Tarief bus en trein niet verder omhoog Ik kan toch moeilijk stommetje V 909 'h touf ik HU h MoUhttih &kc. Je ei$ehwijze Plan Rijkswaterstaat voor stuw Waterweg onmogelijk 'Verbiedt de Kruisraketten' procedeert door in Genève Fiscus stuurt te hoge aanslagen Weer onderzoek omstreden behandelwijze Veghelse arts MAANDAG 5 FEBRUARI 1 Ondanks grote tekorten Verkeer en Waterstaat ROTTERDAM. DEN HAAG (GPD) De plannen van Rijkswaterstaat or de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg zijn technisch onmogelijk en duurder dan plan nen van buitenstaanders. Dat con stateren accountants van het minis terie van verkeer en waterstaat in een onafhankelijk rapport aan de Tweede Kamer. De nieuwe stuw wordt het eerste grote project dat niet aan Rijkswaterstaat wordt uit besteed. Het totale project gaat 1407 miljoen gulden kosten. Bij het plan voor de stormvloed kering is voor het eerst een commis- met extern deskundigen inge- grote werken om het werk daarna aan aannemers uit te besteden. Er kwamen vijf bruikbare plan nen uit de bus, waarvan één van Rijkswaterstaat zelf. Dit plan bleek echter duur en technisch onmoge lijk. Het plan dat wel gekozen is, gaat uit van een stuw met losse sec tordeuren die bij stormtij worden in de infrastructuur'; door water schappen en gemeente Rotterdam in totaal 93 miljoen gulden te laten betalen en door voor 110 miljoen gulden enkele kanalen in Brabant en Limburg niet te verbreden. Als de Tweede Kamer zich niet verzet, kan al snel met de bouw van geen de stormvloedkering worden be gonnen. Al zal eerst wel de Deltawet moeten worden gewijzigd, waarin immers de garantie staat dat de Wa- bovendien niet bij het terweg 'open zal blijven'. Ook moet bij de aannemer. Die is het oude plan om de dijken langs de de bouw nog verant- Benedenrivieren te verhogen, nog >r het onderhoud van worden gewijzigd en de financie ring van het 'tegen de Noordzee be- "De indruk bestaat ander technisch én financieel trekkelijker ontwerp leverbaa Een groot deel van de financiële sico's ligt Rijk, maa tot vijf jaar woordelijk de kering. i de i DEN HAAG (ANP/GPD) De tarieven voor het openbaar vervoer gaan in 1990 niet verder mïktTRijks^terstaat'zeif de voP omhoog dan de aangekondigde twee procent per 1 april. Dit heeft minister Maij-Weggen ledige ontwerpen voor dergelijke (verkeer) gisteren gezegd voor de KRO-radio als reactie op een rapport van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven (IOO). Volgens dit onderzoek zullen de financiële tekorten bij het openbaar vervoer de komende jaren drastisch oplopen, tenzij de tarieven extra worden verhoogd. schakeld. Die vroegen per adver- afgezonken op een speciale drem- De stuw wordt betaald door geld veiligen van de Randstad' worden pel in de 360 meter brede Waterweg. r te hevelen uit de pot hoging van de rivierdijken (267 joen gulden); door 550 miljoen te hoging tot na het jaar 2000 putten uit het fonds 'investeringen ben geduurd versneld. Want de stuw zal e paar jaar liggen terwijl de dijkver- heb- Door het stijgend aantal reizigers in het openbaar vervoer stijgen de ex ploitatiekosten van de bedrijven in deze sector sterker dan de regering verwachtte. In het gunstigste geval zullen de tekorten jaarlijks met 10 a 15 miljoen gulden stijgen om vol gens het huidige prijspeil in 2010 op 200 a 300 miljoen uit te komen. Als de regering die tekorten bin- de perken wil houden, is vol gens het IOO een extra tariefsverho- duktiviteit ging (dus boven'de verhoging die nodig is om de kostenstijging te dekken) van ruim een procent per jaar nodig. Voor dit jaar wordt een kostenstijging van ongeveer 4,5 procent verwacht. heid autorijden ook duurder moet maken als trein- en buskaartjes duurder worden. Anders verliest het openbaar vervoer zijn concur rentiepositie ten opzichte van de au to. In het regeerakkoord is de af spraak gemaakt om de kosten van het openbaar vervoer en de auto met elkaar in evenwicht te houden. Overigens blijkt uit het IOO-rap- port dat verbeteringen van de pro- Emancipatieraad: ouderschapsverlof van twee jaar den HAAG (GPD) - Het ouder schapsverlof moet tot twee jaar worden uitgebreid. Dat heeft de Emancipatieraad vandaag op een de gunstigste Variant vergadering van de Kamercommis- de verschillende toekomstseee- rio's zullen de tekorten meer toe- dan was verwacht. Maij- Emancipatiezaken voorge steld. Volgens de raad is de huidige regeling, waarbij een ouder Weggen stelde in haar reactie echter maal gedurende een half jaar i In het rapport "Openbaar ver voer: rekenen met resultaat" stelt het IOO tegelijkertijd dat de over- dat het probleem met de financiën vooral een van de langere termijn "De eerste twee jaar komen we wel uit". 5 niet bindend, maar wel heeft nationale rech- zullen houden, aldus de Stichting, die verder heeft besloten een nieuwe bodemproce dure te beginnen tegen de Staat, ge- krufsrakëtten ^te teSen alle kernwapens in Ne derland. door met procederen tegen het ge- zodanig gezag, dat nationale rech- bruik en de plaatsing van kernwa- ters er rekening jjg| pens in Nederland. In Nederland heeft de stichting tot in hooèste in stantie ongelijk gekregen de plaatsing verbieden. De stichting legt deze eis daarom nu voor aan het Comité vóór de Mensenrechten in Genève. Hoewel de plaatsing van kruis- vluchtwapens al lang is afgeblazen, wil de Stichting toch haar gelijk ha len. "Het is enerzijds een principe- zaak, anderzijds hebben de voorbe reidingen voor de plaatsing van kruisraketten destijds veel mensen leed berokkend", zegt woordvoer ster Van der Werf. Van de 11.500 ei tegen de Staat i kwestie togen zaterdag slechts tweehonderd belangstellenden naar een bijeenkomst in Den Haag. Zij steunden de Stichting in haar voornemen de kwestie voor te leg gen aan het Comité rechten. Het belangrijkste argu ment dat de stichting gaat brengen is dat kernwapens strijd zijn met regels van internatio- halve werkweek vrij kan krijgen, onvoldoende. "In de praktijk blijkt dat met na me veel vrouwen er toch voor kie zen om de arbeidsmarkt te verlaten omdat een full-time baan moeilijk te combineren is met het verzorgen van kleine kinderen. De huidige re geling blijkt gewoon te kort", aldus dé Emancipatieraad. Kinderopvang kan helpen, maar "staat pas in de kinderschoenen' De raad erkent dat het niet zo van zelfsprekend is om iemand gedu rende twee jaar de helft van zijn werktijd vrij te geven, maar de raad wijst erop dat ook ten aanzien van vakanties en overige afwezigheid altijd regelingen worden getroffen. "Het moet een v.ast onderdeel zijn in de arbeidsorganisatie zodat men er vantevoren rekening mee houdt". Overal in het land komen de sneeuwklokjesmaar ook de krokussen al boven de grond als gevolg van het zeer zachte winterweer. De vierjarige Esther van Dijk uit Nederhemert is er niet rouwig om. Ze genoot met volle teugen van het vleugje lente. <f0to anp) DEN HAAG (ANP/GPD) - Door weten voor de VARA-tv. Volgens negenduizend gulden per noemd. 'Meer redenen verdroging van bodem' DELFT (ANP) - De winning van grondwater door waterleidingbe drijven en industrie is niet de enige oorzaak van de verdroging van de Nederlandse bodem, zoals alge meen wordt aangenomen. De da ling van het grondwaterpeil is ook het gevolg van waterhuishoudkun- dige activiteiten, stedebouw, bebos sing en van verhoogde produktivi- teit in de landbouw. Dat blijkt uit een onderzoek van de Dienst Grondwaterverkenning van TNO in Delft. Het TNO-instituut kwam tot de ontdekking dat de daling van het grondwaterpeil zich niet alleen voordoet in gebieden waar water wordt onttrokken. "In streken waar geen water wordt gewonnen, trof fen we dalingen van het grondwa terpeil aan van 20 a 30 centimeter. Deze waren niet te verklaren als ge volg van waterwinningen elders", aldus H. Rolf van de Dienst Grond waterverkenning. Rolf wijst op de structurele daling van het waterpeil in beken en rivie ren als gevolg van waterbouwkun dige ingrepen en grindwinning, zoals in de Maas waarbij de bodem van de rivier daalt. Ook ontwate- ringswerken in de stedebouw en mijnbouw kunnen als oorzaken van de 'achtergronddaling' worden ge- i fout van de belastingdienst heb- hem kan de voorlopige aanslag ook maand verdient kan rekenen op e ben waarschijnlijk 20.000, r ongedaan worden gemaakt door het maandelijks netto-voordeel DEN HAAG/VEGHEL (GPD) - De geneeskundig inspecteur voor de isers in het proces Volksgezondheid in Noord-Bra- de kruisraketten- bant, mr. H. Plokker, stelt opnieuw een veel te hoge voorlopige belas tingaanslag over 1990 ontvangen. Veel mensen kregen een aanslag die duizend tot tweeduizend gulden te vorige week meegestuurde schattingsformulier rond de 140 gulden. Maar bij de a i te vullen en op te sturen. Een andere mogelijkheid is ver beterde teeltmethoden in de land bouw, waardoor de waterverdam ping in grote gebieden is toegeno- Hoe meer planten verdampen. De vakcentrale voor middelbaar MHP-berekeningen, sprake zijn des té beter groeien ze. Door hogere maar dat kan jaren duren". Justitie hoog is. Een enkeling kan alleen ingrijpen als er strafbare gulden te veel aangeslagen, feiten worden gepleegd J De PvdA heeft inmiddels laten maakt bij het aanpassen onderzoek in naar de praktijk weten dat de bevoegdheden van de computerbestanden aan d< een arts in Veghel, tegen wie inspecteurs voor de volksgezond- belastingregels volgens 'Oort? onlangs bij het Medisch Tuchtcolle- heid moeten worden uitgebreid, belastingdienst zal betrokkenen er te i hoger personeel MHP is bang dat forse kater ko- teruitgang gemiddelde inkomensach- verdamping komt minder water tot vier procent, de grond terecht. De aanplant vai De fouten zijn waarschijnlijk ge- tingaangifte de perking var reiskosten e straks de belas- De vakcentrale MHP vreest dat naaldbossen op grote schaal kan volgens Rolf om dezelfde reden ook bijdragen aan de daling van het De ver 1990 krijgen. Be- politici dat niet zullen aftrekbaarheid van de stijging van het netto-inkomen verdere verhoging zal gebruiken als financiëringsbron grondwaterpeil. ge in Eindhoven klachten zijn inge- Volgens Pvd A-kamerlid T. Netelen- nog deze week per brief laten weten aftrekposten diend na het uitbreken de Mensen- besmetting. Aanleiding argu- hernieuwde onderzoek zijn geruch stelling ten dat de arts zijn omstreden m er van behandelen heeft hervat. De Veghelse arts werkte tbc- bos moet dit worden geregeld in de dat dat het 'Oort'- Vorig jaar bleek dat bijna drie kwart van de natuur- en bosterrei- matig tot sterk zijn verdroogd. het Wet Kwaliteit op de Zorg, die door tingdienst wil nog deze week uit- strook omslaat fout is gemaakt. De belas- voordeel op de maandelijkse loon- VLIEGTUIGJE - Door onbekende In de 475 onderzochte bossen het kabinet is aangekondigd. Het zoeken welke i- kamerlid bepleitte gisteren nslag hebben gekregen. In elk ge- Het foute jaarbasis al blijkt dat pas veel later. nadeel ,op oorzaak is gistermiddag een Neder- tuurgebieden zijn de aan vochtige Oort-effect, het sal- lands vliegtuigje, een eenmotorige Harvard uit 1943, bij het Belgische milieu's gebonden planten sinds 1950 geheel of voor een deel naai recht. De uitspraak in het' pro- verleden op het regeling conform de val zullen geen aanmaningen of do van de belasting- en premiewijzi- vliegveld Keiheuvel neergestort. De dwenen. De ernstigste verdroging ces, dat ongeveer drie jaar gaat du- Binnenland kort ngebruikelijke teert een inspecteur daar t i de Hinderwet. Consta- deurwaarders worden gestuurd, voordat de problemen zijn opgelost, met omstreden geneesmid- treding, dan kan een restaurant di- zo liet de plaatsvervangend direc- machi- teur-generaal van de belasting dienst, J. van Lunteren, gisteren delen. Twee jaar geleden bleek dat reet worden gesloten of e Gewelddadig De harde, georganiseerde misdaad in Nederland opereert steeds ge welddadiger en werkt ook interna- tionaler. Vooral drugssyndicaten werken zo professioneel dat ze voor de politie vrijwel ongrijpbaar zijn. Dat blijkt uit analyses van de regio- arts zijn praktijk weer heeft hervat. 55 patiënten van de arts, die zich der meer bezighield met het behan delen van gewrichtsreuma, besmet waren geraakt met tbc. De arts kan niet worden vervolgd, omdat een uitgebreid onderzoek door de afdeling infectieziekten van de ge neeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid geen antwoord heeft kunnen geven op de schuld vraag. worden stilgelegd. gingen, is in de MHP-berekeningen voor alle gekozen inkomensgroe- pen positief. Iedere alleenverdiener luchtvaartautoriteiten stellen ziet in 1990 het salaris toenemen ten onderzoek i: opzichte van 1989. Wie tussen de het ongeval. twee Nederlandse vliegers kwamen werd aangetroffen in de laag- daarbij om het leven. De Belgische hoogvenen in Drenthe en de Peel, r de toedracht ouds vochtige heidevelden, bossen op drassige grond (Bies- bosch) en natte graslanden. Aanleiding tot het hernieuwde ïïSl&SÏÏÏS, DEN HAAG - Ze doet gepeperde De 'klare taal' van minister Maij-Weggen Volgens inspecteur Plokker het bekend dat de praktizeert. "Maar zover wij weten justitie daarom ruimere opspo- heeft hij zijn behandelingsmetho- ringsbevoegdheden moeten krij- den gewijzigd. Nu er geruchten zijn gen. nale criminele inlichtingendk sten. Procureur-generaal Gonsalve i Den Bosch vindt dat politic uitspraken. 'Klare taal' noemt zelf. In de ongeveer drie maanden nog sieeas j Tjari;a Maii-Wpffppn minister De inspecteur Wegvervoer De vervoersbond CNV wil we derhandelen met de werkgev het wegvervoer, nadat die vrijdag werken te stoppen, een bod hebben gedaan dat neer komt op een loonstijging van 3,95 procent. De vervoersbond FNV is duidelijk minder enthousiast, maar gaat waarschijnlijk wel weer onder handelen omdat veel leden anders buiten de bond om akkoord zouden kunnen gaan met het bod van de werkgevers. Als Maij-Weggen een ding duide lijk heeft gemaakt de afgelopen pe riode, is het wel dat ze er niet zit om dat Hanja Maij-Weggen minister lieve koekjes te bakken. Doel num- van verkeer en waterstaat is, heeft mer één: de automobilist moet uit ze de trom behoorlijk geroerd. Ze de auto, in het openbaar vervoer, begon al met haar collega Alders de Maar met name op het platteland mantel uit te vegen. De VVD-minis- zijn de verbindingen vaak slecht, ters uit het vorige kabinet moesten Wordt het openbaar vervoer daar de volkge- het ontgelden. En de doos met r plannetjes staat bij Maij-Weggen de arts te dwingen met altijd open. "Als heel Nederland Blijkt hij op- praat over de verkeersdrukte, kan omstreden manier te de minister van verkeer en water werken, dan kan alleen het Medisch staat toch moeilijk stommetje spe- Tuchtcollege een uitspraak doen, len?" ADVERTENTIE verbeterd? Winschoten Het landelijk Pvd A-bestuur wil de kandidatenlijst voor de raadsver kiezingen in Winschoten intrekken, omdat de omstreden PvdA-wethou- der B. Visser niet wil opstappen en een aantal PvdA-ers tegelijkertijd probeert een blanco-lijst uit te bren gen. In de PvdA-Winschoten gist het al geruime tijd. Een aantal wet houders stapte al eerder op. Roulette Een 36-jarige Rotterdammer heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag tijdens het spelen van Rus sisch roulette met een kogel door het hoofd doodgeschoten. De man maakte deel uit van een groepje dat onder invloed van drank besloot om beurten een met één kogel geladen vuurwapen tegen het hoofd te hou den en de trekker over te halen. Koopwoningen Mensen die in aanmerking komen voor de koop van een premie A-wo ning kunnen een hogere hypotheek krijgen. Staatssecretaris Heerma zei dit weekeinde voor de radio dat dit mogelijk is door de inkomenseffec ten van 'Oort'. De verkoop van pre mie A-woningen is de laatste tijd te ruggelopen door de hoge ren testand en het teruglopen van rijks subsidies. 'N KRANTENWIJK BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN LEIDSCH DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323 door Mirjam van Zuilen "We willen de problematiek van de mobiliteit en van verkeersveilig heid per regio aanpakken. Dat bete kent dat per aangewezen zogeheten vervoersregio alle bestuurders moe ten gaan samenwerken. Ook met het bedrijfsleven, met scholen, met gemeenten waar veel mensen wer ken. We kunnen bijvoorbeeld de bus vervangen door het trein-taxi- vervoer of door kleinere betaalbare busjes". - In de meest recente populari teitspeiling scoort u goed. Denkt u dat die waardering blijft, ook als er impopulaire maatregelen genomen worden, zoals het spitsvignet? "Ik ben altijd blij dat we het 'werk zo over het voetlicht brengen dat het goed overkomt. Het is een steuntje in de rug. Maar je moet ook niet naast je schoenen gaan lopen i trots. Ik schroom zeker niet i "Het is helemaal niet zo erg dat er veel kritiek is op het spitsvignet. keersdrukte af te remmen. Mens vroegen; 'denkt u nou echt dat dat gaat helpen'. Vandaar dat ik met dit toch die maatregelen te nemen, die Dat is precies de bedoeling, nodig zijn. We weten allemaal dat kreeg nogal wat reacties dat ik bezig als er geen stokken achter de deur was allemaal van die lieve en aardi- staan veel burgers denken 't zal ge ideeën te bedenken mijn tijd wel duren. "Ik heb zelfs twéé stokken. Eén: het rekening rijden, de electroni- plan kom. Als stok achter de 'deur. sche tolheffing. Dat vergt echter Tot mijn genoegen heb ik gezien dat een wat langere tijd aan voorberei- iedereen daar flink van is geschrok- ding,-zeker tot 1994. Dat is natuur- ken. Ik hoop dat dat die schrik voor lijk geen leuke maatregel voor de al bevordert dat we wat gaan berei- burgers. Het betekent gewoon dat ken met positieve maatregelen", kis je in de spits de Randstad inrijdt je geld moet betalen. Dat is de harde waarheid. We hebben nog een twee- len? de mogelijkheid, die wat sneller kan "Het openbaar worden ingevoerd: het spitsvignet". Minister Maij-Weggen: 'Mijn voorgangster heeft het ministerie al groen jeverfd". (foto gpd> derden. Het motto wordt: 'blij dat ik samen rij'. Daar hebben mensen een stimulans bij nodig. Dus komt er een experiment met een vrije baan voor groepsvervoer, waaron der de capoolers. Dat begint in Die- men. Ik ben heel benieuwd wat de ie in de file staan, zeggen ze zien dat carpoolers door kun- i rijden. Dan zullen ze denken 'ik m morgen mijn buurman ook - Wat zijn die positieve maatrege- - Het plan om de automobilist die in de spits rijdt een vignet te laten kopen, is niet goed ontvangen bij het bruiker kan genieten van koffie publiek. Meer capaciteit en kwaliteit. Op grote schaal de spitsbussen invoe ren. Dat zijn snelle bussen tussen werkplaats waar de ge- een krantje. Het carpoolen bevor- - Maar met het openbaar kom je als reiziger niet overal? "We pakken dat ook aan. Met be drijfsleven gaan we overleggen hoe daar het groepsvervoer kan worden verbeterd. Er is een aantal bedrijfs terreinen langs de grote weg ge bouwd. De heer Alders (minister van VROM, red) heeft volstrekt te recht gezegd dat het beleid in de toekomst omgebogen moet wor den. Zeker in de spitsuren moeten er busjes rijden van stations naar die bedrijfsterreinen. Verder denk ik aan telewerken, thuis werken per computer". - Laat u het spitsvignet-idee val len als blijkt dat mensen gevoelig zijn voor die positieve maatregelen? "Ja. Maar het rekeningrijden niet. Dat is een systeem dat heel flexibel kan worden ingezet. Bijvoorbeeld bij de tunnels die we graag willen hebben. Die worden via het reke ning rijden gefinancierd". Steekje Maij-Weggen had niet verwacht dat haar uitspraak over de vorige minis ter van justitie Korthals-Altes zo hard zou aankomen. Ze stelde dat hij wel eens een steekje had laten vallen. De WD reageerde kritisch. De minister nu: "Ik begrijp echt niet waarom de WD zo opgewon den doet over die opmerking. Waar schijnlijk kunnen Voorhoeve en Korthals-Altes niet breien. Want als een geoefend breister een steekje laat vallen, haalt ze dat met een haaknaald gewoon weer op. Ze gooit zeker niet de hele trui in de vuilnisbak. De grootste steek die de WD heeft laten vallen, is natuurlijk het kabinet. Dat is pas een grote steek. De WD heeft daarmee een van zijn beste ministers, Smit-Kroes, het bos in gestuurd. Zij had echt goed voorbereidend werk ten aanzien van het reiskostenforfait verricht. Bovendien hoeft dit ministerie niet meer groen geverfd te worden. Dat had mijn voorgangster al gedaan". - Wim Kok zei tijdens de verkie zingscampagne dat hij vier vrou wen in het kabinet wilde hebben. Het werden er uiteindelijk drie. Vol doende? "Ik kijk nog wel eens jaloers naar een land als Noorwegen waar de helft van de ploeg uit zeer deskundi ge vrouwen bestaat. Maar we heb ben nu een goed kabinet. Met sterke persoonlijkheden. Zonder capso- nes. Wel had ik het erg leuk gevon den als het CDA nog een vrouwelij ke minister had geleverd. Ik had in mijn hart gehoopt dat Yvonne van Rooy ook in het kabinet zou komen. Ze gaf de voorkeur aan de Kamer, waar ze het goed doet. Maar ze was ook een prima minister geweest".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3