Madjoe verdwijnt na één jaar uit district Lisse dichtbij eredivisie Foreholte rukt op naar tweede plaats Degradatie TOP ondanks eerste zege op Wordt Kwiek Scylla protesteert tegen buitenlandse inmenging winnaars Drie op 100 meter MAANDAG 5 FEBRUARI 1990 SPORT PAGINA 15 LISSE De vrouwen van Lisse moeten zo langzamer hand serieus gaan denken over een eventuele overstap naar de eredivisie. Na de winst op DAS (70-62) en het ruime verlies van concur rent Cheetah tegen Akrides (74-46) staat Lisse nog vaster op de tweede plek van de promotiedivisie. De mannen van Lisse verspeelden afge lopen zaterdag twee belang rijke punten tegen Wyba: 97- 88. De wedstrijd van Grasshoppers tegen Festo BW uit Voorburg werd af gelast. Voor Lisse breken er spannende tij den aan. De ploeg van coach Peter Lapidaire heeft na het afgelopen weexeinde een voorsprong van vier punten op nummer drie Cheetah. Als het team er in slaagt deze positie op de ranglijst té handhaven, dan heeft het aan het eind van het sei zoen de -mogelijkheid promotie wedstrijden te spelen voor de eredi visie. Of Lisse inderdaad Van dit recht gebruik zal maken is nog de vraag, maar voorlopig maken speel sters en coach zich daar nog niet druk om. Speelster Marjo Fijma: „Onze .doelsteling is nog steeds te eindigen bij de eerste drie. We moe ten nog maar afwachten wat er de komende weken gebeurt. Zondag spelen we uit tegen Cheetah en de week daarop thuis tegen koploper Akrides. Dat zijn hele zware wed strijden en als we die verliezen staan we er weer heel anders voor. Winnen we daarentegen dan zullen we met zijn allen eens om de tafel moeten gaan zitten om te bezien hoe iedereen over een stap naar de ere divisie denkt". Tegen DAS verspeelde Lisse in de eerste helft tot twee maal toe een voorsprong. Te haastig spel en te snel genomen schotèn gaven de te genstander de kans om terug te ko men. Na de rust (31-30) stelde Lisse orde op zaken en na zes minuten had de ploeg een voorsprong (51-38) die niet meer uit handen werd gege- 70-62. Mery van Ruiten ont brak als gevolg van een in de beker wedstrijd tegen Hoofddorp opgelo pen blessure. Lisse begon dit duel met een 20-0 achterstand (Hoofd dorp speelt in het rayon), maar won uiteindelijk toch (70-79) en zit nu bij de laatste vier. Het kwam Grasshoppers zater dag niet slecht uit dat de eerste wed strijd uit de kampioenpoule van de eredivisie geen doorgang kon vin den wegens wateroverlast in de Voorburgse Vliegermolen. De Kat- wijksè ploeg kampt mét ben aantal kleine blessures en die kunnen nu rustig genezen. Bovendien komt hierdoor het wedstrijdprogramma wellicht weer wat in evenwicht, want Grasshoppers moet de vier eerste duels in de strijd om het landskampioenschap buitenshuis afwerken. „Natuurlijk is dat een nadelige factor", vindt coach Han Wallaart. „Maar het programma is voor een deel afhankelijk van de beschik baarheid van de zaal. We hadden de ze week een thuiswedstrijd moeten hebben, maar sporthal Cleijn Duin is niet vrij. We moeten overigens maar afwachten in welke fase van de competitie de wedstrijd tegen Voorburg wordt ingehaald. Het uit stel is echter niet ongunstig". Wallaart wil met zijn team in de kampioensstrijd goed voor de dag komen. „We spelen voor wat we waard zijn, maar we moeten niet uit het oog verliezen dat we tegen de andere ploegen uit de poule in de gewone competitie maar vier pun ten hebben behaald. Alleen van Flash en Tonego hebben we een keer gewonnen. Als we nu acht pun ten halen mogen we zeer tevreden zijn." Kansloos De mannen van Lisse verloren kansloos van het lager geklasseerde Wyba: 97-88. De ploeg van coach Jo- han Koster kreeg, met name door-de inbreng bij Wyba van routinier en oud-international Jan Dekker (19 punten), geen greep op de wed strijd. Door slecht verdedigen was er bij rust al een grote achterstand: 57-42. In de tweede helft speelde Lisse stukken beter en kreeg in de slotfase nog kans op aansluiting (94- 87). De tijd was echter te kort en het te geforceerde aanvalsspel had een averechts effect: 97-88. Ondanks het verlies heeft Lisse nog alle kans op een plek die recht geeft tot promo tie. Coach Johan Koster is dan pok optimistisch:,, Afgaand op het ver toonde spel in de tweede helft zie ik de toekomst met vertrouwen tege moet". Bij Luba Leiden lijken ondanks het verlies tegen Goba weer betere tijden aan te breken. De 91-79 tegen koploper Goba in Gorkum is, in ver gelijking met de prestaties van.de afgelopen weken een redelijk resul taat. De Leidenaars speelden een goede eerste helft en gingen met de rust nog steeds gelijk op met de thuisploeg: 46-46. Na de rust bracht de felle Gorkumse pressieverdedi ging Leiden al gauw in de proble men. De spelers zochten het in deze fase weer teveel in individuele ac ties en na twaalf minuten was er een gat geslagen (78-57) dat niet meer gedicht kon worden: 91-79. Erik Huybens was met 26 punten en 10 rebounds weer goed op dreef. Leiderdorp kon het, zonder de geblesseerde Jeroen van Veen (en kel) niet bolwerken tegen het twee de team van Voorburg: 68-81. Met name Voorburg-speler Brendle Stu- devan (44 punten) was een ware plaag voor de Leiderdorpse verde- LEIDEN - Noorlander/Foreholte staat na een magere maar onbe dreigde winst op Holbox/Swift (16-18) op de tweede plaats van de ranglijst in de eredivisie. „Ik begrijp niet hoe dat kan", aldus Kecs- kemethy. „Zijn wij nu zo goed geworden of zijn de anderen zo zwak". Han Wallaart diging. Toch was meer het slechte verdedigen van de thuisploeg de oorzaak van het verlies dan het goe de spel van de tegenstander. Het feit dat Voorburg maar liefst twintig punten uit aanvallende rebounds scoorde spreekt wat dat betreft boekdelen. Na de rust (33-38) bleef Leiderdorp tot de achtste minuut nog in de race, maar daarna was het afgelopen. Binnen een paar minu ten was het 50-62 en dat verschil bleef tot het eind gehandhaafd: 68- 81. ANNEKE VAN BRAKEL Foreholte miste Nicole Donners, die tegen Niloc een enkelblessure opliep, terwijl Mirjam Collart met een ingepakte neus speelde. Swift, met Petra Jordan als gangmaakster, kon echter niet voorkomen dat Fo reholte in de beginfase de dienst uit maakte. Dat de Kecskemethy-for- matie in de eerste helft een voor sprong van 9-5 nog bijna uit handen gaf, lag aan de dekking aan de cir kel. Daarover is Kecskemethy nog steeds niet tevreden. En aan de cir kel had Swift een lange en balzeke- re schutter die herhaaldelijk op tijd instartte en dan ook nog raak schoot. Niet alleen tegen Diana van Dam in de eerste helft, maar ook te gen Karina Bruins in de tweede helft. De eerste speelhelft werd afgeslo ten met een minimale 8-9 voor sprong vopr Foreholte. Dat was juist de prikkel die de gehandicapte Voorhoutse ploeg nodig had om weer voluit te gaan. Het resulteerde in een 14-18 stand met nog tien mi nuten speeltijd. LEIDEN De Leidse 'toppers' kwamen het afgelopen weekeinde niet bijster succesvol voor de dag. Pernix en Fides Pacta verloren van respectievelijk KVS (13-16) en Naas (14- 13). Ook De Danaïden incasserde een nederlaag. Tegen De Bermen gingen de Leidenaars met 10-8 ten onder. Fiks vormde met een 10-8 overwinning op Achilles een positieve uit zondering. Voor derdeklasser Madjoe is het doek na het 8-19 verlies tegen Velocitas reeds gevallen. „We hebben een stuk beter ge- speeld dan vorige week", vond coach Daan Vreeken na de 13-16 ne derlaag van Pernix tegen KVS. „De eerste aanval draaide niet in de tweede helft en dan mis je ook nog op cruciale momenten een aantal strafworpen". Daarmee doelde Vreeken op een drietal gemiste strafworpen, waarvan vooral de laatste bij een 11-14 achterstand een doorslaggevende rol spèelde. In de eerste helft liet het eerste aanvalsvak, met Kees Hortensius voor de geschorste Peter Kuipers, zich nadrukkelijk gelden. Carla Kuipers (3x), Lian Tieleman (2x) en Kees Hortensius hadden een be langrijk aandeel in de 9-8 voor sprong bij 'rust. Vijf minuten na de spelhervatting was het tij reeds ge keerd. De formatie uit Schevenin- gen bracht de stand op 9-11 en Per nix kon mede door het missen van die drie strafworpen niet meer langszij komen. - Fides Pacta gaat na het 14-13 ver lies tegen Naas nog een paar span nende weken tegemoet. „Je had het jezelf heel wat makkelijker ge maakt als je niet had verloren", wist ook coach John Tims. „Er stond een hoop op het spel, beide ploegen hadden ook wel last van de zenu- Die nervositeit was bij de thuis ploeg in de beginfase niet merk baar. Naas' bouwde een 5-2 voor sprong op, die bij rust tot 9-8 geslon ken was. Bettina Sommeling speel de met drie treffers een belangrijke rol voor Fides in de tweede helft. De ploeg uit Enschede leek zich na de gelijkmaker van Wilma Neuteboom in de slotfase bij een gelijkspel neer te moeten leggen. Helaas voor de Leidenaars trof de laatste actie van Naas van de wedstrijd doel. Fiks behaalde een uitgekiende 10-8 overwinning op Achilles, de derdfe zege op rij. De Oegstgeeste- naars keken de hele wedstrijd tegen een achterstand aan, maar sloegen op het beslissende moment toe. In de eerste dertig minuten overheer sten de beide verdedigingen wat re sulteerde in een magere 2-4 rust stand. Na korfwisseling hield Achilles tot 4-6 de leiding. Annemielc van der Gugten en Nico van Weizen, die we gens commentaar op de leiding een gele kaart kreeg gepresenteerd, brachten de score in evenwicht. Een strafworp van Diederik van Veen zette de thuisploeg Voor de eerste maal op voorsprong. Nog even krabbelde Achilles terug.Na de 8-7 van Van der Gugten speelde Fiks de partij met veel overleg uit en gunde de tegenstander bij 10-7 nog een laatste treffer. „Het was een hele matte bedoe ning", zo luidde de mening van De Danaïden-coach Janko Breedveld na het 10-8 verlies tegen De Ber men. „We hebben enorm veel kan sen gemist". In de beginfase had den beide ploegen het vizier weinig scherp afgesteld en pas na negen Leiden - Het is niet onmogelijk dat de wedstrijd Comtest/Scylla tegen De Blaeuwe Werelt/Apel- doorn (4-14) nog een staartje zal krijgen. Na afloop van de wed strijd tekende Scylla protest aan tegen het meespelen van de Brit Jimmy Stokes. Vooralsnog lijkt het er echter op dat de Leidse club met hun aktje ,aan het kortste eind zal trekken. Opvallend was dat juist Sjoerd Meijer als enige in staat bleek de Engelse speler te weerstaan. Het afwisselende spel van Meijer haalde Stokes dusdanig uit zijn spelletje dat de winst er voor de Apeldoornse aanwinst niet inzat. Ook tegen Peter-Paul de Vrind verliep het spelletje voor de Brit niet soepeitjes. Weliswaar peuter de Stokes winst uit deze pot, toch moest hij alles uit de kast halen, en werd de spanning tot het laatste moment (19-21 in de derde game) vastgehouden. Tegen Jaap en Ron van Spanje verliep het voor De Vrind voor spoediger. In de wedstrijd versus Ron waren voor winst nog drie games nodig, maar de ontmoe ting met Jaap van Spanje werd netjes in twee delen afgerond. Ook Mirjam Hooman/Kloppen- burg had weinig moeite met de zwakste Van Spanje. Zij scoorde tegen Jaap haar enige winstpunt. Invaller Lars Wittebrood kon weer wat ervaring op topniveau opdoen. Dat dit niet resulteerde in winstpunten verbaasde nie mand. Ook de twee dubbels wa ren niet in staat het resultaat .iets op te krikken. Het krabbeltje wat Sjoerd Meij er op de achterkant van het wed strijdformulier zette was gericht tegen de nieuwe aanwinst van de Apeldoornse ploeg: Jimmy Sto kes. Deze Engelse speler zou dit seizoen ook in zijn vaderland competitie hebben gespeeld. Dit zou, volgens de voorschriften van de NTTB, betekenen dat Stokès niet speelgerechtigd is voor~de Nederlandse competitie. Mocht Scylla in het gelijk worden ge steld dan zouden de drie winst punten van de Brit naar alle waar schijnlijkheid naar de Leidse ploeg verhuizen. Het Apeldoornse front reageert wat laconiek op het Leidse pro test. Wedstrijdsecretaris Van Beek: „We hebben het aantrek ken van Stokes goed voorbereid. Het bleek dat hij op uitnodiging heeft meegespeeld in de onderlin ge wedstrijden van de verschil lende graafschappen, de zoge naamde county-leage. Deze wed strijden zijn vergelijkbaar met de ranglijsttoernooien of met het wintercircuit in ons land, en wor den in twee weekeinden ver speeld. Het heeft dus niets uit staande met de Engelse competi- Öok Scylla zelf heeft nog een vraagteken staan. Patrick Swier komt weliswaar binnenkort weer terug uit Amerika, maar niemand weet of Swier daarna gaat mee spelen. En ook wanneer Swier het batje weer ter hand neemt zal feet voor iedereen onduidelijk zijn op welk niveau Swier uiteindelijk, na twee jaar 'rust', zal gaan mee spelen.- Dat dit voorlopig niet op volwaardig eredivisieniveau zal zijn is een zekerheidje. 'WOUTER LANGEVELD minuten viel het eerste doelpunt door de korf. Eric Kromhout (2x), Sandra Slingerland en Nelleke Pe ters hielden de achterstand bij rust beperkt tot 5-4. De Danaïden, met een goed spe lende Juul Albering voor Ingrid Slingerland, ontwaakte in de twee de helft pas toen de achterstand was opgelopen tot 7-4. Heiko Lóchér en Paul Hüsken brachten de spanning nog even terug in de wedstrijd. De Bermen wist opnieuw een gat van vier punten te slaan en dat bleek voldoende voor de zege. De lucht is, een beetje opgeklaard bij De Algemene getuige de 13-15 winst op ADOS. De formatie van coach Cor Gravekamp 'opereerde weer meer als een team en kwam de snelle start van de thuisploeg goed te boven. Alfred Lambooy en Jory Sjardijn maakten de 2-0 achter stand ongedaan en in het vervolg van de strijd gingen de Leidenaars voortdurend aan de leiding. Zeven minuten voor tijd (rust 7-8) kwam ADOS nog terug tot 13-14, maar Marco Mud besliste het duel in het voordeel van De Algemene. Zuiderkwartier moest titelkan didaat Sporting West met 17-14 voor laten gaan. „Ze waren gewoon be ter, met name in de herensector", erkende coach Ko Paeper. In vijf minuten liepen de Amsterdammers van 5-4 weg naar 8-4 en behielden die positieve marge tot de rust (10- 6). Een tweede demarrage, van 12-8 naar 15-8, betekende de genadeslag. Erik van Lunteren (4x), Els van Lunteren en Theo van Leeuwen, beiden drie maal, tekenden voor het merendeel van de Leidse produk- tie. „Het was een terecht gelijkspel", oordeelde Crescendo-coach Wim Nijenhuis na het 10-10 gelijkspel te gen Avanti. Crescendo had de hele wedstrijd de beste papieren op zak, maar liet het na 10-8 in de vijftiende minuut van de tweede helft in aan vallend opzicht afweten. Henk en Wijnand Alberts, beiden drie maal, leken in belangrijke mate de thuis ploeg naar de overwinning te lei den. Avanti kwam echter vier minu ten voortijd alsnog op gelijke hoog te. In de laatste seconden liét Cres cendo nog een strafworp onbenut en bleef het voor de Leidenaars bij één punt. Hekkesluiter „Duidelijker kan het niet", moest coach Piet Weerheim toegeven na het 18-4 verlies van hekkesluiter Ons Eiland tege,n koploper DKC. Na een 10-0 ruststand verzorgde Chris van Schie na vijf minuten in dé tweede helft het eerste Leidse wapenfeit „Iedereen heeft in ieder geval zijn mond gehouden, dat is nog een pluspunt", stelde Weer- heim. KNS werd met 7-12 door Hou Stand geklopt. Een moeizame eer ste helft, waarin alleen Maarten Ti- deman tot scoren kwam, was de ba sis voor de nederlaag. De ploeg van coach Robin Sommeling maakte in de tweede helft (rust 1-7) nog wel iest van de achterstand goed, maar na een gemiste strafworp op 6-9 was de strijd beslist. Madjoe is door de 8-19 nederlaag tegen Velocitas gedegradeerd. De danig verzwakte Rijnsburgers, alle vijf speelsters van het eerste team waren geblesseerd, vormden geen serieuze bedreiging voor de forma tie van coach Rien van Poelgeest, die zeven van de acht spelers uit zijn ploeg zag scoren. Yvonne Neute boom, voor het eerst sinds lange tijd weer actief bjnnen de lijnen, nam samen met Anne Blankert de helft van de Rijnsburgse score voor reke- m"g' JETSKE GOUDSMIT Duidelijk was toen dat met het uitschakelen van Petra Jordan door Ellen Warmerdam, die haar op de van Voorhout bekende felle wijze zeer weinig loopruimte bood, Swift eigenlijk geen doeltreffende acties meer kon ondernemen. De voor sprong kon dus niet meer teniet worden gedaan: 16-18. In de aanval van Foreholte onderscheidde Elly van Leeuwen zich wederom. Mir jam Collart maakt met een geweldi ge inzet, evenals de rest van de ploeg, goed wat met het vertrek van Marjan Bult uit Voorhout onmis kenbaar aan kwaliteit teloor is ge gaan. In de tweede divisie speelden de mannen van Saturnus in de Vijf Meihal tegen Animo een wisselval lige wedstrijd: 18-18. De rust ging in met een 9-12 voorsprong voor de Rijswijkers. Qua spel was die voor sprong niet geheel verdiend. Satur nus creëerde in de eerste helft de meeste kansen, maar Animo benut te de kansen beter. Dat leek na rust te veranderen. André van Leeuwen ging goed door naar de cirkel en scoorde 10-12. Daarna brak de periode van Don Olsen aan, die zowel zijn directe be waker in de rechterhoek als de Rijs- wijkse keeper misleidde, 11-12. Ni co Mooren scoorde 12-12 op een fraaie aanspeel van Wim van Leeu wen uit een vrije worp'situatie. Sa turnus kwam op voorsprong van twee punten door Don Olsen en An dré van Es, diè een strafworp koel tjes inschoot. Animo verzandde le gen de sterke open defensie van de Leidse ploeg in éénmansacties. Maar net zoals Don Olsen aan Leidse zijde hadden de Rijswijkers een troef in hun linkerhoekaanval ler, Jan Willem Kommer. Hij zorgde voor de gelijkmaker, 17-17, nadat Don Olsen had getekend voor 17-16. Animo kwam op winst te staan door Erie Rodenburg, die zich door de Saturnus defensie wurmde en Ad van Fessem het nakijken gaf. In een alles of niets poging gaf Saturnus- coach Roy van Gurp zijn mannen opdracht man to man te spelen en dat pakte goed uit. Dirk Klok scoor de op de valreep op fraaie wijze vanuit de linkerhoek 18-18. Een re sultaat waar beide ploegen tevre den mee konden zijn. In de tweede divisie verspeelden de vrouwen van HVS door een ne derlaag tegen Actief de koppositie aan Westlandia. De ploeg uit Stompwijk miste Ankie van Wis sen, Gerda van der Bosch, Mieke Overdevest en Karin van Marwijk. De aanvulling vanuit het tweede team was niet voldoende om de ou de garde van HVS tijd te geven om adem te halen. Het fellé Actief had snel door dat dit HVS te kloppen was. De Rotterdamse ploeg greep het iniatief en won verdiend met 17- 13 (rust 8-7). In de derde divisie was HW'70 met 21-7 (rust 13-4) kansloos tegen de kampioenskandidaat UVG 2. De reserves van Foreholte stuitten te gen Verburch op heftige tegen stand, rust 5-4 voor Verburch. Na de hervatting schakelde Foreholte over op een 4-2 aanval en een 5-1 de fensie met het accent naar de ge vaarlijke rechteropbouwspeelster van Verburch. Een tactische in greep waar Verburch het antwoord op schuldig moest blijven: 9-13. De wedstrijd Olympia'72 - DWS 2 vond geen doorgang in verband met de herstelwerkzaamheden aan de sporthal in Wassenaar die door de storm grote schade opliep. FRANK BONTE TOP-per Ron van der Willik poogt vergeefs Aldert Koopmans te beletten de bal te vangen. Op de achtergrond ■wacht Wordt Kwiek's topscorer Siene Luchtenveld gespannen de afloop van het duel af. (foto Loek zuyderduïn) SASSENHEIM - De 18-17 overwinning op Wordt Kwiek, de eerste zege van het seizoen, bood TOP wei nig soelaas. Werd er zater dagavond nog druk gere kend door de Sassenheimse korfballers, die plots weer ontsnappingskansen zagen, nog geen vierentwintig uur later verraste Blauw Wit koploper Fortuna. Daarmee was de laatste hoop vervlo gen en was degradatie een feit. „Vandaag was er de absolute wil om te winnen", verklaarde coach Wim Kerkum de dit seizoen zo vaak ge miste felheid die zijn ploeg, vooral in de tweede helft, aan de dag legde. „Iedereen was op die eerste over winning gebrand, zelfs de spelers op de reservebank. Het spel is dan niet altijd even fraai als men van TOP gewend is, maar dat geeft niet. Want dat mooi spel niet altijd pun ten opleverd, hebben we dit I wel genoeg gezien". Niettemin had Kerkum zijn clusies reeds een week eerder ge trokken. Naast drukke werkzaam heden had vooral het ontbreken van 'natuurlijke agressie' bij vele TOP- spelers hem doen besluiten zijn eenjarige verbintenis aan het einde van het seizoen niet te verlengen. „Ik ben zelf altijd een speler ge weest, die elke wedstrijd weer tot de bodem ging, altijd wilde winnen. Ik heb dat gevoel slechts gedeeltelijk op de ploeg over kunnen brengen en er niet uitgehaald wat volgens, mij mogelijk was", aldus een toch wat teleurgestelde Kerkum. Dat flegmatieke in het TOP-spel was alleen in de eerste helft van het duel tegen Wordt Kwiek soms zicht baar. De thuisploeg werd dan direkt overvleugeld door Wordt Kwiek, waarbij vooral het Friese vrouwen viertal van zich liet spreken. Werd de gevaarlijke Ankie de Haan door Jacqueline Winter vrijwel uit de' wedstrijd gehouden, Geke van der Let en Douwtzen Bergsma kwamen wel tot scoren. Niettemin was coach Jan Tiesinga niet tevreden over het spel van zijn ploeg. Vooral verdedi gend liet WK gaten vallen, waarvan een opnieuw trefzekere Gerco Lan- gelaan (acht goals) volop profiteer de. De Sassenheimse topscorer, door goed afvangen van Anne van der Zaag veelvuldig in stelling ge bracht, zorgde er tien minuten na de hervatting (rust 6-8) ook voor dat TOP bij 9-9 weer langszij kon ko men. Direkt pamen de Sassenhei- mers vervolgens het initiatief over. Tweemaal kon WK uitlooppogin gen verijdelen, na 11-11 liep TOP door treffers van Stella van der- Zaag, Ron van der Willik en Gerco Langelaan onstuitbaar weg naar 14- 11. De Friese ploeg gaf zich echter geenszins gewonnen. „Deze wed strijd is zo verschrikkelijk belang rijk", had Tiesinga zijn ploeg voor gehouden. „Deze twee punten moe ten we hebben om te overleven". De sterke Siene Luchtenveld, weinig bewegelijk in zijn spel maar geze gend met een zuiver schot, hield Wordt Kwiek tot het einde toe op de been. Ondanks zijn drie treffers kon hij niet voorkomen, dat TOP aan het langste einde trok. Aad Wiegerink, zijn evenknie aan Sassenheimse zij de, had het laatste woord. Driemaal scoorde Wiegerink in de laatste vijf minuten en zijn derde goal, een lut tele dertig seconden voor tijd, bracht TOP de eerste zege: 18-17. Een overwinning, die TOP uitein delijk slechts vierentwintig uur lan ger in de hoofdklasse hield. BRAM VAN GENT PARIJS (Reuter/AFP) - Bij de zwemwedstrijden om de wereldbe ker in Parijs plaatste niet de vijfvou dige Olympisch kampioen Matt Biondi zich in de schijnwerpers, wel de Zweed Anders Holmertz. Hij vestigde in 3.40,81 een wereldre cord 25-meterbanen op de 400 me ter vrije slag. Het oude-officieuze-wereldre- cord was met 3.41,74 in handen van de Italiaan GioFgio Lamberti. Holmertz, zaterdag reeds gemak kelijk winnaar van de 200 meter vrije slag, behoorde ook tot het trio winnaars op de 100 meter vrije slag. Het koningsnummer van het zwem men eindigde bizar met drie win naars. Holmertz, de Amerikaan Matt Biondi en de Fransman Bruno Gutzeit tikten allen aan na 49,31 se conden en werden gedrieën tot win naar uitgeroepen. Biondi maakte zo zijn come-back na vijftien maanden. In Seoul kon digde hij na het winnen van zeven medailles (5xgoud, lxzilver, lxbrons) aan in het vervolg alleen nog voor waterpolo te water te gaan. De gedeelde overwinning in Pa rijs was een troostprijs voor Biondi in een verder teleurstellend week einde. Op de 50 meter vrije slag werd hij verslagen door de Zwitser Dano Halsall en op de 100 meter vlinderslag kon hij zich niet plaat sen voor de eindstrijd. Biondi ein digde als derde in de B-finale. Holmertz werd de grote ster in het toernooi van de mannen. Bij de vrouwen schitterde de Francaise Catherine Plewinski. Zij won zater dag de 50 meter vrij en de 100 meter vlinder en voegde zondag de over winning op de 100 meter vrije slag toe. Haar winnende tijd was 55,92.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15