Vergeleken met z'n prestaties is zijn prijs gering. Primafoon Bedrijf uit Ridderkerk levert Iran bio-reactor PvdA wil openstelling fonds ziektekosten voor iedereen Klapper bij begin proces Proksch BZ probeerde export te verhinderen Gorbatsjov zou partij buitenspel willen zetten Ceausescu vloog veertig ton goud over naar Zwitserland Honderdduizenden Britten steunen ambulance-personeel PAGINA 10 BINNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 31 JANUARI 1990 DEN HAAG (ANP) - Het Ridderkerkse bedrijf Contact Flow heeft begin vorig jaar een bio- reactor geleverd aan Iran. De fermentor is bedoeld om vaccins te produceren, maar kan ook worden gebruikt om biologische strijdmiddelen te vervaardigen. Contact Flow werd daar vooraf op gewezen door het ministerie van buitenlandse zaken, maar zette de order toch door. De liquidateur van het inmiddels door Applikon overgenomen bedrijf heeft dit gisteren bevestigd. Volgens een woordvoerder van het ministerie kan de overheid de leve ring van bio-reactoren aan Iran niet verbieden, omdat er geen export-re geling is voor deze apparatuur. De ambassade in Iran en het ministerie hebben onderhandeld met het Rid derkerkse bedrijf, maar konden niet verhinderen dat de order door ging- Mr. Kielstra, liquidateur van Con tact Flow, stelt dat het indertijd voor de directie duidelijk was dat Iran de fermentor bestelde om vac cins aan te maken. "Daarom is het bedrijf niet ingegaan op de aanwij zing het ministerie. Contact verd. Flow kreeg de order via het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne, dat de vaccins heeft ontwikkeld. Dat leek betrouwbaar genoeg". Het bedrijf is vorig jaar mei over genomen door Applikon in Schie dam, maar die firma wilde absoluut niets te maken hebben met de Iraanse order. "Wij willen geen be smette orders", aldus directeur ir. J. van Burg. De afwikkeling van de le vering gebeurt nu via liquidateur Kielstra. Voor zover hij kan nagaan slechts eenmaal aan Iran gele- ASIELZOEKERS Een meerder heid van de Eerste Kamer staat ach ter het wijzigingsvoorstel van de Vreemdelingenwet, waardoor rechtbanken in Den Haag, Haarlem, Zwolle, Den Bosch en Amsterdam in Den Haag aangebrachte asielpro cedures gaan behandelen. Omdat de Haagse rechtbank zo wordt ont last zal dat in de praktijk betekenen dat asielprocedures veel sneller be handeld kunnen worden. deze tests wordt echter niet controle onderworpen, waardoor den bij een ondeugdelijke uitslag de DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil dat de standaardpakketpolis voor de ziektekostenverzekering, die nu alleen voor bejaarden geldt, voor ie dereen wordt opengesteld. Hiermee pleiten de socialisten in feite voor een volksverzekering tegen ziekte kosten. PvdA-woordvoerder Van Otter- loo gaat voorlopig uit van een ruime basisverzekering. De aanvullende verzekering mag alleen de "slag room en wat extra's" dekken. Hij zei dit gisteren bij de behandeling van de begroting Volksgezondheid in de Tweede Kamer. CDA en PvdA bleken tijdens het debat nog steeds van mening te ver schillen over de vraag hoe de inko mensafhankelijke eigen bijdragen voor bijvoorbeeld verpleeghuizen en bejaardenoorden worden meege rekend. Volgens de PvdA vallen die onder de vaste, 'norrunale', premie, volgens het CDA onder dat deel van de premie dat afhankelijk is van het inkomen. De Kamerfracties van CDA, PvdA en WD hebben staatssecre taris Simons (Volksgezondheid) tot spoed gemaand met een wetsvoor stel voor het regelen van orgaan- transplantaties. Uitstel is onaan vaardbaar omdat het tekort aan do nororganen, mede door de negatie ve publiciteit over donorhandel, snel toeneemt. Het PvdA-Kamerlid Ruigrok signaleerde dat familie en verwanten steeds vaker transplan tatie van een orgaan weigeren, on danks dat de donor een codicil heeft ingevuld. Doe-het-zelf PvdA-er Ruigrok waarschuwde voor de groeiende populariteit van de doe-het-zelf-tests. Er is niets opPvdA het ook diepgaand tegen dat suikerpatientem thuis een Het draait daarbij vooral test doen en daarmee de huisarts mate waarin de premie voor de ziek een bezoek besparen. De kwaliteit tekostenverzekering afhankelijk is het inkomen. De liberalen 1 iedereen gelijke pre- 30 pnacent van het pakket huisarts of het ziekenhuis onnodig het minste. CDA en PvdA hebben worden gealarmeerd. De PvdA pleitte- daarom voor een kwaliteits^ keuring van deze apparatuur door te ('nominale') premie het Rijksinistuut voor Volksge- cent. zondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Het CDA pleitte tijdens de begro tingsbehandeling voor uitbreiding het bevolkingsonderzoek het regeerakkoord een compro- gevonden in een maximale vas- 15 pro- De invoering van het nieuwe stel sel is in het regeerakkoord, vanwe ge de grote inkomenseffecten, bo vendien enigszins vertraagd. D66 baarmoederhalskanker. De leeftijd steunde het kabinet in het uitstel van invoering van het nieuwe stel- sel: "We voeren oppositie voor het veer 27 jaar, om de "groep met de kabinet". De Kamer, die dit 1 grootste risicofactor" in het onder zoek te betrekken. Om de kosten in de hand te houden vindt het CDA dat het onderzoek niet meer elke drie jaar, maar eens in de vijf jaar moeten worden uitgevoerd. Het kabinet oogstte in de Kamer zoals verwacht lof voor het de ko mende regeringsperiode uittrekken van 680 miljoen extra voor de ge zondheidszorg. Volgens de WD-er Hermans doet het kabinet met het geld wel wat aan de lange wachtlijs ten, maar is er niets uitgetrokken voor verlichting van de werkdruk en voor de ziekenhuizen. "Dat is op lange termijn desastreus voor de ge zondheidszorg". Plan-Dekker De grote partijen zetten gisteren hun meningsverschillen voort over de nieuwe ziektenkostenverzeke- ring, beter bekend als het plan-Dek ker. Onder het vorige kabinet ruzie den CDA en WD daarover, maar jaar praat over de verdere voort gang bij de invoering, wil wel dat PvdA-staatssecretaris Simons knel punten in de gezondheidszorg snel aanpakt. PTT houdt 2000 bellers af van 06-koop-nummers DEN HAAG (ANP) Tweeduizend telefoonabonnees kunnen sinds kort bepaalde 06-koopnummers niet meer draaien. Op verzoek van deze groep abonnees heeft PTT Te lecom tegen een eenmaligebetaling 35 gulden deze maatregel inge voerd. Volgens gegevens van PTT Tele com komen ruim duizend mensen jaarlijks in de vooral financiële volgens de liberalen zijn CDA en problemen wegens het regelmatig bellen van 06-koopnummers. MOSKOU Als Michail Gor batsjov besluit maandag het par tijleiderschap op te geven, bete kent dat een enorme politieke ommekeer voor de Sovjetunie. Niet omdat de hervormingen zul len worden teruggedraaid, maar omdat Gorbatsjov met zijn ver trek de dagelijkse leiding van het land weghaalt bij de Communisti sche Partij. Niet Gorbatsjov de gradeert, maar de functie van par tijleider krijgt een lager aanzien. door Gert van der Maten Het terugtreden als partijleider komt op een moment dat de par tijtop zware kritiek te verduren heeft. De partij heeft gefaald als centrum van de macht, zo is het verwijt. De kwestie van de burge roorlog tussen Azerbajdzjanen en Armeniërs is te lang op zijn be loop gelaten. En in Litouwen slaagde de partij er niet in de plaatselijke communisten af te houden van een breuk met de moederpartij in Moskou. Die laatste zaak was de aanlei ding voor een buitengewone vol tallige zitting van het Centrale Co mité van de partij tijdens de kerstdagen. De vergadering van maandag, waar Gorbatsjov naar verluidt zijn terugtreden bekend zal maken, is de voortzetting van die kerstbijeenkomst. Een partij delegatie en Gorbatsjov zelf heb ben de tussenliggende tijd ge bruikt om in Litouwen pools hoogte te nemen en vandaag be raadt men zich verder over dit he te hangijzer. Maar het eigenlijke thema is het gebrek aan daadkracht dat de partijleiding uitstraalt. En duide lijk is dat een groot deel van het Centraal Comité dat niet kan ver kroppen. Maar in plaats van ge bukt te gaan onder deze verwij ten, draait Gorbatsjov de zaak om en gebruikt hij de kritiek om de partij een treedje lager op de rangorde te zetten. Tegelijkertijd zet hij uit een an dere hoek de aanval voort op de gevestigde posities van de partij organen. Hij stelt zijn volle poli tieke gewicht op aan de zijde van de volksafgevaardigden. Welis waar zitten er ook conservatieven in het parlement, maar de stem ming in het Congres van Volksaf gevaardigden is overduidelijk an- ti-nomenklatoera (namenlijst), dat wil zeggen fel tegen het sys teem waarmee de partij verkie zingen manipuleert en bepaalt wie in welke Sovjet kojnt of wie welk bedrijf mag leiden. Het is opvallend dat de Sovjet pers, die zich al eerder nu en dan keerde tegen de privileges van de ze door de partij bevoordeelde groep mensen, deze week is be gonnen met een aanval op het stelsel van provileges Gorbatsjovs stap schept tevens ruimte voor de perestrojka. De president breekt met de jaren ou de gewoonte om eerst toestem ming van de partij te zoeken voor zijn plannen, om die vervolgens nog door het parlement te lood sen. Wetgeving ten behoeve van een lossere structuur tussen de verschillende deelrepublieken (een beperkte onafhankelijkheid voor Litouwen) of voor een her structurering van de doodzieke economie, wordt minder inge wikkeld. En tot de eerstvolgende parlementsverkiezingen staat de binnen de partij steeds machtiger geworden groep conservatieven buitenspel. Verstrengeling In de bijna vijfjaar dat hij nu aan de macht is, heeft Gorbatsjov veel compromissen gesloten en heeft hij veelvuldig zijn koers bijge steld. Maar nooit heeft hij getornd aan zijn overtuiging dat de ver strengeling van communistische partij en de Sovjetstaat niet deugt. De stapsgewijze scheiding van die twee is een rode draad in zijn politiek. Volgens de theorie ligt het landsbestuur al jaren in handen van de Sovjets. Dat zijn raden van gekozen volksvertegenwoordi gers op alle bestuurlijke niveaus, die in de praktijk echter geheel en al aan de leiband lopen van de partij. Zelfs alle kandidaten wor den door de partij naar voren ge schoven. Bij elke Sovjet hoort een partijcomité. Ook bij de Opperste Sovjet: het centraal comité be stuurde altijd het land. De Opperste Sovjet het 'ech te' parlement - knikte ja. Gor batsjov heeft altijd aangevoerd dat deze handelwijze een demo cratisch landsbestuur in de weg staat. Hij vecht daarom voor ëen scheiding van partij en Staat. Een bijkomend voordeel daarvan is dat hij er in de afgelopen jaren in is geslaagd een machtsbasis bui ten de parti j te scheppen, iets wat zijn positie veel sterker maakt dan die van de andere hervormer uit het verleden, Chroesjtsjov. Ook als hij maandag terug treedt als partijleider, hij is en blijft president van de Sovjetu nie. Die functie bestaat al veel langer, maar was voorheen vooral een ceremoniële baan. De officië le titel is 'voorzitter van de Op perste Sovjet'. Deze Sovjet is zeg maar- de kerngroep van het parle ment, het Congres van Volksafge vaardigden. Gorbatsjov heeft middels vrijere verkiezingen haar positie versterkt, en daarmee die van de voorzitter, dus van hem zelf. De kroon op dat werk was de aanvaarding van een nieuwe grondwet, vorig jaar waarin ver regaande bevoegdheden voor hem zijn vastgelegd. Uit hoofde van deze functie is Gorbatsjov bij voorbeeld opperbevelhebber van het leger. Die bevoegdheden ver tonen daarmee grote gelijkenis met wat ironish genoeg ja renlang de opponent van de Rus sen in de Koude Oorlog is ge weest: die van de president van ,de Verenigde Staten. Koningin Beatrix viert vandaag haar 51ste verjaardag in huiselijke kring in het Haagse paleis Huis ten Bosch. De officiële viering van de ver jaardag van de vorstin wordt zoals gebruikelijk op 30 april gehouden. Zij zal dan bezoeken brengen aan het Groningse Haren en Loppersum. (foto ADVERTENTIE r- Voor slechts f 98,- haalt u dit fraaie design in huis. Voor aan de wand of op tafel. De Palermo Plus herhaalt via één druk op de knop het laatstgekozen nummer. Ook z'n volume en toonhoogte kunt u zelf regelen. Z'n kleur? Wit, zwart, beige, rood en grijs! Wilt u meer extra's, dan is daar de Palermo 10, die f 189,- kost. Hij is er in de eerste drie kleuren en onthoudt ook nog 10 nummers. Eén druk op de knop en u hebt de brandweer, politie of uw tante in Nijverdal aan de lijn. Op de display ziet u het gekozen nummer en de gespreksduur. Bij Prima- foon vertellen we u graag meer over de Palermo's. Zien we u? Voor telefoon ga je naar Primafoon. oï-'oïo; PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN: ALPHEN A/D RIJN, DREESPASSAGE 10 -GOUDA, KLEIWEG 108 - LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 8 BUKAREST (AP/AFP) - De Roe meense dictator Nicolae Ceausescu heeft in het najaar van 1980 40 ton goud naar Zwitserland laten over vliegen. Volgens berichten van het Roemeense persbureau Rompress en het dagblad Romania Libera werden de goudstaven in septem ber en oktober van dat in het ge heim naar Zwitserland gevlogen en daar op naam van Ceausescu bij banken gedeponeerd. De goudtransporten zouden be kendgemaakt zijn door een vertaler bij het Roemeense ministerie van binnenlandse zaken en een politie man die de transporten begeleidde. Volgens de politieman heeft Ceau sescu zo voor 400 miljoen dollar het land uitgesmokkeld. Anderen schatten het bedrag op maar liefst 1 miljard dollar. Het regerende Front voor Nationale Redding gaat morgen tijdens de ronde tafelbesprekingen "alle poli tieke partijen" voorstellen zitting nemen in een 'Voorlopige Nationale Raad' die toezicht moet houden op de verkiezingen van 20 mei. Dit is bekendgemaakt door Silviu Bru- can, één van de Front-leiders. De 'Voorlopige Nationale Raad' zal de uitvoerende en wetgevende macht hebben. Het Front kondigde on langs aan als politieke partij deel te nemen aan de verkiezingen. Dat stuitte op felle tegenstand van de oppositiepartijen. Brucan zegt nu het eens te zijn met de kritiek dat "het Front niet tegelijkertijd partij en rechter kan zijn". Milieuverenigingen bundelen krachten HARLINGEN (ANP/GPD) - Om vervuilers sneller en effectiever via de burgerlijke rechter aan te kun nen pakken overwegen de vier 'nat te' milieuverenigingen de stichting van een eigen advocatenbureau. De vier, de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de Werkgroep Noordzee, de Stichting Reinwater en de Vereniging tot Be houd van het IJsselmeer, gaan om deze reden ook e kingsverband aan. WENEN (AP) - In Wenen is gisteren het monsterproces begonnen tegen de zakenman Udo Proksch in ver band met de ondergang van het vrachtschip Lucona. De Lucona-af- faire, waarin ook tal van politieke uit Roemenië én met een waarde van 212 miljoen schilling (ongeveer 34 miljoen gulden). In werkelijk heid zou de lading echter uit schroot hebben bestaan. De verze keringspolis stond op naam van een wikkelingen meespelen, wordt brievenbusfirma die in 1969 door als het geruchtmakendste schan daal beschouwd is het Oostenrijk van na de oorlog. Het proces begon meteen al met een klapper, toen of ficier van justitie Schindler bekend maakte dat Proksch ook zesvoudi ge moord en zesvoudige poging tot moord ten laste werd gelegd. Proksch, die onder meer een be lang van tien procent had in de be faamde Konditorei Demel, ver klaarde niet schuldig te zijn aan de aanklachten. Het proces werd daar na verdaagd, en gaat morgen door. Justitie is ervan overtuigd dat Proksch samen met enkele mede plichtigen er voor heeft gezorgd dat de Lucona ten onder zou gaan met een waardeloze lading schroot die was geregistreerd als nucleair mate riaal, om een flink bedrag van de verzekering op te kunnen strijken. De Lucona zonk op 23 januari 1977 in de Indische Oceaan op ongeveer 100 zeemijlen van de kust van de Maldiven nadat zich aan boord een explosie had voorgedaan. Zes be manningsleden kwamen om het le ven; zes anderen, onder wie de Ne derlandse kapitein, konden worden gered. Volgens de officiële papieren was het schip op weg naar Hongkong met een lading materiaal voor de verrijking van uranium afkomstig Proksch zelf was opgericht. Ministers In verband met het schandaal heb ben twee vooraanstaande socialisti sche politici al het veld moeten rui men. Minister van binnenlandse Karl Blecha en parlementsvoorzit ter en oud-minister van buitenland se zaken Leopold Gratz moesten af treden omdat zij hun vriend Proksch onrechtmatig de hand bo ven het hoofd hadden gehouden. Proksch telde tal van politici tot zijn vrienden en verkeerde in de hoog ste kringen. Ook de explosieven die voor het tot zinken brengen van de Lucona zouden zijn gebruikt, zou den afkomstig zijn van het Oosten rijkse leger. Proksch werd twee maal eerder voor verhoor aangehouden, maar verdween daarna weer naar het bui tenland. Hij werd in oktober vorig jaar onverwacht weer aangehouden op het vliegveld van Wenen. Hij zou zijn herkend aan zijn stem, omdat hij zijn gezicht met plastische chi rurgie had laten veranderen en ge bruik maakte van vervalste papie ren. Proksch voerde toen als verde diging aan dat hij zich als vrij man bij de autoriteiten had willen mel den. LONDEN (GPD) Honderddui zenden Britten hebben gisteren voor korte tijd het werk neergelegd als steunbetuiging aan het ambu lance-personeel dat al maanden ac tie voert voor meer loon. Tot de 'sta kers' behoorden ook de parlement sleden van de Labour-partij. Ze ver lieten de vergaderzaal om een toe spraak van partijleider Neil Kin- nock over het onderwerp aan te ho- Het ambulance-personeel eist dat het even veel krijgt betaald als brandweerlieden en politiemannen. De regering heeft een betere salarië ring toegezegd, maar dat aanbod hebben de actievoerders van de hand gewezen. Een aantal bekende Britten schaarde zich gisteren metterdaad achter de actie. Acteurs van de po pulaire televisie-serie EastEnders haalden geld op in de Londense bin nenstad. Michael Levell en Sean Wilson van Coronation Street on derbraken de repetities om zich in Manchester bij een betoging te kun nen aansluiten. Vabondsleider Roger Poole schatte dat wellicht zelfs miljoenen mensen in enigerlei vorm in actie waren gekomen. Maar minister van Onderwijs Kenneth Clarke om schreef de werkonderbreking als een "zinloze exercitie" die weinig invloed zal hebben op de afloop van het 20 weken oude conflict.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10