'Je staat soms oog in oog met je favorieten' 'Noem darten maar een sportspel' PAGINA VOOR JONGEREN \JOOR.UIT^AN1C) <M P£ JAReN 90 WENKEN VOOR DE BESCHERMING VAN UW GEZIN EN UZELF Schietlustig M£rzcvEElPR$M5f(.' wommt nfr PC FLES. Vrouwen kunnen wel schaken! Kijk-doe- idee-beurs WOENSDAG 31 JANUARI 1990 PAGINA 21 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442 Voor een radiopromotor is elke dag een uitdaging Onmiddellijk dekking zoeken onder tafel, bed, werkbank e.d. en Uw Jodiumpillen slikken. "Het is tien minuten over zes en dit was de nieuwste van de Ame rikaanse zangeres Whitney Hous ton", slingert de Hilversumse dj de ether in. Een single die enkele uren daarvoor nog door de radio- promotor werd aangeboden. De Haarlemmer Menno Timmerman (28) is sinds driejaar als radio-pro- motor in het Hilversumse actief. "Mijn broer Erik verruilde een jaar of wat geleden zijn baan bij een groot muziekblad voor een job bij een platenmaatschappij. Ik heb hem toen gevraagd mij een seintje te geven wanneer er iets bij een andere platenmaatschap pij op het gebied van perspromo tie vrijkwam. Na enige tijd hoor de hij dat men bij de platenmaat schappij Polydor een pers-pro motor zocht. Daar heb ik op gere ageerd. De sollicitatiegesprek ken verliepen goed, maar de baan kreeg ik niet. Tegelijkertijd kwam er een ook een baan als ra diopromotor vrij. Die sollicitatie lukte wel. Na een tijd bij Polydor te hebben gewerkt, kwam ik bij Ariola terecht". Wat honden je werkzaamheden zoal in? "Kort gezegd moet ik ervoor zorgen dat de produkten op de ra dio worden gedraaid. Een aantal malen per week bezoek ik de om roepen en promoot daar dan de nieuwste singles en albums. De vrijdag is de belangrijkste dag omdat dan de nieuwe tip- en hit lijsten bekend worden. Een plaats in de tipparade is al eventu eel een stap naar het succes. Daar naast komt het ook voor datje op locatie gaat naar radio-uitzendin gen om daar bijvoorbeeld Frank Boeyen te begeleiden. Je staat dan als het ware tussen de artiest en de omroep in. Je zorgt ervoor dat alles vlekkeloos verloopt". Bevalt het werk je? "Zeker, geen dag is hetzelfde. Veel mensen denken dat het een romantisch beroep is. Dat is mis schien wel zo, maar er moet enorm hard worden gewerkt. Het meest boeiende vind ik het wer ken aan nieuw bands of artiesten. Die dan ook vervolgens op een Pim 'Popflits' Lemmers sloop weer rond in het wereldje van de glitter en glamour en kwam met de volgende nieuwtjes boven wa- Van de dames Kiss AMC ver schijnt er aan het eind van deze maand de nieuwe single My Doc's. Hoe de single gaat klinken, kan nog niemand zeggen, maar hou er rekening mee dat het iets weg heeft van de vorige hitsingle A Bit Of- Het lijkt op de muziek van Soul 11 Soul en Inner City, en heeft enor me grote hit-kansen. We praten over de nieuwe single van Man- tronix, Got To I^ave Your Love. De vocalen zijn onder andere van Wondress, die de single een extra hitdemensie gaven. Henk Temming en Sander van Herk produceerden het nummer You Keep Me Hanging On voor het Nederlandse tweetal Get The Willies. Dit produkt is het beluis- teren waard. Een single die voor de nodige on rust zorgde in de Britse lijsten is die van de roodharige Sonia. Haar nieuwe single Listen To Your He art gaat als een speer en staat in middels in de Britse top 10. Wan neer volgt Nederland? Van Dianna Reeves, bekend van haar succes met Lou Rawls, komt aan het eind van deze maand de CD Never Too Far uit. De CD klint verrassend goed. Als eerste single werd gekozen voor het ti telstuk. Marcha Bult, ex-Babe, is ook weer de studio ingedoken. Haar nieuwe single, titel is nog niet be kend, werd geschreven door Ro bert Long. Er gaan trouwens ge ruchten dat er plannen zijn om een album op te nemen. Of dat laatste waar is, zal de toekomst ons leren. In Amerika is hij dank zij de single Don't Shut Me Out razend populair, deze 23-jarige zanger Kevin Paige. De?e funky-achtige single werd geproduceerd door Fred Mahler (bekend van Lou Reed en Scritti Politti). Kevins muziek heeft eigenlijk wel iets weg van zijn landgenoot Robbie Nevil. Eindelijk na drie jaar van hard werken is het succes voor de Brit se Lisa Stansfield dan toch geko men. Gelukkig maar. Haar nieuw ste heet Live Together. single van de SOS Band heet Secret Wish, een oud nummer van Richenel. De plaat werd geproduceerd door het suc cesvolle duo Jochem Fluitsma en Eric van Tijn. Jason Donovan duikt binnenkort de studio in voor opnames voor zijn nieuwe album die later dit jaar zal uitkomen. Tussendoor speelt Jason ook nog in een nieu we Australische serie. Druk baas je! DOMMEL In de striprubriek besteden we normaal gesproken alleen aandacht aan nieuwe, bijzondere of gewoon aardige stripalbums. Vandaag willen we op die regel een uitzondering maken in verband met het verschijnen van het nieuwe Nederlandse striptijdschrift Dommel, dat vanaf nu elke twee maanden zal uitkomen. De inmiddels razend populaire striphond Dommel, getekend door Dupa, is natuurlijk de hoofdrolspeler in het nieuwe blad, dat eigenlijk het midden houdt tussen een striptijdschrift en een album. Want naast korte stripverhalen vind je ook spelletjes, stickers, een mini- poster en een geïllustreerd verhaal in de door Dupa en uitgeverij Lombard ontwikkelde formule. Het blad leunt natuurlijk erg op het succes van de populaire tekenfilm-serie, die in Nederland door de VARA wordt uitgezonden. Net als die serie is het blad Dommel vooral leuk voor kinderen tussen de, pakweg, zeven en elf jaar. De wat oudere lezers zullen toch liever de iets volwassener Dommel-albums pakken. Dommel, tweemaandelijks tijdschrift door Dupa, uitgeverij Lombard, prijs 4,50 gulden. SJORS EN SJIMMIE Het achttiende deel uit de serie Sjors en Sjimmie-albums bevat negen lange verhalen. Het woord lang zal de stripfans die gewoonlijk een album met daarin 'maar' één verhaal lezen, wat vreemd in de oren klinken. Maar Sjors en Sjimmie zijn in Nederland nu eenmaal de prinsen van de korte gag. En dat wordt, vreemd genoeg, nog eens bewezen door het nieuwste album; de belevenissen van de twee rebellen zijn nog steeds goed in een scenario van één of twee pagina's te vertellen. Daarom is het eigenlijk alleen maar jammer dat het team tekenaars dit keer het dubbele aan papier nodig heeft. De lengte van de verhalen staat niet in verhouding tot de grappen die erin worden gestopt. Met wat schrapwerk zou het album alleen maar aan kracht winnen. Sjors en Sjimmie, door Robert van der Kroft en anderen, uitgeverij Obcron, prijs 7,95 gulden. Het omslag van het Menno Timmerman: "Bij de omroep waanzinnige manier doorbreken in Nederland. Neem nu bij voor beeld Melissa Etheridge en The Jeff Healey Band. Dat zijn arties ten waar we enorm veel tijd en moeite in hebben gestoken en die het dan uiteindelijk maken. Dat is geweldige kick, zeker wanneer je de muziek zelf te gek vindt. Een nadeel zijn de onregelmatige VOORSCHOTEN - De op één na beste jeugdspeler van de wereld zijn en toch maar vijf uurtjes per week trainen? En dan stelt die training niet eens veel meer voor dan gewoon wat oefenen. Bij dar ten blijkt het allemaal te kunnen. Tenminste in het geval van de ze ventienjarige Leidenaar Peter van Tilborg, die pas vier jaar gele den voor het eerst gericht ging gooien. "Ik laat niets voor het dar- ten."Het is gewoon mijn hobby. Ik ga in het weekeinde ook net zo vaak uit als ik wil". Peter weet daarom ook eigen lijk niet of darten als een sport of een spel moet worden gezien. "Noem het maar een 'sportspel', ik zou niet weten hoe je het an ders moet noemen. Het is totaal geen krachtsport, je moet je al leen goed kunnen concentreren". Begin december lukte dit de Lei denaar prima, want hij werd tweede op de wereldkampioen schappen voor de jeugd. Dit toer nooi werd in Londen gehouden. Peter versloeg achtereenvolgens de kampioenen van Canada, En geland, Wales en Noorwegen. Pas in de finale moest hij zich gewon nen geven, de nummer drie van Engeland bleek sterker. Bij darten spelen meestal twee spelers tegen elkaar. Het gaat er om wie het eerste drie 'legs' heeft gewonnen. Zo'n leg gaat als volgt: beide spelers beginnen met 501 punten, elke worp levert een aan tal punten op dat dan van deze 501 wordt afgetrokken. Wie het eerst bij de nul is, heeft de leg ge wonnen. De spelers gooien om de beurt drie pijltjes. Het maximum aantal punten per beurt is 180. Israélische militairen mogen niet schieten op kinderen van veer tien jaar en jonger. Maar volgens de Israëlische organisatie voor mensenrechten B'tselem over treedt het leger voortdurend zijn eigen voorschriften. Sinds het be gin van de Palestijnse opstand (intifadah) zijn volgens het leger maar liefst 72 kinderen van veer tien jaar en jonger doodgescho ten! In een reactie heeft het Israëli sche leger laten weten dat alle sol daten schietinstructies bij zich hebben, die zijn opgesteld om het aantal doden en gewonden zoveel mogelijk te beperken. een ding: de luisterdichtheid". GtWtCr HEB JE lEMAMO CitWKN Die je urn wot veauüMt W JE NIEIWE POP. nr werktijden. Je werkt minimaal zo'n 50 uur per week en ook in de weekeinden en op feestdagen ben je in de weer". Je bent al ruim drie jaar in de weer. Leuke momenten meege maakt? "Enkele weken geleden zat ik in Ahoy' bij een optreden van U2 en er moest een platina-plaat wor den uitgereikt. Er waren toen al twee collega's van mij en ik voel de me eigenlijk niet zo geroepen om daarbij aanwezig te zijn. Maar die platen waren behoorlijk zwaar zodat ik toch mee de kleed kamer in moest. Iets waar ik ei genlijk helemaal niet van hou. Maar achteraf gezien moet ik zeg gen dat ik het een aparte ervaring vond om met een band als U2 in éën ruimte te zijn. Het waren hele gewone en spontane gasten. Een ander voorbeeld is mijn liefde voor Gruppo Sportivo. Ik was een grote fan van hen en dan kom je vorig jaar plotseling door hun nieuw single in aanraking met de groep. Je staat dan oog in oog met de mensen waar je jarenlang te genop hebt gekeken. Dat is dan een hele rare gewaarwording". Hoe denk je over de huidige Hil versumse zenders? "Wanneer je de radio aanzet, hoor je bijna alleen maar gouwe ouwen en hits. Dat scoort enorm bij de luisteraars. De luisteraar vindt daar een duidelijke herken baarheid in terug. En bij de om roep draait het maar om een ding: de luisterdichtheid. Nieuwe pla ten draaien is gevaarlijk want dan steek je je nek uit. Een nieuwe U2 of Whitney Houston-single zullen wel een hit worden maar nieuw komers als Andrew Cash en Ke vin McDermott krijgen het moei lijk. Door al die oude nummers en het discutabel invullen van de programma's verliest de dj, naar mijn mening, zijn creativiteit". Hoelang wil je dit werk nog blijven doen? "Ik heb het op dit moment enorm naar mijn zin. Je kunt al tijd wel verder in dit wereldje. Binnen de platenmaatschappij ontwikkelt er ook het een en an der. Je kunt bij voorbeeld de kant van label-manager op of je kunt zelfs naar de omroep. Door al die veranderingen in ons bedrijf en in de radiowereld, denk alleen maar aan commerciële zenders, satel liet-radio, invoering van reclame op lokale omroepen, blijft het be roep radio-promotor spannend en uitdagend" Peter van Tilborg: "Ik laat niets Het dartbord, waar de pijltjes in gegooid worden, is verdeeld in een aantal vakken. In elk vak valt een bepaald aantal punten te ver dienen. Deze punten zijn te ver dubbelen door een 'double' te gooien. Het pijltje moet dan in een kleiner vakje worden gewor pen. Bij een nog kleiner vakje worden de punten zelfs verdrie voudigd, dit heet een 'triple'. Een speler mag de nul alleen bereiken met een double. Het dartbord moet 1,73 meter hoog hangen. De spelers moeten gooien vanaf 2,37 meter afstand. Boterham Ook al is darts dan misschien geen sport, er valt wel grof geld mee te verdienen. De topspelers in landen als Groot Brittannië, de Verenigde Staten en Canada ver dienen met het 'pijltjesgooien' een behoorlijk belegde boterham. In deze landen is het darten ook veel populairder dan in ons eigen land. Of hij zelf ook beroepsdarter wil worden, weet Peter nog niet. "Ik ga in ieder geval eerst maar een gewoon vak leren. Als ik zo goed blijk te kunnen darten dat ik beroeps kan worden, zie ik wel weer". Maar wat voor vak hij wil gaan leren, weet de 4-havo-leer- ling van de Rembrandt Scholen gemeenschap nog niet. Met zijn spelpeil lijkt het echter wel goed te zitten. Peter werd heel gemakkelijk Nederlands jeugdkampioen en ook de tweede plaats op de in december gehou den wereldkampioenschappen voor de jeugd spreekt boekdelen. En dan te bedenken dat hij deze prestaties behaalde zonder seri euze trainingsarbeid. De Leide naar oefent gewoon wanneer hij zin heeft, een echte amateur dus. "Vlak voor de WK ging ik wel wat vaker gooien, maar nog lang niet zo veel als de kampioen van De nemarken. Die jongen had zes maanden lang niets anders ge daan dan naar school gaan en dar ten". Deze Deen kwam echter 'Vrouwen kunnen niet schaken', beweerde wijlen Hein Donner zijn le ven lang. Maaike Delemarre, Linda Jap, Tanja Bleijenberg en Hella Snoek willen het tegendeel bewijzen. Daarom richtten de leerlingen van het Rijnlands Lyceum vorige week een meisjes schaakteam op. Af gelopen zaterdag namen zij meteen al deel aan de voorrondes van het Nederlands kampioenschap voor scholen. "Aanvankelijk mochten we niet eens meedoen", vertelt Linda over de moeilijkheden die het team in eerste instantie ontmoette. Na enkele omzettingen mogen de meisjes toch als Rijnlands 3 bij de onderbouw meeschaken. Met doorslaand succes, zoals al in de eerste ronde blijkt. Met 4-0 wordt de eerste tegenstander van tafel gespeeld. Hierdoor stond Rijnlands 3 meteen aan de leiding. Volgens het Zwitserse sys teem betekende dat in de volgende ronden hooggeklasseerde tegen standers. Via een remise tegen Rijnlands 2 en een nederlaag tegen het Christelijk Lyceum uit Alphen aan den Rijn zakken de meisjes lang zaam af naar de middenmoot. De verwachtingen van de meisjes zijn trouwens niet al te hoog gespannen. Tenslotte heeft Hella de afgelopen twee jaar nauwelijks meer achter het bord gezeten. "Toen ik al mijn di ploma's had ben ik van schaken afgegaan. Daarna heb ik er niet veel meer aan gedaan, tot dit team werd opgericht". Tanja, die nog wel steeds uitkomt voor Vrij Pion uit Voorhout, laat zien hoe het niet moet: zij geeft tot tweemaal toe haar koningin weg. De sterkste schaaksters van Rijnlands 3, Maaike en Linda, zouden in geen enkel jongensteam misstaan. Ondanks de nederlagen van hun teamgenoten behouden zij hun concentratie, vereist om te blijven win nen. Grootmeester Donner had, als hij nog zou leven, zijn mening over vrouwenschaken moeten herzien. minder ver dan Peter. Het volgende grote toernooi waaraan de troef van de Voor- schotense dartclub Arsenaal deelneemt, is het Open Neder lands kampioenschap. Deze se nioren-wedstrijd wordt begin fe bruari gehouden. De Leidenaar verwacht hier geen hoge ogen te kunnen gooien. "Het deelnemers veld is erg sterk. Aan dit toernooi doen zelfs profs mee. Die zijn voor mij nog een.maatje te groot". ERIC LORIER Wie wil weten wat de nieuwste trends zijn in het jeugd- en jonge renwerk kan op zaterdag 3 febru ari terecht in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag, waar de 'Kijk-doe-idee-beurs' wordt ge houden. Van 10.00 tot 16.30 uur kan iedereen die actief is in deze tak van vrijetijdsbesteding zien wat de nieuwste materialen zijn, welke activiteiten 'in' worden en ideeën opdoen voor te boeken theatervoorstellingen. Op het informatieplein laten di verse organisaties zien hoe je je groep in beweging zet met een triathlon van oude spelen, een survivaltocht en natuurlijk hoe je dit alles milieuvriendelijk doet. Extra aandacht krijgt de 'meiden cultuur' met allerlei vernieuwen de en roldoorbrekende activitei ten. Optredens worden verzocht door onder andere een theater groep, een circustheater, een skateboardgroep en een poppen theater. De entree van de beurs, die wordt georganiseerd door het Centrum voor jeugdwerk in Zuid- Holland 'Janzeuven', bedraagt 7,50 gulden voor volwassenen en vijf gulden voor kinderen tot twaalf jaar. Bij de prijs is het beursboek inbegrepen, waarin al le ideeen staan beschreven. Kin deren tot vier jaar kunnen gratis in de crèche worden opgevangen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21