LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov wil meer partijen NODIG! 'Geen ruilharten meer voor mensen ouder dan 55 jaar' 2 Grote protestactie van ambtenaren voor vijf procent ZUURKOOL EN ZUURKOOLSPEK Vernietigend rapport VS over China DRUKKERIJ DELTABACH Leidende rol centraal op partijcongres Sijbrands ziek cn Zuurkoolspek, Twaalf doden bij aanslag op Israëlische bus Egypte Overvallers beroven Leidse NMB-filiaal na rammen gebouw MAANDAG 5 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39157 Prijs fl. 1,35 Communistische SED heet nu PDS DEN HAAG (GPD/ANP) - Mensen boven de 55 jaar komen in principe niet meer in aanmerking voor een harttransplantatie. Hetzelfde geldt voor mensen die psychisch niet sta biel zijn zoals verslaafden, voor hen die ernstige andere ziekten hebben of niet goed in staat zijn met de art- Dit zei prof. Huismans, hartchi- rug bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden, gisteren voor de AVRO- radio. Hij is mede-opsteller van het nog vertrouwelijke rapport 'Proto col Harttransplantaties' dat is ge maakt in opdracht van het ministe rie van WVC. Huismans zei dat een leeftijds grens is opgenomen omdat anders bij heel veel patiënten valse hoop zou ontstaan. „Ook de beste kandi daten zouden dan niet meer de kans hebben om een ruilhart te krijgen. Daarmee doe je dan weer een groep patiënten tekort". Het beschikbare aantal ruilharten is veel te klein om iedereen die daar voor in aanmerking komt van een 'nieuw' hart te voorzien. In 1988 wa ren er bijvoorbeeld maar 59 'ruilhar ten' terwijl 300 mensen voor een harttransplantatie in aanmerking kwamen. Daarom moet er geselec teerd worden. Vorig jaar ontstond grote op schudding omdat mensen die het Nederlands niet goed beheersen, zouden worden uitgesloten. Dit taaicriterium staat nu niet in het protocol, maar de ontvanger van een ruilhart moet wel in staat zijn goed met de artsen te communice- De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) is tegen het hanteren van een absolute leeftijds grens voor harttransplantaties. De VNZ vindt het toepassen van zo'n. grens als belangrijkste criterium discriminerend voor de betrokken patiënten. Bij de vraag of iemand in aanmerking komt voor een dergelij ke zware ingreep moet weliswaar ook de leeftijd worden betrokken maar volgens de VNZ dient de con ditie van de patiënt doorslaggevend te zijn. De Stichting Nederlandse Hart patiënten heeft de leeftijdsgrens al absoluut onaanvaardbaar ge noemd. De Nederlandse Hartstich ting heeft er wel begrip voor, al vindt ze dat operatieteams ,in rede lijkheid' moeten kunnen afwijken van eventuele regels. De Nederlandse Hartstichting heeft er, gezien het tekort aan do norharten, begrip voor dat er crite ria moeten worden opgesteld. Vol gens directeur dr. W. Stiggelbout moeten eventuele regels echter niet te streng zijn en zijn de criteria niet meer dan lapmiddelen. „Er is een politieke oplossing in de vorm van een transplantatiewet noodzakelijk. Die moet er nu zo snel mogelijk ko- BERLIJN (AP) - De Oostduitse communistische partij SED- PDS heeft in het weekeinde be sloten om de oude benaming SED geheel te laten vallen en alleen als PDS, Partij van het Democratisch Socialisme, ver der te gaan. Ook stort de partij een deel van de partijfondsen, 3 miljard Ost-mark, in de staats kas "omdat het land die steun wel kan gebruiken". Volgens het officiële persbu reau ADN is het grootste deel van het geld afkomstig uit lid maatschapsbijdragen en van de opbrengsten van bedrijven. De partij probeert zo om voor de verkiezingen van 18 maart een beter imago op te bouwen. De (SED-)PDS-regering van pre mier Hans Modrow wordt alge meen verantwoordelijk gehou den voor de economische malai se in het land. In West-Duitsland wordt in tussen druk gedebatteerd over de manier waarop de DDR eco nomisch geholpen moet wor den. Tijdens de ontmoeting tus sen de Westduitse bondskanse lier Helmut Kohl en de Oost duitse premier Modrow in de Zwitserse plaats Davos hebben de twee bewindslieden plannen besproken voor Westduitse nood-hulp tot aan de verkiezin gen. Rechten van de mens massaal geschonden WASHINGTON (GPD) - Sinds de bloedige onlusten op het Tianan- men-plein in Peking hebben de Chi nese autoriteiten vrijwel alle inter nationaal erkende mensenrechten geschonden. Dat staat in een rap port van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken. Het rap port, dat is bestemd voor het Ameri kaanse Congres, wordt op 21 febru ari openbaar gemaakt. Maar grote stukken zijn het afgelopen week einde uitgelekt. In onomwonden bewoordingen zegt het rapport dat het met de men senrechten in China buitengewoon droevig is gesteld. De autoriteiten worden er onder meer beschuldigd van dat het neerslaan van de stu dentenonlusten honderden, zo niet duizenden mensen het leven heeft gekost en dat na de onlusten in tal van huizen, universiteiten en fabrie ken invallen zijn gedaan waarbij hervormingsgezinde Chinezen wer den gearresteerd en gevangengezet, vaak zonder dat familieleden op de hoogte werden gebracht. Grote aantallen Chinezen die werden verdacht van "contra-revo lutionaire activiteiten" zijn volgens het rapport na martelingen en ge heime processen geëxecuteerd. In Tibet zijn het afgelopen jaar ve le tientallen monniken en hun me destanders door paramilitaire een heden omgebracht. In de provincie Gansu zijn vorig jaar 731 mensen met een laag IQ gesteriliseerd. Daarmee werd voldaan aan een lo kale wet die het mensen met geeste lijke handicaps verbiedt kinderen te krijgen. De regering wil die wet landelijk maken. Het rapport schrijft verder onder meer dat van persvrijheid geen enkele sprake is en dat de Chinese regering conse quent weigert met buitenlandse re geringen en organisaties over men senrechten te praten. De harde toon van het rapport is verrassend, omdat de Amerikaanse president Bush de afgelopen maan den zijn uiterste best heeft gedaan de deur naar China open te krijgen. Daarbij is hij in de ogen van een gro te meerderheid van de Amerikanen veel te lankmoedig geweest. Het rapport brengt de regering- Bush ongetwijfeld in aanvaring met Peking, waar opmerkingen over de mensenrechten gewoonlijk als 'in menging in binnenlandse aangele genheden' worden a Zonnige perioden Perioden met zon en droog. Minimum temperatuur omstreeks 6 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 11 graden. Vrij krachtige zuidelijke wind. Aan de kust in de loop van de dag toenemend tot hard. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Eerst af en toe regen en tijdelijk veel wind. Middagtcmpc- ratuur dalend van rond 11 naar onge- Dinsdag 6 februari i op: 08.13 uur, zon onder: 17.36 uur; an op: 13.24 uur, maan onder: 06.28 22 PAGINA'S Geen openbaar vervoer in hoofdstad LEIDEN/AMSTERDAM (ANP/GPD) Tienduizenden amb tenaren uit heel Nederland hebben vanmiddag op de Dam in Amster dam geprotesteerd tegen minister Dales (binnenlandse zaken). Zij ei sen 5 procent voor verbetering van arbeidsvoorwaarden, waarvan de helft voor loonsverhoging. Dales wil niet verder gaan dan 2,5 procent in totaal. Om de protestactie te on dersteunen, staken de werknemers van het Gemeente Vervoer Bedrijf Amsterdam vandaag de hele dag. "Het is toch te gek dat na tien jaar bezuinigingen, afknijpen en korten ook dit kabinet denkt dat het voor een dubbeltje op de eerste rang kan zitten", aldus Cees Vrins vanmid dag namens drie centrales van over heidspersoneel. Hij wees erop de ambtenaren geen zin hebben nog een jaar te wachten op een ruimer loonbod van minister Dales. Vrins stelde dat het goed gaat in Nederland en dat het bedrijfsleven winsten maakt. Zijn collega Van der Hoek van het Ambtenarencentrum: AMERSFOORT (ANP) - De vierde partij uit de damtweekamp om de wereldtitel tussen de Sovjetrussi- sche titelhouder Tsjizjov en de Ne derlander Sijbrands is vandaag uit gesteld. De uitdager meldde zich ziek. Wanneer de partij wordt ge speeld, is nog onzeker. Morgen staat een rustdag op het programma. De stand in de tweekamp is 4-2 in het voordeel van de Nederlander. "Vakbonden in het bedrijfsleven weten dit vertaald te krijgen in klin kende munt. In de groot-metaal is 'een cao tot stand gekomen, die voor 1990 een loonsverhoging omvat van bijna 4 procent. En wat biedt me vrouw Dales u? Tot nu toe niet meer dan 1,5 a 2 procent, niet eens genoeg om de gevolgen van de inflatie te niet te doen". Werknemers van het GVB Am sterdam besloten vanmorgen de ac tie te ondersteunen door tram, me tro en bus 24 uur lang niet uit te rij den. De meeste forenzen reageer den gelaten en bereikten hun be stemming per voet, fiets of met de taxi. Van een verkeerschaos was vanmorgen, ook in de ochtendspits, geen sprake. Volgens een woord voerder van de Amsterdamse poli tie hebben de meeste mensen tijdig voor alternatief vervoer kunnen zorgen, omdat de staking zaterdag al was aangekondigd. Overigens na men medewerkers van andere ge meentelijke diensten in de hoofd stad de actie van het GVB vanmor gen over en staakten ook. Als ge volg daarvan werden vanmiddag geen fout geparkeerde auto's weg gesleept. Vanuit Leiden vertrokken van morgen 127 ambtenaren om aan de protestactie deel te nemen. Maar volgens een woordvoerder kwamen daardoor geen werkzaamheden stil te liggen: "Bij alle diensten zijn nog genoeg mensen aanwezig om de za ken af te handelen". Bij het ophalen van vuilnis in Leiden zijn uitzend krachten en medewerkers van de Zijlbedrijven (voormalige sociale werkplaats) ingezet. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding C(1 Zuurkool, /IQ naturel, pak 500 g zonder zwoerd, vacuüm verpakt, QQ 100 gram 12% 's Lands grootste kruidenierblijft op de kleintjes letten. albert heijn MOSKOU (Rtr/AFP/AP) Het Centraal Comité is vanmorgen achter gesloten deuren be gonnen aan een van de belangrijkste bijeenkomsten uit het bestaan van de communisti sche partij. Partijleider Michail Gorbatsjov heeft dit weekeinde duidelijk gemaakt dat de leidende rol van de partij uit de grondwet moet verdwijnen. TEL AVIV (GPD/AP/AFP/Rtr) - De aanslag gisteren op een Israëli sche toeristenbus bij Ismaila in Egypte is opgeëist door een tot nu toe onbekende Egyptische guerril lagroep. Bij de aanslag vonden 8 mensen direct de dood, nog eens 4 van de 21 gewonden stierven later. De bus was met 31 Israëlische passagiers en een Egyptische reis leider op weg van de stad Rafah in de Sinaïwoestijn aan de Israelisch- Egyptische grens naar Cairo. Ruim 60 kilometer ten oosten van Cairo werd de Egyptische buschauffeur, een van de doden, tot stoppen ge dwongen. Twee mannen sprongen uit een auto en openden het vuur met automatische wapens en gooi den 4 handgranaten in de bus waar van er 2 ontploften. De aanvallers wisten te ontkomen. De "Organisatie voor de verdedi ging van de onderdrukten in Egyp tische gevangenissen" liet een in ternationaal persbureau in Cairo te lefonisch weten dat de aanslag was gepleegd omdat de Egyptische pre sident Mubarak verantwoordelijk is voor martelingen in de gevangenis sen. Mubarak stelde in een verkla ring echter dat de aanslag gericht was tegen het vredesproces in het Midden-Oosten. Hij veroordeelde de aanslag als een daad van mon sterlijke agressie. Radicale islamitische fundamen talisten beweren dat hun sympathi santen de laatste jaren systematisch door de Egyptische veiligheidstroe pen worden opgepakt en vervol gens worden gemarteld. Ook men- senrechtengroeperingen hebben hiervan melding gemaakt. De Egyptische regering ontkent de be schuldigingen. Mubarak benadrukte in een tele foontje aan de Israëlische premier Shamir 'dat niets het vredesproces ooit in de weg mag staan en dat de aanslag een aansporing zou moeten zijn om een definitieve regeling voor het Arabisch-Israëlische con flict te bereiken' Shamir zei Mu barak dat er pas zicht is op vrede in het Midden-Oosten als het terroris me is uitgeroeid. LEIDEN - Twee mannen hebben vanmorgen rond kwart over negen de NMB-bank aan het Leidse Vijf Meiplein overvallen. Ze ramden de bank met een auto, namen geldcas- settes mee en gingen er vandoor in een andere auto. De bankovervallers kwamen met grote snelheid het Vijf Meiplein op rijden. Ze gingen recht af op de ruimte waarin drie NMB-medewer- kers net begonnen waren met het tellen van de inhoud van de geldcas- settes die het afgelopen weekeinde in de nachtkluis waren gestopt. De drie medewerkers zagen de auto op zich afkomen en maakten zich on middellijk uit de voeten. Nadat de auto de gevel had ge- 'ramd, stapten twee mannen uit. Een voorbijganger, die vroeg wat ze aan het doen waren, kreeg een vuurwa pen onder de neus gedrukt. De overvallers betraden de ruim te met de geldcassettes en namen er een aantal mee. Met een andere auto sloegen ze op de vlucht. Deze auto is later teruggevonden in de Lieven de Keystraat, vlakbij het Vijf Meiplein. De politie gaat er vanuit dat de da ders daar weer in een andere auto zijn gestapt. Vanaf dat moment ont breekt elk spoor. Hoeveel cassettes de meenamen is op dit moment nog onduidelijk. De cassettes worden in de nachtkluis gestopt door winke liers. Elke maandagmorgen wordt de inhoud geteld. Omdat een aantal dichte cassettes is meegenomen, is ook onbekend hoeveel de buit be draagt. Hoewel onmiddellijk de alarm knop werd ingedrukt en de politie binnen drie minuten ter plaatse was, konden de daders ontkomen. Volgens politiewoordvoerder Graveland nam de hele overval nog geen minuut in beslag. De banken in Leiden Zuid-West zijn de laatste jaren herhaaldelijk het doelwit geweest van overval lers. De nadruk lag steeds op de Nutsspaarbank waar in 1987 ook werd gepoogd de bank binnen te rij den. Dat mislukte toen, omdat de auto niet stevig genoeg was. De muur bleef zelfs vrijwel onbescha digd. Treinreizigers die op Amsterdam Centraal arriveerden moesten van ochtend lopend hun doel in de hoofd stad zien te bereiken omdat het hele openbaar vervoer plat lag ter on dersteuning van de ambtenarenac- ties. (foto anp) Kip mishandeld HILLEGOM - Twee jongens van 10 en 12 jaar oud hebben za terdag in Hillegóm een kip met benzine overgoten en vervol gens in brand gestoken. Eerder had het tweetal gepoogd het beest te verdrinken, maar dat was niet gelukt. De kip was door de twee jeugdige Hillegommers uit een hok van de voormalige tuinbouwschool gehaald. Tegen de twee is proces-verbaal opge maakt wegens dierenmishande ling. In een ontmoeting met mijnwer kers afgelopen vrijdag, waarvan de partij krant Pravda vandaag een ver slag publiceerde, zei Gorbatsjov dat "de communistische partij geen aanspraak maakt op een monopo lie, en bereid is tot een politieke dia loog met allen die een vernieuwing van de socialistische samenleving voorstaan". Radio Moskou meldde zaterdag dat Gorbatsjov een voorstel van het 'platform', een groep hervormings gezinde partijleden, voor invoering van een meerpartijenstelsel zal ver dedigen. Gorbatsjov zei vrijdag ver hitte debatten op het plenum te ver wachten: "Ik geloof dat we steun zullen krijgen, al zullen er zeer waarschijnlijk kritische opmerkin gen worden gemaakt". Het Centraal Comité praat verder over een nieuwe topstructuur, waarbij de omvang van het Comité wordt beperkt tot 200 leden (nu 251). Ook staan de verkiezing op het programma van een voorzitter en twee vice-voorzitters en de vorming van een 'politiek uitvoerend comi té'. Dat zal bestaan uit vertegen woordigers van de communistische partijen van alle vijftien Sovjetre publieken. Het komt in de plaats van het huidige Politburo, dat vrij wel alleen uit Slaven bestaat. De voorstellen voor een nieuwe topstructuur vormen wellicht de verklaring voor het bericht van vo rige week dat Gorbatsjov wil aftre den als secretaris-generaal. Het ziet er nu naar uit dat hij partijleider blijft, maar dan als voorzitter met twee vice-voorzitters naast zich. Om de vrede in de partij te bewaren zou den zowel de conservatieven als de hervormers een vice-voorzitter mo gen leveren. De conservatief wordt waarschijnlijk Gorbatsjovs belang rijkste tegenspeler Jegor Ligatsjov, voor de hervormersplaats wordt Politburolid Aleksandr Jakovlev genoemd. Moskou overweegt het bijzonde re partijcongres, dat besluiten van het plenum moet bekrachtigen, te vervroegen naar april. Het werd eer der al vervroegd van voorjaar 1991 naar oktober dit jaar. (pagina 5: Massale betoging voor pe restrojka in Moskou) Beroepsmilitair stal voor 2 miljoen gulden DEN HAAG (ANP) - De Koninklij- ke Marechaussee heeft een 27-jarige beroepsmilitair aangehouden, die ervan wordt verdacht op de vliegba sis Gilze-Rijen goederen te hebben gestolen met een nieuwwaarde van 2 miljoen gulden. Werkzaam bij de luchtbewa- kingseenheid van de vliegbasis stal hij goederen variërend van een ra dar van een Starfighter-straaljager (nieuwwaarde 500.000, schroot waarde 1.000 gulden) tot helmen en potloden. De marechaussee sluit niet uit dat er nog meer arrestaties volgen. PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1