Vrolijke zomermode zet natuur in 't zonnetje IBiinriECTjiE Reisje Schijnwerper op tropische folklore PAGINA 10 MAANDAG 5 FEBRUARI 1 Met de kerst ging ik weer een keer op stap; ik had van 't jaar geen zin in boodschappen doen en in het me druk ma ken of iedereen het wel naa.r zijn zin had bij me. Ik boekte een voordelige busreis naar Polen, bij een Gronings reis bureau waarvan ik de naam met de mantel der liefde zal bedekken en ook die van de betreffende busonderne ming, want er ging veel fout. Heel veel. Kerstavond stonden we der halve achttien man sterk in een donker woud in Polen met panne. De aanblik van het duistere sparrenbos lokte uit tot wilde plannen voor een jacht- en kampeerpartij want bij zo'n gelegenheid komt on middellijk het kind in de mens naar boven en versterkt voor al het mooie groepsgevoel. Hoewel 't er wel bar kil was, op die eenzame weg, en we blij waren toen er vijf taxi's kwamen opdagen waarvan de chauffeurs tot in de verre omtrek van hun kerstmaal waren weggerukt. We togen op weg naar het zo'n vijftig ki lometer verder gelegen War schau, maar onderweg kreeg een der taxi's helaas een re peterende panne zodat de andere bestuurders steeds haastig te hulp moesten snel len wat de vlotheid van de rit niet bevorderde. Uiteindelijk werd het voertuig met chauf feur en 'passagiers bij een benzinestation achtergelaten ter latere ophaling. Om tien uur zaten we aan het kerstdi ner dat we om zeven uur had den moeten aanvangen, wat noch restaurateur noch de obers echt leuk vonden. Gesloten Na het eten werden we met de taxi's naar ons hotel ge bracht dat 35 km buiten de stad bleek te liggen en waar we twee nachten bivakkeer den zonder ook maar een tandenborstel bij ons te heb ben want alle bagage was in de bus achtergebleven. Met diezelfde taxi's gingen we de volgende ochtend naar de hoogmis waar volgens be lofte zo mooi gezongen zou worden dat ook niet-katholie- ken zich aansloten. Het was dan ook jammer dat de helft van de mensen bij de ver keerde kerk werd afgeleverd wegens foute informatie aan de chauffeurs. Na afloop van de dienst bleek in Warschau alles gesloten; musea, koffiehuizen en res taurants zodat de tijd tot het eten in een van de weinige geopende hotel-eetzalen zeer lang duurde. En waar het eten trouwens ongekend slecht was. De volgende dag was de bus weer aanwezig en Warschau zou worden bezichtigd. De gids bleek nog steeds vrij te hebben en in arren moede belde de reisleidster een ken nis op in een stad 70 km ver derop. De man beloofde te komen. Gids Aan 't eind van de ochtend stonden we derhalve op een uitgestrekt zeer verlaten plein te wachten op de gids die dus niet kwam. De reisleidster, die zelf niet kon gidsen omdat zij tot onze verbazing niets van Warschau afwist, hield een passerende Poolse jon geman met twee kleine kin deren aan, met het verzoek of hij bereid was tijdens de rondrit wat over zijn stad te vertellen. Enigszins verbluft stemde hij toe en installeerde zijn kroost op de voorbank- Net toen dat gebeurd was, kwam de gids aanhollen. Pech gehad met de trein, hijgde hij, 50 km een taxi moeten nemen, en de reis leidster verbleekte. De kos ten stegen waarschijnlijk as tronomisch; ons gevoel in een film van Tati verzeild te zijn geraakt steeg ook met de minuut. De Poolse jongeman sleepte zijn tegenstribbelende koters de bus weer uit ondanks aller verzoek om toch te blijven en mee te rijden, in zijn ogen stond zijn mening over bui tenlanders duidelijk te lezen, en we vertrokken. De gids. een leraar Duits, ving aan met verhaal; veel was het niet en het was jammer dat hij de stad slechts per fiets bereden had, in zijn studententijd, zo dat hij bij bijna elk kruispunt aan een van de schaarse voorbijgangers de weg moest vragen. Zuchtend zette hij ons uiteindelijk af in een uit gestrekt kil park. 't Duurde lang eer we eten kregen, en alles was nog steeds geslo ten, op het gerestaureerde koninklijk paleis na. Uitlaat De volgende dag op weg naar Krakau viel enige keren een stuk van de uitlaat. We stopten dan in een desolaat dorpje waar in een of andere tuin een stuk ijzerdraad werd bemachtigd om de boel weer provisorisch te repareren. De chauffeur had geen lamp, geen gereedschap en geen verstand, weinig ten minste, wat hij demonstreer de door op een drukke weg te gaan keren toen hij zag ver keerd te zijn. Dwars op de weg staand, met aan beide zijden een zich snel vormen de file die van verbazing ver gat te toeteren, bleek de bus niet in zijn achteruit te kun nen. Mannelijke passagiers duwden. De versnellingbak bleef daar na een moeilijk punt; om de bus in een hogere'versnelling te krijgen moest de chauffeur eerst sterk vaart minderen wat het reistempo niet bevor derde. We kwamen zodoen de een keer om vijf uur 's nachts in een hotel aan waar we om acht uur aan 't diner zouden zitten, 't Pand was hermetisch gesloten en de plannen voor een nacht in de bus gingen al in 't rond toen gebons op deur en ramen re sultaat had en we er in kon den, benieuwd wat er alle maal nog zou volgen. Een echtpaar werd in een disco-achtige gelegenheid bestoien van 500,- .een jonge medereiziger werd in een gesloten hotelkamer van 30,- verlost, ik verloor een kroon van een kies en een mooie oorbel, allemaal ge beurtenissen die ik nog nooit op reis'meemaakte, maar éls er iets fout gaat, dan gaat er ook veel fout. Altijd. Zeef 't Was dan ook een godswon der dat ik die trein haalde. We zouden wegens 't nogal mankelieke voertuig heel vroeg uit Polen weggaan maar de reisleiding bleek slechts over bankcheques te beschikken die de hotellei ding weigerde; ze wilden Marken, begrijpelijk in deze roerige tijd, en iets dat je zelfs op je Groningse klompen had kunnen aanvoelen, maar de banken waren tot tien uur dicht en we vertrokken dus ruim na die tijd. Niemand on derweg wist gelukkig van het tijdstip van acht uur waarop de spoorwegen het al voor gezien houden op oudjaar en dan op weg naar de oliebol len, zodat ik rustig de rit uit zat, en toch met nog vijf minu ten speling die laatste trein haalde. Het had meer in de lijn der verwachting gelegen dat ik een aardig bedrag aan taxikosten naar mijn woon plaats kwijt zou zijn geweest. Wat dus niet gebeurde geluk kig. En weer thuis is het geheu gen dan zo'n aardig soort zeef. de ongemakken zakken geruisloos weg en de aardige herinneringen blijven liggen. Om later over te vertellen. INA DE RUYTER Een kort jasje met een vrij wijde city bermuda een fantasiedes sin uit de collectie van C&A. van een bloem- of tropisch dessin in vaak bonte kleuren. Jurk van voilestof met een bijpassende broek uit de collectie van Soap Studio. Ook het Mantelpak met iets getailleerd jasje een heel smalle rever: een ontwerp van Rodier. Uit de Kipling-% collectie een vrijy lang vallende ma-§1 trozenjasje en een bijpassende m broekrok. 11 Waar de politiek nog steeds eindeloze de batten aan besteedt, heeft de hele interna tionale modewereld inmiddels al stilzwij gend aanvaard: de natuur is het troetel kind van de jaren negentig. Vooral het meest bedreigde deel ervan verdient vol gens de ontwerpers meer dan wereldcon ferenties en protestacties. Daarom zal in de eerste helft van 1990 de schijnwerper gericht zijn op de gebieden rond de eve naar en drukt het tropisch regenwoud met zijn pracht aan flora en fauna een zwaar stempel op de nieuwe vooijaars- en zomermode. door Kitty van Gerven Exotische motieven en trans parante stoffen voor de 'city woman' van Mexx Kleuren Zelden is het kleurenpalet zo compleet en warm geweest. Praktisch elke kleur, die in de natuur voorkomt, doet mee: de lichte zand- en kiezeltinten van de woestijnen, het terra cotta en sienna van door de zon verschroeide aarde, de kleuren van specerijen als kerrie, saffraan, paprika en kaneel, het bruin van leer en allerlei houtsoorten, het groen van jade, kiwi, lime en mos terd, van varens en palmbla deren, het paars van de veren- dos van tropische vogels en het turkskooi van de zeeën op de evenaar. Komen deze kleuren, nog aangevuld met primaire tin ten rood, geel en blauw, als mede met zwart, wit en fuch sia, vooral in de folklore-look voor, voor de retrolook zijn met name de pastelkleuren weggelegd, zoals roze, perzik, porseleinblauw en ecru en combinaties van marine blauw en bordeaux-rood met wit of ecru voor de marine- look. Dessins Liefhebbers van effen kleding moeten het komende seizoen waarschijnlijk wel even zoe ken voor ze iets van hun ga ding vinden, want alleen in de retro-trend komen nog uni- stoffen voor. Verder is het één en al prints wat de klok slaat. Bonte bloemdessins, zowel met grote als met kleine bloe men, bladeren, al dan niet in combinatie met tropische vo gels, fruitmotieven, ikat- en batikdessins, cashmeredes- sins, ruiten en figuurtjes, ont leend aan voorstellingen van primitieve volkeren; ze dra gen allemaal bij aan het tropi sche sfeertje. Nieuw zijn de vrij geometri sche Indiaanse motieven en de Mexicaanse en Peruaanse dekendessins, veelal ver werkt in strepen. In de mari- nelook duikt opnieuw een veelheid aan ankers, zeilbo ten, strepen en stippen op. Stoffen Als de natuur zelf model heeft gestaan voor de mode, kun nen de stoffen niet anders dan natuurlijk zijn. Komende zo mer zijn dan ook vooral ka toen en mengingen met ka toen, cool wool, linnen, zijde (met name .gewassen' zijde) en viscose favoriet. Denim, witte broderie, pi qué, damaststoffen en kant zijn vooral in de landelijke stijl te vinden; cool wol, zijde, viscose en wederom veel kant in de retro-look en puur ka toen, linnen en goudbrokaat in de folklorelook. Een heel aparte plaats nemen de trans parante voilestoffen in. Details De details zijn komende zo mer sfeerbepalend. Koperen knopen, goudgalon, tressen, badges en matrozenkragen, kanten kraagjes en inzetten van kant, gedrapeerde halzen en lieve borduurseltjes of mo nogrammen, klepzakken, tun nelceintuurs, opgestikte koor den in fantasiemotieven en versieringen met band en na- maak-edelstenen beklemto nen de verschillende stijlen. Jasjes Is al sinds enkele seizoenen praktisch elk model jasje in de mode, toch is de variatie ko mende zomer nog groter dan voorheen, voornamelijk van wege de verschillende halslij nen. De reverskraag wordt na melijk flink naar de achter- Indiaanse mo tieven geven de zomermode een nieuw gezicht. Een mode, die het voetspoor lijkt te volgen van de beroem de impressionist Paul Gau guin op zijn reis door het Ca- raibisch gebied, die de vroe gere pioniers in Zuid-Ameri- ka begeleidt bij hun ontmoe ting met oude indianencultu ren. op zoek gaat naar over blijfselen van primitieve vol keren in Afrika, binnendringt in de mystiek van de oriën taalse wereld, maar ook ruim te laat aan de Indonesische cultuur. Een mode, boordevol folklore, waarvan de kleuren en dessins de broeierige warmte van de jungle en de verzengende hitte van de woestijnen uitstralen. Maar het nieuwe seizoen krijgt meer gezichten. Vooral voor het voorjaar wordt nog eens teruggegrepen op de dracht van de jaren twintig en dertig. Een verfijnde, elegante retrotrend, die enerzijds de ro mantiek weerspiegelt van het leven van de welgestelden in de provincie en die anderzijds geënt is op het zorgeloze leven aan boord van een luxe cruise schip, waar de verfijnde pas sagiers in hun luie ligstoelen lichtvoetige conversatie voer den. Ook romantisch, maar wat minder verfijnd en zelfs rus tiek, is de trend, waarin het pure landleven herleeft; waar voor frisse boerenmeisjes, die in hun blouses met pofmou wen en wijde rokken tussen de korenvelden door naar de markt trokken, model lijken te hebben gestaan. Zijn de van de lingerie afge leide kledingstukken in deze laatste trend al verre van preuts, ronduit sexy is de kle ding voor hoogzomer, waarin tendenzen uit de mode van de jaren vijftig en zestig zijn te rug te vinden. Een frivole look met onder meer veel wijde korte broeken en zonnejurk- jes, die veel van het vrouwe lijk schoon laten zien. Overi gens dragen ook de transpa rante voilestoffen, die komen de zomer uiterst actueel wor den, aan deze verleidelijkheid bij. Silhouet Qua belijning brengt de nieu we zomermode niet echt veel nieuws. Het silhouet blijft lang en sluik of kort en strak. Het accent ligt de ene keer op de heupen en de andere keer op de taille. De schouders trekken niet langer echt de aandacht, al zijn ze nog wel iets verbreed. Het is daarente gen de hals, die als blikvanger gaat dienen, dank zij allerlei verschillende halsuitsnijdin gen. De knieën mogen gezien worden, maar het hoeft niet. Wie ze liever bedekt houdt, heeft daartoe alle gelegen heid, want de zoom is volgen de zomer altijd op z'n plaats als hij ergens tussen het bo venbeen en de enkel schom melt. Het geheimzinnige van de oosterse harem spreekt uit de dessins en de kleuren. Blouses met pofmouwen zijn weer helemaal in. grond gedrongen door vier kante halzen, boothalzen (al dan niet met een platte kraag), ronde en v-halzen, maar ook gedrapeerde of a-symmetri sche halzen, matrozenkragen en brede, ronde kragen, die de schouders bedekken. Wat niet betekent, dat de echte blazer helemaal uit is. Deze komt voor met zowel een enkele rij knopen als een double-breasted sluiting en met een korte dan wel langere kraag. Zowel de colberts tot op de heupen als de kortere versies tot net over de taille en de lan ge tunieken zijn alle flink ge tailleerd. Het echte schootje is evenwel op z'n retour. Maar daarentegen keert het safari jasje terug in beeld, compleet met tunnelceintuur en klep zakken. In de oriëntaalse folklore passen bovendien de bolero jasjes, zeker als ze zijn ver sierd met goudkleurige boor- duursels en namaak-edelste- Jurken De jurk is komende zomer zeer gedistingeerd, heel meis jesachtig of ronduit sexy. Vooral de doorknoopjapon geeft de toon aan. Vriendelij ke doorknoopjurken met een bloesend bovenlijfje en pof mouwtjes boven een wijde of gerende rok gaan het hele maal maken, maar ook uiterst eenvoudige, getailleerde doorknoopjurken, alsmede jurken met een verlaagde tail le en een aangezette pliss'erok. Zien de schortjurken er vooral onschuldig uit, de zon- nejurken benadrukken daar entegen de vrouwelijke vor men nog eens extra. Deze ko men voornamelijk voor in strak aansluitende modellen met een hartvormig bovenlijf je en brede, veelal op de rug gekruiste schouderbanden en een kort, tulpvormig rokje. Rokken De gerende rok is terug. Zij het nog wat schoorvoetend doet dit uitlopende model zijn (her)intrede in een mode, waarin vooral de sluike rok met platte plooien en de plis- sérok nog steeds de dienst uit maken. Heel actueel zijn voor al de doorschijnende voile rokken, aangerimpeld of met plisséplooien. In het folkloristische plaat je passen de gedrapeerde mo dellen, die aan sarongs doen denken en de broekrokken met diepe plooien. Wie de voorkeur geeft aan korte modellen heeft de keuze uit strakke rokken tot net bo ven de knieen of wijd uitlo pende (stroken)rokken. Blouses In de blouses hebben de mo de-ontwerpers kennelijk hun ziel en zaligheid gelegd. Met een haast onuitputtelijke fan tasie is er gevarieerd op de halsbelijning. De overhemd blouse en het poloshirt moe ten het dan ook volledig afleg gen tegen de blouses met kan ten kragen (smal of juist heel breed), met matrozenkragen, gedrapeerde of platte kragen, met een vierkante, een ronde, een v-vormige of een hoekige halsuitsnijding, met opgebor- duurde versieringen, met transparante mouwen en een ingenieuze coupe. En dat alles nog afgezien van de wikkel blouses en de tops met inzet ten van kant, die voor een deel op lingerie lijken. Over de blouses worden nog steeds veel vestjes gedra gen, waarbij de kraag ook steeds meer aandacht vraagt. Broeken De broek is komende zomer even belangrijk als de rok. En om de fervente broekdraag ster voldoende variatiemoge lijkheden te bieden zijn ze er in allerlei modellen: broeken met rechte pijpen tot op de en kels, pyjama-modellen in de stijl van de jaren dertig en veertig met brede bandplooi- en en een omslagje aan de pij pen, broeken met strakke si- garettepijpen tot net over de kuiten of juist met uitlopende pijpen en bandplooien. Ook de wielrenbroek en de gau- chobroek doen komende zo mer nog volop mee, evenals de city-bermuda en de korte broek, die ditmaal extra wijde pijpen heeft gekregen. Opvallend bij de pantalons zijn niet alleen de verhoogde taillebanden, maar ook de sluiting met knopen midden voor of de sluiting aan de zij kant, die in steeds meer broe ken een alternatief voor de rits middenvoor is geworden. Truien Als het weer wat kil is komen de zomer, zorgen de truien nog voor een zonnige stem ming, dank zij de grote inge- breide motieven en vaak heel fleurige dessins van satijnap plicaties of opgestikte koor den in Spaanse en Mexicaan se stijl. Ook zijn er truien met inzetten van broderie of kant en zelfs het kanten kraagje ontbreekt op sommige niet. De truien reiken meestal tot net over de heupen, zijn com fortabel ruim, maar niet over dreven wijd en hebben dikwijls een ronde hals. Naast enkele truien, blijven ook de twinsets voorlopig nog in de mode, veelal unikleurig en versierd met ingebreide ka bels of reliefs. Accessoires De accessoires worden aange past aan de stijl van de kle ding. Houten kettingen en sie raden van schelpen en brede, naturelkleurige ceintuurs passen helemaal in de fol klore-look, hoewel er speciaal voor het oriëntaalse deel daar van grote ornamentele siera den vol glanzende edelstenen zijn. De retrolook vraagt om wat meer verfijnde, met name goudkleurige sieraden. De sfeer van de jaren dertig herleeft in het nieuwe mode beeld.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10