Slovenië verlaat CP Joegoslavië ANC dankt prestige aan Mandela en Afrikaners Vrijlating Mandela kent nog obstakels Aoun en Geagea vechten door Islamieten: Rushdie kan uit schuilplaats Massale betoging voor perestrojka in Moskou MAANDAG 5 FEBRUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 Uiteenvallen federatie naderbij LJUBLJANA/PRISTINA (AP/Rtr) - De Sloveense com munistische partij heeft zich gisteren afgescheiden van de Liga van Communisten van Joegoslavië, de federale com munistische partij. De Sloveense communisten zijn van plan zich om te vormen tot een sociaal-democratische partij en heten nu Liga van communisten van Slovenië-Partij voor Democratische Vernieuwing. LONDEN Leiders van de islami tische gemeenschap in Groot-Brit- tannië hebben schrijver Salman Rushdie gisteren gevraagd zijn schuilplaats te verlaten. De moslim leiders deden hun beroep op Rush die nadat deze in een essay een po ging tot verzoening had gedaan. Het essay werd gepubliceerd door het zondagsblad Independent on Sun day door Cees van Zweeden woont, werd bijna een jaar geleden door wijlen ayatollah Khomeini ter dood veroordeeld wegens de "gods lasteringen" in zijn boek De Dui velsverzen. Nadat een aantal Britse moslims zich volgaarne bereid had getoond het doodvonnis te voltrek ken, dook Rushdie onder. Sinds dien houdt hij zich schuil op ver schillende adressen. Rushdie schrijft onder meer dat hij zijn boek niet als godslasterlijk ziet: "Zoals ie mand in Duivelsverzen zegt: Als er geen geloof is, dan is er ook geen godslastering". In een interview met de Indepen dent zegt Rushdie: "De dingen die het moeilijkst te verteren zijn, zijn dingen als niet op straat te kunnen wandelen, niet kunnen rondneuzen in een boekenwinkel, niet naar een film kunnen gaan - dat soort triviale dingen die je hormaal vindt totdatje ze niet meer hebt". Rusdie, die altijd bekend stond als een fervent aanhanger van La bour, heeft zich het afgelopen jaar geërgerd aan de "hypocrisie" van sommige socialistische politici. Over premier Thatcher, die hij altijd als "Mrs. Torture" (marteldame) be titelde, zegt hij nu: "Het is heel een voudig: als mensen proberen je le ven te beschermen, voel je meer ge negenheid jegens hen. Ik denk nu positiever over de Conservatieven om deze triviale reden: ze hebben mijn leven gered" Bij zijn kritiek op Labour maakte Rushdie een uitzondering voor de voormalige socialistische leider Mi chael Foot. Omgekeerd omschreef Foot, zelf een begenadigd schrijver. Rushdie's essay gisteren als "het briljantste politieke stuk dat ik in mijn hele leven heb gelezen". Wereldwijd zijn meer dan een miljoen exemplaren van 'De Dui velsverzen' verkocht. Rushdie pro beert zijn uitgever Viking Penguin ertoe te bewegen nu een paperback van zijn boek op de markt te bren gen. De uitgevers, die de volledige winst op het boek (zes miljoen gul den) zagen opgaan aan veiligheids maatregelen, voelen hier voorals nog weinig voor. De moslim-leiders die zich van morgen gematigd over Rushdie's essay uitlieten, waarschuwden dat de uitgave van een paperback-ver sie olie zou gooien op het nog altijd smeulende islamitische vuur. Uit een opiniepeiling van de Indepen dent onder collega-schrijvers bleek dat een overgrote meerderheid voor de uitgave van een paperback was. "Dit is het einde van de Liga van Communisten van Joegoslavië, waarbinnen de Sloveense commu nisten de status hadden van een on dergeschikte minderheid", aldus partijvoorzitter Ciril Ribicic tijdens een bijzondere partijconferentie in Ljubljana, de hoofdstad van Slove nië. Hij zei dat zijn partij niet uit is op afscheiding van Joegoslavië, maar streeft naar een federatie waarin de rol van de centrale over heid tot een minimum is beperkt. Dat voorstel lanceerden de Slo veense communisten ook al op het partijcongres van de Liga ruim twee weken geleden, maar ze stonden daarbij vrijwel alleen. Partijbestuurder en woordvoer der Petar Bekes zei dat zijn partij niet langer deel wil uitmaken van een dogmatische, conservatieve or ganisatie als de Liga. De Sloveense partij wil zich inzetten voor samen werking met andere politieke krachten die van Joegoslavië een democratie willen maken, aldus Be kes. Ribicic noemde met name de communisten in de buurstaat Kroa tië, waar net als in Slovenië in april vrije verkiezingen worden gehou den. Binnen de Joegoslavische com munistische partij zetten de Slove- nen zich al driejaar lang in voor eco nomische hervormingen en politiek pluralisme in Joegoslavië. Hun voornaamste tegenstanders hierbij waren steeds de Servische commu nisten, die zich verzetten tegen het opgeven van de leidende rol van de communistische partij in Joegosla- Het besluit van de Sloveense communisten om een eigen koers te gaan varen heeft de afbrokkeling van de federale staat Joegoslavië verder vergroot. Admiraal Stane Brovet, de Joegoslavische vice-mi nister van defensie, heeft onlangs gewaarschuwd dat het leger een uit eenvallen van Joegoslavië niet zal accepteren. Joze Pucnik, de leider van de ver enigde Sloveense oppositie en haar kandidaat voor het Sloveense presi dentschap, zei dat de communisten met hun besluit om uit de federale partij te stappen, hun kansen bij de verkiezingen van april aanzienlijk hebben vergroot. De Sloveense communisten riepen op hun beurt de oppositie op om deel te nemen aan een ronde-tafeloverleg over de mocratische hervormingen. Kosovo Vijf óppositiegroepen van etnische Albanezen in Kosovo hebben zater dag een beroep gedaan op de fede rale autoriteiten om een dialoog met hen te beginnen. Hoewel er zater dag enkele kleine demonstraties wgrden gemeld, waren er volgens een regeringsverklaring "zichtbare tekenen van kalmering". De centra le overheid heeft de afgelopen da gen een grote politiemacht, tanks en vliegtuigen naar de provincie overgebracht. Het persbureau Tan- jug maakte bekend dat de etnische troebelen van de afgelopen elf da gen 25 doden en 120 gewonden heb ben veroorzaakt. KAAPSTAD - De problemen rond de vrijlating van ANC-leider Nelson Mandela zijn nog steeds niet opge lost. Dit heeft zijn vrouw Winnie Mandela gisteren meegedeeld. Ze bezocht haar man gisteren in zijn bungalow op het terrein van de Vic tor Verster-gevangenis in Paarl in de Kaapprovicie. door Peter van Nuijsenburg De problemen behelzen volgens de advocaat van Mandela de "op heffing van de noodtoestand en de Azerbajdzjan De Armeense onderhandelaars heb ben de besprekingen met een Azer- baidzjaanse delegatie in Letland over vrede opgeschort na een mel ding dat het Azerbajdzjaanse Volks front Armeense inwoners van twee dorpjes in Azerbaidzjan had gelast hun huizen te verlaten. De Arme niërs willen pas weer praten als de Azeri's garanties geven dat dit soort dingen niet meer gebeurt. Ook schortten de Armeniërs een zater dag bereikt akkoord over de uitwis seling van gijzelaars op. Menselijke fout Het négeren van een rood sein door een machinist is volgens een eerste onderzoek de oorzaak van het trein ongeluk in de Westduitse plaats Rüsselsheim, waarbij vrijdagavond zestien mensen om het leven kwa men en 86 anderen deels zware ver wondingen opliepen. Storm De storm die zaterdag over Frank rijk en de Bondsrepubliek trok heeft aan zeker 29 mensen het leven gekost. In beide landen richtte de storm ook enorme materiële schade aan. Het noodweer was het hevigst in Parijs en omgeving. In de vier de partementen om de hoofdstad vie len dertien doden. In de Bondsre publiek kwamen zaterdag door de storm zes mensen om het leven, van wie vijf door vallende bomen wer den getroffen. In België en Luxem burg richtte de storm grote materië le schade aan en raakten 23 mensen gewond. Walesa Lech Walesa heeft gisteren gezegd dat hij zich op het komend congres van Solidariteit "hoogstwaarschijn lijk" niet opnieuw verkiesbaar zal stellen voor het voorzitterschap. Waarnemers menen dat hij te zijner tijd een gooi wil doen naar het Pool se presidentschap. definitie van politieke gevangene". De Zuidafrikaanse president Frede- rik De Klerk heeft in zijn toespraak vrijdag bij de opening van het parle mentaire jaar verklaard dat de op heffing van de noodtoestand nog niet verantwoord is. Maar zodra de situatie in het land dat toelaat, zal de regering een eind maken aan de ruim drie jaar oude noodtoestand, aldus De Klerk in zijn als historisch beschreven rede. Daarin kondigde hij de onvoorwaardelijke vrijlating van Mandela en de legalisering van het ANC aan. Het probleem rond de politieke gevangenen spitst zich toe op het feit dat Mandela ook mensen die sa botagedaden hebben gepleegd daartoe wil rekenen. De Klerk daar entegen wil deze groep uitsluiten amnestie. De advocaat van Mandela, Dullah Omar, zei gisteren dat Mandela bij zijn vrijlating een scherpe verkla ring zal afleggen als niet aan deze voorwaarden wordt voldaan. Omar noemde het "meer dan waarschijn lijk" dat Mandela sinds vrijdag overleg over deze eisen heeft ge pleegd met vertegenwoordigers van de regering. Hij zei ook dat Mandela werkt aan een reactie^op de speech van De Klerk en deze binnenkort naar buiten hoopt te brengen. Intussen heeft het ANC in zijn ot- ficiële reactie laten weten dat de be weging het gewapend verzet niet eenzijdig zal staken, maar dat over een wapenstilstand tussen Pretoria en het ANC onderhandeld moet worden. Hoewel er lof was voor de rede van De Klerk, "een grote stap in de goede richting", ziet het ANC daarin geen aanleiding om de sanc ties tegen Zuid-Afrika te verminde- President De Klerk heeft gisteren in een interview voor de Zuidafri kaanse televisie krachtig stelling genomen tegen deze verklaring. Hij zei dat nu het ANC gelegaliseerd is en als elke andere politieke organi satie deel kan nemen aan het pu blieke debat, elke grond ontbreekt om sancties te bepleiten en de ge wapende strijd voort te zetten. In het interview probeerde De Klerk vooral de door zijn beleids voornemens verontruste blanken gerust te stellen. De extreem-recht se Konservatieve Partij (KP) heeft een massale campagne tegen de re gering in het vQoruitzicht gesteld, terwijl de fascistische Afrikaner Weerstand Beweging (AWB)-aan kondigde met alle macht de "orde zal herstellen". De Klerk beloofde de kijkers dat geweld niet wordt ge duld, maar zei ook dat orde en gezag en onderhandelingen met het ANC elkaar niet uitsluiten. De Klerk heeft overigens een uitnodiging van de Britse premier Thatcher aan vaard om in de loop van dit jaar naar Groot-Brittannië te komen. MOSKOU - Een unieke gebeurte nis in Moskou: een oppositionele demonstratie langs de muren van het Kremlin. Volgéns de politie be toogden gisteren ruim 200.000 men sen voor radicale politieke hervor mingen. Het was de grootste niet-of- ficiële demonstratie die Moskou ooit zag. door Hans G^leijnse De betogers trokken dwars door de stad naar het Plein van de Revo lutie, vlakbij het Kremlin. Daar na men zij eerst een minuut stilte in acht voor "de slachtoffers van de perestrojka", de honderden mensen die de afgelopen tijd bij etnische on lusten in het zuiden van de Sovjetu nie zijn omgekomen. De demonstranten werden toege sproken door radicale hervormers als Boris Jeltsin en Joeri Afanasjov, beiden afgevaardigden van het Volkscongres. Afanasjov riep de re gering op om, in navolging van an dere Oosteuropese landen, ronde tafel-gesprekken te beginnen met de oppositie, in dit geval de Sociaal democratische Associatie, een groep die 12 grote politieke groepe ringen in Moskou vertegenwoor digt. Op spandoeken werd het vertrek van Igor Ligatsjov, lid van het polit bureau en een van de leidende con servatieven, geëist. Sommige span doeken plaatsten Ligatsjov op één lijn met de KGB en het fascisme. Andere voor Sovjet-verhoudingen provocerende.leuzen waren: "Vrij heid, vandaag of nooit", "Weg met de leidende rol van de partij" en "al 72 jaar op weg naar nergens". De demonstratie was eerder deze week al aangekondigd via Radio Moskou, een van de signalen dat er in de partijtop steun voor was. Het tv-nieuws bracht gisteravond een uitgebreide reportage. De betoging was georganiseerd door het demo cratisch platform, een twee maan den geleden opgerichte groepering binnen de partij, die radicale ver- nieuweingen voorstaat. Ook andere hervormingsgezinde organisaties. De politie, die massaal op de been was en werd bijgestaan door specia le eenheden van het ministerie van binnenlandse zaken, greep niet in. Sommige straten in het centrum werden afgezet en metrostations langs de route gesloten. BAYRUT (AP/AFP/Rtr/DPA/UPI) In en rond Bayrut duurt de strijd tussen het christelijke leger van ge neraal Michel Aoun en de falangis- tische militie Libanese Strijdkrach ten (FL) van Samir Geagea onver minderd voort. Het afgelopen weekeinde werd vijf maal een be stand overeengekomen, dat evenzo- vele keren na korte tijd werd ver broken. Bij de nu al zes dagen du rende strijd zijn al zeker 210 doden en 935 gewonden gevallen. Belangrijkste doel van de be schietingen gisteren was het hoofd kwartier van Samir Geagea in het district Karantina. De aanval van Aouns leger werd echter afgeslagen door de goed getrainde FL, die weliswaar slechts 6000 leden heeft, maar kan terugvallen op 30.000 re servisten. Volgens zegslieden zijn inmid dels 1000 leden van Aouns leger overgelopen. Zeker 600 van hen zouden zich hebben aangesloten bij de FL en de overigen zouden zich onder het commando hebben ge steld van generaal Emile Lahoud in West-Bayrut, de bevelhebber van het regeringsleger van president Elias Hrawi. De christelijke radiozender Stem van Libanon riep de strijdende par tijen op rekening te houden met de mensen in de schuilkelders, omdat velen er zonder water en voedsel zit ten. Het Internationale Rode Kruis vroeg om een twee uur durend be stand om zo medicamenten vanuit het islamitische West-Bayrut naar ziekenhuizen in de oostelijke chris- tenwijken te kunnen overbrengen. De FL zei aan de oproep gehoor te willen geven, maar generaal Aoun reageerde niet. Zestien Libanese parlementsle den, die zijn uitgeweken naar Frankrijk, hebben gisteren een klemmend beroep gedaan op Aoun en Geagea om een einde te maken aan de christelijke broederstrijd. Zij deden ook een beroep op president Hrawi om "het bloedbad een halt toe te roepen". Hrawi vroeg gisteren de internationale gemeenschap om hulp bij een wapenstilstand. Hij vroeg de internationale hulporgani saties snel hulp te leveren aan de be volking die "onder dramatische omstandigheden leeft". De zieken huizen in Bayrut hebben tekort aan bloed, medicijnen en drinkwater. De elektriciteit is uitgevallen in zo wel Oost- als West-Bayrut. En aan gezien er ook gebrek aan levens middelen ontstaat is de situatie voor de bevolking nijpend aan het worden. Calderon nieuwe president van Costa Rica MEXICO-STAD (GPD) - De presi dentsverkiezingen in Costa Rica zijn afgelopen nacht uitgemond in een groot volksfeest. Duizenden mensen trokken de straten op om luidruchtig de overwinning te vie ren van de oppositie. De conserva tief gezinde Rafael Angel Calderon, een 41-jarige advocaat die twee keer eerder kandidaat stond, zal in april president Oscar Arias opvolgen. Calderon, kandidaat voor de soci- aalchristelijke unie (PUSC), ver gaarde zo'n 54 procent van de bijna 1,6 miljoen uitgebrachte stemmen. Carlos Manuel Castillo, van de soci aaldemocratische PLN-partij van Oscar Arias staat op 46 procent. De overige vijf kandidaten voor het presidentschap komen met z'n al len op nog niet één procent. Van Calderon hoeft geen actieve rol worden verwacht bij de pogin gen om vrede in Midden-Amerika te stichten. De gekozen president staat bekend als een fel criticus van de Sandinisten in Nicaragua. De vertrekkende Oscar Arias kreeg in 1987 de Nobelprijs voor zijn initia tieven om vrede in Midden-Ameri ka te brengen. Maar binnenshuis ging het hem minder goed af. Onder Arias is het economisch bergaf waarts blijven gaan en dat heeft zijn partij, de PLN, volgens de meeste waarnemers de overwinning ge kost. Calderon heeft beloofd dat hij de snel voortschrijdende armoede in het land zal bestrijden. Volgens offi ciële studies leeft inmiddels meer dan eenderde van de bevolking on der miserabele omstandigeheden. Calderon hoopt alle begrotingste korten op te vullen met ingrijpende bezuinigingen en het privatiseren van de meeste overheidsbedrijven. Roemeense leider Brucan afgetreden BUKAREST (Rtr) - Silviu Brucan, lid van het Roemeense Front van Nationale Redding, heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Brucan zei tot aftreden te hebben besloten we gens de "apathie in het land" en om dat de "politieke arena wordt over- heersd door persoonlijke ambitie, carrièremakerij en politiek amateu- Het Front heeft zaterdag een ge daantewisseling ondergaan om de kern te kunnen vormen van een nieuwe Raad van Nationale Een heid, en zich daarmee van een blij vende leidende rol in de Roemeense regering te verzekeren. Het Front had aanvankelijk aangekondigd zich zaterdag te zullen opheffen, maar voorlopig vice-premier Cazi- mir Ionescu zei dat er slechts sprake was van een "herschikking". Ont binding van het Front zou een machtsvacuüm scheppen, en moet dus in gewijzigde vorm aanblijven om de stabiliteit in Roemenië te ver zekeren, aldus Ionescu. KAAPSTAD - Op 21 maart 1960 wordt de apartheidsstaat gecon fronteerd met de eerste grote crisis in haar bestaan. In Sharpeville loopt een protestactie tegen de be ruchte pasjeswetten uit op een bloedbad. Een nerveuze politieman opent het vuur op een groep beto gers en in de veronderstelling dat hij op bevel handelt volgen zijn col lega's zijn voorbeeld. Er vallen 69 doden en de wereld beseft met een schok wat apartheid betekent. door Peter van Nuijsenburg De demonstratie was georgani seerd door het Pan Africanist Con gress (PAC), een radicale afsplitsing van het ANC. Het PAC is militanter dan de moederbeweging en dreigt haar te overvleugelen. Het ANC doet vooral mee om verder verlies aan gezag te voorkomen. Het zal niet de laatste keer zijn dat het ANC door de gebeurtenissen wordt over vallen. Voor Pretoria is dat in april 1960 geen reden om onderscheid te maken in de behandeling van beide organisaties: ANC en PAC worden verboden verklaard. Sharpeville is een waterscheiding in de geschiedenis van Zuid-Afrika. ANC-leiders als Mandela, Sisulu en Oliver Tambo concluderen dat een vreedzame oplossing van de crisis' in Zuid-Afrika onmogelijk is. De ge wapende vleugel van het ANC, Um- kontho we Sjszwe (de speer van de natie) wordt opgericht. Het PAC heeft zijn eigen eigen guerrillaleger, Poqo en in december 1961 ontplof fen de eerste bommen. Het besluit ondergronds te gaan is de laatste stap in het radicalise ringsproces van het ANC. De bewe ging is in 1912 opgericht en streeft naar de verheffing van de zwarte be volking. De leiding bestaat uit intel lectuelen, die de emancipatie in de eerste plaats orderlijk willen laten verlopen. Het is een benadering die weinig effect heeft en het ongeduld van de jongere generatie opwekt. In 1943 wordt de Jeugdbrigade opge richt en Nelson Mandela, Walter Si sulu en Oliver Tambo behoren tot de leiders van het eerste uur. De Jeugdbrigade wil van het ANC een massabeweging maken. Geweldloze confrontie en mobilisa tie van de zwarte massa's moeten de sinds 1948 regerende Afrikaner Na tionale Partij op de knieën dwin gen. In 1952 wordt de eerste grote campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid gehouden. De cam pagne is een redelijk, maar geen on verdeeld succes. Maar de regering reageert op de manier die haar han delsmerk zal worden: bot en mee dogenloos. Mijlpaal In 1955 wordt een mijlpaal in de ge schiedenis van het ANC bereikt. In Kliptown, een inmiddels gesloopt woonoord bij Johannesburg, wordt het beginselprogramma van de be weging, het Vrijheidsmanifest op gesteld. Het is een gematigd pro gramma, te gematigd naar de zin van radicale zwarte nationalisten. In 1958 komt het tot een breuk tus sen de gematigde en radicale fac ties. Een jaar later volgt de oprich ting van het PAC. Het PAC is als or ganisatie geen partij voor het ANC, maar haar compromisloze nationa lisme zal een bron van inspiratie blijven voor jongere, beter opgelei de zwarten. De jaren zestig zijn magere jaren voor de zwarte oppositie. Het apart heidsbewind lijkt onaantastbaar, .zwarte leiders verdwijnen in de ge- vangenis en de zwarte bevolking zinkt weg in apathie. Soweto Tot in 1976 de tweede explosie plaats vindt. De schooljeugd van Soweto, de zwarte miljoenenstad bij Johannesburg, komt in opstand tegen onderwijs in het Afrikaans, de taal van de onderdrukker. Het ANC is door de Soweto-opstand verrast. De scholieren laten zich leiden door de ideeën van Steve Biko, de leider van de Zwarte Bewustzijnsbewe ging. Biko op zijn beurt borduurt voort op het gedachtengoed van het PAC. De Soweto-opstand wordt met grof geweld neergeslagen en Biko vindt een gruwelijke dood na een helse rit in een politiewagen. Het verhaal wordt eentonig, maar ook bij het uitbreken van de tweede grote opstand in 1985 speelde het geen ANC leidende rol. Die revolte was in eerste aanleg een spontane uitbarsting van haat en anarchie, met lokale grieven vaak als oorzaak. Het ANC probeert orde te scheppen in de chaos. Maar in dit inferno, waar de terreur van zwart tegen zwart, jong tegen oud een ongekend dieptepunt bereikt, kan alleen het leger orde op zaken stellen. Dat ge beurt met de inmiddels spreek woordelijke bruutheid. De geschiedenis van het ANC is, om het mild uit te drukken, geen aaneenschakeling van successen. Daarover mag niemand zich verba zen, want de apartheidsstaat was eenvoudig oppermachtig. Zijn pres tige dankt het ANC vooral aan zijn moreel superieure positie, aan de le- gendevorm rond Nelson Mandela en, niet in de laatste plaats, aan de stompzinnigheidheid van het regi- Aanhangers van het ANC vieren in Londen de legalisering van de zwarte verzetsbeweging. Velen droegen afbeeldingen bij zich van Nelson Mandela, de legendarische leider van het ANC. - <roto ap>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5