'VS halen 15.000 man uit Duitsland' I;mrm. Wappertj Bel voor de gunstige Rolluiken-Offerte 'LM <@fnnqs> Fout van verkeersleiders oorzaak vliegramp New York OPEN HUIS Belgisch kabinet oneens over terugtrekking Castro fel tegen hervorming Quayle: VS snelweg uit Panama ch de specialist in Rolluiken BOUWDROGERS? HOOFD TEGELZETTERIJ Hoe krijgt de fabrikant méér dealers in de krant met minder moeite? PAGINA 12 BUITENLAND MAANDAG 29 JANUARI 1990 LONDEN/BRUSSEL (Rtr/GPD) De VS willen als onderdeel van de bezuinigingen op defensie drie bases in Groot-Brittannië ontruimen, zo heeft vanmorgen de Britse krant de Times gemeld. Amerikaanse troepen zouden verdwijnen van bases bij Fairford, Wethers- field en Greenham Common in het zuiden van Engeland. Daarnaast zouden de VS volgens de Duitse krant Welt am Sonntag de terugtrekking voorbereiden van een divisie (15.000) soldaten uit West-Duitsland. Evenals de sluiting van de Britse bases zou de Amerikaanse minister van defensie Dick Cheney de terug trekking van de troepen uit de Bondsrepubliek vanavond aankon digen bij de aanbieding van de fede rale begroting voor 1991 aan de Se naat. Daarin wordt op defensie zes miljard dollar bezuinigd. Nederland en België kondigden vorige week aan terugtrekking uit West-Duitsland te overwegen. Ter wijl NAVO-secretaris-generaal Woerner de Nederlandse voorne mens "aanvaardbaar en begrijpe lijk" noemde, wees hij het voorne men van België om alle troepen te rug te trekken af. "Het zou een in grijpende verandering zijn Dan Ugandese artsen sterven aan aids KAMPALA (IPS) - Zeker twin tig artsen in Uganda zijn vol gens het ministerie van gezond heidszorg overleden aan aids. Het aantal aids-patiënten, nu of ficieel 10.000, verdubbelt ieder half jaar. Uganda geldt als het land in Afrika dat het zwaarst is getroffen door de ongeneeslijke ziekte. Het rapport wijst erop dat het aantal weeskinderen snel toe neemt als gevolg van de epide mie en dat de opvang van hen een zware last legt op de over heidsuitgaven. In drie grote zie kenhuizen in het midden van het land is ongeveer dertig pro cent van de bedden bezet door aids-patienten. "Veel van hen sterven binnen enkele dagen", aldus minister van gezondheids zorg Kaheru. Uganda heeft in ternationaal waardering gekre gen voor de open manier waar op de aids-epidemie wordt tege moet getreden. ontstaat het gevaar dat andere lan den dat voorbeeld volgen", aldus Woerner in een vraaggesprek met de Nederlandse krant Het Parool. Volgens hem wordt dan het even wicht in de afschrikking, die wordt gevormd door de troepen van de VS, Canada, Engeland, Nederland, België en Frankrijk in West-Duits land, verstoord. De NAVO is momenteel af bezig met het opstellen van een nieuwe organisatie van de strijdkrachten van de zestien bondgenoten in NAVO-verband. De lidstaten moe ten volgens Woerner daar hun wen sen en opvattingen inbrengen. Hij erkent overigens dat de NAVO over niet al te lange tijd met aanzienlijk minder soldaten toe zal kunnen. Voorbarig Binnen de Belgische regering is on enigheid ontstaan over de plannen van minister van defensie Guy Coë- me om alle Belgische troepen terug te trekken. Zijn collega van buiten landse zaken Mare Eyskens vindt dat Coëme met zijn aankondiging daarover "te voorbarig" is geweest. Volgens de christendemocraat Eyskens moeten eerst de resultaten van de ontwapeningsonderhande lingen in Wenen worden afgewacht, voordat wordt onderzocht hoe later verminderingen kunnen worden uitgevoerd. De socialist Coëme heeft zijn generale staf opgedragen de mogelijkheden voor volledige te rugtrekking van de 25.000 soldaten te onderzoeken. "Het is niet België dat met de Sovjet-Unie onderhandelt. Dat ge beurt tussen NAVO en Warschau- pakt. Aankondigingen als deze doen alleen maar veel stof opwaaien zonder veel doelmatigheid. Het geeft de indruk dat België vooruit wil lopen op de resultaten van We nen", aldus Eyskens in een reactie. Eyskens stelt dat in het kabinet helemaal niet over dë plannen van de socialist Coëme is gesproken. In een eerder gesprek met Coëme was dit ook niet aan de orde geweest. Eyskens zegt dan ook verrast te zijn door de mededeling van Coëme, dat hij terugtrekking van de Belgische troepen laat onderzoeken. MEXICO (AP) De Cubaanse president Fidel Castro heeft gisteren gewaarschuwd dat de broekriem wellicht zal moeten worden aange haald, maar dat hij vasthoudt aan zijn eigen lijn, ook als de Sovjetunie door de eigen economische nood de steun aan Cuba zou moeten sta ken. "Wij willen hier geen vijfde kolonnes in een tijd waarin alles op het spel staat," zei Castro tijdens een drie uur durende redevoering voor het jaarlijkse congres van het Cubaanse vakverbond in Havana. "De revolutie zal geen millimeter wijken. Wij hebben onszelf voorbe reid om met alle mensen de strijd aan te gaan ter verdediging van het socialisme". Hij waarschuwde de bevolking dat zij moet leven "in vre de, maar in een oorlogseconomie". Het was voor het eerst dat Castro zinspeelde op een mogelijke stopzetting van de steun van de Sovjetu nie, Cuba's belangrijkste leverancering van bijvoorbeeld ruwe olie. Tot dusver heeft Castro, die 31 jaar geleden aan de macht kwam na een staatsgreep tegen dictator Fulgencio Batista, zich verzet tegen de aan drang van Sovjet-president Michail Gorbatsjov en van anderen om zijn bewind te liberaliseren. MEXICO-STAD (GPD) - De Ame rikaanse vice-president Dan Quayle heeft beloofd dat de vorige maand voor de invasie naar Panama ge stuurde Amerikaanse troepen 'de komende weken' worden terugge trokken. Quayle deed die aankondi ging in Panama, waar hij langdurig sprak met de door de invasie in het zadel geholpen president Guillermo Endara. Eerder dit weekeinde was Quayle nog opgeroepen zo snel mogelijk een einde te maken aan de Ameri kaanse bezetting van Panama. Die oproep kwam van zes Latijnsameri- kaanse regeringsleiders tijdens de officiële beëdiging van Rafael Leo nardo Callejas als de nieuwe presi dent Honduras. Dit weekeinde begon overal h nogal merkwaardige cadeaus z COVE NECK (AP) - De Boeing 707 van de Colombiaanse luchtvaart maatschappij Avianca die donder dag met 158 inzittenden is neerge stort in Long Island bij New York door een fout van de verkeerslei ding. De leiding van New York Cen ter, dat vluchten op grote hoogte be geleidt, was wel op de hoogte van het brandstoftekort van het Colom biaanse toestel, maar heet die infor matie om nog onduidelijke reden niet doorgegeven aan de verkeers leiding van John F. Kennedy Inter national Airport, waar de Boeing 707 uiteindelijk moest landen. De Amerikaanse raad voor ver- voersveiligheid (NTSB) heeft dat vastgesteld aan de hand van de con versatie tussen de piloten en de ver keersleiding, die is vastgelegd op een van den vluchtrecorders, en uit gesprekken die zijn gevoerd met verschillende verkeersleiders. De centrale verkeersleiding fyad de ge zagvoerder eerst gevraagd of hij kon landen op Logan Airport bij Boston, maar het antwoord luidde dat hij daarvoor niet meer voldoen de brandstof had, en dat hij met voorrang wilde landen op Kennedy Airport. Kort daarna werd de begeleiding van de vlucht overgedragen aan Terminal Radar Approach Control (TRACON) van Kennedy Airport, maar verkeersleiders van deze dienst hebben de onderzoekers gis teren meegedeeld dat ze niet wisten dat het vliegtuig met bijna lege tanks vloog. Een van de verkeerslef ders bij deze dienst heeft gezegd dat hij dit pas wist nadat de Boeing de eerste landingspoging had moeten afbreken, omdat de gezagvoerder De NTSB-functionaris zei dat er geen formele procedures of regels zijn voor overdracht van informatie door de centrale verkeersleiding aan de locale verkeerstoren, maar "je zou verwachten dat die informa tie wordt doorgegeven" voegde hij daaraan toe. Onderzoek heeft ver der uitgewezen dat TRACON op het moment van het ongeluk door het slechte weer overbelast was, en om nog onduidelijke reden onderbezet. Vandaagworden verkeersleiders van de centrale verkeerstoren on dervraagd over de wijze waarop de Avianca-vlucht is overgedragen. Bij het ongeluk kwamen 73 mensen om het leven en 85 raakten gewond, van wie er 20 nog steeds in kritieke toe stand verkeren. Quayle had tevergeefs gepro beerd om het Amerikaanse optre den tegen generaal Noriega te recht vaardigen. "Maar", zo verzekerde hij later tegenover de Amerikaanse televisie, "in de diplomatie worden vaak publiekelijk dingen gezegd die privé niet worden herhaald". Volgens de Amerikaanse vice-presi dent is Latijns-Amerika best tevre den met het resultaat van de inva- Rafael Leonardo Callejas, de nieuwe president van Honduras, verklaarde tijdens zijn beëdiging dat de vrede in Midden-Amerika moet worden gebouwd op een re ductie van de nationale legers en de eleminatie van offensieve wapens. De kersverse president sprak overi gens met geen woord over de meer dan 12.000 door Washington ge- sponserde anti-Sandinistische Con trarevolutionairen op Hondurees grondgebied. Een paar dagen gele den had hij nog verklaard dat de Contra's spoedig uit Honduras moeten verdwijnen. Evenals zijn voorganger Jose Az- cona lijkt Callejas een trouwe bond genoot van Washington te worden. Honduras is na de kanaalzone in Pa nama het belangrijkste steunpunt van het Amerikaanse leger in La tijns-Amerika. Er zijn verschillende militaire nederzettingen die perma nent door Amerikaanse soldaten worden bemand. Maar Callejas wil in ruil daarvoor wel de nodige eco nomische steun. Honduras heeft geen geld om zijn buitenlandse schuld af te betalen, al bijna acht mijard gulden. Meer dan 1 miljoen mensen zijn werkloos, ongeveer 40 procent van de werkende bevol king, en gauw driekwart is analfa beet. ;$C;HOfèriC^ïnèënscn3f) fg| 071-769323 donderdag 1 februari 1990 van 18.30-21.30 uur, Rapenburg 23, Leiden Voor de volgende afdelingen: MDGO Sociale Arbeid waar opgeleid wordt voor: sociale dienstverlening arbeidszaken/personeelswerk MDGO Agogisch Werk waar opgeleid wordt voor: inrichtingswerk cultureel werk Doe een beroep op de Emilie Knappert MAKELAARS IN ONROERENDE GOEDEREN NIEUW IN VERKOOP Leiden, Jan Vossensteeg 26c. In hartje stad gelegen modern 2-kamerappartement (bouwjaar 1980) op de 3e etage ((top) met eigen stenen berging op begane grond. Voorzien van eigen combi cv/ww install, afzuigsysteem en dubbele beglazing. Ind. woonkamer in open verbinding met keuken, balkon, toilet, doucheruimte met warmw. aan- sl. cv-ruimte en grote slaapkamer. Oplevering in overleg. 95.000,- k.k. Leiden, Rijn- en Schiekade 74. Geheel gemoderniseerd woonhuis met zeer diepe achtertuin (ckca 30 meter, west) en tuinhuis annex berging. Leuke ligging tegenover gracht, nabij binnenstad en universiteitsgebouwen. Inde ling: entree, grote woonkamer (10.30 meter), trapkast, half-open keuken, uitgebouwde zeer luxe badkamer met ligbad, douche, wastafel, toilet en vaste kasten, stook- en wasmachineruimte. 1e et.: overloop, voorkamer, achter kamer met dakterras, douche-cel met wastafel. Het huis is uitstekend onderhouden en c.v.-gas verwarmd. Opleve ring kan spoedig. 195.000,-k.k. LD 29-01 -*90 Oegstgeest, Passage 9-12. Tel. 071-170741 FAX 071-155608 's Zaterdags geopend van 10.00-16. 00 l NVM De Leidse Bloedbank heeft nieuwe donoren nodig BEL 071 - 214411 Showroom, Molensteeg 12-14, Leiden 071 - 121375 140006. Zaterdag gesloten. Voor weinig geld heeft u, zolang u wilt, een perfekte luchtontvochtiger. Maar ook voor een mobiele heater, aggregaat, bouwlamp, ladderlift, betonmolen, muur frees, diamantboor, etc. kunt u bij ons terecht. Kortom, voor alles wat u in de bouw en bij onderhoudswerk nodig heeft. K-Rental verhuurt zo'n 300 verschillende gereedschappen. Voor vakman en doe-het-zelver. Redelijke huurprijzen. Speciale redukties voor extra huurdagen en weekenden. VERHUUR VAN GEREEDSCHAP ELFRINGS BOUWMATERIALEN is een groothandel in bouwstoffen, wand- en vloertegels, met vestigingen in Den Haag en Leiden. Om een optimale service te verlenen aan onze opdrachtgevers hebben wij binnen onze organi satie een afdeling Tegelzetterij welke met een team van voorbereidend en uitvoerend personeel het leveren en aanbrengen van wand- en vloertegels verzorgd voor aan nemers, woningbouwverenigingen, overheidsinstellingen en diverse anderen. Binnen deze afdeling is een vacature voor: Wij vragen iemand met: - tenminste een MTS opleiding - een commerciële instelling - organisatietalent - leidinggevende capaciteiten - goede contactuele eigenschappen - bekendheid met het uitvoerend bouwbedrijf - leeftijd 30 - 40 jaar. Wij bieden: - een verantwoordelijke functie - een grote mate van zelfstandigheid - een goede salariëring - .een representatieve auto. Uw schriftelijke sollicitatie welke vertrouwelijk zal worden behandeld kunt u binnen 14 dagen richten aan: Elfrings Bouwmaterialenhandel Den Haag B.V., Postbus 164, 2501 CD Den Haag. T.a.v. Dhr. A. Noppen. Voor nadere informatie kunt u ook bellen, 070-3836900 en vragen naar Dhr. Noppen. bouwmaterialen Cebuco Bel 020-24 2316 en informeer naar het effect van Co-adverteren in de dagbladen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12