'Roemenen helpen bij opzetten democratie Leidse wethouder terug van bezoek aan Tirgu Muris In kort geding toegang tot tennispark Oosthout geëist actief in vrije tijd Paal busbaan oorzaak van ongelukken ZIJLWIJK WINT SCHOOLSCHAKEN Plan bejaardenoord nieuwe stijl slaat aan bij provinciebestuur DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 LEIDEN/REGIO 'Dallas-achtige toestanden' in Voorhout terie van binnenlandse zaken om te kijken of te kijken of Tirgu Muris kan worden geholpen met scholing in democratische systemen. "Als je bij ons iets niet weet, kun je het op zoeken in een boek. Maar er zijn daar echt geen boeken waarin staat hoe de democratie functioneert". Ook op andere gebieden willen DEN HAAG/V OORHOUT - Echt scheidingsperikelen hebben in Voorhout geleid tot een geschil over het betreden van het tennispark Oosthout in Voorhout. In een kort geding eiste de man gistermorgen voor de Haagse rechtbank toelating tot het park, zodat hij weer tennisles kan geven. Een ernstig auto-onge luk dwong hem die activiteiten vo rig jaar juli te staken. Inmiddels is hij gerevalideerd. Hij kan weer aan de slag, maar zijn ex-vrouw weigert hem die toegang. Volgens haar is sa menwerking absoluut niet meer mogelijk. De vrouw gaat er van uit dat zij bij de boedelscheiding het tennispark krijgt toegewezen. Bij monde van haar advocate, J. Korver, stelde ze gisteren vast niet alleen het laatste halfjaar, maar eigenlijk sinds de op richting van het tennispark, enkele jaren geleden, de exploitatie te heb ben gevoerd. "Hij gaf de lessen, maar heeft zich verder nóóit ergens mee bemoeid. Zij deed de bar, het winkeltje, de reclame, de pr, de in schrijvingen, het rooster, alles, ter wijl hij nergens naar omkeek en er zelfs nog wat nevenactiviteiten op nahield", schetste Korver. Zij ver meldde er nog bij dat sinds de afwe zigheid van de man tennissers zich over zijn lessen hadden beklaagd. Belang Een serie verklaringen werd door W. de Vos, advocaat van de man, ri goureus van tafel geveegd. Die wa ren allemaal afkomstig van vrien den of anderen, 'bewerkte mensen', die er volgens hem belang bij heb ben dat de vrouw het geschil met haar voormalig echtgenoot wint. "Ze wil hem dumpen en vertelt nu de ene na de andere leugen. Deze st akker wordt eruit gedonderd, om dat zij op een goedkope manier met haar vriend een nieuw leven wil be ginnen", beschuldigde De Vos op zijn beurt. Volgens hem werkt de vrouw nu met een onbevoegd tennisleraar, die vorige zomer inviel, dit win terseizoen de honneurs waarnam en met wie voor het nieuwe seizoen al mondelinge afspraken zijn ge maakt. De Vos zegt echter dat zijn cliënt zijn plaats weer kan innemen, maar de tegenpartij acht dat onmo gelijk. Korver: "Hij heeft conditie achterstand en is nog niet van de pijn af. Hoogstens zou hij verbaal les kunnen geven, maar theorie-les sen bij tennis bestaan niet. Of de leerlingen zouden zich aan hem moeten aanpassen, maar dat is niet in het belang van het tennispark. Hij kijkt alleen naar het eigenbe lang". Tennisles Verder maken diepe persoonlijke zaken samenwerking tussen de twee onmogelijk. Wat daarover werd beweerd en ontkend, deed rechtbankpresident Offers de wenkbrauwen fronsen. "Het is mij duidelijk dat u niet in een innige omarming bent verstrengeld", was alles wat hij ervan zei. Korver er kende: "Het zijn Dallas-achtige toe standen". Volgens De Vos is de tennisleraar wel in,staaf weer tennisles te geven. "In het revalidatiecentrum gaf hij alweer les toen hij nog met een kruk liep. Later, toen beide krukken overbodig waren, is een film van een les gemaakt. Commentaar: het was perfect". Daarentegen las zijn vrouw in een rapport van het behan delteam dat het heel weinig aanne melijk was dat de leraar weer volle dig aan de slag ging. "Hij kan het werk aan, zeker met hulp van zijn broer die klaar staat om te helpen", zei De Vos. "Als zij hem eraf werkt, gaat de boel failliet. Ze kan hem niet uitkopen, want de schulden zijn steeds hoger opgelo pen. Hij kan haar wèl uitkopen. Laat haar daarover met ons praten, dan wordt ze uitgekocht en kan ze met haar vriend een heel nieuw le ven beginnen". Uitspraak 6 februari. LEIDEN - De schoolschaakwed- t werd de Eerste Leidse Schoolvereni- strijden zijn gewonnen door De Zijl- 'ging met 22,5 punten. Derde De wijk. De basisschool won in alletwee Meerpaal met 21,5 punten, vierde de groepen op overtuigende wijze. De Leidse Hout met 21 punten en Volgens organisator De Heer is dat vijfde de Kardinaal Alfrink met geen verrassing. "De Zijlwijk won 19,5 punten. Deze vijf doen over drie ook al in 1985, '86, '87 en '89". weken mee aan de halve finale van De 150 jeugdige schakers speelden het regionale kampioenschaken verdeeld over twee groepen. In de schaken voor het basisonderwijs. Rembrandt Scholengemeenschap In de B-groep ging de overwin- werden de teams verdeeld over twee ning nadr het tweede team van De groepen. In de A-groep zaten alle Zijlwijk met 29,5 punten. Tweede eerste teams van de scholen. In de B- werd de St. Jan met 23,5 punten, groep schaakten de tweede teams en Drie teams eindigden als derde met de deelnemers uit het speciaal on- 20,5 punten: de Eerste Leidse School- derwijs. Elk team telde vijf scha- vereniging, de Leidse Hout en de kers. Dukdalf. De Zijlwijk won in de A-groep met Beste individuele schaker was ruime voorsprong. Er konden maxi- volgens De Heer Erik van den Dul maal 35 punten worden behaald, De van 't Kompas. Hij won op het eerste Zijlwijk eindigde op 28,5. Tweede bord al zijn partijen, (foto Jan Holvast) Ruilbeurs Ruilverenigiging Koningskerk houdt vrij dag 2 februari een ruilavond voor verza melaars van postzegels, munten, suiker- LEIDEN - De paal die deze week is zakjes, stickers en dergelijke. De beurs neergezet om de busbaan op de wordt van 19.00 tot 22.00 uur gehouden Schipholweg af te bakenen heeft al in buurthuis Het Spoortje aan de Bern- twee ongevalen opgeleverd. Maan- hardkade 40. De toegangsprijs voor niet- dagmiddag knalde er een auto op leden bedraagt 1,50 gulden. die werd bestuurd door een 37-jari- ge vrouw uit Leiden. Ze draaide vanaf de Willem de Zwijgerlaan de Romeinen Schipholweg op en kreeg ineens de Oud-conservator P. Stuart van het Rijks- paal in het vizier. Ze kon niet meer museum voor Oudheden houdt zondag 4 uitwijken en botste er bovenop. De februari een lezing over Nederland in de schade aan haar auto Romeinse tijd. Hij spreekt op uitnodiging lijk- van werkgemeenschap De Ratel onder de godin Nehalennia l.. aan haar gewijde monumenten. De Ie- Roelofarendsveen, die komende uit zing wordt gegeven in de grote zaal van dezelfde richting, eveneens op de het Volkshuis, Apothekersdijk 33. Aan- Paal botste. Ook zijn wagen zit flink vang 10.30 uur, toegangsprijs 2,50 gul- iR de kreukels, jjgn Een politiewoordvoerder ver wacht dat op korte termijn contact wordt opgenomen met de gemeente Bridge over de plaats waarop de paal is Buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothe- neer6ezet- kersdijk houdt eens in de veertien dagen op de zondagmiddag een bridgesoos voor beginners en gevorderden. Er kan O 1 alleen of met een partner worden ge- ^|300lB.UtOIT13.LCIl speeld volgens het Acol-systeem. De A eerstvolgende speeldag is op 4 februari Tyifvl' VmrnPT* Q QTl tussen 13.30 en 16.30 uur. De toegangs- cxdll prijs bedraagt een gulden. 1 gort geslagen Dans LEIDEN - Een 29-jarige Leidenaar Bij Feta beginnen vanaf 13 februari nieu- heeft gisteravond in snackbar De we kinderlessen folkloristische dans. Ze Koperwiek aan de Papiermolen worden gehouden op dinsdag- en twee speelautomaten met een ha- woensdagavonden. Er zijn twee groe- mer aan gort geslagen. De gokver- pen, die voor kinderen van 8 tot en met slaafde man wilde zich afreageren 10 jaar en kinderen van 11 tot en met 14 nadat hij thuis ruzie had gehad over jaar. De lessen worden gegeven aan de geld dat hij verspeeld had. Middelstegracht 8. Inlichtingen tel De politie heeft de Leidenaar aan- 123377. 215650 of 720211 gehouden. LEIDEN Voedsel uit het Westen hebben de Roemenen niet meer nodig. Maar wel ken nis op bijvoorbeeld het gebied van wetenschap, kunst en on derwijs. Tot deze conclusie ko men Groen-Linkswethouder De la Mar en zijn medewerker H. van Wirdum, die afgelopen dagen namens de gemeente Leiden deel uitmaakten van een konvooi naar de Roemeense stad Tirgu Muris. Het Leidse transport bevatte dan ook geen voedselpaketten, maar stencilmachines, papier en inkt. "Het transport was gericht op de vrijheid van meningsuiting, de be doeling was om contacten te leggen. We hebben de mensen onder meer uitgelegd hoe de democratie hier werkt, de mensen hebben op alle fronten behoefte aan informatie", aldus De la Mar. door Willem Spierdijk De expeditie was georganiseerd door de Hervormde en Gerefor meerde Diaconie Leiden/Leider dorp. Die had al voor de Roemeense revolutie contacten in de Roemeen se stad, die met 140.000 inwoners iets groter is dan Leiden. Vertegen woordigers van de Diaconie waren op bezoek geweest bij een geestelij ke Denes Fulop, een vriend van de dominee Laslo Tórkes, om wiens persoon de omwentelingen zijn be gonnen. Volgens De la Mar zijn de ontwik kelingen in Tirgu Muris bij de start van de revolutie vergelijkbaar met die in de andere Roemeense steden. "Wij hebben videobeelden gezien hoe het daar is toegegaan. De eerste dag kwam er een gering aantal per sonen in verzet, toen zijn er ook do den gevallen. Een dag later kwam vrijwel de gehele bevolking in op stand. Op de beelden was te zien hoe de inwoners van Tirgu Muris het gemeentehuis bestormden en op de soldaten afgingen. Die wisten niet wat ze moesten doen: schieten of weggaan. In deze stad gingen ze uiteindelijk weg, maar in andere steden zal het wellicht anders zijn gegaan", aldus De la Mar. Tijdens hun bezoek hebben Van Wirdum en De la Mar met onder meer een kunstenaar, een arts, een journalist en een onderwijzeres. "De mensen waren vooral geintere- seerd in hoe de democratie werkt. Ze konden zich eigenlijk niet goed voorstellen hoe gekozen vertegen woordigers met het ambtelflk appa raat omgaan, wat er moet gebeuren als er bij vrije vevkieizingen nie mand een meerderheid haalt", zegt de Leidse wethouder. Zijn mede werker was het centralistisch den ken van de Roemenen opgevallen. "Ze konden zich niet goed voorstel len dat de ene gemeente een be paald besluit nam en een gemeente een kilometer verderop een totaal ander besluit". De Leidenaars willen contacten leggen met het Nederlandse minis- denwerk in Rijnsburg en Valken burg een ontwerp-plan aan de gede puteerde heeft aangeboden. "Er blijkt voor de provincie veel be spreekbaar, hoewel er geen concre te toezeggingen zijn gedaan. In feite hebben we het groene licht gekre gen om ermee door te gaan. We ho pen dat we in 1991 kunnen begin nen", aldus De Haas. De stichting streeft nu niet meer naar het tien jaar oude doel om een bejaardentehuis met 60 bedden van algemene signatuur voor de drie dorpen te bouwen. De haalbaarheid daarvan wordt uitgesloten. Het nieuwe beleid van rijk en provincie is erop gericht voorzieningen in het leven te roepen die bejaarden zo lang mogelijk thuis kunnen houden onder het motto 'Zorg op maat'. Het bouwen van nieuwe tehuizen is wat dat betreft 'uit de tijd'. Volgens De Haas is het hard no dig dat er snel uitbreiding komt van verzorgingsmogelijkheden voor be jaarden. "In alle onderdelen van de bejaardenzorg in Katwijk, Rijns- burg en Valkenburg knijpt het. De wachtlijsten voor de tehuizen zijn veel te lang. Dat kan niet langer zo. Een nieuw tehuis zit er niet in. Het is daarom dit of niks", zegt ze. De stichting heeft nu tot oktober de tijd om een kant en klaar plan op tafel te leggen bij de provincie. Daartoe is een werkgroep in het le ven geroepen. Provinciale staten zullen eind dit jaar bepalen of het plan een plaatsje verdient op de planningslijsten van 1991. Bekeuring voor milieudelict LEIDEN - Een 63-jarige Rijnsbur ger heeft gisteren een proces ver baal gekregen omdat hij bij een kwekerij bedrijf aan de Leidse Vrouwenweg enkele honderden li ters petroleum heeft laten weglo pen. De petroleum is terecht geko men in de bodem en het oppervlak tewater. Volgens de man was de kraan van de petroleumtank afgebroken bij de storm. De directie milieu van de ge meente overweegt de vervuilde grond af te graven en het verontrei nigde water af te zuigen. hardst nodig. "Als je hier een buurt- comité wil oprichten, staan er meteen twee medewerkers van de stichting Welzijn voor je klaar om te helpen. De Roemenen moeten leren een land te besturen, maar moeten helemaal zelf uitzoeken hoe dat moet". De la Mar vindt dat de gemeente Leiden dé contacten met de Roe meense stad verder moet uitbou wen. "Ik denk daarbij voorlopig niet aan een stedenband. Aan con tacten tussen burgemeesters heb ben de Roemenen voorlopig nog geen behoefte; eerder aan een uit wisseling tussen beroepsgroepen". KATWIJK Vertegenwoordigers van de Stichting Algemene Bejaar denoorden voor Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg zijn gisteren 'zeer optimistisch' teruggekeerd van een bezoek aan gedeputeerde G. Brou wer op het provinciehuis in Den Haag. De plannen voor een geheel nieuwe vorm van verzorging en huisvesting van hulpbehoevende bejaarden in de drie gemeenten zijn daar volgens de woordvoersters J.G. van Paridon-Van Tol en A. de Haas-Kromhout 'zeer welwillend' ontvangen. "De provincie is enthousiast over ons initiatief, dat ook door de ge meenten wordt gedragen", meldt De Haas, die met een delegatie van de stichting, de drie gemeentebe sturen en hat gecoördineerd bejaar- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 De la Mar en Van Wirdum de Roe menen helpen door het uitwisselen van informatie. "De arts wilde we ten hoe je les moet geven aan stu denten, maar ook dingen over tho- rax-chirurgie. We proberen die con tacten met de universiteit te leggen. De kunstenaar wilde weer graag over partituren van moderne mu ziek beschikken. Ook dat proberen we te regelen. Uiteindelijk willen we bereiken dat vanuit Leiden men sen naar Roemenië gaan om infor matie te geven". Hulp bij het opzetten van een de mocratie hebben de Roemenen vol gens de beide Leidenaars nu het Hutspot De vreemdste boeken verschij nen er tegenwoordig. Zo kregen we een briefje van uitgeverij BZZTóH dat het boek 'Koken op 3 oktober' er zit aan te komen. Hoe het u vergaat, weten we niet, maar wij lagen dubbel. Alsof de Leie naar 's avonds iets anders op tafel zet dan hutspot met klapstuk. En overdag is het haring en witte brood. Dat wordt een dun boekje. Maar schrijfster Anne Scheep maker corrigeert direct: "Er be staan heel wat variaties van huts pot. Het lijkt me leuk die varian ten in het boek op te nemen". Nou is er al eens een boekje uit gegeven over de vele uitvoerin gen van hutspot. Dat boekje - 'Het komplete hutspotboek' - is uitge geven door de Leidse uitgeverij Groen in 1984. Plaatselijke res taurants werd gevraagd hun ei gen hutspot-recept te onthullen. Dat leverde zelfs een Baskische variant op - Estofado - met daarin allemaal vreemde ingedriënten. Alsof we in Leiden op Spaanse hutspot zaten te wachten. Scheepmaker hoopt er toch een ander boekje van te maken. Er komen niet alleen recepten in. "Ik beschrijf ook de geschiedenis van de viering van het Leids ontzet en er komen allemaal anekdotes in te staan". Aan het schrijven van het boek is ze nog niet toegekomen. Tot nu toe is ze bezig met het verzamelen van recepten en feitenmateriaal. "Ik ben in het gemeente-archief aan het snuffelen om gegevens te verzamelen. Verder heb ik geke ken of er in oude boeken over het Leidens ontzet en eten wordt ge schreven en heb ik krantenknip sels over dit onderwerp gezocht. Nu moet ik die allemaal precies gaan uitzoeken en dan pas kan ik gaan schrijven". In september moet het klaar zijn. Kan de Leie naar nog effe een maandje wen nen aan die vreemde hutspotten. Hutspot (2) Al eerder schreef Scheepmaker over de geschiedenis van eten, in het boek 'Koken voor Napoleon'. In dit boek beschrijft ze allerlei gerechten uit verschillende tijden en worden de recepten afgewis seld met geschiedenis en verha len. "Ik houd erg van koken en ik ben geïnteresseerd in de geschie Hutspot, hutspot en nog eens hutspot. denis van het eten", legt Scheep maker uit. "Het is niet zo dat ik heel erg houd van eten van vroeger. De middeleeuwse keuken was bij voorbeeld niet echt lekker en erg ongezond. Heel veel vlees en bij na geen groente. Bovendien werd er veel gebruik gemaakt van krui den en gooide men van alles door elkaar". De beroemde Franse keuken vindt Anne Scheepmaker veel verfijnder. "Maar er was wel een groot verschil tussen arm en rijk. Als je gewoon een boer was at je kip van je eigen erf. Alleen de adel kon zich de echte verfijnde keu ken permitteren". Scheepmaker hoopt dat de Lei denaar zelf ook wil meewerken aan het kookboek. Mensen die een origineel recept hebben dat met Leidens ontzet te maken heeft, kan dat opsturen naar deze rubriek. En dan bedoelen we dus wel originele recepten. Dus geen: peen, uien, aardappelen en klap stuk. Samenwonen Groen-Linkswethouder Hans de la Mar is de afgelopen week in Roemenië geweest en direct haal de hij de landelijke pers. Zowel de Telegraaf als de Volkskrant brachten stukjes waarin Hans fi gureerde. Beter gezegd: de relatie van Hans. In een notedop het verhaal. In een artikel in de Volkskrant sprak het hoofd van de Hilversumse so ciale dienst, Van Tiggelen gehe ten, over bijstandsfraude. Hij had het ook over zijn sociale recher cheurs. Dat zijn van die mannen in regenjas die de waslijn uitge breid bestuderen om te bewijzen dat er een duurzame relatie be staat tussen twee mensen met een uitkering. Nou, zei die Van Tigge len, als zo'n rechercheur het be wijs niet keihard kan krijgen, gaan ze meestal even met het be spiede tweetal praten. Zelfs als de twee niets onwettigs doen. Zo was er eens een man met een openbare functie in Hilversum en die had een vriendin. De man een salaris, de vriendin een uitkering, want ze woonde zelfstandig. En dat was een doorn in zijn oog, want als de vriendin bij de man ging wonen, had ze geen recht meer op een uitkering. Dus was zo'n rechercheur eens langs ge weest. En ja hoor, na een goed ge sprek had hij het tweetal over tuigd: ze gingen samenwonen. De Leidse Stella ter Harmsel trok tegen dat gedrag ten strijde via een ingezonden brief in de Volkskrant van afgelopen zater dag. Ze vond dat de sociale dienst in Hilversum te ver ging. En stel de dat het beleid in Leiden geluk kig niet zo was. En zij kon het we ten. "Zelfben ik sinds dertien jaar economisch zelfstandig en sinds drie jaar bovendien de gelukkige bewoonster van een zelfstandige huurwoning. Daarnaast heb ik een relatie met de plaatselijke wethouder van sociale zaken. Dat is iemand met een openbare func tie. Sterker nog, dat is degene die de eindverantwoordelijkheid voor het reilen en zeilen van de sociale dienst draagt". De Telegraaf, nooit wars van een leuke zaak waarbij eën linkse wethouder is betrokken, was on middellijk in de zaak gedoken. Roddelaar Stan Huygens van de gelijknamige rubriek in de Tele graaf, een rubriek waarin burge meester Goekoop nogal eens wordt gesignaleerd met een goed glas in de hand, had echter bot ge vangen. Zowel De la Mar als zijn assistent Van Wirdum bevonden zich voor het goede doel in Roe- Nu heeft Stella nog geen uitke ring maar een studiebeurs, dus is er eigenlijk niets aan de hand. Maar, zo voorspelde ze vast, als ik straks ben afgestudeerd, is de kans groot dat ik enige tijd werk loos ben en als zëlfstandige wo nende vrouw een uitkering aan vraag. "Van Tiggelen zou het dan wel weten: samenwonen. Geluk kig heeft Van Tiggelen het in Lei den niet voor het zeggen". Samenwonen (2) Van haar vriendje heeft Ter Harmsel niets te vrezen. De wet houder zegt het prima te vinden dat de handelwijze van de baas van de Hilversumse sociale dienst ter discussie wordt ge steld. Dat zijn vriendin hun rela tie in de ingezonden brief heeft beschreven, vindt hij ook niet erg. "Ik wist dat ze die brief zou schrijven. Ik wist ook dat het er in zou komen", zo vertelt De la Mar, die nooit veel heeft opgehad met al die controle. Hij besloot zelfs dat anonieme klikbrieven over fraude onmiddellijk in de vuilnis bak moesten worden gegooid. Hij verfoeit het in Hilversum gevoerde beleid. "We leven toch niet meer twintig jaar terug. Het is toch raar dat de sociale dienst zich zo met je persoonlijke leven bemoeit". Voor zijn persoonlijke situatie zou invoering van het beleid van Van Tiggelen wel positief zijn, meent de Leidse wethouder. "Ik zou eindelijk een wapen in han den hebben om mijn vriendin te dwingen met mij samen te wo nen. Eigenlijk zou ik die Van Tig gelen een bedankbriefje moeten sturen". HENNY VAN EGMOND

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12