'Als ik li jurk aantrek, vóel ik me ook vrouw' Nieuwe 06-lijnen zijn 'gesproken folders' NABIJ 'Weinig kans op boycot van Shell' REPORTAGE PAGINA 2 MAANDAG 5 FEBRUARI 19^ In het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam werd afgelopen zaterdag een studiemiddag gehouden over het onderwerp 'de travestiet en zijn omgeving'. Aanleiding: de twintigste verjaardag van de werkgroep Travestie en Transsexualiteit van de NVSH. Een echt feest werd het niet, want het is geen pretje om 'in een verkeerd lichaam te zitten'. Dat zaterdag vooral de travestiet in de belangstelling stond, heeft te maken met de ruime aandacht die is besteed aan transsexuelen sinds op 1 augustus 1985 werd vastgelegd dat mensen zich mogen laten ombouwen van man tot vrouw of omgekeerd. Travestieten, die zich wat uiterlijke veranderingen beperken tot het periodiek aantrekken van andere kleren, verdwenen uit de publiciteit, maar daarmee niet uit hun isolement. Carine Neefjes sprak met Wil, alias Thea, een van de duizenden travestieten in Nederland. AMSTERDAM - Opeens krijgt Wil een gedwongen gevoel van binnen om vrouw te zijn. Verdomde las tig. Hij zit net met z'n vrouw op een familiefeestje. Een onbeheersbaar gevoel be kruipt hem. Wil verlangt er naar om Thea te zijn. Hij is travestiet. Wil: "Meestal ver zin ik in zo'n geval een smoesje. Als een gek vlieg ik naar de NVSH en trek daar een rok en kleurige trui aan. Nee, ik kleed me niet als een excentrieke dame. Eenmaal in mijn nieuwe outfit gehe sen, keert de rust in mij te rug. Daar kan geen kalme ringsmiddel tegen op". Als Thea dameskleding draagt, voelt ze zich ook vrouw. Alsof er langzaam een schakelaar omgaat. "Dan voel ik me gevleid als ik een drankje krijg aangeboden van een charmante vent. Een knuffel en een zoen vind ik ook niet erg. Verder ga ik niet. Gek hè, als ik Wil ben, krijg ik de rillingen over m'n rug als een man mij aanraakt". door Carine Neefjes Thea, een travestiet van boven de zestig en meer dan veertig jaar ge trouwd, heeft haar- incidentele vrouw-zijn twintig jaar geheim ge houden. Haar vrouw en zoon wisten niet dat Wil ook als Thea door het le ven ging. Ze had een goede reden om voor een dubbelleven te kiezen: "In m'n prille huwelijksjaren stond ik eens in de slaapkamer voor de spiegel met een jurk van mijn vrouw. Ik vond mezelf prachtig. Toen m'n vrouw mij zag, schold ze me uit. 'Ik ben niet met een wijf getrouwd, maar met een kerel", schreeuwde ze en dreigde met een scheiding. Dat wilde ik niet. Ik hecht veel waarde aan de huwelijksbelofte. Ik hou van haar. Sindsdien heb ik mijn vrouw zijn verborgen gehouden". Stiekem Travestie komt alleen bij voor. In Nederland is één op de 20,000 mannen en één op de 50.000 vrouwen transsexueel. Professor L.J.G. Gooren, 's werelds enige bij zonder hoogleraar in de transsexuo- logie: "Transsexuologie is genees kunde geworden. Chirurgen vinden het geweldig om te experimenteren met hormonen om zo van een man een vrouw te maken. Een transsexueel kan naar het zieken huis gaan en doktoren kunnen hem daar genezen. Een travestiet is een man die af en toe stiekem vrouwen kleren draagt. Die kunnen ze niet behandelen en daarom niet interes sant voor de dokter". Het komt niet vaak voor dat een travestiet transsexueel wordt. De professor: "Een transsexueel voelt al op jonge leeftijd dat hij in het ver keerde lichaam zit. We noemen dat in de geneeskunde genderdysforie. De transsexueel is niet alleen onge lukkig met zijn geslacht tussen z'n benen, maar kan ook in de maat schappij niet functioneren als man of vrouw". "Een travestiet wil af en toe vrouw zijn. Verder voelt hij zich een echte man. Hij uit zijn vrouwelijk gevoelens alleen in het dragen van dameskleding. Hij doft zich flink op en wil er uitzien als een volmaakte Travestieten trekken niet voor hun lol af en toe vrouwenkleren aan. Het is een ernstige aangelegen heid. Voor Thea zijn er momenten in haar leven geweest dat ze een an ti-travestie pil wenste. Haar wisse lende sexuele gevoel hing als een blok aan haar been. "Na een geheimzinnig dubbelle ven van twintig jaar, werd ik com pleet gek. Ik voelde me schyzo- freen. Ik vertelde aan mijn vrouw dat ik travestiet was. Ze reageerde koeltjes. Het drong niet tot haar door. Als een waanzinnige ging ik naar de stad om schoenen met hoge hakken, bontmantels en mooie jur ken te kopen. Trots kwam ik met mijn nieuwe garderobe thuis. Mijn vrouw ging compleet door het lint en zette mij het huis uit". Woonboot Haar ogen springen vol. Het was voor Thea de zwartste dag in haar leven. Ze pakte haar boeltje en kocht een woonboot. Een ver schrikkelijke eenzame periode brak aan. "Op een dag kwam ik thuis en kookte m'n potje. Wat er daarna ge beurd is, weet ik niet meer. 's Nachts vond de politie mij slapend op een bankje in het park. Ik was helemaal doorgedraaid. De politie heeft me naar m'n vrouw en kind gebracht. Smekend op m'n knieën vroeg ik of ik terug mocht komen. Op één voorwaarde mocht ik naar binnen: al m'n vrouwenkleren moest ik weggooien. Geen panty mocht ik meenemen. Daarmee ben ik akkoord gegaan". Volgens de professor zijn derge lijke conflicten niet op te lossen. Een compromis tussen de travestiet en zijn partner is de enige manier van overleven. In Nederland zijn er maar zeer weinig echtgenotes die een travestiete partner volledig ac cepteren. Ook in het maatschappelijk leven worden travestieten met de nek aangekeken. Het verschijnsel be staat net zo lang als homosexualiteit dat inmiddels wel normaal wordt gevonden. De professor: "Een ho mo is de hele dag homofiel. Zijn sexualiteit is uiterlijk niet aanwe zig. Die kan rustig in driedelig grijs naar de minister gaan en eisen dat homofielen gelijk behandeld moe ten worden. Een man met een pruik op z'n kop en een jurk aan z'n lijf, wordt daar niet serieus genomen". Volgens Gooren is homosexuali teit maatschappelijk aanvaard, om dat maar liefst vijf procent van de bevolking homosexueel is. Slecht één op de 100.000 Nederlanders is travestiet. Thea bestrijdt deze schatting. Volgens haar is de groep verborgen travestieten zeer groot. Hoge hakken "In mijn straat wonen er drie die er nog nooit met iemand over hebben gesproken. Bij één van hen kwam ik er toevallig achter. Ik werkte als vrijwilliger in een bejaardentehuis. Op een dag sprak een 80-jarige man mij aan. Hij had mij als travestiet op de radio gehoord. Hij bekende dat hij ook 'zo' was. Huilend trok de man zijn klerenkast open die vol da meskleding hing. Niet van zijn over leden vrouw, maar hij had alles stie kem zelf gekocht". "Hij vroeg mij of ik voor hem een paar schoenen met hoge hakken wilde kopen. Dat heb ik geweigerd. De man liep notabene met een wan delstok. Veertien dagen later stierf hjj". Het blijkt dat de huisarts nauwe lijks signaleert of zijn patiënt tra vestiet is. Volgens professor Gooren hebben veel huisartsen tij dens hun opleiding weinig aan Wil, hier als Thea: 'Het leven sexuologie gedaan. En als ze zien dat hun patiënt travestiet is, wordt hem vaak de deur gewezen. 'Ik ben geen goede dokter voor u. Gaat u maar naar een andere arts'. Toch is hulpverlening heel belangrijk. Door zijn geheimzinnige leven denkt de travestiet vaak de 'enige' te zijn. Hulp inschakelen van een derde kan de thuissituatie verhelderen. Bij Thea is dat destijds psycho loog Verschoor geweest. Samen met hem heeft zij de werkgroep Tra vestie en Transsexualiteit van de NVSH opgestart. Op het jubileum feest van aanstaande zaterdag zal Verschoor een voorpublikatie van, zijn boek over travestie prensente- ren. Dit is het eerste bruikbare boekwerk in Nederland voor tra vestieten en mensen uit hun omge ving. Thea: "Mijn vrouw was niet ge charmeerd van die Verschoor. Ook hij hoort bij de NVSH en ze zag hem als een concurrent. Toch heeft hij veel goede dingen gedaan. Ver schoor gaf geen standje aan mijn vrouw dat zij mij moest accepteren, maar hij gaf mij op m'n donder. Ik was te egoïstisch. Had in die twintig jaar alleen aan mezelf gedacht. Een leven geleid van liegen en bedrie gen". Toegeven Gooren vindt dat Thea zich niet groot drama'. schuldig moet voelen: "Je hebt niet zelf voor travestie gekozen. De tra vestie kiest jouw. Je kunt die gevoe lens niet de baas zijn. Daar moet je aan toegeven". Ondanks een aaneenschakeling van drama's in zijn leven had Wil 'Thea niet willen missen'. Wil, die nu over Thea spreekt: "Zonder Thea was ik een dom jochie geble ven. Op school was ik een kreng. Toen ik wegging, wilde de hoofd- meester mij niet eens de hand schudden. Als puber werd ik ge pest. Ik trok de kleren van buur meisjes aan en kreeg een pak slaag van hun vader". "Op een dag wist ik dat ik traves tiet was. Mijn oog viel op een plaatje van twee vrouwen in een Frans tijd schrift. Ik pakte het woordenboek en vertaalde het onderschrift. 'Jean- Luc is travestiet. Af en toe draagt hij dameskleding, omdat hij vrouw wil zijn'. Pas toen merkte ik dat ik ook travestiet was". "Thea heeft ervoor gezorgd dat ik ben gaan studeren. Ik wilde zo veel mogelijk doen om mijn tegenstrijdi ge seksuele gevoelens te vergeten. Ik weigerde om aan m'n vreemde persoonlijkheid te denken. Op late re leeftijd heb ik nog m'n hts-diplo- ma gehaald. Nu heb ik als technicus een hoge baan. Als ik Thea niet had gehad, was ik mijn levenlang een kneus gebleven". Kritiek op medische en juridische telefoonservice DEN HAAG - Als mensen persoon lijke vragen hebben over een ziekte of een juridische kwestie dan bie den Medicafoon en TeleRechts- Hulp, twee nieuwe 06-lijnen, geen uitkomst. Dat vinden Konsumen- ten Kontakt (KK), de Consumen tenbond, de Nederlandse Orde van Advocaten en de Landelijke Huis artsen Vereniging. "Het praatje op het bandje dat je te horen krijgt r je i die draait is te vergelijken met brochure", vindt F. Heemskerk de organisatie van advocaten. door Pien Wildeman Konsumenten Kontakt kwam de ze week al meteen in actie tegen Te- leRechtshulp. Dit bedrijf heeft afge lopen zaterdag achttien verschillen de 06-lijnen opengesteld zodat con sumenten tegen betaling naar juri dische informatie kunnen luisteren. TeleRechtshulp deelt per adverten tie mee via 06-nummers antwoord te geven op persoonlijke juridische vragen. KK spreekt de organisator van TeleRechtshulp aan op grond van de Wet Misleidende Reclame. De consumentenorganisatie heeft tege lijkertijd een klacht tegen Tele Rechtshulp ingediend bij de Recla me Code Commissie. KK vindt dat de consument van deze informatie geen biet wijzer wordt, omdat het hier gaat om gestandaardiseerde in formatie en zeker niet om 'persoon lijke adviezen op maat'. Per brief heeft KK de initiatiefne mer van TeleRechtshulp, de Haar lemse advocaat mr. drs. J. van der Haven, gevraagd zijn manier van adverteren te staken. Ook wordt hem gevraagd of hij bereid is men sen die zich benadeeld voelen door de adviezen'en zich tot KK wenden, de gemaakte kosten te vergoeden. Van der Haven zegt nog van niets te weten. Medicafoon en TeleRechtHulp zijn nieuwkomers in 06-lijnen-land. Deze lijnen voorzien Nederlanders vierentwintig uur per dag van res pectievelijk juridische en medische Wie verlegen zit om persoon lijk advies op medisch of juri disch gebied, heeft niets aan Medicafoon of TeleRechtsHulp: de ingesproken bandjes geven alleen kant-en- klare standaar- dantwoorden. informatie. De exploitanten bieden bellers de mogelijkheid naar ver schillende 'verhaaltjes' te luisteren. Zo kan je via TeleRechtsHulp infor matie over bij voorbeeld overlast van buren en echtscheiding krijgen en via Medicafoon is het mogelijk iets meer te horen over een hoge bloeddruk of een beroerte. Deze nieuwe service lijkt op het eerste gezicht best handig. Maar het nadeel is de adviezen zijn ingespro ken op een bandje, dat dus ook ge woon door blijft lopen als je het in eens niet meer kunt volgen of als iets watje te horen krijgt vragen op roept. "En daar komt bij dat de pro blemen zoals echtscheiding en huurprijzen op het advocaten-vlak, heel algemeen worden behandeld. Je moet er eigenlijk vanuit gaan dat je nooit een echt antwoord krijgt op jouw vraag. En dat terwijl je flink voor de antwoorden betaalt", ver volgt een woordvoerder van de Consumentenbond. De 06-lijnen ze, als het nodig is, te actualiseren of om het arsenaal aan teksten uit te breiden. "Wij pretenderen geen persoonlij ke antwoorden te geven op vragen, vind ik. In onze advertenties vertel len we mensen duidelijk dat ze bij ons informatie kunnen krijgen over bepaalde medische zaken", aldus Mulder. Het vervelende is alleen dat mensen die de advertentie van Me dicafoon lezen het nummer moeten bellen om er precies achter te ko- telefonisch informa- vragen 50 cent per minuut voor hun Beide 06-lijnen zijn op een verschil lende manier opgezet. TeleRechts Hulp is, zoals eerder gemeld, opge zet door de advocaat Van der Ha ven. Hij wordt geregeld buiten kan tooruren gebeld door mensen die informatie willen over bij voorbeeld hun ontslagbrief of alimentatie. "Samen met ons zette hij verhaal tjes in elkaar over achttien verschil lende onderwérpen. Deze praatjes duren ongeveer 15 minuten en in zo'n verhaaltje worden de meest voorkomende problemen rond bij voorbeeld ontslag behandeld. Voor elk verhaal bestaat er een aparte 06- lijn", vertelt J. de Weerd van KSM Public Relations, die het woord na mens Van der Haven voert. Het kostje als consument dus bij na acht gulden om naar een heel verhaal te luisteren, terwijl je dan nog het risico loopt dat het ant woord op jouw vraag niet op het bandje staat. Toch staat in de dage lijks verschijnende advertenties van het bedrijf dat mensen via de 06-lijn persoonlijk advies kunnen krijgen, zo luidt de klacht van Kon sumenten Kontakt. De Nederlandse Orde van Advo caten ziet principieel geen verschil tussen een brochure over een juri disch onderwerp en een ingespro ken bandje over datzelfde onder werp. "En hiermee bedoel ik even eens dat we het 06-lijn als niets meer of minder beschouwen dan een mo derne folder", zegt algemeen secre taris Heemskerk. Groepje artsen Achter Medicafoon, sedert 9 januari te bereiken, zit E. Mulder. Hij is niet afkomstig uit de medische wereld. Samen met een groep artsen werkte hij het idee uit een telefonische me dische encyclopedie te maken. De artsen maakten de teksten en ko men nog steeds wekelijks bijeen om tie is in te Na het draaien van het 06-num- mer hoor je Loretta Schrijver en Jaap van Meekeren, beiden werk zaam voor het Veronique Nieuws, acht verschillende hoofdrubrieken opnoemen waaruit je kunt kiezen. Je kiest één van deze rubrieken door het cijfer dat ermee correspon deert te draaien of in te drukken. Daarna hoor je weer verschillende onderwerpen die onder de gekozen rubriek horen. Onder de hoofdrubriek 'kinde ren' valt bij voorbeeld borstvoe ding, koorts of hoesten. Door op nieuw een nummer te kiezen, krijg je dan het uiteindelijke verhaaltje te horen. Je bent dus al snel een mi nuut of zes aan de lijn en dat bete kent een rekening van drie gulden. En dat terwijl je ook in een encyclo pedie kunt kijken. "Maar die heb je niet of je doet die moeite niet dan wel de uitgave is al weer verou derd", voeren de initiatiefnemers aan. Ze verwachten overigen een grote markt voor hun aanbod. Geen gevaar De Landelijke Huisartsen Vereni ging staat neutraal tegenover de Medicafoon. Vice-voorzitter H. Knook is niet bang dat de telefo nische informatie mensen tot -ver keerde beslissingen zal brengen. "Er zijn ook mensen die een medi sche encyclopedie in huis hebben. Zolang de informatie maar correct is en mengen zelf hun gezonde ver stand blijven gebruiken, zien wij geen gevaar. De meeste mensen zijn goed in staat zelf te beoordelen of ze een arts nodig hebben". Hervormden na 'pastoraal overleg': DRIEBERGEN (ANP) - De hervormde synodevoorzitter ds. Barend Wallet acht de kans heel klein dat de Hervormde Kerk steun geeft aan de boycot van Shell, waartoe de Wereldraad van Kerken heeft opgeroepen. Wallet zei dit zaterdag na afloop van het 'pastoraal overleg' met hervormde Shell-werknemers in Driebergen. Het gesprek tussen het synodebe- stuur en ruim vijftig hervormde (ex-) Shell-werknemers zal zeker doorwerken in de standpuntbe paling van de synode over de op roep die de Wereldraad in 1988 deed. "Het antwoord aan de We reldraad zal niet zonder meer po sitief zijn", aldus Wallet. "Ik be twijfel of het in Nederland ooit tot zo'n boycot kan komen". Alle deelnemers aan het beslo ten beraad verlieten het Drieberg- se vormingscentrum zaterdag an ders dan ze er een dag eerder wa ren binnengekomen, aldus Wal let. Het synodebestuur had de consultatie belegd om "van het grondvlak" te horen hoe er ge dacht wordt over de oproep van de Wereldraad, die tot nu toe al leen in de Verenigde Staten ge hoor heeft gevonden. Hoewel de hervormde synode de oliemaatschappij nooit met naam en toenaam in een van haar besluiten heeft genoemd, herken nen vele Shell-werknemers zich totaal niet in het kerkelijke Zuid- afrika-beleid. "Zij willen loyaal zijn aan hun werkgever en aan Wallet: ...veel pijn. 'Jezus noemde zichzelf Messias en Gods Zoon' LEIDEN - Jezus heeft zichzelf niet alleen als Messias en Zoon van David gezien, maar Hij heeft zichzelf ook Zoon van God ge noemd. Dit betoogde prof. dr. M. de Jonge zaterdag tijdens de dies natalis van de Leidse Universi teit, in een college waarin hij zich boog over de vraag hoe Jezus' ei gen visie op zijn missie was. De hoogleraar Nieuwe Testa ment vond de veel gehoorde op vatting dat Jezus pas tijdens het verhoor door Pilatus toegaf dat Hij 'de Koning der Joden' was, moeilijk te aanvaarden. Volgens De Jonge is er alle reden om aan te nemen dat de vroeg-christelij- ke kerk bij de woorden van Jezus zelf aansloot, toen zij over Hem sprak als de brenger van het Gods Koninkrijk, dat zij Hem in een unieke relatie zag staan met God en dat zij zijn missie zag op het keerpunt van de tijden van Israël. Tijdens zijn diescollege maakte De Jonge duidelijk dat de oudste bronnen over het leven van Jezus vanuit christelijk oogpunt zijn ge schreven. Toch is er volgens hem wel het een en ander met zeker heid te zeggen wat Jezus zelf over zijn missie zei, door de ongelijke factoren weg te strepen en de on derlinge samen te bestuderen, evenals de continuïteit en de sa menhang in de traditie. Bomers: Kerk levenskrachtig VUGHT (ANP) - De Kerk is vol gens bisschop Bomers van Haar lem veel levenskrachtiger dan ve len denken. Ze is er deze eeuw in geslaagd twee 'kolossale' vijan den te overwinnen: het nationaal- socialisme en het communisme. De Kerk heeft in bijna 2000 jaar laten zien dat ze beter dan welk ander instituut kan overleven. De Kerk heeft daarom in Europa nog alle kansen, aldus Bomers zater dag in Vught tijdens een symposi um over de herevangelisatie van Europa. De bijeenkomst was ge organiseerd door het behouden de Contact Rooms-Katholieken (CRK). Bomers vindt een herevangeli satie in Nederland dringend noodzakelijk, nu de kerkelijke participatie sterk is afgenomen. De evangelisatie moet volgens Bomers ertoe bijdragen dat de "mensen weer benen krijgen die sterk genoeg zijn om de weelde te dragen". Zij moeten goed leren omgaan met hun materiële wel vaart en oog krijgen voor de rijk dom van Christus, die, naar Bo mers weet, "niet door mot of worm kan worden aangetast". EN VER hun kerk. En dat geeft wel eens fricties, waar niet in alle gemeen ten even pastoraal mee wordt om gegaan. Dat is de oorzaak van veel pijn", zegt Wallet. Ir. D. van der Meer, directeur van het Shell-laboratorium in Amsterdam, is net als Wallet zeer positief over het pastoraal over leg. De Shell-werknemers heb ben in alle openheid met de be leidsmakers kunnen spreken over de synode-uitspraken die zij als pijnlijk ervaren. Zij vinden het vooral kwetsend dat hun bedrijf er steeds weer wordt uitgepikt als het over de bestrijding van apart- •heid gaat. Het is nog niet bekend wanneer de hervormde synode, die een verslag van de bijeenkomst tege moet kan zien, een beslissing zal nemen over de oproep van de We reldraad. Wallet weet wel dat een dergelijk pastoraal overleg voor herhaling vatbaar is. "Deze bij eenkomst heeft zijn winst bewe zen. Ik zal dat goed onthouden in voorkomende gevallen". 'Homo-theologen moeten ophouden met beschuldigen' AMSTERDAM (ANP) - Homo- theologen moeten volgens ds. Willem van der Zee de kerken niet blijven beschuldigen van achterlijkheid, maar uitdagen om in de strijd tegen onderdrukking voorop te lopen. De secretaris van de Raad van Kerken in Nederland zei dit zater dag op een bijeenkomst van het Werkverband van Homo-Theolo gen (WHT). De protestantse vere niging met ongeveer honderd le den vierde het tienjarig bestaan. In de homobeweging bestaat de neiging om kerk en godsdienst aan te zien op de onderdrukking van homoseksuelen, aldus Van der Zee. Homohaat is volgens hem echter geen specifiek chris telijke aangelegenheid. "Men mag de schuld niet eenzijdig de kerk en haar bijbeluitleg aanreke- .Van der Zee reageerde, op per soonlijke titel, op de jubileum uitgave 'De homoseksueel in de kerk', waarin het WHT onder meer schrijft dat de bevrijdings bewegingen van homo's altijd buiten de kerk om op gang zijn gekomen. "De kerk is meer spie gelbeeld dan antibeeld van de mannelijk-heteroseksueel gedo mineerde maatschappij", schrijft het WHT. De kerken zouden allereerst de bevoorrechte positie van de man nelijke mens aan de kaak moeten stellen, schrijven de homo-theo- lógen. Leger des Heils in Oostblok. Het Nederlandse Leger des Heils gaat proberen nog dit jaar in Tsjechoslowakije diverse afdelin gen van de grond te tillen. Het in ternationale hoofdkwartier van het Leger des Heils, dat zetelt in Londen, heeft enkele West- europese landen de opdracht ge geven in het Oostblok de sinds 1949 verboden organisatie nieuw leven in te blazen. Nederland kreeg Tsjechoslowakije toegewe zen. De opzet van deze 'hulpverle ning' is om mensen naar Neder land te halen en hen bekend te maken met het werk van de heilsoldaten hier. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Am- stelveen-Buitenveldert T. Wegman Wijngaarden, te Harderwijk A. A. Floor Uddel, te Pijnacker L. Romein Rotterdam, te Wageningen R. M. Wahl Oostzaan; aangenomen naar Gene- Gereformeerde Kerken: beroepen te Amsterdam-Noord mw. drs. M. van de Pol kand. Amsterdam; beroepbaar- stelling mw. drs. M. van de Pol, Riou- wenstraat 31 hs, 1054 TW Amsterdam en mw. drs. A. K. de Vries, Stadionweg 196 III, 1077 TD Amsterdam. Geref. Kerken vrijgemaakt: te Jo hannesburg (die Vrije Gereformeerde Kerke in Suid-Afrika) ds. H. J. Room Alphen aan den Rijn. Christelijke Geref. Kerken: aange nomen naar Dundas (USA, Free Refor med Church) K. Hoefnagel Nieuw- poort. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Krimpen aan den IJssel P. van Ruitenburg Meliskerke; bedankt voor Capelle aan den IJssel J. Mol Werken dam, voor Nieuwdorp J. C. Weststrate 's-Gravenpolder, voor De Valk-Weker- om G. Mouw Genemuiden. Geref. Gemeenten in Nederland: be dankt voor Opheusden J. Roos Chilli- wack (Canada). Evangelisch Lutherse Kerk: aange nomen naar Zierikzee drs. W. Baan Bergen op Zoom en Dordrecht die te vens in zijn huidige gemeenten werk zaam blijft. Vrije Evangelische Gemeenten: aan genomen naar Meppel A. J. Dijk kand. Veendam.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2