TAD LEIDEN Plan voor villapark op veld hockeyclub Leidse Hogeschool behoudt logopedie LEIDSCH DAGBLAD Roomburg wil er twee kunstgrasvelden bij 'Geld van het Koninkri jk in Leids Penningkabinet Kapsel Afrika derde op schoonheidsfestival Toch vergunning voor taxi's van Kerkhof s LEIDEN Projectontwik kelaar Du Prie heeft plannen ingediend bij de gemeente om een villapark te bouwen op het vierde veld van hockeyvereniging Room burg. De gemeente staat po sitief tegenover de voorstel len van Du Prie. Het bedrijf wil in totaal 19 villa's neer zetten op het terrein langs de Lorentzkade. Het veld van Roomburg was aangewezen als mogelijke bouwlokatie in de nota 'Bouwen in bestaan de wijken'. Het kan overigens nog wel enige tijd duren voordat de woningen er daadwerkelijk zijn. Het bestem mingsplan moet nog worden gewij zigd en ook moet nog de beslissing worden gevonden om voor de hockeyclub twee nieuwe kunst- grasvelden aan te leggen. De hockeyvereniging beschikt nu over vier velden, waarvan één met kunstgras. Als er een veld wordt be bouwd, wil de club er twee kunst grasvelden bij hebben. "Als we Roomburg dat veld zomaar afne men, moet de vereniging leden af stoten en een ledenstop instellen. Dat kan natuurlijk niet de bedoe ling zijn. Met twee kunstgrasvelden erbij, kan de club nog groeien van 600 naar 700 leden", zegt J. Duives- teijn het hoofd van de afdeling sport en recreatie. Roomburg en de gemeente heb ben echter nog geen overeenstem ming bereikt over de verdeling van de kosten van de twee kunstgras velden. Met de aanleg van de twee v.elden is een bedrag gemoeid van 9,5 ton. Beide partijen zijn het on eens over de hoogte van eikaars bij drage. Volgens voorzitter J. Rein- ders van de kunstgrascommissie van Roomburg gaapt er nog een flink gat tussen de bijdragen die de partijen willen leveren. Hij ontkent overigens dat er een voorstel ter ta fel ligt, waarbij Roomburg het ene, en de gemeente het andere kunst grasveld betaalt. "Het is wel zo dat wij in principe bereid zijn om een bijdrage te leveren aan de aanleg van de velden". Onhaalbaar Reinders is weinig optimistisch dat de plannen op korte termijn kun nen worden gerealiseerd. "Als we bij de start van het nieuwe seizoen over de nieuwe velden willen be schikken, moeten we uiterlijk 1 mei met de aanleg beginnen. Dat lijkt ons onhaalbaar, we rekenen daar dan ook niet op en beginnen de nieuwe competitie waarschijnlijk op gewoon gras". Wel is er vrijwel overeenstem ming tussen de gemeente en Du Prie over de erfpachtssom die het bedrijf voor de grond moet betalen. Voor het perceel van 6000 vierkante meter brengt de gemeente circa 1,5 miljoen in rekening. De projectont wikkelaar moet echter de grond echter zelf bouwrijp maken en we gen aanleggen. Als het project is af gerond, neemt de gemeente de we gen en het openbaar groen weer over voor een bedrag van één gul den. Twee onder een kap Du Prie bouwt in totaal 19 villa's in de vrije sector. De woningen - ont worpen door architect Splinter - gaan enkele tonnen kosten. Langs het hockeyveld komen de goed koopste huizen van het type 'twee onder een kap', die door middel van garages aaneen worden 'gescha keld'. Langs de Lorentzkade zijn woningen gepland in dezelfde stijl als het Sportgezondheidscentrum Visser. Bij het villapark door de projectontwikkelaar voorlopig vil lapark Roomburg genoemd komt ook een parkeerterreintje voor au to's van bezoekers. Daarnaast krijgt iedere woning op eigen terrein een parkeerstrook voor twee auto's. Tussen de woningen en de molen langs de Kanaalweg blijft een flinke strook groen. Ir. M.J.M. du Prie verwacht dat de woningen snel worden verkocht. "Het zijn zeer mooie huizen in een buurt waar mensen graag wonen". Het is overigens nog niet bekend wanneer met de bouw van de wo ningen kan worden begonnen. Het gehele project gaat de ge meente vermoedelijk geld opleve ren; de opbrengst van de grond is hoger dan de kosten die met de aan leg van het kunstgras voor Room burg zijn gemoeid. Volgens de ge- Op het hockeyveld, naast het Sportgezondheidscentrum Visser, komen 19 villa meenteraad kan dit geld niet aan de zaken in zijn portefeuille heeft, is er tenminste sport ten goede komen. Die heeft echter voorstander van dat een deel rugmoet n bepaald dat een eventueel netto-re- van de 'winst' weer aan sport wordt laar. sultaat van projecten uit de nota besteed. "Niet alleen het project op 'Bouwen in bestaande wijken' moet Roomburg heeft een positief resul- worden besteed aan bouwplannen taat, maar ook de bouw van wonin gen op het sportveld bij de Burggra- venlaan en het korfbalveld van Ons Eiland gaat geld opleveren. Ik vind brengst van de velden dan ook dat we toch moeten bekijken of niet bij de sport terugkomt' verlies wordt geleden. 'Winst' Wethouder Tesselaar, die ook sport- Duivesteijn vindt dit standpunt niet meer dan logisch. "Die velden zijn allemaal vanuit het sportbud- get betaald. Logisch dat de op- WOENSDAG 31 JANUARI 1990 Apparatuur in beslag genomen na klachten van buurtbewoners LEIDEN - De politie heeft van nacht na ettelijke klachten van buurtbewoners audio-apparatuur in beslag genomen van een bewo ner (28) van de Korevaarstraat. Agenten hadden de man tussen 1.00 en 2.00 uur al twee keer gewaar schuwd dat zijn televisie te hard stond. Hij trok zich hiervan weinig aan, het bleef klachten regenen bij de politie. De 28-jarige belde zelf ook nog even naar het bureau, volgens een woordvoerder om de dienstdoende agent de huid vol te schelden. Om dat de klachten aanhielden werd besloten de apparatuur in beslag te nemen. Agenten haalden een televi sie, een cassettedeck en een platen speler uit de woning. De man werd ook aangehouden. Hij is overigens een oude bekende, de politie is vorig jaar 23 keer bij hem langs geweest met de vraag of de volumeknop wat naar links kon. Dit jaar stonden agenten al zeven maal bij hem op de stoep. De officier van justitie moet be sluiten of de man zijn apparaten snel terugkrijgt of dat ze in handen van justitie blijven tot de Leidenaar voor de rechter staat. Raad van State vernietigt besluit Deetman LEIDEN - De Leidse Hoge school houdt haar logopedie- opleiding. De Raad van State heeft het besluit van voormalig minister Deetman, om per 1 au gustus 1990 deze opleiding voor spraakdocenten in Leiden op te heffen, vernietigd. De Leidse Hogeschool is hierover verheugd, omdat het verdwijnen van logopedie een ernstige aantas ting van de opleidingsstructuur zou betekenen. In 1988 besloot de mi nister dat een aantal logopedie-op- leidingen moest worden terugge bracht en dat die in Leiden als een de kleinere moest verdwijnen. Rectificatie LEIDEN - In tegenstelling tot wat deze krant gisteren berichtte in het verhaal over taxivervoer, is de eer ste aanslag van vier gulden voor een taxi niet vervallen. Nog steeds geldt dat bij het instappen dit bedrag al op de meter staat. Daarna wordt 2,40 gulden per kilometer betaald. Parkeerpaaltjes bij Aldi waren 'misverstand' LEIDEN - De plaatsing van paal tjes in de Zandstraat en Baatstraat berust op een misverstand. Ze wa ren bestemd voor'een vestiging in een andere stad en zijn per abuis in Leiden terecht gekomen. Dit heeft een woordvoerder op het Zaandam- se hoofdkantoor van de super marktketen meegedeeld. Maandagmiddag werden bewo ners van beide Leidse straten opge schrikt door een vijftal paaltjes dat op parkeerplaatsen was geplaatst. De bewoners namen contact op met de gemeente, die enkele uren later de paaltjes al weer weg haalde. De plaatsvervangend filiaalhoudster beweerde niets van de zaak te we ten. De bewoners nemen het verhaal van de Aldi-directie overigens met een korreltje zout. Ze wijzen op di verse problemen die er in de loop van de jaren zijn geweest tussen de Aldi en de buurt. "Het probleem is dat de vrachtwagens niet van de Zandstraat de Baatstraat in kunnen draaien als er auto's staan gepar keerd. Maar dat is niet ons pro bleem. dan moet de Aldi maar met kleinere vrachtwagens komen", al dus een buurtbewoner. Vrouw gewond na aanrijding op Haagweg LEIDEN - Een 25-jarige vrouw is gistermiddag met een beenbreuk naar het AZL gebracht na een aan rijding op de Haagweg. De vrouw liep met de fiets in de hand op de voetgangersoversteekplaats, toen ze werd aangereden door een auto die werd bestuurd door een 50-jari- ge Leidenaar. De man had het rode verkeers licht over het hoofd gezien en kon de vrouw niet meer ontwijken. De school waar behalve logopedie ook andere vormen van gezond- heidsonderwijs wordt gegeven, vocht deze beslissing aan bij de Raad van State. Deze rechtsinstan tie vond dat de minister een proce durele fout had gemaakt door het snoeiplan achteraf nog onder te brengen bij het Hoger Onderwijs en Onderzoek Plan (HOOP) van 1988. Het beéindigen van de bekostiging van logodepie was dus volgens de Raad van State onrechtmatig. Voorzitter T. Ouwerkerk van het College van Bestuur van de Leidse School, vindt het ernstiger dat de minister destijds geen kwaliteits normen in ogenschouw heeft geno men. "Hij pikte domweg de kleinste opleiding eruit. Hij nam een besluit zonder onderzoek te doen naar de kwaliteit van alle scholen in Neder land". Het verdwijnen van logodepie zou voor de Leidse Hogeschool aan de Endegeesterwatering een gevoe lig verlies zijn geweest, zo stelt Ou werkerk. De studenten krijgen in het eerste jaar een gemeenschappe lijk programma, waardoor zij zon der tijdsverlies van richting kunnen veranderen. Tijdens de studie ma ken de toekomstige werkers in de gezondheidszorg kennis met ande re onderdelen zoals verpleegkunde en fysiotherapie. "Afbraak van één onderdeel heeft een negatief effect op de andere", aldus Ouwerkerk. Het gevaar dat logopedie alsnog moet verdwijnen is echter nog niet geweken. Het is nog steeds zo dat nu meer spraakdocenten worden opgeleid, dan waarvoor er werk is. De Tweede Kamer had ook al eer der haar afkeuring laten blijken over de handelswijze van de minis ter en sprak van 'koehandel'. Er komt nu waarschijnlijk een kwali teitsonderzoek naar alle opleidin gen in het land en op basis daarvan wordt opnieuw een besluit geno- De opleiding in Leiden is ruim twee jaar geleden begonnen en heeft op dit moment zo'n 100 stu denten. LEIDEN - Het geld van het Ko ninkrijk der Nederlanden van 1814 tot nu is het meest populaire gebied van de Nederlandse muntverzame- laars. Het wordt voor een veel groter publiek behandeld op de nieuwe expositie van het Rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet in Lei den. De expositie wordt vrijdag ge opend. Zij is een jaar lang te zien. Een van de belangwekkendste voorwerpen is het unieke bankbil jet No. 1 van 5 april 1814, het eerste papiergeld van vijfentwintig gulden van de Nederlandsche Bank. LEIDEN - Boven het fantasie kapsel dat werd gemaakt tijdens het haar- en schoonheidsfestival dat gisteravond bij de Emilie Knappert scholengemeenschap werd gehouden. Het kapsel dat Afrika uitbeeldt, won bij de lan- denwedstrijd de derde prijs. Win naar in die categorie werd Jesica Boef die Frankrijk had uitge beeld. Rechts de creatie Italië. Daarnaast waren er wedstrij den voor knippen/föhnen voor he- n, die werd gewonnen door Carl de Held, en föhnen voor dames waar Christel Breuseker de beste was. Behalve wedstrijden waren er demonstraties haar-, schoon heids- en voetverzorging. De af sluiting van de avond was een show met de titel 'Een reis om de wereld in drie kwartier'. Alle klassen van de school beeldden een land uit met behulp van kap sels, make-up, dans en-zelf ge maakte kleding. Deze show werd door zo'n 500 mensen bijgewoond. Van alle typen munten der veel proefmunten, met zeldza me jaartallen en bijzondere afsla gen, wordt in tien vitrines een over zicht geboden. Uit het papiergeld van Nederland moest een keuze worden gemaakt: prachtige biljet ten vanaf 1814, enkele zeer zeldza me muntbiljeten vanaf 1846 en de bekende zilverbons die sedert 1914 in omloop werden gebracht. De geschiedenis van het geld van het Koninkrijk begint in 1813 bij de inhuldiging van Willem I als soeve rein vorst. Het jaar erop werd beslo ten guldens te slaan. Toen werd ook De Nederlandsche Bank opgericht, onder andere om bankbiljetten uit te geven. In 1875 koppelde Neder land de waarde van de munteen heid aan goud in plaats van zilver. In 1936 werd de gouden standaard afgeschaft en hield het gouden tien tje op wettig betaalmiddel te zijn. Nu wordt het betalen zonder geld steeds belangrijker. In de toekomst blijft voor het tastbare geld, buiten het zwarte circuit, maar een be scheiden rol over, voorspellen de samenstellers van de tentoonstel ling. Dat geld niet alleen een begerens waardig goed is voor de leuke din gen in het leven wordt in Leiden duidelijk. Behalve koopkracht ver tolken munten en biljetten ook ge schiedschrijving en zijn ze de gees- tesprodukten van kunstenaars en technici. Speciale aandacht krijgen in Lei den het noodgeld uit de Eerste en de Tweede Wereldoorlog en de munten en biljetten die in Amerika werden gemaakt. In een afzonderlij ke vitrine liggen munten en papier geld te kijk van Nederlandsch In- dië, Suriname en Curasao tussen 1814 en 1940. Ook is er een kast inge richt met zeldzame en speciale stuk ken zoals een complete serie gou den afslagen van de munten van Koning Willem III. Verder biedt de expositie in een aparte vitrine informatie over het verzamelen. Bezoekers die meer wil weten over het geld van het Konink rijk kunnen met twee computers de gegevens zelf opzoeken. Als catalogus bij de expositie is het boek „Geld van het Koninkrijk" gemaakt, samengesteld door Jans Jocobi en Bert van Beek. Zij schre ven eerder met M. Scharloo „Geld door de eeuwen heen" dat een on verwacht grote afzet ten deel viel en waarvan als „Klinkende munt" een volgende druk verscheen. Het nieu we boek, gemaakt volgens dezelfde formule en met veel foto's van Hans Rombaut, bevat voor het eerst een typencatalogus van alle Nederland se munten, bankbiljetten en munt biljetten. Het eerst en het tweede boek zijn gemaakt in opdracht van de Nederlandsche Middenstands Bank. Ype de Jong lijsttrekker Leefbaar Leiden LEIDEN - Ype de Jong (39) is geko zen als lijsttrekker voor Leefbaar Leiden voor de gemeenteraadsver kiezingen van 21 maart. Hij is een van de mede-oprichters van de par tij die dit jaar voor het eerst aan de raadsverkiezingen wil meedoen. De Jong is leraar Grieks aan het Stede lijk Gymnasium en heeft zich de laatste jaren bezig gehouden met huurdersbelangen van de Woning bouwvereniging Leiden. Tweede op de lijst is Ab Abcou- wer (64), voormalig luchtmachtoffi cier en nu voorzitter van de Leidse afdeling van de ouderenbond AN- BO. Nummer drie is Aad de Jeu (43) en hij is bestuurslid van het wijkco- mitê De Kooi. De enige vrouw op de lijst van Leefbaar Leiden is Willy van Asma (34) die op de zesde plaats staat. LEIDEN - Directeur Koot van taxi bedrijf Kerkhof kan alsnog 19 ver gunningen krijgen als hij snel aan de voorwaarden in de taxiverorde ning voldoet. Dat is het gevolg van de uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Dat heeft bepaald dat het bedrijf wel degelijk in Lei den is gevestigd. In eerste instantie kreeg Kerkhof geen vergunning omdat de firma niet vanuit Leiden zou werken. Kerkhof kan nu alsnog de weg op als hij autopapieren overlegt aan de commisie taxivervoer Leidse regio. Voor iedere taxi waarvan hij papie ren kan tonen krijgt hij een vergun ning, met een maximum van 19. Directeur Koot van Kerkhof is zeer verheugd dat hij alsnog een vergunning krijgt. "Dit is gerechtig heid". Hij gaat zo snel mogelijk aan het werk om de lease-contracten voor zijn wagens rond te krijgen. Hij wil vooral taxi-busjes inzetten die geschikt zijn voor het vervoer van acht personen. Op het moment dat Koot de auto papieren rond heeft moet hij een nieuwe aanvraag indienen bij de commissie taxivervoer Leidse re gio. Woordvoerster Y. Ulrich van de gemeentelijke taxi-adviescommis sie heeft geen idee hoe lang die be sluitvorming gaat duren. Ze sluit niet uit dat alles pas in maart of zelfs nog later rond is. STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13