIDEN Nieuwbouw TRN Groep in Kanaalpark Strijd om leerlingen heviger dan vorige jaren LEIDSCH m DAGBLAD Holland Coin Fair 1990 trekt ruim 3000 bezoekers s MAANDAG 5 FEBRUARI 1990 College wijst bezwaren tegen bouw op terrein Eysingahuis af LEIDEN Het college van B en W Het college vindt de bouw van LEIDEN - Het college wijst de bezw den tegen de bouw van villa's op het terrein van het Eysingahuis af. Be woners van de Rijnsburgerweg hadden zich over het bouwplan be klaagd omdat de huizen te dicht op elkaar komen en de huidige uitrit van het terrein niet berekend is op het intensieve verkeer. Aannemersbedrijf Du Prie had al in december 1988 een plan inge diend voor elf woningen voor de lo- katie aan de Rijnsburgweg 100. In overleg met omwonenden paste de aannemer het plan aan. waardoor bijzondere boomgroepen op het ter rein werden gespaard. De omwo nenden blev.en echter bij hun be- Het college vindt de bouw tien woningen echter aanvaardbaar. B en W wijzen erop dat volgens het bestemmingsplan ook de bouw van een gebouw van drie lagen mogelijk is dat plaats zou bieden aan 30 tot 50 werknemers. Daarbij zouden dan 30 parkeerplaatsen kunnen komen. Het plan van Duprie vergt echter maar 15 parkeerplaatsen. Het colle ge spreekt dan ook van een 'gering aantal' auto's. Du Prie heeft ook een onderzoek laten doen naar de geluidsoverlast voor de omwonenden. Daar blijkt uit dat de hinder van het verkeer van bezoekers van het Eysinga-ter- rein in het niet valt bij de geluids overlast die het verkeer van de Rijnsburgerweg veroorzaakt. LEIDEN - De TRN Groep, waarmee De Tombe/Melse groep in 1988 is gefuseerd, is vandaag begonnen met de bouw van een pand in het Kanaalpark dat totaal 8,5 miljoen gulden gaat kosten. De eerste paal voor het nieuwe onderkomen van de accountantsbureau en belastingadviseurs is gesla gen door wethouder Tesselaar. Architect Ganev heeft een gebouw ontworpen met een oppervlakte van 3000 vierkante meter gaat bestaan. Het krijgt vièr bouwlagen en een par keergarage en moet plaats biedeivaan 150 werknemers. De TRN Groep die op gebied van fi- nancieel-zakelijke dienstverlening de vierde organisatie is in Neder land. was voorheen gevestigd in twee grote panden aan de Zoeter- woudse Singel en een kleinere aan de Korevaarstraat. De leiding wil het bedrijf in één pand onderbren gen. Daarnaast groeide de Leidse ves tiging de laatste jaren boven ver wachting en is de verwachting dat het personeelsaantal nog verder zal stijgen. Rekening wordt gehouden met een groei van 120 naar 150 werknemers. Uitbreiding van de huidige panden stuitte een aantal jaren geleden op veel problemen bij gen buurtbewoners, zodat de TRN Groep besloot tot nieuwbouw. Verbaan verliest procedure LEIDEN - De voorzitter van de ge schillen-afdeling van de Raad van State heeft de eis van garage-, video theekhouder en horecaexploitant J. Verbaan, om de afsluiting van de spoorwegovergang De Vink on rechtmatig te verklaren, afgewezen. Sinds de overgang begin december werd afgesloten zou de omzet van de onderneming met 4000 gulden per week zijn verminderd. Als de af sluiting door de Raad van State on rechtmatig zou zijn verklaard, dan zou de ondernemer spoedig een schadevergoeding kunnen claimen. De gemeente Leiden beslist nu volgens een wettelijk vastgestelde procedure op de schadeverzoeken. Dit betekent dat het wel enige tijd kan duren voordat een uitspraak wordt gedaan over het al dan niet toekennen van claims. Aramco-gebouw definitief verhuurd LEIDEN - De Arabisch-Ameri- kaanse oliemaatschappij Aramco verhuurt definitief een groot deel van haar 16.000 vierkante meter tel lende bedrijfspand aan de Plesman- laan aan de uitkeringsraad voor oor logsslachtoffers. De besprekingen zijn inmiddels afgerond. De uitkeringsraad, nu nog onderdeel van het ABP in Die- men, komt naar Leiden als het par lement groen licht heeft gegeven voor de verhuizing. Verhuur van motorfietsen in Leiden LEIDEN - Het autoverhuurbedrijf Multirent b.v. in Leiden begint op 1 maart met de verhuur van motor fietsen. Multirent richt zich met na me op de recreatieve gebruikers die er een dag of weekend op uit willen trekken. Maar er zijn ook mogelijk heden voor rijscholen en zakelijk verhuur. Het verhuren van motorfietsen is, volgens het Leidse bedrijf, uniek in Nederland. LEIDEN - Het gemeentebestuur moet maatregelen nemen om het autoverkeer in Leiden, met name op de in- en uitvalswegen van de stad, verder terug te dringen. Ook moet het openbaar vervoer ver der worden verbeterd. De fractie voorzitter van D66 in de gemeen teraad, P. Langenberg, schrijft dit in een reactie op de totstandko ming van een milieuverkeers- kaart waartoe de gemeente heeft besloten. De D66-fractie vindt dat bij toe komstige besluiten over het ver keer meer rekening moet worden gehouden met de gevolgen voor het milieu. Het zijn in de ogen van de democraten vooral de in- en uitvalswegen en de daaraan ge koppelde (deels doorgaande) we gen waar de luchtkwaliteitspro blemen zich voordoen. "Met de 'Autoverkeer in de stad terugdringen' ontlasting van deze routes wordt een positief milieu-effect, zowel wat betreft de geluidhinder als de luchtverontreiniging, bereikt op de routes zelf, maar ook in het al gemeen". schrijft Langenberg. Het gemeentebestuur moet zich van D66 meer inspannen om een verschuiving te bewerkstelli gen van het eigen-autovervoer naar het openbaar vervoer. Het regionale busverkeer moet daar toe worden verbeterd. D66 pleit voor een tramverbinding met Rijnsburg/Katwijk/Noordwijk, voor een tramverbinding met Voorschoten/Leidschendam/Den Haag en voor verbeteringen in het treinverkeer (hogere frequenties, extra stations). Ook door verdere verbetering van het busverkeer in Leiden zelf zal de verkeersdruk op verschil lende routes kunnen verminde ren. Eén en ander dient vooral te leiden tot ontlasting van de Hoge Rijndijk, Churchilllaan, Plesman- laan, Rijnsburgerweg, Willem de Zwijgerlaan en Lammenschans- weg, maar ook tot een algemene vermindering van de verkeers druk op de Leidse stadsrand en de binnenstad. De bouw van een parkeergarage aan de westkant van Leiden (Morsweg/Morspoort) moet een verder autoluw maken van delen van de binnenstad be werkstelligen. LEIDEN - De manifestatie 'Holland Coin Fair 1990', die het afgelopen weekeinde werd gehouden in het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) aan het Rapenburg, heeft ruim 3000 belangstellenden getrok ken. In Rijksmuseum Het Konink lijk Penningkabinet, dat is geves tigd binnen de muren van het RMO. was tegelijkertijd de expositie 'Geld van het Koninkrijk' te zien. Direc teur H.W. Jacobi van het penning kabinet spreekt van een geslaagde combinatie die velen naar de musea aan het Rapenburg heeft getrok ken. De manifestatie werd vrijdag offi cieel geopend door directeur G.J. Ververs van het Rijksmuseum Het pand dat door het Leidse a nemersbedrijf Du Prie op een ter rein achter het gebouw van het zie kenfonds wordt gebouwd, gaat be staan uit vier lagen. Door de bouw wijze kan er nog in de toekomst nog eens 600 vierkante meter eenvoudig worden bijgebouwd. In de parkeer garage komt er ruimte voor 45 au to's. Het gebouw bestaat uit veel glas en het centrale deel krijgt zelfs een geheel glazen front. De ver wachting is dat de organisatie begin volgend jaar het pand kan betrek ken. Oudheden. Alles op het gebied van munten, penningen en bankbiljet ten kon tijdens de manifestatie wor den aanschouwd. Aan de drie dagen durende muntenmanifestatie nam een groot aantal handelaren deel met een uitgebreid assortiment munten. Bij uitstek dus een gele genheid voor verzamelaars om ont brekende munten in hun verzame ling aan te schaffen. Er werden goe de zaken gedaan. De 'Holland Coin Fair 1990' geldt als de belangrijkste muntenbeurs van Nederland. De tentoonstelling 'Geld van het Koninkrijk', in het Het Koninklijk Penningkabinet, duurt nog een heel jaar. Directeur Jacobi benadrukt dat deze expositie niet uitsluitend bedoeld is voor muntenve 2 kantoor van de TRN Groep aan de Kanaalweg. Het ontwerp is van de architect Ganev. laars of deskundigen. "De expositie is ook voor de leek heel aardig om dat het gaat over het Nederlandse geld dat we allemaal dagelijks ge bruiken. Het is een tentoonstelling die heel dicht bij de mensen staat", aldus Jacobi. Munthandelaar bestolen LEIDEN - Een 39-jarige "munten- handelaar uit Sneek is bestolen tij dens de muntenbeurs die de afgelo pen drie dagen in het Museum van Oudheden is gehouden. Van zijn ba lie werd een gouden dukatenstuk meegenomen, terwijl er door twee mensen toezicht werd gehouden. De munt heeft een waarde van en kele duizenden guldens, aldus de politie. De diefstal had gistermid dag plaats tussen drie en vijf uur. Gewond bij inslaan ruitje eigen woning LEIDEN - Een 30-jarige man uit Leiden is vanmorgen vroeg ernstig gewond geraakt bij een poging zijn flat aan de Condorhorst binnen te komen. De man was zijn sleutel ver geten en sloeg een ruitje in. Daarbij sneed hij pezen in zijn hand door. De man is opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. De TRN Groep die in 55 vestigin- 3000 werknemers heeft. rerkt op vier verschillende terrei nen. In de vestiging in Leiden zitten accountants en belastingadviseurs. De hoofdvestiging van TRN zit in Rotterdam. De Tombe accountants, in 1902 door G.W. de Tombe opge zet, is begonnen in een kantoor aan de Kaiserstraat. Het is nu het groot ste accountantskantoor in de Leid se regio. Na een aantal verhuizingen wer den twee kantoren aan de Zoeter- woudse Singel betrokken, in het ka tholieke kerkje op nummer 50 en in een pand op nummer 62. Plannen om nummer 62 door een verbou wing uit te breiden, strandden door verzet van buurtbewoners. Dit pand is nu verkocht en krijgt waar schijnlijk weer een woonfunctie. Het kerkje werd door TRN ge huurd. Het kerkbestuur is op zoek huurders. Leidse basisscholen bedolven onder folders en reclamemateriaal door Meindert van der Kaaij LEIDEN - De touwtrekkerij tussen scholen voor algemeen voortgezet onderwijs om leer lingen is dit jaar weer heviger dan in voorgaande jaren. Nog meer dan voorheen is door het clamemateriaal zoals ballpoints teruglopend leerlingaantal voor stri^verhalen .j"J^k^zonde scholen noodzaak om op te val- ,ro" °"r nr*T va' len en zich te profileren als een goede en betrouwbare school. het geld", vindt directeur Boer basischool De Springplank, "want daarvoor zou je als school toch weer een personal computer kunnen aan- Om de brugklassen vol te krij- schaffen" geweest met de ouders over de mo gelijke scholen voor hun kind. Maar ook de advertenties in kran ten zijn drastisch veranderd. Tot voor kort waren die het toonbeeld van zakelijkheid met de aankondi- Voorschoten ging van de voorlichtingsavond. Nu zijn de mededelingen in de kranten verluchtigd met foto'; leerlingen en voorzier de slogan's: 'Uw kind gaat straks j^e zijn. fluitend naar school'. Menige - i vrolijke gestaan ging gen wordt naar verschillende en vaak kostbare methoden gegre pen. Scholen deinzen Daarnaast is het zo dat de voor lichtingsavonden steeds eerder in het jaar worden gehouden, omdat de scholen elkaar voor willen zijn. bijvoorbeeld Dit jaar hadden sommige scholen niet voor terug om opvallende licht- hun open dag zelfs vóór 1 februari, reclames aan hun gevel te plaatsen. Volgens directeur Stahlie van basis- wijsafdeling. De Vlietschans (met het Agnes-College betreurt die ont- vwo, havo en mavo-afdeling) gaat wikkeling zeer. "Het kan wel zijn fuseren met het Voorschotense Lu- dat men inspeelt op de behoeften cas-College dat alleen havo en mavo van de ouders en dat zo een extra heeft. De school hoopt zo ook in groep leerlingen kan worden aange- ■-afdeling te trokken. Maar dit doorkruist wel kunnen beginnen. Volgens het mi- het principe van de brugklas, waar- nisterie is die opzet echter niet toe- bij we het belang van alle kinderen i kan er in een nevenvesti- in het oog houden. Nu is het zo van en uitbreiding geen spra- een klas 'goeien' en dan komt de rest". school, die straks on- Een bron van onrust, met name jor de scholen in het Boerhaave- volgend jaar wel met een aparte kwartier, is de stichting van een vwo-klas voor de betere leerlingen, gloednieuwe openbare school in Een voorbeeld dat wordt gevolgd Noordwijk. De informatie-avond door het katholieke Bonaventura- Van scholengemeenschap Northgo college dat in augustus begint met werd vorige maand zeer druk be- een aparte gymnasium-brugklas, zocht. De verwachting is dat de het gevolg van een rel die zich vorig De school reageert hiermee op een school moeiteloos 150 leerlingen jaar tussen de scholen afspeelde^ Ja- groeiende behoefte onder ouders voor de brugklas van komend jaar hun kind op het hoogste niveau kan inschrijven. Katholieke scho- school heeft voor dat soort teksten geveer 1100 leerlingen heeft, begint i adviesbureau in de geno- Uitbundig Dat scholen nu met uitbundige ad vertenties op kranten afstappen renlang hielden de scholen zich netjes aan regels die Leidse recto- jes te iaten krijgen. "Als die vraag len uit de bollenstreek hebben de ren onderling hadden opgesteld. Ie dereen i geen 2 - ouders er is, moet je daar op in- komst van Northgo via de rechter overtuigd dat het springen. Zo flexibel moet je als aangevochten. veel geld aan bij school zijri", zegt Bonaventura-rec- Ook de Leidse scholen zijn be- tor Pleij. paald niet blij met de komst van de Een andere aanwijzing dat een nieuwe school. "Strikt genomen is gymnasium-brugklas een school de school overbodig", stelt Tromm geen windeieren legt, is de specta- van het Agnes-college. 'De scholen culaire groei die gymnasia de die er nu zijn kunnen de vraag mak- laatste jaren doormaken. Het Stede- kelijk aan". De verwachting is dat lijk Gymnasium aan de Fruinlaan is Northgo ook voor Leidse scholen bij voorbeeld in vijf jaar tijd van een concurrent wordt en leerlingen ruim 700 naar bijna 1000 leerlingen zal wegtrekken gegroeid. Pleij erkent dat die gun stige ontwikkeling tot de komst van een gymnasium-brugklas heeft bij- LEIDEN - Een garageloods in de Leedestraat is zondagmorgen door brand verwoest. De loods werd gebruikt door een aantal autohobbyisten. Eén van heneen 46-jarige Leidenaar, was zondagochtend net begonnen met het verversen van de olie van zijn auto, toen vermoedelijk door kortsluiting in het achterste gedeelte van de loods, brand ontstond. Het vuur veroorzaakte meteen al een enorme steekvlam. De man trachtte aanvankelijk de brand zelf te bestrijden met een poederblusser. Het vuur greep echter zo snel om zich heen dat dit vergeefse moeite bleek. De man zag nog wel kans twee auto's naar buiten te rijden. Toen de brandweer ter plaatse kwam stond de garageloods in lichterlaaie. Exploderende gasflessen veroorzaakten een aantal harde ontploffingen. Het vuur werd bovendien aangewak kerd door de wind en door uiterst brandbare spullen (spuitbussen, autobanden) die in het pand lagen. De brand ging gepaard met een flinke rookontwikkeling. Het pand brandde 'geheel uit. Eén auto, die nog in de loods stond, werd ook door het vuur verwoest. De omvang van de schade was vandaag nog niet bekend. (foto Henk Bouwman) heeft voorbeeld reclame uit te geven, dat dit op zich het aantal leerlingen niet doet toenemen. De adverten ties waren wat betreft omvang en inhoud aan nauwkeurig omschre ven regels gebonden. Vorig jaar brak een storm van protest los toen de openbare Rem brandt Scholengemeenschap deze afspraak schond. De school stuurde aan in de Stevenshof woonachtige ouders van 12-jarigen een brief over een open dag. Een paar maanden daarna kon de school bijna twee keer zoveel brugklassers inschrij ven als het jaar daarvoor. Geen van de rectoren van de Leidse scholen laat zich nu verlei den tot het leggen van een verband tussen de open brief en de toename van het leerlingenaantal bij het Rembrandt. Maar dat de wervings actie tot de nodige argwaan bij de andere scholen leidde, is heel dui- délijk. De afspraken tussen de rec toren zijn voor dit jaar slechts deels met veel moeite hersteld. De scho len zijn nu vrij om zelf de inhoud van de advertenties te bepalen. Waspoeder Die ontwikkeling wordt niet door iedereen toegejuicht. Rector De Zoete van de openbare Louise de Coligny zegt dat onderwijs niet een rol drop of waspoeder is. "Het sla ken van dat loze reclamekreten is een miskenning van de ouders. Dat we concurreren is een duidelijke zaak, maar laten we dat op onder wijskundige gronden doen. Met snorrende advertenties en gebak ken lucht schiet niemand wat op". Een andere manier om het hoofd boven water te houden, is het in le ven roepen van een extra onder- Lichtpuntje Anderen zijn echter v Het enige lichtpuntje voor de Leidse scholen is dat volgens de sta tistieken in 1992 een eind komt aan de terugloop van het aantal 12-jari gen. Dit wil echter niet zeggen dat voor de scholen dan rustige tijden aanbreken. De school die zich het met de komst van klassen die naast beste door de huidige periode de normale brugklas in leven wor- werkt, heeft de meeste kans straks den geroepen. Rector Tromm van van de opleving te profiteren. Lekkages Van 's-Gravesandestraat straat en omgeving hebben sinds de nig geholpen". Op deze avond zul len vertegenwoordigers van het be stuur van De Sleutels aanwezig zijn, van de technische dienst en van de groot onderhoudsbeurt van hun woningen te kampen met lekkages Volgens mevrouw P. Pardon van de bewonerscommissie is de oorzaak afdeling participatie, van de problemen gelegen in de constructie van de nieuwe kozijnen "Over één en ander is al veel overleg avond geweest, met de woningbouwvere niging De Sleutels, maar een oplos sing is nog steeds niet gevonden. De bewoners zijn de problemen nu meer dan zat", aldus mevrouw Par don. Op woensdag 14 februari is er een bewonersavond in de Bevrijdings kerk aan de Aerent Bruunstraat De bedoeling van de informatie dat ook een nieuwe bewo- wordt gekozen. Het woningbezit van De Sleutels is, als uitvloeisel van de fusie, onder ver deeld in 10 wijken. In elke wijk zal een bewonerscommissie worden in gesteld. In de wijk rond de 's-Gra- vensandestraat (uitgebreid met de woningen aan de Jacob van Cam- penlaan, Druivenstraat en Kers< de problemen aan de orde straat) zijn volgens de huidige be- e nog heel wat pro blemen op te lossen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7