Zeker zestig doden door storm elders in Europa het aanzien van 1989 DAKPANNEN NAAR BENEDEN, PRIJZEN GEKELDERD! Tapijtwi - .-au-: prijs: 22,50 nu bij ons verki I 'ijgbaar. EEiSi Rijnland bv De kust is weer veilig! Kom morgen extra korting rapen op'Tapijt zonder spijt'! FORD RIJNLAND een AFLEVjERINGS MONTEUR M/V kraanmachinist voor portaalkraan. Fa. P. Omtzigt Hoge Rijndijk 155 Zoeterv/oude VRIJDAG 26 JANUARI 1990 Foto boven: Een beeld dat op veel Britse autowegen te zien was: vrachtwa gens die door de storm omver waren geblazen. Foto onder: In Brixton, een voorstad van Londen, stonden brandweerlie den machteloos toen een enorme tent de lucht in vloog. (foto afp en epa) LONDEN/BRUSSEL/PARIJS (GPD) De orkaan van gis teren heeft ook een spoor van vernieling door de buurlan den getrokken. Bij windsnelheden die tot 180 km per uur bereikten, kwamen in West-Europa meer dan zestig men sen om het leven. Het centrum van de storm had zich van morgen naar Denemarken en Zuid-Zweden verplaatst, waar de windstoten minder sterk waren. Het ergst getroffen is Groot-Brittan- nië. Zeker 40 mensen kwamen om het leven door rondvliegende stuk ken hout en instortende daken, vele honderden anderen raakten ge wond. De Londense ambulance dienst moest tijdens de storm 300 keer per uur uitrukken ten behoeve van slachtoffers van de wind. Een van de zwaargewonden is Gordon Kaye, hoofdrolspeler in de razend populaire televisieserie 'Allo 'Allo. Zijn auto werd door een stuk hout getroffen toen hij op weg was naar Londen. Kaye, die gisteren een hersenoperatie van ruim vijf uur on derging, verkeerde vanmorgen nog steeds in levensgevaar. Veel van de slachtoffers waren kinderen. Een 10-jarig kind kwam om het leven toen een deel van haar school instortte, vier mede-leerlin gen raakten gewond. Een elf maan den oude baby vond de dood nadat een schoorsteen op haar kinderwa gen terecht was gekomen. Veel straten van Londen boden de aanblik van een rampenfilm. Stellingen en bomen waaiden om, kartonnen dozen en reclameborden vlogen door de lucht, het verkeer stond vast. Op verscheidene plaat sen kantelden dubbeldeksbussen, die door hun hoogte een gemakke lijke prooi waren voor de wind. De orkaan bereikte daar snelhe den tot 170 kilometer per uur. In te genstelling tot de storm die in 1987 over Engeland raasde, hadden weerkundigen de orkaan van giste ren dagen tevoren voorspeld. De or kaan was overigens minder hevig dan die van 1987 en in vergelijking met de beruchte storm van 1703 was hij slechts een briesje. In 1703 verlo ren meer dan 8.000 mensen het le- Toch dompelden de barre weers omstandigheden Londen ook giste ren in een chaos. De Britse Spoor wegen zagen zich genoopt vrijwel alle stations te sluiten. Op het Wa terloo-station, een van de drukste in de hoofdstad, stonden duizenden reizigers zich in ongeloof te verga pen aan een haastig geschreven tekst met de woorden: „Dit station is tot nader order gesloten". Omdat veel treinreizigers hun toevlucht namen tot de onder^ grondse, ontstond daar zo'n over stelpende drukte dat ook enige me tro-stations gesloten moesten wor den. Tenslotte viel het telefoonver keer op veel plaatsen uit omdat hon derdduizenden gestrande pende laars tegelijk de telefoon grepen om thuis te melden dat ze wat later kwamen. British Telecom regi streerde een verdubbeling van het aantal gesprekken. In Zuid-Engeland kwam meer dan een miljoen mensen zonder electriciteit te zitten. In veel dorpen zal het dagen duren voordat de toe voer is'hersteld. Het aantal slachtoffers veel hoger dan in 1987. Drie jaar geleden raas de de orkaan gedurende de nacht over de Britse eilanden, terwijl gis teren de storm overdag huishield. Verzekeringsmaatschappijen verwachten claims ten bedrage vap bijna vijf miljard gulden. Daarmee zou de orkaan meer materiële scha de hebben aangericht dan de aard beving in San Fransisco vorig jaar. Voor reparaties tot 3.500 gulden zul len de verzekeringsmaatschappijen geen experts in de hand nemen; de ze bedragen worden zonder meer vergoed. België In België vielen zes doden, terwijl ongeveer dertig mensen gewond raakten. De schade bedraagt tien tallen miljoenen guldens. Vooral de Vlaamse kuststrook werd zwaar ge troffen door de ergste storm sinds 1956. Het weg- en spoorverkeer is op tal van plaatsen gestremd, en hier en daar viel ook de stroom uit. Twee doden vielen in het Lim burgse Kortessem, waar een grote boom op een auto terecht kwam. Een kind en zijn moeder kwamen om. De vader en een ander kind raakten gewond. In Hoeilaart kwa men een moeder en haar kind op de- golf breekt op de kade van Le Conquet in Bretagne. zelfde manier om het leven. In Sint- Niklaas woei een man van het dak van zijn woning waar hij de schade wilde opnemen. Hij was op slag dood. In Mechelerv stortte door de zware storm een clublokaal in. Een jonge man kwam om, vijf mensen raakten gewond. In Torhout werd een fiet ser die voor een stoplicht stond te wachten door de wind onder een vrachtwagen geblazen en gedood. In Londerzeel, Heist en Nieuw- poort werden de spitsen van kerkto rens geblazen, maar door het neer vallende puin raakte niemand ge wond. In Lessen stortte een schuur van een boerderij in, waardoor twintig runderen werden gedood. Treinen kwamen tot stilstand, vrachtwagens woeien om en pende laars konden pas rond middernacht vanuit Brussel hun huis bereiken. De stations van Brussel zaten gis teravond laat nog vol met wachten de mensen. Diverse wegen, vooral in de buurt van de hoofdstad, moesten worden afgesloten wegens omgevallen bo men. Overal stonden kilometerslan ge files. De snelweg van Nijvel naar Bergen werd afgesloten omdat er eenomgevallen hoogspannings mast op terecht was gekomen. De veerdiensten naar Engeland vanuit Oostende en Zeebrugge wer den alle stilgelegd. De ludhthaven van Zaventem bleef echter de gehe le dag open. Alle vluchten gingen door, zij het met forse vertragingen. De schade was overal enorm, vooral door afgewaaide daken, in gestorte schuren en omgewaaide bomen. Een deel van Antwerpen kwam zonder stroom te zitten om dat vier hoogspanningsmasten wa ren omgevallen. Ook in Brussel de den zich stroomstoringen voor. On geveer tien procent van de Belgen had met stroomstoringen te kam pen. De overheid riep ook op tot be perking van het telefoongebruik, omdat de lijnen van de hulpdien sten overbelast raakten. In de pro vincie Luxemburg woei een zend mast van de RTBf om, waardoor de inwoners daar vandaag geen radio en televisie kunnen ontvangen. In het dak van het Antwerpse Sportpaleis ontstond een groot gat, waardoor opnamen van een televi sieshow van VTM vandaag waar schijnlijk niet kunnen doorgaan» In de Antwerpse haven zonken twee binnenvaartschepen. Niemand raakte gewond. In Kortrijk stortte een leegstaand appartementenge bouw in en in Antwerpen moest een 13 verdiepingen tellend gebouw worden ontruimd. In Charleroi viel de klok van een kerk naar beneden. De brokstuk ken kwamen op het huis van de pas toor terecht, die op dat moment in de die onbeschadigd bleef. Frankrijk In Frankrijk heeft de wind in de kustgebieden een tiental dodelijke slachtoffers gemaakt. De wegen langs de Kanaalkust waren vanmor gen vaak onberijdbaar door de om gevallen bomen. Tuinen lagen vol dakpannen en hier en daar lag een omgevallen hoogspanningsmast op het omgeploegde veld. In de provincie Seine-Maritime kwam een schoorsteen van de atoomcentrale van Paluel naar be neden en voor het eerst sinds zijn dertigjarig bestaan diende de enor me brug van Tancarville over de Seine bij le Havre voor het verkeer te worden gesloten. Nadat twee vrachtwagens er door de wind op hun kant waren geduwd en hulp personeel over de reling dreigde te worden geslagen, werd besloten de slagbomen te laten zakken. Bij windstoten van meer dan tweehonderd kilometer per uur werd een meisje van twaalf jaar in Bethune door een vallende muur dodelijk getroffen. Een meisje van twee jaar in Duinkerken kwam om het leven nadat rondvliegend glas haar halsslagader had geraakt. In het Pas de Calais werd een werk man verpletterd door een vallende hijskraan waaronder hij en zijn ka meraden voor de storm waren ge- "vlucht. In het departement Oise kwamen twee automobilisten om het leven nadat hun auto door de wind opgenomen en van de weg ge blazen was. De Autoroute du Nord werd in de omgeving van Lille versperd door omgevallen vrachtwagens, terwijl naar schatting honderdduizend Fransen in het noordwesten van het land vrijdagmorgen het nog zonder electriciteit moesten doen. In het al gemeen werd op dat moment aan geraden het getroffen gebied per auto zo mogelijk te mijden om de opruimdiensten de kans te geven hun werk zo snel mogelijk te doen. Het Franse verzekeringssysteem vergoedt schade alleen in geval on roerend goed door,de wind getrof fen is. Schade aangericht door wa teroverlast als geval van overstro mingen, zoals die zich ook hier en daar hebben voorgedaan, wordt al leen vergoed wanneer de regering een dergelijk streek tot 'getroffen gebied' heeft verklaard. Een derge lijke stap is niet zelden het resultaat van politieke overwegingen. In West-Duitsland viel een dode. Vele materiële schade ontstond in de kuststreken van de deelstaten Nedersaksen en Sleeswijk-Hol- stein. In Scandinavië kwamen vier Boekhandel VAN DER MEER Vuurtorenplein 10 Noordwijk tel. 01719-13073 (j^ Boekhandel KOOYKER BV Breestraat 93, Leiden KOOYKER Tel. 071-160520 c\,\# Julianastraat 67 y&dtïïïfësi Alphen a.d. Rijn tel. 01720-72060 v. Mandersloostr. 58 Tel. 01720 - 73274 Alphen aan den Rijn Hoge Rijndijk 90, Leiden. zoekt voor het alleveringsklaarmaken van nieuwe automobielen. die zelfstandig kan werken die kwaliteit en zorg heel normaal vindt Sollicitaties richten aan E Tap. Tel. 071-899301 V.d. Valk Boumanweg 71 2352 JB Leiderdorp Gevraagd: Telefonische reakties op nummer 071-410278 Gaat u pas nadenken Donor Codicil als u lever nodig heeft? Veel mensen vinden 't maar een eng idee om na hun dood weefsels en organen af te staan. Totdat ze zelf met de noodzaak van een transplantatie worden geconfronteerd. Een Codicil heeft immers twee kanten: u draagt 't voor iemand anders, en iemand anders draagt 't voor u. Denk erover. Praat erover. En haal een Donor Codicil bij uw huisarts of apotheek. m r™™"" «9? Het Donor Codicil Van levensbelang.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8