'Afschuwelijk om te moeten afhaken op 49-jarige leeftijd Billy Joel in Alioy VTMvalt goed in de smaak Nieuwslezer Hans van Zijl bij gedwongen afscheid Ik leef nu een beetje op een andere planeef ...MWHiïH wmo&o matöK moe mm mótmie uemmem. z£UW£N OUD STAMR.PnU££L VAN 1-WORSTÉLAAK W/L ~Z££- Z£fJ: OA AT T£££££TAND£K V£RPL£TT£££W WAT 6PAPPI6 ANP-nieuwslezer Hans van Zijl (49) heeft deze week afscheid genomen van de omroep. Wat hij al langer had zien aankomen werd nu realiteit: zijn gezondheid stond zijn werk in de weg. Een afbrokkelende stem en kortademigheid maakten een vroegtijdig eind aan zijn radiocarrière. Meer dan dertig jaar zit 'omroepmens' Van Zijl in het vak. Via Minjon en AVRO's Radiojournaal werd hij al op 27- jarige leeftijd hoofd radio bij aspirant-omroep TROS. Een glanzende carrière lag in het verschiet, totdat Van Zijl de TROS rigoureus de rug toekeerde. „Daar heb ik nu wel een beetje spijt van", zegt hij. Een gesprek over het medium radio, broer Joop, het post-polio-syndroom en de conflicten die Van Zijl's carrière markeren. HILVERSUM „Ik moet het allemaal nog verwerken", zegt Van Zijl over zijn plotselinge besluit te stoppen met werken. „De afgelopen twee jaar is m'n gezondheid achteruit gegaan. Ik ben vanaf de oorlogsjaren invalide, heb polio gehad. Ik heb daar altijd mee geleefd en er m'n werk mee kunnen doen. Maar twee jaar geleden begon ik te merken dat m'n spieren zwakker werden. De dagelijkse dingen kostten mee steeds meer moeite. Ook raakte ik m'n stem een beetje kwijt, ik werd kortademig en hijgerig. Dat is vervelend voor iemand die nieuwslezer is. Je kunt het een tijdje volhouden, maar op een gegeven ogenblik moetje bij jezelf te rade gaan: ga ik ermee door of niet". „Nu blijkt dat mensen van mijn leeftijd die ook polio hebben ge had, gaan lijden aan het post-po lio-syndroom. Niet dat de ziekte de kop opsteekt, maar eigenaar digheden uit de tijd dat je ziek was, keren terug. Ik heb heel wat specialisten bezocht, maar die weten er niets over. Want polio is de wereld uit". „Ik weet niet of mij nog vijftien jaar of vijf jaar gegeven zijn, ik op een wijze die mij aanstaat, kan functioneren. Daarom is het verstandig dat ik nu stop. Ik heb binnen een maand de beslissing genomen. Maar ik vind het afschuwelijk om op 49-jarige leeftijd te moe ten afhaken". Ondanks zijn leeftijd heeft Van Zijl er al heel wat 'Hilversumse jaren' opzitten. Vanaf zijn veer. tiende maakt hij radioprogram ma's. „Mijn vier jaar oudere broer Joop gaf de aanzet. Wij speelden al studiootje thuis. Joop had een omroepje in de straat, vanaf zijn eigen kamertje. Dan kon-ie bij mensen in de huiskamer een programmaatje maken. Daar hebben we eerst mee lopen stoeien". door Theo Dersjant „Via een advertentie in de AVRO-bode kwam ik op 14-jari- ge leeftijd bij de afdeling Haar lem van Minjon. Als je daar iets goeds maakte, mocht je met je bandje naar Hilversum komen. Zodoende zat ik al tijdens mijn middelbare schooltijd in de stu dio. Zo is van het een het ander gekomen". ROTTERDAM (ANP) De zanger Billy Joel treedt op 17 mei in Ahoy' in Rotterdam op. Het is al weer jaren geleden dat hij een concert in ons land gaf. Joels laatste Europese concerten date ren uit 1987. Hij trad toen enkele keren met groot succes in de Sovjetunie op. Hij hanteert di verse muziekstijlen. Zijn teksten brengen vaak een wrange visie op de Amerikaanse samenleving onder woorden. Het bekendste voorbeeld daarvan was zijn we reldhit begin jaren tachtig 'Goodnight Saigon'. De Europese tournee van Te rence Trent d'Arby is voorlopig uitgesteld. Voor Nederland be- Billy Joel (foto pd tekent dit dat het concert op 13 april in Ahoy' niet doorgaat. Irritant Na verschillende werkzaamhe den bij de AVRO te hebben ge daan, belandde Hans van Zijl uit eindelijk als redacteur bij AVRO's Radiojournaal. „Samen met m'n broer Joop, Klaas-Jan Hindriks en Cees van Drongelen. Met z'n Vieren werkten we daar. Maar op den duur hebben m'n broer en ik er bewust voor geko zen om uit elkaar te gaan. Het werd irritant. Dan moest Joop bijvoorbeeld naar Den Helder en ik naar Apeldoorn. In de uitzen ding zei de presentator: 'Tot zo ver Joop van Zijl uit Den Helder, en dan nu over naar broeder Hans in Apeldoorn'. Dat vonden we niet leuk. Joop is toen naar het tv-journaal gegaan en ik werd door Joop Landré bena derd om hoofd radio te worden van de toenmalige aspirant-om roep TROS. Dat was een enorme uitdaging". „In oktober 1966 maakte Karei Prior de eerste tv-uitzending en ik op dezelfde avond het eerste radio-programma. Vanuit... de AVRO-studio. Mensen die bij de AVRO tien jaar je collega's wa ren geweest wilden je nu ineens niet meer groeten. Maar voor mij was het een positieverbetering. Ik dacht: jullie zijn nog verslag gever en ik ben al programmalei der. Als het effe meezit ben ik straks programma-directeur. Zo ver is het dus niet gekomen". Conflict „Met Kerstmis 1968 ben ik in conflict met de TROS gekomen. Toen heb ik mijn 'verantwoorde lijkheden neergelegd'. Ik kon me niet vinden in de tv-program- ma's. Het woord vertrossing deed in die periode ook z'n intre de. De lolbroekerij óp de televi sie was mij een doorn in het oog". „Ik heb nog wel een gouden handdruk gekregen. Nu ik ouder en wijzer ben, denk ik dat ik wat minder overmoedig spel had moeten spelen. Het is natuurlijk stom als je zo'n positie hebt... Ik was op 27-jarige leeftijd het jong ste hoofd radio. Ik had dus ge woon moeten blijven zitten, want het was de baan van mijn leven". Van Zijl besloot na zijn af scheid van de TROS voor zich zelf te beginnen en werkte gerui me tijd als zelfstandig program mamaker, voor een belangrijk deel voor de reclamewereld. „Maar de oliecrisis kwam en Joop den Uyl had nauwelijks ge zegd dat het nooit meer zou wor den zoals het was of het reclame budget in Nederland duikelde flink omlaag. Toen dacht ik: ik ga maar weer eens terug naar de ou de moederschoot. Op dat mo ment werd er een redacteur- nieuwslezer gevraagd bij de ra dionieuwsdienst". IJdel Van Zijl bleef er achttien jaar werken, tot de laatste dag van dit jaar. „Nieuws is natuurlijk leuk. Je weet alles als eerste. Én laten we eerlijk zijn, mensen die ach ter de microfoon of camera zitten zijn allemaal een beetje ijdel. Het heeft toch een bepaalde glamour om als eerste te zeggen: de politie in Amsterdam heeft Freddy Hei- neken gevonden. En de radio nieuwsdienst is gezaghebbend. Ik denk dat ons bericht toch eer der voor juist wordt gehouden dan een zelfde bericht bij bij voorbeeld de TROS. Wij zijn een beetje de NRC onder de nieuws radio's". Van Zijl zegt nog te moeten wennen aan een leven zonder ra dio. „Er was maar één ding voor me en dat was de omroep. Ik leef nu een klein beetje op een andere planeet. Plannen? Ik wil nog graag wat reizen. Naar Lapland bijvoorbeeld. Dan neem ik na tuurlijk wel een bandrecordertje en een blocnote mee. Want als ik incidenteel nog eens wat kan doen, dan zal ik het niet laten". En aan het eind van het ge sprek: „Ik zou zo graag iedereen een riem onder het hart willen steken die een handicap heeft. Die mensen moeten ervoor wa ken om als een geranium in de vensterbank te gaan zitten. Men sen moeten niet bij de pakken neer gaan zitten". Loting voetbal op televisie DEN HAAG (ANP) - De lo ting voor de voorronden van de strijd om het Europese kampioenschap voetbal, die morgenmiddag in Stockholm wordt gehouden, is recht streeks op de televisie te be kijken. Eurosport begint de uitzending om 12.00 uur vanuit de Blahallen in het stadhuis, van de Zweedse stad. Het commentaar tijdens de loting zal onder anderen wor den verzorgd door Wim van Hanegem. Nederland, Europees kam pioen, is ingedeeld in de hoog ste groep. In Stockholm zul len de 33 deelnemende lan den, eventueel doen de Faeröer ook mee, worden ver deeld over zeven groepen. BRUSSEL (GPD) - VTM, de Vlaamse commerciële televisie maatschappij, viert deze week de eerste verjaardag. Ze doet dat in een opperbeste stemming, want de resultaten van het eerste jaar liegen er niet om. VTM is in één klap de meest bekeken zender van Vlaanderen geworden. Tweederde van de zes miljoen Vlamingen kijkt gere geld naar VTM. meer dan negen tig procent kijkt 'wel eens'. Dat hadden de mensen achter VTM een jaar geleden niet gedacht. Ook commercieel is VTM, op gezet door de meeste Vlaamse dagbladen en enkele tijd schriftuitgevers, een succes. De (dure) reclameblokken zijn al tot laat dit jaar volgeboekt, en aan het eind van het eerste uitzend- jaar werd al winst geboekt. Toen de zender, die in Neder land niet te ontvangen is, vorig jaar op 31 januari begon, hoopten zij op een kijkdichtheid van twintig procent. Nu kijken vier op de tien Vlamingen elke dag naar VTM, het dubbele dus. Dat ging ten koste van de pu blieke omroep BRT, en vooral van het kijken naar de Neder landse zenders. Voor 1989 keek eei\op de vier Vlamingen dage lijks naar Nederland 1, 2 of 3. Sinds VTM is dat gezakt tot hooguit een op de zes. De Vlaamse kijkers vonden bij VTM dat wat zij tot dan vooral bij de drie populaire Nederlandse zenders TROS, AVRO en Veroni ca zochten: amusement en ont spanning'. VTM biedt hen dat in ruime mate, want het is een echt 'pret-net'. Bij de BRT, als publieke om roep verplicht om veel cultuur en informatie te brengen, ziet men de kijkcijfers met de dag da len. Het enige BRT-programma dat nog voorkomt in de maande lijkse lijst van de tien meest-be- keken programma's, is het Jour naal van half acht. Maar het zou niemand verbazen als ook aan die positie binnenkort een einde komt. Dit voorjaar komt VTM ook voor het eerst met een actualitei ten-programma, 'Tele-facts', dat de actualiteit op dezelfde manier wil benaderen als het VTM-jour- naal: niet te zwaar, veel aandacht voor het Belgische nieuws 'van om de hoek'. VTM heeft de laatste weken goed kunnen scoren in de kijk cijfers door het uitzenden van 'Wedden Dat...' met Jos Brink. Joop van den Ende, die in Neder land zijn sterren niet kwijt kon, kreeg hier wel voet aan de grond. VTM betrekt trouwens veel van de 'eigen' programma's of ideeen uit Nederland. Behalve 'Wedden Dat..' zijn er eigen ver sies van Showmasters, de Soundmixshow en Klasgenoten, en werd 'Medisch Centrum West' drie maanden eerder uitgezon den dan de TROS. Het 'dynamisch imago' van VTM is duidelijk op 'het hele ge zin' gericht. Een valk op een raamkozijn loert een kamer binnen van een advokatenantoor op de 48e ver dieping van een wolkenkrabber in Seattle (VS). De vogel, die be hoort tot een met uitsterven be dreigde diersoort, vindt mis schien dat de wolkenkrabbers veel lijken op de rotsen en valleien waar zijn biddende soortgenoten zo gek op zijn. De valken eten duiven. (toto ap> Goudkoorts In Bulgarije heerst een lichte vorm van goudkoorts. Dat heeft het dagblad Vecherni Novini ge meld. De krant liet een professor aan het woord die vertelde dat het afgelopen jaar op bouwterreinen op grote schaal door burgers naar goud was gezocht in voor de bouw bestemd zand. Vassil Atanassov sprak daarover zijn be zorgdheid uit, omdat het bij het goudzoeken gebruikte kwik een bedreiging vormt voor het milieu. Volgens Atanassov bevat het zand gemiddeld vijf tot tien mili- gram goud per kubieke meter, maar soms wel tien keer zoveel. "Het verontrustende is dat de goudzoekers om het goud te kun- want voor de sportwagen, met I Jff wi I een nieuwwaarde van ruim drie- j| Ifp J Biiffiifc ffi m honderdduizend gulden, bestaat in Groot-Brittannië een wachttijd ■HH van negen jaar. "Het zal daarom eerst wel een nieuw bestelbusje nen opsporen kilo s kwik in het worden". aldus een laconieke zand gooien, dat van daaruit te- Hepden recht komt in de lucht, in rivieren v!erenBulga'nje ^"uiïd Diamantontwerper door vloeibaar kwik", aldus de Diamantontwerper Jos Peper professor. kamp (40) uit Alkmaar heeft op de Diamonds-International Awards 1990-wedstrijd in Parijs een prijs in de wacht gesleept. Voor deze tweejaarlijkse competitie is een recordaantal van 2.109 ontwerpen ingezonden uit 35 landen. In to taal werden 27 ontwerpers be kroond. Het is voor het eerst in 15 jaar dat een Nederlander weer in de prijzen valt, aldus het DIC. Peperkamp krijgt een „award" voor een armband waarin 360 dia manten met een totaalgewicht van 49,76 karaat zijn verwerkt. De ontwerper heeft naast gekleurd titanium, platina, geelgoud en zwart zirconium ook gele diaman ten in zijn creatie meegenomen. De prijs, een trofee met certifi caat, wordt hem dinsdagavond in de Franse hoofdstad uitgereikt. Recordwinst toto Een 35-jarige Britse vrijgezel is woensdag in één klap miljonair geworden. Door als enige in de Britse toto alle uitslagen goed te voorspellen verdient Alan Hep den een recordbedrag van 4,65 miljoen gulden. Het oude record, dat drie jaar geleden gevestigd werd, bedroeg zes ton minder. Hepden, een ingenieur uit Ox fordshire, verklaarde dat zijn grootste wens, een proefrit te mo gen maken in een peperdure Fer rari Testarossa nu waarschijnlijk in vervulling zal gaan. Tot aanschaf zal echter zelfs Hepden niet kunnen overgaan l/M HGTmttlN 056fó6HmMlt HtifT WmMómPVCMOfóMK' WW flut M5N66N 56H WMPI0 MM ^TCKl/AMAI

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20