LEIDSCH DAGBLAD Bush: meer troepen weg uit Europa nos eens 50% korting. 1 NODIG! Op al ons afgeprijsde speelgoed geven wij Radboud beboet voor mislukte sterilisatie Gorbatsjov en NAVO tevreden met vergaande plannen Kosovo op rand burgeroorlog Kamer eist weduwnaarspensioen Gevangene 5vergeten Vijftig-gulden munt met vier koninginnen (goedkoper kan niet) KWANTUM Waarom zullen we duur doen. DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1060 No. 39154 Prijs fl. 1,35 Treintaxi op weg LEIDEN - Wethouder Van der Molen heeft vanmorgen met het onthullen van een infor matiebord bij het station het officiële startsein gegeven voor het Lcidse treintaxi-pro ject. Vanaf vandaag kunnen reizigers in dertig steden voor vijf gulden een kaartje kopen waarmee ze aansluitend op hun treinreis een taxirit kun nen maken. De Leidse trein taxi's rijden ook naar Oegst- geest en Leiderdorp. Informatiebord officieel onthuld. NIJMEGEN (GPD) - Het Nij meegse St. Radboudziekenhuis moet een smartegeld van 31.000 gulden betalen aan een vrouw die ondanks een door de universitai re kliniek uitgevoerde sterilisatie toch zwanger raakte. Dat vonnis heeft de rechtbank in Arnhem uitgesproken in een procedure die de vrouw tegen het zieken huis had aangespannen. De vrouw had al twee kinderen van 16 en 17 jaar oud en wilde geen verdere gezinsuitbreiding. De in 1979 gesteriliseerde vrouw merk te in 1983 dat zij toch zwanger was geworden. Het ziekenhuis betaalde in eer ste instantie zonder tussenkomst van de rechter al een vergoeding voor de inrichting van de baby kamer en de aanschaf van de ba by-uitzet. De nu toegewezen schadeclaim zal worden gebruikt voor de opvoeding van het in feite niet gewenste kind. Voorlichter R. Jongma van het St. Radboudziekenhuis ontkent dat zijn directie gesuggereerd zou hebben dat de vrouw maar abor tus had moeten plegen. "Van een dergelijke uitspraak willen wij ons distantiëren". Volgens Jongma is het St. Rad boudziekenhuis niet direct bij het proces betrokken geweest. "Wij zijn tegen dergelijke claims verze kerd. Het proces werd voor ons gevoerd dóór de advocaat van on ze verzekeringsmaatschappij. Het is eigenlijk langs ons heen ge gaan". WASHINGTON (GPD) President Bush heeft gisteren in zijn eerste State of the Union, de Amerikaanse Troonrede, voorgesteld om de Amerikaanse en Sovjettroepen in Midden- Europa terug te brengen tot 195.000 man aan elke kant. Dat is een vermindering die veel verder gaat dan de Amerikanen ooit hebben voorgesteld. Zowel Sovjetleider Gorbatsjov als de NAVO hebben op het plan positief gereageerd. Bush zei tegen het verzamelde Con gres dat als gevolg van de grote ver anderingen in de communistische wereld de tijd rijp is om in Europa nieuwe stappen te zetten. De Ame rikanen hebben nu 265.000 man in West-Duitsland en 35.000 man- schappen elders in Europa, terwijl de Sovjetunie in totaal 565.000 man in Midden- en Oost-Europa onder de wapenen heeft. Bush wil dat aan beide zijden terugbrengen tot 195.000 in Midden- en Oost-Europa. De 35.000 Amerikanen in landen als Engeland, Italië en Griekenland blijven in het voorstel daarmee bui ten beschouwing. Acht maanden geleden stelde Bush nog voor dat de VS en de Sov jetunie hun troepensterkte in Euro pa zouden terugbrengen tot 275.000 man, waarbij de Amerikaanse mili tairen buiten West-Duitsland wél waren meegerekend. Over dat voor stel is de afgelopen maanden volop in Wenen onderhandeld. Vóór Bush gisteravond het voorstel openbaar maakte, lichtte hij Gorbatsjov tele fonisch over zijn plan in. Een hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris zei dat Gorbatsjov "zeer te spreken" was over het voorstelden dat hij het "zeer bevordelijk voor de goede re latie" achtte. Steun Ook de NAVO-partners Groot-Brit- tanniè, Frankrijk, West-Duitsland en Italië, die eveneens van tevoren waren ingelicht, zijn volgens de Amerikaanse regering" zeer ver heugd" over het voorstel tot verdere troepenvermindering. De Neder landse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) verwacht Peuters Roemenië met aids besmet BUKAREST (AFP) - In Roe- meense ziekenhuizen en wees huizen is een alarmerend aantal seropositieve baby's aangetrof fen. Van rond de duizend baby's en peuters van onder de driejaar die aan een aids-test zijn onder worpen, bleek ongeveer 20 pro cent seropositief, aldus het Roe meense instituut voor virologie. De Franse arts Alain Dublan- chet heeft na de berichten nog een contra-expertise uitgevoerd omdat hij het extreem hoge aan tal in twijfel trok, maar hij kon geen fouten in het onderzoek ontdekken. Aangezien de mees te moeders niet seropositief ble ken, denkt de arts dat de kinde ren zijn geïnfecteerd door do- norbloed. Dat werd in Roeme nië nooit getest op het aids-vi rus. Dublanchet vindt dat er nu snel grootscheeps onderzoek naar de verspreiding van het vi rus moet plaatsvinden. Snelheidsbegrenzer DEN HAAG (ANP) - Minister Maij- Weggen (verkeer) is van plan over één tot anderhalfjaar een snelheids begrenzer voor vrachtwagens ver plicht te stellen, als vrachtwagen chauffeurs de maximum snelheid van 80 km per uur massaal blijven overschrijden. het voorstel een positieve invloed op de onderhandelingen in Wenen over wederzijdse troepenverminde ring. "Het laat duidelijk zien dat ook het Westen rekening houdt met de ontwikkelingen in Oost-Europa", aldus Van den Broek, die het Ame rikaanse voorstel een steun in de rug van Gorbatsjov noemt. Bush zei dat hij een "snelle beëin diging" van de onderhandelingen over conventionele, strategische en chemische wapens wil. Maar hij acht de tijd niet rijp voor grote stap pen voorwaarts op alle deelterrei nen van Amerika's defensie. "Mo dernisering van onze strategische kernmacht (intercontinentale ra ketten, red.) en SDI (het plan Ame rika met een atoom-paraplu te be schermen, red.) zijn en blijven no dig", aldus Bush. Demonstranten in Podejevo beschermen zichzelf tegen het traangas van de oproerpolitie tijdens een demonstra tie voor democratie in de door Albanië gedomineerde provincie Kosovo. (foto afp) President Bush neemt het applaus in ont vangst van on der anderen vice-president Dan Quayle en de voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaar digden, Thomas Foley, voordat hij gisteravond zijn eerste State of the Union uit sprak. (foto AP) PRISTINA (AP/Rtr/AFP) - De et nische onlusten in Kosovo, die gis teren weer drie levens eisten, drei gen uit te lopen op een ware burger oorlog. Bij een betoging in Titograd riepen 100.000 Montenegrijnen om wapens om tegen de etnische Alba nezen in de zuidelijke provincie te gaan vechten. Ook de Serviërs drei gen met geweld als de Albanese na tionalisten in Kosovo niet inbinden. De Albanese meerderheid in Ko sovo verzet zich vooral tegen de door de deelrepubliek Servië opge legde beperkingen van de autono mie van de provincie. Sinds 24 janu ari zijn tijdens massale betogingen in Kosovo volgens de officiële cij fers al zo'n 20 doden gevallen. Behalve in Titograd demonstreer den ook in het in Servië gelegen Belgrado tienduizenden mensen te gen de Albanezen. De Serven en Montenegrijnen eisen opheffing van de autonomie van de provincie, die voor meer dan 90 procent uit Al banezen bestaat. Vorig jaar hebben de Servische autoriteiten de auto nome status van Kosovo scherp aan banden gelegd. Het acht leden tellende collectie ve presidentschap in Joegoslavië heeft gisteravond speciale maatre gelen gelast om "vrede en veilig heid van dorpsbewoners te waar borgen". Hoewel niet werd gemeld wat deze maatregelen precies in houden, betekende de afkondiging van soortgelijke stappen vorig jaar onder meer patrouilles door het le ger langs hoofdwegen, afkondiging van een nachtelijk uitgaansverbod en een samenscholingsverbod voor meer dan drie mensen. Albanië heeft gisteren ontkend dat het Kosovo wil inlijven en be pleitte dat Kosovo een volledige Joegoslavische republiek wordt, onafhankelijk van Servië. De oor zaak van het geweld in Kosovo is te rug te voeren op het Servische chauvinisme, aldus de Albanese ambassadeur in Parijs Ksenoufou Nuschi. Zacht Vrij krachtige zuidwestenwind, aan de kust nog enige tijd hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Aanhoudend zacht en j bewolkt weer met af en toe regen. Vrijdag 2 februari zon op: 08.20 uur, zon onder: 17.28 uur; maan op: 10.23 uur, maan onder: 01.21 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.42 en 20.08 uur: laag wa ter: 03.06 en 15.26 uur. DEN HAAG (GPD) - De vier grote partijen in de Kamer zijn gisteren in forse aanvaring gekomen met staatssecretaris Ter Veld (sociale za ken). Aanleiding was het ontbreken van een wettelijk regeling, waar door ook weduwnaars een pensioen krijgen. Op dit moment krijgen al leen weduwen een pensioen als hun werkende man overlijdt. Voor het omgekeerde geval is in de wet niets geregeld. Een EG-richtlijn uit 1988 ;paalt echter dat mannen en vrou wen gelijk moeten worden behan deld. De rechter kan een pensioen fonds hiertoe verplichten. Ter Veld wil de pensioenfondsen hiertoe niet wettelijk dwingen, om dat zij op 1 januari 1991 wil komen met een nieuwe wet voor de nabe staanden. Die vervangt de thans in gebruik zijnde algemene weduwen en wezenwet (aww). de fracties van CDA, PvdA, WD en D66 willen zo lang niet wachten, omdat daarmee de ongelijkheid onnodig lang voort duurt. De pensioenfondsen krijgen namelijk tot 1993 de tijd om hun contracten aan te passen. Uiteinde lijk ging de staatssecretaris met te genzin door de bocht. Hartinfarct treft kardinaal Glemp WARSCHAU (AP) - De gezond heidstoestand van de Poolse kardi naal Jozef Glemp is kritiek gewor den nadat hij vanmorgen werd ge troffen door een hartinfarct. Kort daarvoor onderging hij al twee spoedoperaties wegens hevige bloedingen in zijn spijsverterings kanaal. Onder zijn leiding schaarde de kerk zich achter het vakverbond Solidariteit. Deze discussie vond gisteren plaats tijdens de behandeling van een wetsvoorstel dat de gelijke be handeling van mannen en vrouwen in de sociale zekerheid regelt. Ter Veld weigerde een regeling omdat zij het 'niet juist vindt iets op te leg gen, waf we (het kabinet) zelf nog niet hebben geregeld'. Bovendien, zo blijkt uit onderzoek, heeft 80 pro cent van de verzekeraars en pen sioenfondsen inmiddels een rege ling getroffen voor weduwnaars. De Kamer had ook grote moeite met een overgangsregeling, waar door de pensioenleeftijd van man nen en vrouwen wordt gelijk ge trokken. Vrouwen mogen nu vaak met hun zestigste met pensioen. Als tussenregeling wil het kabinet vrouwen die voor 31 juli 1986 50 jaar of ouder zijn, de keuze laten tussen dóór te werken of te stoppen op hun zestigste. Op voorstel van de PvdA werd de termijn verruimd tot 1989. PvdA en D66 vroegen de staatsse cretaris ook het onderscheid op te heffen, dat bestaat tussen de pen sioenpremie vj Leidenaar loopt prijs TV10 mis LEIDEN - Leidenaar Frans Leliveld dreigt slachtoffer te worden van het mislukken van TV10. Hij won in november vo rig jaar ruim 28.000 gulden aan prijzen, waaronder een auto. Die spullen heeft hij nog steeds niet gekregen, omdat de programma's nog steeds niet op televisie zijn gekomen. On der die voorwaarde leverden de bedrijven wel de prijzen. Alles kan voor Leliveld nog op z'n pootjes terecht komen wanneer Veronique besluit om de 40 gemaakte afleveringen van producer John de Mol over te nemen. Inmiddels zit Leliveld met een behoorlijke kater. Hij waande zich bezitter van een auto van 24.000 gulden en ruim 4.000 gulden aan prijzen. Leli veld overweegt om actie te on dernemen wanneer de onder handelingen met Veronique op niets uitlopen. Volgens hem zijn er door het stranden van TV10 zo'n 100 mensen in min of meerdere mate gedupeerd. (Meer op pagina Leiden) HAARLEM (GPD) - Een 27-jarige De Beverwijker zegt extra gedu- Beverwijk heeft door peerd te zijn omdat hij van plan v i fout twee weken te lang vastge- zich na afloop zeten in het Haarlemse huis van be- te laten opnemen waring. Zijn raadsman spreekt over ningskliniek een 'niet goed te praten administra tieve vergissing' en heeft inmiddels tacten gelegd. 5.000 gulden schadevergoeding ge- nes kebi ëist. de detentie direct een ontwen- drugsverslaaf den. Daartoe had de man reeds con- Onderzoek naar zwart-geld- potje vissers DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van landbouw en visserij onder zoekt wat er waar is van geruchten dat vissers een fonds hebben opge richt waarin de opbrengst wordt ge stort van illegaal gevangen vis. Uit dit potje zouden de boetes worden betaald voor vissers die tegen de lamp lopen. De rest verdelen de vis sers onderling. Het ministerie vermoedt dat de vissers uit de illegale vangsten heel wat zwart geld overhouden. Nog ge regeld blijkt uit informatie van de belastingdienst dat zij in staat zijn grote bedragen af te lossen op de aanschaf van hun schip. Waar dat geld vandaan komt, hoeven ze niet te melden. Minister Braks zint op maatrege len om vissers aan te pakken die massaal de vangstquota aan hun laars lappen. De vissers zouden op grote schaal ondermaatse vis - vooral tong aanvoeren die dan buiten de veiling om naar de handel verdwijnt. Uit administratief onder zoek van de Algemene Inspectie dienst (AID) blijkt dat ruim de helft (300 van de 725) van de bekeuringen die zijn uitgedeeld, betrekking heeft op onjuiste opgave van vang sten. Volgende week maakt Braks in de Tweede Kamer bekend wat hij wil doen om een eind te maken aan deze praktijken. De visserij-organisaties waren vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Weer bezwaren EG-bestuur tegen gasprijs tuinders BRUSSEL/REGIO - De speciale korting op de gasprijs voor Neder landse tuinders is de leden van de Europese Commissie opnieuw in het verkeerde keelgat geschoten. De commissie vindt dat Nederland de tuinders op een onterechte ma nier steunt en zo aan concurrentie vervalsing binnen de Europese tuinbouw schuldig is. Een woord voerder in Brussel deelde gisteren mee dat de commissie een procedu re heeft aangespannen op grond van een artikel dat staatssteun in principe verbiedt. Nederland is al eerder veroor deeld door het Europese Hof van Justitie omdat het de glastuinders een te lage gasprijs in rekening bracht. Dergelijke subsidies zijn niet toegestaan. Voor de periode 1989-1994 is nu opnieuw een rege ling voor de gasprijs afgesproken, die in de ogen van Brussel geen ge nade vindt. UTRECHT (GPD) - Nederland herdenkt dit jaar dat er al een eeuw een vrouwelijk staatshoofd op de troon zit en ter gelegenheid daarvan geeft de Rijks Munt op 27 april een speciale vijftig-gulden munt uit met daarop de beeltenissen van Emma, Wilhelmina, Juliana en Beatrix. In 1890 werd koningin Emma be noemd tot regentes, omdat kroon prinses Wilhelmina nog mindeija- rig was. Koningin Wilhelmina werd in september '48 opgevolgd door Juliana en in 1980 volgde koningin Beatrix haar moeder op. e munt kan de komende dagen al worden bewonderd tijdens de Holland Coin Fair die van 2 tot 4 februari in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden wordt gehou den. Zolang de voorraad strekt. Alleen verkrijgbaar In Valkenburg en Utrecht. De gevangene, die was veroor- deeld door de Haarlemse recht bank, had op 10 januari moeten vrij komen. Dat gebeurde echter niet. Pas op 24 januari mocht de man het huis van bewaring verlaten. Hij is daarover woedend, vooral omdat hij een aantal malen vergeefs bij de administratie heeft gevraagd nog eens na te gaan wanneer hij vrij i komen. "Beide instellingen hebben in middels erkend dat er van een 'ver gissing' sprake is geweest", aldus zijn advocaat Schlingemann, die het 'op zijn zachtst gezegd merk waardig' vindt dat zijn cliënt bij vrij lating op 24 januari een bewijs van ontslag meekreeg, dat op 10 januari door de directeur van het huis van bewaring is getekend. AMMONIAK - De uitstoot van am moniak, voorzover veroorzaakt door rundvee, is ruim de helft lager dan werd aangenomen. Dat blijkt uit een onderzoek op 400 boerderij en in het noorden van het land. Van af 1986 ging men uit van een ammo- niak-uitstoot van 38.600 ton. Maar het onderzoek heeft aangetoond dat het 'maar' om 18.000 ton gaat. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 J Wi| nemen een kwartaalabonnement f 74 15 Wij nemen een jaarabonnement f 28550 Naam Adres - Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1