Ik voerde alleen m bevelen 9 Boeren melken geen koeien, maar kampeerders 'Orthodoxe Kerk was nooit passief NABIJ REPORTAGE) WOENSDAG 31 JANUARI 19WQ. GEESTELIJK LEVEN Ceausescu-vice-president Manea Manescu blikt terug in gevangenis BUKAREST (GPD) Zaterdag begon het proces tegen vier hooggeplaatste medewerkers van de voormalige Roemeense leider Nicolae Ceausescu. Een van hen is Manea Manescu, lid van het Politburo en vice-president. Hij wordt beschouwd als de intellectueel onder de voor malige leiders. Manescu en anderen zijn in de gevange nis ondervraagd door een team wetenschappers onder leiding van Rodica Micaela Staniou, criminoloog van Roemeense oorsprong en verbonden aan de universiteit van de Canadese stad Montreal. Onderstaand een be werkte samenvatting van het gesprek met Manescu. - Heeft u iets gelezen over het pro ces van Neurenberg (tegen Duitse oorlogsmisdadigers, red.)? "Ja". - Welke waarde heeft een bevel van een meerdere voor u? Is het een wet en hebt u geen eigen verant woordelijkheid, of is het een wet en hebt u wel een eigen verantwoorde lijkheid? "Het bevel van een superieur is een verplichting, maar iedereen heeft het recht positie te kiezen te gen het bevel van de superieur". "Dat was, naast Ceausescu's ei gen invloed, een complete ramp. Ze werd jaar na jaar machtiger tot ze een totale Invloed op haar man had in politiek, economisch, weten schappelijk en cultureel opzicht". - Welke leden van het vroegere Edecutief Comité (Politburo, red.) hadden invloed op Ceausescu? -Wat i eerste indruk? "Hij maakte de indruk van een ongeschoolde man die niet placht te lezen. Hij maakte geen goede in druk, maar hij drukte zijn stempel door dynamiek, energie en het ge bruik van ingewikkelde woorden". - Maakte hij op u in de tijd dat u met hem samenwerkte de indruk van een gewone man, een genie, een man met mentale problemen of een moordenaar? "Ik denk dat hij. een paranoïde ty pe was met verschynselen van gees tesziekte. Hij was een heel slecht mens. Afgezien van zijn vrouw en zijn familieleden behandelde hij al zijn medewerkers als contra-revolu tionairen. Hij beledigde en beschul digde hen. Hij nam alle beslissingen zelf, op ieder terrein. Hij deed dat 'spontaan', zonder iets ter discussie te stellen. Hij vond zichzelf alwetend, hoe wel hij een demagoog was en zei dat de perfecte waarheid niet bestaat en dat niemand de wijsheid in pacht heeft. Desondanks beschouwde hij zichzelf als alwetend op het gebied van internationale, staats- en partij politiek. Volgens mij bracht hij de economische opbouw en het sociale leven schade toe. Ik denk ook aan de onmenselijke beslissingen die leidden tot onder voeding van de bevolking, chaos in het onderwijs. Ik denk ook aan de maatregelen ten aanzien van de Roemeense cultuur, wetenschap en denkwijze. Bovendien koos hij al tijd positie tegen de buurlanden. Heel belangrijk was zijn anti-Eu- ropese houding. Hij was tegen de akkoorden van Helsinki en Wenen (die gingen onder meer over men senrechten, red.). Op dat punt was hij paranoïde". - Wat is uw opvatting over Ceau sescu's politieke overtuigingen. Was hij een socialist, een communist, een demogoog, een hypocriet of een fa natiekeling? "Hij was fanatiek, verdorven en ook al het andere wat u over hem zegt klopt perfect. Daarnaast was hij een grote intrigant, niet alleen in binnenlandse, maar ook in buiten landse kwesties. Hij wist heel goed het Verdeel en heers' toe te passen". Verantwoording - Hebt u er ooit bij stilgestaan dat u misschien een keer tegenover het volk verantwoording zou moeten af- "Ik realiseerde me niet dat de din gen zo ver uit de hand zouden lo pen. Ik dacht niet dat het allemaal wel in orde was wat er gebeurde, maar een dergelijke tragedie kon ik me niet voorstellen". - Heeft u nooit de mogelijkheid van gebeurtenissen zoals in decem ber 1989 voorzien? "Volgens wat er in Brasov... Ja". -7n 1987? "Ja, wat in 1987 gebeurde in Bras ov (betogingen, stakingen, doden, red.) was een voorteken, maar ik re aliseerde me niet dat het op deze ca tastrofe zou kunnen uitlopen". - Hoe stelde u zich het einde van Ceausescu's heerschappij voor: na tuurlijke dood, vrijwillig aftreden, een staatsgreep, een moordaanslag of een volksopstand? "Hij wilde de macht niet opgeven. Als hij bij uitzondering - als hij woe dend was - eens zei dat hij zou aftre den, was dat alleen maar een uitda ging aan anderen". - Moet Ceausescu's houding in de vergadering van het Politburo op 17 december zo worden uitgelegd "Ja, natuurlijk. Hij speelde to neel. De volgende dag ging hij naar Iran. Hij wilde alleen maar van (le gergeneraal) Milea af. Elena Ceau sescu zou ontheffing van Politburo- lid Postelnicu uit zijn functies (wat Ceausescu die 17e wel voorstelde, red.) nooit accepteren". - Waarom niet? "Omdat Postelnicu de man was die Elena informeerde over ons alle maal. Hij was een echte crimineel. In negentig procent van de gevallen besliste Elena wie mocht blijven en wie moest aftreden. Ze had voor keur voor ongeschoolde, grove Het proces tegen de oude Ceausescu-top. Behalve Dinca grijpt ook Manescu (zittend links) r ter hen zit Emil Bobu, de belangrijkste van de vier. - Waarom denkt u dat ze Ceauses- u zo lang hebben geaccepteerd? "Ze zijn ongeschoold, vleiers. Ze legden vaak samen een kaartje". "Het Roemeense volk heeft altijd dingen doorstaan, tijd gevochten". - Hoe waren uw gevoelens over Ceausescu en over zijn vrouw? - "Over haar: haat. Over hem min- tegelijker- achting en haat. Zij leed aan machtshonger en wilde alle politie ke activiteiten beïnvloeden". - Wat waren volgens u de voor naamste oorzaken van de revolutie van december: de ellende, de per- - -!S de leuBens-de terreur of U^Napöleön' "viad"Tepes"('graaf Dracula), Mihail de Dappere (die Met wie denkt u dat Ceausescu zichzelf identificeerde: Hitier, Sta- "Totale psychose. Totale onder drukking op ieder gebied". - Was Ceausescu op de hoogte van de binnenlandse situatie? - Wie dragen, afgezien van di Ceausescu's, de meeste schuld aai de situatie in het land? "Het Politburo en de regering". iets anders? "Ellende voor bijna iedereen, ver volgens de verplichting hoe men moest denken. De terreur was ook heel belangrijk. Dat alles werd door Ceausescu en zijn vrouw veroor zaakt". - Had Ceausescu nog andere pas sies, behalve die van dictator zijn? "Jagen. Hij had iets bloedigs. Ja gen - niet lezen of denken, maar ge woon doden. Maar waarom onder vraagt u niet degenen die tot Ceau sescu's clan behoorden en die bijna elke avond samenkwamen? Daar van maakte ik geen deel uit". rond 1600 de Roemeense landen enigde) of Stefan cel Mare (prins van Moldavië)? "Met Hitler en Stalin". - Wat was uw rol: medeplichtige, gelijke, initiatiefnemer; voerde u simpelweg bevelen uit of speelde u een andere rol? Betogingen "Hij wilde aanbeden worde; Hij dacht dat het volk hem aanbad en respecteerde. De gebeurtenissen in Brasov (in 1978, red.) maakten geen indruk op hem. Hij geloofde niet dat het volk hem haatte of verachtte". - Organiseerde hij de grote aan hankelijkheidsbetogingen dan zelf? Bobu - Wie bedoelt i Drie F's - Het volk sprak over de drie F's: Foame, Frica, Frig (honger, angst, kou, red.). Weet u dat? - Wie haatte Ceausescu het meest? De boeren, de intellectuelen of de ar beiders? "Hij heeft de intellectuelen altijd gehaat, maar later ging hij ook de boeren en de arbeiders haten. Hij ging het hele Roemeense volk ha ten. Ook het leger". - Wat was volgens u het geheim van de overheersende rol van het echtpaar Ceausescu? De onderdruk king, de ideologie, de psychologie? - Volgens welke maatstaven wer den leidende figuren uitgekozen? "Ongecultiveerdheid, geweld". Na het interview stond Manescu erop zijn bewondering uit te spre ken voor de jonge mensen die in op stand kwamen en het land redden. Hij betuigde ook zijn spijt dat hij nooit stelling heeft genomen tegen Ceausescu. DEN HAAG - Na jarenlang aan dringen, heeft de Stichting Vrije Recreatie eindelijk haar zin gekre gen: kamperen bij de boer wordt makkelijker. Als het wetsvoorstel van minister Braks (landbouw) en staatssecretaris Bukman (economi sche zaken) aanvaard wordt, mogen bij iedere boerderij tien tenten of ca ravans staan in plaats van de nu gel dende vijf. door Anje Romein "Ik vind dit hèt voorbeeld van een achter de feiten aanlopende wetge ving", reageert de voorzitter van de SVR, W. van de Berg. Bij de stich ting zijn 1200 boeren aangesloten, van wie er 400 tien of meer tenten, caravans of zelfs huisjes op hun grond hebben staan. "Maar natuurlijk zijn we blij met de nieuwe wet", zegt Van de Berg. "Het geeft onze leden meer rechts zekerheid. Ze kunnen nu legaal in vesteren in toiletvoorzieningen en dergelijke. Maar het heeft wel heel wat onnodige bureaucratische rompslomp gekost om zover te ko- Na twintig jaar strijd "heeft de wetgever dan eindelijk rechtgetrok ken wat krom was". De Stichting Vrije Recreatie vindt de gestelde tien kampeereenheden echter nog te weinig. Er zijn boeren genoeg die meer plaatsen hebben, die met el kaar al eèn kleine camping vormen. "Het zou best eens kunnen dat er vanuit Zeeland een lobby komt om alsnog vijftien plaatsen per boer toe te staan. In die provincie, met name op het eiland Walcheren, gaat men echter te ver. Daar melken de boe ren kampeerders in plaats van koei en. Dan gaat het alleen nog om de fi nanciën, terwijl wij juist een idealis tische stichting zijn. Het gaat om de gastvrijheid, de rust en het kampe ren in het groen in plaats van op een discocamping". De nieuwe regeling is onderdeel van de Wet op de Openluchtrecrea tie. Daarin worden zaken geregeld als de bescherming van dagrecrean ten, de vestiging van nieuwe volks tuinen, en ook de vereenvoudiging van de kampeerwet, die nu nog be staat uit een ingewikkeld stelsel van vergunningen, ontheffingen en vrij stellingen. Voorgesteld is dat gemeenten niet meer over hoeven te gaan tot het vaststellen van een kampeerver- ordening. Daaronder valt ook het kamperen bij de boer. Dat mag, mits vrijstelling is aangevraagd voor het verbod om zonder vergun ning een kampeerterrrein te hou den. Alleen Provinciale Staten krij gen de bevoegdheid om gebieden aan te wijzen waar niet gekampeerd mag worden in het belang van na tuur- en landschapbescherming. "Minister Braks staat al jaren on der druk om de kampeerwet te ver ruimen. We wisten dat de verande ring er aan zat te komen, maar zijn er vooralsnog niet blij mee". Dat zegt woordvoerder B. Taanman van de Recron, de vereniging van recre atie-ondernemers in Nederland. De ze organisatie behartigt de belan gen van de 'echte' campings en re- cratie-ondernemingen in Neder land. "Die uitbreiding betekent een ver dubbeling. Dat raakt ons. Boerde rijen met meer dan tien kampeer eenheden vormen kleine campings. Maar échte campings moeten aan veel meer voorwaarden voldoen. Zo gelden voor boeren minder inrich tingseisen en hoeven ze geen toeris tenbelasting te betalen. Ze kruipen overal onderuit terwijl camping houders in het oosten van het land moeite moeten doen de ndjes_ aan elkaar te knopen", meent Taanman. De Recron is bang dat door i al gemene vrijstelling van vergunnin- gale wildg; "Op de Waddeneilanden kan ieder een dan overal kamperen. Dat tast ook nog eens het landschapsschoon De overheid is nu bezig de ille- gen, op veel te veel grasveldjes kampeerplaats ingericht wordt. de laatste jaren te legaliseren. Daar hebben wij be zwaar tegen". volledia 2 Borovoj: perestrojka toont ons gelijk WENEN (KATHPRESS) De perestrojka toont aan dat de lei ding van de Russisch-Orthodoxe Kerk in het verleden een juist beleid heeft gevoerd, vindt aartspriester Vitali Borovoj, plaats vervangend hoofd van het bureau buitenland van de Russisch- Orthodoxe Kerk. In plaats van de totale confronta tie met het communistische sys teem te zoeken, heeft zij zich in de eerste plaats gericht op het over leven van de kerk binnen een atheïstisch systeem. "Diegenen in het westen die menen dat de kerk te passief was, kennen de ge schiedenis niet", aldus Borovoj. Borovoj sprak in Wenen over de positie van de Russisch-Ortho doxe Kerk in deze tijd van pe restrojka, glasnost en democratie. Hij herinnerde eraan dat de kerk in het verleden 'van alle kanten' is opgeroepen "verzet te leveren en niets in onze samenleving te ac cepteren". Alle veranderingen sinds de revolutie van 1917 zou den moeten worden afgewezen, zo werd van de Russisch-Ortho doxe Kerk verlangd. Volgens Borovoj heeft zijn kerk zich ook daadwerkelijk tegen het regime verzet, maar daarbij heeft zij nooit alle maatregelen afgewe zen. "De perestrojka van nu is het bewijs dat onze houding juist Anglicaanse Kerk valt opnieuw over beleid Thatcher LONDEN (ANP) - Ruim vier jaar na het controversiële rapport 'Geloof in de stad' heeft een ad viescommissie van de Anglicaan se Kerk in een vervolgrapport op nieuw felle kritiek geuit op het beleid van de regering-Thatcher. De werkloosheid is in Groot- Brittannië verminderd, maar "de afgelopen vier jaar is de situatie van de laagstbetaalden aanzien lijk verslechterd", aldus de com missie. Bovendien is de ongelijk heid in de Britse samenleving "heel duidelijk" zodanig toegeno men, dat steeds meer mensen er mee ophouden actief te zijn in maatschappelijke organisaties. Ook op het gebied van de volks huisvesting is de situatie ver slechterd, aldus de adviescom missie. De regering beseft welis waar dat het stimuleren van het kopen van een woning niet ten koste mag gaan van de bouw van betaalbare huurwoningen, maar de nadruk die zij legt op het marktmechanisme bij het vast stellen van dehuren, heeft de minst draagkrachtigen zwaar ge troffen. EN VER was. Wij zijn ervan overtuigd dat Jezus Christus de Heer van de ge schiedenis is en dat wij ondanks al onze fouten, zonden en onvol komenheden in het verleden niet in de steek worden gelaten. Wij le den, we baden en waren ervan overtuigd dat onze ferme hou ding resultaten zou opleveren". Borovoj gaf aan hoe de Rus sisch-Orthodoxe Kerk de vervol gingen onder Lenins 'militaire communisme' en onder Chroet- sjov heeft overleefd. "Hoe blij we ook zijn met de perestrojka, die wij ten volle ondersteunen, ik moet zeggen, dat de kerk ook zon der perestrojka zou voortbe staan", aldus Borovoj. Onder Gorbatsjov is de "directe vijandigheid tegenover de kerk" verdwenen en bij de jongeren zijn er "duidelijke tekenen van sym pathie" tegenover de kerk waar te nemen, zo zei Borovoj. Gor batsjov doet "zeer serieuze" po gingen de steun van de kerk met haar zestig miljoen leden voor zijn beleid te verwerven. Volgens Borovoj moet men echter bedenken dat de perestroj ka een "revolutie van bovenaf' is, die Gorbatsjov en de zijnen heb ben ingevoerd om een "revolutie van onderop" voor te zijn. De ker ken hopen op meer mogelijkhe den om te werken, maar steunen de perestrojka ook, omdat de sa menleving erop aandringt. Stovenoproer in Oude Vestkerk LEIDEN In de winter kunnen kerken erg koud zijn. Zelfs in zo'n hevige mate, dat in 1892 eerbied waardige vrouwen in de Leidse Oude Vestkerk tot een stovenop roer kwamen. Sommigen weiger den nog ter kerke te gaan, zolang er nog geen goede voorzieningen waren getroffen. Dit conflict, dat door de beken de ds. R. J. W. Rudolph (de man van de Rudolphstichting) werd bezworen, wordt verhaald in het boekje 'Rondom een eeuw Oude Vestkerk', dat in kort bestek de geschiedenis van het gebouw en de drie generaties die de kerk be zochten, vertelt. Het werkje, geschreven dooor Dick Kaajan kost tien gulden en is verkrijgbaar bij Karstens Druk kers (Hooigracht 35) in Leiden of bij het kerkelijk bureau van de Gereformeerde Kerk, Curagaostr. 3, giro 10451, onder vermelding van 'boekje Oude Vest' (het boek je kost dan 13 gulden 50, in ver band met portokosten). Luthersen.In de Braziliaanse stad Curitiba is de achtste assem blee van de Lutherse Wereldfede ratie (LWF) geopend. Tien dagen lang zullen vertegenwoordigers van 105 lutherse kerken met el kaar spreken over onder meer het conciliair proces en de proble men van de ontwikkelingslan den. Veel tijd zal in beslag wor den genomen door voorstellen tot reorganisatie van de Wereldfede ratie. De Wereldfederatie komt voor de tweede keer in een ontwikke lingsland bijeen. Namens de Evangelisch-Lutherse kerk in Nederland, met nog geen 25.000 leden een van de kleine kerken binnen de Wereldfederatie, zijn synodevoorzitter dr. E, Hallewas, ds. R. E. van den Berg (Delft) en ds. W. T. V. Verhoeven (Haarlem) naar Curitiba gereisd. Gospel Gala. Veel bekende buitenlandse artiesten werken za terdagavond mee aan 'The Spec tacular Gospel Gala 1990' in De Doelen in Rotterdam. Organisa tor Continental Sound heeft on der andere de volgende namen op het programma staan: Martyn Jo seph, Charlotte Höglund, Caro line Bonnet, John Pantry, Jan Groth, Jean-Pierre Rudolph, Debby Lee, Claude Julia Payan, Hans-Inge Fagervik en Discipel. Kaarten kosten 35 gul den of 39,50 (bestellen via tel. 010- Het concert duurt van tot elf uur. Beroepingswerk Gercf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Giessendam en Neder-Hardinx- veld H. P. Dam Middelstum. Oud-Gcrcf. Gemeenten in Neder land: beroepen te Kampen A. van der Meer Ede-Wekerom.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2