Edberg heeft buikpijn Siemermk wordt vijfde iii Modena Derde titel op rij voor Steffi Graf Vertogen bij NK squash op vierde stek MAANDAG 29 JANUARI 1990 Lendl krijgt de hoofdprijs cadeau MELBOURNE (RTR) - De lijdensweg van Stefan Edberg is opnieuw begonnen. In de fina le van de Open Australische tenniskampioenschappen in Melbourne moest de Zweed de titel aan Ivan Lend! cadeau doen. Bij de stand 4-6, 7-6 (7-3), 5-2 in Tsjechoslowaaks voor deel stapte Edberg met pijnlijke buikspieren van de baan. Het was de eerste keer sinds 1911 plaatst, bekende dat de blessure dat een speler zich in de eindstrijd hem vaker parten had gespeeld. In van een Grand-Slam-toernooi ge- totaal drie keer, voor het laatst in noodzaakt zag op te geven. Het was het toernooi van Tokyo in 1988. ,,Ik de tweede achtereenvolgende keer ken de beperkingen dat Edberg in Australië geblesseerd afscheid nam. Vorig jaar kwetste hij in de kwart finale tegen Cash zijn rug en was twee maanden uit com- chaam", zei hij. „Het werd zondag steeds erger. De kwaliteit van mijn hooguit 75 procent van het gebruikelijke. Toch ging het plaatste Zweed dit keer na twee ken weer in actie kan komen. Edberg zei dat hij de blessure één van zijn buikspieren was of lopen in de laatste game van de hal- vervolg ve finale tegen Mats Wilander. Ed berg speelde vrijdag tegen zijn land genoot een sublieme partij verder geen aandacht dan was ik waarschijnlijk door ge gaan. Nu had het geen enkele zin Voor Edberg kwam daarmee een de lijdensweg, die vorig Melbourne was begon- Na hersteld te zijn van de in Ik heb Australië opgelopen rugblessure, kende hij op beslissende momenten steed", zei hij gisteren. „Pas tijdens grote tegenslagen. In korte tijd de warming-up voor de finale merk te ik dat de pijn terug kwam. Van het begin van de eerste set heb ik er last van gehad. Tegen de nummer vijftig van de wereld had ik het des- loor hij twee Grand-Slam-finales. In Parijs van Michael Chang, op Wim bledon van Boris Becker. „Dit had voor mij de ommekeer moeten zijn. Alles liep tot de finale perfect. Ik ondanks kunnen redden, tegen de had een grote kans om te niet". Beperking De 24-jarige Zweed, als derde ge- LEIDEN De Rijnsburgse tennis ser Jan Siemerink is als vijfde ge ëindigd tijdens het Italiaanse Satel- lite-toernooi. De pupil van Frits Don bereikte de halve finales tij dens het Masters-toernooi in Mode na. Na een overwinning op de als jaar ïneer eerste geplaatste Fransman San- toro, verloor hij in de halve heb gewonnen", eindstrijd van de Fransman Raoux: 6-3, 7-6. Met zijn vijfde plaats verdiende Siemerink 19 punten voor de we reldranglijst. Daarmee maakt hij een sprong van circa 80 plaatsen op de ATP-lijst naar een plek rond de 400. In september stond de Rijns burger nog als 780-ste genoteerd op de mondiale tennislijst. Lendl gaf toe zijn achtste Grand- Slam-titel, zijn tweede achtereen volgende in Australië, met gemen de gevoelens in ontvangst te heb ben genomen. De cheque van 400.000 gulden eveneens. „Het is niet leuk om op deze ma nier te winnen. Ik hoop maar dat Edberg snel herstelt. Meer valt er niet over te zeggen". De Tsjechoslowaak zei van het begin te hebben gemerkt dat zijn te genstander niet in orde was. „Zijn ballen kwamen niet door zoals ik dat van hem gewend ben. Ik wist dat er iets met Edberg aan de hand was", aldus de bijna 30-jarige spe ler. „Er was me veel aangelegen ge weest op een andere manier te win- Toch praat niemand er over vijf hoe ik heb gewon- Ze weten dan nog wel dat ik baan persoonlijk had uitgeschol den. Bij de vrouwen verdween Sa- batini in de derde ronde per rolstoel van de piste, nadat ze haar enkel zwaar blesseerde. In de finale merkten de toeschou wers tot de derde set weinig van de blessure van Edberg. De partij was boeiend, vaak zelfs goed te noemen. De sterk, vollerende Edberg impo neerde in de eerste set, die hij in 43 minuten won, 6-4. In het tweede be drijf kon de Zweed, tweevoudig winnaar van het toernooi op Flin ders Park, bij 6-5 voor de set serve ren. Lendl kwam terug tot 6-6 en won de tie-break, 7-3. Het verval van Edberg duidde zich aan middels het maken van een dubbele fout. Van dat moment verloor de aange slagen Zweed de greep op de partij. Hij miste volleys, waaruit hij nor maal met de ogen dicht scoort. Na dat Lendl twee keer door de service van zijn tegenstander brak, stapte Edberg van de baan. Lendl leidde op dat moment in de derde set met 5-2. De Tsjechoslowaak verklaarde dat de goedkope machtsgreep in Melbourne zijn plannen voor de rest van het seizoen niet zullen verande ren. Hij slaat Parijs over en concen treert zich volledig op Wimbledon, waar de enige nog op zijn lijst ont brekende eretitel te wachten ligt. „Ik denk niet meer aan records, of ranglijsten. Ik heb nog maar één doel: Wimbledon". Een dokter betast de pijnlijke buikspieren van Stefan Edberg. De Zweed moest opgeven. Desondanks zullen de Open Australische kampioenschappen van 1990 vooral worden herinnerd als die van de tegenslagen. Niet al leen Edberg verliet het evenement door de achterdeur, twee andere fa vorieten overkwam hetzelfde. McEnroe werd weggestuurd, na dat hij in de achtste finale zo onge veer elke aanwezige op en rond de MELBOURNE (AFP) - Voor de derde achtereenvolgende keer heeft Steffi Graf de Open Austra lische tennistitel gewonnen. Haar twaalfde Grand-Slam-finale was er een van gedegenheid, maar had geen franje. Mary Joe Fernandez, de 18-jarige Amerikaanse die voor het eerst in de eindstrijd van een dergelijk toptoernooi stond, werd in 80 minuten verslagen, 6-3, 6-4. Het 20-jarige wonderkind uit het Westduitse Brühl gaf dit keer geen set uit handen, hoewel ze in de tweede aanvankelijk tegen een 1-4 achterstand aankeek. Graf, die door haar overwinning bijna 350.000 gulden rijker werd, her stelde zich op tijd. Of liever ge zegd: ze concentreerde zich op tijd en won de benodigde vijf ga- Het gebrek aan tegenstand op Flinders Park was Grafs grootste probleem. Door gemakzucht had ze in de halve finale, tegen de Tsjechoslowaakse Sukova, zo waar een setje uit handen gege ven. Het was de enige keer in de laatste drie succesvolle jaren in Melbourne, dat haar zoiets over kwam. De afwezigheid van Sanchez en Navratilova, het einde van het tijdperk Evert, de blessure van Sabatini, het was funest voor de spanning in het vrouwentoer nooi. De Westduitse was bijna ze ker van haar titel, nog voordat de eerste bal werd geslagen. Deson danks leek het er soms op, dat de concurrentie beter werd. Graf zelf signaleerde dat. „Ik heb het ge voel dat de anderen beter gaan spelen", stelde ze eerder in het toernooi vast. NK driebanden voor Jaspers GRONINGEN (ANP) - Dick Jas pers is rijp voor de overstap naar de professionele driebanden-wereld. De 24-jarige Brabander tikte tijdens de strijd om de nationale titel in Groningen al zijn concurrenten op imponerende wijze van de tafel. Ook Rini van Bracht, de enige Ne derlander in de prof-groep van de Westduitser dr. Bayer, kon de in drukwekkende explosiviteit van Jaspers' keu in de Evenemeneten- hal niet stoppen. Met 13-15 15-9 15-8 15-9 werd Jaspers de sterke winr van het laatste kampioenschap de-stijl. AMSTERDAM (ANP) - Raymond Scheffer heeft gisteren in het gloed nieuwe Frans Otten stadion in Am sterdam voldaan aan de zichzelf ge stelde verplichting nationaal squas- hkampioen Erik van der Pluijm te onttronen. De 24-jarige Tilburger, die zich te vens ten doel heeft gesteld de sprong naar de beste 30 op de we reldranglijst te maken, won overtui gend in drie games. Bij de vrouwen weerstond Babette Hoogendoorn de aanval van Nicole Beumer op nieuw en veroverde voor de zesde keer op rij de nationale titel. Geheel onaantastbaar is Hoogen doorn in eigen land niet meer. Beu mer dwong haar in de finale tot vijf inspannende sets en miste eigenlijk alleen de titel door op verkeerde momenten te zeer aan eigen moge lijkheden te twijfelen. Bij de mannen was Scheffer dui delijk wel klaar voor de kampioen. Hij moest in de halve finale tegen Hans Frieling wellicht door enige overschatting van zichzelf diep in het reservoir. Zijn betere conditie voorkwam de voortijdige uitscha keling, maar onder meer een match point tegen werkte allerminst rust gevend. Die instelling permitteerde hij zich tegen drievoudig kampioen Van der Pluijm terecht niet en toon de in hoog tempo het verschil aan tussen de professional, die over de grenzen kijkt, en de zaalhouder, die in Maastricht vooral aan de toe komst denkt. Alphenaar Michael Vertogen, als vijfde geplaatst, kwam heel dicht bij een finaleplaats. In de hele span nende halve eindstrijd tegen Eric van der Pluym verloor hij met 9-7 in de vijfde game. "Heel jammer, want ik speelde goed. In de eerste ander halve game werd ik weggeslagen en kwam ik met 9-2 en 6-0 achter. Van af dat moment liep het anders. Ik ging minder fouten maken, sneller spelen en hij kwam er niet meer aan te pas. De derde game is zelfs de beste geweest die ik ooit gespeeld heb. Ik zag ook dat hij moe werd. Ik kon het alleen niet doorvoeren. Eric benutte zijn rust goed en ik zag de finale al voor me. In de laatste game kwam ik nog wel met 4-1 voor, maar uiteindelijk kon ik het net niet red den". Vertogen eindigde als vierde. In de kleine finale pakte Hans Frieling de winst met 3-1 van hem af. "ik ben geen ster in play-off-wedstrijden. Als ik na een climax eenmaal verlo ren heb, is het over". Ton Sijbrands in Algemeen Dag blad: „Ooit speelde ik tegen iemand die heel negatief uit was op remi se. Toch werd ik steeds kansrijker. Op een kritiek moment kon hij met 26-31 toch nog een puntende- ling behalen. Ik beloofde God me aan Hem te wijden als de man die zet niet speelde. Maar op het bord kwam toch gewoon 26-31. Tussen mij en God zal het nooit meer goed komen". Sijbrands' secondant John Krajenbrink in de Volkskrant: Als Sijbrands deze match ver liest, dan val ik van mijn geloof. Dan is er geen God meer". Commentator Jan Dekker tij dens de basketbalwedstrijd Jugoplastika-Aris op Euro sport: „Dit is basketbal zoals God dat wil". Volleyballer Ronald Zoodsma in de Volkskrant: „Zelfs een baan maakt geen ver schil. Dat is de oplossing niet om Grabert, Zwerver en mij in Neder land te houden. Ik ben een zake lijk mens. Als ik vijf jaar in het buitenland volleybal, dan heb ik een vermogen van heb-ik-jou- daar. Dan is een baantje altijd te regelen". Voormalig schaatser Hein Vergeer in Club Veronica: „Ik denk dat sex voor de wed strijd niet veel zal uitmaken hoor. Ja, tenzij je met de broek op je knieën het stadion binnenkomt. Dat is slecht voor de concentra tie". Rik de Saedeleer, nestor van de Belgische sportjournalistiek, in Elsevier: „Cruijff zal nooit een groot trai ner worden omdat hij niet kan la chen". Biljarter Raymond Ceule- mans, over zijn proftijd bij Beerschot, in Humo: „Tóén zag je nog voetbal! Nu is het buskestamp. Lopen en stor men en trekken en duwen, maar geen techniek". Lachen met René van der Gijp in Voetbal International: „Ik zat laatst met Wubbo Ockels in een tv-uitzending. Zit die vrouw van Ockels nog iiaast me bij de schmink... dan kan ik m'n bek weer niet houden he. Dus ik roep prompt tegen haar dat ze als vrouw van een piloot wel niets te kort zal komen. Hoezo dan, vroeg ze. waarop ik weer vroeg of ze nog nooit van een beF-16 had gehoord. En lachen, die Ockels. In het World Trade Center in Amster dam heb je zo'n hele lange gang, misschien wel honderd meter. Wubbo was al aan het eind toen ik hem riep. Komt-ie dat hele eind te ruglopen en vraagt: 'Wat is er Re né?' Ik zeg: 'Goeie reis, Wubbo'. En daar ging-ie weer hoor". Oud-international Willem van Hanegem in Elf over het verschijnsel 'patat-generatie': „Ik heb vroeger verdomme niets andersgegeten dan patat met mayonaise en appelmoes. Want al aie groenten kreeg ik niet door mijn keel. Maar ik speelde op mijn patat wel tot mijn negenen- de eredivisie". Ex-volleybalbondscoach Arie Selinger over het begrip 'moti- Jvatie van Nederlanders'. Citaat uit Sport International: „Nederlanders hebben een per soonlijkheidsconflict. Aan de ene kant zijn het simpele boeren, bei de benen op de grond. Aan de an dere kant zijn ze arrogant. Ze we ten alles. Ze denken dat ze de we reld geschapen hebben. Ze voelen zich superieur". Idem: „Als je tien jaar geleden rond keek in het vliegtuig zaten ze Vrij Nederland en Elsevier te lezen. Nu Panorama en Donald Duck". Verslaggever/voetballer Hans Kraay jr. in Sport Interna tional, over wat hij van Erwin Koeman over de ontslagen KV Mechelen-trainer Ruud Krol hoorde: „De spelers van KV Mechelen noemden een wedstrijdbespre king consequent een wedstrijd verspreking. Ze zaten vaak te gie ren van het lachen, vlak voor wed strijden zelfs. Krol wilde in een wedstrijd tegen Sporting Charle roi een mannetje zetten op die Roemeense spits Camataru. Tot verbijstering van iedereen vergis te hij zich in zijn eigen speler. Krol wees de reservedoelman aan en zei: 'Speel jij die Camahata maar eens uit de wedstrijd'. Ja, dan ligt een groep voetballers na tuurlijk in een geweldige deuk". Hockey-international Tom van 't Hek in Sport Internatio-- nal) Thijs Libregts heeft geen ge voel voor sport. Daar worden ze geen wereldkampioen mee." Go Ahead-trainet Fritz Kor- bach in Voetbal International) „Het enige dat jongens van 16 nu nog optillen is een glas bier." Met een ATB De Bult op. Zelfs op het relatief vlakke Leidse parcours moesten de renners gisteren van de fiets om met wind tegen de top van de heuvel te bereiken.(foto Loek Zuyderduin) ATB (1) John Kuyvenhoven is helemaal in de ban van ATB. De Leidse wielren ner zit tegenwoordig meer op de All Terrain Bike dan op een gewone crossfiets, hoewel hij zijn faam toch in de eerste plaats aan veldritten te danken heeft. "Maar ATB heeft de toekomst", denkt Kuyvenhoven. "Niet alleen in de Verenigde Staten, waar het vandaan komt, maar ook in Nederland". Om zijn voorspelling te helpen uitkomen, stond de Leidse crosser de organisatie van de open ATB kampioenschappen van Zuid-Hol land bij met het uitzetten van een parcours op De Bult. Ondanks de harde wind kwamen een kleine honderd belangstellenden op de wedstrijd af. Kuyvenhoven zelf streed in de voorste gelederen mee, maar kon de ontketende Belg Paul Herrijgen slechts op eerbiedwaardi ge afstand volgen. Op zijn beurt bleef liefhebber Kuyvenhoven zijn professionele streekgenoot Martin Schalkers een plaats voor. Brigitta Zuiderduin uit Lisse was de enige vrouw. Freek Ruigrok won bij de ju- "Dit ligt mij wel", hijgde Kuyven hoven na de rondrit over één uur en één ronde. "Het is zwaarder dan veldrijden, maar op een ATB heb ik in elk geval geen last van mijn rug. Ik verheug mij al op nog zwaardere koersen, 2oals Kijkduin, waar we van een trap van 200 treden moeten afrijden. In het buitenland neem ik deel aan de serie wedstrijden om de wereldbeker. Dat is het echte werk, daar rijden we zelfs op ski-pistes". ATB (2) In vergelijking daarmee is De Bult natuurlijk kinderspel. Ook de orga nisatie bleek nog niet helemaal in gespeeld. Die wilde het hoofdnum mer, de wedstrijd voor senioren, doodleuk een half uur uitstellen om laatkomers alsnog de kans te geven aan de start te verschijnen. Een ren nersprotest ("We zijn net goed opge warmd. Als we nu niet vertrekken, gaan we weer naar huis") voor kwam zo'n inbreuk op het tijdsche- ATB lijdt bovendien nog aan kin derziektes. Kees Paalgast (40) rijdt als wielrenner bij de veteranen Sponsorcontract Onderhandelingen over het con tract met sponsor kerngroep BV houden de gemoederen van RTV De Bollenstreek bezig. Het bestuur van de wielervereniging uit Lisse heeft voor morgen een buitengewo ne ledenvergadering uitgeschreven om duidelijkheid te verschaffen over de invulling van het contract met Kerngroep BV. De vereniging onderhandelt momenteel met de geldschieter over de invulling van die overeenkomst voor het komen de jaar. De Bollenstreek kwam vorig jaar met het Leidse bedrijf een driejarig contract overeen. Per jaar zou dat voor de,wielérvereniging een grote re materiële bijdrage betekenen. De r zag tot zijn schrik dat hij vol- wielerclub uit Lisse, die de wieler- gens ATB-normen pas over vijf j binnen de veteranen termen valt. "Maak je maar niet druk, daar ver zinnen we wel wat op", werd hem vlak voor de start meegedeeld. wed 'Een modegril gen deze nieuwe vorm v strijdfietsen. Of deze rage waait of niet, feit is dat de terreinen geschikte fietsen ook Nederland als broodjes worden kocht. Dat maakt de sport kleding voor het komende seizoen al heeft klaarliggen, gaat er vanuit dat de sponsor zijn verplichtingen nakomt. Om de leden vlak voor de aanvang van het wielerjaar duide lijkheid te verschaffen over het pro gramma, trommelde het bestuur van De Bollenstreek de leden op. ver- "Wij zijn nog in onderhandeling alle met d« sponsor", wil secretaris Pe ter Koomen wel kwijt. Om de ge ruchtenstroom die de onderhande lingen omgeeft te kanaliseren, geeft brikanten interessant. En daardoor het bestuur morgenavond tekst e ook voor de deelnemers. "Vooral het buitenland zijn er aardige geld prijzen", lichtte Kuyvenhoven toe, die het nieuwste ontwerp fiets zijn sponsor "De uitleg. Koomen: "De leden hebben natuurlijk recht op duidelijkheid. Voor zover de onderhandelingen dat toelaten, zullen wij die geven. ,r huis mocht Wij willen graag doorgaan met onze bij ons vangt sponsor". Van een kort geding te- altijd nog honderd gulden", deed de gen Kerngroep is volgens de organisatie van de 'Open Zuidhol landse' een bescheiden duit zakje. taris van de Bollenstreek op dit het ogenblik dan ook absoluut geen sprake. WIM HEEMSKERK "Schaken is leuk om er als hobby bij te doen, maar ook niet meer dan dat. Voor mij is bridge in middels nummer één". Wim Heemskerk is vlak voor het inter view vader geworden van een dochter. Het belet hem niet om zijn verhaal te doen over zijn drijfve ren om zo'n vijf jaar geleden als talentvol schaker abrupt te 'swit chen' naar de zuster denksport bridgen. Ook in deze sport tim mert de 30-jarige wiskundige aan de weg. Hij wordt inmiddels als een van de sterkste spelers in de Leidse regio beschouwd. De lan delijke top zat er tot nog toe niet Onlangs zegde de Leidenaar evenwel zijn goed betaalde baan bij de PTT op. Officieel met het doel zich aan het huisvaderschap te wijden ('mijn vrouw heeft ten slotte ook een goede baan, dus ging het er maar om wie van de twee die zou laten schieten. Nou die keus was snel gemaakt.'), maar ingewijden zien er meer achter: "Ik kan niet ontkennen dat ik mij, zeker in de toekomst, op deze manier nog meer aan de bridgsport hoop te kunnen wij den. Dat aspect vormt toch een aantrekkelijke 'bijkomstigheid' van deze overstap". Een kleine tien jaar geleden proefde Heemskerk als Rijns- burgs wiskundestudent al aan de weelde van de vrije tijd. Nog niet door de in de studentenwereld be ruchte 'tweefasenstructuur' ge plaagd, had hij ruimschoots de gelegenheid om zich aan de schaaksport te wijden. Wim Heemskerk behoorde tot een be genadigde Leidse jeugdgeneratie met als exponenten ondermeer ge louterde cracks als John van der Wiel en Rini Kuijf. Ten opzichte van hen had hij de schaakstukken pas relatief laat ter hand geno men. Een Leidse jeugdtitel zat er mede om die reden ook niet in, al schopte Heemskerk het deson danks eenmaal tot een beslissings match tegen John van der Wiel. Tijdens zijn studiejaren besloot de speler van het LSG, de succes- se7i van zijn generatiegenoten in zijn achterhoofd, te kijken wat hij aan die achterstand kon doen. Te- samen met de even fanatieke maar wat minder getalenteerde Ik Oei, spendeerde hij vele lange nachten achter het bord. De vruchten van die huisvlijt bleven niet uit. Heemskerk werd twee maal Leids kampioen, behaalde in internationale toernooien ver schillende malen eervolle plaat sen en won in zijn 'nadagen' nog het open toernooi van Gent. Het was voor de LSG-speler on voldoende: "Ik merkte dat ik voor een bestaan als profschaker toch iets te kort kwam. Daarom besloot ik aan het afstuderen de prioriteit Wim Heemskerk. te geven. Inmiddels had ik echter, na mij eerder al aaneen kortston dig Go-avontuur te hebben ge waagd ('dat spel heeft hetzelfde frusterende aspect als het scha ken, naarmate je er beter in wordt en er meer aan doet, wordt het ook telkens moeilijker'), het bridgen ontdekt. Ik kreeg al snel in de ga ten dat het daarbij een stuk socia ler toegaat. Je kunt tussen de spe len door nog eens een praatje ma ken. Bovendien ben je niet afhan kelijk van de resultaten in één spel. Maak je in een schaakpartij een fout, dan is gelijk je hele par tij en daarmee de avond naar de knoppen. Bij het bridgen krijg je nog volop herkansingen". Voor Heemskerk was de stap dan ook niet moeilijk: "Bridgen werkt net als schaken enorm ver slavend. Toen ik de smaak een maal te pakken had, was ik niet meer te stuiten. Meestal speelde ik drie avonden in de week en veelal ook nog het gehele weekeinde. Dat ritme is er de laatste tijd noqal bij ingeschoten. Binnenkort hoop ik er weer vol tegenaan te kunnen gaan, want er moet nog meer in zitten dan ik tot nog toe heb be reikt. Het is maar goed dat mijn vrouw ook bridged, anders houd je zoiets in het huwelijk niet vol. Aan het schaken heb ik overigens geen hekel gekregen, zo nu en dan speel ik nog wel. Het Hoogovens- toernooi heb ik ook met aandacht gevolgd. Vooral de prestaties van John van der Wiel en Rinie Kuijf. kom ik zo nu en dan op een bridgetoernooi tegen, dus ik moet wel weten hoe het hen ver gaat. Bridgen doen ze trouwens ook lang niet slecht, het is jammer daar niet meer tijd aan be steden". RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21