BUITENLANDS VOETBAL De gevarieerde wereld van rijst Gemaksvoeding vatbaarder voor bederf dan 'gewone' voeding Pierre Vermeulen denkt niet meer aan Nederland Papaja Geef meer vorm aan uw bakwerk Pudding, al is het alleen maar voor de vorm Doelpunt van het jaar al gemaakt WOENSDAG 31 JANUARI 1990 PAGINA 19 EXOTISCH FRUIT De papaja is een inmiddels wel ingeburgerde tropische vrucht. Dat heeft echter als nadeel dat er nogal wat slechte kwaliteiten op de markt zijn. Een mooie volrijpe papaja zal echter nooit voor een ramsjprijs worden aangebo den Een kritische blik op de verpakking kan daarbij veel tot klaarheid brengen. De pa paja is kwetsbaar, kan pas rijp geplukt worden en mag dus al leen zorgvuldig verpakt wor den vervoerd. De verpakking zegt dus al'veel over de kwali teit. De vorm van de papaja kan nogal uiteen lopen. Van peer vormig tot aubergine-achtig. Meteen onder de dunne schil zit bij de rijpe papaja mals vruchtvlees dat qua structuur enigszins doet denken aan een meloen. De kleur kan verschil len van lichtgeel tot diep oranje. Net als bij de meloen zitten er in het hart van de pa paja talloze kleine zwarte zaadjes. De smaak van de rijpe papaja is zoet en ook daar dringt een vergelijking met de meloen zich op. De papaja bevat een eiwit- splitsend enzym, net als de ki wi. Vlees dat gemarineerd wordt met de papaja zal veel malser worden en sneller gaar. (Datzelfde lukt ook met de ki wi). De papaja kan in stukjes gesneden dienst doen in een vruchtensalade, er is jam van te maken. Als de vrucht nog onrijp is, is de smaak wat me lig. Dan kan de papaja als een courgette als groente dienen. Het imago van toverrijst is bij culi's niet zo groot. Het is, zo zeggen ze, een rijstprodukt, dat zo gemakkelijk te maken is, dat het daarmee ook meteen smakeloos is. Dat kan immers niet missen, altijd grote korrel, snel gaar en wasmiddelwit wit. Maar schijn bedriegt. Zelfs in de beste keukens tref je de pakken toverrijst op de plank aan. Net als vaak de bouillonblokjes in plaats van de zelfgemaakte en ingekookte bouillons. Er is dus niks mis, ondanks misschien een ietsje minder vitaminen. Maar wel minder werk en dus passend in de tijdgeest. door Huub Klompenhouwer Des te opvallender, dat het uitgere kend een fabrikant van toverrijst is, Van Nelle (Lassie), die zich zo beij vert om te laten zien hoe gevarieerd dat produkt rijst wel is. In '88 liep dat fout. Toen liet de fabrikant een prachtig boek verschijnen met rijst gerechten uit de hele wereld, maar maakte er een puinhoop van door telkens die toverrijst voor te schrij- En dat is klinkklare onzin, als het om kleefrijst, of rijst voor een risot to (arborio-rijst) jgaat, om maar een paar varianten te noemen. Maar ook fabrikanten leren snel. Dat idee van een nationale campagne om meer rijst te eten. "De Nederlandse Keu ken Verrijst", was immers een uit stekend idee. Leer de Nederlander dat er met rijst meer te doen is dan rijstebrij, nasi of een rijst met prutjes en er zal ook meer rijst ver kocht worden. Wij Nederlanders eten nu al 3,8 ki logram rijst per jaar. Gemiddeld eten we eens in de week rijst. In het doorsnee gezin zal er echter hooguit één soort rijst op de plank staan. Meestal zilvervlies. Misschien nog een pakje toverrijst. Dat is jammer, want er zijn zoveel verschillende soorten rijst, Langgraanrijst De Oryza bijvoorbeeld, zoals de we tenschappelijke naam van de rijst korrel luidt, kent twee soorten die als cultuurgewas aangeduid kun nen worden. De Oriza glabberima, een rode rijstkorrel, die eigenlijk al leen maar in West- en Midden Afri ka voorkomt en de Oroiza sativa, overwegend wit van korrel, waar van er enkele tienduizenden varian ten bestaan. Maar om u niet te vermoeien, de belangrijkste zijn de Indica, de Ja- vanica en de Japonica. Ook die ter men mag u echter vergeten, want met het gemak van de opkomende gemaksvoeding wordt er eigenlijk alleen nog maar over langgraanrijst (Indica) en rondgraan-, of medium- graanrijst gesproken. Langgraanrijst heeft een droog kokend karakter. Ze vraagt om an derhalf maal het eigen gewicht aan water. De rondgraan- of medium- graanrijst vraagt veel meer water, soms zelfs 2,5 maal het gewicht. De verschillen in rijst ontstaan vooral door de behandeling van de rijst. Die kan sterk verschillen. Varianten De meest voorkomende varianten in Nederland zijn: zilvervliesrijst, (veel vitaminen B en mineralen Nederlanders eten gemiddeld 3,8 kilog (kooktijd ongeveer een uur). Witte of geslepen rijst (eerst afspoelen met water voor het koken). Par boi led rijst (rijst die eerst gekookt en nadat de korrel al gepeld en ge reinigd is). Toverrijst of rijstbuiltjes (worden na het pellen ook nog ge slepen voor het stomen en drogen). Gebroken rijst (wordt vooral ge bruikt voor pappen en soepen). In de Indonesische keuken, en waarom ook niet elders, is de ketan, of kleefrijst bekend. Met een blauw zwarte korrel vooral in zoete ge rechten gebruikt, met een crème kleurige korrel zowel geschikt in zoete als in hartige schotels. De Italiaanse keuken kent de ar- boriarijst. De Italiaan (zeker als ie uit de buurt van Rome komt) zal al tijd volhouden dat een risotto, ge maakt van snelkookrijst of een an dere rijstsoort, anders dan zijn arba- riorijst, onmogelijk is. De Stichting Nederland Verrijst heeft destijds negen topkoks de op dracht gegeven een menu samen te stellen op basis van rijst. Die recep tuur is weer terug te vinden in het eenmalige tijdschrift Blad over Rijst, dat verkrijgbaar is bij de gestoomd is, waardoor de vitami- Stichting, Bankaplein 3, 2585 EV. nen in de kern getrokken zijn. Daar- Den Haag. In dat blad wordt teven na gedroogd en geslepen). Kortko- aandacht geschonken aan de teelt, kende zilvervliesrijst (is gestoomd de oogst en de bewerking van rijst. Hoewel er natuurlijk veel koekjes op de bakplaat gemaakt kunnen worden is het nog leuker en lekker der eens wat groter werk te verrich ten. Appelbollen bijvoorbeeld. Met diepvriesbladerdeeg kan er bijna niets mislukken (of u moet per on- gelukk moesappels gebruiken) en met de speciale appelbolvormpjes van Patisse, op de markt gebracht door Expim in Hapert (tel 04977- 3855) kan er helemaal niets mis gaan. U bouwt de bol als het ware in het vormpje op. Bovendien heeft u door VOORRAADBUS - Rotho Fixit, (Tiki Trading Zwolle (038-655040), brengt zeer praktische voorraad- bussen op de markt .Het geheim zit in het deksel. Met de knop trek je een kunststof ring naar boven waar door het deksel bijna luchtdicht af sluit en voor lekken hoeft u ook niet bang te zijn. Een 2 liter sapkan kost 19,95. de vorm geen kans dat de bol tij dens het bakken gaat uitzakken. U kunt deze vormpjes (prijs 1,95) na tuurlijk ook gebruiken voor het bakken van mini quiches of appel taartjes. Van Patisse zijn er voor 2,50 ook miniatuur cake/broodvormen, hoe wel ook daar natuurlijk zeker in combinatie met bladerdeeg nog veel meer mogelijkheden mee denkbaar zijn. Gemaksvoeding, altijd duurder en sneller bedorven Een eigengemaakte pudding, versierd met saus of slagroom is de trots van keukenprinses of - prins. Dat zo'n dessert zo'n dankbaar produkt is komt niet alleen door de smaak maar waarschijnlijk ook door de' vormgeving. Vandaar ook dat er zijn die puddingvor men verzamelen. Wie niet wil verzamelen maar wel regelma tig eens de vorm van de pudding aan wil passen doet er goed aan een paar puddingvormen aan te schaffen. Echt duur zijn ze meestal niet. Een erg aardige vorm is de schelp die niet alleen bruikbaar is voor een dessert maar ook voor bijvoorbeeld een vispudding. Dit soort vormen die onder meer worden geïm porteerd door Studio Bazar in Amsterdam (tel. 020-245758) zijn al te koop voor prijzen tussen de 10 en ƒ25. De hele dag gewerkt en laat thuis? 's Avonds een vergadering? Of ge woon weinig zin om te koken? Er zijn legio redenen te bedenken om het koken wat te vergemakkelijken. Het is dan ook geen wonder dat de gemaksvoeding de laatste jaren in opkomst is. In de vorm van kant-en-klare maal tijden of gerechten, diepvries- of koelverse produkten en belegde (stok)broden en croissants, maar ook als voorgesneden groente, sau zen, zuiveltoetjes en patat. Steeds meer van deze produkten vinden de weg naar de keuken van de consument. Het zijn vooral jon geren en dinks (double income, no kids) die gemaksvoeding gebrui ken. Zij kopen het anderhalf maal zo veel als de gemiddelde Nederlan der. Maar ook het traditionele gezin weet er langzamerhand wel weg De voordelen van gemaksvoe ding - het woord zegt het al - zijn het gemak en de tijdwinst. De nadelen echter de kwetsbaarheid en de ho gere prijs. Je bent altijd duurder uit dan wanneer je zelfs een dergelijke maaltijd zou bereiden. En meer dan 'gewone' voeding is gemaksvoe ding vatbaar voor bederf. Soorten Diepvriesmaaltijden en pizza's ge nieten een flinke bekendheid. Nieuw zijn koelvers-maaltijden en maaltijdcomponenten, zoals aard appel-, groente- en vleesgerechten. Talloze supermarkten, slagerijen, groentewinkels, traiteurs en wat dies meer zij hebben koelverse pro dukten in het assortiment opgeno men. Deze maaltijden of ingrediën ten worden vers bereid en daarna zo heet mogelijk verpakt (80 graden). Om de houdbaarheid te verlengen krijgt het produkt, voordat het tot 0 graden C wordt gekoeld, in de ver pakking nog een warmtebehande ling. Kenmerk Kenmerkend voor deze spullen is dat ze zeer koud moeten worden be waard, namelijk tussen 2 en 4 gra den C. De teminste-houdbaarheids- datum op de verpakking geldt dan ook alleen voor de tijd dat het pro dukt bij deze temperatuur wordt bewaard. In de koelkast thuis is de temperatuur hoger, 4 tot 7 graden C. Daarom zijn deze maaltijden of de len daarvan na aankoop beperkt houdbaar. Het is het best ze thuis niet langer dan één dag te bewaren. Verkeerd (buiten de koelkast) en te lang bewaren is riskant, omdat dan bederf en voedselvergiftiging kun nen optreden. Adviezen Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding adviseert: Bewaar koelverse produkten thuis onderin de koelkast (de koud ste plaats). Consumeer het produkt uiterlijk de dag na aankoop. De ui terste houdbaarheidsdatum is be doeld voor de koelvitrine van de winkelier. Als u twijfels heeft over de hygi ëne in de winkel, koop er dan geen koelverse produkten. Koop koelverse produkten al leen uit de koeling. Let op de houd baarheidsdatum. Onderbreek de koelketen zo min mogelijk. Dus geen koelverse produkten urenlang in een warme auto laten liggen. Ziet een (koelvers) produkt er verdacht uit of ruikt het vreemd, proef er dan niét van, maar gooi het direct weg. Magnetron Diepvriesmaaltijden en pizza's zijn voor diepvriezen houdbaar ge maakt. Ze moeten in de vriezer of het vriesvak van de koelkast wor den bewaard en dat kan langer dan bij de koelvers-maaltijden (die de verpakking). Deze conserveerme- thode gaat wel ten koste van de tijdwinst, omdat het langer duurt voordat de maaltijd op tafel kan worden gezet. Dat probleem bestaat niet voor wie een magnetron bezit. PATRICIA SCHUTTE, diëtist Voorlichtingsbureau voor de Voe- ding AARDAPPEL - Wie wil weten hoe goed een gekookte pieper kan smaken, moet zijn aardappels eens gaar te maken in de Kartoffelfeuer van het Duitse merk Thomas (tel 043-431967). In deze aardewerken pot worden de aardappels behoed zaam gepoft en dat betekent dat alle smaak bewaard blijft. De Kartofel- feuer kost 71,95. Archibald opnieuw naar Spanje (GPD) Zijn vrijage met Bar celona eindigde zonder succes. Bij stadgenoot Espanol hoopt Steve Archibald hoger en meer te scoren. Archibald, voormalige stormram van de Schotse natio nale ploeg, 33 jaar inmiddels en via Tottenham Hotspur en Bar- verhuisde voor de tweede maal naar Catalonië. Archibald bracht zijn geld Hibernian kocht hem vorig sei zoen voor zo'n 700.000 gulden nauwelijks op. De spits was vaak geblesseerd en maakte er dit sei zoen in Edinburgh een zooitje van door laat of niet op trainingen te verschijnen. Zweden serieus (GPD) Zweden, terug op het in ternationale platform van heel lang weggeweest, maakt ernst met het Europees kampioenschap. Vooruit lopend op het EK van 1992 vindt in 1991 in Zweden bij wijze van gene rale repetitie het prestigieuze Sca nia 100 toernooi plaats. Op de deel nemerslijst van het evenement prij ken de namen van Zweden, Dene marken, Westduitsland en Italië. (GPD) Ooit was Pierre Vermeulen, bijna 34 inmiddels, een talentrijk linksbuiten van Roda JC. Te genwoordig is hij de numero dix, de spelmaker dus, van de Franse tweede divisieclub Angers; een 180.000 inwoners tellende provinciestad in de buurt van Nantes. In Nederland wordt nauwelijks nog iets vernomen van de Limburger, die via Feyenoord, waarmee hij in 1984 de dubbel vierde, MW, Paris St. Germain, waarmee hij in 1986 Frans landskampioen werd en Tours bij zijn huidige werkge ver belandde. Maar niemand hoeft zich zorgen om hem te maken, laat Vermeulen weten. "Want ik heb het hier prima naar m'n zin". moveren naar de eerste divisie. En daar zou ik graag aan mee willen werken". Waarom ben je aan het eind van het vorige seizoen bij Tours vertrokken? Vermeulen: "Ik kon bij Angers een heel goed tweejarig contract te kenen. Bovendien zijn er hier ook sportief gezien meer mogelijkheden rige seizoen ook dan bij Tours. De club heeft de arm - -1- bitie over twee, drie jaar te pro- Je speelde aan het eind van het vo- .ge seizoen ook even met de gedach te terug te keren naar Nederlaiid. Vermeulen: "FC Den Bosch wil de mij graag hebben. Maar finan cieel was het niet aantrekkelijk ge noeg. De kans dat ik nu nog als voet baller in Nederland terugkeer is ui terst klein. Ik ben ook niet meer zo geïnteresseerd in het Nederlandse voetbal. De meeste spelers ken ik niet eens". En na afloop van je voetbalcarriè re, kom je dan nog naar Nederland terug? cu Vermeulen: "Ik denk het wel, al Joegoslavië met 2-1 gewonnen. Het twijfel ik nog. Krijg ik in Frankrijk Den Boer helpt Bordeaux langs Joegoslavië BORDEAUX (AFP) - De Franse koploper Bordeaux heeft gister avond een vriendschappelijke wed strijd tegen het nationale elftal de mogelijkheid om trainer te 1 heTwereldlcauT- den, dan blijf ik hier misschien wel. Want ik wil graag iets in de voetbal lerij blijven doen". Een paar jaar geleden heb je een draver... Vermeulen (enthousiast): 5 de eerste testwedstrijd Joegoslav pioenschap voetbal in Italië. Voor Bordeaux opende de West duitser Klaus Allofs, schitterend vrijgespeeld door Thouvenel, vlak paard gekocht, rust de score. De eveneens T7"„V^Q",Q" Frankrijk (Sochaux) actieve verde- Touvent Potere, diger Faruk Hadzibejic zorgde in de T1" 1 tweede helft voor de gelijkmaker. De winnende treffer kwam op naam van Piet den Boer, met Allofs de enige speler van Bordeaux die mag hopen op de eindronde. De Ne derlandse spits gaf tien minuten voor tijd een schitterende pass van opnieuw Thouvenel een doeltref fend vervolg. heel best beest. Ik heb hem voor 60.000 gulden ge kocht en hij heeft al 145.000 gulden bij elkaar gedraafd. Hij heeft tot dusver vooral op de kleine banen gelopen, maar het is mijn bedoeling hem nu ook op de grote banen in Parijs te laten lopen. Ik denk dat hij er klaar voor is. De kans bestaat dat ik hem binnenkort ook een keer in Nederland laat lopen". Was je in Nederland ook al in paarden geïnteresseerd? Vermeulen: "Nee, ik woonde vroeger honderd meter van Schaes- berg (draversbaan in Limburg-red.), maar ik ben er nooit geweest. Het trok me gewoon niet. Pas toen ik in Parijs ging voetballen, kreeg ik con tacten met mensen in de paardewe- reld. Ik ging wel eens mee naar dra verijen en van het een kwam het an der. Touvent Potere is nu vijf jaar. Ik heb hem gekocht toen hij drie jaar was. Hij had toen nog geen koers gelopen, een risicootje zat er dus wel aan vast. Maar de afstam ming was goed en er werd mij verze kerd dat hij ook prima in orde was". Ben je van plan nog meer paar den te gaan kopen? Vermeulen: „Nee, voorlopig niet. Je kunt beter een goed paard heb ben dan een aantal middelmatige." LEIDSE BIUART BOND 1e klas: Carambole 1 - Landzicht 1 0-9, De Waag 1 - UVS 1 6-2, Vriendschap 1 - Spijkerpak 1 9-0, De Pelikaan 1 - TOP 1 5-3, Spi|kerbak 2 TOP 2 4- 4,2e klas: Landzicht 2 - Morskwartier 1 2-6, Alpha Bar 1 - DGL 1 6-2, TOP 3 - Den Deyl 1 4-4, De Waag 2 - De Heul 1 6-2, Stompwijk 1 - De Sociëteit 1 6-3; 3e klas: Morskwartier 2 - Carambole 2 6-2, TOP 4 - De Heul 2 4-4, Carambole 3 - DOS 1 9-0, Vriendschap 2 - De Sociëteit 2 4-4; 4e klas: TOG 2 - Landzicht 4 4-4, Pinguïn 1 - De Waag 6 6-2. 1 Wachtje -1 - De Waag 5 4-4, TOP 5 - Vriendschap 3 5-4; 5e klas: Wapen van Voorschoten 1 - Spij kerpak 3 0-9, De Sociëteit 3 - DOS 4 2-6, TOP 6 Pinguin 2 6-2; 6e klas: De Heul 4 - De Pelikaan 3 4-4, Stompwijk 2 - TOG 6 2-6; 7e klas: De Waag 8 - De Kroon 3 9-0, De Sociëteit 5 - Carambole 5 3-6; 8e klas: De Sociëteit 6 - De Pelikaan 4 6-3 Standen: 1e klas: Vriendschap 1 82-35, Landzicht 1 77-40, TOP 1 74-46, De Waag 1 65-41, Carambole 1 63- 44, De Pelikaan 1 54-62, Top 2 52-53, Spijkerbak 2 51-66, De Kroon 1 41-66, UVS 1 36-82, Spijkerbak 1 28-88 2e klas: Alpha Bar 1 94-33, Stompwijk 1 81 -44, De Heul 1 67-46, De Waag 2 66-59, Katwijk 1 64-51, Morskwartier 1 64-64, De Sociëteit 1 61-61, Land zicht 2 53-70, TOP 3 53-70, TOG 1 47-69, Den Deyl 1 46-79, DGL 1 40-86 3e klas: Carambole 2 102-34, Morskwartier 2 88- 38, Carambole 3 78-55, De Sociëteit 2 65-62, De Heul 2 61-64, De Waag 3 60-64, Vriendschap 2 59-67, De Waag 4 56-65, Landzicht 3 50-65, TOP 4 50-76, De Pelikaan 2 46-73, DOS 1 36-88 4e klas: TOP 5 80-38, De Waag 6 79-45, Pinguïn 1 72-44, DOS 2 68-46, Carambole 4 63-36, DOS 3 63-52, TOG 2 54-52, 't Wachtje 1 53-52, Landzicht 4 35-80, De Waag 5 35-90, Vriendschap 3 25-92 Bussem. Grand Prix driebanden, tweede ronde: Broeders (Oosterhout) - De Bruin (Utrecht) 50-29 (38), Tïjssens (Tilburg) - Beemsterboer (Haarlem) 50-48 (72). TESTSERIE PERTH Vrouwen Australië - Nederland 0-1 (0-1) 18. De Ruiter 0-1 (strafbal). Pierre Vermeulen: "Ik ben ook niet meer zo geïnteresseerd in het Neder- landse voetbal De meeste spelers 1^7O0ClI113-k0rtl0 ken ik niet eens".(archieffoto) J VOETBAL - Trainer Joe Jordan heeft zijn contract bij Bristol City met drie jaar verlengd. De 52-vou- dig Schots international is met zijn club aan een succesvol seizoen be.- zig. Bristol City is lijstaanvoerder in de tweede divisie en drong zaterdag ten koste van Chelsea door tot de (GPD) Goikoetxea, de voor hoede-speler van Real Sociedad, heeft afgelopen zondag 'waar schijnlijk de merkwaardigste goal uit zijn carrière gescoord. Hoofdrolspeler in1 de act rondom dit bijzondere doelpunt v/as overigens niet Goikoetxea, maar Zaragoza-doelman Chila- vert. In de 87ste minuut kreeg Za- ragoza een penalty te nemen en daar belastte Chilavert zich mee. Met succes, want collega-doel man Gonzalez was kansloos en Zaragoza kwam op 2-0. Maar terwijl Chilavert op eigen helft nog gefeliciteerd werd door zijn medespelers, had scheids rechter Jiminez Moreno al weer het spel hervat. Goikoetxea aar zelde geen moment. Hij haalde uit en tot zijn grote verbazing en schrik zag Chilavert, nog op weg naar zijn eigen doel en met de rug naar de bal, de harde en goedge plaatste lob van de Baskische speler over zich heen zeilen; 2-1. Chilavert verdween, ondanks de benutte penalty en de overwin ning, met een zwart gezicht van het veld. De Spaanse sportpers bekroonde deze treffer inmiddels tot doelpunt van het jaar. En het seizoen is pas halverwege. (GPD) Franco Baresi krijgt als nog een prijs van France Football. De aanvoerder liep eerder een ande re uitverkiezing van dit weekblad, de Europese voetballer van het jaar, mis. Samen met het Italiaanse weekblad Guerin Sportivo heeft de Franse redactie een prijs voor de beste libero van het jaar ingesteld, die is vernoemd naar de vorig jaar bij een verkeersongeluk omgeko men Gaetano Scirea (de speler die de meeste internationale hoofdprij zen won in de geschiedenis). Baresi is de eerste winnaar. Hij krijgt de trofee op 7 februari uitgereikt uit handen van Scirea's weduwe. PAARDESPORT KOERSEN HILVERSUM Eerste koers, 2000 m: 1Erpedo B (J. Wagenaar) 2 45,4 - 1.22,7, 2. Esterille K, 3. Evito Ruimzicht. Toto: winnend: 6,20, plaats 4,20 2,80, koppel 16,80, trio 547,10. Tweede koers, 1609 m1Day- tona Casindra (Ao. de Wrede) 2.06,8 - 1.18,8, 2. Excellent Hazelaar, 3. Dave Shoeing. Toto: win nend: 3,00, plaats 1,30 1,70, koppel 3,20, trio 22,10. Derde koers, 2000 m 1. Comeet Ruimzicht (Ao. de Wrede) 2.41,6 -1.20,8, 2. Colt Fortuna, 3. Coble David. Niet gestart: Carol Buitenzorg, Bewin Volente, Cupido de Queen. Tolo: winnend: 1,20, plaats 1,20 1,90, koppel 5,00, trio 21,40. Vierde koers, 2440 m: 1. Celine Princess (J. Oorthuijsen) 3.17,4 - 1 20,9, 2. Boko's Dream, 3 Afra Baker Toto: winnend: 6,10, plaats 1,20 1,10 1,90, koppel 5,50, tno 63,50. Vi|fde koers, 2000 m 1 Anne V (F. Ottersberg) 2.41,9 -1.21,0, 2. Cobus Zuydhoeve, 3. Boncoeur. Toto: winnend 5,60, plaats 3,60 1,30 2,30, koppel 8,10, trio 360,20. Zesde koers, 1609 m: 1Berthi Prinses (J. Janssen) 2.06,4 -1.18,6,2 Albert Catharina, 3. Chianti van Epse, 4. Cheetah Rider. Toto: winnend 6,90, plaats 1,50 2,30 1,70, koppel 34,80, trio 606,20, kwartet 2.284,60. Ze vende koers, 2000 m: 1, Betsie B (A. Posthumus) 2.38.2 -1.19,1,2. Celest Greenacre, 3. Coral Bui tenzorg. Niet gestart: Don Victory. Toto: winnend 4,20, plaats 1,901.30 3,30, koppel 4,70, trio 40,30. Achtste koers, 2000 m: 1Zonnestraaltje (C. Baas) 2.36.3 -1.18,2,2. Zenith Nora, 3. Amy David. Toto: winnend 3,30, plaats 2,00 2,30 2,90, koppel 12,00. trio 134,20. Negende koers, 2000 m: 1Benza (Ao. de Wrede) 2.37,0 1.18,5, 2. Bravo Nora, 3. Zeb van de Lente, 4. Annigje. Toto: winnend 1,40, plaats 1,10 1,30 2,20, koppel 2,30, trio 18,30, kwartet 54,70. Tiende koers, 2440 m: 1 Alberdina Gerron (Ao. de Wrede) 3.16,3 - 1.20,5, 2. Berend K, 3. Champ Buitenzorg. Toto: winnend 10,30, plaats 1,80 3,50 1,40. koppel 255,10, trio KUNSTRUDEN Vrouwen, stand na verplichte figuren: 1Lebe- deva (Sov), 2. Neske (BrD), 3. Skrabneska (Sov), 4. Cizmesija (Joe), 5. Grossmann (DDR), 18. Win kelman (Ned). Paren: 1. Misjkoetienok/Dmitriev (Sov), 2. Selezneva/Makarov (Sov), 3. Gordee- va/Gnnkov (Sov), 4. Schwarz/König (DDR), 5. Ko- varikova/Novotny (Tsj). WERELDBEKER AFDALING LES MENUIRES 1 Mader (Oos) 1.14,79, 2. Furuseth (Noo) 1.15,24, 3. Skaardal (Noo) 1.15,26, 4. Eriksson (Zwe) 115,32, 5. Schiele (Fra) 115,34,6. Piccard (Fra) 1.52,52, 7. Zurbriggen (Zwi) 1.15,55, 8 Strolz (Oos) 1 15,94, 9. Wasmeier (BrD) 1.15,98, 10. Cretier (FRa) 116,00. Stand wereldbeker af daling: 1 Eriksson 54, 2. Piccard 52, 3. Zurbrig- TOKYO Vrouwen, eerste ronde: Schultz (Ned) - McQuil lan (Aus) 7-5 6-3, Jagerman (Ned) - Benjamin (Ned) 6-3 6-3 KWALIFICATIE B-WERELDKAMPIOENSCHAP LAPPEENRANTA Finland - Nederland 3-1 (3-15 15-615-1215-10) Scheidsrechters: Moravcik (Tsj) en Frantsjisko (Sov). Toeschouwers: 1300. Resul taat eerste wedstrijd: 1-3 (2-15 12-15 17-15 2-15). Nederland geplaatst door beter puntentotaal: 103- GEMENEBESTSPELEN AUCKLAND Vrouwen. 50 m vrije slag: 1 Curry-Kenny (Aus) 25,80, 2 Van Wirdum (Aus) 26,00, 3. Nugent (Can) 26,26, 200 m vlinder 1. Lewis (Aus) 2.11,15, 2. Morris (Aus) 2.11,76, 3. Redlord (Aus) 2.13,53, 200 m rug: 1. Simcic (NZe) 2.13,32, 2. Livingstone (Aus) 2.12,62, 3. Lord (Aus) 2.14,53 Mannen, 200 m wisselslag: 1 Anderson (Can) 2.02,94, 2. Bruce (Aus) 2.03,78, 3. Roberts (Aus) 2.04,03, 1500 m vrije slag: 1. Housman (Aus) 14.15,25, 2. Perkins (Aus) 14.58,08, 3. McKenzie (Aus) 15.09,95,4 x 100 m vrij: 1. Canada (Tewks- bury, Cleveland, Ponting, Gory) 3.42,45, 2. Enge land 3.43,88, 3. Australië 3.43,91 Bollenstreek gaat op oude voet verder LEIDEN - RTV De Bollenstreek neemt een voorschot op de toe komst. Hoewel de onderhandelin gen met sponsor Kerngroep BV over de sponsorbijdrage voor 1990 nog in volle gang zijn, maakte het bestuur de leden gisteravond de plannen voor het aanstaande wie- Ierseizoen bekend. Net als vorig jaar houden die deelname aan de pro motiecompetitie voor verenigingen en klassiekers in. De wielervereniging uit Lisse heeft nog altijd niet het verlossende financiële jawoord van de sponsor vernomen. Die kwam vorig jaar een eenjarig contract met een optie voor nog twee jaar met De Bollenstreek overeen. De huidige onderhande lingen doen vermoeden dat nog niet alle financiële rimpels zijn gladge streken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19