NS-directie stemt in met stationsplan Geen boete overtreders inrijverbod Noordeinde 'Zaalberg, een koningsbaas en een dictator' WSL onthult bij jubileum gevelsteen op Rapenburg actief in vrije tijd LEIDEN De Bouw- en Houtbond FNV gaat het faillissement aanvra gen van het Leidse straatmakersbe- drijf MBS. Het bedrijf is overigens al enige tijd niet meer actief. Met de faillissementsaanvraag hoopt de bond dat 15 gedupeerde straatma kers uit Leiden alsnog vakantiegeld en andere premies krijgen uitbe taald. Indien een bedrijf bankroet wordt verklaard, kunnen de werk nemers een uitkering krijgen uit het sociaal fonds bouwnijverheid. In to taal gaat het om 100.000 gulden. Al eerder heeft de Bouw- en Hout- De uitgang aan het Terweepark. Een stationsuitgang met 'allure'. De voorkant van het nieuwe, transparante station. De voorgevel komt i Stationsplein op. Rechts de fietsenstalling-. Twee sporen waarop de treinen Leiden hard voorbijrijden LEIDEN - Het nieuwe Leidse station krijgt twee sporen waarop treinen kun nen passeren met een snel heid van 160 kilometer per uur. Aan de sporen komen geen perrons. De hoge-snel- heidstrein en snelle interci ty's zullen van de twee spo ren gebruik maken om met grote snelheid Leiden te pas seren. De hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwe gen heeft het ontwerp van het nieuwe Leidse station en de verbetering van het em placement met de perron- vrije sporen goedgekeurd. Het totale plan staat voor LEIDEN - De vierhonderd auto mobilisten die een bekeuring hebben gehad omdat ze het Noordeinde inreden toen er een richtingsverkeer gold, hoeven geen boete te betalen. Het Open baar Ministerie heeft besloten dat in rechtszaken tegen de overtre ders wel een schuldigverklaring wordt geëist, maar ook wordt ver zocht om geen straf op te leggen. "Politie en justitie hebben werk genoeg. Het was een onzinnige maatregel die niet te handhaven was door de politie. De gemeente Leiden heeft dat gelukkig uitein delijk ook ingezien", zo zei offi cier van justitie mr. De Moor van ochtend desgevraagd. Eerder oir de morgen was een man schuldig verklaard aan de overtreding, maar was hem door kantonrechter mr. Morshuis geen straf opgelegd. Een belangrijke overweging daarbij was ook dat een fors aantal automobilisten het inmiddels weer teruggedraaide eenrichtingsverkeer negeerde en gewoon doorreed zonder dat zij een bekeuring kregen. Het is overigens niet zo dat alle mensen die een bekeuring hebben gekregen nu niets meer van de zaak horen. Het is voor justitie on mogelijk om de zaken uit de forse stapels op het parket te halen. Za ken die al in procedure zijn, zullen dan ook gewoon worden afgehan deld. Groep jongens deelt ldappen uit in centrum 62,5 miljoen op de begroting van de NS. Het oude ontwerp voor het Leidse station is al weer achterhaald omdat er onvoldoende mogelijkheid was voor treinen om Leiden met hoge snelheden te passeren. In het plan Rail 21 hebben de Spoorwegen Lei den niet meer opgenomen als inter city-station. Daardoor komen er in de toekomst meer treinen die niet stoppen-bij het station. Aan dat plan' is in het nieuwe ontwerp van archi tect ir. H. Reijnders tegemoet geko- üok op andere punten past het ontwerp van het Leidse station vol gens architect Reijnders goed in de plannen voor de komende jaren die zijn opgenomen in Rail 21. Hij vindt vooral de bredere reizigerstunnel, ook wel passage genoemd, belang rijk. "De passage krijgt een capaci teit en een ambiance die in overeen stemming zijn met Rail 21. Het zal de reiziger aanspreken en het past bij het image dat het bedrijf wil uit stralen", aldus Reijnders in het NS- -blad Koppeling. Het nieuwe station zal geen mo ment doen terugdenken aan het sombere gebouw dat er nu staat. Het is de bedoeling dat er een trans parante voorgevel komt, zodat van af het Stationsplein de treinen zijn te zien. Er komt een brede reizigers tunnel en ook de perronkap wordt transparant, zodat het in het station veel lichter wordt en het zonlicht tot in de reizigerstunnel kan komen. De huidige bagagetunnel zal in de toekomst ook door het publiek kun nen worden gebruikt. Het wordt de verbindingsroute tussen de fietsen stallingen aan de voor- en achterzij de van het station. Aan de achterzij de komt een nieuwe fietsenstalling. Bij het Terweepark aan de kant van het Academisch Ziekenhuis wordt een 'volwaardige stationsingang met allure' gemaakt. In het gebouw komen behalve gewone trappen, ook roltrappen en een doorzichtige lift bij elk perron. Meer treinen Behalve het stationsgebouw zal ook het emplacement fors veranderen. De twee sporen voor de passerende, snel rijdende treinen zijn daarvan het belangrijkste onderdeel. De Vanaf het stationsplein kunnen na de nieuwbouw de treinen worden gezien. reistijd tussen Den Haag-Hollands- Spoor en Schiphol wordt door de doorrij-sporen verkort van 18 naar 15 minuten. Bovendien verschuift door de perronloze sporen het hui dige derde perron in westelijke richting (meer naar de kant van het AZL). De perrons worden verlengd zo dat er 270 meter spoor beschikbaar komt voor stoptreinen en 340 meter voor Interregio-treinen. De wissels die aan noord- en zuidkant van het station liggen, moeten door de per ronverlenging worden opgescho- Heldhaftige scheepskapitein is spoorloos LEIDEN - Zoals 't een echte ka pitein betaamt weigerde een 22- jarige Hagenaar zondag zijn stuurloze schuit op de Haarlem mertrekvaart te verlaten. De man had zijn boot vastge legd onder het viaduct van de Willem de Zwijgerlaan. Naast zijn vaartuig lag een duwbak die onder water met een ketting was vastgelegd. De eigenaar zag die ketting bij het wegvaren over het hoofd, waardoor de scheeps schroef ernstig beschadigd raakte. De boot dobberde daardoor stuurloos op het water rond. De gealarmeerde brandweer haalde één passagier van het schip, maar de Hagenaar weigerde over te stappen. De brandweer heeft hem toegeschreeuwd con tact op te nemen met de haven dienst. Dat is niet gebeurd, de haven dienst kon vanochtend ten min ste geen melding vinden van een stuurloze schuit met eenza me kapitein. Daardoor is niet bekend of en hoe de Hagenaar weer voet aan wal heeft kunnen zetten. bond FNV al rechtszaken gevoerd tegen zes bouwbedrijven uit de re gio Leiden om naleving van de cao bepalingen af te dwingen op het punt van betaling van vakantiegel den en premies. Deze kort gedingen werden door de bond gewonnen. Zo'n rechtszaak is tegen MBS niet mogelijk omdat het bedrijf niet meer actief is. Bovendien is de di recteur van het bedrijf spoorloos. Hij reageert ook niet op aanmanin gen van de deurwaarder aan zijn verplichtingen te voldoen. N. Schotanus, districtsbestuur der van de bond, is optimistisch over de kans dat de werknemers als nog hun geld krijgen. "Indien er al les aan gedaan is om het geld van de werkgever te krijgen, doet het soci aal fonds een uitkering. Deze men sen hebben de zaak ook tijdig aan gekaart bij de bond. Vaak wachten werknemers maanden voordat ze naar ons toe stappen. Dan wordt het heel moeilijk om nog geld van het fonds te krijgen". Alleen materiële schade door storm LEIDEN - De storm van zondag ochtend heeft in Leiden relatief weinig schade aangericht. De poli tie had vanochtend louter meldin gen binnen van materiële schade. Vanaf het dak van een super markt aan de Langegracht waaide een stuk rubberen dakbedekking de weg op. Op de Lammenschans- weg vloog een reclamebord van de gevel van een garagebedrijf. Het sloeg door de ruit van de werk plaats, waardoor behoorlijke scha de ontstond. Op de Haarlemmerstraat begon een door de orkaan van donderdag beschadigde schoorsteen gevaarlijk te schuiven. De brandweer heeft het bouwwerk vastgelegd. Van een woning aan de Janvos- sensteeg waaide een ruit kapot en op het Utrechtse Jaagpad vloog een stuk zink van een woning. Ten slot te rukte de wind op de Haagweg een reclamebord los. Van Eek stichting geeft beeld sociale en economische geschiedenis Alle verbeteringen aan het empla cement maken in de toekomst meer treinen mogelijk. De NS heeft bere kend dat er in de nieuwe situatie in elke richting per uur twintig treinen kunnen rijden. Daarbij is rekening gehouden met het rijden met dub beldekkers in de spits. Nu de hoofddirectie het ontwerp heeft vastgesteld, kan het investe ringsplan worden gemaakt. Dat is binnen enkele maanden gereed, waarna het ter goedkeuring wordt voorgelegd aan de raad van com missarissen, de minister van ver keer en waterstaat en de hoofddi rectie. Het is de bedoeling dat nog dit jaar met de bouw wordt begon nen. Het station en het emplace ment moet in 1995 gereed zijn. LEIDEN Het eerste Jaarboek der sociale en economische ge schiedenis van Leiden en om streken is uit. De Dirk van Eck- stichting, genoemd naar de 'peetvader van de Leidse soci aaldemocratie', geeft het boek uit. Tegelijkertijd is verschenen de Voorlopige en beknopte bi bliografie der sociale en econo mische geschiedenis van Lei den en omstreken, waarin een overzicht wordt gegeven van al lerlei publicaties over dat on derwerp. door Henny van Egmond gebied van de sociale sche geschiedenis, het arbeidersle ven, de (socialistische) arbeidersbe weging en andere emancipatiebe wegingen. In 1987 opgericht, liet de stichting tot nu toe alleen nog van zich horen via een tentoonstelling over textiel in het Gemeente-ar chief en een congresdag 'Stof uit het verleden'. Ook werd een onderwijs project opgezet over kinderarbeid in de Leidse textielnijverheid en een video gemaakt over de geschie denis van de Leidse textiel. In het eerste jaarboek staan veel gegevens over de Dirk van Eck- stichting, die door het geringe aan tal donateurs weinig financiële mid delen heeft. Maar veel interessanter zijn de artikelen over de geschiede nis van Leiden en het verslag van het project 'De textiel spreekt' waarbij allerlei mensen die vroeger in deze bedrijfstak werkten, aan het woord komen. 'Niets in Leiden deed aan vereniging denken' LEIDEN - Een 16-jarige van Zoeterwoude is zaterdagavond zonder enige reden mishandeld door een groep jongeren. Het slachtoffer stond omstreeks 22.00 uur samen met een vriend in een etalage aan de Hogewoerd te kijken toen hij werd aangesproken door drie passerende jongens. Volgens de politie was dit drietal duidelijk uit op problemen. De twee kozen ei eren voor hun geld en fietsten er vandoor. Op de Steenschuur werden ze achterhaald door het trio, dat in middels versterking had gekregen van drie anderen. De Zoeterwoude- naar werd van zijn fiets getrokken waarna hij enige klappen in zijn ge zicht kreeg. Zijn fiets werd vernield. De reünisten wandelen het Rapenburg op. LEIDEN - Mevrouw M. Blok, erelid van de Vereeninging van Vrouwelijke Studenten te Lei den (WSL), heeft zaterdagmor gen een gevelsteen onthuld ter herinnering aan de oprichting van de vereniging 90 jaar gele den. De steen, die is bevestigd aan de gevel van Rapenburg 65 waar vroeger de WSL was ge vestigd, werd onthuld tijdens de viering van het 18de lustrum in aanwezigheid van prinses Ju liana en prinses Magriet. Het ex-lid koningin Beatrix zat 's avonds aan bij een diner ter vie ring van het lustrum. Ruim achthonderd oud-èlles, zoals de ex-WSL'ers heten, trokken za terdagmorgen van het station in op tocht naar het Rapenburg. Het laatste deel van de stoet liepen ook Juliana en Margriet mee. Zij stu deerden, evenals Beatrix aan de Leidse universiteit en waren lid van de vrouwenvereniging. Bij het voormalige gebouw van de VVSL, het huidige prentenkabinet, werd stilgetstaan bij de geschiedenis van de vereniging. (Begin 1988 nam een aantal reünis ten het initiatief tot het aanbrengen van een gedenkteken. "Omdat er niets, maar dan ook echt niets in Leiden meer deed denken aan de WSL", zo zei een van de oud-reü nisten. "En dat is jammer want de WSL heeft een belangrijke bijdra ge geleverd aan de emancipatie van de vrouw in de maatschappij". Gekozen is voor een gedenksteen als herinnering. De steen werd ont worpen door de Leidse kunstenares Jacqueline Ravelli. De dichters Ida Gerhardt, zelfs oud-èlle, schreef de dichtregels die op de steen werden aangebracht door G.M. Pot-Van Regteren Altena. Op de steen staan de volgende versregels: "Hier was het: ons huis, onze tuin, onze staat. En ons werk. Dat onvervaard ver dergaat". Na de onthulling van de steen, com pleet met het zingen van het club lied, trokken de vrouwen al wande lend over het Rapenburg naar de studentensociteit, waarin de WSL is opgegaan. Na een lunch werden bezoeken gebracht aan diverse mu sea, het Academiegebouw en het Rijksherbarium waar vroeger de universiteitsbibliotheek was geves tigd. Ook Rapenburg 65 kon wor den bezocht. Veel reünisten maak ten van de gelegenheid gebruik om de huizen te bezoeken, waar zij vroeger woonden, 's Avonds werd in de grote zaal van Minvera gedi neerd. (zie ook voorpagina) "Zaalberg, dikke den we hem, reed zelf in een Spij kerauto. Hij had ook een kasteel met schuren en beesten en zo in Oegstgeest. Als het wat slechter ging in het bedrijf en hij je niet op straat wilde zetten, werd je daar naartoe gestuurd met de timmer man. Je moest dan de hokken schoonmaken en poetsen, maar be hield wel je loon", vertelde een voormalige deken- en lakenwever, de heer Vijlbrief, die eerst bij de fir ma Zaalberg en later bij J.J. Krantz Zoon werkte. "Als je als knechtje bij Zaalberg ging werken, dan zeiden de mensen tegen je dat je een 'koningsbaas' kreeg. Hij was echter ook een dicta tor hoor. Ik wilde bijvoorbeeld gaan trouwen en dan moest je eerst aan tekenen op het stadhuis. Ik kwam bij Zaalberg en hij vroeg: heb je al lang verkering? Ik antwoordde: een jaar of vijf. Nou, zei hij dan, ik zal van de week wel zeggen of het door kan gaan of niet. Wat een vuile vent, dacht ik bij mezelf, maar gelukkig kreeg ik vrij". Uit een eerste verslag van A.M. Stikkelorum over het project blijkt al de grote waarde van dit soort in terviews. Het levert een beeld op van de Leidse textiel dat niet vaak op schrift is te vinden. Uiteindelijk worden er dertig interviews gehou den die tot een boek moeten leiden. Door het werk van de stichting is het Gemeente-archief overigens in het bezit gekomen van een grote hoeveelheid foto's en film, dat han delt over Krantz en Zoon. De collec tie was van C. van Diest, die op de studiedag van de stichting was afge komen. Van Diest heeft zelf veertig jaar bij Krantz gewerkt. Hij kwam niet alleen, maar nam een koffer met 450 foto's, 1900 negatieven en tien smalfilms mee. Daarop staan arbeiders, directeuren, fabrieksge bouwen, machines en perso neelsfeesten uit de periode 1939- 1978. De koffer kon op de studiedag niet worden bekeken, maar er wer den afspraken gemaakt zodat later de hele collectie na bemiddeling via de stichting kon worden aange kocht door het Gemeente-archief. Het. archief over Krantz is daarmee een van de best gedocumenteerde bedrijsarchieven van het Gemeen te-archief. Kwestie Behalve over textiel staat er ook een zeer lezenswaardig verhaal over buurten in Leiden in de 16de eeuw in het boek. En een verhaal over de opkomst van het socialisme en de arbeidersbeweging in Leiden. De vroegste ontwikkelingen in de Leidse arbeidersbeweging worden beschreven door Dick Wortel. Hij schrijft hoe in 1898 een eerste poging wordt gedaan om een Leid se afdeling van de SDAP op te rich ten. Hoewel er in eerste instantie dertig mensen belangstelling tonen, blijkt dat bij de eerstvolgende ver gadering fors tegen te vallen. Initia tiefnemer F.G. de Graaff schrijft aan het hoofdbestuur van de SDAP een brief vol teleurstelling. "In antwoord op uw schrijven van den 24 sept. 1898, in zake ver zoek om onze ledenlijst, moet ik u tot mijn spijt melden dat hier nog geen kwestie van eene afdeeling is. Gaven zich na onze vergaderingen verleden winter een dertigtal perso nen op, zo bleek later spoedig dat dit slechts leegloopers waren, wel ke dachten eenig voordeel door aan sluiting te verkrijgen en op de uitge schreven cursusvergadering was ik de eenige in het zaaltje". Een jaar later lukt het alsnog. In het volkskoffiehuis 'De Toekomst' worden de eerste acht leden inge schreven en de Leidse SDAP-afde- ling was een feit. Zo'n vijfjaar na de oprichting in 1904 werd Dirk van Eek lid. Twee jaar later werd hij voorzitter. Hij was het bijna dertig jaar. Bijna twee decennia was hij lid van de Leidse gemeenteraad. Van Eek, die in 1948 overleed, werd daarmee de peetvader van de Leid se sociaaldemocratie. Donateurs van de Dirk van Eck- stichting krijgen het jaarboek en de bibliografie gratis. Mensen die zich aanmelden als donateur krijgen het ook. Belangstellenden die geen do nateur willen worden, kunnen bei de uitgaven ook kopen. Het jaar boek kost 17,50 gulden en de biblio grafie een tientje. Informatie is ver krijgbaar bij het secretariaat, Rijn en Schiekade 44 te Leiden. Cursus Voor mensen vna 55 jaar en ouder die het moeilijk vinden om contacten te leg gen, zich onzeker voelen of last hebben van drempelvrees start Het Leidse Volkshuis in februari de cursus 'Meer le ren durven'. De cursus wordt twaalf we ken lang op donderdagochtend gege ven. Informatie en inschrijving bij het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33a, tel. 149180 Lezing In het Rijksmuseum van Geologie en Mi neralogie wordt op dinsdag 30 januari de eerste van drie lezingen gehouden in het kader van de tentoonstelling 'Facetten van kristallen'. De eerste lezing wordt ge geven door P. Stemvers en gaat over de Macrofotografie van mineralen. Aan vang: 20.00 uur. Bouwbond gaat bankroet van straatmakersbedrij f aanvragen STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7