'Provincie moet gerucht ontzenuwen' RW-l1 lost Leidse verkeersdruk niet op' Onzekerheid over toekomst personeel van Huis ter Duin Leidse jurist bevreesd voor klassejustitie en corruptie Conclusie geheim rapport Rijkswaterstaat: Modern voorraadsysteem marine in gebruik genomen 0uö ilicutos 27 JANUARI 19yu REGIO PAGINA 13 ZOETERWOUDE - Heineken heeft de politie en een milieu-amb tenaar precies een jaar geleden al la ten kennisnemen van het bierpro ces. Toen doken de eerste dioxine geruchten rond de Alphense gifbelt op. Het onderzoek toonde aan dat bij de produktie van pils, aldus ïr. H de Goederen - bedrijfsleider van de brouwerij - geen enkele relatie met dioxine kon worden gelegd. De geruchten hielden aan. De Stichting Samenwerkende Streek- commissies kreeg zes 'betrouwba re' tips en vroeg de chemiewinkel van de Universiteit van Amsterdam enkele monsters op de vroegere vuilstort in de Coupépolder te ne men en die te onderzoeken op de aanwezigheid van dioxine. De pro vincie Zuid-Holland nam dit initia tief over en legde een mogelijk ver Heineken over vermeende aanwezigheid dioxine Alphense belt: band met de bierbrouwerij in Zoe- terwoude. De Goederen: "Er lijkt een bron te zijn die zich blijft herhalen. Hei neken is het best eens met de ge dachte van de provincie om nu voor eens en altijd van dat gerucht af te komen. Maar daarmee mag dan niet de naam van de brouwerij in ver band worden gebracht. Of iemand ons een hak wil zetten? Ik weet het niet, dat zou speculeren zijn". De directie van Heineken heeft inmiddels een gesprek met gedepu teerde Hans van der Vlist (milieu) gehad. Heineken zegt dat het een goed gesprek was waarin de gede puteerde zijn excuus heeft aange boden. Volgens Hella Schoonveld is er een actie van Zuid-Holland te verwachten. Er komen, zegt zij, geen juridische stappen. De provin cie zwijgt vooralsnog. Gerst, mout, hop en water. Dat zijn de ingrediënten die nodig zijn om bier te maken. Filterzand - een soort fijngemalen schelpjes - komt eraan te pas om het proces af te ronden. Een proces dat al heel oud is en waarin nauwelijks veranderingen zijn aangebracht, benadrukt De Goederen. "Als je naar de biologie kijkt die er achter zit, dan kun je niet anders constateren dat de rela tie met dioxine absoluut onmoge lijk is. Daarom zijn wij ook zo ver rast". Koperen ketels die een rol spelen bij de vorming van dioxine heeft de brouwer niet. "En chloorwaterstof- fen om de zaak schoon te maken, gebruikt Heineken niet. Daarover is geen discussie mogelijk. Wanneer de combinatie pvc en chloorwater- stoffen aan de orde zouden zijn, ja, dan is het mogelijk dat er dioxine wordt gevormd. Maar dat is, wat Heineken betreft, een zijpad. Wij werken daar niet mee. Kortom, vanuit ons proces is dat hele dioxine-verhaal volledig uit de lucht gegrepen". De Goederen moet het antwoord schuldig blijven op de vraag hoe het dan toch komt dat telkens opnieuw de naam van Heineken opduikt als het dioxine-gerucht weer eens aan de orde komt. De bedrijfsleider: "We hebben in Alphen dat filter- zand gestort. Dat ontkennen we he lemaal niet. Dan praten we over het einde van de jaren zeventig en in het begin van de jaren tachtig. De in stallaties die wij toen in gebruik hadden, hebben we nu nog. Daar aan is feitelijk niks veranderd. Het slib dat wij er hebben gestort mocht met toestemming" Eiwit Nu voert Heineken het slib af naar een grondverwerkingsbedrijf. Het slib zegt De Goederen, bevat eiwit dat eeri goede voeding voor grond is. "Wij bekijken of we het slib zelf kunnen drogen om het daarna in die vorm aan de industrie aan te bieden. Tenslotte heeft het een hoge voe dingswaarde. Ons beleid is er hele maal op gericht om afvalstoffen een nuttige bestemming te geven". Onderzoek naar goedkoop tarief ldnderen in bus REGIO/UTRECHT - Streekver voer Nederland, de overkoepelende organisatie van 14 openbaar-ver voerbedrijven, gaat op korte ter mijn bestuderen of invoering een extra laag kindertarief voor de streekbussen op landelijke schaal mogelijk is. Uit een proef van de Gelderse Streekvervoer Maat schappij (GSM) is gebleken dat meer gezinnen de bus nemen als kinderen in de weekeinden tegen een sterk verlaagd tarief mee kun- In december 1988 en december 1989 konden kinderen van 4 tot 11 jaar op zaterdagen gratis met de GSM-bus als zij meereisden met hun ouders. Het eerste jaar resul teerde dat in een stijging van 10 tot 15 procent ten opzichte van 'norma le' dagen. In december vorig jaar steeg dat percentage nog eens met bijna 6 procent ten opzichte van de actiemaand in het jaar daarvoor. De laatste keer deden ook enkele ande re busbedrijven met de proef mee. Het succes was voor de GSM re den om bij Streekvervoer Neder land aan te dringen op verlaging van de weekeinde-kindertarieven op landelijk niveau. Er zou volgens GSM zelfs moeten worden onder zocht of het mogelijk is op zaterdag en zondag de jonge passagiers gra tis mee te nemen. Streekvervoer Nederland nv staat niet onwelwillend tegenover de ideeën van de Gelderse busmaat schappij. Volgens een woordvoer der moet echter eerst worden beke ken wat de gevolgen zullen zijn voor het streekvervoer als geheel. Bo vendien is voor aanpassingen in de tarieven toestemming nodig van de minister van verkeer en waterstaat. De NZH heeft niet meegedaan met de proef om .kinderen op zaterdag praktisch gratis te vervoeren. De busmaatschappij staat er, zo meldt woordvoerder Jacobs, niet afwij zend tegenover: "Het best zou na tuurlijk zijn als we alle passagiers gratis zouden kunnen vervoeren". Omdat eenheid in de tarieven naart het oordeel van Jacobs be langrijk is, zal de NZH zeker volgen als Streekvervoer Nederland be sluit op zaterdagen kinderen extra goedkoop mee te nemen. Jacobs be nadrukt evenwel dat de tarieven uiteindelijk worden vastgesteld door het ministerie van verkeer en waterstaat: "Streekvervoer Neder land kan hoogstens adviseren". Jaconds dringt aan op een goed onderbouwd landelijk onderzoek. Eventuele overschotten bij bus maatschappijen kunnen worden aangewend voor verlaging van de tarieven of voor uitbreiding van ser viceverlening. "Dat is een keuze die je moet maken. Je kunt geld maar een keer uitgeven". Verder onderzoek is wel noodza kelijk. "We weten nu absoluut niet wat zoiets kost of juist opbrengt. Het zou bijvoorbeeld best zo kun nen zijn dat de stijging van het aan tal volwassen en dus betalende bus passagiers zo groot is dat het verlies door de goedkope kinderkaartjes helemaal wordt gecompenseerd". Het nieuwbouw gedeelte van Huis ter Duin, waarin alle hotelvoorzieningen en de administratie huisden, is door de brand totaal vernield. Het hotel zelf liep rook- en waterschade op. (foto Wim Dijkman) Zenuwcentrum door brand vernietigd NOORDWIJK - "Ik mag blij zijn als ik hier over een half jaar nog werk". De assistent food-and-ba- varage-manager van het door brand geteisterde hotel Huis ter Duin is niet optimistisch over de toekomst van het personeel. Ten slotte is het zenuwcentrum van het hotel, waar onder meer het restaurant, het zwembad en de administratie huisden, totaal ver woest. En wat moet een hotel zon der deze voorzieningen zijn gas ten bieden? Manager A. Kaufmann kan op de vraag wat er met het personeel gaat gebeuren nog niet antwoor den. "Daar zijn we druk over in onderhandeling. Het hangt ervan af. We zijn natuurlijk verzekerd. Maar de komende dagen zullen we met allerlei instanties in over leg treden wat ons te doen staat". Of hij met die instanties het ar beidsbureau en de vakbonden be doelt, wil hij niet bevestigen. "Nogmaals we moeten zien hoe het loopt. In elk geval hebben we de reserveringen-administratie kunnen redden. Die is niet vernie tigd. We zijn nu druk doende om mensen die hadden gereserverd af te bellen". Hotelgasten van Huis ter Duin zijn donderdagavond ijlings in andere Noordwijkse hotels on dergebracht. Weliswaar is het ou de hotel-gedeelte niet door de brand aangetast, maar de eerste verdieping heeft veel rook- en wa terschade. Ook de hotelkamers hebben flink wat roetschade op gelopen. Er zal wellicht toch ver bouwd moeten worden en in elk geval zal een flinke schoonmaak beurt de boel weer enigszins toonbaar moeten maken. De weg achter hotel Huis ter Duin lijkt wijdag wel een ver keersknooppunt tijdens spitsuur. Aan weerskanten files van auto's waarin mensen zich hun nek ver rekken om een glimp van de ver woesting te kunnen opvangen. Het terrein van Huis ter Duin is maar beperkt toegankelijk. Wie de oprit opkomt wordt door de politie tegengehouden. De brand en de orkaan zijn in Noord wijk het gesprek van de dag. "Nog nooit is het hier op een doordeweekse vrijdag in de win ter zo druk geweest", deelt een serveerster van een terras aan de Wilhelminaboulévard mee. De mensen komen uit sensatie en om de woeste zee te bekijken, die nog steeds kolkend tegen de duinen slaat. Donderdagavond leek het er even op dat de vonkenregen die de bluswerkzaamheden bij Huis ter Duin veroorzaakten zouden overslaan naar de boulevard. "De vonken vlogen door de lucht. Het was net een groot vuurwerk", al dus adjudant M. Smilde van de Noordwijkse politie die bij de brand assisteerde. "Gelukkig hebben we de schade beperkt kunnen houden. Alleen die foto zaak heeft vlam gevat. Het was een geluk dat het daarvoor een aantal dagen geregend heeft. Daardoor waren de huizen be hoorlijk vochtig en konden zij niet zo gemakkelijk vlam vatten. Maar ik schat dat er toch zeker een vijftig auto's die achter het hotel stonden geparkeerd ver nield zijn". Volgens horeca-ex- ploitanten aan de Wilhelmina boulévard leek. het wel of de lucht boven hen in lichterlaaie stond. "Gelukkig is het meegevallen". Druk was het die bewuste avond niet. "De mensen konden de weg niet eens oversteken, zo hevig was de storm". Algemeen toont men zich ver heugd dat het oude hotel-gedeel te van Huis ter Duin overeind is gebleven. Maar tegelijkertijd heerst er verslagenheid om de drie dorpsgenoten die bij de brand het leven lieten. VOORSCHOTEN - De aanleg van Rijksweg 11-West lost de verkeerdrukte in Leiden niet op en levert nauwelijks een bijdra ge aan de bereikbaarheid in de ze regio. Uit verkeerskundig oogpunt is de weg dus niet noodzakelijk. Die conclusies trekt R. Koopmans, voorzitter van het Platform tegen aanleg Rijksweg 11-West, uit een voor lopig, en nog geheim, rapport van Rijkswaterstaat, Het rapport is gemaakt in opdracht van de minister van verkeer en wa terstaat en moet duidelijk maken of de aanleg van de rijksweg zin heeft. Hoewel het rapport op die vraag geen direct antwoord geeft, kan uit de bevindingen van Rijkswater staat worden opgemaakt dat de weg rustig kan worden geschrapt, zo meent Koopmans. "Rijksweg 11-West zou de drukte op de Leidse verkeerswegen moe ten verminderen. Dat is een van de belangrijke doelen van van deze weg. Uit het rapport blijkt nu dat in het meest gunstige geval 16 procent van het doorgaande verkeer uit Lei den verdwijnt. Die vermindering wordt echter weer voor een belang rijk deel teniet gedaan door een toe name van het lokale verkeer, stelt Rijkswaterstaat. Per saldo heeft de aanleg van de weg voor Leiden dus geen effect". Een tweede doel van de weg is een verbetering van de bereikbaar heid in deze regio. Of dat kan wor- Vereniging van kooikerhondjes in gelijk gesteld DEN HAAG/LISSE - De Lissense mr W.G. Hoogenberg heeft als se cretaris van de vereniging 'Het Ne derlandse Kooikerhondje' met suc ces verdedigd in het kort geding dat vorige week door enkele ex-leden van de vereniging was aangespan nen. Vice-president van de Haagse rechtbank, mr J. Holtrop, heeft de eis van twee ex-leden uit Deventer om weer lid te mogen worden afge- De twee ex-leden hebben de sta tuten overtreden door de naam van een kooikerfokker te verzwijgen, terwijl in zijn foklijn kooikerver lamming is geconstateerd, een do delijke ziekte die de vereniging wil uitbannen. Een kooikerhondje is een bruin/wit hondje, dat honder den guldens waard is. Volgens rechter Holtrop is de op stelling van het bestuur van de hon devereniging juist. den bereikt, is volgens Koopmans twijfelachtig. "Rijkswaterstaat con cludeert'dat Rijksweg 11-West de hoeveelheid verkeer op de A44 - de snelweg Amsterdam-Den Haag - ter hoogte van Wassenaar met onge veer 33 procent kan verminderen. Het is echter niet duidelijk hoeveel verkeer via de nieuwe rijksweg naar de A44 zal stromen, waardoor ook dit effect voor een deel teniet kan worden gedaan". Duidelijk is, hoe dan ook, dat de weg een goede verbinding kan vor men tussen de A4 en de A44. Op de A44 zal dat een vermindering van de verkeersdrukte te zien geven. Op de A4 echter, ter hoogte van het Prins Claus-plein zal de hoeveelheid ver keer mogelijk weer iets kunnen toe- In het rapport worden ook nog uitspraken gedaan over een ver smalling van de Rijksstraatweg, een wens van de gemeente Wassenaar. In het meest gunstige geval - wan neer het rijk het zogeheten reke ning-rijden heeft ingevoerd - zou het aantal rijbanen van deze weg ge halveerd kunnen worden. Het blijft dan echter een zwaar belaste weg. aldus Rijkswaterstaat, die meent dat deze vraag pas na nader onder zoek definitief kan worden beant woord. De versmalling van de Rijksstraatweg is volgens Koop mans overigens geen doel van de aanleg van de Rijksweg 11-West. Het rapport van Rijkswaterstaat is nog niet openbaar gemaakt. Het betreft namelijk een voorlopig stuk. De conclusies kunnen nog worden bijgesteld. Overigens mag niet wor den verwacht dat de gegevens in het rapport wezenlijke veranderingen ondergaan. In het onderzoek zijn de effecten van de nieuwe weg op het milieu - die volgens de tegenstan ders onmiskenbaar negatief zullen zijn - niet bekeken. OEGSTGEEST Vanuit Oegst- geest wordt een belangrijke bijdra ge geleverd aan het paraat houden van de vloot van de Koninklijke Ma rine. Op het MEOB-terrein aan de Haarlemmerstraatweg is gisteren een geavanceerd systeem van voor raadadministratie in gebruik geno men. Dit computernetwerk zorgt ervoor dat de 370.000 artikelen met een waarde van twee miljard gul den, die de vloot en walinrichtingen van de Marine nodig hebben, steeds voorradig zijn. Er is tien jaar aan het systeem gewerkt. "De verwachtingen zijn niet te hoog gespannen geweest", zo is de mening van de directeur materieel van de Koninklijke Marine, schout- bij-nacht ir. C.R. van den Berg. "De bevoorrading verloopt zeer doelma tig. Dergelijke ontwikkelingen zijn, nu we steeds zuiniger moeten om gaan met onze middelen, bijzonder welkom", aldus de marine-officier. 64 57 Het bijhouden van de voorraad en de administratie voor het aanschaf fen van nieuwe artikelen werden 4n één systeem ondergebracht. Dat werd het meest ideale genoemd, maar was zo omvangrijk en com plex, dat de Admiraliteitsraad be twijfelde of het systeem goed zou werken. Daarna is een eenvoudiger systeem uitgedacht. Er werden zo'n 3500 computerprogramma's ge schreven, waarvoor een soort soft- warefabriek werd ingericht. Door de bezuinigingen moest het personeel bij het Etmag (elektronen technisch magazijn, onderdeel van het MEOB) terug mensen. "Zonder het nieuwe com putersysteem was dat, gezien de omvang van de werkzaamheden, onmogelijk geweest", aldus J.P. Wessèl, hoofd van het magazijn in Oegstgeest. Hij geeft een voorbeeld van de voordelen van het systeem: "Stel dat een bepaald type vliegtuig niet langer wordt gebruikt, dan kunnen we in één uitdraai zien wel ke onderdelen voor dat toestel op de plank liggen. Die kunnen we mee- verkopen aan de volgende eige- AMBULANCES SCHIPHOL - De luchthaven Schiphol krijgt geen vergunning om bezoekers of passa giers van de luchthaven per ambu lance te vervoeren. Volgens GS van Noord-Holland mag dat vervoer uit sluitend vanuit de Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) in Am sterdam gebeuren. Vgst uitgangspunt van de provin cie is dat een ziekenwagen binnen maximaal een kwartier op een be paalde plaats aanwezig moet kun nen zijn. Dat is volgens GS bij Schiphol het geval. LEIDEN - Er ontstaat in Nederland een klimaat waarin ruimte is voor klassejustitie en corruptie bij de rechtsgang. De tendens is dat steeds meer zaken in het strafrecht zich buiten de rechtszaal en uit zicht van het kritische oog van de samen leving afspelen, vindt de Leidse rechtswetenschapper Hans Nij- boer. door Gert Visser Behalve hoofddocent straf- en procesrecht is Nijboer raadslid plaatsvervanger bij het gerechtshof in Amsterdam. Hij spreekt ronduit van 'handjeklap' wanneer sprake is van de afkoop van strafvervolging of wanneer getuigenverklaringen in ruil voor anonimiteit 'worden ge kocht'. Harde bewijzen voor de afkoop van strafvervolging, heeft Nijboer niet. Hij heeft echter serieuze ver moedens dat het steeds vaker voor komt dat verdachten (dat kunnen ook organisaties zijn) betalen om niet voor de rechter te hoeven ver schijnen. Nijboer wijst op de zwart geldaffaire die bank Slavenburg en kele jaren geleden voor de rechter bracht. Van andere banken die mo gelijkerwijs bij deze affaire betrok ken waren, is niets meer vernomen. Nijboer sluit niet uit dat de schuld in ruil voor een fiks bedrag, geheim houding van de naam van de bank en onder de belofte 'dat het nooit meer zal voorkomen' is afgekocht. Noodzaak De welwillende houding van het Openbaar Ministerie in dit soort za ken, wijdt Nijboer aan geldgebrek. "Het voordeel voor justitie is dat de schaarse menskracht op andere za ken kan gezet. Naarmate justitie fi nancieel aan banden wordt gelegd, neemt de noodzaak tot afkoop toe". In '83 maakte een wijziging in het Wetboek van Strafvordering het mogelijk om misdrijven waarop een maximale straf staat van zes jaar ("dat geldt dus voor het merendeel van de misdrijven") af te kopen. "De politiek heeft deze wetswijzi-' ging geheel kritiekloos laten passe ren. Openbaarheid is echter een ele mentair onderdeel in het strafpro ces. De beslotenheid maakt het mo gelijk dat er een selectief afkoopbe- leid ontstaat en dat kan leiden tot klassejustitie". Nijboer vindt dat de politiek-een onderzoek moet instellen naar deze praktijken. Aan de hand van de re sultaten zou de wetgeving aange scherpt moeten worden. Nijboer: "Of je gaat terug naar de oude rege ling waarbij afkoop niet is toege staan of je legt vast in welke geval len wel en in welke gevallen het niet mag". Een tweede ontwikkeling die Nij boer zorgen baart, is het toenemen de gebruik ("het komt bijna weke lijks voor") van anonieme getuigen verklaringen door het Openbaar Mi nisterie. Kroongetuigen wordt daar bij anonimiteit en soms ontslag van rechtsvervolging beloofd wanneer zij voor de rechter-commissaris be lastende verklaringen afleggen waardoor anderen kunnen worden vervolgd. Dit 'kopen van getuigen verklaringen' wordt veel in drugs zaken gebruikt. Het gaat hier volgens Nijboer om een onderdeel van het Amerikaanse rechtssysteem dat zonder de daar geldende drempels klakkeloos is' overgenomen. Daar is het mogelijk dat een waardevolle getuige straf vermindering of -kwijtschelding krijgt maar anonimiteit bestaat niet omdat een getuige altijd voor de ju ry moet verschijnen. "Zoals het in Nederland wordt ge bruikt, wordt het bewijsrecht bui tenspel gezet. De advocaat van de verdachte die op grond van een ano nieme getuigenis voor de rechter komt, heeft niet de mogelijkheid de kroongetuige te ondervragen". De Leidse jurist erkent dat de rechtsgang ermee gediend kan zijn wanneer de getuige een verklaring kan afleggen zonder voor wraak van de verdachte te hoeven vrezen. Maar er zijn tal van technische hulp middelen die dat mogelijk maken. "Dat kan ook door een andere ver- Hans Nijboer: Openbaarheid hoortechniek in de rechtszaal waar bij de stem van de getuige wordt verdraaid en deze van achter 'een kamerscherm', onzichtbaar voor de verdachte, wordt verhoord. Dan kan de rechtstreekse confrontatie blijven gehandhaafd". Het Europese Hof van Justitie heeft het gebruik van anonieme ge tuigenverklaringen afgewezen. Nij boer meent dat de Hoge Raad nu elementair onderdeel van het strafproces". (foto Loek Zuyderduin) snel de jurisprudentie moet schep pen waarin de anonieme getuigen verklaring uit de Nederlandse rechtsgang verdwijnt. "We moeten ons niet op dit ter rein begeven", zegt Nijboer: "Het leidt er toe dat er te veel bevoegdhe den in handen van de politie komen terwijl een goede controle door het openbaar ministerie in praktijk on mogelijk is. Zo kunnen zaken onder tafel verdwijnen zoals uitlokking van een misdrijf of het bedreigen van getuigen door de politie. Er ont staat een klimaat waarin corruptie mogelijk is". "Het zou beter zijn wanneer we meer geld steken in een goed opge leid politieapparaat. En accepteren dat we één van de tien zaken niet op kunnen lossen. Zoals het nu gaat wordt er ongenuanceerd een knoet over de samenleving gelegd. Ik heb geen bezwaar tegen die knoet maar het moet wel op een goede gebeuren". 27 januari 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - In het ziekenhuis der RIJKS UNIVERSITEIT te Leiden wordt gevraagdtegen.l Mei a.s.: eene 2DE KEUKENMEID gezond en sterk van gestel en van goede aanbevelingen voor zien. Belanghebbenden gelieven zich ten spoedigstemet opgave van leeftijd, adressen van infor matie enz., aan te melden aan bovengenoemd Ziekenhuis. - Men is thans druk aan het werk om den tram-wissel van het Kort-Rapenburg, welke tot zooveel klachten heeft aanlei ding gegeven, dooreen nieuwen, vlak in het midden van de nabij gelegen Borstelbrug, te vervan gen. Of het gevaar daardoor - nu de trottoirs dier brug, om de noodige ruimte te verkrijgen, daarentegen niet onbelangrijk versmald zal zijn geworden - voor de passage van voetgan gers en kinderwagens thans minder zal geworden zijn? Voor lopig moet men zich daartoe op het oordeel van de betrokken deskundige verlaten. Vijftig jaar geleden: De Russen bombardeerden de zer dagen een klein Finsch stad je, waar maarschalk Manner- heim tijdelijk zijn hoofdkwar tier had opgeslagen. Iedereen begaf zich naar de schuilplaat sen behalve de maarschalk. Toen zijn officieren er op aan drongen dat hij zich ook in vei ligheid zou stellen, zeide hij: "In dien Finland mij noodig heeft, zal ik leven, indien niet, waar om dan naar de schuilkelders gaan" en hij zette zijn maaltijd voort. Slechts één vrouwelijke soldaat bleef bij hem. Zij stond er op de Finsche maarschalk te blijven bedienen tijdens het bombardement. Daarvoor kreeg zij later van hem de medaille voor moed.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13