Gevechten Kaukasus gaan door Wapenonderhandelingen hinken achter de feiten aan Oostduitsers laten vrouw en gezin in de steek bij vertrek naar BRD Diescu: Roemenië chaos zonder Front Spanning over Kashmir loopt op Palestijnen staken tegen komst van Sovjetjoden i-V 3 "i VRIJDAG 26 JANUARI 1990 BUITENLAND PAGINA 5 Ook tekenen tot bereidlieid overleg MOSKOU (Rtr/AFP/DPA/UPI) - Het nationalistisch ver zet tegen de Russen in Azerbajdzjan is nog ongebroken. De Russische troepen werden gisteren opnieuw beschoten door kleine groepjes Azerbaidzjanen, en een leider van het Azerbajdzjaanse Volksfront dreigde nogmaals met een guerrilla-oorlog als de Sovjettroepen niet onmiddellijk wor den teruggetrokken. "Als Gorbatsjov een tweede Afghanis tan wil, kan hij het krijgen in Azerbajdzjan", aldus Ekhtibar Mamedov. OOST-BERLIJN - De val van de Muur heeft niet iedereen bevrijd. Duizenden Oostduitse mannen hebben de kans op een nieuw be gin wel heel letterlijk genomen. Ze zijn met de noorderzon ver trokken en hebben vrouw, ver loofde, vriendin, soms hun kinde ren en heel vaak schulden achter gelaten. door Hans Hoogendijk Bij de Zoekdienst van het West- duitse Rode Kruis, een overblijf sel uit de tijd na de oorlog, zijn meer dan 25.000 brieven binnen gekomen van Oostduitsers die hun familieleden zoeken. Oost en Westduitse autoriteiten wer ken samen bij het oplossen van de menselijke tragedies. Peter Meissler van de Oostberlijnse burgerlijke stand: "Er zijn echt heel schrijnende gevallen bij. Echtparen die er vandoor zijn ge gaan en hun kinderen hebben achtergelaten. Gewoon achterge laten in huis. Of ze hebben 'verge ten' hen op te halen van de kleu terschool. Alleen hier in Oost- Berlijn hebben we 90 kinderen die zo aan hun lot zijn overgela ten". In de hele DDR gaat het om honderden kinderen, die nu in te huizen zijn ondergebracht. De redactie van het blad 'Junge Welt' spoorde in èen Hamburgs opvangkamp een vader op die zijn beide kinderen in de steek had gelaten. Het kwam tot een emotioneel weerzien in Oost-Ber- lijn. En daarna? Vader vertrok weer. Zonder zijn kinderen. De Oostduitse autoriteiten staan machteloos, maar proberen in toenemende mate samen met het Westduitse Rode Kruis dit asociale gedrag van ex-DDR-bur- gers aan te pakken. "Het is alsof iemand mij het hart uit mijn lijf heeft gerukt. Mijn kleine Katrin is verdwenen, mijn man heeft mij met 42.000 mark schulden alleen gelaten. Help mij", schrijft een vrouw uit Dessau. Een man uit Thüringen liet zijn 29-jarige vriendin met hun eenjarige baby in de steek en stuurde een kerst kaartje 'Met vriendelijke groe ten'. Sindsdien heeft ze niets meer van hem gehoord. "Hij wil de, geloof ik, naar Canada of Fin land". Ongeveer tien procent van de hulpkreten, die hoofdzakelijk bij het Westduitse Rode Kruis te recht komen, stamt van jonge vrouwen die zwanger zijn of klei ne kinderen hebben. Het aantal alleen gelaten vaders is te ver waarlozen. Alle brieven zijn men selijke drama's. "Hij heeft ook nog de auto meegenomen en onze huwelijkspapieren, zodat ik mij niet kan laten scheiden", "Karl heeft al het geld van de bank ge haald en overal geleend. Hoe kan ik dat terug betalen"?. Vooral voor de in de steek gela ten vrouwen is de Zoekdienst van het Rode Kruis de laatste hoop, maar de kans dat de 'daders' wor den gepakt, is klein. Ze hoeven zich officieel nergens te melden. En als er een wordt gevonden, mag het adres alleen met 2ijn toe stemming door worden gegeven aan de DDR. Indien hij weigert, kan een vrouw alleen nog via de rechter proberen aan haar geld te komen. Want ook in West-Duits- land ontkomen mannen uit de DDR niet aan hun alimentatiep licht. Meissler: "Één ding staat voor ons en voor de Westduitsers vast: deze gevallen van grove ver waarlozing moeten worden aan gepakt, want dat is zowel hier als daar strafbaar". Toch wordt over en weer ook te .kennen gegeven dat er bereidheid tot onderhandelingen is. Woord voerder Gennadi Gerasimov van het ministerie van buitenlandse za ken in Moskou zei dat de evacuatie van Russen en gezinsleden via Ba koe is stopgezet op verzoek van het Volksfront. Moskou sprak ook over "gezonde krachten" binnen het Volksfront, en volgens de Iraanse tv aanvaardde Moskou een voorstel om in Teheran te komen praten over hoe Iran kan helpen bij het vin den van een oplossing in Azerbajd zjan. Het Sovjetpersbureau TASS meldde 's avonds dat de nationalis ten in Armenië met het Volksfront van de tot Azerbajdzjan behorende enclave Nachitsjevan een akkoord over een bestand hebben bereikt. De Sovjettelevisie gaf gister avond beelden uit Bakoe. De stra ten lagen bezaaid met vernielde pantservoertuigen en gewone vrachtauto's. Ramen van woon blokken en auto's waren stukge schoten. Volgens Gerasimov zijn er sinds het begin van de onlusten in de republiek in 30.000 Russen en Armeniërs geëvacueerd. De communistische partij van Azerbajdzjan benoemde premier Ajaz Moetalibov tot nieuwe partij leider na een bijeenkomst die 's och tends eindigde. Doordat hij tegelijk als premier en partijleider fungeert, verenigt Moetabilov meer macht in zich dan óóit iemand voor hem. Moetalibov vervangt de in ongena de gevallen Abdoel-Rachman Vezi- rov, die zaterdag werd afgezet om- Honger De Etiopische regering heeft haar schatting van het aantal mensen dat wordt bedreigd door de honger ver dubbeld van 1,8 naar 3,4 miljoen. Daarmee komt Etiopië meer in de buurt van de ramingen van de-Vere- nigde Naties, die drie maanden ge leden vaststelden dat zeker 4 mil joen Etiopiers ongeveer 700.000 ton voedselhulp nodig zouden hebben. Indertijd wees -de Etiopische com missie deze cijfers als overdreven, misleidend en politiek gemotiveerd van de hand. Namibia In Namibia is gisteren de nieuwe ontwerp-grondwet gepresenteerd aan de 72 leden van de grondwetge vende vergadering. De doodstraf wordt afgeschaft. Dat geldt ook voor willekeurige arrestatie en de tentie. Ook wordt apartheid een misdrijf. De toekomstige president Sam Nujoma krijgt volledige uit voerende bevoegdheden. Het parle- mentsdebat over de ontwerpgrond- wet, die met tweederde' meerder heid moét worden aangenomen, be gint maandag. CDU-DDR De Oostduitse christen-democraten stappen op 9 februari uit de rege ring van premier Hans Modrow. Zij willen de handen vrij hebben voor onderhandelingen met andere par tijen en organisaties over de vor ming van een brede coalitie. Daar mee lijkt de regering-Modrow haar langste tijd te hebben gehad, ook al omdat de CDU liet weten erop te re kenen dat de andere coalitiepart ners ook zullen opstappen om een brede coalitie mogelijk te maken. Modrow mag opnieuw premier worden mits hij zijn lidmaatschap Van de communistische partij tot de verkiezingen op 6 mei opschort. Bush De Amerikaanse president George Bush wil in 1991 rond 10,6 miljard dollar uitgeven voor de bestrijding van drugs.'Dat is 1,1 miljard dollar meer dan in het lopende begro-, tingsjaar. Ruim tweederde is voor militair en politie-optreden tegen teelt en handel. De Democratische oppositie in het Amerikaanse Con gres wil meer geld uitgeven.om de vraag naar drugs terug te dringen door middel van opvoeding en voorlichting, en genezing van drugsverslaafden. Hongarije Het Hongaarse parlement heeft gis teren een nieuwe wet aangenomen waardoor de bevoegdheden van de ooit almachtige staatsveiligheids diensten drastisch worden inge perkt. De beslissing van het parle ment is een reactie op een schan daal, het zogeheten Donau-gate, waarbij de geheime politie illegaal de gangen van de oppostie naging. Volgens de nieuwe wet is het in het geheim' vergaren van. inlichtingen alleen nog maar toegestaan als "de veiligheid of de soevereiniteit van het land en de constitutionele orde door klandestiene activiteiten be dreigd worden". dat hij verantwoordelijk wordt ge houden voor de invasie van Russi sche troepen in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe. Volgens Nadzjav Nadzjafov van het nationalistische Azerbajdzjaan se Volksfront komt de wisseling van de wacht aan de top van de communistische partij te laat om de spanningen tussen het volk en de partij weg te nemen. Eerder hadden leiders van het Volksfront, dat op het ogenblik in de praktijk de macht uitoefent in Azerbajdzjan, gezegd dat alleen de verkiezing van Gasan Gasanov tot vermindering van de spanningen zou kunnen bijdragen. Gasanov heeft de afgelopen dagen bereid heid getoond tot samenwerking met het Volksfront, maar hij werd in een geheime stemming verslagen door Moetalibov. r Indiase soldaten werden gedood. De span- Thatcher en Bush prijzen Gorbatsjov WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse president George Bush en de Britse premier Mar garet Thatcher hebben Michail Gorbatsjov gisteren een hart on der de riem gestoken. Bush noemde Gorbatsjov "de beste hoop" voor voortzetting van vreedzame verandering in de wereld. "Het is niet aan een pre sident van de Verenigde Staten om te zeggen wie daar die func tie moet uitoefenen, maar als ik zo om me heen kijk denk ik dat Gorbatsjov de beste hoop is waar het onze belangen betreft", zei Bush. Over het militaire ingrijpen in Azerbajdzjan zei de Amerikaan se president dat Gorbatsjov zich volgens hem in deze "uiterst ne telige situatie" heel goed had ge dragen. Hij wees erop dat Gor batsjov met de Baltische staten nog steeds een vreedzame dia loog voerde, en sprak in dat op zicht van een opmerkelijke prestatie. Thatcher verklaarde in het Lagerhuis dat „wij alleen meevoelen met Gorbatsjov bij de grote problemen die hij ont moet". Indiase troepen bewaken de plaats waar gisteren bij een aanslag i ningen in de noordelijke deelstaat lopen steeds verder op. (foto afp> SRINAGAR/NEW DELHI (IPS- /Rtr) De Indiase regering heeft Pakistan gewaarschuwd zich niet te bemoeien met Kashmir, waar de is lamitische meerderheid een "heili ge oorlog" voor afscheiding heeft uitgeroepen. De Pakistaanse minis ter van buitenlandse zaken Sha- mabzada Taqub Khan heeft eerder deze week gezegd dat in zijn land openlijk wordt gepraat over de vraag of de twee buurlanden op weg zijn naar een nieuwe oorlog om de verdeelde staat Kashmir. Khan zou hebben gezegd dat velen in Pakis- De autoriteiten van Kashmir heb ben gisteren buitenlandse journa listen verzocht de regio te verlaten in verband met de voordurende on lusten. De waarschuwing kwam na een aanslag van militante moslims op leden van de Indiase lucht macht, waarbij vier militairen wer den gedopd en negen anderen ge- y/ond raakten. De districtsmagistraat Ghulam Abbas zei dat de autoriteiten niet langer konden instaan voor de vei ligheid yan de buitenlandse pers mensen. De verslaggevers eisten di rect een gesprek met gouverneur Jagmohan om protest aan te teke nen tegen het besluit. Intussen stuurt New Delhi nog meer troepen naar Kashmir, waar een groot deel van de bevolking voor afscheiding is van de deelstaat van India. De afgelopen dagen heb ben de troepen regelmatig het vuur geopend op betogers die kreten rie pen als "Indiase honden ga naar huis". Het afgelopen weekeinde zijn zeker 50 mensen om het leven gekomen tijdens de ernstigste on lusten sinds jaren. Kashmir vormt al jaren een punt van geschil tussen India en Pakis tan. New Delhi beschuldigt Islama bad ervan de opstandelingen van wapens te JERUZALEM (Rtr/DPA/AFP) - In door Israël bezette Westelijke Jor- daanoever en de Gaza-strook is gis teren massaal gestaakt tegen de enorme toename van joodse immi granten uit de Sovjetunie. Premier Jithschak Shamir heeft eerder aan gekondigd dat hij de bezette gebie den wil gebruiken als woonruimte voor de 100.000 immigranten die dit jaar worden verwacht. Bij bedrijven werd niet gewerkt, winkels bleven gesloten en het openbaar vervoer reed niet. Op de Westelijke Jordaanoever wonen al honderden nieuwe kolonisten. In de bezette gebieden leven in totaal 70.000 Israëliërs en zo'n 1,75 miljoen Palestijnen. Zelfs de Verenigde Sta ten maken zich zorgen: Washington noemde Shamir's plan voor een Groot-Israël "weinig behulpzaam" en dreigde op de hulp aan Israël te korten. De uitlatingen van Shamir stuit ten in Israël op onbegrip, zeker in het licht van het vredesproces in het Midden-Oosten. Bij de Palestijnen leidden zij echter tot paniekreac ties. In 1989 vertrokkken als gevolg van de toenemende bevolkings druk en de gevolgen van de Pales tijnse opstand al 25.000 Palestijnen naar Jordanië. De nieuwe immigra tiegolf zal de Palestijnen nog verder in de verdediging drukken. BUKAREST - Terwijl de Roe meense oppositie steeds feller te hoop loopt tegen het Front voor Na tionale Redding, heeft president Ion Iliescu gisteravond voor de tele visie opnieuw het besluit van het Front verdedigd om mee te doen aan de verkiezingen. Als het Front wordt weggevaagd, belandt Roeme nie in een chaos, aldus Iliescu. door Ronald Frisart De president verklaarde dat het Front nooit zou hebben gezegd dat het niet aan verkiezingen zou deel nemen. Elke politieke groepering heeft het recht te beslissen of en wanneer ze meedoet aan verkiezin gen, aldus Iliescu. Hij sprak zijn ver bazing uit over de felheid waarmee de drie belangrijkste oppositiepar tijen (Boerenpartij, Liberale Partij en Sociaal-Democratische Partij) hebben gereageerd op het besluit van het Front om eigen kandidaten te stellen. Hij onderstreepte dat de minister van sociale zaken een libe raal is en dat de departementen van onderwijs en religieuze aangelegen heden worden bestuurd door onaf hankelijke bewindslieden. Voorts betitelde hij de opvatting dat slechts politieke partijen mogen meedoen aan verkiezingen als een ideologisch idee uit de vorige eeuw. Het Front beschouwt zichzelf als beweging, als platform van vele stromingen, en niet als partij. Ilies cu vergeleek het Front met Solidari teit in Polen. In plaats van politieke strijd te leveren, moeten we ons nu concentreren op de economische problemen, aldus de president. Niettemin wordt dinsdag 23 janu ari, de dag waarop het Front besloot eigen kandidaten te stellen, hier en daar al aangeduid als "zwarte dins dag". Gisteren trokken voor de der de achtereenvolgende dag enige honderden demonstranten naar hethoofdskwartier van het Front op het Victorieplein. Zondag organi seert de Boerenpartij een grote de monstratie in het centurm van Bu- karest. Een woordvoerder zei gis teravond te hopen dat de Liberale Partij en de Sociaal-Democratische Partij zich daarbij zullen aansluiten. Het dagblad Romania Libera, dat tot nu toe wel Front-leider Dumitru Mazilu aanviel maar het Front als zodanig niet, haalde gisteren voor het eerst zeer fel uit naar het Front. De kritiek was vervat in een door publicist Octavian Paler onderte kend artikel onder de kop 'Illusies leefden niet langer dan een maand; stierven zo veel Roemenen voor niets?'. De kaarsen op de graven van de martelaren kunnen wel eens kaarsen blijken op het graf van de revolutie, aldus Paler. Het Front lijkt de enige partij te worden en dat zal Roemenie de kans ontnemen een echt democratisch land te wor den, zo schrijft hij. "Vergeet 23 janu ari 1990 niet. Het kon wel eens de avond zijn waarop de revolutie aan haar einde begon". Honduras stuurt Contra's land uit TEGUCIGALPA/MANAGUA (IPS) De Contra's moeten weg uit Honduras, zo heeft de nieuwe be velhebber van het Hondurese leger generaal Arnulfo Cantarero giste ren gezegd. Volgens Catarero, die twee dagen na het aantreden van de nieuwe president Rafael Callejas tot chefstaf is benoemd, zijn regering, en leger het daarover eens gewor den. In Honduras zijn bij de grens met Nicaragua 12.000 Contra's gelegerd. Met steun van de Verenigde Staten voerden zij vanuit hun Hondurese basis jarenlang acties tegen het Ni caraguaanse regeringsleger. In het kader van het Middenamerikaanse vredesplan zouden vertegenwoor digers van de Verenigde Naties en de Organisatie van Amerikaanse Staten moeten toezien op ontman teling van de contras. De onderhan delingen daarover zijn echter vast gelopen. Terwijl de Nicaraguaanse opposi tie en de Verenigde Staten de rege ring in Managua blijven beschuldi gen van plannen om te frauderen met de verkiezingen van 25 februa ri, heeft een opiniepeiling van de Universiteit van Midden-Amerika uitgewezen dat de Sandinisten van president Daniel Ortega kunnen re kenen op een grote overwinning. Ook een Amerikaanse peiling geeft aan dat de Sandinisten op de een absolute meerderheid afstevenen. Het FSLN zou ruim 54 procent van de stemmen krijgen tegen de groot ste oppositiecoalitie, de Nationale Oppositie Unie UNO, slechts 18,1 procent. BRUSSEL - In Wenen zijn de on derhandelingen tussen NAVO en Warschaupakt over vermindering van de conventionele strijdkrach ten in Europa vorige week hun vijf de ronde ingegaan. Maar het is alsof buiten de muren van de Hofburg al met de uitvoering van de zesde ron de begonnen is. door Hans de Bruijn Terwijl diplomaten en militairen er moeizame gesprekken voeren over weg te halen aantallen solda ten, of de vraag hoe nu precies een tank of een gevechtsvliegtuig moet worden omschreven, worden her en der eenzijdige troepenverminderin gen aangekondigd, afgedwongen of al ten uitvoer gebracht. Polen, Hongarije en Tsjechoslo- wakije willen dat de Sovjet-troepen eind 1991 van hun grondgebied zijn verdwenen. En de Sovjets zelf ma ken tegelijk ernst met de uitvoering van de eerder aangekondigde ver minderingvan hun aanwezigheid in Oost-Europa, die eind volgend jaar moet zijn voltooid. In het westen gaat het wat langza mer. Logisch, gezien het overwicht vari het Warschaupakt. Maar ook de Amerikaanse president Bush komt volgende week met voorstellen voor een verlaging van de defensie uitgaven. En onze minister van de fensie Relus ter Beek kon daarbij gisteren niet achterblijven. Zijn Belgische collega Guy Coëme over weegt om de 25.000 Belgische solda ten uit de Bondsrepubliek terug'te halen. België is het eerste land dat de aanwezigheid van zijn strijd krachten in Duitsland zo ter discus sie stelt. Eensgezindheid Beiden zeggen dat die terugtrek king moet plaatsvinden in het kader van de Weense onderhandelingen. Ook de VS, Canada, Groot-Brittan- - -I,Mnry'.'si-, a>.' nië en Frankrijk hebben soldaten in Duitsland. Maar vooral Washington w heeft steeds gezegd dat altijd 69.700 soldaten, Frankrijk met NAVO-troepen in de Bondsrepu- 52.000 man, België met 25.200 solda ten, Canada met 7100 en Nederland .nschappen. bliek zouden moeten blijven. Coëme doorbreekt als eerste die met 5700 eensgezindheid door ronduit de zin daarvan ter discussie te stellen. "Nu de grens tussen Oost- en West- Duitsland open is en straks een hereniging Duitslanden komt, is er geen recht vaardiging meer voor vreemde troe- Sovjetleider Gorbatsjov pen aan die grens". Ook in Groot Brittannië gaan stemmen op Aan de andere kant van het niet ieer bestaande IJzeren Gordijn wellicht wacht men niet op de resultaten van beide de CFE-onderhandelingen in 'We- In december 1988 kondigde - - de VN dat hij voor eind 1991 een half riiiljoen man mét hun wapens uit de drie divisies van het Brit- Oost-Europa Zou weghalen. Aan- Rijnleger terug te halern En de vankelijk heerste daarover veel in scepsis, maar de NAVO erkent nu de dat Gorbatsjov woord gehouden [tag heeft. Vorig jaar zijn al 265.000 Sov jet-soldaten uit Oost-Europa Amerikaanse aanwezigheid Duitsland zal als gevolg CFE-onderhandelingen ook kunnen.' Er zijn in de Bondsrepubliek dwenen. Dit jaar worden nog eens 403.900 troepen van NAVO-bondge- 185.400 soldaten teruggetrokken en noten gelegerd. Het Amerikaanse de resterende 49.500 volgen in 1991. Sovjettroepen Maar dat gaat de Oosteuropeanen, die op weg zijn naar democratie, niet snel genoeg. De Polen, Honga ren en Tsjechen willen eind 1991 al le Sovjet-troepen kwijt. Het 'Sovjet- vrij' maken van de DDR zal er voor al van afhangen hoe snel de Ameri kanen zich uit de Bondsrepubliek terugtrekken. Wel stelde de Oost duitse SED-partyleider Gysi twee 'weken geleden voor om ook de troe pen van beide Duitslanden te halve ren. De DDR heeft nu 173.000 solda ten, de Bpndsrepubliek 494.000 man. Gysi wil voorts denuclearising van de Duitslanden en wapen vrije zones tot 80 km van de Duits-Duitse grens. Bij de NAVO is men niet zo blij met de snelheid waarmee de dingen nu gaan. De opperbevelhebber van de NAVO, de Amerikaanse gene- WENEN (ANP) De ministers van buitenlandse zaken van de Bondsrepubliek, Frankrijk en Italië hebben gisteren in Wenen opgeroepen om de onderhande lingen tussen Oost en West over het verminderen van de conven tionele bewapening (CFE) te ver snellen. Genscher, Dumas en De Michaelis vinden dat de ontwik kelingen in Oost-Europa de druk vergroten om bij deze onderhan delingen snel tot resultaten te ko men, zo hebben zij tijdens de zit ting van de CFE-onderhandelin gen verklaard. De drie ministers vinden dat het tijdschema om in de zomer en uiterlijk in het najaar akkoord te bereiken zeker moet worden gehaald. raai John Galvin, zéi onlangs dat het westen de verleiding moet weer staan om de eenzijdige stappen van de Sovjets met soortgelijke eenzij dige stappen te beantwoorden. Der gelijke drastische troepenvermin- deringen moeten aan de Weense on derhandelingstafel worden afge sproken en in akkoorden minutieus worden vastgelegd, anders verlie zen we de controle, zei hij, Druk Maar vooral vreest men dat snelle terugtrekking van Sovjettroepen de druk vanuit de publieke opinie zal vergroten om hier hetzelfde te doen. Vooral de Amerikanen zullen moei lijk begrijpen dat de Sovjetunie he lemaal uit Oost-Europa verdwijnt, terwijl de Amerikaanse GI's in Duitsland blijven. De Amerikanen zouden volgens de voorstellen hun troepen in Euro pa van 325.000 op 275.000 man moe ten brengen. Maar onder druk van de begrotingsproblemen in de VS gaan al drastischer cijfers over de tafel. De bekende senator Sam Nunn had het onlangs over hooguit 200.000 Amerikanen in Europa. En als de Sovjets zich geheel te rugtrekken uit Oost-Europa, moe ten de Amerikanen dan niet uit West-Europa weg? Zal Europa dan eindelijk zijn eigen militaire zaakjes moeten opknappen en is het daar wel op voorbereid? Op die vragen zal eerst duidelijkheid moeten ko men. Maar wel snel, want de tijd dringt. CFE Aanvankelijk zouden verminderin gen pas in Wenen aan de orde ko men na het afsluiten van een eerste CFE-akkoord. Verdergaande re ducties zouden pas na 1995 worden besproken. Maar de eerste CFE- rondes in Wenen dreigen door de gebeurtenissen in Oost-Europa te worden ingehaald. De NAVO-landen gingen de CFE- onderhandelingen in met als doel het Warschaupakt de mogelijkheid te ontnemen verassingsaanvallen en massale offensieven tegen het westen uit te voeren. Maar door de ineenstorting van het communisme heeft die doelstelling in de praktijk nauwelijks nog betekenis. Door die ontwikkelingen hinkt 'Wenen' achter de feiten aan en dat doet die onderhandelingen geen goed. Het Warschaupakt is verdeeld en de Oosteuropeanen onderhande len meer over troepenvermindering met de Russen dan met het westen. Het wordt daarom tijd dat NAVO en Warschaupakt snel de veranderde werkelijkheid in de onderhandelin gen betrekken. Het afsluiten van een eerste ontwapeningsakkoord behoudt zijn prioriteit, maar beide machtsblokken hoeven niet tot dat moment te wachten met te praten over wat er daarna zou moeten ge beuren. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5