UVS na nederlaag terug in de luwte Roodenburg kan weelde van een voorsprong niet dragen FC Lisse glijdt uit op eigen bijveld Figini en Oostenrijkers heersen op sld-pistes Voorbuig doortastender in strijd om leiderschap MAANDAG 29 JANUARI 1990 SPORT PAGINA 15 WSB op schot LEIDEN - WSB en Olympia heb ben gisteren het publiek op sport park de Boekhorst een spektakel stuk (3-3) geboden. Twee aanvallen de ploegen, veel actie voor beide doelen en veel doelpunten. Olym pia had eerder dit seizoen de thuis wedstrijd nog met 7-0 gewonnen, nu mochten de bezoekers uit Gouda tevreden zijn met een punt. De Noordwijkerhouters kwamen goed uit de startblokken, na tien mi nuten stond het al 2-0. Een voorzet van Theo Aanhane werd door John Jansen binnen gekopt. Even later was het Aanhane zelf die 2-0 scoor de. De goed voetballende Gouwe naars brachten de spanning even wel terug door voor rust via Cees de Jong en Dick Vleggeert weer op ge lijke hoogte te komen. In de tweede helft nam de thuisclub rond het uur weer de leiding. Aanhane sprintte achter een verre uittrap van Rijkert van Soeren aan, omspeelde de kee per en schoof de bal in het lege doel: 3-2. John Jansen miste een kwartier voor tijd de ideale kans om de wed strijd te beslissen. Een strafschop kon hij niet verzilveren. In de 85ste minuten kwam Olympia opnieuw langszij. Spits Cees de Jong scoorde met een kopbal 3-3. De Lissenaren konden de nederlaag niet geheel aan het 'onbekende' ter rein wijten, maar ze hadden wel op vallend veel moeite hadden de weg naar het vijandelijke doel te vinden. Daarnaast hadden de spelers van wege de harde wind zichtbaar moei te om de bal over lange afstand nauwkeurig te plaatsen. Dat laatste gold overigens in dezelfde mate voor de gasten uit Noordwijk. Voor aanvang van de wedstrijd liet scheidsrechter Niesthoven één minuut stilte in acht nemen ter na gedachtenis van de drie brandweer lieden, die vorige week bij de brand in Huis ter Duin omkwamen. Vijf minuten later opende SJC de score. De Noordwijkers ontweken de bui- tenspelval handig. Op aangeven van Van der Berg schoof Peter Alkemade de bal langs de kansloze DEN HAAG (RTR, AFP) - Op de ski-pistes van Val d'Isère (Fra) en Santa Caterina (Ita) is het een Oostenrijks weekeinde gewor den. Alleen de Zwitserse Michae- le Figini haalde een hoofdprijs in de afdaling van Santa Caterina, haar eerste overwinning na bijna een jaar. Enkele uren later won de Oos tenrijkse Sigrid Wolf de Super-G slalom. Op beide nummers werd Petra Kronberger derde, die gis teren de reuzeslalom won, waar door zij de top in de strijd om de wereldbeker overname van land genote Anita Wachter, die in de afdaling niet startte, in de Super- G van het parcours vloog en in de reuzeslalom bijna twee seconden op Kronberger moest toegeven. In Val d'Isère nam de dertig-ja rige Oostenrijker Helmuth Höf- doelman Mark van Berkel: 0-1. Een paar minuten later was het weer feest -in het Noord'wijkse kamp. Een hoge voorzet van links kwam terecht op het hoofd van John van der Zwet. die met zijn rug naar het doel stond. De SJC'-er kop te de bal door, waarna het leer tot verbazing van de speler zelf en tot verbijstering van de doelman in de touwen verdween: 0-2. Druk De Lissenaren lieten het hier niet bij zitten. Langzaam maar zeker nam de FC het heft in handen en zette de tegenstander meer en meer onder druk. Dit resulteerde in de 35ste minuut in de eerste tegentref fer. Rechtsachter Frans Wessels kopte de bal over doelman Smit in het doel: 1-2. FC Lisse stond echter nog steeds achter en ging verwoed op jacht naar de meer dan verdiende gelijk maker. Maar de voetballers uit het bollendorp kwamen niet verder dan een schot in het zijnet en een af standschot dat net naqst ging. Df rust werd daardoor bereikt met ee 1-2 stand. Na de pauze ging het Lissese of fensief onverminderd door. Een schot van Paul Pijpers strandde nog net op een Noordwijks been. een snoeiharde knal van Frans Bouckaert kwam vol tegen de paal, een afstandschot ging net naast. De gelijkmaker bleef echter uit. SJC-er Peter Alkemade, de ma ker van het eerste doelpunt, was in tegenstelling tot zijn eigen verdedi ging niet bestand tegen de aanvals drift van FC Lisse. Bij een duel om de bal, waarbij geen sprake was van een overtreding, raakte hij zodanig geblesseerd dat hij op een brancard het veld moest verlaten. In zijn Meerburg pakt Stompwijkse Boys LEIDEN - In de vierde klasse A (zondag) ging alleen de wedstrijd Meerburg tegen Stompwijkse Boys door. Op een goed bespeelbaar veld trokken de Rijndijk-bewoners aan het langste eind: 2-1. Meerburg-Stompwijkse Boys 2- 1. In de openingsfase van dit duel waren het de Stompwijkers die met de wind in de rug het initiatief naar zich toe trokken. De thuisclub mocht van geluk spreken toen Stompwijker Oliehoek in de 20ste minuut een kopbal op de lat zag stuiteren. Meerburg kwam deson danks kort daarop via een fraaie kopbal van Ronald Vermond aan de leiding: 1-0. Een onoplettendheidje in de Stompwijkse defensie leidde er toe dat Meerburger Hans Boom in de 40ste minuut zelfs 2-0 kon aan tekenen. De met veel inzet spelende bezoe kers waren ook in de tweede helft niet bij machte om het gehaast spe lende Meerburg via het scoren van doelpunten lastig te maken. Dank zij Stompwijk doelman Jan Groe- neweg, die een gevaarlijk schot van Sjors Straathof wist te pareren, bleef de spanning in de wedstrijd. Vijf minuten voor het einde wist uit eindelijk Jos Oliehoek een combi natie met Walter de Kieviet doel treffend af te ronden: 2-1. Voor de gasten was de tijd toen echter te kort om nogmaals toe te kunnen slaan. Zandvoortmecuwen - Van Nis- pen 1-1 De thuisploeg kwam in dit winde rige duel al na drie minuten spelen op voorsprong. Een steenhard ge nomen vrije trap van Frans Post verdween regelrecht in de kruising: 1-0. In de tweede helft waren beide ploegen aan elkaar gewaagd, met wederzijds veelal onnauwkeurige passes. Wel kwam Van Nispen in de 15de minuut langszij dankzij een in- zwaaiende hoekschop van Frits Klinkenberg die door spits John van Eeden nog even werd beroerd: 1-1. Ondanks een serie gevaarlijke cornerballen van de gastheer bleef de stand in evenwicht. lehner de top in het wereldbeker klassement afdaling over van Pir- min Zurbriggen. Hoflehner, twee jaar zonder overwinning, eindig de als eerste in de afdaling, Zur briggen werd vijfde. Gisteren kon er in het Franse wintersportoord niet geskied worden door de storm. Hoflehner, niet meer gewend aan grote successen in de laatste jaren, verklaarde zijn overwin ning met verwijzing naar het "Er was een flink pak verse sneeuw gevallen en onder die om standigheden voel ik mij het best". De Oostenrijker maakte een perfecte afdaling, was ruim een halve seconde sneller dan zijn naaste belager, de Noor Skaardal en won bijna twee seconden op Zurbriggen, die nog steeds met afstand eerste is in de strijd om de Alpine Wereldbeker. plaats kwam Herman Oude Veld huis binnen de lijnen. Beide Noord- wijkse doelpuntenmakers waren nu van het veld, want al eerder was John van der Zwet vervangen door Pieter Alders. De blessure van Alkemade bleek achteraf mee te vallen. VOORBURG - UVS heeft op een vriendelijke manier een stapje terug gedaan in de strijd om het kampioen schap van de eerste klasse. Het is immers maar moeilijk voetballen met de loden last van een leiderschap. Het schept behalve verplichtin gen ook nog een hoop ver wachtingen en de Leidse ploeg blinkt toch al niet uit in mentale weerbaarheid en het omgaan met psychische druk. Vandaar dus dat de fakkel voorlopig is overge dragen aan Voorburg dat gistermiddag in een onder linge confrontatie even ver diend als gemakkelijk met 3- 1 won. Tactisch gezien is het natuurlijk niet onverstandig om de rol van 'te kloppen ploeg' af te schuiven op ie mand anders. Met nog bijna een hal ve competitie te gaan nemen de Lei- denaars even wat afstand om in de betrekkelijke luwte de punten te vergaren. Als Voorburg tegelijker tijd de nodige steken laat vallen, is alles straks weer in orde. Deze wat armoedige instelling wierp voor de winterstop vruchten af. Voorburg nam in de aanvangsfa se van de competitie een behoorlij ke voorsprong op UVS. Maar toen de winterpauze zich aandiende, stonden de twee rivalen samen aan kop. Volgens UVS-trainer Ruud de Groot is bovenstaande denkwijze niet de achtergrond van het Leidse falen op sportpark 't Loo. Wat dan wél de oorzaak was, kon hij moeilijk vertellen. "We spelen één helft rede lijk voetbal. Zelfs beter dan Voor burg. Dan gaan we goed gemutst de kleedkamers uit voor de tweede helft bij een 1-1 stand en opeens ge beurt er binnen het hele team niets Op de baan van Santa Caterina slaagden de organisatoren erin, na de afgelasting van de afdaling wegéns mist op vrijdag, drie wed strijden in twee dagen af te wer ken. Tussen de start van de afda ling en de Super-G lag maar iets meer dan drie uur. Petra Kron berger. Michaela Figini en Mi- chaela Gerg (BrD) waren de eni gen, die in beide wedstrijden vóór in het klasdsement eindigden. Kronberger was de enige van de drie die ook zondag in de derde test van zich deed spreken. In de reuzeslalom had Kronber ger in feite geen concurrentie. Zij was in de eerste manche al ruim een seconde sneller en had na bei de manches ruim 1,7 seconde tijdwinst op Anita Wachter. Het tweetal wordt in het wereldbeker klassement gescheiden door ze ventien punten, Michaela Gerg doet nog mee in de competitie, het Zwitserse trio Vreni Schnei der, Maria Walliser en Figini heeft een achterstand van rond de hon derd punten of meer. Sinds 1979 is geen Oostenrijkse skister ge kroond als de beste in de alpine combinatie. Zo'n tien minuten voor tijd ge beurde wat volgens de 'voetbalwet ten' moest gebeuren. FC Lisse viel steeds aan zonder te scoren en het doelpunt viel prompt aan de andere kant. Een uitbraak van SJC, de aan valler viel over de doelman en de scheidsrechter wees naar de stip. LEIDEN Roodenburg heeft gis teren tegen Velo de draad van de eerste seizoenshelft moeiteloos op gepakt. Zonder geloof in eigen kun nen en zonder agressie leed de ploeg van trainer Wim Rijsbergen op Sportpark Noord een volkomen terechte nederlaag (1-2) tegen de wel op scherp staande bezoekers uit Wateringen. Het is bekend dat de Leidenaars te weinig spelers in de gelederen hebben die de nodige fysieke kracht in strijd kunnen werpen. Als bovendien de combinaties niet wil len vlotten blijft er weinig over van de blauwzwarten, die bovendien wat de doelpuntenproduktie betreft te zeer afhankelijk zijn van hun aan voerder en spitsspeler Marcel van der Burg, die toch fit genoeg werd bevonden om te spelen. Van der Burg nam ook nu weer het Leidse doelpunt voor zijn reke ning, daarbij profiterend van een kinderlijke mi strap van voorstop- Robert Pont verzilverde de straf schop door Van Berkel de verkeer de hoek in te sturen: 1-3. Een paar minuten later wist FC Lisse de weg naar het doel ineens wél te vinden. Frans Bouckaert schoot zijn elftal weer in de wed- per Fred Veerman die een steek pass van routinier Jan Kromwijk verkeerd beoordeelde. Het ope ningsdoelpunt van Van der Burg viel in de negende minuut en kwam als een volslagen verrassing. Roodenburg was immers nog niet over de middenli jn geweest en Velo had via Kurbie Bulo en Edwin van Nieuwkerk niet te missen kansen compleet om zeep geholpen. Roodenburg kon de weelde van de voorsprong slechts vier minuten dragen. Twee ongelukkige momen ten van voorstopper Rob Pret wa ren de inleiding tot de gelijkmaker. Bij een-uitval over rechts bleef Pret achter zijn verdediging hangen en daarmee hief hij de buitenspelval op, vervolgens legde hij de voorzet van Rob Franke panklaar voor de aanstormende middenvelder Jan de Jong die eenvoudig kon scoren: 1-1. Dat deze stand tot aan de rust on- strijd, maar het was te laat om nog langszij te komen. De stand bleef 2- 3. Door deze uitslag verliet het beste elftal het bijveld met lege handen, terwijl de ploeg die bijna de hele wedstrijd onder druk stond twee punten mee naar huis kon nemen. ERIC LORIER gewijzigd bleef mag een klein mira kel heten, want de gasten kregen met name via Bulo, die qua speel stijl aan Hennie Meijer doet denken, schitterende mogelijkheden om de Leidenaars voor rust de knock-out toe te dienen. Regelmatig lagen misverstanden tussen de Leidse verdedigers en de capriolen van doelman Marcel Vink aan de basis van het kansenfestival. Pas vlak voor het rustsignaal gaf Rooden burg weer een teken van leven via Rob Pret die kennelijk iets goed wilde maken en, hoe kan het an ders, Van der Burg die zijn kopbal op de lat zag belanden. Nadat Bulo in de 48ste minuut eindelijk wel doel had getroffen, hij rondde een prima voorzet van Jo- han van Hagen koppend af. nam Velo gas terug en beperkte het zich tot het verdedigen van de voor sprong. Gevolg: een matte tweede helft die vreemd genoeg het ruime aantal van vier boekingen oplever de. Aan Leidse zijde verdwenen de namen van Nico van As en Paul Pi- kaar in het boekje, René de Regt en Johan van Hagen waren de boos doeners aan de kant van Velo. Slechts één boeking was het gevolg van ruw spel. de overige drie we gens spelbederf en commentaar op de leiding. Een krachtig slotoffensief van de Kooiclub bleef uit. De door Ri jsber gen toegepaste vervangingen - Mi chael Verver voor Maurits Barends en John Verschoor voor Jan Krom wijk - sorteerden weinig effect. Ver schoor begon niet aan de wedstrijd omdat hij vanwege privé-omstan- digheden enkele trainingen moest laten schieten. "Het is kenmerkend voor dit elftal", zei Rijsbergen, "we missen de spelers die het voortouw nemen. Nu zag ik de koppies weer omlaag gaan nadat Velo 1-2 ge scoord had. Dat is een probleem, te vens stonden we niet op scherp. Ik denk dat ik daarvan de oorzaak wel weet". De scheidende oefenmeester ver bleef de afgelopen weken met de oud-internationals in Braziliè. Tij dens zijn afwezigheid waren er en kele 'absenties' op de trainingen. Reden voor Rijsbergen om de zaken wat strakker aan te pakken. Nie mand is er immers bij gebaat dat Roodenburg de rest van het seizoen zo voortkabbelt. GIJS VAN OOSTEN Zware blessure van De Romeijn ROTTERDAM Excelsior kan dit seizoen niet meer beschikken over de van Willem II gehuurde Hennie de Romijn. De voormalige aanvaller van de Leidse tweedeklasser Roodenburg scheurde gistermid dag bij zijn eerste actie in de wed strijd tegen het Wageningen van Piet Buter de voorste kruisband van zijn linkerknie. Hij is gisteren nog in het Sint Franciscus-zieken- huis in Rotterdam geopereerd. OPVALLEND [AANWEZIG] Naam: Leon Vonk Leeftijd: 24 jaar Club: Rijnsburgse Boys Beroep: monteur bij een drukkerij Het heeft even geduurd, maar daar was hij dan eindelijk. De échte Leon Vonk. De man die een aantal jaren geleden met veel bombarie werd binnenge haald bij Rijnsburgse Boys greep voor het eerst de hoofdrol na twee seizoenen kwakkelen. In het duel tegen IJsselmeervo- gels kwam hij pas goed los en zorgde er met drie doelpunten voor dat de zege in eigen huis bleef. Dat is zeker lang geleden, drie doelpunten in één wedstrijd? "Bij Rijnsburgse Boys is het me in elk geval niet gelukt. Ik geloof dat de laatste keer een jaar of zes geleden was. bij ADO. In het kampioensjaar onder Ra- boen". Je had natuurlijk wel geluk. De tweede goal was op het rand je van buitenspelde derde was buitenspel. "Als jé in het veld staat is dat moeilijk te beoordelen. Ik weet het dus niet. Maakt me ook niet zo veel uit. Je moet de kansen eerst nog benutten. Dat het me nu eindelijk is gelukt, doet me Iedereen verwachtte veel van je toen je bij Rijnsburgse Boys kwam. Waarom heeft het zo lang geduurd voordat je ging draai- "Dat weet ik niet precies. Het draaide al. een aantal jaren niet meer. De trainers zagen het denk ik niet zo zitten in mij. Mijn kwaliteiten erkenden ze niet". Wat zijn jouw kwaliteiten Nou, wat je in deze wedstrijd hebt gezien. Ik ben sterk aan de bal, goed in de combinatie, rede lijk snel. En ik heb een neus voor doelpunten". Is het misschien moeilijker voor je geweest je aan te passen omdat je een handicap hebt? Je bent slechthorend. "Die handicap valt wel mee. Ik heb overal maling aan. Ik heb er inmiddels mee leren leven, ik heb het al vanaf mijn jeugd. Het fluitje van de scheidsrechter kan ik gewoon horen. Mijn eni ge probleem is dat ik niet goed kan bepalen waar het geluid vandaan komt, wie er aanwijzin gen geeft. Dat maakt al snel niet meer uit. Ik weet hoe mijn ploeggenoten spelen, zij weten hoe ik speel". Hans de Kruijs zorgde gisteren alleen in de meer. Behoudens een kansje van Hans de Kruijs in de eerste minuten hebben we niets maar dan ook niets laten zien. Dat is heel droevig. Ik be grijp er niets van. Zeker niet als je beseft dat dit duel van cruciaal be lang is". Onzichtbaar Van dat laatste bleken niet alle UV- S'ers doordrongen. Zelfs toen Voor burg op een wat gelukkige manier in de tweede helft op 2-1 kwam, sloeg er geen vonk over in de blauw witte gelederen. Voorstopper Nico van Dam meldde zich weliswaar in de frontlinie, maar UVS creeerde zelfs geen enkele kans om de wed strijd een andere wending te geven. Spits De Kruijs (voor rust steeds aanspeelbaar, goed kaatsend en zelfs scorend) werd onzichtbaar en met hem een aantal teamgenoten. Sportieve wraak lijkt de Leide naars ook vreemd. In de Kikkerpol der werd de degradant uit de hoofd klasse afgedroogd door de debutant in de eerste klasse. Het werd in Lei den 0-3. Genoeg reden om eens ex tra gemotiveerd richting Voorburg af te reizen, al zou iets dergelijks voor een duel tussen twee koplo pers een overbodige stimulans moeten zijn. De trouwe Leidse aanhang zag zijn idolen in de eerste helft nog re delijk voetballen. Afstandschoten van Hans van Leeuwen en Marcel Valk toonden aan dat UVS met po sitieve bedoelingen was afgereisd. Ondanks de sterke wind was het combinatiespel van de bezoekers bij vlagen goed. Tegen een afwach tend Voorburg de ploeg van Toon Brakus kreeg in de winterstop ne derlagen te slikken van 9-1 en 6-0 te gen een klasse lager spelende tegen standers... verdiende de gasten in elk geval de eerste treffer. Maar die viel dus aan de overkant na een schitterende lob van middenvelder Iwan Lionar. Hij nam de bal ineens op de schoen vanaf 25 meter nadat UVS-verdediger Arthur van Orssa- gen in een uiterste poging een doel punt had voorkomen. Het schot van Lionar zeilde over keeper Marijn Mokveld en libero Rick van Dijk te gen het net: 1-0. UVS kreeg kort voor de pauze toch nog de beloning voor de redelijke eerste drie kwar tier. Na een scrimmage voor het Lamgeslagen Het beloofde veel voor de tweede ronde, maar die hoop bleek ij del. Nadat De Kruijs nog een goede kans op 1-2 om zeep had geholpen, was de pijp leeg bij de blauwhem- den. De gastheren namen het initia tief en hoefden niet diep te gaan om het lamgeslagen UVS plat te krij gen. Na een kwartier kon daarom al van de genadeklap worden gespro ken. Mokveld stompte de bal na een schot vaiji Michel Lier voor de voe ten van rechtsbuiten Jeffrey Bloem. Hoewel de aanvaller half mistrapte verdween de bal via de knie van de achterover vallende Van Dijk in het doel. Knulliger kon het bijna niet. Voor libero Van Dijk was het des te pijnlijker, omdat hij als één van de weinige Leidenaars een vrijwel foutloze partij speelde. Die consta tering behoeft enige bijstelling, want arbiter Jan Koree kon ook op een vlekkeloze partij terugkijken en hij komt ook uit Leiden. De leids man had boekingen voor zijn plaatsgenoten Hans van Leeuwen en Frans van der Zeeuw en kende verder weinig problemen. In het resterende half uur van de wedstrijd wilden enige UVS'ers de rug blijkbaar niet meer rechten. Spelbepalende en creatieve spelers als Marcel Valk, Marcel Tolsma en Gerry Jansen verstopten zich te veel en lieten het werk over aan col lega's die niet in de wieg zijn gelegd voor de beslissende actie. Valk is dat wel, maar hij was te weinig aan de bal. Toegegeven: als hij het speeltuig in bezit had, gebeurde er vaak iets fraais, maar het was alle maal te zeldzaam. Voorburg pakte de zaken voort varender aan. Via een individuele actie van Michel Lier werd het 3-1 en de debutant annex lijstaanvoer der nam daarmee alvast een voor schot op de vierde promotie binnen vijfjaar... Aan die niet aflatende da dendrang kan UVS voorlopig een voorbeeld nemen. ROB VAN DER ZANDEN LISSE Voetballen op het eigen bijveld is FC Lisse slecht beval len. De zondag derdeklasser verliet gisteren het tweede veld met een onverdiende nederlaag tegen SJC (2-3). Het bestuur van de thuisclub had het hoofdterrein vlak voor de wedstrijd tot verbo den gebied verklaard. Het vreesde namelijk dat de lichtmasten, die door de storm van vorige week waren ontwricht, door de harde wind zouden kunnen breken. Patrick Bon van FC Lisse is Jan van der Weijden te snel af. Ruud Alkemade (rechts) komt ook te laat.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15