Poolse partij splijt bij laatste congres We hadden Ceausescu kunnen stoppen Leger krijgt greep op Azerbajdzjan Hervormer Fiszbach richt eigen partij op Italiaanse pers in staking tegen monopolie Berlusconi Politie opent het vuur bij onrust Kosovo: 18 doden Voormalige Roemeense partijtop bekent schuld bij begin proces RECHTS HULP MAANDAG 29 JANUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 WARSCHAU (AFP/Rtr/UPI/AP) É>e communistische partij van Polen is vandaag offi cieel opgeheven en in tweeën gespleten. Als erfgenaam van de communistische partij is een nieuwe partij opgericht, die de naam Sociaal Democratie van de Republiek Polen draagt. De radicale hervormer Tadeusz Fiszbach, die de steun geniet van vakbondsleider Lech Walesa, heeft echter geheel met de communistische partij gebroken om de Sociaal- Democratische Unie op te richten. Volgens Fiszbach is de tijd van teit haar in juni had weggevaagd bij "kunstmatige eenheid" voorbij en parlementsverkiezingen. Tot erger- dient rigoreus te worden gebroken nis van andere partijen willen de ROME In Italië komen vandaag geen kranten uit en op radio en tv worden de nieuwsuitzendingen ver vangen door tekenfilms en spelle tjes. De directe aanleiding voor deze landelijke staking, uitgeroepen door de Italiaanse journalisten- bond, zijn de manoevres van de gro te Italiaanse televisiemagnaat Sil vio Berlusconi, in ons land beter be kend als de eigenaar van het voet baltrio Gullit, Rijkaard en van Bas ten. door Marjon van Royen Sinds jaar en dag is Berlusconi de eigenaar van de drie grootste com merciële televisiestations van Italië. Daarnaast controleert hij een aantal kleinere netwerken, waardoor hij uiteindelijk meer dan de helft van alle Italiaanse televisiekijkers van informatie voorziet. Naast de absolute monopoliepo sitie op de commerciële televisie- markt, heeft Berlusconi nu ook de hand gelegd op een groot deel van de dag- en weekbladen. Via een aan tal ondoorzichtige operaties met aandelen kreeg hij afgelopen vrij dag de controle over de grootste Ita liaanse uitgeverij, Mondadori. Deze is onder andere de uitgever van het dagblad La Republica, en van het opinieweekblad L'Espresso. "De overname door Berlusconi van Mondadori vormt een zware klap Voor de persvrijheid in Italië", zo stellen de Italiaanse journalisten. "Het grootste deel van de Italiaanse informatie-voorziening komt hier mee inde handen van één man". De journalisten eisen garanties voor hun redactionele en journalistieke onafhankelijkheden. De directeur van L'Espresso zou door Berlusco ni al ontslagen zijn. Verder willen de journalisten dat er, net als in Amerika en in de meeste andere Eu ropese landen, ook in Italië een anti- trustwet wordt aangenomen. Die moet het onmogelijk maken dat één man meer dan 20 procent van alle informatievoorziening beheerst. "We zijn de collega's dankbaar, maar de staking zal weinig uitha len", schreef de directeur van La Republica in een bitter commen taar, waarin hij Berlusconi verge leek met de bandietenkoning Mackie Messer uit de Driestuivers- opera van Bertold Brecht. "Al meer dan tien jaar wordt er in het parle ment gepraat over een anti-trust- wet. En al meer dan tien jaar wach ten we op een wet die het Italiaanse televisiebestel regelt. (Juridisch ge zien is Berlusconi nog steeds een zendpiraat). "Maar", zo stelt de di recteur van La Repubblica, "de po litiek heeft er alle belang bij om de situatie te laten zoals hij is, en om de verontrustende concentratie van de hele Italiaanse pers in handen van slechts een of twee machtsgroepen geen strobreed in de weg te leggen". De directeur van La Repubblica doelt hiermee op de nauwe banden die in Italië bestaan tussen de pers en de poltiek. Met uitzondering van La Republica zelf, heeft er in Italië nooit een echte onafhankelijke pers bestaan. Zo is Berlusconi altijd de spreekbuis geweest van de Italiaan se socialisten. In ruil daarvoor zorg den de socialisten dat er in de rege ring nooit stappen tegen hem wer den ondernomen. Sinds een aantal maanden wordt Berlusconi nu ook gedekt door de christen-democra ten van premier Andreotti. Daar door ziet het er niet naar uit dat er op korte termijn een politieke dam tegen de monopolievorming Ber lusconi wordt opgeworpen. met alles wat communistisch is. Hij Sociaal-democraten doorgaan met haalde uit naar de communistische hun aanwezigheid binnen bedrij ven en ondernemingen. De rivalen vinden dat zij daarmee moeten kap pen en eerlijk moeten gaan mee- partij en zei dat de nieuwe Sociaal democratische Partij niet in staat zal zijn geloofwaardigheid te slaaf maken van de Polen tot 1956", aldus Fiszbach in een boze verwij zing naar het eerste jaar leidelijke destalinisering van polen "Na de instelling van de staat beleg in 1981 heeft de partij De aftredende eerste secretaris ,C1W1, ,n de partijMieczyslaw de ge- Rakowski. had gehoopt eensgezind linkse partij op te kun- vem richten die de principes van de veel Parlementaire democratie zou on derschrijven en die daarmee wel licht de steun van de kiezers zou te- Een woordvoerder van de groep ™gwinnen Maar de afgevaardigen dan 100 afgevaardig- ,b eken ™rdeeld over de politieke lo <;n™Min.mn™t; kleur van de nieuwe party en de vraag of sommige leden van de ou- de dienden te worden geroy- Fiszbach raakte zijn baan als partij- %p het CQngres verk]aarde de ver. moedelijke erfgenaam van Rakowski, de 35-jarige Aleksander Solidariteit schade derschrijven te berokkenen", meende hij. den zich bij de Sociaal-Democrat sche Unie hebben aangesloten. On der hen zijn 25 parlementsleden. Gdansk had ondertekend, die de ge- £aKowsKl' ?e -"-jarige Aleksande boorteakte vormden van het onaf- Kwasmewski, dat het belangrijk i ae eenneid te bewaren en niemand uit te stoten. De afgevaardigden het onaf hankelijke vakverbond Solidariteit. De hoofdstroom van de commu nistische partij gaat echter op in de sociaal-democratische partij. Naam, statuut en partijprogram werden op de tweede dag van het driedaagse congres met een over weldigende meerderheid aanvaard. De PZPR was in 1948 opgericht om na de oorlog het stalinisme aan Po len op te leggen. In september vorig jaar verloor de partij haar greep op de politieke macht, nadat Solidari- aanvaardden uiteindelijk ook voorstel om de dramatische hervor mingen van de nieuwe regering te steunen, een stap waarmee ortho doxe communisten uit de partij zullen worden geloosd. Meer buitenlands nieuws op pagina 12 PRISTINA (Rtr/AFP) - De Joego slavische politie heeft gisteravond tijdens onlusten in de zuidelijke stad Suva Reka in de provincie Kos ovo zeker vier Albanezen doodge schoten. Daarmee komt het totale aantal slachtoffers van het geweld van het afgelopen weekeinde op minstens 18. Zaterdag waren al tien Albanezen door de politie doodgeschoten, toen een menigte van zeker 20.000 men sen in Orahovac betoogde tegen de plaatselijke leiders, voor vrije ver kiezingen, vrijlating van politieke gevangenen en opheffing van de noodtoestand. In de stad Pee wer den ook vier mensen gedood door politiekogels tijdens een demon stratie. Gisteren demonstreerden meer dan 10.000 Albanezen in Suva Reka, 270 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Belgrado. Ook in Oraho vac, 300 kilometer ten zuiden van Belgrado, was het opnieuw onrus tig. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug zette de politie in Orahovac waterkanonnen en Mandela De vrouw van de gevangen ANC- leider Nelson Mandela heeft zater dag gezegd dat nieuwe obstakels de vrijlating van haar man in de weg staan. Volgens Winnie Mandela heeft haar man aan zijn vrijlating de eisen verbonden van legalisering van het ANC, terugkeer van politie ke ballingen naar Zuid-Afrika en te rugtrekking van legereenheden uit de zwarte woonoorden. De vrijla ting van Mandela is een van de hoofdthema's van de rede die presi dent Frederik de Klerk vrijdag in Kaapstad bij de opening van het parlementaire jaar zal houden. Filipijnen Brigadegeneraal Edgardo Avenina, die tot de leiders behoorde van de in december mislukte staatsgreep te gen president Corazon Aquino, is vanmorgen in een buitenwijk van Manila gearresteerd. Avenina bood geen verzet toen men hem bij zijn woning in Quezon City arresteerde, zo maakte een hoge militair via de radio bekend. De staatsgreep mis lukte uiteindelijk toen president Aquino steun kreeg van de Ameri kaanse troepen in de Filipijnen. Overstromingen In de omgeving van Semarang, de hoofdstad van Midden-Java, zijn by overstromingen en grondverschui vingen 76 mensen om het leven ge komen. Nog eens 24 personen wor den vermist. De overstromingen, de ernstigste sinds 20 jaar, waren het gevolg van hevige regenval, die de Banjir Kanal Barat-rivier buiten haar oevers deed treden. Honder den huizen werden weggespoeld of raakten beschadigd. Haiti De Haïtiaanse dictator generaal Prosper Avril heeft aangekondigd dat de staat van beleg morgen wordt opgeheven. Tijdens de staat van be leg, die nu ruim een week van kracht is, werden tegeristanders van de regering het land uitgezet of gearresteerd. Veel leden van de op positie zijn inmiddels ondergedo ken. traangas in om de betogers te ver spreiden. Het gaat om de ernstigste ongere geldheden in de zuidelijke provin cie sinds vorig jaar maart, toen 28 mensen omkwamen tijdens ongere geldheden. Drie oppositiegroepen en een beweging voor mensenrech ten in de door Albanezen bewoonde provincie Kosovo riepen zaterdag alle partijen op de gewelddadighe den te beëindigen en met elkaar om de tafel te gaan zitten. Tijdens een persconferentie zei Veton Surroi, voorzitter van de Ver eniging voor een Democratisch Joe- goslavisch Initiatief, dat "voortzet ting van de stakingen en demon straties de conservatieven alleen maar het excuus verschaffen om het onderdrukkende systeem in Kosovo te handhaven". Surroi riep de Albanezen, de regering in Bel grado en de organisaties van de Ser vische minderheid in Kosovo op om een ronde-tafeloverleg te beginnen. De belangrijkste oppositiegroep in Kosovo, de Democratische Allian tie van Kosovo die zegt meer dan 100.000 leden te tellen, steunde de oproep niet. Terwijl de Poolse commu nisten over hun opheffing ver gaderden, werd op de scheeps werf in Gdansk, waar de wieg van Solidariteit stond, een beeld van Lenin ver wijderd. Niet al leen het beeld van Lenin ver dween, ook draagt de werf niet langer zijn naam. Op zijn aftocht passeer de Lenin het mo nument dat een paar jaar gele den is opgericht om de opstand van 1970 op de werf te herden ken, waarbij een groot aantal arbeiders door leger en politie werd neerge schoten. (foto GORKY (ANP) - Bij het huis in Crorky waar de onlangs overleden Andrej Sacharov zes jaar als bin nenlandse balling gewoond heeft, is zaterdag een plaquette onthuld, waarop staat dat de natuurkun dige, dissident en Nobelprijswin naar daar tussen 1980 en 1986 moest wonen. Sacharov-monument Vrienden en verwanten van Sa charov, een groep volksvertegen woordigers uit Moskou, weten schapsmensen, journalisten en schrijvers legden bloemen bij het huis. Daarna woonden zij de eer ste Sacharov-lezing bij, die geor ganiseerd is door het instituut voor toegepaste natuurkunde bij de Akademie van Wetenschappen van de Sovjetunie. In zijn huis is een tentoonstelling ingericht die aandacht besteedt aan de Gorky- periode van Sacharov. MOSKOU (AFP/Rtr/AP) - De nieu we Azerbajdzjaanse partijleider Ajaz Nijazi Moetalibov heeft giste ren in een tv-toespraak gezegd te willen onderhandelen met "demo cratische krachten", maar heeft daarbij met geen woord gerept over het Volksfront. Sovjetfunctionaris sen hebben de afgelopen week de bereidheid uitgesproken om te pra ten met gematigde elementen bin nen het Volksfront, maar vrijdag verklaarde Sovjetminister van de fensie Dimitri Jazov dat het Krem lin juist troepen naar Azerbajdzjan heeft gestuurd om het Volksfront uit te schakelen. Het Sovjetleger versterkte dit weekeinde zijn greep op verschei dene plaatsen in Azerbajdzjan. Ba koe is bijna helemaal in handen van het leger. Sporadisch werden nog schoten gehoord, maar het open baar vervoer kwam langzamerhand weer op gang. Een Armeense acti vist meldde gisteren dat Armeense en Azerbajdzjaanse strijders zijn be gonnen zich terug te trekken uit het grensgebied tussen de Armeense republiek en de Azerbajdzjaanse enclave Nachitsjevan, zodat het le ger en de veiligheidstroepen de or de kunnen herstellen. Krachtens een overeenkomst mogen beide partijen nu nog slechts in groepjes van hooguit tien en ongewapend langs de grens patrouilleren. De terugtrekking begon een dag nadat leger en politie ongeveer 40 leiders van "extremistische" groe pen in Azerbajdzjan gevangen had den genomen. Ze zouden van plan zijn geweest regeringsgebouwen en gevangenissen te veroveren in een poging om de macht in de Sovjetre publiek te grijpen, aldus de Sovjet pers zaterdag. Het Volksfront liet zaterdag tele fonisch vanuit Bakoe weten dat het bereid is met Sovjetfunctionarissen "van overeenkomstig niveau" on derhandelingen te openen. Een lei der van het Volksfront zei dat het front bereid was te praten over de terugtrekking van de Sovjet-troe pen, hervormingen in de republiek en andere kwesties. Deze week pra ten de Volksfronten van Azerbajd zjan en Armenië in de Letse hoofd stad Riga op uitnodiging van de Volksfronten van Estland, Letland en Litouwen. Gorbatsjov Minister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze heeft in een vraaggesprek met Associated Press verklaard dat de positie van Gor batsjov nog altijd stevig is. Hij er kende dat een deel van de bevol king in de Sovjetunie zeer is teleur gesteld door de hervormingen, maar denkt dat Gorbatsjov en de politieke leiders om hem heen over het algemeen de steun genieten van de overgrote meerderheid van de bevolking. Sjevardnadze verklaar de dat de oppositie "niet werkelijk een betekenisvolle kracht vormt" en voerde aan dat er ondanks alle economische problemen geen spra ke is van een alarmerende toestand. Volgens hem bezit de Sovjetunie "uitgebreide reserves" en is de op zet van perestrojka die reserves aan te spreken. Sjevardnadze zei dat het streven naar afscheiding van enkele repu blieken niet alleen zou kunnen lei den tot militaire, politieke en econo mische problemen voor deze repu blieken, maar zou kunnen resulte ren in "een belangrijke destabilisa tie van de bestaande internationale structuur". Hij verdedigde het be sluit om troepen naar Azerbajdzjan en Armenie te zenden als "een mid del om geweld te gebruiken voor het redden van mensenlevens". Nicaragua vraagt hulp Carter bij opheffen Contra's MANAGUA (IPS) - De Sandinis ten in Nicaragua hebben de Ameri kaanse oud-president Jimmy Car ter gevraagd zich in te zetten voor een einde aan de acties van de Con tra's. Bayardo Arce, die de uitnodi ging deed, zei zich te realiseren dat Carter geen directe invloed heeft op de besluitvorming in Washington, maar was ervan overtuigd dat de oud-president "iets kan doen". Carter sloot gisteren een drie daags bezoek aan Nicaragua af. De oud-president is een van de belang rijkste internationale waarnemers voor de verkiezingen van 25 februa ri. Carter heeft na zijn aftreden als president een rol als internationaal bemiddelaar op zich genomen. Hij was onder meer waarnemer bij de mislukte verkiezingen in Panama, afgelopen mei, en bemiddelde bij gesprekken tussen de strijdende partijen in Sudan en Etiopië. ADVERTENTIE BUKAREST (GPD/AP) - "De Roe meense revolutie was gerechtvaar digd en dat wisten we. Hadden we moéd gehad en Ceausescu tegenge sproken, dan was een van ons mis schien geëxecuteerd, maar hadden we hem kunnen tegenhouden". Al dus voormalige vice-premier Ion Dinca zaterdag voor het Militair Tri bunaal aan het begin van het proces tegen hem, Emil Bobu (ex-plaats vervangend partijleider), Tudor Postelnicu (ex-minister binnen landse zaken) en Manea Manescu (ex-vice-president). Het viertal wordt ervan beschul digd medeverantwoordelijk te zijn voor volkerenmoord door tijdens de revolutie die een einde maakte aan het bewind-Ceausescu, duizen den mensen de dood in te jagen. Als voornaamste beklaagde wordt Bo bu beschouwd, die na Ceausescu en diens vrouw Elena de hoogste machthebber in de partijhiërarchie Het op televisie vertoonde proces begon met een verklaring van de aanklager dat alle vier schuld had den bekend aan medeplichtigheid. De beklaagden herhaalden deze vermeende bekentenis evenwel niet persoonlijk tijdens de zitting en de aanklager zei niet hoe de beken tenis tot stand was gekomen. In de aanklacht werden Ceauses cu en zy n vrouw de "auteurs van ge nocide (volkerenmoord)" genoemd, maar hieraan werd toegevoegd dat de vier beklaagden niets hebben on dernomen om de Ceausescu's tegen te houden en daarom medeplichtig- zijn. Het proces van zaterdag is het eer ste tegen belangrijke leden van het bewind-Ceausescu. In de stad Sibiu zijn evenwel al eerder processen ge houden tegen leden van de Securi- tate. Dezen kregen gevangenisstraf fen die variëren van negen tot 12 jaar. Aangezien de doodstraf bij de creet is afgeschaft en nog geen be sluit is genomen over herinvoering, kunnen de vier beklaagden maxi maal worden veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf met zwa re arbeid. Zwijgen Volgens Dinca liet Ceausescu het Politburo de 17de december bijeen roepen vanwege de onlusten in Ti- misoara. Ceausescu (en zijn vrouw Elena) waren woedend over de ma nier waarop de verantwoordelijke topmensen tegen de onrust optra den. Hij stelde voor de ministers van binnenlandse zaken en defen sie en commandant Vlad van de Se- curitate af te zetten en te execute ren. Volgens Dinca gingen de ande re Politburo-leden met het onslag van Vlad niet akkoord. "Het was de eerste keer dat iemand een andere mening durfde te hebben dan Ceau- Deze stond op, zei dat men dan maar een andere secretaris-generaal moest zoeken en liep naar de deur. De anderen overreedden hem ech ter terug te komen, waarna Ceause scu zei dat in Timisoara met scherp moest worden geschoten. Toen hij vroeg of iemand een andere mening was toegedaan, zeiden de anderen dat ze het met de partijleider eens waren. "Ik zelf zweeg", aldus Dinca, "m$ar dat is hetzelfde, want ik ver zette me niet. Al was de revolutie gerechtvaardigd, en we wisten dat dat zo was, we gingen toch ak koord". Op de vraag waarmee de onrust in Timisoara begon, antwoordde Din ca dat een grote groep mensen wil de voorkomen "dat een priester uit zijn huis werd gezet. Laszlo, maar Ion Dinca legt een verklaring af tijdens de eer ste dag van het proces tegen vier voormalige topmannen van het bewind Ceausescu. De drie andere be klaagden, Ma nescu, Bobu en Postelnicu (vlnr), luisteren belangstellend, toe. (foto AP) zijn achternaam herinner ik me niet". "Tökes", helpt de voorzitter. Dinca: "Ja, Tökes. Dank u wel". Volgens Dinca die in zijn taal gebruik bij herhaling zondigde te gen de Roemeense grammatica was Nicolae Ceausescu's macht enorm en was er een persoonscul- tus rond hem en zijn vrouw. Bij Elena's naam moest steeds de titel "academica professor doctor inge nieur" worden vermeld. Ze was pro fessor in de chemie maar begreep volgens Dinca de elementairste chemische problemen niet. Zijspoor In Ceausescu's opdracht gaf Dinca na de vergadering van de 17de bevel ruim 20.000 man patriottische garde (bewapende arbeiders) per trein naar Timisoara te sturen. Ze moes ten uitgerust worden met knuppels. De gardisten weigerden echter te gen de bevolking op te treden en werden op diverste stations letter lijk op een zijspoor gezet. Volgens Dinca was het op de 17de mogelijk Ceausescu af te brengen van de gedachte van hard optreden tegen de demonstranten in Ti misoara. "Als ik en de anderen ons hadden verzet, had hij zijn mening moeten wijzigen. Maar we hadden te weinig moed". Over de conse quenties van verzet tegen Ceauses cu zei Dinca: "Afzetting, arrestatie en. een directe straf'. "Misschien had een van ons moeten sterven om het hele land te redden", overwoog hij. "Dat had ik moeten doen". Tot 17 december stond Dinca overigens geheel achter Ceausescu's politiek. "Anders had ik niet zo lang op hoge posten gezeten. Ik diende hem trouw". Op 22 december - de 21ste brak het verzet in Boekarest los beleg de Ceausescu opnieuw een Polit- buro-zitting. Die duurde vijf minu ten en besluiten werden niet geno men. Ceausescu zette de situatie uiteen en vroeg of de aanwezigen bereid waren met hem tot het einde te vechten. We beloofden dat, aldus Dinca, die even later zei dat hy vechten had opgevat als politieke stryd. Na de zitting verlieten Nicolae en Elena Ceausescu per helikopter het gebouw van het Centraal Comité in een poging om te vluchten. Het tweetal werd korte tijd later gear resteerd. Dinca, Postelnicu en een Securitate-officier gingen naar een kamer op de zesde verdieping en ga ven zich volgens Dinca 's avonds om een uur of zes over aan legeroffi- Na het verhoor door het tribunaal kregen de advocaten van de ver dachten gelegenheid Dinca vragen te stellen. De vier raadslieden wek ten echter meer de indruk dat ze hem aanvielen dan verdedigden. PERSOONLIJK ADVIES

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5