LEIDSCH DAGBLAD Bij Heineken 700 banen weg Gorbatsjov ontkent annen tot aftreden pl NODIG! Val van Ierse regering dreigt Meer geld VS voor kernwapens in Europa Grote concurrentie op stagnerende biermarkt Hartoperatie bij kind in moederbuik Railvervoer in Frankrijk plat trstfowU* Kamer: belasting alleenstaanden verlichten Maij-Weggen wil al in 1991 spitsvignet' IWOENSDAG 31 JANUAR11990 nk OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39153 Prijs fl. 1,35 Via moordzaak 120 delicten opgelost HILVERSUM (ANP) - Het onderzoek naar de moord op de vioolbouwer Möller uit Huizen afgelopen zomer heeft de politie in Hilversum een schat aan gegevens in totaal 120 andere misdrijven opgeleverd. Een speciaal rechercheteam, dat vandaag werd opgeheven, pakte de da ders van de moord en nog 23 verdachten, allen uit het Gooi. Zij hielden zich bezig met berovingen, inbraken en kluiskraken in woningen, kantoren en bedrijven. Enkele verdachten bleken in 1987 en 1988 ongeveer 250 CV-ke- tels te hebben gestolen uit woningen in aanbouw. De waarde van de totale buit, waarvan vrijwel niets is.teruggevonden bedroeg ongeveer 1,5 miljoen gulden. DUBLIN (Rtr) - De Ierse premier Haughey heeft vandaag alle ministers te ruggeroepen die in het buitenland zaten. Zijn regering dreigt onverwacht ten val te komen door een actie van de oppositie. De coalitieregering, die slechts een meerderheid van één zetel in het parlement heeft en pas 8 maanden in het zadel zit, weigert een spoeddebat te openen over de enor me geldtekorten in de gezondheidszorg. De grootste oppositiepartij Fine Gael besloot zich plots niet aan de af spraken te houden die met de ministers in verband met hun afwezigheid waren gemaakt. Daardoor zou de regering de stemming automatisch ver liezen en ten val gebracht worden BRUSSEL (GPD) - Ondanks de ontspanning in Europa en het wegvallen van de dreiging van het Warschaupakt gaan de Vere nigde Staten door met het ont wikkelen van nieuwe kernwa pens voor de korte afstand die in West-Europa geplaatst zouden moeten worden. Op de maandag door presi dent Bush gepresenteerde de fensiebegroting voor 1991 is daarvoor zelfs drie maal zoveel geld gereserveerd dan dit jaar. Dat heeft het 'Nato Alerts Net work', een studiegroep die de NAVO kritisch volgt, gisteren in Brussel gezegd. Op de begroting voor 1991 is 230 miljoen dollar opgenomen voor de nieuwe kernwapens. Voor dit jaar was dat 80 miljoen dollar. Het gaat om een opvolger voor de Lance-raket en om een door vliegtuigen af te vuren kernraket tegen gronddoelen. Volgens een afspraak binnen de NAVO zal pas in 1992 worden beslist over het in produktie ne men van deze wapens en over een schema voor de plaatsing van de kernwapens in West-Eu ropa. Maar de toekomst van de nieuwe korte-afstandswapens is uiterst onzeker. Zij zouden door hun bereik (480 km voor de Lance-opvolger en ruim 400 km voor de lucht- grondraket) alleen kunnen wor den ingezet tegen doelen in de DDR, Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije. Maar door de om wentelingen in die landen is dat een steeds onwaarschijnlijker optie geworden. Diverse Westeuropese landen hebben al laten weten niets voor modernisering van de korte-af- standswapens (tot 500 km) te voelen. West-Duitsland, waar zij onder meer geplaatst zouden moeten worden, zal dat nu hele maal van de hand wijzen. Voor de ontwikkeling van de ongeveer 100 Lance-opvolgers, die de Amerikanen in Europa wilden neerzetten, is in de de fensiebegroting 112 miljoen dol lar opgenomen. Voor de lucht- grondraket, waarvan er 1000 ge maakt zouden moeten worden, 118 miljoen dollar.c ZOETERWOUDE Bij de bierbrouwerijen van Heineken in Zoeterwoude en Den Bosch verdwijnen de komende drie jaar ongeveer 700 arbeidsplaatsen om de brouwerijen weer rendabel te maken. De directie die personeel en vakbonden gisteren inlichtte over de reorganisatie zegt dat er geen col lectieve ontslagen vallen. Onder het personeel is deson danks grote onrust ontstaan. Ook de vakbonden FNV en CNV vrezen dat er toch mensen hun baan zullen verliezen. heeft daardoor te laat gereageerd op trends zoals alcoholvrije bieren en thuisconsumptie". CNV-bestuur- der Bons heeft ook kritiek: "Zo dui delijk als de plannen zijn over het verdwijnen van arbeidsplaatsen, zo vaag zijn ze over wat Heineken gaat doen heeft om het markaandeel te stabiliseren". (pag. 7: Twee nieuwe biertjes per jaar moeten Heineken redden) Unieke ingreep LONDEN (AP) - In het Lon- dense ziekenhuis Guys Hospi tal is met succes een hartope ratie uitgevoerd op een baby die nog in de buik van een 41- jarige moeder zat. Cardiologe Lindsey Allan, lid van het art senteam dat de ingreep uit voerde, verklaarde dat de eer ste ingreep op de foetus mis lukte. Twee weken later ver liep de operatie wel succesvol. Een week later werd het kind vroegtijdig, maar' langs na tuurlijke weg, ter wereld ge bracht. Direct werd een derde ingreep verricht. De toestand van het kind is nog kritiek, maar het heeft volgens de cardiologe een gerede kans in leven te blijven. "We heb ben het kind een kans gegeven die bet anders niet zou hebben gehad," zegt dr. Allan. Door het ernstige defect aan de hartklep zou bet kind vermoe delijk al in de moederbuik zijn overleden. De weinige kinde ren die met dit soort defect le vend ter wereld kwamen stierven kort na de geboorte. De ingrepen werden verricht met behulp van een sonde die via de buik bij de foetus werd ingebracht. Deze holle naald werd, gestuurd met ultrasoon geluid dat op een scanner werd geprojecteerd, op de juiste plaats in het foetushart aange bracht. Vervolgens werd in het hartje een soort ballon opge blazen door middel van een zoutoplossing waardoor de de fecte hartklep werd geopend. Bij de eerste mislukte ingreep knapte de ballon. Volgens het sociaal plan dat Heine ken heeft opgesteld kunnen 340 werknemers afvloeien door een ver vroegde uittreding met 57,5 jaar. Voor de overige 360 werknemers wordt een baan gezocht binnen Hei neken of bij een ander bedrijf. Volgens de bonden zijn ontslagen met dit plan nog niet van tafel. Be stuurder Lakeveld van de Indus triebond FNV: "De kans bestaat dat er voor iemand niet binnen het be drijf een baan wordt gevonden en toch wordt gedwongen ergens an ders te gaan werken. Voor een chauffeur die bij Heineken altijd goede arbeidsvoorwaarden had kan dat betekenen dat hij onder de aan merkelijk slechtere vervoers-cao valt". De vakbonden die op 20 februari verder praten met Heineken eisen dat het schuiven met banen uitslui tend op vrijwillige basis geschiedt. Lakeveld: "Geen ontslagen dus. Bovendien zullen wij Heineken die een goede sociale reputatie heeft flink laten betalen. Ik denk bijvoor beeld aan het verder verlagen van de vut tot 55 jaar". De bonden slui ten acties niet uit en evenmin dat zij de cao-eis van 4 procent zullen kort wieken in ruil plan. De meeste banen verdwijnen op de produktie-afdelingen en in min dere mate de administratie. Verder A1 stoot Heineken een groot aantal on- PARUS (GPD/DPA) - Miljoenen vervoermiddel doen. Als gevolg van dersteunende taken zoals transport Franse treinreizigers moesten het een 36-urige staking reed er in het automatiseringsbedrijfje vandaag zonder hun vertrouwde Frankrijk vrijwel geen trein. Ook de Passagiers verlaten eer l «.ui i- noq in parijs binnenliep: goed sociaal nige overvolle treinen die i gelijkheid van een 'machtsdeling' en 'ronde tafel onderhandelingen' zoals in andere Oostbloklanden. De adviseurs, die het stuk vóór de ge beurtenissen in de Kaukasus op stelden, waarschuwen voor de bui tengewone kracht van het conser vatisme en voor ernstige gevolgen als Gorbatsjov weigert afstand te i de orthodoxen in de par- DIM geheel af. Zo zal het biertrans port van Zoeterwoude naar Rotter dam worden uitbesteed evenals de zie advertentie pag. 20 zogeheten 'kelderbierchauffeurs' die vanuit Den Bosch opereren. Heineken wil zich terugtrekken op de 'kernactiviteiten' zoals de pro duktie, de verkoop en de marketing van bier. Zonder deze afslanking lijdt Hei neken Nederland volgens de direc tie in 1994 verlies. De afgelopen ja ren daalde het rehdement fors, Speculaties over een mogelijk af- doordat de kosten in vergelijking treden van de Sovjetleider doen al met de concurrentie hoog zijn. Het enige maanden de ronde. Na de aandeel van Heineken-pils op de bloedige onlusten in de Kaukasus stagnerende biermarkt liep terug van bijna 60 procent tot bijna 52 en partij bui- dreigt onder de 50 te duiken. Dit komt mede door de concurrentie van Belgische en Brabantse bieren en andere speciale bieren. Vorig jaar trad om die reden een nieuwe directie bij Heineken aan, die het bedrijf onmiddellijk doorlichtte. De vakbonden erkennen de noodzaak van een reorganisatie, maar vinden de ingreep tamelijk laat. FN V-bestuurder Lakeveld: "Heineken is als marktleider iets te veel op zijn lauweren gaan rusten en kracht toe. (pagina 10: Gorbatsjov i tenspel willen zetten) MOSKOU (GPD/AFP/Rtr)) Sovjetpresident Michaïl Gor batsjov heeft vanochtend te genover journalisten ontkend dat hij van plan zou zijn af te treden als leider van de Russi sche communistische partij. Hij noemde de geruchten 'ge heel onwaar'. "Niemand heeft zoiets gezegd en ik heb ook geen plannen in die richting", zei de Russische leider tegen over verslaggevers in het Kremlin. Het bericht werd gisteravond ver spreid door het Amerikaanse tv-sta- tion CNN. Als bron werd 'een welin gelichte en doorgaans betrouwbare bron binnen de CP van de Sovjetu nie' genoemd. Volgens CNN wilde Gorbatsjov wel aanblijven als presi dent. In Washington werd de bekend making vooralsnog als 'gerucht' af gedaan, onder meer door minister Baker van buitenlandse zaken. Hij wilde daarom ook geen commen taar geven. CNN meldde dat Gor batsjov maandag zijn beslissing had willen bekendmaken. Hij wilde zo toegeven 'aan de druk van de bevol king om de partij haar politieke machtsmonopolie te ontnemen'. Het tv-station noemde als mogelij ke opvolger de hervormingsgezinde Jakovlev. Het Franse blad Le Monde publi- DEN HAAG (GPD/ANP) Een ka- staanden zien hun inkomen door reserveren dan nodig. Doordat deze ceert vandaag een politieke nota mermeerderheid van PvdA, WD deze ingreep dalen. Namens de reservering belastingvrij is zou de van enkele medewerkers van Gor- en D66 wil dat het kabinet maatre- PvdA bepleitte kamerlid Vermeend belastingdienst jaarlijks honderden batsjov. Daarin adviseren zij hem te gelen neemt om de nadelige gevol- ópnieuw het handhaven van de al- miljoenen guldens mislopen, breken met de conservatieven bin- gen voor alleenstaanden van de be- leenstaandentoeslag in de belastin- Minister Kok moet vandaag ant- nen de partij. Hij moet afstappen lastingherziening (plan Oort) op te gen. woorden op de vraag uit zijn ei- van de middenkoers die hij volgt, vangen. Het CDA staat er 'niet on- gen fractie - of er niet een onafhan- Deze taktiek is duidelijk niet lo- welwillend' tegenover. Vermeend eiste tevens een lande- kelijk onderzoek naar het functio- nend, aldus de nota. Dit bleek gisteravond bij een de- lijke aanpak misbruik van vut-pre- neren van de belastingdienst nodig De adviseurs menen dat de pe- bat over de begroting van Financiën mies. Volgens hem bezondigen di- is. De reorganisatie zou leiden tot restrojka-politiek logischerwijs voor 1990 toegespitst op de belas- verse bedrijven zich hieraan door vertraging bij inning van belastin- leidt tot een andere dan de huidige tingoperatie Oort. Met name alleen- meer geld voor vut-uitkeringen te gen. partij. De tekst spreekt van de mo- zie advertentie pag. 20 Zirkzee b.v. Leiden Elfers naar Dalfsen KOUDEKERK AAN DEN RIJN - In Lyon reden ook geen bussen t supersnelle TGV-verbindingen, die tot dusver gespaard bleven van ac ties, vielen daardoor grotendeels uit. De spoorstaking, de 7 betrokken vakbonden deelne men, richt zich op het dreigend ver lies van arbeidsplaatsen en het voortrekken van de TGV, de .flits trein", in het geval van investerin gen. Burgemeester L. Elfers kerk wordt met ingang bruari de nieuwe eerste burger de gemeente Dalfsen Elfers Koude- lag de metro stil. In Marseille i 14 fe- Toulouse reden ook geen bussen. In Parijs reed de metro wel maar bo- Overijssel. den taxi's geen soelaas: de ongeveer door de vertrou- 16.000 taxichauffeurs in de Franse voorgedragen uit hoofdstad staakten vandaag ook 36 kandidaten. De benoeming voor verhoging van de tarieven. De kwam als een grote verrassing. De staking duurt 36 uur. sollicitatieprocedure heeft in plaats van de gebruikelijke 7 tot 10 maan-TÜÜTT den niet meer dan vijf maanden in beslag genomen. Elfers neemt op 15 februari afscheid van Koudekerk waar hij bijna 5 jaar burgemeester VERHUUR... luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hooldstrpat 104.' Leiderdorp, tel. 071-89.40.40 Gorbatsjov: geen sprake van aftreden. Golf berovingen NEW YORK (UPI) - De politie in New York heeft een einde ge maakt aan de beroving van tien tallen jonge meisjes in de wijk de Bronx. Een 23-jarige man en zijn 24-jarige echtgenote hebben be kend de laatste twee maanden 92 meisjes tussen de zes en veertien jaar te hebben beroofd. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) NaamI Adres Postcode Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 RIJNSBURG - Op diverse glas tuinbouwbedrijven in de regio, waaronder dat van tuinder Ho- gewoning in Rijnsburg, zijn sinds vanmorgen militairen be zig met het opruimen van gigan tische bergen glas. De storm van donderdag verwoestte vele kas sen. Voor de tuinders waser geen beginnen aan. Inmiddels is gebleken dat de schade aan de Nederlandse bos sen aanzienlijk groter dan aan vankelijk werd gedacht. Het Bosschap raamt dat 300.000 tot 400.000 kubieke meter hout is omgewaaid. Het heeft besloten minister Braks (landbouw) een bijdrage te vragen in de kosten van het opruimen. Een woord voerder raamt de benodigde bij drage op ongeveer 10 miljoen gulden (25 gulden per kubieke meter). De meeste schade werd aange richt in West-Brabant, Gelder land en Utrecht. (pagina 15: 'Het is weer eens wat anders' (foto Wim Dijkman) ZEG MAARQm) TEGEN KAMSTEEG OCCASION Toenemende wind Eerst enkele opklaringen en mogelijk een bui. In de namiddag en avond toe nemende bewolking, later gevolgd door regen. Minimumtemperatuur on geveer 7 graden, middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Wind uit zuid west tot zuid eerst krachtig en aan de kust af en toe stormachtig, in de avond toenemend tot stormachtig en aan de kust tot storm, mogelijk enige tijd Dc vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Aanhoudend onbesten dig en zacht. Midddagtcmpcraturcn ongeveer 9 graden. Donderdag 1 zon op: 08.22 uur, zon onder: 17.26 uur: maan op: 10.04 uur, maan onder: Waterstanden tc Katwijk hoog water: 06.54 en 19.19 yur: laag wa ter: 02.20 en 14.46 uur. 26 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - Minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) wil 'al volgend jaar het spitsvignet voor de auto invoeren. Daarmee wordt het rijden tijdens de [spitsuren een stuk duurder. Dat geldt vooral voor de Randstad, waar het file-probleem het grootst is. De bewindsvrouw ziet het spitsvignet als middel om meer mensen het openbaar vervoer in te krijgen. Voor het rijden in de Randstad zal in de toekomst een 'passage-pasje' gekocht moeten worden. Na de aan schaf - bij bijvoorbeeld een benzine station - dient het pasje onder de voorruit te worden aangebracht. Het is de bedoeling dat een zender park langs de weg elektronisch af leest of de waarde van het 'passage pasje' nog niet is verbruikt. Met spitsvignetten en 'passage pasjes' kunnen de burgers alvast wennen aan het rekening-rijden, meent Maij-Weggen. Deze vorm van elektronische tolheffing kan vol gens de bewindsvrouw over 4r a 5 l:worden ingevoerd. Rekening- is volgens haar een 'slim, soe- goed te hanteren systeem'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1