'Ik zie deze rol met als droomdebuut' 'Niks klederdrachten en klompendansen' 'Langs de kant van de weg' tv-seiie over leven Vincent van Gogh V.d. Ende wilgeen IJ-theater INGEN MAANDAG 5 FEBRUARI 1990 GRONINGEN Bang om op straat herkend te worden is Ids van der Krieke niet. De jonge Friese acteur speelt de hoofdrol in 'Langs de kant van de weg', een NOS/BRT co-produktie over het leven van Vincent van Gogh die begin april zal worden uitgezonden. „Mijn ambitie is een goed acteur te worden, de bekendheid doet er niet zo toe," vertelt de derdejaars student aan de Maaststrichtse toneelacademie. en daarin ook een aantal zelfpor tretten laat zien, dan zul je toch wel iemand moeten hebben die een beetje op de man lijkt. Ver der hadden ze waarschijnlijk graag een jonge acteur die nog niet zo drijft op maniertjes en trucjes. Gewoon een vers talept dus." Naar de reden waarom juist hij voor deze prestigieuze hoofdrol is gevraagd, kan Ids alleen maar gissen. „Wellicht heeft mijn ui terlijk meegespeeld. Als je een film gaat maken over Van Gogh PARIJS De piepjonge Fraiise zangeres Vanessa Paradis heeft s men met Michel Sardou (links) en Serge Gainsbourg (rechts) deelgeno men aan een muzikale soirée in Parijs. Bij deze gelegenheid werd Va nessa Paradis uitgeroepen tot de beste chanteuse van het jaar. De klei ne Vanessa is bekend geworden door haar vertolking van liedjes als 'Jo, le taxi' en 'Mosquito'(foto afpi Sky Channel diep in rode cijfers LONDEN (DPA) - Sky Channel, de commerciële sa telliettelevisiezender van me diamagnaat Rupert Mur doch, vertoeft diep in de rode cijfers. Murdoch verklaarde eind vorige week dat de in Groot-Brittannië gevestigde zender nog wel 400 miljoen pond sterling (1,27 miljard gulden) kan verliezen alvo rens op winst te kunnen ko men. Tot nu toe lijdt Sky Channel een verlies van on geveer twee miljoen pond per week. Dit voorjaar zal de concur rerende British Satellite Broadcasting Corporation haar uitzendingen beginnen. Murdoch gaf toe dat de komst van deze zender extra moeilijkheden voor Sky Channel zal betekenen, maar op lange termijn ziet hij een markt voor beide zenders. door Siebrand Vos Ids van der Krieke vertelt vol enthousiasme over de vierdelige televisie-serie. „Ik denk dat het heel bijzonder is geworden. Als je alleen al bedenkt dat we in twee en een halve maand maar liefst 146 locaties hebben be zocht... Daarbij komt dat er veel zorg is besteed aan de authentici teit van het verhaal. De film is in drie landen op locatie opgeno men waarbij behalve Nederland se ook veel Belgische en Franse acteurs meespeelden. In Parijs, Arles en Auvers moest ik dan ook in het Frans acteren." Tragisch Van de even hinderlijke als lach wekkende nasynchronisatie die veel Europese có-produkties kenmerkt, zal dus geen sprake zijn. Maar hoe zit het met inhou delijke kant van de tv-serie? 1990 is immers 'Het van Gogh-jaar', een omstandigheid die door tal van handige lieden wordt aange grepen om er snel een slaatje uit te slaan. Ook daarover hoeven we ons volgens Ids geen zorgen Regioprogramma 'Van gewest tot gewest' van de NOS bestaat 25 jaar HILVERSUM - 'Van gewest tot ge west', het regioprogramma van de NOS, bestaat dezer dagen een kwart eeuw. Wat er in die jaren in, Neder land ook veranderde, de formule van 'Van gewest tot gewest' bleef vrijwel identiek. Wat ook bleef is volgens eindredacteur Theo Leeu- wenburgh het vooroordeel als zou het programma enkel klederdrach ten en klompendansen op de buis brengen. „Dat klopt dus niet." „'Van gewest tot gewest' vestigt er de aandacht op dat de samenleving uit men sen bestaat en dat grote samenlevingen bestaan uit kleine gemeenschappen." Dat schreef Hoofd NOS-televisiepro- gramma Carel Enkelaar vijftien jaar gele den ter gelegenheid van het tienjarig be staan van 'Van gewest tot gewest'. Theo Leeuwenburgh onderschrijft die visie. „Wij proberen het nieuws te vertalen naar de regio en mensen aan het woord te laten die dat nieuws aan den lijve hebben ondervonden. Om ministers, vakbon den, etc. gaan wij met een grote boog heen." Tegenwicht Een kwart eeuw geleden werd 'Van ge west tot gewest' geboren, enerzijds om tegemoet te komen aan de toenmalige roep om regionale televisie, anderzijds als tegengewicht tegen het randstedelij ke karakter van de televisie. Sinds die tijd heeft Leeuwenburgh een vervlakking zien optreden. Mede door de maatschappelijke rol van de televisie, zijn de verschillen tussen de diverse re gio's volgens hem afgenomen. „'Van ge west tot gewest' was een tijd een echte topper," zegt Leeuwenburg. „Dat was in de tijd dat er nog maar één televisienet was. Toen het tweede net er kwam zakte het in. En de zwarte bladzijde uit de ge schiedenis van 'Gewest' is de tijd dat op het andere net 'Zeg 'ns AAA' werd uitge zonden. Dan kijkt er natuurlijk nauwe lijks iemand. Momenteel is de kijkdicht heid redelijk." Nieuws De bedoeling van het programma is vol gens Leeuwenburg de kijker kennis te laten maken met verschijnselen die in een regio plaatsvinden, maar in principe voor iedereen interessant zijn. "We lopen niet zozeer achter het nieuws aan, maar we proberen er op in te spelen." Of er in de 25 jaar van 'Van gewest tot gewest' veel is veranderd, kan volgens Leeuwenburg het beste op 14 maart wor den bekeken als er een anderhalf uur du rende 'Gewest' wordt uitgezonden over 25 jaar Nederland. Het programma wordt samengesteld uit archiefmateri aal. Hoe groot de bekendheid van het pro gramma is en hoe graag gemeenten in het programma willen komen, blijkt uit een anecdote uit 'de oude doos'. „Op een gegeven ogenblik kregen we een tele foontje uit Friesland met de vraag waar de cameraploeg van 'Van gewest tot ge west' toch bleef. Bleek dat iemand zich had uitgegeven voor gewest-verslagge ver en in dat dorp uitgebreid te gast was geweest. Maar dan ook echt te gast. Hij was met veel bombarie door het gemeen tebestuur ontvangen. De man was uit het dorp weggegaan met de toezegging dat hij de week erna terug zou komen met een cameraploeg om een portret te ma ken van die dorpsgemeenschap. Het hele gemeentebestuur stond die dag pontifi caal aangetreden. De fanfare had zelfs vrijaf genomen. Maar er kwam niemand opdraven. Wij wisten van niets." te maken. „Het is natuurlijk ver schrikkelijk tragisch dat de schilderijen honderd jaar na zijn dood zoveel opbrengen en dat er zelfs stickers, petjes en stropdas sen van Vincent worden ge maakt. Natuurlijk zijn ook wij onderdeel van die kermis, maar ik denk dat we de figuur van Van Gogh met gepaste eerbied heb ben behandeld. We hebben geen cliché-held van hem gemaakt. Geestelijk bezat hij weliswaar een enorme rijkdom, maar hij kon ook volkomen onredelijk zijn en dat wordt ook getooijd." Groot publiek 'Langs de kant van de weg' voor een groot publiek gemaakt. De hoofdrolspeler verwacht dat me nigeen de serie - mede gelet op de huidige 'Van Gogh-mania' - bij zonder aangrijpend zal vinden. „Het is ongelooflijk dat hij des tijds nooit een schilderij heeft verkocht. Dat de mensen niet za gen wat hij wilde vertellen, wat hij met zijn schilderijen bedoel de." Hoewel hij het een fantasti sche ervaring vond in een derge lijke grootschalige televisiepro- duktie mee te spelen, wil Ids van der Krieke (binnenkort ook te zien in een bijrolletje in de film 'Hans de Wit gaat in de ontwik kelingshulp) niet spreken van een droomdebuut. „Ik ben niet iemand die hier altijd van ge droomd heeft en zie het ook niet als een grote doorbraak. Ik ga ge woon door met mijn studie en zie wel wat er gebeurt." AMSTERDAM (ANP) - Pro ducent Joop van den Ende heeft geen enkele belangstel ling voor de IJ-oevers als ves tigingsplaats voor een nieuw theater. Dat heeft zijn woord voerder en partner in het thea terproject B. Wesly uit Maast richt desgevraagd meege deeld. "Het IJ-oever-project is een onderneming die zich uit strekt over vele jaren en wij hebben er geen enkele be hoefte aan een theater neer te zetten in de bouwput", aldus Wesly. Die ondubbelzinnige uit spraak betekent zo goed als zeker dat het theater aan de neus van Amsterdam voorbij gaat. Van den Ende gaf de voorkeur aan bouw op het ter rein van de Heineken Brou werij aan de Stadshouderska- de in de wijk De Pijp. De on derhandelingen daarover tus sen Heineken, de stadsdeel raad De Pijp en de Hollandse Beton Maatschappij - die een plan had ingediend waarvan het theater deel uitmaakte - liepen onlangs echter stuk op de hoge grondprijzen. De fractie van D66 in de Amsterdamse gemeenteraad wil nu dat het Amsterdamse college zijn in november 1989 gedane beloften gestand doet en "welwillende medewer king zal verlenen" bij het vin den van een geschikte lokatie op de toekomstige toplokatie van de hoofdstad, de IJ-oe vers. Het college had in no vember al opgemerkt een plaats aan de westkant van het Centraal Station voor ogen te hebben "voor deze be langrijkste publiekstrekker die voor de gewenste leven digheid kan zorgen". Volgens Wesly kan Amsterdam die plannen beter uit het hoofd zetten. Het gerucht dat Van den Ende de onderhandelingen in De Pijp met opzet heeft laten mislukken wegens geldge brek, verwijst Wesly naar het land der fabelen. "Dat verhaal is in de wereld gekomen naar aanleiding van het fiasco met TV 10. Maar daar is Van den Ende nooit aandeelhouder van geweest. Hij heeft nu een goed contract met Veronique afgesloten als producent van programma's. Er is geen spra ke van geldproblemen. Daar heb ik me terdege van verze kerd, anders was ik zelf nooit met Van den Ende in zee ge gaan". De Oostenrijkse spoorwegen proberen via het zogenaamde Hannibal-project te bevorde ren dat steeds meer vervoer over de Alpen plaats heeft via railvervoer in plaats van met vrachtwagens. Daarom had de Oostenrijkse NS als blikvanger deze olifant gecharterd voor een congres in Brussel waar over transport in Europa werd gesproken. (foto epa) Zes talen zwijgen Oezbeekse en Sloveense luiste raars hoeven na 1 april niet meer af te stemmen op Voice of Ameri ca, de 43-talige radio-omroep van de Amerikaanse regering. Tegen die tijd zullen de uitzendingen in hun taal zijn geschrapt, evenals die in het Turks, Grieks, Laoti- aans en Swahili. Deze maatregel zal, tezamen met het ontslag van 57 werkne mers, een bezuiniging van 5,8 mil- joen gulden moeten opleveren. "Dit is de treurigste dag van mijn carrière", zei directeur Richard Carlson donderdag tegen het per soneel van VoA. "Wat de stoor zenders van de Sovjetunie in 30 jaar niet is gelukt, doen we nu onszelf aan." Sinds 1987 heeft VoA vijf kan toren in de Verenigde Staten en daarbuiten moeten sluiten en meer dan 200 mensen moeten ontslaan. De begroting voor 1991 zal 348 miljoen gulden bedragen, zo blijkt uit de cijfers die deze week aan het Congres zijn voor gelegd. 'Collaborateur' Een 23-jarige Palestijn die zich bij een spelprogramma op de Israëli sche televisie ten onrechte voor jood uitgaf is door de Israëlische justitie drie dagen achter slot en grendel gezet. De jongeman wordt nu door zijn joodse vrienden gemeden. Maar hij kan zich ook niet meer vertonen in zijn Arabische woon wijk in Jeruzalem, omdat hij daar na zijn escapade wordt be schouwd als een collaborateur en, nadat zijn auto al is vernield, voor zijn leven moet vrezen. De Palestijn, die vloeiend He breeuws spreekt, presenteerde zich in het programma, waarin mannen en vrouwen met elkaar in contact worden gebracht, met de verzonnen achternaam Wolfs- on. Hij zei tot zijn daad te zijn ge komen omdat hij als beginnend acteur meer bekendheid wilde krijgen en ook graag een relatie wilde beginnen met een joods meisje. gr Mosm mmT mm WÊ7ÏFAJ KÖ/M6N mRmffiïCHC MAMlMO... WM Mtv-mmó- /M6/V KONNOAJ êm LWóbm- Z5AJ. - ik zou mm m mmmmm imsrami mm.pjrióm w óvzap MPTupr sifóm Al MR VRIJ Vtmwêimctt mmm

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20