LEIDSCH DAGBLAD Politie wil vat op bewaldngsdienst oh Deel Bijlmer slopen NODIG! "Maak winstuitkering tot f 1500 belastingvrij' KLM Jumbo botst met reiger Sociale diensten en fiscus azen op Spaanse huizen Vier doden bij brand in Tiel NIEUW OP UW BROOD: DE RUIJTER ORIGINALS. DINSDAG 30 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39152 Prijs fl. 1,35 Medailles tekort WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse leger heeft na dc interventie in Panama niet ge noeg medailles voor de 13.000 militairen die hiervoor in aan merking komen. Het tekort doet zich vooral voelen in Fort Ord in Califorjiië, waar een deel van de luchtlandingstroe pen is gelegerd die bij de actie werden ingezet. In aller ijl is een order ge plaatst bij een particulier be drijf om 10.000 penningen bij te laten slaan! De medailles met daarop afgebeeld een krans en geweer 'kosten nog geen dollar. DEN HAAG (GPD) - Winstuitke ringen moeten tot 1500 gulden be lastingvrij worden. Dat is een van de wijzigingen die PvdA-kamerlid Vermeend wil aanbrengen in zijn initiatief-wetsvoorstel over winst deling. In het oorspronkelijke voor stel zou alleen onder de 1000 gulden geen belasting worden geheven. Ook werkgevers moeten volgens hem fiscaal beloond worden als ze aandelen uitreiken aan hun eigen personeel. „De aanpassingen van het wetsvoorstel zijn tot stand geko men na overleg met het CDA, werk gevers en werknemers", aldus het kamerlid. Nu moeten werkgevers belasting betalen over de aandelen die ze aan hun eigen personeel uit reiken. Vermeend wil de zaak om- PvdA-kamerlid Vermeend: draaien door de verstrekking van aandelen aan de eigen werknemers fiscaal aftrekbaar te maken. Daar mee hoopt het PvdA-kamerlid de stijging van de loonkosten binnen de perken te houden. „Als een werknemer dividend ontvangt over een aandeel, profi teert hij van de winsten die zijn be drijf maakt, zonder de loonkosten op te stuwen. Daarnaast trekt de werknemer ook nog eens profijt van zijn eigen loonmatiging", aldus het kamerlid. Vermeend vindt het bovendien van groot belang dat het personeel zich via de aandelen meer betrok ken voelt bij het bedrijf. De uitrei king van aandelen wordt in het wetsvoorstel nog op andere manie ren gestimuleerd. Over een winst- delingsuitkering boven de 1500 gul den per jaar in contanten moeten werkgevers 25 procent belasting be talen. Voor eenzelfde winstdeling maar dan in de vorm van aandelen, geldt een percentage van 15 pro cent. De hoogte van de winstuitke ringen moet overigens flexibel wor den, afhankelijk van de bedrijfs winst. Uit berekeningen van het Cen traal Plan Bureau concludeert Ver meend dat zijn voorstellen een gun stig effect zullen hebben op de eco nomie en op de werkgelegenheid. Kerosine gedumpt boven Drente SCHIPHOL (GPD) Een KLM Boeing 747 die vannacht kort na de start tegen een rei ger botste moest terugkeren naar Schiphol. Bij de 'aanva ring' sneuvelde een ruit in het passagiersgedeelte. De flexi bele buitenruit bleef heel ter wijl de binnenruit brak. Gezagvoeder Van der Meu- len vloog met toestemming van de technische dienst van dé KLM naar een wachtgebied boven Drente. Daar dumpte hij 76 ton vliegtuigbrandstof. Het vliegtuig met aan boord 406 passagiers keerde 1 uur en 42 minuten na de start veilig terug op Schiphol. Het vliegtuig had als eind bestemming Johannesburg in Zuidafrika. Omdat er geen vervangend toestel voor han den was vertrokken de passa giers pas vanmiddag. DEN HAAG (GPD) - Sociale dien sten van vooral kleine gemeenten en de belastingdienst laten in toene mende mate nagaan of mensen er een (tweede) huis in Spanje op na houden. Door de toetreding van Spanje tot de EG zijn de mogelijk heden om uitkeringsfraude en zwart-geldpraktijken daar te achter halen en aan te pakken, een stuk eenvoudiger geworden. In Spaanse huizen en apparte menten hebben Nederlandse parti culieren vele miljarden guldens ge stoken. Voor een deel gaat het daar bij om zwart geld. Daar probeert de Paspoorten in Alkemade zoek ALKEMADE - Op de afdeling burgerzaken van de gemeente secretarie in Alkemade worden 10 paspoorten vermist. Dat bleek bij een controle door het accountantsbureau van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten. Deze instantie contro leert elk half jaar de diverse kas sen van de secretarie. Bij een inspectie bleek de le gesadministratie niet in orde te zijn en ook de voorraad paspoor ten klopte niet. Gisteravond in formeerde het PvdA-raadslid Groen tijdens de raadsvergade ring of beide tekortkomingen al zijn verholpen. Volgens burgemeester Meer burg werkt de nieuwe legesma chine nu correct. Voor het zoek- 'geraakte paspoorten kon hij geen verklaring geven. "Ik hoop dat het een administratieve ver gissing is, een telfout of iets der gelijks. Ik heb geen reden om aan ontvreemding te denken. Mochten ze echter niet boven water komen dan rest niets an ders dan aangifte te doen". belastingdienst een vinger achter te krijgen. De nadruk valt echter op het achterhalen van eventuele be zittingen in Spanje van mensen die failliet zijn gegaan, belastingschuld hebben en verzwijgen dat zij nog een en ander achter de hand hebben gehouden. Verscheidene sociale diensten blijken ook wat actiever geworden waar het bezittingen in Spanje be treft. De diensten is het er om bè- gonnen te achterhalen of mensen die een uitkering ontvangen, niet een huis in Spanje hebben dat mo gelijk zelfs is betaald met geld dat zij bijverdiend hebben terwijl zij al in een uitkering liepen. Bij de Stichting Spaans Diensten centrum in Den Haag is het opge vallen dat er sedert enige tijd ver zoeken van sociale diensten binnen komen om een taxatie te regelen van bepaalde huizen of apparte menten in Spanje. Achtergrond daarbij is een beslaglegging, al dan niet gevolgd door een executoriale verkoop. Voor het maken van de taxatierapporten schakelt het Spaans Dienstencentrum make laars in Spanje in. Voor basisscholen 27.000 computers DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Wallage (onderwijs) en Philips- topman d'Elfant ondertekenden vanochtend in Den Haag een con tract waardoor de komende 4 jaar op 9000 basisscholen in totaal 27.000 computers en 9000 printers worden geplaatst. Het gaat om een bedrag van 85 miljoen gulden. Uit een openbare inschrijving kwam Philips als beste en goed koopste leverancier uit de bus. Bij na alle basisscholen meldden zich voor het project aan en een aantal is uitgekozen als 'proefschool' voor de invoering van het vak informatie kunde. LEIDEN - Ongeveer 150 Leidse ambtenaren hebben gistermiddag op het Stadhuisplein gedemonsteerd voor meer loon. Het was de eerste ac tie in het land tegen minister Dales van binnenlandse zaken. De ambte naren willen 5 procent loonruimte, de minister wil niet verder gaan dat ongeveer 2 procent. Volgende week maandag wordt op de Amsterdamse Dam een lande lijke protestactie gehouden. De vak bonden noemden de Leïdse actie van gisteren 'een schot voor de boeg'. Even na het middaguur verzamel den zichambtenaren van onder meer de reiniging en openbare wer ken met hun dienstwagens voor het stadhuis. Vakbondsman Kees Voormeulen overhandigde wethouder Borde- wijk een petitie waarin het college wordt opgeroepen alle eisen te .on dersteunen en dat ook kenbaar te maken aan de minister. Bordewijk wilde niet zo ver gaan, maar liet wel weten het laatste loonaanbod van de minister te karig te vinden, (foto Jan Holvast) ROTTERDAM (GPD) De politie, het bedrijfsleven en de gemeenten willen de wildgroei op het gebied van particuliere beveiligingsorganisaties aanpakken. Door in de toekomst zwaardere eisen te stellen, hoopt men meer vat te krijgen op deze nieuwe bedrijfstak. De nog op te richten stichting Publiek Private Samenwerking in de Veiligheidszorg gaat hier over binnenkort met het bedrijfsleven praten. Volgens woordvoerder A. P. Geelof van de Rijkspolitie rijst het aantal particuliere beveiligingsorganisa ties momenteel de pan uit: „Er wórdt gewerkt aan een model op ba sis waarvan politie, bedrijfsleven en gemeenten kunnen samenwerken op het gebied van beveiliging. Vaak zijn op een klein gebied onnoeme lijk veel van dat soort bedrijfjes ac tief'. Zo bleken op het industrieterrein in Zoeterwoude 57 bedrijven groot maar liefst 17 beveiligings organisaties een oogje in het zeil te houden. „Het punt is", meent Geelof, „dat de overheid daar totaal geen vat op heeft. Door dit te struc- Slachtoffers orkaan krijgen EG-uitkeiing BRUSSEL - De Europese Commis sie stelt een bedrag van bijna 1,2 miljoen gulden ter beschikking voor de slachtoffers of hun nabe staanden van de orkaan van vorige week. Ook de familie van de drie Noordwijkse brandweerlieden die bij de brand in hotel Huis ter Duin omkwamen, kunnen rekenen op fi nanciële bijstand. Hoe het bedrag zal worden ver deeld kon een woordvoerster van de Europese Commissie in Den Haag nog niet mededelen. Het be drag is ook bedoeld voor gewonden en daklozen. tureren, kun je eisen gaan stellen. De politie kan het dan ook controle ren. Je moet het niet zien als een be drijfstak die even de politie aan-, boort". Het opduiken van allerlei particu liere 'beveiligers' en stads- en buurt wachten zijn de politie en het be drijfsleven al langer een doorn in het oog. Het werkt ook niet effi ciënt, vindt Geelof. Door nu afspra ken \e maken met het bedrijfsleven kan worden gewerkt aan regels waaraan de betrokken bedrijfjes en initiatieven moeten voldoen. Nederland telt 105 beveiligings bedrijven, 31 alarmcentrales, 7 geld en waardetransportbedrijven en 305 bedrijfsbeveiligingsdiensten. In deze branche werken ongeveer 8000 mensen. Voorzitter J.W. Wegstapel zei onlangs nog namens de Vereni ging van Particuliere Beveiligings organisaties (VPB) nauwere samen werking met de politie toe te jui chen. Wegstapel: „De politie is ontzet tend veel tijd kwijt aan allerlei uit voerende werkzaamheden die de ei genlijke politietaak in het nauw brengen en evengoed door derden kunnen worden gedaan. Het moet mogelijk zijn om werkzaamheden onder verantwoordelijkheid van de politie door de particuliere beveili gingssector te laten uitvoeren". Twee jaar geëist tegen R. Kamer AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse officier van justitie mr. Pie- terse eiste vanmorgen 2 jaar cel te gen de van oplichting en verduiste ring verdachte beleggingsexpert Rienk Kamer (46). Hij acht bewezen dat Kamer zich schuldig maakte aan oplichting van talloze beleggers in Nederland en België. Hij zou hen grond verkocht hebben in Amerika die weinig waard was, terwijl hij in brochures een veel rooskleuriger beeld schets te. In de eis werd het 'leed' dat Ka mer talloze kleine beleggers en ge pensioneerden aandeed meegeno men. Die mensen raakten door het VS-avontuur hun spaargeld kwijt. Om Amsterdamse wijk van ondergang te redden Zo'n 200 land bouwers protes teerden vanoch tend op het Bui tenhof tegen de landbouwprij zen. De boeren zijn vooral boos over de verla ging van de graanprijs. De ludieke teksten waren met na me tegen minis ter Braks ge richt. (foto ANP) óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement 174.15" Ik neem een jaarabonnement t 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis1 (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Amsterdamse wijk Bijlmermeer kan alleen van een zekere onder gang worden gered als een kwart TIEL (GPD) Bij een brand in een woonhuis in Tiel zijn vanmor gen vier mensen om het leven ge komen. De brand brak rond half tien door nog onbekende oorzaak uit. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer vrijwel machteloos stond. In het huis in de Tielse wijk Hennepe bevonden zich op dat moment een vrouw en vijf kinde ren. De politie en brandweer slaagden erin om twee kinderen uit de vuurzee te halen. Een van hen overleed later aan zijn ver wondingen. Het andere kind is overgebracht naar het Brandwon dencentrum in Beverwijk. De slachtoffers werden door de brandweer aangetroffen op de zolder van het huis. Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt. Vooral in dc nacht en ochtend af en toe wat regen. Minimumtemperatuur ongeveer 6 gra den. Middagtcmperatuur omstreeks 9 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJssclmcer harde en mogelijk af en toe stormachtige wind, uit zuid tot zuidwest. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Aanhoudend onbe stendig en tamelijk zacht. Vooral in de kustgebieden veel wind. Middagtcm peratuur ongeveer 9 graden. Woensdag 31 januari zon op: 08.23 uur, zon onder: 17.24 uur; maan op: 09.49 uur. maan onder: 23.53 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.14 en 18.29 uur; laag wa ter: 01.35 cn 14.06 uur. van de hoogbouwflats (3500 huizen) wordt gesloopt, een kwart wordt aangepast voor bewoning door 'be ter gesitueerden' en de resterende helft een grote onderhoudsbeurt ondergaat. Daarmee kan de leef baarheid en de veiligheid in de wijk worden vergroot. Die aanbevelingen deed vanmor gen de werkgroep Toekomst Bijl mermeer. De werkgroep met des kundigen van gemeente en rijk, be drijfsleven en woningbouwvereni gingen, werd in 1988 ingesteld om te onderzoeken hoe de tekorten van de woningcoöperatie Nieuw Am sterdam kunnen worden bestreden. Nieuw Amsterdam exploiteert in de Bijlmer 13.500 woningen en had eind 1989 een tekort van 92 miljoen. Dat bedrag stijgt jaarlijks met 10 miljoen gulden. De werkgroep concludeert dat een oplossing alleen kan worden bereikt door een doorbreking van de stedebouwkundige structuur. Het rapport spreekt zich niet uit Over welke flats tegen de grond moeten. In elk geval zou het gaan om ongeveer 3500 appartementen. Volgens de commissie kan in de woonwijk meer variatie worden be reikt door een kwart van de flatwo ningen in een duurder segment.van de woningmarkt te brengen. Ge dacht wordt aan woningen met huurprijzen tussen de 800 en 1000 gulden per maand. De resterende 6500 flatwoningen kunnen in de so ciale huursector blijven maar moe ten wel een grote onderhoudsbeurt ondergaan. Met de voorstellen van de werk groep is een bedrag gemoeid van 645 miljoen gulden. Als er niet wordt gesloopt, kost de exploitatie van de Bijlmermeer tussen de 660 en 765 miljoen gulden. In dat geval zullen de maatschappelijke proble men nog eens beduidend hoger uit vallen, omdat er geen geld is om ze aan te pakken. De werkgroep vindt dat ook plan nen moeten worden ontwikkeld voor verbetering van scholing en werkgelegenheid voor de bewo ners. Bovendien moeten andere functies dan wonen een grotere plaats krijgen. De commissie wijst erop dat een actief veiligheidsbe leid noodzakelijk is om de drugscri minaliteit te bestrijden. Van Lanschot komt in Britse handen DEN BOSCH (GPD) - Van Lan schot Bankiers gaat over in Britse handen. De National Westminster Bank heeft het pakket aandelen overgenomen dat de Rabobank in Van Lanschot had. Het 40 procents belang dat NatWest al in Van Lan schot had, verdubbelde daardoor tot 80 procent. Van Lanschot is een middelgrote bank met vorig jaar een balansto taal van ruim 7 miljard gulden. Over 1988 werd een winst behaald van 27 miljoen gulden. Van Lanschot heeft 850 personeelsleden in dienst. Nat West, dat de laatste jaren al meer banken heeft overgenomen, heeft een balanstotaal van rond 350 mil jard gulden. Vanaf morgen kunt u uw boterham belepen met "De Ruijter Originals". Vijf nieuwe broodversier ders: extra puur, mokka, rum-grape fruit, rum-advokaat en kokos. En om de keuze wat makke lijker te maken, krijgt u deze week bij elk pak 5 mini-pakjes gratis. Als voorproefje, zullen we maar zeggen. O 1Q Per pak ®<s® Met gratis 5 mini-pakjes." 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1