Europa zoekt eigen rol als supermacht NABIJ Zwanezang van de kleine Franse truckers Actie voor joodse immigranten SU TAPIJTEN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 'Exodus' zamelt geld in voor huizen EDE (ANP) - "Een geweldige actie". Zo prijst de Israëlische ambassade het initiatief van de christelijke Stichting Exodus uit Ede om geld in te zamelen voor de bouw van huizen in Israël voor joodse immigranten uit de Sovjetunie. Enkele honderden bedrijven en instellingen zijn inmiddels benaderd om mee te werken aan de opvang van deze joden. De stichting hoopt dat binnen en kele weken zoveel geld binnen is dat snel met de bouw kan worden begonnen. "Israël is de enige joodse staat. Door de voortdurende conflicten in het Midden-Oosten is de rege ring niet in staat de stroom immi granten financieel te steunen. Het is daarom de taak van de joodse gemeenschappen in de wereld om hen te helpen", aldus een woordvoerder van de ambassade. Initiatiefnemer van de actie is H. Strokap. Hij is directeur van het King David Beleggingsfonds in Ede, dat sinds anderhalf jaar belegt in Israël. "Er kwamen vra gen of het fonds wilde meewer ken in woningbouw-coöperaties. Hierdoor werden wij geatten deerd op het probleem. Ik heb met eigen ogen gezien dat er op één ochtend ruim tweehonderd mensen in een dorp aankwa- Israel heeft inmiddels de Vere nigde Staten om financiële steun van een paar miljard gulden ge vraagd. Voor ruim 100.000 immi granten moet onderdak worden gezocht. De Jerusalem Post schrijft, volgens Strokap, dat het om 750.000 joden gaat die hun land willen verlaten. De immigratie is volgens de ini tiatiefnemer een gevolg van de perestrojka en glasnost in de Sov jetunie. Antisemitische groepe ringen krijgen volgens hem meer aanhang door de groter wordende vrijheid. "Daarnaast bestaat er onder de Russische joden een groeiende politieke onzekerheid. Nu kunnen zij 'nog weg, maar nie- mend weet of dat over één jaar nog zo is". EN VER Israël moet onderdak zien te vinden voor joodse immigranten uit de Russische Republiek, Azer- bajdzjan, Armenië en Ethiopië, aldus Strokap. Geprobeerd wordt om hun een huis te geven in de zo genaamde 'absorptiegebieden'. Dit zijn de door het ministerie van immigratie aangewezen gebieden voor de opvang van joden uit de Sovjetunie en Ethiopië. Op deze manier moet een goede verspreiding ontstaan van de im migranten over het hele land. De 'absorptiegebieden' vallen bin nen de oorspronkelijke grenzen van 1948. De westelijke Jordaan- oever en de Gaza-strook maken hiervan dus geen deel uit. Vol gens. Strokap bemoeit Exodus zich niet met politiek. "Er worden geen huizen gebouwd in de bezet te gebieden". Exodus heeft inmiddels con tact gezocht met de Collectieve Israël Actie (CIA). Dit is het eerste contact dat Strokap heeft gelegd met de joodse- gemeenschap in Nederland. "De diverse joodse instellingen in Nederland hebben weinig raakvlakken met elkaar. Vandaar dat er nog geen sprake is van een diepgaande samenwerking. Ie dereen heeft zijn eigen specifieke terrein. Ik denk dat het ideaal zou zijn als wij gezamenlijk onze schouders onder een actie zetten en toch ieder apart ons eigen werk blijven doen. Op die manier ontstaan er geen gaten", aldus Strokap. BRUSSEL - Dc politieke aardverschuiving in Oost- Europa heeft niet alleen daar oude zekerheden om ver gekegeld. Heel Europa beeft mee. Maar tegelijk wordt geschud aan de ooit zo stevige poten onder de supermachten van onze wereld. Veertig jaar lang speelden zij een hoofdrol op het Europese toneel. West-Europa liet zich lei den door Washington, ter wijl Moskou Oost-Europa onder de knoet hield. In het nieuwe Europa is voor zul ke onderdanigheid geen plaats meer. door Hans de Bruijn Europa - Oost én West - neemt zijn toekomst in eigen handen. Dat kan niet zonder de VS en de Sovjetunie, maar hun rol zal beperkter zijn dan voorheen. Vooral de Amerikanen lijken er nog moeite mee te hebben. Dat blijkt uit de irritatie in Washing ton over het besluit van de twaalf EG-landen om het voorstel van Sov jet-leider Gorbatsjov voor een grote Europese topconferentie te steu nen. Washington voelt zich door de EG gepasseerd. Het vreest dat die top een onder onsje van de Europese landen met de Sovjetunie wordt, waar begon nen zal worden met de bouw van het door Gorbatsjov ontworpen 'Europese Huis', zonder de zeker heid dat daarin ook voor de VS een ruime kamer zit. De EG had volgens Washington eerst met de NAVO- partners (dus de VS) moeten over leggen. Maar het tekent het nieuwe zelfbewustzijn van de twaalf, dat zij zonder ruggespraak over de Atlanti sche Oceaan tot dit standpunt kwa- De gebeurtenissen in Oost-Euro pa tonen de grote aantrekkings kracht van het verenigde (West-)Eu- ropa. Volgens Jacques Delors, pre sident van de Europese Commissie, moet die nu nog vooral economi sche attractie ook een politieke ba sis krijgen. Tot het Europees Parle ment zei hij vorige maand dat de EG niet alleen een economische en mo netaire unie moet zijn, maar ook een politieke. De EG moet op buiten lands-politiek gebied met een mond spreken, en dat beleid centraal uit- Geen zeggenschap De Gemeenschap kent nu alleen de 'Europese Politieke Samenwer king' (EPS), waarin de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf geregeld overleggen over alle wereldproblemen. Vaak leidt dat tot gezamenlijke standpunten. Maar hoewel de EPS sinds 1985 in de Europese Acte is opgenomen, is zij niet meer dan een overlegforum. Een ambtelijke en diplomatieke staf is er nauwelijks. Bovendien legt het EG-verdrag de ministers beper kingen op. Zo heeft de EG geen zeggenschap over veiligheidsvraagstukken. Die is voorbehouden aan de NAVO (waarvan op Ierland na alle EG-lan den lid zijn) of de Westeuropese Unie (waarvan de negen leden alle ook lid van de EG zijn). Maar juist omdat elf van de twaalf daartoe behoren, doet het nogal ge kunsteld aan dat de Gemeenschap niet over de veiligheidssituatie in Europa zou mogen spreken. Zeker nu die situatie zo drastisch aan het veranderen is. Naarmate de militaire dreiging wegvalt en de aandacht wordt ver rijk wordt, zullen rol en invloed van deze organisaties ook afnemen. Al was het alleen maar omdat over het nieuwe Europa ook de landen die niet tot deze blokken behoren iets te zeggen hebben. Regionale conflicten Bovendien zal, als de Oost-West-te- genstelling afneemt, het gevaar van regionale conflicten toenemen. De spanningen in de Sovjetunie, maar ook die in Joegoslavië of tussen Bulgarije en Turkije zijn daarvan voorbeelden. Die vragen straks om een Europese oplossing. Er zijn al suggesties gedaan om binnen de CVSE een 'Europese Veiligheids raad' te creeren, waarin die proble men besproken kunnen worden. Ook op andere gebieden kan de CV SE een bindende rol spelen. Zoals bij de Duitse hereniging. Dat de DDR binnen afzienbare tijd via hereniging met de Bondsrepu bliek lid van de EG zal worden, staat ondanks Nederlandse bezwa ren wel vast. Maar het lidmaatschap van de DDR van het Warschaupact vormt nog een belemmering. Het idee van minister Van den Broek om van het grondgebied van de huidige DDR een gedemilitari seerde zone binnen een straks her enigd Duitsland te maken, is zo gek nog niet. Maar juist dan is een breed Europees veiligheidskader onmis baar. De CVSE-topconferentie van de staatshoofden en regeringsleiders van de 35 landen, die nu wel zeker eind dit jaar doorgaat, wordt dan ook een belangrijke gebeurtenis als symbool voor het nieuwe begin voor het oude continent. Ondanks de aanwezigheid van de presidenten Bush en Gorbatsjov zal alle aandacht daar gericht zijn op de EG. De twaalf zullen moeten waar maken dat zij de nieuwe super macht zijn, die wat te zeggen heeft over de toekomst van Europa. Daarom hamert Delors op uit breiding en verdieping van de poli tieke samenwerking en besluitvor ming in de EG. Een Europese confe deratie a la Mitterrand heeft geen kans van slagen als de Gemeen schap niet ook die laatste stap naar eenwording zet. Delors kreeg on middellijk bijval van bondkanselier Helmut Kohl, als reactie op zijn pleidooi voor een snel EG-lidmaat- schap van de DDR. Voor wat hoort wat. Zonder Duitse steun geen Eu ropese eenwording, zonder de Fran se geen Duitse eenheid. Zwakke schakel De besluitvorming in de EG is nog de zwakke schakel in dat proces. De EG ontbeert een echte uitvoerende macht. De Europese Commissie is, ondanks haar toenemende invloed, nog altijd niet meer dan een dage lijks bestuur met beperkte be voegdheden. In zijn Straatsburgse rede zag Delors twee mogelijkheden: een soort Europese ministerraad, waar in wekelijks de vice-premiers van bijeen zouden kunnen komen om de politieke koers uit te zetten, dan wel meer macht voor de Europese Commissie. Hij gaf zelf, niet verras send, de voorkeur aan het laatste. Maar het is de vraag of hij daarmee voor de meest werkzame mogelijk heid kiest, ook al wil hij dan het Eu ropees Parlement de voorzitter van de Commissie laten kiezen. Een confederaal Europa is moei lijk verenigbaar met gecentraliseer de macht. Het is ook onaannemelijk dat de lidstaten (denk alleen al aan de Britten en Denen) naast hun eco nomische ook hun politieke macht uit handen zullen geven. Zolang er geen Verenigde Staten van Europa is, zal ook de EG een overleg-Euro- pa (moeten) blijven. De snelle en adequate reactie van de EG op de gebeurtenissen in Oost-Europa heeft bewezen dat daarin voor de twaalf nog voldoende mogelijkhe den liggen. iREPORTAGEi NAVO en Warschaupact vallen weg als hoofdrolspelers De opening van de Muur: symbolisch voor een nieuwe Europese eenwording. (toto epa) legd naar economische en politieke samenwerking, zal de centrale rol van de Gemeenschap toenemen op alle terreinen van het internationale politieke leven. De EG wordt de as van het nieuwe Europa, en dan doet het er niet eens zoveel toe of zij wordt uitgebreid met de hunkeren de landen in West- en Oost-Europa. Het gaat vooral om de manier waar op de landen met elkaar verkeren. De EG van na 1992 mag en wil niet het 'Fort Europa' worden waar de rest van de wereld zo bang voor is. Juist door de ontwikkelingen in Oost-Europa is dat gevaar nu echter kleiner dan ooit. De EG moet de ste ven wel naar het andere Europa richten. Met de Westeuropese landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) zal een nauwere samenwer king tot stand komen. En hetzelfde zal, nadat de fase van de noodhulp voorbij is, gebeuren met de nieuwe democratieën in Oost-Europa. Daaruit moet een nieuwe Europese eenheid groeien, uitstijgend boven de grenzen van de huidige EG. Hoe dat nieuwe Europa eruit gaat zien, weet nog niemand, maar het is vol gens Delors van het grootste belang dat de EG daarvan de motor is en blijft. De Franse president Mitterrand praat over een Europese confedera tie waarin de EG, de EVA en de lan den van Oost-Europa op econo misch en politiek gebied samen werken. Voor dat laatste ziet hij, met Delors, ook een rol weggelegd voor de CVSE. Op de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa praten sinds 1975 alle 33 Europese landen (behalve Albanië), Canada en de VS, met wisselend succes over veiligheid, mensen rechten, economische en culturele samenwerking in Europa. De CVSE lijkt het ideale kader om de vreedzame samenwerking in Europa een institutionele basis te geven, zonder meteen te hoeven praten over toetreding van nieuwe EG-leden of uittreding van leden uit NAVO of Warschaupact. Zeker nu het militaire aspect minder belang- Blokkades laatste poging Europese concurrentie te weren PARIJS/DEN HAAG - De Neder landse 'truckers' werden de afgelo pen dagen opnieuw geconfronteerd met boze Franse collega's. Tal van Nederlandse vrachtwagens ston den gisteren vast op de Mont Blanc. Niet voor de eerste en naar ver wachting ook niet voor de laatste keer. door Rudolph Bakker en Marien van den Bos De kleine Franse transportonder nemers koelen met de blokkades hun woede over de naderende libe ralisering in de EG. De organisatie van de blokkade was in handen van de Unostra, een kleine bond van kleine ondernemers. Het gaat om vrachtrijders die hun eigen baas zijn of transportbedrijven met vijf tot tien vrachtwagens. Ze hebben weinig te vertellen in de transportwereld, in tegenstelling tot de bedrijven die voor vervoer van hun produkt gebruik maken van de vrachtauto. Want zij bepalen wie de hoog-begeerde vracht voor hen het voordeligst vervoert. En dat blijken niet de kleine transporteurs te zijn, maar de grote en in het alge meen - van uit Frans standpunt ge zien - niet de Fransen, maar de Bel gen, de Nederlanders en de West duitsers. De kleine Franse onderneers staan alleen. De Franse zusterorga nisatie van 'Nederlands Vervoer', SNTR, heeft nooit achter de blokka des gestaan, en ook de afdeling weg transport van de socialistische vak bond CFDT liet in een communiqué weten het niet met de actie van de Unostra eens te zijn. Ze wil zelf de zaak in groter verband aanpakken en noemt de actie van de Unostra 'een zwanenzang'. (Franse) een mansbedrijven in het wegtransport hebben geen toekomst meer, meent de CFDT. Vrije concurrentie Dat heeft allemaal te maken met de vrije concurrentie binnen de EG per 1 juli aanstaande. Anders dan tot nu toe, mogen transporteurs vanaf dan niet alleen vrachten vervoeren van hun eigen land naar een ander EG- land. Ze mogen ook in andere EG- landen binnenlandse vracht accep teren. Dat komt de Fransen slecht uit. In Frankrijk geldt, als regel, een minimumtarief van iets meer dan zes francs per kilometer/ton. Bel gen, Nederlanders en Westduitsers nemen met frs. 3.90 genoegen. Ook vrachtrijders die bij de CFDT zijn aangesloten zijn niet van plan het er bij te laten zitten, maar kiezen een andere aanpak dan Uno stra. De vakbond keert zich niet te gen het prinicpe van het vrije ver voer, maar eist wel dat er zeer nauw keurige afspraken worden gemaakt om te voorkomen dat de vervoer ders in het ene land (Frankrijk dus) niet benadeeld worden ten opzichte van die in een ander. Zo eist men nauwkeurige afspraken over werk tijden en bijvoorbeeld de afmetin gen en de inhoud van de vrachtwa gens. Van de officiële instanties wordt bovendien meer steun geëist, zonder dat die (openlijk) op protec tie uitloopt. Dat er daarbij met een scheef oog naar Nederland gekeken wordt ligt voor de hand. De Nederlandse transportsector is zeer internatio naal georienteerd en qua efficiëntie toonaangevend in Europa. Volgens woordvoerder Sleddering van Ne derlands Vervoer beheersen de Ne derlandse transporteurs 27 procent van de Europese inarkt (en 20 pro cent van de Franse). Halve fles wijn Op weg naar nieuwe verhoudingen binnen het Europese vrachtverver- voer speelt er voor de toeschouwer van het Franse vervoer nog een an der probleem: Zolang men er op staat tussen de middag in de cabine (of in een routiersrestaurant) een halve fles wijn te drinken en daarna van zijn roes te bekomen, is er geen concurrentie mogelijk tegen bij voorbeeld melk drinkende en witte boterhammen met pindakaas eten de Nederlanders en Eisbein-etende Duitsers. De grotere efficiëntie en betrouw baarheid van de Nederlandse ver voerders weegt blijkbaar nog altijd op tegen de duurdere arbeidskos ten. Toch ziet ook 'Nederlands Ver voer' sommige Europese maatrege len met angst tegemoet, vooral op het gebied van de fiscale harmoni satie. "De hogere lonen in Neder land worden nu nog gecompen seerd door lagere dieselaccijnzen en motorrijtuigenbelasting en dat voordeeltje valt weg door die har monisatie', zo klinkt het bezorgd. DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 VEILING-HAARLEM Wegens opheffing van het bekende perzenhuisNOACH" wordt een grote partij Perzische en Oosterse tapijten onder toezicht van gerechtsdeurwaarder C. H. Boeder geveild, wegens liquidatie KIJKDAGEN vrijdag 14.00-21.00 uur zaterdag 10.00-14.00 uur Onderhandse verkoop tijdens kijkdagen VEILING SBWr.SW Alle tapijten met certificaat ^HOTEL „DIE RAECKSE" - RAAKS 1-3 - HAARLE^^ Werkgroep moet gesprek binnen SoW stimuleren DRIEBERGEN (ANP) - Een nieuwe werkgroep moet het ker kelijk gesprek over eenheid en pluraliteit onder hervormden en gereformeerden bevorderen. Zonder een dergelijke dialoog mist de 'staat van hereniging' geestelijke reikwijdte, meent de gezamenlijke Raad van deputa- ten (deskundigen) Samen op Weg. De 'staat van hereniging', waar in de Hervormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken zich sinds november 1986 bevinden, heeft tot nadere bezinning uitgedaagd, aldus de raad in een rapport voor de gezamenlijke synodevergade ring op 14 februari. Tot nu toe is hiervan echter weinig terechtge komen. In veel plaatsen komt de kerke lijke samenwerking maar traag op gang, constateert de raad. Bo- vendien bestaat er in sommige kerken en gemeenten een 'princi piële weerstand' tegen hereni ging. "Vaak lijkt het dat verwor ven posities en ingenomen stand punten worden aangescherpt". De nieuwe werkgroep krijgt van de raad de opdracht het ker kelijk gesprek te verbreden. Dit gesprek moet worden gezien als "een hernieuwd elkaar tegemoet treden omwille van Jezus Chris tus". Tripartite synode'. De synoden van de Hervormde Kerk, de Gere formeerde Kerken en de Evange- lisch-Lutherse Kerk zullen in ok tober voor het eerst gezamenlijk vergaderen. Vertegenwoordigers van de Lutherse Kerk, die sinds 1986 betrokken is bij het Samen op Weg-proces van hervormden en gereformeerden, hebben tot nu toe slechts spreekrecht op de gezamenlijke synoden. In het na jaar zal de lutherse synode voor het eerst volwaardig meedoen in de gezamenlijk vergadering, die door de raad wordt aangekondigd als 'tripartite synode'. NDJAMENA Met zicht baar plezier ham paus Johan nes Paulus II gisteren in Tchad tijdens een feestelijke ceremonie, van een stamhoofd de traditionele hoofdtooi van bruine veren in ontvangst. In het overwegend islamitische land prees de paus het rk evangelisatiewerk en riep de gelovigen op ook op andere manieren bij te dragen aan de groei van de kerk. Overigens klaagde bisschop Nearteri uit Sarh, in het zuiden van Tchad: "Het fanatisme van moslims is nergens zo hevig als hier". Het bezoek aan Tchad sloot de 45e reis van de paus af die vanmiddag naar Rome terugkeerde. (foto ap> MOKER. De kerkelijke omroep Moker doet in de uitzending van vanavond (zeven uur tot half acht) o.a. verslag over het voedseltrans- port naar Roemenië vanuit Rijns- burg en bericht over het bedrijfs- pastoraat. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Majoor Bosshardt. De bekende majoor Bosshardt van het Leger des Heils verzorgt morgenavond een meditatie in Hazerswoude tij dens een grote zangavond in de Gereformeerde Kerk aldaar. Mu zikale medewerking wordt ver leend door het christelijk ge- mengdkoor 'Zang en Vriend schap' en het hervormd kerkkoor Hazerswoude. Aanvang is acht Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Rens- woude (toezegging) E. van den Ham Brakel. Gereformeerde Kerken: beroepen te Amstelveen-Buitenveldert drs. M. J. Aalders Woubruggc, te Oosterwolde mw. drs. L. P. Cnossen kand. Kampen. Gercf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Avereest-Dedemsvaart B. Schaaij Sneek-Koudum; aangenomen naar Drachten-zuidoost voor de mis sionaire dienst te Mamelodi (Z-Afrika) M. de Vries Winsum-Obergum. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Gorichem G. J. van Aalst Bent huizen. te Rotterdam-Alexanderpol- der Th. van Stuijvenberg Terwolde de Vecht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2