Gedwongen on tslag en Defensie Onderzoek dioxine bij AVR gaat door 'Gijzelnemer wilde kolonel zelf doden' Om de kluts niet kwijt te raken. Botsing met IJsland over marine Gat van 700 miljoen op begroting van Onderwijs Bijlmer had niet gebouwd mogen worden Belastingdienst WOENSDAG 31 JANUARI 1990 DEN HAAG (GPD) Minister Ter Beek (Defensie) sluit niet uit dat er bij Defensie gedwongen ontslagen zullen vallen. Dit blijkt uit een brief die de bewindsman gisteren naar de Kamer heeft ge zonden. Ter Beek stelt in zijn brief dat het departement door vut, 'out-place- personeelsbestand op zijn ministe- ie met 20 procent verlaagd moet vorden. Omgerekend in arbeids- i plaatsen spreekt hij over een bespa ring van 1500 mensen. Er zal een ge- Staat handhaaft schadeclaim Van den Broek met echtgenote bij het vertrek nc "*tVbee'iTschrijff dat het hele pro- fot° commandant van Valkenburg Vorenkamp. r IJsland vanaf vliegbasis vliegbasis Valkenburg. Rechts op de REYKJAVIK (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) vindt het te vroeg voor discus sies over reducties van de zeestrijd- krachten van NAVO en Warschau pact. De bewindsman, op een twee daags bezoek in IJsland, heeft het pleidooi van zijn collega Hannibals- son nu al voorbereidingen te treffen voor dergelijke reducties, gisteren van de hand gewezen. De IJslandse regering dringt er binnen de NAVO al langere tijd op aan om van de zeestrijdkrachten agendapunt te maken op de ont- ARNHEM (GPD) Hoewel de Op zoek in Apeldoorn naar een gij- een dekenkist te hebben opgeslo- Apeldoornse kolonel K. van der zeiaar zag de de Westduitser op die ten, stak hij diens huis in brand, Kieft tijdens diens gijzeling vorig bewuste 22ste juni aanvankelijk jaar juni door een politieschot dode lijk werd getroffen, vindt de Arn hemse officier van justitie mr. A. P. Besier dat de dood van de kolonel geheel en al aan de 34-jarige uit i gezin met. kinderen aan de ont bijttafel zitten. Maar die liet hij on gemoeid toen hij meteen daarop de in uniform gestoken Van der Kieft buiten zag komen. Door de gij- Westduitsland afkomstige gijzelne- zeling wilde de enkele weken tevo> moet worden toegerekend. Hij vroeg om een- zeer langdurige 1 wijdering uit de maatschappij uit een Duitse gevangenis ont- Onderzoekers zoals stimuleren van vertrek bij het zullen vallen. DEN HAAG (GPD) - Voor minis- lichten. Het onderzoek is echter nog ter Ritzen (onderwijs) dreigt een steeds niet afgerond. "De proble- strop op zijn begroting over 1990 matiek is taaier dan we hadden ge- wapeningsbesprekingen tussen van 700 miljoen gulden. Dat blijkt dacht", heet het op het departe- Oost en West. Het land wijst erop uit een onderzoek van de vaste com- ment. dat de NAVO wat marine betreft missie voor de Rijksuitgaven in de Tweede Kamer. Het dreigende te- kort wordt vooral veroorzaakt door onbetrouwbare schattingen van leerlingen- en studentenaantallen. Net als voorgaande jaren zullen de leerlingen- en studentenaantallen in 1990 sterker stijgen dan tot voor kort werd verwacht. Ook de voorschotregeling voor scholen vormt een ongewisse factor op de onderwijsbegroting. De voor schotten die scholen krijgen uitge keerd stemmen vaak niet overeen met de werkelijk gemaakte kosten. De commissie voor Rijksuitgaven verwacht dat Ritzen alleen al hier door een tekort van ruim 200 mil joen boven het hoofd hangt over 1990. Daarnaast is de verwachting dat voor vervanging bij ziekte van leerkrachten te weinig gelden zijn gereserveerd. De commissie voor de Rijksuitga ven baseert haar voorspellingen op historisch onderzoek naar de onder wijsbegrotingen over de jaren '86 tot en met '89. Het totaalbedrag van de strop over 1990 (700 miljoen) komt nagenoeg overeen met de te korten waar Ritzens voorganger, Deetman, in '89 voor kwam te staan. Het gaat om een standaardonder- zoek ter informatie van Tweede-Ka merleden die binnenkort de onder wijsbegroting 1990 onder de loep nemen. Vlak voor zijn aantreden voorspelde onderwijsminister Rit zen een gat op de begroting voor 1990 van anderhalf miljard gulden. CDA en D66 reageren laconiek op de voorspellingen van de commis sie voor de rijksuitgaven. "We had den niet anders verwacht", aldus CDA-Kamerlid Lansing. D66-Ka- o merlid Nuis heeft de notitie nog niet joen gulden gelezen maar noemt de te verwach ten tekorten op de onderwijsbegro ting „niet nieuws". Het zou pas echt bijzonder 'zijn als de onderwijsbe groting in 1990 mooi rond loopt, me nen de Kamerleden. Een van de eerste stappen die Rit zen als minister van onderwijs zette was de instelling van een werk groep die de begroting moest door een voorsprong heeft op het Oosten. Bij lopende onderhandelingen over reducties van de conventionele strijdkrachten in Europa (CSE) staat de marine echter niet ter dis cussie. Ook bij een vervolgakkoord (CSE 2) denkt de Nederlandse mi nister niet aan het opnemen van de zeestriidkrachten. Hannibalsson stelde gisteren, ROTTERDAM (GPD) - Het Rijks instituut voor Milieuhygiëne en Volksgezondheid (RIVM) houdt on verkort vast aan de uitkomst van het milieu-onderzoek in het Lickebaertgebied, waaruit blijkt dat de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) de meeste dioxine uitstoot van alle vervuilers in het Westland. Ook de Staat is die mening toege daan en handhaaft de schadeclaim van 2,2 miljoen gulden op het ver- brandingsbedrijf via een civiele procedure. Maandag maakte het Openbaar Ministerie in Rotterdam bekend geen aanleiding te zien om de direc tie van de AVR strafrechtelijk te vervolgen. Volgens woordvoerster mr. J. Mooijen heeft Justitie haar onderzoek gericht op de bedrijfs voering van de AVR in het verleden. Het onderzoeksteam, waarin ook het ministerie van VROM was ver tegenwoordigd, is gisteren opge doekt. Eind november maakte Justitie bekend dat de AVR zich niet schul- "rijweT geheelTfhankeiijk di« h?eft gemaakt aan verbranding sche reden om voor reductie zeestrijdkrachten te pleiten land van de visindustrie. Een (nucleaire) ramp met een onderzeeboot zou de visserij aanzienlijke schade kunnen toebrengen. Minder marine ver kleint die kans. Van den Broek verklaarde dat daarover geen echte onenigheid be- i gesprek met Van den Broek, dat staat tussen IJsland en Nederland. IJsland vroeger wellicht te snel v met het pleidooi IJsland stelt alleen andere prioritei- de zeestrijdkrachten. Maar met de voortdurende ontspanning tus sen Oost en West meent Hannibals son dat "de tijd rijp is" om het on derwerp weer ter tafel te brengen. IJsland heeft ook een pragmati- ïindering ten, aldus de bewindsman. Op bepaald moment" moeten zeestrijdkrachten in de ontwape ningsonderhandelingen worden be trokken. Maar op het moment "is de agenda nogal vol", aldus Van den Broek. de hulpeloze jurist levend caat nog twaalf politiemensen als getuigen wilde oproepen in ver band met de gang van zaken tijdens de verdachte ge- hem-noord. Toen de rechtbank i chemisch afval met te hoge centraties PCB's. Een rekenfout zou aan de aanvankelijke verden king ten grondslag hebben gelegen. Justitie sluit niet uit dat op grond van diezelfde rekenfout de verden king is ontstaan dat de AVR verant woordelijk zou zijn voor de hoge concentraties dioxine. Mr. Mooijen: "Justitie is vooral de input van fcet bedrijf nagegaan en ziet geen reden tot verdere vervol ging. We doen geen uitspraken over de resultaten van de bedrijfsvoe ring met betrekking tot het milieu. De AVR werkt op basis van vergun ningen van het ministerie van VROM. Zolang het bedrijf zich aan die voorwaarden houdt, is er geen sprake van een onrechtmatig han delen. Ook niet zodra blijkt dat er desondanks sprake is van dioxine vervuiling". Het ministerie van VROM zegt dat enige verwarring is ontstaan naar aanleiding van het besluit van de Rotterdamse Justitie om het strafrechtelijk onderzoek tegen de AVR te staken. Dat komt volgens het departement doordat ook het RIVM onderzoek doet, in dit geval treft het Lickebaertgebied is het moeilijker te bewijzen dat de AVR de belangrijkste bron is, ofschoon wij dat wel aannemelijk achten. Be halve de AVR draaien rond hqt Lickebaertgebied meer industrie- en, maar die stoten lang niet zoveel dioxine uit als de AVR". Volgens de RIVM-directeur heeft zijn instituut, samen met een reeks andere instanties, een betrouwbare rekenmethode ontwikkeld op basis van de dioxineconcentraties in Ne derland. Volgens Langeveld is Ne derland bedekt met een dunne de ken van dioxine. "Rond alle ver brandingsinstallatie vertoont die deken een bult. We hebben vastge steld dat maximaal dertig percent van de dioxine in het Lickebartge- bied wordt veroorzaakt door de AVR. De rest komt waarschijnlijk uit andere bronnen. In het Lickebaertgebied hebben we 12 pi- cogram dioxine per gram melkvet aangetroffen, terwijl het landelijk gemiddelde op 1 tot 1,5 picogram ligt". Arnhem schrapt AEG voor tram ARNHEM (ANP) - De gemeente Arnhem doet geen zaken met het Westduitse bedrijf Magnetbahn GmbH, onderdeel van AEG-con- cern. Het bedrijf was kandidaat voor aanleg van een zweeftram in Arnhem, maar onderhoudt econo mische banden met Zuid-Afrika. Het Arhemse college voert een voorkeursbeleid voor bedrijven die niet met Zuid-Afrika handelen. Er wordt in de Gelderse hoofdstad ook al gezocht naar een ander bouwbe drijf voor het superstadion Akzo- drome. CDA en PvdA: extra geld voor daldozen positie met de politie bereiken, l onderhandelings- onderzoekskliniek Pieter Baan korte schorsing de verzoeken afwees, weigerde de verdachte nog langer aan de procesgang mee te de Justitiële werken en verscheen aanvankelijk VM* zegTde beslissing i de rechtzaal. zijn gedachtengang steeds te De officier wees er in zijn twee den geschaduwd door politie en le- durend requisitoir op, dat al- den van de Westduitse geheime dienst. Overigens had hij alle aanleiding tot dergelijke gedachten, want jaar gevangenisstraf tegen hem. leen al de concrete situatie de kolonel door de gijzelnemer gebracht 'de waarschijnlijkheid fer voortdurend met een tegen zijn tisch vuurwapen een postkantoor te hoofd gehouden geladen wapen be- overvallen in het drukke Arnhemse revolver v. steld dat door een kogel de Westduitser zo inge- nestation en postagentschap in de verdachte Apeldoorn te beroven, nadat de worden geraakt grond in Arnhem hem te heet onder i de verdachte een begaafd per soon, die enigszins verminderd toe rekeningsvatbaar is vanwege een gestoorde persoonlijkheidsontwik keling. Tussen 1975 en 1983 kreeg hij van de Duitse justitie bij elkaar acht jaar jeugdstraf en nadien nog een zeven jaar gevangenisstraf op gelegd. Overigens woonde verdachte de behandeling van zijn rechtzaak niet bij. Bij monde van diens raadsman mr. P. H. Bakker Schut verzocht hij de rechtbank om een psychiatrisch tegenonderzoek, terwijl zijn advo- niet r overigens voor kennisgeving i justitie oDEN HAAG (GPD) - Een Kamer- de mate van dioxinevervuiling meerderheid van CDA en PvdA wil -herkomst in Nederland. Het RI- dit jaar 1,5 miljoen extra uittrekken voor de opvang van dak- en thuislo zen. Ook willen de twee fracties de hulpverlening aan zwervers de ko mende jaren structureel uitbreiden. Dat bleek gistermiddag tijdens de landelijk behandeling van de begroting Wei- het verle- zijn en Cultuur. Het CDA maakte zich vooral zor gen over de oudere zwervers "die niet meer voor zichzelf kunnen zor gen en daardoor tussen wal en schip ketwachters de zaal ingesleept, fen. Op basis daarvan werken wij terecht komen", aldus Doelman Rechtbankpresident mr. H. Her mans accepteerde zijn afwezigheid echter niet en meende dat de ver dachte zich in het openbaar diende te verantwoorden gezien de ernst delict. Geboeid RIVM-directeur ir. F. Langeweg "We gaan verder met c onderzoek. We hebben den al vastgesteld dat rond alle be drijven in Nederland waarop alsnog werd besloten de met een model, dat aangaaft man te verwijderen. "Omdat een re- de bron zich bevindt. Wij zijn er van delijke procesvoering in aanwezig- overtuigd dat elders in Nederland heid van de verdachte niet mogelijk verbrandingsinstallaties als de ver is", aldus de president bij nader in- oorzakers van dioxinevergiftiging op 'terugkeer zien. moet worden gezien. Voor wat be- pij'. (CDA). Zij pleitte voor uitbreiding van makkelijk toegankelijke op vangmogelijkheden. Voor jongere s moet de hulp gericht zijn aatschap- ook de kolonel automatisch door de voeten was geworden. Het buit kogel uit verdachtes revolver gemaakte geld zou hij gebruiken zich een vals paspoort 2 identiteit in Amsterdam a te schaffen. dodelijk zou zijn getroffen. Daarbij komt nog, dat de gijzelne mer tegenover de politie heeft ver klaard de gegijzelde militair onher roepelijk te hebben gedood als niet spoedig aan zijn eisen één mil- Dat alles had hij nodig vanwege zijn Advocaat i 100 gram vlucht uit de gevangenis het lonel volledig ingecalculeerd in zijn jaar uit zat. Kort na die plannen. Hij heeft zelfs, aldus afge- vlucht, hoewel hij nog r erklaringen, met opzet i militair gegijzeld, omdat hij die ook zou kunnen doodschieten". tig dagen had te gaan, pleegde hij een overval op een bejaarde advo caat in Braunschweig. Na de man in ADVERTENTIE Tandarts In Groningen studeert morgen de eerste dove tandarts van Nederland af. Martin Koning (33). De faculteit Tandheelkunde in Groningen heeft een sterk geïndividualiseerd onder wijsprogramma. waardoor Koning alleen in de werkgroepen hulp no dig had van een doventolk. De kos ten daarvan zijn vergoed door het GAK. Lubbers Op verzoek van Eerste Kamerlid Schuurman (RPF) moet premier Lubbers op 20 februari nog eens ko men uitleggen wat hij heeft bedoeld met zijn uitspraken vorige week over de (politieke) rol van de Eerste Kamer. Verschillende senatoren menen dat de Eerste Kamer beslui ten van de Tweede Kamer rustig en ook op politieke wijze moet kunnen heroverwegen. Verkrachting De Roermondse rechtbank heeft gisteren een twintigjarige man uit Venray veroordeeld tot achttien maanden cel en tbs. De man had ok tober vorig jaar een twaalfjarig meisje verkracht toen hij met proef verlof uit een strafinrichting in Ven ray was. Blindentekens Blindentekens op bankbiljetten worden weinig gebruikt. Dat blijkt uit een onderzoek. Blinden voelen zich geremd de tekens te voelen in de winkel. Bovendien' wordt identi ficatie van de biljetten bemoeilijkt door vouwen en kreukels. Gepleit wordt voor brailletekëns op de bil jetten. Er is nogal wat veranderd in het kers verse belastingjaar 1990. Daarom hebben we in een brochure 'ns netjes naast elkaar gezet hoe 't was in 1989 en hoe 't nu is geworden. Handig om bij de hand te hebben. U kunt 'm krijgen op het postkantoor en het belastingkantoor en bij de bibliotheek. AMSTERDAM - Het Amsterdam se stadsdeel Bijlmermeer had nooit gebouwd mogen worden. Iedereen is het er nu over eens: de met veel idealen opgezette wijk is een grote mislukking. De wijk valt alleen nog te redden als grote delen worden ge sloopt, zo hebben deskundigen van rijk en gemeente Amsterdam giste ren meegedeeld. Alleen door ge deeltelijke afbraak van de hoog bouw kan de buurt weer leefbaar worden gemaakt. door Weert Schenk Een dergelijke ingreep betekent dat ongeveer 3000, merendeels nog goede flatwoningen, tegen de vlak te gaan. Ze worden vervangen door een kleiner aantal nieuwe wonin gen in lagere, vriendelijker uitzien de flatgebouwen, 3000 andere ap partementen moeten worden gere noveerd tot luxe flats met huren tussen de 800 en 1000 gulden. De resterende 6500 flats blijven in soci ale huursector, maar krijgen een grote onderhoudsbeurt. Totale kos ten: 645 miljoen gulden. Met het plan om delen van de Bijl mer te slopen komt ook de vele pogingen de verpauper- mer heeft financieel nadelige gevol gen. Dat is natuurlijk ook de achter grond voor het advies om de wijk drastisch te verbouwen. De wo ningbouwvereniging Nieuw-Am- sterdam, die in 1984 werd opgericht om het woningbestand in de Bijl mermeer te beheren, verkeert in grote financiële nood. De slechte verhuurbaarheid van de woningen, de jaarlijkse leeg stand (gemiddeld 24 procent), het extra onderhoud en het herstel van liften, galerijen en andere gemeen schappelijke ruimtes hebben in korte tijd Nieuw-Amsterdam aan de afgrond gebracht. Er is momenteel een jaarlijks tekort heeft van tien miljoen gulden. De totale schuld be draagt inmiddels al 90 miljoen. Om die reden is de werkgroep Toe komst Bijlmermeer gevraagd een oplossing aan te reiken. De deskundigen op het gebied van volkshuisvesting vinden dat de opzet van de wijk moet veranderen. Het aanbrengen van meer variatie in woonmogelijkheden is noodza kelijk. Voor de nieuwe indeling moeten grote delen worden ge sloopt. Dat betekent een enorme ka pitaalvernietiging, want de wonin gen zijn nog lang niet afgeschreven. Vandalisme de boel op te kalefateren. Alle maat- zieningen komen te laat en in onvol regelen het leefklimaat te verbete ren en de leegstand te bestrijden, zijn lapmiddelen gebleken. (Bijna) niemand wil in de Bijlmer wonen. Het imago van een achterbuurt met vervuiling, achterstallig onder houd, vandalisme, drugsoverlast en criminaliteit valt niet weg te wissen. Aan zo'n fiasco zullen de ontwer pers van de Bijlmer in het begin van de jaren zestig nooit hebben ge dacht. Zij hadden een 'stad met toe komstwaarde' voor ogen. Een stadsdeel met natuur, ruimte, ver keersveiligheid, wooncomfort en stedelijke voorzieningen. De ontwerpers schetsen de Bijl mer als hoogbouwstad, waarin de gebouwen midden in een parkland schap staan, waar alle denkbare re creatieve voorzieningen aanwezig zijn en waar snel en langzaam ver- keer van elkaar gescheiden zijn. Met snelle metrotreinen kunnen de bewoners van de wijk, traditionele gezinnen, naar het centrum van Amsterdam reizen. Bezuinigd De plannen zijn mooi, maar al bij de uitvoering ervan gaat het mis. Op al les moet worden bezuinigd. Voor- Ondanks de behoorlijke grootte de flatwoningen v niet graag doende mate. De metro rijdt pas tien jaar na de bouw van de eerste woningen de Bijlmer binnen. Vader, moeder en kindertjes stel- buurt len het leven in flats toch niet zo ge weldig op prijs. Zij willen liever wo nen in rijtjeshuizen met een tuintje. In plaats van de gezinnen trekken t de flatwoningen, die el- gaat ten koste van de leefbaarheid Volgens de de meeste anders op. Het gaat de Bijlmer. De tussen de 660 en 765 milj' zit gulden meeste bewoners beschouwen de kosten als er niets verandert. Dan als een opstapje voor huisvesting elders in Amsterdam. Dat maakt van de Bijlmer een door gangshuis waarop de tijdelijke be niet zuinig zijn. Het gedrag de wijk. zijn de maatschappelijke kosten die vandalisme en criminaliteit met zich meebrengen nog niet meegere kend. Dan is het goedkoper om er 645 miljoen tegen aan te gooien en de Bijlmer aantrekkelijker, leef baarder en veiliger te maken. De werkgroep onderstreept dat de Bijlmer het nemen van stedebouwkundige die elders maatregelen alleen onvoldoende i ders geen woonruimte krijgen: al leenstaanden, samenwonenden, rijksgenoten en buitenlanders. Ondertussen wordt ook duidèlijk dat de scherpe scheiding van aller lei functies niet altijd even positief hebben. Het betreft uitwerkt. De bereikbaarheid van de voorzieningen is slecht. Van het parklandschap met vele verscholen percentage bewoners dat laag ge- de veiligheid hoeken wordt geen optimaal ge bruik gemaakt en zeker 's avonds krijgen voetgangers en fietsers er een gevoel van onveiligheid. Ook in de flatgebouwen en par keergarages voelen de mensen zich weinig kansen op de woningmarkt Er zullen aanvullende plannen het alge- moeten worden gemaakt op het ge schoold is, geen werk kan krijgen beteren. Zonder 'sociale i laag inkomen heeft, i zienlijk. Voor hen zijn biedt de c geving weinig mogelijkheden. Wellicht dat de problemen wing' heeft ons voorstel weinig kans van slagen, aldug de niet op hun gemak. De eentonige zouden kunnen worden opgelost teren i De Amsterdamse wethouder achterstand nog L.Genet (volkshuisvesting) zei gis- hoogbouw bevordert de onderlinge contacten niet. De mensen wonen op zich zelf en hebben geen interes se voor wat er buiten gebeurt. Er is geen sociale controle. Op die ma nier kan nooit de hechte samenle ving ontstaan, die nodig is om zich in de buurt prettig te voelen. met werkgelegenheidsbeleid e i reactie dat 'een' stede- bouwkundige ingreep in de Bijlmer komenspolitiek. Maar dat heeft moet kunnen plaats vinden. Hij geen invloed op alle andere nadelen noemde het de belangrijkste op- de wijze waarop de Bijlmer i gebouwd. Financiële nood De onaantrekkelijkheid van de Bijl- niets te doen.' dracht van de huidige generaties bestuurders om te werken aan de 'sociale vernieuwing': het is slecht om alleen maar te bouwen en verder

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3