Leython ontdoet zich van rivaal Volendam Philidor stelt positie veilig Polen sterk in marathon Kei n kers meldt zich bij favorieten Innsbruck mssnm Menno Boelsma heeft beste papieren voor sprintploeg Sovjet-paar wint ijsclansen PAGINA 16 DO/ST SPORT MAANDAG 5 FEBRUARI 1990 LEIDEN Leython heeft een con current minder in de strijd om pro motie naar de eerste divisie. De Lei derdorpers rekenden afgelopen za terdag met 3-1 met Volendam af. In de derde divisie bleef NOVO met veel moeite Allides de baas en had Gemini geen kind aan Leython 2 (3- 0). De vrouwen van Gemini verlo ren de belangrijke wedtrijd tegen Allides (1-3), waardoor ze bijna niet meer kunnen ontkomen aan het spelen van degradatiewedstrijden. Leython staat door een 3-0 neder laag tegen AV'40 inmiddels acht punten achter op Be Fair. Leython had in Volendam een ge vaarlijke tegenstander, waarvan het de uitwedstrijd nog had verloren. Als gevolg van blessures en vakan ties beschikten de Leiderdorpers bovendien over slechts vijf basis spelers, aangevuld met Hans Broe- re uit het tweede. Leython nam in de eerste set een voorsprong, maar moest die aan het eind uit handen geven (12-15). Onder leiding van Broere zette de ploeg daarna een vernietigend offensief in dat uit mondde in setwinst: 15-6. Bij 6-0 in de volgende reeks gaf Leython ver volgens het initiatief weer uit han- Indoorrecords scherper gesteld STUTTGART (ANP) - Danny Eve rett zorgde gisteren voor een hoog tepunt tijdens het indoorgala van Stuttgart door het wereldrecord op de 400 meter scherper te stellen. De Amerikaan, die tijdens de Olympi sche Spelen van Seoul het zilver op deze afstand greep, liep 45,04 secon den. Nelli Cooman moest op de 60 me ter voor de tweede keer in twee we ken buigen voor de Oostduitse Sil- ke Moller. Cooman moest in de fina le één-honderdste seconde toege ven aan haar concurrente: 7,25 te gen 7,26 seconden. Natalia Sorokievskaja uit de Sov jetunie heeft zaterdag tijdens de na tionale indoor-kampioenschappen in Tsjeljabinsk het Europees record op de 5000 meter met ruim veertien seconden verbeterd. De dertigjarige atlete kwam uit op een tijd van 15 minuten en 48,34 seconden. Lyud- mila Narozhilenko heeft gisteren het wereldrecord op de zestig meter horden tweehonderdste seconde scherper gesteld. De atlete snelde naar een tijd van 7.71 seconden. den (7-12), maar Broere sleepte zijn ploeg er opnieuw doorheen: 16-14. Daarna had Leython tot genoegen van het publiek geen enkele moeite meer met Volendam: 15-6 (3-1). NOVO had meer moeite met Alli des dan het gezien de stand op de ranglijst had kunnen vermoeden. Met het grootste geluk van de we reld zette het in de tumultueuze slotfase van de eerste set een achter stand (9-12) om in winst (16-14). Net zo fortuinlijk maakte Allides gelijk: (15-13 na een 2-8 achterstand). Ook de derde set boeide van de eerste tot de laatste seconde: NOVO haalde grote achterstand (3-11) volle dig op (12-11), kwam met 13-14 ach ter, maar won met 17-15. Daarna hadden de Noordwijkers geen kind meer aan het jonge Allides: 15-5 (3- 1). Leython 2 kon zonder Don van Hal, Niels van Weeren en Renee Leeflang streekgenoot Gemini nau welijks partij bieden. De Voorscho tenaren serveerden goed op de zwakke plekken van de tegenpartij en hadden geen moeite met de fa lende buitenaanval van Leython. Ondanks het commentaar van John Groen op de leiding verloren de Lei derdorpers met 15-10,15-10, 15-9. In de promotieklasse is Punch voor VCS doorgaans een 'angst- gegner'. Maar zelfs zonder spelver deler Hans Geerlings bleek VCS in Delft ditmaal niets te vrezen te heb ben. Na drie kwartier was het 3-0 (15-10,15-6,15-0). In een zeer slechte wedtsrijd verloor NOVO 2 met 3-0 van Kalinko. Het miste Jan Voort man en speelde met de invallers Ni co Turnhout en Hans van Capelle. In de eerste set liep het nog uit naar een 13-9 voorsprong, maar kon het niet afmaken 13-15). In de volgende sets ging het steeds slechter: 12-15, 1-1-15. Donar werd volledig wegge- serveerd door VOY. De Leidenaars passten veel over het net, serveer den vaak uit en in de verdediging schoten alle ballen de verkeerde kant op. Alleen in de derde set kreeg Donar greep op de wedstrijd (13-4), maar trok toch nog aan het kortste eind (2-15, 7-15, 13-15). Ley thon 3 verrichtte een huzarenstuk je. Tegen nummer twee IJsselvo- gels wonnen de geconcentreerd spelende Leiderdorpers dankzij hun moeilijke services de eerste set met 15-8. Door een foutieve opstel ling raakte het daarna twee sets in de problemen (3-15, 2-15) voor het zichzelf hervond. Tijdig wisselen en time-outs aanvragen brachten Ley thon de winst: 16-14, 15-13 (3-2). Gemini 2 stelde zijn aanhang da nig teleur door uit bij Super Span ning zelfs geen set te winnen. Dat betekende voor het onderaanstaan- de Super de tweede overwinning van het seizoen (3-0). LUSV leek voor een verrassing te zorgen. Te gen kampioenskandidaat Agon startten de studenten met een fris spelletje. Dankzij een goede pass en veel combinaties liep het team uit naar 14-7. Ondanks een inlooppo ging van Agon won LUSV met 15- 13, maar in de volgende sets buitte Agon de zwakke plekken van de studenten uit: 15-12, 15-8, 15-2 (3-1). Vrouwen Gemini begon goed tegen Allides. Het overdonderde de tegenstander met 15-3. Alliddes sloeg terug met tien punten op rij. Bij de vrouwen uit Voorschoten knapte er toen iets: de organisatie zakte in elkaar en wanorde was troef. Coach van Nier- op probeèrde van alles via wissels met speelsters uit het tweede (Petra van Wissen ontbrak nog steeds), maar niets hielp. Met 10-15, 7-15, 5- 15 ging Gemini volledig ten onder en voor het behoud van het tweede- divisieschap moet steeds meer wor den gevreesd. Leython draaide zeker in de eer ste twee sets niet slecht tegen tegen AV'40. In de tweede reeks stonden de vrouwen uit Leiderdorp zelfs met 9-6 voor, maar enkele fouten de den de ploeg de das om. Een te smalle basis Leython op. Gevoegd bij de plaatsballen van AV'40 lever de dat een overigens eervolle neder laag op: 11-15,13-15, 8-15. Arine van Vliet verving Inge Smits (rugbles sure). In de promotieklasse begon WW uitstekend tegen Orion: 2-0 (16-14, 15-4). Het inbrengen van de twee bankzitsters verstoorde daarna ech ter het ritme, waardoor de wedstrijd alsnog verloren ging: 8-15, 11-15,11- 15 (2-3). Het als derde geklasseerde Gemini 2 bestreed koploper SVC vijf sets lang. De ploeg uit Voor schoten dong nadrukkelijk naar de koppositie (2-0). SVC kon het tij in de derde set echter keren en won uiteindelijk met 3-2 (15-13 in de laatste set). Daarmee verspeelde het slechts één punt. Gemini 3 behaal de een zeer eenvoudige zege op Tor nado (15-7, 15-9, 15-10. Door zwakke passes te compenseren met extra aanvalskracht kwam het weer een stap dichter bij de tweede plaats. Acco/DOS 2 kon alleen in de eerste set gelijke tred houden met NOVO (16-14). Daarna toonden de Noord- wijksen zich een stuk sterker: 15-1, 15-7, 15-4. Het is niet geheel duidelijk of de kopgroep van lopers in de midwintermarathon op weg is naar de Apenheul of paleis Het Loo. De Polen Jacek Konieczny en Maria Kawiorska passeerden als eersten de eindstreepin Apel doorn. (foto ANP) APELDOORN (ANP) - Met Jacek Konieczny en Maria Kawiorska heeft de zeventiende editie van de Midwintermarathon in Apeldoorn winnaars uit Polen gekregen. Het qua natuurschoon fraaie, maar zwa re parkoers door de bosrijke omge ving rond Apeldoorn, stelde zater dag door de voortdurende regen nog strengere eisen dan gewoonlijk aan de bijna duizend deelnemers. Jacek Konieczny trok zich van de abominabele omstandigheden wei nig aan. De 31-jarige werkloze auto monteur uit Poznan kwam na een solo van dertig kilometer na 2 uur 22 minuten en 57 seconden over de eindstreep. „Natuurlijk ben ik blij met deze overwinning. Het was de zwaarste marathon van de 24 die ik heb gelopen." De Oosteuropeaan, die een uit 1986 daterend persoonlijk record van 2.13.39 heeft, nam na twaalf ki lometer alleen de leiding. Onver droten doormalend in hetzelfde rit me en nauwelijks verzwakkend, ook niet in de laatste zware kilome ters, kwam hij met ruim twee minu ten voorsprong door de finish. Zijn landgenoot Zbigniew Siemaszko liep in de laatste honderd meter naar de tweede plaats, voor de Ne derlandse veteraan Kees van Dom- mele. Nadat hij de vroege vluchter Wim van Gemert had ingehaald, ging Ko nieczny meteen door. Hij bouwde snel een voorsprong op. De enige vraag was of hij solo de strijd met de elementen zou volhouden. Halverwege had Konieczny een voorsprong van 1 minuut en 45 se conden. Op dat moment ging de plaatselijke favoriet Cees Kraaye- vëld alleen op jacht naar de koplo per. Kraayeveld moest zijn inspan ningen echter duur betalen. Op het lange rechte stuk naar de Julianato- ren, zo rond het 35 kilometer punt, voelde Kraayeveld zijn krachten wegvloeien. Hij werd ingelopen door Van Dommele, die lange tijd een groepje van vijf achtervolgers, de broers Zbigniew en Jerzy Sie maszko, de „onmogelijk" lopende Roemeen Brinaru en de Nederlan der Frans Smit. had geleid. Kraaye veld zakte steeds verder weg en ein digde uiteindelijk als negende. Van Dommele. die na 32 kilome ter na een val op het gladde wegdek forse ontvellingen aan de handen en armen had opgelopen, kon in de slotfase geen weerstand bieden aan de lange Pool. De loper uit Vijfhui zen eindigde als derde, een plaats hoger dan in 1989. Hij was bijna twee minuten sneller dan eert jaar geleden. Maria Kawiorska zag haar tweede achtereenvolgende zege in Apel doorn geen moment bedreigd. De Poolse atlete was ondanks de slech te weersomstandigheden in 2.51.09 bijna drieeneenhalve minuut snel ler dan in 1989. Haar naaste concur rente, de Westduitse Angelika Bott- cher, verloor als tweede vrouw bij na tien minuten op Kawiorska. De mini-marathon over 18,6 kilo meter werd bij de mannen beslist in een eindsprint tussen de Hongaar Sagy en de Nederlander Van Vlaan deren. Australië palet meeste medailles van Gemenebest AUCKLAND (RTR/AFP) - Austra lië heeft in de tien dagen durende Gemenebest Spelen in Auckland de grootste oogst binnengehaald. Toen koningin Elizabeth zaterdagnacht het evenement gesloten verklaarde had de Australische ploeg 162 me dailles ingepalmd, waarvan 52 keer goud en 54 keer zilver. Australië had dat vooral te dan ken aan de goede prestaties van de zwemmers. Engeland werd tweede met 129 medailles (47 keer goud), de derde plaats was voor Canada met 112 medailles (35 keer goud). Op de slotdag greep de Engelse atleet Peter Elliott, die lang in de schaduw stond van Coe, Ovett en Cram, het goud op de 1500 meter. De 27-jarige Elliott had alleen in de slotfase tegenstand te dulden van de Kenyaan Wilfried Kirochi, die seconde, ofwel circa tien meter, te kort kwam: 3.33,39 tegen 3.34,41. Na afloop vroeg Elliott aan de 38- jarige Nieuwzeelander Steve Wal ker hem te vergezellen in de ereron- de langs de 35.000 toeschouwers. Walker, altijd opvallend met zijn wapperende haren en krachtig ogende lichaam, had zojuist zijn laatste grote race voor de Nieuwzee- landse ploeg gelopen. Het werd een deceptie, want Walker kwam ten val na een ongecontroleerde beweging van de Australiër Pat Scammell. Walker krabbelde overeind maar kon de laatste plaats niet meer ont lopen. „Dit was een van de grootste teleurstellingen van mijn lange loopbaan. Op deze manier wilde ik geen afscheid nemen", aldus Wal ker. De Engelse speerwerper Steve Backley liet een geweldige serie zien met vijf geldige worpen boven de tachtig meter. Het hoogtepunt was 86,02 meter. „Dit was waar schijnlijk mijn beste serie tot nu toe", glunderde Backley. Marios Hadjiandreou werd de eerste Cyprioot in de historie van de Gemenebest Spelen, die goud won op een atletiek-onderdeel. Hij won het hinkstapspringen met 16,95 me ter, twee centimeter verder dan de Engelse favoriet Jonathan Edwards. LEIDEN Aart Stigter heeft za terdag de Souburg Cross in Al- blasserdam op zijn naam gschre- ven. De atleet van AAV'36, die zich door het zware, blubberige parcours niet van de wijs liet brengen, bouwde halverwege de eerste ronde een kleine voor sprong uit op de achtervolgers. Onder die achtervolgers bevond zich onder anderen Leidenaar Han Kulker (Bataven), die uitein delijk als zesde eindigde. Jan Dirk Hazeleger (HRR) wqn in Uithoorn de tien Engelse mijl. Hazeleger, die het niet van eind- Zesde plaats Han Kulker in Alblasserdain spurts moet hebben, besloot gis teren zijn tactiek te wijzigen. De Katwijker startte daarom sneller dan gewoonlijk en liet de tegen standers meteen het nakijken. Zijn tijd .van 51.02 bleek een nieuw persoonlijk record op.deze afstand. Arie van Tol (Bataven) werd in Uithoorn derde bij de ve teranen in 57.18. Dirk Maassen van de Brink (AV Holland) heeft bij de veteranen geen tegenstand op snelwandel- gebied. Dit bleek gisteren weer overduidelijk tijdens de vijfde wedstrijd van de winterserie te Rotterdam, waar Maassen van de Brink overtuigend eerste werd na tien kilometer te hebben afge legd. Zijn tijd bedroeg 50.51,3 en deze kon worden bijgeschreven op het lijstje 'winterserie-over- winningen' van de Leidenaar. LEIDEN Op het moment dat het er echt op aankomt blijken de scha kers van Philidor het nog altijd te kunnen. In een cruciale wedstrijd, die de kwalificatie 'vierpuntenduel' niet misstond stelde Philidor zater dag het hoofdklasserschap voor een jaar weer redelijk veilig. Danzkij een 6 1/2-3 1/2 overwinning op de reserves van Volmac 2 lieten de Lei denaars in deze zesde ronde van de landelijke KNSB-competitie niets aan het toeval over. Kind van de re kening lijken nu in, met nog drie ronden te gaan, Utrecht, het gesla gen Volmac 2 en eventueel het ver zwakte Watergraafsmeer te worden. Philidor zal echter met nog een zwaar programma voor de boeg de concurrentie niet geheel uit het oog mogen verliezen. In de hoofdklasse zette ondertus sen Volmac de kampioensrace on verminderd voort. Ditmaal moest De Variant er met een voorlopige 2- 7 nederlaag aan geloven. De Leidse inbreng was ditmaal overtuigend, mede dankzij een fraaie zege van Jeroen Piket op Albert Blees. Ook Marcel Piket en Rinie Kuijf teken den echter voor goede winstpartij- en, terwijl John van der Wiel met de nodige moeite Gert-Jan de Boer be dwong. Het Hilversumse HSG wierp tegen SMB de Polgar-zusjes maar weer eens in de strijd. De 2 1/2 - 7 1/2 overwinning stemde daarbij op zichzelf tot volle tevredenheid, maar de inbreng van de Polgars bleef met een score van 1 1/2 uit 3 aan de magere kant. Wel deed Ju dith Polgar haar plicht via eee zege op Jeroen Vanheste. De kansen van Philidor hingen tegen Volmac 2 een tijdlang aan een zijden draadje. Slechts twee partij en kenden daarbij een rustig ver loop. Han Janssen en Skoblikov deelden al na zeven zetten het punt. terwijl Henk van Maaren en Ad van der Berg er evenmin veel zin in had den en dit voorbeeld volgden. Dit nadat Van Maaren een openings nieuwtje van zijn oud-clubgenoot beheerst had opgevangen. Peter Gelpke ging op het kopbord in ijl tempo ten onder tegen de Belgische hoop Winants. Bij RAG de Graaff en Piet Bakker leek het vervolgens ook volledig spaak te lopen, maar tot Leids genoegen keerde het for tuin bij hen bijtijds. - Het geschutter van Rotterdam mer De Zeeuw, die tegen De Graaff een riante positie had opgebouwd, nam zelfs dermate vormen aan dat zijn opponent besloot een remise- aanbod te weigeren. De Graaff won vervolgens prompt. Piet Bakker wist tegen Bosman eveneens langs de rand van de afgrond te ontsnap pen en tekende kort daarop voor een vol punt: 3-2. Voor captain Joop Piket, nu vol vertrouwen in de goede afloop, vormden die ontwikkelingen het sein om met Kerkhoff de vrede te tekenen. Het bleek een juiste beslis sing, daar de marge inmiddels groot genoeg bleek. Weliswaar lieten Hans Kuijf en Coen Stehouwer hun respectievelijke tegenstanders Tim merman en Den Broeder nog met remise ontsnappen, maar de ande ren kweten zich ruimschoots van hun taak. Hein-Piet van der Spek rolde Quist namelijk soepeitjes op, een voorbeeld dat door topscorer Nico Kuijf ten koste van Westerveld werd gevolgd: 6 1/2-3 1/2. Een verzwakt LSG deelde in het duel van de sub-toppers uit de eer ste klasse B tegen het Witte Paard Sas van Gent met een 5-5 gelijkspel broederlijk de punten. Tegen de half Belgische formatie werd de Leidenaars een slechte start bijna fataal. Invaller Klaas Ragendijk was er als de kippen bij om een vlot remise-aanbod te accepteren, waar na echter Jan Tolenaar (die positio neel voordeel ten spijt een aanval van zijn opponent niet kon door staan) en Leon Konings (na een duel met wisselende kansen) de boot in gingen. Adriaan Clemens zorgde vervolgens voor een kenteirng in het tij, door de Belgische oud-kam pioen De Bruycker op een stevig pak slaag te trakteren: 2 1/2-1 1/2. Annemarie Benschop en Henk van Putten bleken aan licht voordeel onvoldoende te hebben om tot winst te komen. Zij zagen zich bei den door hun tegenstanders een half punt afgesnoept. Invaller Gerard Vink leek de sco re daarop gelijk te trekken, maar sprong in tijdnood volledig in de fout. waarmee LSG tegen een forse achterstand aankeek. Omdat Aad van Moorsel na een ingewikkeld du el de wind in de rug kreeg en Theun van der Vorm opponent Stein in een fraaie positionele pot van het bord schoof, mocht LSG op de valreep bij een 4 1/2 -4 1/2 score alsnog aan winst ruiken. Op het kopbord maakte namelijk Tom Wiley het Helmuth Cardon dermate lastig, dat diens lot geruime tijd aan een zijden draadje hing. Uiteindelijk kon de Leidse Zeeuw tegen de Britse Lei denaar nog juist met een remise ont snappen: 5-5. RUUD DOBBELAAR COLLALBO/INNSBRUCK (ANP) Gerard Kemkers heeft zich geschaard bij het kringetje van fa vorieten voor het wereldkampioenschap. Evenals drie weken geleden ging de meeste aandacht bij de generale repetities uit naar Johann Olav Koss, die bij wereldbekerwedstrijdèn zowel de 1500 als de 5000 meter opeiste. Ben van de Burg finishte zaterdag bij de wereldbekerwedstrijden in Inns bruck op de derde plaats op de 1500 meter. (toto ap> Oliemans ldopt Van Kempen WEISSENSEE (ANP) Een vrij anonieme schaatser, die zich in het KNSB-marathoncircuit weliswaar regelmatig liet zien. maar die zich toch niet echt met de top kon meten. Zó ongeveer schaatste Jan Olie mans (28) uit Aalsmeer tot voor kort mee in het peloton. In de aanloop naar dit seizoen had hij genoeg van die bescheiden rol. Een meer gedisciplineerde levenswijze en een intensievere training moesten tot een doorbraak leiden. Afgelopen zaterdag tijdens de twee de editie van de alternatieve Elfstedentocht in Oostenrijk dweilde de voormalige „meeloper" al zijn concurrenten van het kletsnatte ijs. In de slotfase glipte Oliemans uit een kopgroep van vijf man en reed solo naar de meet. De van 200 naar 150 kilometer ingekorte tocht werd op voorhand be stempeld als zeer zwaar. Zeker twaalf deelnemers achtten zich bij de start niet kansloos voor de eindzege. Die kandidaten bundelden zich na de zevende ronde in een vluchtgroep. Onder aanvoering van onder an deren Boon, Van Kempen, Kleine, Verduin en Oliemans ontwikkelde de kopgroep zoveel snelheid dat het peloton al na enkele kilometers in verslagen positie lag. Oliemans bleef aan het einde Van Kempen net Daarmee herhaalde de Noor de prestatie van Davos, een week voor de Europese titelstrijd. De tijden van Innsbruck (1.57,89) en Callalbo (6.53,32) waren echter van minder gehalte. De Italiaan Robert Sighel en de Oostenrijker Michael Had- schieff - in Innsbruck een plaatselij ke held - lijken onvoldoende pro gressie te hebben geboekt om toe te slaan. Eric Flaim, twee jaar geleden wereldkampioen, heeft dit seizoen buiten de hal in Calgary nog niets laten zien. Kemkers, die vorige week zijn plaats in de nationale schaatstop heroverde, bleef zondag in Collalbo op de 5000 meter alle landgenoten voor. In een zorgvuldig opgebouw de race gleed de Eeldenaar naar 6.54,00. Alleen Koss en diens land genoot Geir Karlstad waren iets sneller. Kemkers zag zijn tegenstan der Bart Veldkamp na 1100 meter vallen, waardoor de tijd van de noorderling mogelijk nog negatief beïnvloed werd. Over de 500 meter (39,27) en de 1500 meter (tiende in 2.00,64) was Kemkers content. Als een echt Piet je Precies meende hij dat er op de vijf kilometer nog wat slagen wa ren, die niet geheel aan zijn hoge standaard voldeden. Dat was niet af te lezen aan de rondetijden. „Er zijn weer een paar procentjes bij geko men", stelde Kemkers vast. Vorige week had hij zich getaxeerd op tachtig procent van de „oude Ge rard", waarnaar hij het begin van het seizoen zocht. Veldkamp heeft er de laatste we ken een handje van buitelingen te maken. Binnen een maand kwam de Europese kampioen („ik val nooit") met zijn neus op het ijs te recht. De val op een recht stuk in de Do lomieten (na NK allround Assen en de afstandskampioenschappen in Heerenveen) schreef Veldkamp toe aan gebrek aan concentratie. „Soms gaat het wat te makkelijk. Dan ga je schommelen, voor je het weet schiet er een schaats onderuit." Na zijn val heropende Veldkamp de jacht op Kemkers, kwam tot iets meer dan een seconde maar moest zijn inspanningen in de laatste ron den bekopen. Desondanks bleef Veldkamp on der de zeven-minutengrens. Even als Ben van der Burg en Thomas Bos, die op de 1156 meter boven zeeniveau gelegen vrijwel windstil le piste te snel openden. Voor de enige luchtstroming in de namid dag zorgde een opstijgend hef- schroefvliegtuig. In Innsbruck ligt dat anders. Twee weken voor het toernooi om het wereldkampioenschap leven er bij de toonaangevende schaatsers twijfels over de keuze van het aan- vangsuur. Om de televisie te gerie ven, begint de titelstrijd op de Olympische ijsbaan in Tirol om elf uur in de ochtend. Juist in de vroege middag kun nen de omstandigheden onder in vloed van de snel stijgende tempe ratuur en opkomende föhn vlot wis selen. De niet al te zeer met grote wedstrijden verwende ijsmeester blijkt aan die zachter wordende top laag weinig te kunnen veranderen. Een vrolijk zonnetje zou wel eens desastreus kunnen zijn. De Nederlandse mannencoach Ab Krook en zijn Noorse collega Hans-Trygve Kristiansen sugge reerden het aanvangstijdstip te ver schuiven naar vier uur 's middags. Het ligt in de lijn van de Internatio nale Schaat Unie te buigen voor het televisiegeld. Een eventuele actie van schaatsers en trainers is derhal ve tot mislukken gedoemd. De 1500-metertijden van zaterdag zijn dan ook moeilijk naar waarde te schatten. Na vier ritten was de daar naast ook nog smerige baan al danig aangeslagen. Binnen het uur steeg de temperatuur met vijf graden. Van der Burg (derde in 1.58,47) was de enige Nederlander vóór Kem kers. Herstel Gutenshohii VEYSONNAZ - Bij de twee we reldbeker-afdalingen in het Zwit serse Veysonnaz maakte de Oosten rijkse skister Katrin Gutensohn in het afgelopen weekeinde duidelijk helemaal terug te zijn. Ze won beide wedstrijden na twee seizoenen lang uitgeschakeld te zijn geweest door een ernstige knie-blessure. Bij de mannen behaalde in Corti na d'Ampezzo de Oostenrijkse vete raan Helmut Höflehner gisteren zijn derde overwinning in negen da gen. Zaterdag had Höflhener nog zijn meerdere moeten erkennen in de lokale favoriet Christian Ghedi- COLLALBO/INNSBRUCK (ANP) Menno Boelsma heeft na het eer- ste deel van de tweekamp met Bau- ke Jonkman de beste kans op een plaats in de Nederlandse ploeg voor de wereldtitelstrijd sprint. Boelsma bleef zijn concurrent tijdens we reldbekerwedstrijden in Innsbruck en Collalbo op de 500 meter twee keer voor. Het verschil bedraagt 0.410 punt. De tweekamp wordt volgende week in Inzeil voortgezet. Het toer nooi om het mondiale sprintkam pioenschap vindt over drie weken in Tromsö plaats. Tjerk Terpstra en Gerjan van de Brink kwalificeerden zich reeds voor het toernooi. Eén startplaats is gereserveerd voor Arie Loef, wiens gebroken arm vlot herstelt. Loef moet na een trainings- week in Inzeil een test afleggen. Jonkman verspeelde zaterdag een fraaie kans om afstand te ne men. In plaats van de bocht naar be horen te voltooien, dook de jonge Fries de sneeuwrand in. Hij verloor zeker een halve seconde en kwam desondanks uit op 39,30. Jonkman maakte iets goed door de 1000 meter af te leggen in 1.16,99. Op dat mo ment had Boelsma echter al de bes te Nederlandse 500 metertijd geno teerd: 38,23 (zevende). Met de een honderdste minder snelle Terpstra was de Nootdorper de enige Neder landse sprinter bij de eerste tien. De Oostduitser Uwe Jens Mey, die de wereldbekers 500 en 1000 me ter al op zak heeft, had in goede doen stellig drie eerste plaatsen ge ïncasseerd. Als gevolg van een lich te liesblessure hield hij het na de 500 meter van zondag (37,18) voor gezien. De Olympische 500-meter- kampioen wil zijn kans op revanche op de in Midden-Europa afwezige wereldkampioen Igor Zjelezovski niet in gevaar brengen. Twee keer wees Mey de Ameri kaan Dan Jansen in een recht streekse ontmoeting terug. Al was het verschil in Innsbruck (37,70 te gen 37,49) gering. LENINGRAD (RTR) - Manna Kli- mova en Sergej Ponomarenko heb ben met hun gouden medaille bij het ijsdansen voor de derde Sovjet- russische zege gezorgd in de Eu ropese titelstrijd kunstrijden te Le ningrad. Eerder wonnen Ekaterina Gordejeva en" Sergej Grinkov het paarrijden en werd Viktor Petrenko eerste in het solorijden voor man nen. Alleen de Oostduitse Evelyn Grossmann doorbrak deze reeks bij de vrouwen. Net als vorig jaar bleven de 23-ja- rige Klimova en de 29-jarige Pono marenko, op muziek van My Fair Lady hun landgenoten Maria Oeso- va en Alexander Zoelin voor. Laatstgenoemde duo slaagde er nog maar net in broer en zus Isabelle en Paul Duchesnay uit Frankrijk voor te blijven. Vijf juryleden plaatsten het Sovjetrussische koppel als tweede, vier kozen voor het Franse paar, dat danste op choreografie van oud-Olympisch kampioen Christopher Dean uit Engeland.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16