F outparkeerder betaalt gemeente Bedrijf doet aan politiekof het wil of niet Boete wordt soort belasting Verkoop premiewoningen vorig jaar flink gedaald Laserbehandeling verdampt vernauwing kransslagader Huisartsen in geweer voor vut-regeling Homoseksuelen als bloeddonor VOOR DE JARIGE KONINGIN Storm vaagt mosselbanken weg 'Devaluatie mastertitel dreigt' 12I5 irrtraluin DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 DEN HAAG (GPD) De mogelijkheden voor gemeenten om zelf een parkeerbeleid te voeren worden verruimd, nu de Tweede Kamer instemt met de invoering van 'parkeerbe lasting'. De boete voor een automobilist die de tijd bij een parkeermeter laat verstrijken komt voortaan ten goede aan de gemeentekas, in plaats van aan Justitie. Bovendien krij gen gemeentebesturen meer mogelijkheden om de wielklem in de strijd te werpen tegen foutparkeerders. De grote partijen in de Tweede Ka- De gemeenten mogen zelf voor de uiterst effectief middel voor ge- mer, CDA, PvdA, WD en D66, ge- 'Fiscalisering' kiezen. De extra op- meenten om het fout parkeren te ven hun steun aan een wetsontwerp brengsten hoeven ze niet op de een bestrijden, maar het blijft een waarin dat wordt geregeld, hoewel of andere manier af te dragen. De "paardemiddel", meent D66. Vol de WD betwijfelt of de wet nog wel D66-fractie in de Kamer uitte nogal gens D66 staat de wetstekst toe dat nodig is. Aan de wettelijke regeling wat kritiek op de verruiming van de de wielkem meteen al, in de eerste is meer dan vier jaar gesleuteld door mogelijkheden voor gemeenten om minuten na het verstrijken van de de wielklem in te zetten. Dat is een parkeermeter wordt aangebracht. DEN HAAG (ANP) - De verkoop van premie-A-woningen is vorig jaar met ruim 35 procent gedaald. Dat schrijft de Nederlandse Vereni ging van Bouwondernemers (NVB) in een brief aan de vaste kamercom missie voor volkshuisvesting. De NVB baseert zich op recent cijfer materiaal van het CBS en gegevens ningen^niet wordt gehaald, van de bemiddelende organen die adviseren over de toekenning van gemeentegarantie. Uit CBS-gegevens blijkt dat vorig jaar in de periode januari tot oktober 34 procent minder gen in de sociale koopsector w 142.000 gulden kosten De NVB wijt deze ontwikkeling ten 132.000 gulden aan de aangescherpte subsidierege ling van het ministerie van VROM, i de verscherpte Hoewel de bemiddelende orga- te kennen hebben gegegeven die de per 1 februari hun 51.000 gulden belastbaar per jaar. Verder stelt de NVB voor de subsi diebedragen die de kopers van een dergelijke woning ontvangen te verhogen. Ook zouden de maximale grondprijzen moeten worden ver laagd van circa 33.000 naar circa 24.000 gulden. Tot slot zouden de aannemers wat meer ruimte moe ien krijgen om aan de wensen van de consument tegemoet te komen. De regels die nu op dit punt gelden met bemiddelende organen sinds 1 april zullen versoepelen, vreest de NVB r te zijn te onduidelijk, aldus de NVB. 1989 hanteren de gestegen dat de verkoop van sociale koopwo Al eerder is door de bouwwereld, de gemeenten en de vereniging Ei- bouw zijn genomen. De bemidde- het door de hoge grondprijzen niet lende organen komen tot dezelfde meer mogelijk is kv conclusie, aldus de NVB. Zij leidt produkten af te leve daaruit af dat over het hele jaar be- geven prijzen speelt hypotheekrente. Ook het feit dat ningen ook dit jaar zal achterblij- gen Huis de vrees geuit dat het pre- 35 procent van het pre- de vereniging. Een premie-A-u e-A-programma (ruim 20.000 wo- ning mag in de Randstad maximaal i rol, aldus mensgrens vo Zij suggereert de kamercommis- de maximaal toelaatbare inko- secretaris Heerma (Volkshuisve merking komen voor woning, te verhogen ting) liet de Tweede Kamer echter premie-A- eind vorig jaar nog weten die vrees 13.500 naar niet te delen. het vorige kabinet. Wie de auto op de stoep parkeert of op een andere plaats waar dat strikt verboden is, krijgt een 'gewo ne' bon van Justitie. Op plekken waar betaald kan worden parkeerd (bij meters) kan de opbrengst van de bonnen in de toekomst naar de gemeente gaan. De boete wordt een soort belasting. De gemeenten krij gen ook de mogelijkheid niet be taalde parkeerbonnen via een belas- ting-'naheffmg' te incasseren. PvdA en D66 vrezen goedkoper wordt de wagen fout te parkeren dan de parkeermeter te la ten verlopen. AMSTERDAM (ANP) - Cardiolo gen in het Amsterdamse Acade misch Medisch Centrum hebben dat het hierdoor gisteren als eerste in Europa bij een patiënt een vernauwde kransslag- an dotteren maar kan wel gunstig ijn voor mensen met een verhoogd isico op een herhaalde vernauwing de kransslagaders. Het Sint Antonius Ziekenhuis ader geopend met een zogenoemde Nieuwegein gebruikt al enige tijd Excimer-laser. De behandeling lijkt een andere laserinethode waarbij geslaagd. de vernauwing wordt verwarmd. Klinisch onderzoek moet uitwij- De Excimer-laser uit het AMC is zen of patiënten nu minder kans lo- een "koude" laser. pen op een terugkerende vernau- wing van de kransslagader dan bij een dotterbehandeling het geval is. Een kwart vah de "dotterpatiënten" krijgt namelijk opnieuw last van een vernauwing. Bij de behandeling wordt tot op de vernauwing een catheter inge- bracht die bestaat uit een bundel DEN HAAG (GPD) - Homoseksu- UTRECHT (ANP) - De Landelijke Huisartsen Vereniging komt op korte termijn met initiatieven voor een vut-regeling. De vice-voorzitter van de LHV, H. Knook, meldt dit in het eerste nummer van het LHV- blad "De Huisarts". Als argumen ten noemt hij de toenemende zwaarte van het werk, handhaving van de kwaliteit en bevordering van de doorstroming. Bij een in 1987 gehouden enquête sprak ruim 70 procent van de onder vraagde huisartsen zich uit voor een vut-mogelijkheid. Maar veel ruimte schikt omdat de laser niet alle plaat- ic or ïrnloonc Tfnr»r*Ir niot onnr Al. in Un* Un^nilmn B van zeer dunne glasvezels die het elen zouden weer als bloeddonor laserlicht geleiden. Het sterke licht moeten worden geaccepteerd. Dat verbreekt de verbindingen tussen stelt C. Dudok de Wit, secretaris van de moleculen van het vetachtige het college van bloedbanken op materiaal dat de doorgang van het persoonlijke titel in het blad 'Aids bloed in de ader belemmert. Het vet jnf0' verdampt dus letterlijk. In principe Homoseksuelen worden al sinds is na-dotteren bij deze behande- jggg njet geaccepteerd als bloeddo- ling niet nodig. Bij dotteren wordt nor wanneer ze seksuele contacten de vernauwing weggedrukt door hebben gehad. Dudok vindt dat een ballonnetje waardoor het bloed overdreven. HM wijst erop dat i DEN HAAG - Koningin Beatrix vierde haar 52ste ver jaardag gisteren nietmaar dat weerhield deze onbekend geble ven vrouw er niet van een bosje bloemen te komen brengen naar Huis ten Bosch. Zoals bekend viert de koningin haar verjaar dag op 30 april, dit keer in twee Groningse dorpjes. Op die dag is Beatrix ook precies tien jaar ko ningin, maar tot extra feeste lijkheden zal dat niet leiden. HARLINGEN (GPD) - De mossel- procent de mosselcultures door kan stromen. De nieuwe laserbehandeling BB| I zeker niet voor alle patiënten ge- gelijke antistoffen-tests nooit lan- aanstaande Amerikaanse deskundi gen hebben bewezen dat de gebrui- percelen in de Waddenzee zijn door verdwenen. Direct na de storm valt de orkaan van afgelopen week flink het altijd enorm tegen, maar de aangetast. De Directie Visserijen kans bestaat dat het sen volgens Knook niet leen huisartsen die vanaf het begin laser komt dan ook niet rekening kunnen houden met ver vroegde uittreding kunnen daar geld voor reserveren. Die mogelijk heid bestaat dus juist niet voor ou dere huisartsen die er eerder mee willen kunnen ophouden. Knook zegt dat vut op 63-jarige leeftijd meer dan twintig miljoen gulden per jaar en op 61-jarige leef tijd ruim het dubbele zou kosten. Volgens hem erkennen de verze keraars wel dat het goed functione ren van de huisarts belangrijk is voor het beheersen van de kosten beter achterwege blijven. Dat van de gezondheidszorg en dat het tot besparingen leidt. Maar, aldus Knook, ze zijn minder toeschiete- partement lijk als het erom gaat de financiële consequenties uittreding te helpen dragen. Gezien de structuur van de huis artsengroep vindt hij ook dat de jon gere artsen de bereidheid moeten opbrengen om de vut voor de oude re collega's voor een groot deel mee te financieren. half jaar een besmetting ZOETERMEER (ANP) - De univer siteiten moeten maatregelen nemen om- devaluatie van de mastertitel te voorkomen. Het verlenen tel aan afgestudeerden doctorale beroepsopleidingen leidt beroepsopleidingen. Van de 150 het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij onder zoekt op het ogenblik de percelen om de schade vast te stellen. Het mi nisterie schat voorlopig dat een kwart tot de helft van de percelen bijtrekt' Vooral het vrij ondiepe westelijke Wad is zeer stormgevoelig. Bij har de wind kan het water in de ondiep ten geen kant op en slijt de bodem, met daarop de mosselpercelen, uit. Ritzen uitte zijn waarschuwing bij de installatie van een speciale commissie die hem in de komende die ti- twee jaar gaat adviseren over de op- post- richting van nieuwe post-doctorale de mosselbanken is verwoest. plaatsing van de percelen i Pas c week of twee heeft diepere oostelijke Waddenzee. de Ter Beek houdt rekening met 2e bezuinigingsronde DEN HAAG (ANP) - Minister Ter Beek (defensie) houdt rekening met een extra bezuinigingsronde op de fensie. Als de ontspanning verder gaat en er in Wenen een akkoord ligt over troepenvermindering kan de bezuiniging van 2,2 miljard onvol doende zijn, zo heeft hij gisteravond laten weten in een radio-uitzending van zijn partij. Vorige week heeft Ter Beek voor het bedrag van 2,2 miljard aan de fensie-bezuinigingen aangekon digd in de periode 1991-1993. De PvdA-minister hoopt het bedrag te bereiken door minder parate troe len en vervroegd materieel af te schaffen. In het regeerakkoord tus sen CDA en PvdA is de hoogte van de defensie-uitgaven afhankelijk gesteld van de CSE-onderhandelin- gen in Wenen, vervanging van ma terieel en taakverdeling binnen de .NAVO. "Dit alles wijst in de richting van een wenselijke en mogelijke daling van de defensie-uitgaven", aldus de tekst in dit akkoord. „Als de onder handelingen in Wenen inderdaad zo succesvol zijn als ze lijken heb ik de opdracht om nieuwe bezuinigingen te zoeken", aldus Ter Beek. IR A-lid in Bijlmer in hongerstaking AMSTERDAM (AP) - De Brit, die november vorig jaar in Amsterdam werd aangehouden wegens mogelij ke betrokkenheid bij een schietpar tij in Amtwerpen, is in de Bijlmer bajes in hongerstaking gegaan. Hij wil met zijn actie protesteren tegen de behandeling door de Nederland se autoriteiten. De 26-jarige Brit verblijft momen teel in de Amsterdamse gevange nenis in afwachting van zijn moge lijke uitlevering naar België. Een man die beweerde namens de Irish People's Liberation Organization (een radicale afsplitsing van de IRA) te spreken zei in een telefoon- DEN HAAG (GPD) - De secretaris- Besprek met het persbureau Associ- ated Press dat de Brit sinds een ont- Kerst joen gulden. Als gevolg van de storm voorziet Louwerse dit sei-' zoen een opbrengst van 300.000 tot het vooijaar 400.000 ton. "Maar dan zal de prijs wel weer stijgen", voorspelt hij. Rutten kandidaat wetenschapsraad het ministerie een volledig beeld van de schade-omvang. "Maar we vermoeden toch wel dat de helft de percelen woordvoerder i de Vis- oorzitter Louwerse vereniging Yerseke, waar de helft daat om professor Albeda van de tachtig Nederlandse mossel- te volgen als voorzitter v; zegt kwekers bij is aangesloten, wijst de Directie echter op dat dit jaar de percelen generaal op het ministerie van c«.v- nomische zaken, prof. dr. F. W. Rut- snappingspoging vlak ten (55), is de belangrijkste kandi- *r"a juni op de We tenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid (WRR). Rutten tot misverstanden en kan daarom miljoen gulden die zijn voorganger Visserijen. In het ondiepe westelijk het westelijk deel veel hebben op- wierf zich vooral buiten het Haagse Deetman voor dat doel in 1986 nister Ritzen (onderwijs) gisteren serveerde, heeft de bewindsman tijdens een bijeenkomst op zijn de- nog steeds 75 miljoen in kas. Zoetermeer. Post-doctorale beroepsopleidin- ervroegde gen zijn opleidingen die afgestu deerden van de universiteiten ver der opleiden tot een speciaal be roep. De universiteiten verlenen de afgestudeerden van die opleidingen titels als "chartered engineer" of "master". Wad valt de schade volgens onder- geleverd. In totaal voerden de kwe- zoeker Laros op het eerste gezicht kers een miljoen mosselton wel mee. "Ik schat dat hier 20 tot 25 goed voor een opbrengst van 65 'kleding, medische hulp recht kerkdiensten bij te wonen" was ontzegd. Negen dagen geleden is hij daarom in hongerstaking ge gaan. De Brit werd hier in november ge- circuit grote bekendheid door het arresteerd na de schietpartij m Ant- Nieuwjaarsartikel dat hij elk jaar werpen Een lid van de Rijkswacht schrijft voor het economenblad raakte daarb« llcht gewond. ADVERTENTIE De mastertitel is in Nederland ge reserveerd voor de studenten die al leen de eerste fase van het universi taire onderwijs hebben gevolgd, zo zei Ritzen. Toekennen van de titel aan afgestudeerden van een post doctorale beroepsopleiding zou in het buitenland gemakkelijk de in- Borstvoeding druk kunnen wekken dat de gewo- In Westerse landen is borstvoeding ne studenten hun kwaliteiten over- voor zuigelingen niet beter dan fles- drijven. De universiteiten moeten voeding. Alleen voor kinderen met de mastertitel^ daarom niet een allergische aanleg werkt borst voeding beschermend. Dat stelt drs. C. van den Bogaard in zijn proefschrift "Beschermt borstvoe ding tegen ziekte?", waarop hij vol gende week woensdag aan de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen hoopt te promoveren. Talen Het is "een onbegrijpelijke en be treurenswaardige ontwikkeling" dat Nederlandse HBO-instellingen het leren van vreemde talen niet verplicht stellen. Alleen zij die straks minimaal twee vreemde ta len beheersen zijn in staat hun con currentiepositie op de Europese markt veilig te stellen. Dat betoog de prof.dr. W. Dekker, voorzitter van de Raad van Toezicht van Phi lips, gisteren in Tilburg. Batterijen De Universiteit Twente (UT) heeft in samenwerking met de Stichting Gevanceerde Metaalkunde en de firma Leto Recycling BV in Wier- den een installatie ontwikkeld voor het sorteren van verschillende ty pen batterijen. De apparatuur vergt een investering van vier miljoen gulden. Ze kan binnen twee jaar operationeel zijn en alle Nederland se batterijen verwerken. Arrestatie Een 43-jarige administratieve amb tenaar bij de vreemdelingendienst van de Rotterdamse politie is gear resteerd op verdenking van vals heid in geschrifte. De man, die in zijn functie is geschorst, was belast met de behandeling van de aanvra gen van verblijfsvergunningen. Volgens het hoofd van de vreemde lingendienst A. v.d. Ven heeft de ambtenaar onzorgvuldig gehan deld, door niet de gebruikelijke ter mijn van drie maanden te hanteren. LEIDEN Ondernemers zien zich zelf vooral als oppassende burgers, die een goed produkt maken, trouw belasting betalen en hun personeel netjes behandelen. Aan politiek 'doen' ze niet. Toch krijgen ze vaak het verwijt de apartheid te steunen, te verdienen aan de oorlog, de Der de Wereld uit te buiten, het gebruik van alcohol of tabak te bevorderen of anderszins grenzen te overschrij den. Ze doen dus toch aan politiek, of ze willen of niet. door Wim Fortuyn "Erken die politieke rol", zegt ju rist A.H. Peterse. "En ruim in het politieke bestel een eigen plaats in voor ondernemingen. Alleen dan kunnen overheden en individuele bedrijven komen tot coördinatie van hun beleid". Peterse (36) pro moveerde gisteren aan de universi teit van Leiden op het proefschrift 'Ondernemingen en politiek in libe rale democratieën'. Zijn streven: betere politieke èn economische resultaten door sa menwerking. Een beetje naar het voorbeeld van Japan, waar de be langen van overheid en bedrijven draaien als veel meer dan kaar zijn v< timden overigens het bezorgde dreigende monopol De fabriek publiek deelgenoot te maken van BP. echter steeds meer onder de.werkelijke motieven. Het spel gund druk te staan, toen zij behalve met werd gespeeld zonder kaarten op ta- lenen 'code' fel. Uiteindelijk kwam er alleen actiegroepen ook met i de World Health Organisation LPG-terminal in Vlissingen, ook al Shell en BP. "Het werd Shell en BP met ge- specifiek voordeel te ont- i hun medewerking aan het overheidsbeleid", aldus Peter- werd geconfronteerd. Eind var liedje was dat het produkt op andere wijze op de Derde-Wereld- plek Stemgedrag markt werd gebracht: Dutch Baby De meest v werd Dutch Lady. Friesche Vlag verdient nog steeds geld aan de afzet van zuivel in de drijfsbeleid Derde Wereld. Peterse: "Het bedrijf raai - Peterse reageerde uiteindelijk wel, bleef de politieke verantwoordelijk- links liggen, heid ontkennen. De marketingstra- puinhoop tegie is nimmer ter sprake geko- wel zien dj men. Je weet ook niet of die onder zoeken", invloed van de kritiek is veranderd, Een vast recept de hand liggende op- king die hij lossing is uiteraard nationalisatie niet. "Je moet het vai bedrijven, zodat politiek t worden. Als libe- actief in de WD - laat hij dat Ei van Columbus liever oolT op lökaaf "De economische vraag of het klimaat i val bekijken", aldus Peterse* "voor al nu bedrijven en overheden steeds -aker samen projecten aangaan - Blijft de Nederland- Oost-Europa laat ook actieland verstrengeling van be- we het daar niet moeten drijfs- en politieke belangen wel toelaat. Peterse is er niet bang voor. tweede mogelijkheid - "Uit het stemgedrag in Nederland of het bedrijf zich rekenschap geeft wetgeving - wijst hij van de hand, blijkt dat de meeste mensen Ook het politieke effect dat de port van baby melk kan hebben. Je kunt alleen maar constateren dat er een nieuw etiket is gekomen; daar houdt het hele verhaal op". Coördinatie De afstand die overheden en bedrij- omdat die niet strookt met de begin- conservatief zijn. Er is een heel bre- selen de liberale democratie, de middengroep. Natuurlijk, af- "Je kunt wel allerlei veiligheids- spraken moeten politiek controleer- sche bedrijvigheid, maar je kunt schat. Kijk #iaar Friesche Vlag: niemand verbieden of verplichten Dutch Baby werd Dutch Lady en, bedrijf te beginnen, een bepaal- floep, niets meer. Weg actiegroep". Actie bij de jaarvergadering Shell. Het publiek zou weinig vloed hebben. ven wederzijds betrachten schept de markt aan te boren of zijn'pro- wel duidelijkheid - iedereen be- dukt te exporteren". rituele dans. Hoe, Nederland met el- dat laat Peterse zien door de actie Hij voegt er wel 'De Friesche Vlag besmeurd' onder moeit zich uiteindelijk met zijn gen zaken - maar houdt ook de we derzijdse verwijten overeind. Van enige coördinatie kan geen sprake kan zijn. Het resultaat is dat in eco- nomisch noch in politiek opzicht ie partije'n zich wat meer blooTr Wat rest is schipperen tussen po litieke en economische belangen. Het gaat, in de woorden van Peter se, om het introduceren van een cultuur. "Daartoe zullen al- ADVERTENTIE toe "dat samenwerking tussen de microscoop te leggen. Deze actie optimale resultaten worden be- ten geven. Je komt nergens als je te- haald. Dat moet anders, vindt Peter- gen Shell zegt dat ze fout zitten in se. "Kijk naar Rotterdam: het gaat Zuid-Afrika, zonder je open te stel er de bedrijven goed, niet. Het ligt dan toch dat je daar wat aan doen". Er is in Rotterdam ooit ging gedaan de handen overheid en bedrijf niet mag onaar- richtte zich tegen de export den in schimmige kongsies tussen melkprodukten onder de overheid en bedrijven, tot onder- 'Dutch Baby' naar arme landt onsjes waar niemand meer zicht op een chronisch gebrek aan (sc 'Dutch Baby' naar arme landen met chronisch gebrek aan (schoon) water. Vooral de wijze waarop Friesche Vlag het produkt aanprees - de blo zende baby op het blikje en de naam - schoot veel mensen in het verkeer- Hardhout Doet een bedrijf al gauw aan poli tiek; omgekeerd bemoeit de poli tiek zich vaak met het bedrijfsbe- de keelgat. Het wekte de indruk dat de melk gezonde baby's zou opleve ren. De kans op ziekte en sterfte was echter groot, omdat de produkten de stad ien voor hiin verhaal. Niets L oor de hand gerlijk als iemand die alleen z'n ge- probeert te lijk komt halen en niet bereid is zijn eigen uitgangspunten ter discussie Pp- te stellen". Verder moet er aan wat v leid. Al is het maar omdat meenteraad liever geen tropisch hardhout meer wil in de nieuw bouw of omdat een groep bewoners met water aangelengd* moesten bang is voor gemanipuleer met erfe- worden, bovendien stopt bij t slaan, zoals Peterse in zijn proef- den worden voldaan. Met de 'hori- schrift uitgebreid uit de doeken zontale' organisatie per bedrijfstak, doet. Dat betrof de plannen voor zoals Nederland die kent, komt je er een LPG-terminal in Rijnmond volgens Peterse niet. Hij bepleit het door Shell en BP, Het liep op niets 'verticale' Japanse model: daar uit, onder andere omdat de rijks- loopt de belangenbehartiging lijk materiaal in de buurt. Toch hou den de partijen elkaar op afstand. Ondernemers zijn voor hun beleid nu eenmaal geen verantwoording verschuldigd aan het publiek; poli tici hoeden zich er voor zich het karretje spannen. de melkproduktie als ze hun kind de borst niet meer geven, zodat ze - eenmaal aan de fles - afhankelijk werden van Friesche Vlag. De bedrijfsleiding, geschokt over de aantijgingen en verdachtmakin- bedrijf te laten gen, weigerde politiek stelling te ne- toonde zich alleen overheid niet de indruk wilde wek ken Rotterdam en de twee oliemaat- dié schappijen publiekelijk ondernemer niet parallel met de concurrenten, maar zijn banden met alle instanties a Het gevolg is dat bedrijven, bur- spreekbaar op de eigen verantwoor- gers en politici soms om elkaar heen delijkheden: het maken en verko- trekken en de deur voor Vlissingen hij mee te maken heeft, van ambte- (ook in de markt) niet durfde te slui- narij en bank tot toeleveranciers. ten- Bij een dergelijke organisatie kun Dat maakte het plan onaantrek- je effectiever zaken doen, mits je als kelijk voor BP en Shell, die ver had- overheid durft te discrimineren tus- den willen gaan om de alleenheer- sen bedrijven onderling. Met de schappij op LPG-gebied te krijgen. LPG in Rotterdam liep het mis, na- De twee oliemaatschappijen zelf dat Esso bezwaar maakte tegen het 070-3523618/3523503 3522685 Kaarten ook aan de kassa van de Statenhal 823232H2EH2Iöi Congresgebouw - Statenhal do. 25 jan. - zo. 4 feb. Laatste week

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3