LEIDSCH DAGBLAD Schade zeker half miljard' EXTRA if NODIG! Vice-president Roemenië weg 'Volksfront Azerbajdzjan wil de macht overnemen' Orkaan heeft run op dakpannen tot gevolg Dodental door orkaan in West-Europa gestegen tot 94 Albert Heijn bouwt aan 70 arbeidsplaatsen in Leiden, Oegstgeest en Wassenaar. PIETK [ZATERDAG 27 JANUARI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39150 Prijs fl. 1,35 ALPHEN AAN DEN RIJN - De orkaan heeft een run op dakpannen tot Igëvolg gehad. De Alphense dakpannenfabriek Van Oordt was gisteren na genoeg door zijn hele voorraad heen. Bedrijfsleider R. Geerlof verklaarde de stormen in 1953 en in de jaren 70 zich nog te herinneren. Maar de orkaan van deze week sloeg werkelijk al les. De telefoon begon donderdagavond al te rinkelen voor extra bestellin gen en gisteren stroomde een lange rij'klanten naar het bedrijfsterrein aan de Oudshoornseweg. Een doorsnee dakpan kost 2 gulden. Geerlof zégt dat de één er 2 mee neemt, de ander 100 en een derde een halve wagen vol. "Het overtreft al les", aldus de bedrijfsleider. "Dakpannen worden sinds de stormen in de jaren 70 toch goed bevestigd. Wë hebben daar veel van geleerd, anders was de toestand veel ernstiger geweest. Maar er ontwikkelde zich nu zo'n zuig kracht, daar was niets aan te doen". Geerlof heeft gisteren aan alle vraag kunnen voldoen. "Straks gaan we eens kijken wat we precies allemaal hebben afgeleverd en dan denk ik dat we volgende week alle personeel nodig hebben om de voorraad weer op peil te brengen". Panters in fout geparkeerde auto ROTTERDAM (ANP) - Twee Rotterdamse agenten hebben gisteren de schrik van hun le ven gekregen. Toen zij bij het winkelcentrum Zuidplein een fout geparkeerde bus openden, stonden zij oog in oog met een Zwarte en een witte panter, al dus een politie-woord voerder. Die gekooide dieren bleken eigendom te zijn van een Zwitserse varieté-artiest. Aangezien de man niet over de vereiste papieren voor de uit heemse dieren beschikte, moeten de panters binnen twéé weken Nederland verla ten. Jongen uit R'veen verongelukt ROELOFARENDSVEEN - Een De Lasso over, terwijl het voetgan- achtjarige scholier uit Roelo- gerslicht op rood stond, farendsveen is daar gistermiddag Een vrachtwagen, bestuurd door op de Alkemadelaan om het leven een man uit Honselaarsdijk, die van gekomen. het industrieterrein de weg opdraai de, kon het kind niet ontwijken. Het De jongen stak spelenderwijs de jongetje is op weg naar het zieken- oversteekplaats bij industrieterrein huis overleden. 'Koraal verbleekt door broeikaseffect' De koraalriffen zijn nu helemaal wit, en dat is ongewoon, aldus Go- reau. "Veranderingen in tempera tuur, licht en vervuiling zijn de oor zaken. Daardoor zouden algen, die de koralen hun vele verschillende kleuren" geven, de planten verlaten. Het is een symptoom van de onder voeding waaronder koralen lijden, beweert Goreau. KINGSTON (IPS) - De koraalrif fen in het Caribisch Gebied verble ken door de opwarming van de at mosfeer. Door het broeikaseffect is de zeewatertemperatuur in de Ca ribische Zee zo ver gestegen dat het koraal er onder lijdt. Dat is de niet onomstreden opvatting van Tho mas Goreau, een Jamaicaanse we tenschapper. ONAFHANKELIJKHEIDSDAG INDIA DEN HAAG (GPD) - Hoewel het nog weken kan duren voordat de exacte schade van de orkaan in ons land bekend is, schatten de verzekeraars die nu op een bedrag van meer dan een half miljard gulden. Zij baseren zich op de schade bij vorige stormen in 1977 en 1978 toen in totaal 450 miljoen gulden werd uitgekeerd. De orkaan van donderdag heeft blij- gen, wat kens de duizenden meldingen bij assuradeuren echter meer schade veroorzaakt. Het zwaarst getroffen is de,glastuinbouw, met een schade van ongeveer 125 miljoen gulden. De schade aan gewassen is volgens waarschijnlijk nd met zich brengt. "De depres sie van maandag ligt nu voor Groen land, die moet zich nog helemaa ontwikkelen en vervolgens de oce aan oversteken. Wij nemen aan dat die depressie gepaard gaat met de landbouwverzekeraar Hagelunie boel wind, maar om nu al te zeggen overigens vele malen groter dan die dat dat vergelijkbaar is met de aan de kassen. Veel groente-gewas- storm van donderdag, is niet verant- sen zijn in de afgelopen 4 tot 6 we ken aangeplant en moeten worden herplant. De jonge beplanting is zwaar beschadigd door gebroken glas, kou en felle wind. Van de omvang van de schade woord", zegt hoofd-meteoroloog Ti- mofeeff. De Europese Gemeenschap zal degenen die schade hebben gele den door de orkaan noodhulp bie den. Aard en omvang worden woningen en bedrijven valt nog maandag bekendgemaakt, weinig te zeggen. Volgens het Ver bond van Verzekeraars zijn bijna al le verzekerden via opstal- of inboe delverzekering gedekt tegen de schade. Het dodental is inmiddels op 94 gekomen. Het ergst getroffen werd Groot-Brittannië met 45 doden. In Nederland kwamen 20 FELIX KAPLAN ging na zestien jaar terug naar zijn geboortestreek Litouwen. De docent Russisch, schrijver en tennistrainer voelde zich er niet meer thuis. "De mensen kunnen nog niet met hun vrijheid omgaan. Er heerst overal agressie". De economische groei leidt tot een groter verkeersaanbod en meer ongelukken. Kortom HET VERKEER is op de verkeerde weg. De blikken dominee in MOORD EN DOODSLAG. Een hartstochtelijk drama in de koelte van Friesland. Cornells Jetses, van OT EN SIEN, de tekenaar van de taal DENKWIJZER: Erfelijkheden. JOOP DODERER, eeh halve eeuw aan het toneel: "Ik heb me nooit te groot gevoeld voor een rol". Oppositie krijgt geen toestemming voor demonstratie het leven, in Frankrijk 8, in België 10, in Denemarken 4 en in de Bondsrepubliek 7. De meeste slachtoffers vielen doordat perso nen onder omvallende bomen, in stortende muren of gebouwen te recht kwamen, of doordat fietsers of voetgangers voor auto's werden ge worpen. De postbezorging in Nederland is 24 uur vertraagd, omdat veel brie- venbussen niet konden worden ge leegd en posttreinen en postauto's werden stilgelegd. Met extra ritten en mensen is het postverkeer giste ren weer op gang gebracht. Brieven die donderdag zijn gepost, worden met de post van gisteren vandaag bezorgd. Aangenomen wordt dat ons land na het weekeinde weer onder in vloed van een depressie komt te lig- NEW DELHI In de Indiase hoofd stad New Delhi is gisteren met een grote parade de veertigste onafhan kelijkheidsdag gevierd. Aan de pa rade namen onder meer deze here den elitetroepen deel. India werd onafhankelijk van Groot-Brittan nië na een lange strijd, waarhij vooral Mahatma Gandhi en Jawa- ral Nehru bekend werden. Nehru werd de eerste president van India. Zijn dochter Indira nam na hem de heerschappij over, en na de moord op Indira haar zoon Rajiv. Inmid dels heeft die de macht moeten af staan aan de oppositie wegens een gigantisch omkoopschandaal, (foto Sovjetminister wil einde maken aan beweging BUKAREST (Rtr/AFP) - Het Roe meense Front van Nationale Red ding heeft zijn tweede man verlo ren. Dumitru Mazilu is gisteren op gestapt uit protest tegen de stalinis tische methoden en praktijken waarvan het Front zich zou bedie nen. In zijn ontslagbrief beschul digde Mazilu het Front ervan nog steeds gebruik te maken van de Se- curitate, de gehate geheime dienst van ex-dictator Ceausescu. Volgens hem wordt ook de pers gemanipu leerd om bepaalde mensen de grond in te boren en anderen op te hemelen. Mazilu is de laatste dagen stevig aangepakt door de krant Romania Libre. Die zegt te beschikken over bewijzen dat Mazilu in de eerste ja ren van de in december ten val ge brachte Ceausescu kolonel van de Securitate is geweest. Volgens het Front-lid Silviu Brucan is Mazilu zelfs directeur geweest van de oplei dingsschool van de Securitate in Baneasa. Mazilu, die in 1986 openlijk af stand nam van Ceausescu, klaagde vorige week dat agenten van de Se curitate geïnfiltreerd waren in de nieuwe regering en hem eruit wil den werken. "Eerlijk gezegd, in be paalde opzichten heb ik het nu zwaarder dan onder de dictatuur", zei hij. De ex-VN-diplomaat die een ex pert is in internationaal recht, schreef in 1986 een rapport over de mensenrechten in Roemenië. Dat viel zo negatief uit dat de Ceausescu Mazilu naar Roemenië terugriep, waar hij werd gearresteerd en ge marteld. De VN informeerden her haaldelijk vruchteloos naar zijn lot. Mazilu's ontslag volgde enkele uren na dat van minister van buitenland se handel Nicolae Nicolae die ge zondheidsredenen opgaf maar in feite opstapte na protesten op zijn OUD PAPIER/PLASTIC AFVAL De Vries Recycling B.V. N. Vennep/H.h. waard 02526-74171/02207-17362 (rol) containers/zaterdag geopend Winterse buien Enkele winterse buien maar ook af ën toe zon. Middagtcmpcratuur ongeveer 6 graden. Wind uit zuidwest tot zuid, vrij krachtig, aan dc kust cn.op het IJs- sclmecr af en toe hard, 7. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Onstandvastig en af en toe regqn. Tijdelijk veel wind. Middag- temperatuur ongeveer 7 graden. Zondag 28 januari zon op: 08.27 uur, zon onder: 17.19 uur; maan op: 09.09 uur, maan onder: 19.41 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.19 en 16.31 uur; laag wa ter: 00.11 en 12.16 uur. Maandag 29 januari zon op: 08.26 uur, zon onder: 17.21 uur; maan op: 09.22 uur, maan onder: 21.04 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.53 en 17.05 uur; laag wa ter: 00.47 en 12.45 uur. 44 PAGINA'S MOSKOU (AP/Rtr) - De Sovjetmi- nister van defensie Jazov wil een eind maken aan het nationalistische Volksfront van Azerbajdzjan omdat het de macht in de republiek wil overnemen. Volgens Jazov had het front een dag voor de inval in Bakoe een eigen staat van beleg uitgeroe pen en hadden de communistische autoriteiten in Azerbajdzjan de situ atie niet meer onder controle. In Bakoe lijkt de rust wat te zijn teruggekeerd. Volgens de Bakoese journaliste Toezala Kasoemova heeft het leger enige tanks en ander zwaar materieel teruggetrokken na dat Jazov een gesprek met Azerba- jdzjaanse afgevaardigden had ge voerd. Jazov zei dat nog steeds meer dan 40.000 "extremisten" gewa pend met mitrailleurs, jachtgewe ren, en ander wapentuig in Azer bajdzjan actief zijn. In Moskou hebben speciale poli- tie-eenheden in dé Moskouse verte genwoordiging van Azerbajdzjan de voorzitter van het Volksfront, Echtibar Mamedov, gearresteerd. Mamedov heeft de laatste dagen veel publiciteit gekregen met de be wering dat het ingrijpen van het le ger in Bakoe veel meer levens-heeft gekost dan officieel werd toegege ven. Hij dreigde ook met een guer rilla-oorlog in heel Azerbajdzjan als Moskou zijn troepen niet onmiddel lijk zou terugtrekken. Afanasjav, leider van de opposi tionele Interregionale Groep van Afgevaardigden in het Congres van Volksafgevaardigden, heeft ge vraagd om een bijeenkomst van het Sovjetparlement om de onlusten en het militaire ingrijpen te bespreken. Ondanks de hervormingen van Gorbatsjov stelde Afanasjev de in val in Bakoe gelijk aan de geheime beslissingen om de opstanden in Hongarije en Tsjechoslowakije te onderdrukken en troepen naar Af ghanistan te sturen. ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Razhukas, een van de leiders van het Letse Volksfront, heeft laten weten dat het Azerbajdjzaanse Volksfront ermee heeft ingestemd om twee afgevaardigden naar Riga te sturen voor overleg met een Ar meense delegatie. De Armeniërs verklaarden zich donderdag al ak koord met het overleg. Volgens Razhukas willen de Azerbajdzjanen alleen praten over legering van Sovjetsoldaten in de twee republieken, vluchtelingen en andere humanitaire onderwerpen, maar mogen territoriale kwesties niet aan de orde komen. Radio Ba koe meldde vannacht dat Gasanov in Zaerbajdzjan is benoemd tot mi nister-president. Hij volgt Moetali- bov op. Zie pagina 22 in dit blad. Het Roemeense Front voor Natio nale Redding heeft de afgelopen nacht een decreet uitgevaardigd waarin wordt bepaald dat mensen die militairen of politie-agenten be ledigen, bedreigen of aanvallen maximaal 10 jaar gevangenisstraf kunnen krijgen. Het decreet wordt van kracht ter wijl vandaag in Bukarest het proces begint tegen 4 hoge functionarissen van dictator Ceausescu. Op beledi ging en bedreiging van een militair in functie staat een tot vijf jaar ge vangenisstraf. Het duwen of slaan van een soldaat of politie-agent kan tot zeven jaar gevangenis leiden. departement over zijn nauwe ban den met Ceausescu. Van die zelfde connecties wordt ook de minister van sport, Mircea Angelescu, be schuldigd. De Boerenpartij, de Liberalen en de Sociaal-democraten die morgen een grote demonstratie voor het hoofdkwartier van het Front in Bu karest willen ho.uden, hebben daar voor geen toestemming gekregen. De betoging mag wel doorgaan, maar ergens anders, zo heeft het ge meentebestuur van Bukarest be paald. De drie partijen willen beto gen tegen het besluit van het Front om deel te nemen aan de parle mentsverkiezingen in mei, terwijl het had beloofd zich op termijn te ontbinden. De Boerenpartij liet we ten dat "koste wat kost" de demon stratie, waar zo'n 200.000 worden verwacht, doorgaat. Bush wil in 1991 10 miljard meer voor defensie lederenH vlechtschoe naturel 36-41 LEIDEN (bij Croenoordhallen) Haarlemmerweg 41 Tel.: 071-213222 WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Bush wil de de fensiebegroting in 1991 verhogen met 10 miljard gulden. Het extra geld is bedoeld voor de B-2 Stealth- bommenwerper en twee op land ge stationeerde kernraketten. Hef tota le budget voor 1991 komt daarmee op ruim 600 miljard gulden, een ver hoging van 2,4 procent ten opzichte van 1990. Het voorstel komt in een tijd dat de vermindering van de spanning tussen oost en west de verwachting heeft gewekt dat geld van defensie kan worden vrijgemaakt voor vre delievender doeleinden. Het Pen tagon praten al weken over bezuini gingen die de komende 5 jaar 360 miljard gulden zouden moeten op brengen. Deze waren echter afgezet tegen een eerdere, veel hoger gestelde de fensiebegroting, die nu als onrealis tisch wordt óók voor een blik over.onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15' Wij nemen een jaarabonnement 1285,50* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode -Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1