'Dit leek ons nu een aardig idee' Almachtige Kuijers ICHIEWlrt PODIÜMBUK Wethouder Kuijers wist af van expositie cadeau Geerts Meesterlijk luitspel Satoh PAGINA 21 Redactie Pieter C. Rosier Bamboemeisje Jeugdtheater het Appeltje uit Antwerpen vertolkt morgenmid dag \aanvang 14.30 uur) in de Leids# Schouwburg het Japanse sprookje Het bamboemeisje'. Een oude bamboesnijder ontdekt op een dag tussen de bamboestengels een klein wezentje dat hij samen met zijn vrouw opvoedt tot een mooie jonge vrouw. Wat zij beiden niet weten is dat het meisje niet op aarde is geboren, maar met een heel speciale opdracht door haar moeder, de maangodin, naar Ja- pan is gestuurd. Earth Fire Vorig jaar liet de Nederlandse popgroep Earth Fire voor het eerst in zeven jaar weer van zich horen met een nieuwe LP/CD. Phoenix' is de naam van de laatste van de groep die donder dag de Leidse Schouwburg aan doet. De bezetting is voor een deel nog dezelfde als waarmee jaren terug hits als Seasons' en 'Week end' gescoord werden. Earth Fi re behaalde met 'French Word for Love'. de eerste single van Phoe nixwederom een hoge plaats iti de Nederlandse hitlijsten. De popgroep Earth Fire staat donderdagavond op het podii de Leidse Schouwburg. (foto Hob i Musical Liesje, een eenzaam en ongeluk kig meisje kijkt de hele dag tv. Haar moeder werkt, haar vader is er vandoor gegaan en broertjes of zusjes heeft ze niet. Op een avond, wanneer ze weer eetis wegdroomt bij een tv-serie, laat ze de af standsbediening vallen en opeens zit ze zélf in de ser ie. Ze komt er al gauw achter dat de mensen daar niet zo mooi en goed zijn als ze lij ken. maar droomt Liesje dit nou of is het echt? De musical 'Kijk naar je eigen', geschreven door Hetty Heyting en Joop Stokker- mans vertelt het verhaal van deze opmerkelijke gebeurtenis vrijdag (19.00 uur) in de Leidse Schouw- Alexandra Radius De liefhebbers van Neerlands bal let-trots Alexandra Radius heb ben zaterdag een laatste kans de ze danseres in Leiden te zien op treden. In juni van dit jaar stopt Radius met haar ballet-carrière. Samen met Alan Land en Fred Berlips geeft zij in de Leidse Schouwburg een voorstelling die de naam 'Ballerma's. een tijds beeld' draagt. Radius danst in de ze uitvoering balletten die door Marie Paglioni, Atina Pavlova en Isadora Duncan beroemd zijn ge maakt. Alexandra Radius danst zater dagavond met Alan Land en Fred Berlips in de Leidse Schouwburg. (foto Thijs Koobs) Mensaap De gevolgen van de bevruchting van een menselijke eicel met het zaad van de aap Kenny staan centraal in het toneelstuk 'De zaak Kenny' dat diiisdag is te zien in de Leidse Schouwburg. Moet de mens-aap in leven blijven of worden afgemaakt? Chiem van Houweninge schreef het script voor het stuk dat ingaat op de lan delijke discussie over de vraag welke grenzen moeten worden ge trokken bij het experimenteren met menselijke embryo's en gene tische manipulatie. Rest and remember In het LAK-theater wordt morgen het stuk 'Rest and Remember' op gevoerd. In deze produktie van de Studio's Onafhankelijk Toneel is de beeldende kunst even belang rijk als het toneelspel. In en aan tal korte scenes reageren de ac teurs op het decor van Schotse landschappen met een spel over geweld, troost en noodlot. Thema's als incest en verkrachting worden serieus en tegelijkertijd met hu mor behandeld. Euripides Theatergezelschap De Korre brengt donderdag in het LAK-the ater de klassieke tragedie van Eu ripides. Centraal staat Hippolu- tos die niets wil weten van de seksuele liefde van de godin Aphrodite en zich geheel wijdt aan de kuise liefde voor Artemis. Aphrodite zaait intriges in de ko ningsfamilie. waarna Hippolu- tos' kuisheid in twijfel wordt ge trokken. Zijn vader Theseus ver vloekt zijn zoon en het noodlot velt Hippolutos. Bergtaal Uit solidariteit met de vaderland loze Koerden schreeft Harold Pin ter de eenacter 'Bergtaal', waarin het echter niet alleen om Turken en Koerden draait, maar waarin het probleem van onvrijheid van alle mensen aan de kaak wordt gesteld. De Turkse toneelgroep AST staat vrijdag en zaterdag met het stuk in het LAK-theater. Zij speelt op één avond in twee verschillende versies het verhaal van een volk dat de eigen taal niet mag spreken. Twee wachten bij de poort van een ge vangenis tot zij hun geliefde zoon en echtgenoot mogen zien. De schok van de confrontatie is in grijpend. Land en zee Cees Brandt neemt in de persoon van Dirk Duiker zondagmiddag <15.00 uur) in het LAK-theater kleuters mee op ontdekkingstocht naar het strand. Hier zien ze een zieke vis en een kwal. die toch ei genlijk heel mooi kan zijn. Zo heeft elk papieren figuur dat Brandt op het toneel maakt een ei gen verhaal dat past bij het land of de zee. Boj Boj is geen mens, geen dier, maar ook geen kabouter. Hij is klein en nieuwsgierig en gaat helemaal al leen op onderzoek uit in de we reld. De voorstelling voor kleuters waarbij de belevenissen van Boj door beeld, geluiden, licht en mu ziek worden verteld, heeft zater dagmiddag (14.30 uur) plaats in de Muzenhof in Leiderdorp. Imperium De theatergroep Imperium brengt vrijdag de première van het stuk 'Van de brug af gezien' in Micro theater Imperium. De eenakter werd in 1955 geschreven door Ar thur Miller, ex-echtgenoot van Marilyn Monroe. Het verhaal speelt zich af in de jaren '50 in New York: Twee mensen voeden een weesmeisje op als hun dochter. Wanneer deze op een illegale Itali aanse immigrant verliefd wordt, ontstaat er een tragedie vanjaloe- LEIDEN Wethouder Kuijers (kunst en cultuur) bevestigt dat wethouder Van Dongen (onderwijs) met zijn medeweten een 'tegoed bon' voor een expositie in De Waag heeft gegeven aan kunstenaar Ben Geerts. Geerts kreeg deze 'tegoed bon' in juli 1989 overhandigd als ca deau bij zijn afscheid als rector van de Rembrandt Scholengemeen schap. Kuijers: "Alles is in goed overleg met mij gegaan. Ik weet wel dat zo'n soort cadeau niet gebruikelijk is, maar ons leek het nu eens leuk om dit te doen. Ben Geerts is een goed kunstenaar, een Leids kunstenaar bovendien, en waarom dan niet? Er is in het verleden werk van Geerts door de gemeente aangekocht en er zijn eerdere gunstige adviezen. De programmacommissie die de ten toonstellingen in De Waag organi seert, is in deze procedure niet ge passeerd. Maar u moet niet vergeten dat die commissie uiteindelijk slechts een adviserende taak heeft. De belissing of er een tentoonstel ling komt in De Waag ligt uiteinde lijk toch bij ons'\ Frits Bruins, voorzitter van de programmacommissie van De Waag, zegt 'een beetje moe' te wor den van 'dit gedoe' rondom de ex positie van Geerts. "Het sop is de kool niet waard. Er is inderdaad een verzoek gekomen van de wethou der of wij een expositie van Geerts' werk wilden inrichten. Dat verzoek hebben, wij tegen het licht gehou den en uiteindelijk is er door ons positief besloten. Wij, als program macommissie, waren er in juli 1989 van op de hoogte dat wethouder Van Dongen dit cadeau in die tijd zou aanbieden aan Geerts". De twee andere leden van de pro grammacommissie, Rob Wolthoorn en Taeke Kuipers, weten niet zo goed meer of zij in juli '89 al afwis ten van deze gift aan Geerts. Wolt hoorn kan zich dat niet meer zo goed herinneren. "Maar als we niet tijdig op de hoogte zijn gebracht, vind ik wel dat men hoog spel heeft gespeeld". Taeke Kuipers weet het 'exacte tijdstip' waarop de pro grammacommissie in kennis is ge steld van de 'tegoedbon' niet meer terug te roepen in zijn herinnering. "Maar ik denk niet dat wij in juli '89 al wisten dat er sprake was van dit cadeau". Frits Bruins reageert nogal laco niek op deze uitspraken van zijn commissieleden: "Ach, wij van de programmacommissie zijn ook maar een stelletje oude mannen aan het worden. Ons geheugen gaat hard achteruit. Het is al zo lang gele den. En dan is daar ook nog eens het gat van de vakantie tussen gevallen. Maar u moet niet vergeten dat wij als programmacommissie slechts een adviserende taak hebben. Ik stel het nu zwart-wit, maar als het college te kennen geeft dat het de een of andere tentoonstelling per se wil, dan moeten wij aan die eis ge volg eisen". Wat vinden de Leidse kunste naars in het algemeen van deze gang van zaken? Kunstenaar Koos van de Water: "Formeel heeft B en W, denk ik, het recht om zo'n ca deau te geven aan een kunstenaar. Maar alles staat of valt natuurlijk met de taak van die programma commissie in De Waag; als die al leen maar een soort beheerscom missie is die het programma in De Waag moet opvullen, dan kun je niet zeggen dat ze zich hebben ge compromitteerd door zich neer te leggen bij de beslissing van Kuijers. En, eerlijk gezegd, heb Ik nog niet zoveel van die mensen gezien; erg veel wapenfeiten hebben ze nog niét. Als het echter een commissie was geweest van mensen met een geheel eigen visie, als ze bijvoor beeld een bepaalde thematische lijn hadden uitgezet, dan vind ik dat je als B en W niet aan zo'n beleid moet gaan tornen. Maar ik vind dit nu niet schandelijk of zo, dit kan best". Een andere Leidse schilder, Wil lem van Scheijndel, heeft er even eens weinig moeite mee dat de ge meente Geerts een expositie cadeau heeft gedaan. "Het is in de kunst een kwestie van geven en nemen. Wat ik wel jammer vind, is dat Ben Geerts nu het slachtoffer wordt van Hans Man in 't Veld naar Hamburg AMSTERDAM (ANP) - Hans Man in 't Veld (44), directeur van de Theaterunie, is per 1 augustus 1990 benoemd tot artistiek directeur van het Kampnagel Theater in Ham burg. Hij heeft als opdracht dit thea ter uit te bouwen tot een internatio naal theatercentrum. De Stichting Theaterunie heeft dat meegedeeld. Man in 't Veld was in 1967 een van de oprichters van de Toneelschuur in Haarlem en mede-oprichter van het Werktheater. Sinds 1 oktober 1985 was hij directeur van de Thea terunie, producent van ad-hocpro- dukties en exploitant van de thea ters de Brakke Grond en Frascati in Amsterdam. Daarnaast was hij werkzaam als regisseur en acteur in zowel Nederland als Duitsland. Het Kampnagel Theater in Ham burg is een van de bekendste centra in Duitsland voor zogenaamde ,Freie Gruppen'. Het is gevestigd in een voormalige fabriek en telt vier podia en diverse repetitieruimten. Meeste werken Dali lijven in Catalonië blijv deze kwestie. Er wordt door de pro grammacommissie openlijk ge sproken over zijn kwaliteit als kun stenaar en zoiets hoort niet thuis in de pers". Geerts zelf beaamt Van Scheijn- dels uitspraak: "Deze publiciteit is voor mij zeer nadelig. Als Taeke Kuipers van de programmacom missie in de krant zegt dat er in Lei den wel betere kunstenaars te vin den zijn, dan is dat toch niet echt leuk. Maar goed, ik heb inderdaad van wethouder Van Dongen, met wie ik goed kan opschieten, een te goedbon gekregen voor een exposi tie in De ^aag". Ingrid Moerman, conservatrice van De Lakenhal, zegt dat het ook in De Lakenhal voorkomt dat de ge meente vraagt of men daar een be paalde tentoonstelling wil houden. Als voorbeelden noemt zij de ten toonstellingen over het migranten beleid en over de vrouw in de kunst, die in de afgelopen tijd in De Laken hal zijn geweest. "Maar dan vind ik het wel een beetje triest dat wij ons tentoonstellingsrooster voor 1990 terugkrijgen met daarop de mede deling van wethouder van Dongen 'of er ook nog iets aan de culturele minderheden wordt gedaan'. En dat daaronder Kuijers dan noteert: 'Heb je die migrantententoonstel ling in de Lakenhal dit jaar dan niet gezien?' Wij doen braaf wat de ge meente vraagt, maar als wethouder Van Dongen dan zo hecht aan een tentoonstelling over culturele min derheden, dan moet ze ook wel we ten dat er inmiddels zo'n tentoon stelling is geweest". BARCELONA (AP) - Het grootste deel van de 190 schilderijen die de schilder Salvador Dali aan de Spaanse staat heeft nagelaten, zal in zijn geboortestreek Catalonië blij ven. Na een jaar touwtrekken tus sen Madrid en Catalonië, die begon toen Dali's testament openbaar werd gemaakt na zijn dood op 23 ja nuari vorig jaar, sloten de Spaanse minister van cultuur Jorge Semp- run en de Catalaanse commissaris van cultuur gisteren een akkoord over de bestemming van Dali's na latenschap. In het kunstcentrum Reina Sofia in Madrid komen 56 schilderijen te hangen en de overige 134 werken blijven in het Dali-mu- seum in Figueras, waar de schilder zijn laatste jaren sleet. Behalve de schilderijen heeft Dali ook nog twee kastelen, vijfhonderd sculpturen, honderden gesigneeer- de etsen en tal van andere kunst voorwerpen nagelaten. LEIDEN De Leidse kunste naar Ben Geerts heeft van wet houder Kuijers een expositie ge kregen in de Waag. Oeerts ont ving dit geschenk ter gelegenheid van zijn afscheid als rector bij de Rembrandt Scholengemeen schap. Dat gebeurde in juli 1989 en wel in de vorm van een 'te goedbon'. Geerts, nu full-time kunstenaar, heeft naast zijn druk ke bezigheden als rector een be hoorlijke reputatie weten op te bouwen als kunstschilder in Lei den en dit leek Kuijers een pas send afscheidscadeau. Temeer omdat hij Geerts ook nog eens een goed kunstenaar vond. De commissie die de tentoon stellingen in de Waag organiseert, werd door de wethouder op de hoogte gebracht van dit aardige gebaar naar een Leids kunste naar. Of dat tegelijk met het uit reiken van de tegoedbon gebeur de, in juli 1989 dus, valt te betwij felen. Frits Bruins, de voorzitter van deze commissie (programma commissie), zegt dat hij in juli 1989 inderdaad is ingelicht over het plan van Kuijers. De andere twee commissieleden, Taeke Kui pers en Rob Wolthoorn, zijn daar niet zo zeker van. Wolthoorn kan het zich niet goed meer herinneren. "Maar als we niet tijdig op de hoogte zijn ge bracht, vind ik dat men hoog spel heeft gespeeld door ons als pro grammacommissie bij deze be slissing te negeren", zo luidde zijn commentaar. Dit is allemaal wel erg doorzichtig. Wanneer Kuijers de commissie niét in kennis heeft gesteld van de 'tegoedbon', dan weet je je als commissielid na tuurlijk donders gped te herinne ren dat je bent gepasseerd, dat er geen prijs werd gesteld op je ad vies in deze kwestie. Wanneer Kuijers de commissie wél in juli 1989 heeft ingelicht, dan weet je je dit, nu de kwestie speelt, natuur lijk óók te herinneren. Als Wolt- hoorns geheugen zo slecht is, kun je je afvragen of hij wel op zijn plaats is in de programmacom missie van De Waag. Wie tentoon stellingen over beeldende kunst moet organiseren en programme ren, dient toch over een redelijk ontwikkeld geheugen te beschik ken. Alleen al om epigonen te kunnen ontmaskeren of om te kunnen beoordelen in welke tra ditie een bepaalde kunstenaar werkt, moet je meestal toch ver der dan zes maanden teruggaan in de tijd. Te hopen valt dat het hier een tijdelijke black-out be treft. Ook Taeke Kuipers weet het 'exacte tijdstip' niet meer waarop de programmacommissie in ken nis is gesteld van de geste van Kuijers. Maar hij 'denkt niet' dat dat al in juli '89 was. Hij denkt niet. Nee. Dacht hij maar wel. Zowel het antwoord van Wolt hoorn als dat van Kuipers wekt sterk de indruk dat de commissie pas in een later stadium is inge licht over het cadeau aan Geerts en dat Kuijers gewoon op eigen houtje de Waag heeft geclaimd. Kuijers zegt dat de uiteindelijke beslissing voor het inrichten van een expositie in de Waag toch bij hem ligt. Dat de programmacom missie slechts een adviserende taak heeft. Kuijers kan eisen dat er een bepaalde tentoonstelling komt, ook al zou de commissie het daarmee totaal niet eens zijn. En dat geldt niet alleen voor de Waag, maar ook voor de Laken hal, zoals blijkt uit een opmerking van conservatrice Ingrid Moer man. De conclusie moet zijn dat het tentoonstellingsbeleid van De Waag en de Lakenhal dus zomaar ineens doorkruist kan worden door een dringend verzoek van Kuijers om een bepaalde tentoon stelling te organiseren. En dat zo-' wel de Waag als de Lakenhal dat verzoek maar hebben in te willi gen. Het voeren van een persoon lijk getint, coherent en zorgvuldig afgewogen tentoonstellingsbe leid, kan door deze gang van za ken ernstig worden bemoeilijkt. De 'macht' die instellingen als de Waag en de Lakenhal hebben bij het ontwikkelen van zo'n soort beleid is dus nul komma nul. Als de wethouder wil dat er iets komt, dan komt het er. Zo simpel ligt dat. Aangenomen mag worden dat de mensen die tot dusver het be leid in de Waag en de Lakenhal hebben bepaald terzakekundig zijn geweest. Zij zijn onder meer op deze posten aangesteld om hun kunde en kennis op kunstge bied. Nu blijkt dat Kuijers, als hij dat verkiest, zomaar op hun stoel kan gaan zitten en hen kan ver vangen. Hij kan uiteindelijk be palen wat voor soort tentoonstel lingen er komen, hij mag een kwaliteitsoordeel vellen over het werk van een bepaalde kunste naar. Zonder ook maar iets te wil len afdoen aan de kwaliteit van het werk van Geerts, die nu in de Waag exposeert, lijkt mij dit een angstige gedachte. Daarnaast kan ik mij niet aan de indruk onttrek ken dat Geerts deze expositie meer te danken heeft aan zijn in spanningen als rector dan aan zijn kwaliteiten als kunstenaar, kwali teiten die hij - ik benadruk het nog maar eens - zeker wel bezit. Leidse kunstenaars, het is niet makkelijk uw werk geexposeerd te krijgen in deze stad. Maar wie weet, biedt een bijbaan als leraar uitkomst. Misschien zwaait dan de deur van De Waag ook voor eenmaal open. CEES VAN HOORE Rectificatie Afgelopen vrijdag werd, in een in terview met conservatrice Ingrid Moerman, gesteld dat wethouder Van der Molen verantwoordelijk zou zijn voor het emancipatiebe leid. Dat moet natuurlijk wethou der Van Dongen zijn. Tweede Kamer wil eigen directeur cultuurinstituut DEN HAAG (GPD) - Het Institut Néerlandais in Parijs moet een ei gen, onafhankelijke directeur krij gen. Dit vinden alle grote fracties in de Tweede Kamer. Zij verzetten zich tegen een directeur die tevens cultureel attaché is op de Neder landse ambassade. Volgens staats secretaris van buitenlandse zaken Dankert is een ontkoppeling van die twee functies wegens geldge brek echter niet mogelijk. PvdA-woordvoerder Niessen vindt dat weinig geld geen reden kan zijn om van een onafhankelijke directeur voor het instituut, dat de Nederlandse culturele zaken in het buitenland behartigt, af te zien. Het Institut Néerlandais, verdient een directeur die voor meer dan halve dagen beschikbaar is, niet na vier jaar vertrekt wegens benoeming op een andere diplomatieke post en "zonder de hete adem van de am bassadeur in de nek" zijn of haar werk kan doen, aldus Niessen. Om de voortdurende competen tie-strijd tussen de departementen (Buitenlandse Zaken, WVC en On derwijs) de kop in te drukken pleit Niessen voor de oprichting van een overkoepelend insituut voor inter nationale culturele betrekkingen. Daarin zouden overheid en particu liere organisaties onder ministeriële verantwoordelijkheid kunnen sa menwerken. Voorlopig komt het Institut Néer landais onder de hoede van Buiten landse Zaken. Een kamermeerder heid denkt dat het budget op dat de partement 'veiliger' is dan bij 'het zeer creatieve departement van WVC'. Oude mi toh: luiten. Werken 1 bert de Visée, J.S. Bach en Sylvius L. Weiss. Gehoord op 29 januari in de Kapel zaal. LEIDEN Heel even bestond de vrees dat het slagwerkgeroffel van een naburig, repeterend har monieorkest de tere klanken van het luitspel zou verstoren. Deze vrees was ongegrond. Slechts het in de wind rammelen van Kapel- zaal-raampjes was af en toe hoor baar en tochtige raampjes passen nu eenmaal goed bij de sfeer van oude kastelen en minstrelen die bij het haardvuur verhalen vertel len en op hun instrument spelen. Luitspeler Toyohiko Satoh leek ook in zijn kleding zó uit een re naissance schilderij te zijn wegge- stapt. Reeds bij het begin van zijn spel hoorde niemand nog de ram melende ruitjes. Het haardvuur ontbrak weliswaar, maar het brandpunt van ons aller aandacht bevond zich zonder twijfel bij de beminnelijke Japanse solist. Alleen al de uiterlijke kant van zijn optreden was heel verzorgd en in grote harmonie met de mu zikale inhoud. Satoh houdt er kennelijk van om te vertellen over de verschillende instrumen ten waarop hij speelt. Hij maakt het publiek een beetje vertrouwd met de achtkorige renaissance- luit, de theorbe en de veertienko- rige barokluit. Zo werd bijvoor beeld van Robert de Visée, eens gitaarleraar van Lodewijk XIV, een vijftal stukken in smachtend Franse stijl op de theorbe ge speeld. Donkere, weke klanken kent dit instrument, waarmee de luitist zijn publiek voortdurend in de ban houdt. Je voelt je als luisteraar voortdurend betrokken bij de voortgang in de muziek. Waar gaat dit naar toe, hoe zal dat aflopen? Elke noot heeft zijn plaats in dit muziekweefsel. Groepjes noten vallen uiteen en gaan nieuwe verbintenissen aan. Voorgrond en achtergrond ver schuiven gedurig ten opzichte van elkaar. Dit bereikt Satoh door een oneindige schakering van klankkleuren naast en tegenover elkaar te zetten. De solist is niet alleen meester over de kleuren, hij weet ook de tijd naar zijn hand te zetten. Met sierlijke bewegin gen speelt hij een uitgekiend spel van versnellen en vertragen, van plagend ophouden en nét op het moment dat de boel stil dreigt te vallen, weer de vaart erin bren gen. Even dreigde de stroom muziek in zichzelf verwikkeld te raken, toen hij in zijn eigen transscriptie van Bachs (viool-) Chaconne even vastliep. Vasthoudend applaus van de goed gevulde kapelzaal noodde tot een toegift. MONICA SCHIKS Frits Bruins van de Waag-pro grammacommissie: 'Ons geheugen gaat hard achteruit'. (foto Henk Wethouder F. Kuijers: "Alles i oed overleg met mij gegaan". (foto Wim Dijkr Het werk van Ben Geerts in de Lakenhal. Hans Man in 't Veld

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21