PORT Eindelijk een echte vis te pakken' StoorptTV Aiax denkt louter en alleen aan zichzelf l a-''",l|ik doet staP terus Van t Oever beroofd maar niet berooid Blankenstein blaast even uit De kampioen verliest van een kermisbokser Basketbalduel valt in het water Henk Baars wordt 'zomaar' wereldkampioen Kampioen gaat dinsdag gewoon naar school Erepodium net niet haalbaar voor Nederlandse amateurs MAANDAG 5 FEBRUAR11990 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 LEIDEN Arie Lagendijk gaat het rustiger aandoen. De trainer van AMSTERDAM (GPD) Ajax dreigt het vaderlandse voet bal een slechte dienst te bewijzen, maar in de Watergraaf smeer lachen ze zich natuurlijk rot. Bij iedere nederlaag van PSV slaan de Ajacieden zich op de knieën van pret en ook het onderlinge geruzie in Eindhoven doet weldadig aan. Dat het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen het volgend seizoen mogelijk zonder Nederlandse vertegen woordiger stellen, interesseert de ploeg geen fluit. Ajax, de komende twee seizoenen verbannen uit Europa, gaat voor de landstitel, zo werd gistermiddag tegen het uitgemergel de FC Twente zonneklaar (4-0). Als de Amsterdammers, over twee weken in het Olympisch Stadion gastheren van PSV, het door trainer Leo Beenhakker opgestelde scena rio uitvoert, ontbeert Nederland volgend seizoen een vertegenwoor diger in het meest pretentieuze Eu ropa Cup-toernooi. Aldus be schouwd is alleen Ajax, sinds het seizoen 1984-'85 de mindere van PSV, gebaat bij een succesvolle greep naar de macht. Beenhakker haalt, terecht na tuurlijk, zijn neus op voor de bezwa ren dat hij het voetbal een slechte LAKE PLACID (ANP) - Een drie daagse uitstapje naar New York heeft voor Egbert van 't Oever en zijn vrouw vervelende gevolgen ge had. Het echtpaar werd vrijdagmor gen in een motelkamer beroofd van een tas met de paspoorten en geld. Terwijl Egbert, de chef d' équipe van de vrouwenschaatsploeg aan de balie afrekende, werd zijn vrouw in de kamer overvallen. Een inbreker griste de tas weg en zette het op een lopen. Egbert zette nog wel de achtervol ging in, maar te laat. Hij deed on middellijk aangifte bij de politie, die het echtpaar met loeiende sire nes naar het bureau in Manhattan bracht. Daar probeerde hij vergeefs aan de hand van foto's de misdadi ger te identificeren. De politie zette de bollenkweker uit Lisse en zijn vrouw daarop af bij de ambassade op Rockefeller Plaza in hartje Man hattan voor nieuwe paspoorten. Tijdens die procedure vond de politie de gestolen tas terug. Er bleek niets gestolen. De dief zag niets in zes ansichtkaarten, twee Nederlandse paspoorten en 2500 gulden in Nederlands en Zwitsers GRONINGEN (ANP) - Scheids rechter John Blankenstein heeft dit weekeinde rust genomen. De arbi ter uit Noordwijkerhout had giste ren de competitiewedstrijd FC Gro ningen - FC Utrecht moeten fluiten. Afgelopen vrijdag verzocht hij Leo van der Kroft, voorzitter van de scheidsrechterscommissie, hem voor zondag een vrije dag te geven. Blankenstein vreesde dat hij door alle drukte van vorige week, nadat bekend was geworden dat hij niet was uitgenodigd voor het wereld kampioenschap in Italië, niet vol doende geconcentreerd zou zijn voor het duel. Blankenstein werd in Groningen vervangen door Mario van der Ende, die vrijdag in plaats van Jaap Uilenberg ook al Roda JC - PSV had geleid. Coach dreigt met opheffing elftal MIAMI (RTR/AFP) Francisco Maturana, de coach van het Colom biaanse nationale voetbalelftal, heeft gezegd de selectie op te heffen als de politie in het Zuidamerikaan- se land geen garanties kan geven voor de veiligheid van de leden van het team. Maturana liet dat gisteren weten bij het internationale vierlanden- toernooi in de Amerikaanse stad Miami. De coach reageert daarmee op de bedreigingen van de tot nu toe onbekende groep Lifucol die zich tot doel stelt het Colombiaanse voetbal 'schoon' te maken. dienst dreigt te bewijzen en schuift zonder scrupules de verantwoor ding door naar Eindhoven: „Geen club in de Europa Cup 1, dat is toch ons probleem niet? Laat PSV de Europa Cup maar winnen, dan is ie dereen tevreden". PSV lijkt het dus te kunnen ver geten dat Ajax bereid is het op een akkoordje te gooien. Dat zal de kampioen van de afgelopen vier sei zoenen niet lekker zitten want Ajax, tegen FC Twente voor het eerst sinds 17 december (NEC-thuis) weer voor de competitie actief, heeft de achtervolging overtuigend ingezet. Het gaatje is gedicht bei de ploegen hebben twaalf verlies- punten en met de thuisbeurt te gen PSV voor de boeg is alle malai se plotseling vergeten. Ajax gaat de laatste maanden van de competitie opperbest gehu meurd in. Terwijl PSV, in maart ook nog eens opgezadeld met slopende Europa Cup-verplichtingen tegen Bayern München, dreigt te kapsei zen heeft Ajax het lek nagenoeg bo ven. De jongeren lijken hun eetge woontes aangepast te hebben verse groente wellicht, in plaats van patat met en het surplus aan spe lers heeft in Amsterdam nog niet tot onderlinge bonje geleid. Gevaar Met bankzitters als Vink, Jonk, Ro nald de Boer, Bergkamp en straks Fischer, Verkuyl en Silooy ligt het gevaar van werktekort op de loer. Beenhakker onderkent het gevaar en lijkt bovendien "an nature met een spelersoverschot om te kunnen gaan. Bovendien heeft hij het voor deel dat hij het gevecht niet, zoals PSV-collega Hiddink, met gearri veerde spelers, internationals zelfs, moet aangaan, maar met jongeren die minder recht van spreken heb ben. En dat praat toch wat makkelij ker. ïddellijke ingang een deel van zijn bevoegdheden over aan hulp trainer Kees Duprie. Met ingang van het volgend seizoen gaan ook Kees Guyt, die aan zijn laatste seizoen als speler bezig is, en Wim Era dus, die nu de keeperstraining verzorgt, deel uitmaken van de techni sche staf van Katwijk 1. Lagendijk is in de anderhalfjaar dat hij als hoofdtrainer bij Katwijk actief is, regelmatig geplaagd door rugklachten. De Leidenaar kan daardoor bepaalde taken als trainer niet uitvoeren. Sinds november is op verzoek van Lagendijk naarstig gezocht naar een constructie die voor alle betrokkenen bevredigend is. "Ik ben content met deze oplos sing", meldde Lagendijk. "Het heeft enige tijd geduurd, maar in Du prie, Eradus en Guyt heb ik alle vertrouwen. Zelf blijf ik als coordina tor aan de club verbonden". Ajax-aanvoerder Jan Wouters in de mangel tussen drie Twente-verdedigers. Moe zal Ajax de afgelopen maan den niet geworden zijn. Vanaf 17 de cember verscheen de ploeg slechts drie keer in het veld. Op de beurt te gen NEC op 17 december volgden slechts potjes in Portugal tegen PSV en Sporting Lissabon en het bekerduel tegen FC Twente (14 ja nuari). Daarna hielpen achtereen volgens de spoorwegpolitie (FC Den Haag-thuis) en de storm (Spar- ta-uit) Ajax aan twee verplichte snipperweken en kon Beenhakker in alle rust zijn spelers nog eens on der handen nemen. Pret Afgaande op de overtuigende wijze waarop FC Twente bijna achteloos terzijde werd geschoven, heeft Beenhakker zijn werk goed gedaan. Ook het bestuur glom na de 4-0 tri omf van pret. Commercieel gezien deed Ajax gistermiddag een uitste kende zet. Het bouwvallige Olym pisch Stadion, afgekeurd voor voet balduels maar kennelijk net op tijd van een likje verf voorzien, zal tegen PSV over veertien dagen tenminste half vol lopen en die Financiële mee valler kan Ajax, met de belasting- FC Twente, op 14 januari op eigen veld in het bekertoernooi ook al ge klopt (2-0, met twee treffers van Wil- lems) legde Ajax gistermiddag slechts één strootje in de weg. Na dat Pettersson vanaf elf meter 1-0 had aangetekend, strandde een Twentse aanval via Gaasbeek en Zwijnenberg in de 31ste minuut op de binnenkant van de paal. FC Twente liet daarna voortdurend achter de feiten aan. Ajax, in het re cente verleden vaak ver terugval lend, hield het ditmaal wel negentig minuten vol. Inbreng De inbreng van Pettersson en zo waar ook weer Van 't Schip, in Oranje-vorm, sprak in de Water graafsmeer het meest tot de ver beelding. In tegenstelling tot Van 't Schip was Pettersson, wiens afwe zigheid in het eerste competitiedeel Ajax leek te verlammen, ook in de nabijheid van het doel van FC Twente van veel waarde. Na eerder de strafschop te hebben benut, vloerde hij FC Twente in de 52ste minuut definitief. Het mooiste moest echter nog komen. Eerst leid de de Zweed een feestje van Wil- lems in (3-0) en een kwartier voor het einde liet Roy met een lob die verdacht veel op een mislukte voor zet leek de 14.000 kijkers smullen. Beenhakker stelde zich nader hand tevreden met een colaatje- vieux en ging alle vragen over een mogelijke machtsgreep van Ajax uit de weg. PAUL ONKENHOUT SAINT-DIZIER (RTR/AFP) - Derek Williams, Europees kampioen in het zwaargewicht, kwam zaterdag nacht van een koude kermis thuis. De Britse bokser verloor in Saint- Dizier (Oost-Frankrijk) tot ieders verrassing op punten van Jean- Maurice Chanet, een 35-jarige Fransman, die zijn brood verdient als rondtrekkende kermis-exploi- tant. De vrijbuitende veteraan, die vier jaar geleden tot het professionele circuit toetrad en in 28 wedstrijden tien nederlagen incasseerde, ver keerde al in de eerste ronde in grote problemen tegen de zelfverzekerde Williams. De 24-jarige Brit, die zijn in december op landgenoot Hugh- roy Currie veroverde titel voor de eerste keer verdedigde, takelde zijn elf jaar oudere opponent meteen flink toe boven zijn rechteroog. Chanet, voormalig gewichtheffer en afkomstig uit een gezin met ze ventien kinderen, putte opmerke lijk genoeg inspiratie uit zijn ver wonding. Williams, gemakzuchtig geworden na zijn flitsende start, verloor zijn greep op de partij en was in de slotronden zelfs in grote moeilijkheden. De jury-beslissing (118-112,118-112, 111-119) viel in het voordeel van Chanet uit, die de zes de Fransman werd met een Europe se bokstitel op zak. De ontluisterde Williams droop af met het schaamrood op de gekneus de kaken. De Brit had het duel als een opwarmertje beschouwd voor het gevecht op 14 maart tegen de Britse kampioen Gary Mason, dat als inzet het Brits, Europees en Ge menebest-kampioenschap had. VOORBURG De basketbalwedstrijd in de vrouweneredivisie tussen Festo BW en Grasshoppers werd afge lopen zaterdag afgelast in verband met hevige regenval. Een ongewoon bericht voor een zaalsport, maar het dak van de Voorburgse sporthal De Vliegermolen is sinds de storm zo lek als een mandje. De zaak is weliswaar provisorisch gerepareerd, maar regent het iets te hard dan dan staat de speelvloer blank. Zaterdag was er ook voor de ingezette brandweer geen houden aan, want dweilen met de kraan open heeft nu eenmaal weinig zin. Er kon niet gespeeld worden en aangezien er geen andere zaal beschikbaar was betekende dit een vrij weekeinde voor de beide teams. De wedstrijd zal zo snel mogelijk, waarschijnlijk midweeks, ingehaald worden. Of dat in de reeds zes jaar afgeschreven Vliegermolen zal gebeuren is lang niet zeker. De sporthal staat op de nominatie om komende zo mer gesloopt te worden, dus al te happig is de gemeente niet om er nog geld in te steken. 'Laat verder maar' DEN HAAG - FC Den Haag stelt niet langer prijs op de komst van Jan Mulder. Kort geleden informeerde trainer Co Adriaanse naar de transfersom van de bij de Rotter dammers overbodig geworden ver dediger. Die gaf zelf te kennen liever bij Feyenoord te willen blijven, des noods als bankzitter. GETXO (GPD) Die laatste ronde in Getxo zal Henk Baars zijn hele leven niet meer vergeten. „Ik dacht, ben ik nu gek, word ik nu zo maar wereldkampioen? Is dat het nu?". Het was echt zo. Het wonder was gebeurd. Henk Baars, Henkie Baars eigenlijk, stond niet meer in de schaduw van Stam- snijder, of Liboton, of Van der Poel maar was nu zelf einde lijk eens het middelpunt. Op een wereldkampioenschap nog wel. „Dat ik dit nog mee mag maken". Hij heeft na 28 februari niet eens meer een sponsor, Henk Baars. De vier grote Nederlandse ploegen be moeien zich niet met de crossers en een flirt met de nieuw opgerichte Belgische formatie liep op niets uit. Baars zat bij de laatste veertig, maar niet meer bij de uiteindelijke twin tig- Misschien dat het wereldkam pioenschap in Getxo de balans ten gunste van Baars en van die andere Nederlandse veldrijders doet om slaan. Het kustplaatsje in het Spaanse Baskenland was in elk ge val opvallend oranje gekleurd na de reeks van successen. In twee dagen tijd behaalde Nederland twee maal goud, een keer zilver en een keer brons. Dat resulteerde in navenante publiciteit. En dus de belangstel ling van sponsors die zich tot nu toe niet graag aan het veldrijden waag den. Stelt veldrijden internationaal in eens zo weinig voor, of was de Ne derlandse afvaardiging zo sterk? Laten we het maar op het laatste houden en het feit dat het parcours gemaakt was voor degenen die lie ver niet in modder of zand liepen maar het pedaleren prefereerden. Des te opvallender was de overwin ning van professional Henk Baars GETXO (ANP) - Erik Boezewinkel zorgde gisteren in Getxo voor het aperitief. Enkele uren voordat Henk Baars verrassend wereld kampioen veldrijden werd bij de professionals, had de 17-jarige in woner uit Hooglanderveen de regenboogtrui bij de junioren opge ëist. De middelbare scholier volgde in het Baskenland Richard Groe- nendaul op, die vorig jaar de wereldtitel in Pontchateau veroverde. Naast Boezewinkel verscheen ook nationaal kampioen Niels van der Steen op het podium. Hij won de bronzen medaille. Volgend seizoen stap ik over naar de amateurs. Ik leg me volle dig toe op het veldrijden. Dinsdag ga ik echter weer gewoon naar school, alsof niets is gebeurd" aldus de wereldkampioen. Die tij dens de nationale titelstrijd als tweede eindigde achter zijn vriend Niels van der Steen. wiens postuur en vermogen haast te klein leek voor de regenboogtrui. „Maar het kan me niks schelen, al is-ie vier maten te groot. Eindelijk, eindelijk, heb ik ook eens een grote vis te pakken". Achteraf, ja achteraf, was het heel verklaarbaar. Henk Baars had met een derde plaats in het eindklasse ment tenslotte een goed Super Prestige-seizoen gemaakt, hij kon zich in de schaduw van kopman Adrie van der Poel rustig voorberei den en stond niet onder druk maar wel op scherp. Een slechte start was niet funest, want op de piste van het plaatselijke stadionnetje werden de kleine verschillen toch steeds weer goed gemaakt. Baars later: „Dat was m'n geluk. Ik begon slecht, maar ging steeds beter rijden. In de laatste ronde was ik bij het klimmetje ook als eerste boven. Ik keek achterom, zag Van der Poel in vierde positie en dacht, verdomd, zal ik het trucje maar eens proberen. De toeclips gingen aan, een kleine versnelling en ik was in eens zo maar een paar meter weg. Zelfs bij het oprijden van de wieler baan had ik het idee dat ik nog bij gehaald zou worden en de sprint voor Van der Poel zou gaan aantrek ken. Maar ik was alleen, helemaal alleen. En ik kan je verzekeren dat dat in een wereldkampioenschap een heel raar gevoel is. Onwezenlijk Adrie van der Poel won de sprint van de achtervolgende groep, werd tweede en kende het 'zilveren' ge voel helemaal. Het was de vierde keer in zijn carrière dat de Westbra bander de ondankbare eindpositie op een wereldkampioenschap veld- - rijden innam. „Als ik eerlijk ben, dan zegt die zilveren plak me echt helemaal niks meer", aldus de zicht baar teleurgestelde Van der Poel. „Het weegt niet op tegen wat ik er allemaal voor heb gedaan. Dit par cours was niet selectief genoeg om er alleen vandoor te gaan. Boven dien had ik steeds Simunek en De Brauwer op m'n nek, zodra ik maar even m'n kont lichtte. De enige troost die ik nu heb is dat ik in elk geval conditioneel goed het wegsei- zoen inga, dat is alles". Henk Baars kan het haast niet geloven: hij is wereldkampioen veld- ■ijden. (foto epa Van der Poel probeerde zo goed en zo kwaad als het ging zo sportief mogelijk te zijn. Hij sloot na de fi nish een kort moment heel innig Henk Baars in de armen, trad op als tolk voor de nieuwe wereldkam pioen en loofde het samenspel van de Nederlandse ploeg. Wie durfde te zeggen dat het niet zo was? Wie durfde te zeggen dat het niet allemaal had geklopt, wat chef d'equipe Gerry van Gerwen en profsectie-voorzitter Theo Mang- nus haddden uitgedokterd? Op de vooravond waren plannetjes ge maakt. was afgesproken voor elkaar te rijden en was er over geld gespro ken. Tienduizend gulden voor de degene die ervoor zou zorgen dat een landgenoot wereldkampioen zou kunnen worden. De verwachtingen waren dat Van der Poel de tien mille als wereld kampioen zou moeten uitdelen aan of Baars of Van Bakel. Maar Van der Poel mag straks zelf incasseren, het is de vraag ofie daar nu zo blij mee is en of die tienduizend de inmid dels welgestelde boerenzoon iets uitmaken. Henk Baars, 29 uit het Brabantse Diessen, wist in elk geval gisteren nog niet waar hij die tien mille zo even gauw vandaan moest halen. Stamelend: „Ik heb alleen nog twee kleine contractjes dit jaar, dat is al les wat ik weet. Misschien dat ze bij me kunnen komen voor dat geld na dat ik een nieuwe sponsor heb ge vonden. Denk je werkelijk dat ze nu als vliegen op de stroop op me afko- Sponsors, daar gaat het om. De profsectie van de KNWU hoopt na de successen op het WK, waar Frank van Bakel ook nog eens vier de werd, de geldschieters eveneens te hebben gestimuleerd. Op de re ceptie, gisteravond in het spelers hotel, werd daar al vast een voor schotje op genomen. Inderhaast werd het feest geregeld nadat Baars over de streep was gekomen. GETXO (ANP/AFP) - Het erepodi um was voor de Nederlandse ama teurs zaterdag onbereikbaar. Des ondanks was bondscoach Martin van Dijk in Getxo, vastgeplakt aan Bilbao, tevreden over de prestaties van zijn selectie tijdens het wereld kampioenschap veldrijden in het Baskische land. Drie pupillen van Van Dijk ein digden bij de eerste tien. Edward Kuyper, Richard en Frank Groe- nendaal finishten als vijfde, zeven de en achtste. Marcel Gerritsen pas seerde als elfde de eindstreep ruim vijf minuten achter de vérrassende Zwitserse winnaar Andy Büsser, die volgende week vrijdag 27 jaar wordt. Het stond vooraf al een beetje vast dat de Nederlanders en de Zwitsers op het 2840 meter lange, enigszins drassige, parcours om de regenboogtrui zouden strijden. De Deense kampioen Henrik Djernis trok zich weinig aan van het ver wachte gevecht tussen de twee lan den. Hij zocht meteen de aanval, maar wist zich achtervolgd door het Zwitserse koppel Runkei en Frisch- knecht. Büsser nam een afwachten de houding aan. Kuyper kon ge makkelijk het spoor van de Zwit sers volgen. Frank en Richard Groe- nendaal moesten tot het uiterste gaan om zich te handhaven in de kopgroep. De omloop in Getxo was redelijk te berijden, hoewel het de nacht te voren voor het eerst sinds een maandenlange droogte - in Bilbao is het tussen zes uur 's avonds en zes uur 's morgens verboden drinkwa ter te gebruiken - een regenbui het parcours glibberig had gemaakt. Na vijf van de zeven ronden, toen Djernis zijn inspanningen moest bekopen, ontsnapte Büsser. De Ne derlanders probeerden te reageren, maar slaagden niet een antwoord te vinden. "Ik was aan het eind van mijn krachten", verklaarde natio naal kampioen Richard Groenen- daal. "In de laatste ronde had ik ook nog de pech dat een band lek raak te". De Tsjech Kvasnicka (zilver) en Büssers landgenoot Frischknecht (brons) wisten zich wel los te ma ken, maar kwamen ook niet meer in de buurt van de nieuwe wereldkam pioen, wiens selectie lang twijfel achtig was geweest. Kuyper had weliswaar vrede met zijn vijfde plaats, maar meende dat een ere plaats tot de mogelijkheden had be hoord. "Ik had verwacht dat we vijf tig minuten moesten rijden. In de laatste ronde had ik van fiets willen wisselen. Dat durfde ik niet meer. Wellicht dat ik daarom een hogere klassering heb verspeeld", zei Kuy per. De Nederlanders moesten in het landenklassement de Zwitsers ook laten voorgaan. "Ik ben zeer te spre ken over de verrichting van de ploeg. Ze hebben hun best gedaan, meer zat er vandaag niet in", aldus bondscoach Van Dijk. 16.50-19.40 BBC 2: International Snook er: verslag van het toernooi in Wembley. 17.00-19.00 EURO: IJshockey: wedstrijd 19.00-19.25 Ned 2: Sportpanorama. 19.00-20.00 EURO: Atletiek: Gemenbest Spelen. 19.25-20.00 Ned 2 Ciao Italia: sportquiz, waarin het WK voetbal centraal staat. 19.30-20.00 RTL V. Aanvallen- quiz. 20,00-20.40 RTL V: Match Doelpunten- show, 20.00-22.00 EURO: Gefeliciteerd Euro sport. 22.00-23.00 EURO. itional Motor- 23.00-00.00 EURO: Boksen: wereldpartij en (Ali-Norton). 23.10-00.30 BBC 2: International Snook er: verslag van het toernooi in Wembley. 00.00-02.00 EURO: IJshockey, wedstrijd 10.00-12.00 EURO: IJshockey: wedstrijd 11.55-13.00 Did 1 Sport extra: Worldcup skiën (superreuzenslalom voor mannen). 12.00-13.00 EURO: Worldcup skiën (superreuzenslalom voor mannen). 13.00-14.00 EURO: Boksen: wereldpartij en (Ali-Norton). 14.00-15.00 EURO: Bobsleeën: WK twee mansbob,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11