Onafhankelijk onderzoek bij 'Spektrum' bepleit 'Stookolie grootste plaag voor zeevogels' Aktief WOENSDAG 31 JANUARI 1990 Aantal slachtoffers door stormweer in asiel Noordwijk blijld: mee te vallen NOORDWIJK - De zware stor men van de laatste dagen hebben onder de vogelpopulaties voor de kust van Katwijk en Noordwijk veel minder slachtoffers geëist dan aanvankelijk werd gevreesd. Slechts een beperkt aantal dieren raakte door oververmoeidheid in de problemen en kwam daardoor uitgeput op het strand terecht. Wel werd een aantal olieslachtof fers gevonden. "Maar het heeft, om in termen te blijven, beslist niet storm gelo pen met de op het strand aange troffen vogels", zegt de beheerder van het vogelasiel in Noordwijk, Henk van Duijn. "We hebben een aantal dwergmeeuwen en een blauwe reiger binnengekregen, die je stormslachtoffers kunt noe men. Daar is het eigenlijk bij ge bleven. Wat dat betreft is het me enorm meegevallen. Want ook wij waren voorbereid op veel meer tijdelijke gasten in het asiel". door Kees van Kuilenburg Dat wil echter geenszins zeg gen dat het rustig is in het asiel aan het Dompad in de kustplaats. Op dit moment genieten er rond de 30 vogels gastvrijheid, waar van 60 tot 70 procent zeekoeten. Het overgrote deel is van het strand gehaald omdat zij waren overdekt met stookolie. Ook zijn er vogels bij die in aanraking zijn gekomen met chemische bestrij dingsmiddelen die worden ge bruikt om op zee de tanks van de schepen schoon te maken. "De stookolie is echter de grootste plaag op dit moment", aldus Van Duijn, die behalve beheerder ook voorzitter is van de Stichting Vo gelasiel Noordwijk. Bezaaid "De Noordzee is bezaaid met klei ne olievlekken, afkomstig van oliemorsingen van schepen en de vele booreilanden. De olievlek ken geven een kalme indruk aan het water, waardoor de zeekoeten worden aangetrokken en een lan ding op zee maken. Het veren- kleed van de vogel komt vervol gens met de olie in aanraking, waardoor het samenkleeft en de isolerende werking verloren gaat", legt de Noordwijker uit. "De vogel heeft een lichaam stemperatuur van 40 graden en door de problemen met de isole rende werking van zijn vacht krijgt het dier longonsteking. Vervolgens verbrandt de vogel slokdarm en maag, doordat wordt geprobeerd het verenkleed schoon te poetsen, waardoor stookolie naar binnen komt. De vogel vermagert ook snel omdat hij niet meer kan duiken naar voedsel", aldus de asielbeheer der. Toch wil dat niet zeggen dat de vogels ten dode zijn opgeschre ven. Dank zij steeds betere medi cijnen slagen Van Duijn en de ve le vrijwilligers er in om de vogels niet allee schoon te wassen maar ook van hun kwalen te genezen. Van Duijn: "Als je dat vergelijkt met bijvoorbeeld een jaar of tien geleden is het aantal vogels dat wij kunnen redden enorm geste gen. Op dit moment is dat voor zichtig geschat zo'n 40 tot 45 pro cent. In 1988 behandelden wij 1000 vogels en dan worden toch aardige resulaten behaald. Dat geeft toch een tevreden gevoel". Als er een met olie overdekt slachtoffer bij het asiel binnen komt wordt het eerst gewassen. Daarna volgt een behandeling met speciale pillen, tegen de long ontsteking en eventuele andere kwalen en moet het dier weer gaan eten. Daarna is het de bedoe ling dat de vogel in een speciaal bassin met stromend water, zelf het verenkleed weer orde brengt. Afhankelijk van de vervuiling knappen de vogels binnen drie dagen tot twee weken weer op. Als ze zijn hersteld worden ze in IJmuiden weer losgelaten. "We hebben voor IJmuiden gekozen omdat je daar de pier op kunt en wat verder van het strand de vo gels los kunt laten. Bovendien vinden ze tussen de pieren vol doende voedsel om de eerste da gen aan hun trekken te komen", aldus Van Duijn. Veel problematischer is het redden van de vogels die in aanra king zijn gekomen met chemi sche bestrijdingsmiddelen. Van Duijn: "Dat is een trieste zaak. De vogels lopen een slokdarmperfo ratie op en daar is weinig aan te doen. Het vervelende is ook dat het aantal vogels dat met dat spul in aanraking komt, nog steeds toeneemt. Ook daar zou de over heid eens aan moeten denken, maar tot nu toe is het bij conferen ties over de problematiek geble- Het Noordwijkse vogelasiel draait financieel gezien op een kleine subsidie van de gemeente en op de bijdragen van rond de 250 donateurs. "Er gaat bijvoor beeld gemiddeld zo'n 60 kilo vis per week door. Een aardige steun voor ons is ook dat dierenarts Verschueren de medicijnen be schikbaar stelt. Alles bij elkaar is dat ook wekelijks nog een aardig bedrag", zegt Van Duijn. Henk van Duijn: "De gevolgen van de storm voor vogels zijn meegevallen' Duidelijkheid over werknemers en algemeen directeur REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 De jasjes zijn geruild en het bewijs is geleverd. Hetjasge van hoofdsuppoost l'Ecluse past burgemeester Goe- koop prima. Het is zelfs een maatje te groot. (foto Jan Holvast» Telfout oorzaak van 'verdwijnen' passen ALKEMADE - De tien paspoorten die bij een controle door het ac countantsbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten op de afdeling burgerzaken van de ge meente Alkemade ontbraken, zijn 'terecht'. Daags nadat het PvdA- raadslid W. Groen in de raadsverga dering vragen had gesteld, werd een onderzoek ingesteld en daaruit kwam naar voren dat het om een tel fout ging. Burgemeester A. Meerburg: "De fout is gemaakt bij het vervangen van het oude model in 1989. De tel ling over de maand mei 1988 bleek foutief, een verschil van tien. Er is dus niets onrechtmatigs gebeurd". Aangezien Meerburg niet had verwacht dat de opmerking in het controlerapport tot vragen in de raad zou leiden, had hij de verkla ring maandagavond niet bij de hand. Conclusie na kort geding 'Verzet tegen openbare school Noordwijk staken' NOORDWIJK/NOORDWIJKER- HOUT De drie katholieke school besturen in Noordwijk en Noord wij kerhout kunnen het verzet tegen de totstandkoming van de nieuwe openbare school voor voortgezet onderwijs Northgo maar beter sta ken. Die conclusie kan worden ge trokken uit het vonnis in kort ge ding dat de besturen tegen de ge meente Noordwijk hadden aange spannen. Niet alleen de eis dat alle voorbereidingen moeten worden gestopt wordt daarin afgewezen, de rechter spreekt tevens uit dat de kans dat het besluit van de staatsse cretaris op termijn alsnog wordt ge schorst, niet erg groot moet worden geacht. De katholieke schoolbesturen wilden dat besluit aanvechten via een zogenaamde bodemprocedure, waarvan de uitslag waarschijnlijk een aantal jaren op zich laat wach ten. In afwachting daarvan zouden alle voorbereidingen door Noord wijk moeten worden gestaakt, zo werd in kort geding tegen het ge meentebestuur van de bloemen- badplaats geëist. Het is nog niet bekend of de ka tholieke schoolbesturen de bodem procedure nog doorzetten, nu presi dent mr. P.A. Offers in zijn vonnis al duidelijk heeft laten doorscheme ren er weinig heil in te zien. "De staatssecretaris heeft door het be sluit willen bevorderen dat er een meer evenwichtig aanbod van scho len voor voortgezet onderwijs in de bollenstreek zou ontstaan. Dat stemt overeen met de kennelijke bedoelingen van de wetgever". Of fers constateert dat de staatssecre taris daarbij een grote mate van be leidsvrijheid heeft. "Er zal dienten gevolge slechts in zeer evidente ge vallen aangenomen kunnen worden dat de staatssecretaris de gegeven bevoegdheid niet had mogen ge bruiken of daar een ander gebruik van had moeten maken. Aanwijzin gen dat het hier om een dergelijke geval gaat, doen zich niet voor". Kunstgrasveld Hisalis wellicht in april aangelegd LISSE Mogelijk wordt al in april begonnen met de aanleg van een kunstgrasveld voor de Lissese hockeyclub Hisalis. Burgemeester en wethouders van Lisse zijn bereid meer op tafel te leggen dan de eer der toegezegde 250.000 gulden. Bin nenkort verwacht het college tot overeenstemming te komen met de club over de aanleg van het veld, dat samen met lichtmasten en andere voorzieningen, ongeveer een half miljoen gulden kost. Dikker "Geef hier dat jasje". Verschrikt keken de bezoekers van de Leid- se Schouwburg vorige week don derdagavond op. Hadden ze net te horen gekregen dat de voorstel ling van cabaretier Hans Liberg niet doorging - hij kon de schouw burg niet bereiken door de storm - en nu viel burgemeester Cees Goekoop schouwburgportier Wil lem l'Ecluse aan. Of was er wat anders aan de hand? De oorzaak van de - gespeelde - woede waren de uitlatingen van l'Ecluse in deze rubriek van vori ge week. De portier was in deze rubriek aan het woord gekomen omdat hij 25 jaar hoofdsuppoost is bij de schouwburg. En dat ging gepaard met enig feestgedruis. l'Ecluse, die overdag bij de ge meentelijke directie civiele wer ken land meet, werd thuis opge haald voor een avondje André Ha- zes met na afloop een feest. Bij de deur van de schouwburg fungeer de burgemeester Goekoop als portier. Met het jasje van l'Ecluse En wat zei het feestvarken daar over in Steeds: "Toen ik de schouwburg binnenkwam, zag ik de burgemeester staan in mijn jasje. Hij kreeg 'm niet dicht, dus ik ben nog niet de dikste van de gemeente". Ja, en dat schoot Goekoop na tuurlijk in het verkeerde keelgat. Naar verluidt eiste Goekoop qua- si-boos het colbertje van l'Ecluse op om aan te tonen dat zijn buik er wel degelijk in z'n geheel in verdween. "Kijk maar, 't zit per fect", zo zou Goekoop vorige week donderdagavond trots heb ben geconstateerd. Dikker Maar de vraag blijft natuurlijk wie er nu dikker is: de burge meester of de hoofdsuppoost. Een vergelijkend warenonder zoek is op z'n plaats, omdat het nu eenmaal de taak van de krant is om de onderste steen boven te brengen. Gistermiddag werd de test uitgevoerd even na de lunch in de kamer van Goekoop. Vlak voor het afgesproken tijd stip loopt de burgemeester wat te drentelen. Zou hij toch wat onze ker zijn geworden? l'Ecluse ver schijnt en roept gelijk dat hij nogal zwaar heeft gelunched. Maar Goekoop blijft niet achter. "Ik heb sinds donderdag ook elke dag gewoon gegeten", benadrukt hij. En dan is het zover. Goekoop trekt zijn maatcolbertje uit en overhandigt het aan l'Ecluse. Te gelijkertijd geeft de hoofdsup poost zijn dienstjasje aan de bur gemeester. En ja hoor, Goekoop heeft gelijk. Het jasje van l'Ecluse past hem uitstekend, het is zelfs een maatje te groot. "Ik had u toch dikker ingeschat, maar u bent groter", geeft l'Ecluse beteu terd toe. De hoofdsuppoost heeft min der geluk. Hij krijgt het jasje van de burgemeester nog net dichtge knoopt, maar Goekoop grijpt on middellijk in. Voordat de knoop eraf barst, opent hij het jasje snel. "Ik zal nog wat moeten afval len", beseft l'Ecluse. "Al zijn er vast nog wel dikkere mensen bij de gemeente". Willems jasje is beschikbaar. Cursus Pex Langenberg, de D66-fractie- voorzitter in de Leidse gemeente raad, probeert altijd de beste leer ling van de klas te zijn. Een prach tig streven. Het is alleen jammer, dat burgemeester Goekoop en zijn wethouders hem niet altijd begrijpen. Pex irriteert nog wel Da's natuurlijk niet goed. Bur gemeester en wethouders moeten eigenlijk een olifantenhuid heb ben, bestand zijn tegen felle kri tiek en daar rustig en verheven op reageren; alsof de zaak hen eigen lijk niet aangaat. Misschien dat de wethouders eens een cursusje op dit gebied moeten volgen? We hebben de gedachte nog niet op papier gezet of wat ploft daar op de burelen van de Leidse politici: een starterscursus voor wethouders. Cursussen overigens die 5500 gulden kosten en vijf dagen du ren. Oh ja, voor de reiskosten, de verblijfkosten in het conferentie oord (het zal vast geen jeugdher berg zijn) en de aan te schaffen li teratuur moeten de nieuwe wet houders zelf nog even in de bui del tasten. Is dit wel vertrouwd, is er hier geen sprake van oplichting. Krij gen de wethouders wel waar voor zoveel geld. Wees gerust, want de uitnodi ging die op verzoek van de huidi ge burgemeester van Deventer en oud-wethouder van Leiden, Cees Waal, was opgestuurd (zou hij het niveau van de Leidse wethouders zo slecht vinden?), rept van een raad van advies en aanbeveling, 'die bestaat uit personen met een grote ervaring in en affiniteit met het lokale bestuur'. En welke naam treffen we aan in die raad.... Juist, die van het knapste jon getje van de gemeenteraad, Pex Langenberg. Kijk, dat Langenberg een grote affiniteit heeft met het lokale be stuur kunnen we niet ontkennen, hij is eigenlijk het lokale bestuur. Maar om nou te zeggen dat een kleine vier jaar gemeenteraad van Leiden gelijk staat met het heb ben van grote ervaring in het lo kale bestuur gaat, toch wel wat We zullen ons dus nog wel twee keer bedenken voor we ervoor pleiten om ook onze bestuurders naar zo'n cursus te volgen. Cursus (2) Juist Langenberg heeft zich het afgelopen nogal druk gemaakt over de bijbaantjes van wethou ders en raadsleden. Hij wil dat die hun nevenactiviteiten openbaar maken. Belangrijk werk van de D66'er. Zo kreeg hij bijvoorbeeld boven water dat wethouder De la Mar in zijn vrije tijd penning meester is van een kindertoneel vereniging. Zonder Langenberg waren we dat mooi nooit te weten gekomen. SASSENHEIM - De ge meenteraad van Sassenheim wil dat het algemeen be stuur van het werkvoorzie ningsschap Het Spektrum alsnog een onafhankelijk on derzoek instelt naar het rei len en zeilen bij de sociale werkplaats. Zo'n onderzoek moet duidelijkheid bieden aan de werknemers en de al gemeen directeur. De fracties in de Sassenheimse ge meenteraad waren gisteravond una niem in hun mening dat er een onaf hankelijk onderzoek moet worden wordt ingesteld. De leiding en de Echt boos werd het raadslid over de bestuursfunctie van wet houder Tesselaar bij het organisa tiebureau de Beuk dat de bezem haalt door de Leidse ambtenarij. Onverenigbaar, zo'n nevenfunc tie, vond de D66'er. Maar hoe zit het nu met het baantje van Langenberg zelf? Hij heeft het bijbaantje, net als Tesse laar keurig opgegeven. Voorlopig lijkt er niets aan de hand rnet deze nevenactiviteit van Langenberg. Stel dat een nieuwe Leidse wet houder zo'n cursus wil volgen. Dan komt natuurlijk in de ge meenteraad het voorstel ter tafel om 5500 gulden voor die cursus op tafel te leggen. Dat geld is er wel, dat is het probleem niet. We laten hier in Leiden gewoon weer een brug wat verder wegrotten en de 'budgettaire ruimte' is gevon den. Maar kan Langenberg nu onbe- voordoordeeld een stem uitbren gen over de vraag of dat geld goed wordt besteed? Nog ingewikkelder wordt het, wanneer Langenberg zelf tot het ambt wordt geroepen. Moet deze adviseur van wethouderscursus sen, de wethouder der wethou ders, kortom een superwethou der, nu op cursus worden ge stuurd. Het knapste jongetje van ondernemingsraad van het Indus trieel Technisch Centrum, het grootste van de drie bedrijven van Het Spektrum, hadden daarop al aangedrongen in een brief aan de zeven deelnemende gemeenten. De brief was tevens een reactie op het besluit van het dagelijks bestuur van de sociale werkplaats om een dergelijk onderzoek niet in te stel len. Het Sociaal Advies Centrum (SAC) uit Katwijk had in een rap port over het werkvoorzienings schap juist bij het dagelijks bestuur aangedrongen op een nader onder zoek. Uit de gegevens die bij het SAC voor handen waren, werd de conclusie, getrokken dat de alge meen directeur te veel binnen het bestuur en bij Het Spektrum te ver tellen had. Bedrijfsdirecteuren en de klas weet toch alles al? Het wordt gewoonweg tè inge wikkeld. De beste oplossing lijkt wanneer hij maar gewoon ver dwijnt naar de Tweede Kamer. Hij staat momenteel bij D66 im mers eerste reserve. Of is hij dan binnen de kortste keren adviseur van een starters cursus voor minister-presiden ten? WILLEM SPIERDIJK HENNY VAN EGMOND ander leidinggevend personeel zou daardoor gefrustreerd en gedemoti veerd raken. Ook de persoon van de algemeen directeur had daarmee te maken. Inhoud De vier raadsfracties van Sassen heim lieten zich gisteravond niet uit over de inhoud van het rapport, maar eisten wel dat er een onafban-1 kelijk onderzoek wordt ingesteld om duidelijkheid te verschaffen. Wethouder W. Maris, die tevens voorzitter van het bestuur van Het Spektrum is, zegde ook gisteravond een dergelijk onderzoek niet toe. De problematiek wordt maandag 5 fe bruari besproken tijdens een verga dering van het algemeen bestuur. Na afloop van die vergadering wordt de besluitenlijst verzonden In deze krant van zaterdag 27 janua ri stond op de stadspagina een arti kel over het voornemen om in Lei den een referendum te houden over een bepaald onderwerp. Naast enkele anderen heeft een lid van uw redactie ook mijn me- j ning gevraagd en ik heb daar graag op willen reageren. Ik heb geen en kele kritiek op het artikel zelf. Wel verbaasde het mij dat erin stond dat ik 'nu bestuurslid ben van wijk- en buurtcentrum Aktief. Met nadruk wil ik graag kwijt dat ik sinds 14 september 1988 al geen deel meer uitmaak van het bestuur van Aktief en dat ik geen enkele be hoefte heb en voel om geassocieerd te worden met deze club in Zuid- West, waarvan ik 19 jaar deel uit- maakte in de functie van secretaris. Hetgeen niet betekend heeft dat ik tevens bedankt heb als lid van Aktief, dit voor de duidelijkheid. Henny Kwik, Van 's Gravensandestraat 19 Leiden Huismeester nieuwe stijl in Merenwijk LEIDEN - Voor de woningbouw vereniging De Sleutels is maandag in de Slaaghwijk de huismeester nieuwe stijl ingevoerd. Dat bete- kent dat het werk nu meer gericht is op het houden van toezicht om de buurt leefbaar te houden en het van dalisme te bestrijden. De huismeester heeft nu een kan toor in Havikshorst 12 gekregen. Samen met twee huismeesters van Woningbouwvereniging Leiden heeft hij daar een schaftlokaal en ei- i gen opslagruimte. Ook de omge vingsvaklieden van de gemeente zijn daar voorlopig gehuisvest. Het spreekuur is nu van 8.30 tot 9.30 uur en van 13.00 tot 14.00 uur. Telefo nisch is de huismeester te bereiken op 210584. LEIDEN Gehuwd: P.Q.M. van Dijk en N.A. van Ingen, R. de Man en P.H. Neele, E.J.O. Velders en S.H. van de Voort, J A. Dijkman en C.E. Vermeeren. A. Jitan en M C. Siwpersad, Tarek Mahmoud Fahmy Mahmoud Khedr en M.J. Post, A.G.J.M. Bossers en M.S. Geesink. LEIDEN - Overleden: H.A. van den Anker geb. 9 apr. 1906 man, Isaac geb 29 dec 1920 man, T.C. van der Meer geb. 28 mrt 1926 vrl. echtg. van F.A. Slingerland. W.R.J. Vlasveld geb 26 sep 1940 man. T. Geli|nse geb 31 aug 1897 vrl. geh.gew. met H. de Vos, T. Verschoor geb 2 aug 1922 man, C.G. Duijnisveld geb 3 mrt. 1915 man, N. Smittenaargeb4dec. 1920 man, J. van der Schrier geb 29 aug 1931 man, H. LEIDEN - De verdubbeling van de spoorbaan Leiden-Mariahoeve neemt steeds vastere vormen aan. Op de mees te plaatsen is al een zandtalud gemaakt. Gisteren kwam de brug bij de onlangs afgesloten spoorwegovergang De Vink aan de beurt. Met een grote kraan werden enorme brugdelen geplaatst die de Oude Rijn °werspa7j7ie7i^ <foU5

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14