Oppositie in Roemenie: geen coalitie Zjivkov zondebok Bulgaarse communisten Bulgaarse oppositie weigert deelname coalitie Israël stopt jacht illegale Palestijnen Aoun heropent strijd, Saadeh verlaat kabinet De Klerk gelast toch onderzoek naar doodseskaders Zuid-Afrika HULP DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 BUITENLAND A S Zweedse minister: Front fascistisch BUKAREST (AP/Rtr) De Roemeense oppositie en het Front voor Nationale Redding praten vandaag verder over het aanbod van het Front om mee te regeren. De oppositie reageerde gisteren uiterst terughoudend op de mogelijk heid om deel te nemen in een coalitieregering, en eist in ruil voor deelname een tweederde meerderheid in het voorlopi ge parlement. De Zweedse minister van buitenlandse zaken Sten Andersson heeft gisteren het Front beschuldigd van "fascistische tendenzen". De Nationale Liberale partij zei gis- Independent. Brucan zei in een in teren dat het Front niet is tegemoet- terview dat het voor Roemenië ide- gekomen aan de eisen van de oppo- aal zou zijn als "getalenteerde men- sitie, omdat het de regering wil blij- sen het leiderschap op zich nemen, ven leiden en nog altijd van plan is terwijl de rest, de stommelingen, aan de verkiezingen deel te nemen, zich tevreden zouden moeten stel lis het Front als behartiger van de len met stemmen op hun meesters belangen van de staat deelneemt in ruil voor een beetje welvaart", aan de verkiezingen, dan zal dat Andersson zei op een bijeen- weer veel weghebben van een dicta- komst van zijn sociaal-democrati- tuur", aldus woordvoerder Nicolae sche partij dat "een dergelijke op- Enescu, een advocaat die wegens merking getuigt van puur fascisme zijn verzet tegen Ceausescu vijftien en het soort politiek waar we in Eu- jaar in de gevangenis doorbracht, ropa genoeg van hebben gekregen. Volgens de Nationale Boerenpartij Als dit is wat zij werkelijk denken, zal het Front na een verkiezings- dan hebben zij de wereldopinie overwinning een communistische dictatuur vestigen "met een mense lijk gezicht". Het Front van Nationale Redding maakte dinsdag bekend dat het zich had opgesplitst in twee groepen: één die tot de verkiezingen blijft re geren en een die deelneemt aan de verkiezingen. Ook stelde het voor met de oppositiepartijen een coali tieregering te zingen van 20 het Front de gek gehouden", aldus An dersson. Hij zal het Front in een no ta om opheldering vragen. SOFIA (Rtr/AP) De Bulgaarse oppositie voelt niets voor een coali tieregering met de communisten tot aan de verkiezingen i leider Petar Mladenov had dat i bod dinsdag gedaan, maar woord voerder Petar Beron van de Unie voor Demokratische Krachten (UDF) zei gisteren dat de i ci« tot de verkie- TEL AVIV (GPD/IPS/AP) - Israël Vandaag praten zal voorlopig de jacht op illegale Pa- ,uu. 'de oppositie verder lestijnen in de bezette gebieden uvci dat aanbod. De twee grootste st<?pPeB- Minister van defensie Jit- oppositiepartijen zullen daarbij ®^a^ ItebirLheeft^at^gisteren be- tweederde van de 100 zetels rTDr"OQ nationale raad opeisen. nistische partij nog niet voldoende het vertrouwen van het volk nog nog niet is bereikt. De partij moet is veranderd om democratische dis- vóór de verkiezingen terug te win- eerst radicaal veranderd worden cussies te kunnen voeren. "De par- nen. De communistische partij om een kans te maken bij de verkie- Partij- tij heeft nog steeds de algehele heeft het alleenrecht op regeren al zingen, aldus Lilov. De partij kan macht zoals altijd en wij kunnen dit opgegeven en is besprekingen be- volgens Lilov nu geen politiek of- niet veranderen", aldus Beron. gonnen met de oppositie. Toch fensief beginnen omdat de bevol- Het aanbod van Mladenov is de staan veel UDF-leden nog sceptisch king geen vertrouwen in de com- laatste in een reeks van stappen die tegenover de bereidheid van de re de regering nam in haar pogingen gering om werkelijk hervormingen door te voeren. Beron zei dat de oppositie wél in stemt met het voorstel om in mei de verkiezingen te houden. Eerder had de oppositie verklaard in mei alleen gedeeltelijke verkiezingen te wiilen hield munisten heeft. In tegenstelling tot de mi houdende afgevaardigden Lilov een pleidooi voor meer con tacten met de oppositie. "Wij moe ten leren om te gaan met democra- i pluralisme. Als wij nu geen 1 dg kendgemaakt na kritiek van de VS vergunning hebben overschreden, voor een "tactischer behandeling" Het afgelopen jaar zijn 251 mensen van bezoekers zonder geldig visum, gedeporteerd uit de bezette gebie- Er moet een duidelijk onderscheid den. worden gemaakt, zei hij, tussen in- Volgens Rabin blijft het Israëli- woners van de gebieden die wegens sche beleid ongewijzigd, maar zal hun gedrag worden gedeporteerd De Roemeense televisie maakte gisteren bekend dat volgende week de processen beginnen tegen negen topmensen van de beruchte gehei me politic Securitate. De verdach ten, variërend in rang van generaal tot kapitein, zullen terecht staan wegens het bloedbad van Timisoa- ra. Hoeveel doden in Timisoara zijn gevallen is niet duidelijk. Aanvan kelijk werd gezegd dat op 17 decem ber duizenden betogers werden ge dood, maar de politie heeft nog geen honderd lijken gevonden. De Zweedse minister van buiten landse zaken Sten Andersson heeft gisteren fel uitgehaald naar het Front naar aanleiding van uitspra ken van Front-woordvoerder Silviu Brucan in het Britse dagblad The Cuba De Amerikaanse marine heeft in de Golf van Mexico een Cubaans schip beschoten dat probeerde te vluch ten toen de marine de lading wilde onderzoeken op drugs. Hoewel het schip tweemaal werd geraakt, slaagde de bemanning erin Mexi caanse territoriale wateren te berei ken. De marine staakte daarop de achtervolging. De Cubaanse autori teiten waren niet voor commentaar bereikbaar. op het harde optreden tegen Pales- het tijdelijk niet worden uitge- tijnen die de duur van hun verblijfs- voerd. Hij gaf toe dat er "ruimte" Drie rechtenstudentes rennet tussen de christelijke milities i DDR-bossen Meer dan 54 procent van de Oost- BAYRUT (Rtr/AP) - Inhetchriste- duitse bossen is aangetast door lijk Oost-Bayrut heeft gisteren ge- milieuvervuiling. De naaldbossen neraal Aoun de aanval geopend op zijn met 61,5 procent het zwaarst ge- de eveneens christelijke Falangis- trof fen, aldus het Oostduitse pers- tische militie van Samir Geagea. Bij bureau ADN. De hoofdoorzaak is de de felste gevechten sinds lange tijd vervuiling door zwaveldioxide, vielen 52 doden. De regering van stikstofverbindingen en zware me- Salim Hoss kreeg een grote tegen- talen. Droge zomers, milde winters, slag te verwerken met de aankondi- watertekort en insecten bespoedi- ging van de belangrijke christelijke gen het afbraakproces nog verder. leider George Saadeh dat hij de coa litieregering verlaat. 711 i H A f r i Ir ïi In 0°st-Bayrut stonden vannacht AUia-i\iriK<l verscheidene flatgebouwen in lieh- Argentinië zal de diplomatieke ban- terlaaie, terwijl ziekenhuizen mel den met Zuid-Afrika herstellen, die ding maakten van tientallen doden vijf jaar geleden werden verbroken en honderden geworden. "Dit is uit protest tegen de apartheid. Ar- zelfmoord", zei de christelijk-maro- gentinië wil zo steun geven aan de nitisch patriarch Butros Sfeir in een hervormingskoers van president oproep tot een bestand. Aoun rea-' Frederik de Klerk. Gedurende de geerde dat "er geen weg terug is", regering van Raul Alfonsin heeft Soldaten van Aoun bestormden Argentinië Zuid-Afrika herhaalde- eerst de Falangistische legerbarak- lijk fel bekritiseerd wegens agressie ken in Sahet el-Abed ten oosten van tegen de buurlanden in Zuid-Afri- de hoofdstad en daarna twee barak ken van de Falangisten ten noorden bezoekers uit Arabische landen die te lang blijven. Naar schatting wonen er op dit moment 5000 men sen illegaal op de Westoever en in de Gazastrook. Volgens het Kuwaytse dagblad Al Qabs hebben de VS en de Sov jetunie een akkoord bereikt over de emigratie van Russische joden naar Israël. De Sovjetunie zal haar be trekkingen met Israël verbeteren en minder wapens leveren §an de Ara bische landen, terwijl de VS in ruil daarvoor geavanceerde technologie aan de Russen zullen leveren en het Palestijnse probleem trachten op te lossen op basis van het principe van land voor vrede. De PLO maakte gisteren bekend dat ze bereid is om te onderhande len met Israël over de samenstelling- van een Palestijnse delegatie die moet overleggen over een vredesre geling. De PLO is bereid om leden van het Uitvoerend Comité en PLO'ers die aanslagen in Israël heb ben gepleegd, uit de delegatie te la ten. De VS en Egypte hebben al welwillend gereageerd, aldus een anonieme PLO-functionaris. In de bezette gebieden lag giste ren het openbare leven stil door een algemene staking ter ondersteu ning van de PLO. In Jenin op de Westoever en in het vluchtelingen kamp Razah in de Gazastrook zijn drie Palestijnen gewond geraakt toen ze werden beschoten door Is raëlische soldaten. In Rafah werd een 35-jarige taxichauffeur door Pa lestijnse activisten doodgestoken omdat hij 'zou hebben gecollabo reerd met Israël. houden en dat zij de algemene i kiezingen wilde verschuiven naar november om meer tijd te hebben zich te organiseren. Beron zei ech ter niet te verwachten dat de oppo sitie in de herfst beter zal zijn geor ganiseerd dan nu het geval is. Bo- zal de communistische partij van Bulgarije hetzelfde lot on dergaan als de partijen van Polen, de DDR, Tsjechoslowakije en niet te vergeten, Roemenie", zei Lilov. Lilov beschuldigde premier Ge- veranderingen snel door te hebben opgesteld. Atanassov kon aldus Beron. De komende week zal op zijn post blijven na de val van lei- de opposite voor het eerst haar gen partijkrant 'Democratie' uit brengen. Alexander Lilov, die met Mladen- der Todor Zivkov omdat hij de i we leiding geholpen had Zivkov af te zetten. De economische situatie wordt volgens Mladenov steeds _.i Andrei Lukanov het leidende chaotischer. Vorige week brak driemanschap in het Politburo mijnwerkersstaking uit en bij de vormt, zei gisteren dat het diepte- opening van het congres ging het punt van de crisis van land en partij onderwijzend personeel in staking. Onderzoek naar lastercampagne geheime dienst tegen Labour LONDEN (GPD) - De Britse rege ring zal een onderzoek instellen naar pogingen van de Britse gehei me dienst MI5 in 1974 en '75 om La bour-premier Harold Wilson in dis- crediet te brengen. Minister van De fensie Tom King zou hierover van middag in het parlement een ver klaring afleggen. Premier Margaret Thatcher heeft gisteren toegegeven dat ze in 1987 onjuiste mededelin gen heeft gedaan over de desinfor matiecampagne inzake Noord-Ier- land in de jaren zeventig, die de naam "Clockwork Orange" droeg. De premier zei dat ze haar medede lingen destijds heeft gedaan op grond van onjuiste informatie die haar was verschaft door regerings ambtenaren. De beschuldigingen aan het adres van de Britse inlichtingendiensten zijn afkomstig van Colin Wallace, een voormalige persvoorlichter in Noord-Ierland. Zijn aantijgingen sporen met de onthullingen van ex- spion Peter Wright in het gerucht makende boek Spycatcher. Wallace was in de jaren '70 belast met het voorlichten van journalisten die over de oorlog in Noord-Ierland schreven. Tot zijn taak behoorde het echter ook om valse informatie te laten uitlekken naar de media, om extremistische groeperingen als het Ierse Republikeinse Leger (IRA) in'een kwaad daglicht te stel len. In 1974 maakte Wallace zijn supe rieuren erop attent dat enige voor aanstaande ambtenaren en politici in Noord-Ierland zich geregeld plachten te vergrijpen aan jongetjes in kindertehuizen. Een jaar later werd hij ontslagen, omdat hij een geheim document had doorge speeld aan de journalist Robert Fisk van de Times. Volgens Wallace was de desinfor- matie-campagne die begonnen was in Noord-Ierland, ontaard in een campagne tegen de Labour-re ge ring. De inlichtingendienst MI5 ba zuinde rond dat premier Wilson had geweigerd een onderzoek te laten instellen naar enkele medewerkers omdat deze communist waren. Ook kregen Amerikaanse journalisten te horen dat er een cel van de Russi sche geheime dienst KGB werk zaam was op Downing Street 10, de ambtswoning van Wilson. Premier Thatcher verklaarde in 1987 dat er niets aan de hand was geweest. Gis teren gaf zij toe dat die verklaring was gebaseerd op onjuiste informa tie van het ministerie van Defensie, waar een aantal belangwekkende documenten waren verdwenen. JOHANNESBURG (GPD/AP/Rtr) die onder verdachte omstandighe den om het leven is gekomen. Twee weken geleden stierf een 19-jarige gerechtelijk scholier in een politiecel in een de activiteiten van zwart woonoord bij de stad Carlton- De Zuidafrikaanse president Fre derik de Klerk heeft gisteren op dracht gegev onderzoek doodseskaders van de politie die ville. Eerder deze week overleefde betrokken zijn bij moorden op anti- apartheidsactivisten. De Klerk ge lastte ook een onafhankelijk onder zoek naar de dood van de 20-jarige zwarte gevangene Clayton Sizwe een zwarte arrestant in Natal zijn transport naar het politiebureau niet. Sithole behoorde tot een groep vijf mannen die verleden week Deze affaire komt aan het licht op een voor de regering De Klerk bij zonder ongelegen moment. Morgen houdt de president in Kaapstad een rede ter gelegenheid van de ope ning van het parlementaire jaar. Verwacht wordt dat hij daarin on der andere mededelingen zal doen over de vrijlating van Nelson Man dela. Zuidafrikaanse kranten meld- Soweto, de zwarte miljoenenstad den gisteren dat De Klerk Mandela Sithole, die dinsdagmiddag han- bij Johannesburg, werd gearres- vandaag zal bezoeken. Algemeen gend aan een douchepijp litiecel is aangetroffen. Het onderzoek, dat wordt uitge voerd door rechter Harms van de Zuidafrikaanse Hoge Raad, wordt gezien als een belangrijke teerd. De vermoedelijke ANC-le- wordt aangenomen dat Mandela den, zouden de afgelopen twee jaar binnen enkele weken wordt vrijge- zeker tien moorden hebben ge- laten, pleegd. Sithole was bij zijn arresta tie in het bezit van een automatisch geweer, een revolver en een grote Twee maanden geleden sprak hoeveelheid munitie. Volgens de veel van haar christelijke steun in de strijd tegen generaal Michel Aoun. Saadeh gaf als reden voor zijn vertrek dat in de regering de "belangrijkste facties" niet verte genwoordigd zijn. In een interview met het dagblad Ad-Diyar zegt Saadeh dat ondan-ks zijn vertrek de Falange-partij het Libanese vredes akkoord zal blijven steunen. Vol gens Ad-Diyar is de kans groot dat Michel Sassine, een grieks-ortho- dox christen die vice-premier en minister van openbare werken is, nu ook zijn ontslag zal indienen. de president zich nog nadrukkelijk tegen een dergelijk onderzoek uit, en weigerde tot voor kort een in no vember opgesteld rapport over de doodseskaders openbaar te maken. Clayton Sizwe Sithole is de derde twee weken politie zou Sithole vlak voor zijn dood een bekentenis hebben afge legd. Het liberale dagblad 'The Star' meldde gisteren dat Sithole de min naar was van Zindzi Mandela, een dochter van de gevangen ANC-lei- der Nelson Mandela. Vrijgelaten De 20-jarige Italiaan Cesare Casella is dinsdagavond laat na een ontvoe- ring van twee jaar door zijn kidnap- zwarte gevangene pers vrijgelaten. Met zijn vrijlating is een einde gekomen aan een van de meest besproken ontvoeringen in Italië, die onder andere leidde tot het aftreden van 42 burgemeesters in de Aspromonte-streek die daar- MOSKOU (DPA) - Door de uitbarstingen van etnisch geweld zijn in de mee hun solidariteit betuigden aan Sovjetunie voor een half miljoen mensen op drift geraakt. Volgens TASS de ontvoerde en zijn moeder. De fa- gaat het vooral om Azerbajdzjanen en Armeniërs, die sinds al maanden op milie van Casella betaalde tot twee de vlucht zijn. Hetzelfde lot treft Mescheten die uit de Centraalaziatische keer toe losgeld. republiek Oezbekistan zijn verdreven. TELE R ECHTS PERSOONLIJK ADVIES Half miljoen vluchtelingen in Sovjetunie ü6~ 3f° ,34C! 5J_ 06- 340 340 52 06- 340 340 53 06- 340 340 54 06-340 340 61 de stad. De gevechten i hevig dat zwaargewonde burgers niet in veiligheid gebracht konden worden. Aouns troepen gingen tot de aan val over nadat Geagea voor de zo veelste keer had geweigerd op bevel Aoun over te gaan om zijn mili- te ontwapenen, ligt een ruzie van belastingen ten grondslag aan de interchristelijke strijd. Aoun zit krap bij kas sinds Irak De Iraakse president Saddam Hus sein heeft gisteren zijn landgenoten een nieuwe grondwet in het voor uitzicht gesteld die een meer-par- tijenstelsel mogelijk maakt en ga ranties bevat voor een grotere pers- u i vrijheid. Nog dit jaar kan de bevol- tie"te*ont*bïnden king zich over de nieuwe grondwet Volgens uitspreken. Sinds de Arabische So- n..pr w hpffpn cialistische Baath Partij r coup in juli 1968 in Irak macht kwam, is het land door deze zjjn pr0-Syrische tegenstanders partij geregeerd. West-Bayrut de betalingen aan zijn manschappen door de centrale 5 ha nip bank hebben stopgezet. Geagea's militie heeft de haven onder contro- Secretaris-generaal van de Verenig- ie en heft daar belastingen. Volgens de Naties Javier Perez de Cuellar Aoun doet Geagea dat om zichzelf brengt in méi een bezoek aan Alba- te verrijken en heeft alleen hij het nië in het kader van een rondreis recht om als wettige heerser belas door Oost-Europa. Hij is uitgeno- tingen te hebben, digd door de Albanese minister van £)e Libanese christelijke leidei' buitenlandse zaken. Het zal voor George Saadeh heeft bekendge- het eerst zijn dat een secretaris-ge- maakt dat hij ontslag neemt uit het neraal van de Verenigde Naties naar kabinet van premier Salim Hoss. Albanië gaat. Daarmee verliest de regering-Hoss SOFIA Zjivkov. Die naam be heerst het Bulgaarse partijcongres deze dagen. De voormalige 77-jarige partijleider, die aan de vooravond van het congres officieel werd gear resteerd, is de schuld van alles wat er in de afgelopen jaren fout is gelo pen in Bulgarije, zo heet het op het congres. En wie zegt dat het wat al gemakkelijk is om één man van al les de schuld te geven, stuit op ui terst onvriendelijke reacties. Want, zegt professor Ratsjko Ratsjkov, specialist in partijstructuren, de communistische gedelegeerden zijn nog niet in staat om andere me ningen volledig tot hun recht te la ten komen. "Ik vrees dat dat een prijs is die we moeten betalen voor de totalitaire periode in dit land", al dus Ratsjkov, door Ronald Frisart Petar Djulgerov, ex-topman van de Bulgaarse exportorganisatie en tijdens het congres hoofd van het perscentrum, meent dat het cultu rele niveau van het politieke debat te laag is en dat veel afgevaardigden rekenen op afkeuring van de zaal. duren blijft gissen, maar naar het slecht in staat zijn zich een uitweg Kyril Vassilev, een intellectueel uit zich laat aanzien zal minimaal tot Sofia, wees op het curieuze feit dat morgenavond worden doorverga- kennelijk ineens iedereen tegen Zjt~~ '~mm ■vkov is geweest, hoewel daarvan vroeger niets is gebleken. "Mensen te stellen uit de de Bulgaarse Communistische Par tij (BCP) zich bevindt. De afgezette en geroyeerde partij leider Todor Zjivkov en zijn clan de zonder principes blijken nu plotse- schuld geven van alles wat is misge- ling principieel". Kyril Vassilev lopen, is Vassilev i de partij i i zijn dorp. Deze 70-jarige cialistische Organisatie (ASO), ('Ik heb geen auto en reed bijna heel bescherming, zondejJ:e zeggen of valt mijn leven op een ezel') kreeg giste- hij daarvan lid is. ren de lachers op zijn hand toen hij de vernietiging vertelde dat hij slechts de lagere school heeft doorlopen en daar trots op is. "Zjivkov had ook alleen lage re school en toch leidde hij dit land 35 jaar". Georgi Vassilev omschreef de i derd. Behalve stemmingen statuten en het manifest, staat ook de verkiezing van de ongeveer hon derd leden tellende Hoge Partijraad op de agenda. De raad komt in de plaats van het veel grotere Centraal Comité. Het is vrijwel uitgesloten dat tijdens het congres een besluit eventuele de BCP. Mogelijk wordt daarover een partijreferendum ge houden op 25 februari. Praten tuatie in de partij als volgt: "Toen twee dagen wordt gepraat, enkele leden van het Centraal Co- de documenten mité de koers van onze partij dras- worden beslist, namehjk de tisch wijzigden, dachten sommigen partij-statuten dat ons schip laten zich nu ieedrijven op de stroom Vertegenwoordigers van de di verse facties en platforms in de BCP Diverse kritische afgevaardigden zijn overigens voorlopig niet van hekelden gisteren het feit dat al plan de partij te verlaten, zo hebben woordvoerders gisteravond moet klaard. Dat geldt ook voor de Alter natieve Socialistische Organisatie (ASO). Die gaat volgende week z dag 11 februari, de stand van zaken na het partijcongres bespreken. De platforms en facties verwachten anderen wachten op de terugkeer meeste sprekers zich tot kritiek op ook niet dat ze uit de partij zullen het 'Manifest voor zinken, anderen democratisch socialisme in Bulga- hun zwemvesten rije', nog niet inhoudelijk zijn be sproken. Inderdaad beperken de totalitair bewind". Afgevaardigden die zeggen dat de eenheid Zjivkov en de zijnen hun verderfe lijke politiek voerden terwijl alle an dere partijleden toekeken, kunnen het Zjivkov-bewind en de oproep worden gezet. de partij te bewaren zonder weer een monolitisch geheel te worden als vroeger. tal be- Intussen wordt nog i drijven en instellingen in heel Bul garije gestaakt. Economische eisen 06- 340 340 72 06- 340 340 73 06- 340 340 74 06- 340 340 82 06- 340 340 83 06- 340 340 84 50 CENT PER MINUUT Hoelang het BCP-congres gaat staan daarbij voorop.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5