REISBURO LEIDEN Kenya: meer dan zon en safari alleen Voor a uw Pelikaanstraat 25 Leiden Tel. (071132222-132422 ANVR reizen Nairobi, waar 2 miljoen me proberen te overleven, soms c erbarmelijke omstandigheden. archief) Mandera] Lodwar OEGANDA Wadzjier 3ARISSA Aroesja] Ook de Masai hebben het toerisme ontdekt. Het eens zo trotse krijgersvolk eist geld en bezoek aan' hun schamele onderkomens. Van Kenya wordt vaak gezegd dat het binnen haar eigen grenzen alles heeft wat een land in Afrika mooi maakt. Wie er zelf ooit is geweest, zal dat niet snel tegenspreken. De schrille contrasten hebben Kenya, dat wordt doorgekliefd door de evenaar, 14 keer zo groot is als Nederland en 24 miljoen inwoners telt, terecht de naam bezorgd van een van de indrukwekkendste naties in Oostafrika. De ongekende verscheidenheid van het wild- en vogelleven, de uitgestrektheid van de rollende savannen, de serene, haast angstaanjagende rust van de verlaten woestijnen in het noorden, de bevroren toppen van de majestueuze 5199 meter hoge Mount Kenya, de schoonheid van Rift Valley, de allure van de koraalstranden aan de Indische oceaan en het haast ideale klimaat. Kenya, waarvan wordt gezegd dat er de eerste mens is ontdekt, bezit al deze fascinerende facetten. Of zoals een enthousiast teruggekeerde vakantieganger het treffend uitdrukte: "Je waant je daar in een natuurfilm". Sinds de onafhankelijkheid op 12 december 1963, behoort Kenya politiek tot het meest stabiele land van Afrika. En juist dat aspect heeft de buitenlandse belangstelling op allerlei uiteenlopende terreinen doen toenemen. Mpt het toerisme als voornaamste exponent. Maar tegenover alle natuurlijke pracht en praal staan ook schrijnende tegenstellingen. Zoals armoede, werkloosheid, onderdrukking en discriminatie tussen allerlei verschillende bevolkingsgroepen. Een reisverhaal. RBSADVICSBUHO De hele wereld bij u om de hoek Als de huidige trend van vreemd en ver op vakantie gaan zich voortzet, hangt er binnen afzienbare tijd bij een aanzienlijk deel van het reislustige Nederlandse publiek een kaki- tropenuitrusting in de kast, staat er een leistenen schaakbord op het bijzet tafeltje of ontsiert een onmogelijk groot beeld van een olifant de huiskamer. Op die manier moet de tastbare herinnering aan een zogenaamde 'confrontatiereis met het Afrikaanse continent' zichtbaar blijven voor vrienden, kennissen, femilie en buren of anders tenminste het gesprek op het onderwerp brengen. door Ad Heesbeen De trek naar kleine, buitensporige vakantiebestemmingen zoals bij voorbeeld Kenya neemt naarmate de financiële drempels lager worden steeds meer toe. Zelfs voor de toerist met een kleine beurs zijn dergelijke landep 'bereikbaar' geworden. Spanje is langzamerhand uit de gratie geraakt. "Het is toch leuker om in het voorbijgaan tegen de buurman te zeggen datje niet in Zuideuropa, maar in Kenya op vakantie bent geweest. Dat staat een stuk interessanter. Anders gaat hij gewoon door met het knippen van de haag", herleidt Toon Moeskops, pr-woordvoerder van de chartermaatschappij Transavia, de achtergrond van de toegenomen interesse van het nieuwe vakantie fenomeen. Air Holland Met Air Holland voert de vliegtuigonderneming sinds november vorig jaar een maal per week vluchten uit naar Mombasa, de voormalige hoofdstad van Kenya. De belangstelling voor het Oostafrikaanse land is volgens beide maatschappijen 'boven verwachting'. "Kenya heeft altijd goed in de markt gelegen", voegt Carine Jongste van Holland International daar aan toe. "Op safari gaan en dat combineren met een strandvakantie is al jaren 'in' bij een groot publiek. Door de aantrekkelijke prijzen is de volgorde omgedraaid en het land voor meer mensen toegankelijk geworden". Op safari gaan in Kenya hoort er uiteraard bij. Maar het avontuurlijke is er al lang af. Zeker voor degenen, die in groepsverband reizen. Want de chauffeurs manoeuvreren hun busjes op de slopende heen- en terugreis volgens afspraak met de handelaren - zeer frequent voor de souvenirwinkeltjes. Aan de batikkleden, leistenen poppetjes, schaakborden en andersoortige beeldjes ontkomt niemand. Betalen kan, in welke valuta en met welke creditcard dan ook. De tocht zelf over slechte wegen, met gaten en scheuren in het asfalt zo groot als een dijk-opening, alsmede de valkuilen en hobbelige zandpaden in het wildgebied vormen een aanslag op iedere spier en elk gewricht. Wie lichamelijk niet topfit is, komt gebroken aan. Zo het einddoel überhaupt al wordt bereikt, want de rally-rijders schrikken voor geen enkele gevaarlijke verkeershandeling terug. Dat er gemiddeld 150 verkeersdoden per maand vallen, is geen verrassing meer. Parken Van de talloze prachtige nationale parken en natuurreservaren leent de Masai Mara, zo'n driehonderd kilometer ten westen van Nairobi aan de grens van Tanzania, zich volgens de brochures het beste voor een paar kijk-dagen tussen het tanende loslopende wild. Meestal met daaraan vastgekoppeld een bezoekj e aan een traditioneel Masai-dorp. De Masai, de meest beschreven en gefotografeerde Afrikaanée stam en eens een trots volk, hebben het toerisme ook ontdekt. Een blik in de manyatta kost geld en meestal te veel. Veel langer dan een halve week ziet de doorsnee-bezoeker het 'apen- gapen' in het algemeen niet zitten. Zeker niet wanneer talloze auto's en landrovers elk willekeurig koppeltje dieren genadeloos insluiten om de net iets te luidruchtige en opgewonden safarigangers gelegenheid te bieden de riante telelens op het open dak te leggen. "Drie dagen vind ik mooi", is een veel gehoorde opmerking. "Alleen naar beesten kijken, begint snel te vervelen. Mensen zijn veel leuker". De honderden tour-operators in Kenya spelen daar handig op in. De lodges, waar de safari-bezoekers overnachten, zijn daarom voor Afrikaanse begrippen heel luxueus ingericht. Grote driepersoons legertenten met daaraan vastgenageld éen stenen hokje warm en koud zijn er ook huisjes met rieten daken' en een eigen terras. De verwende toerist wordt verder op zijn wenken bediend met een zwembad, restaurant, bars en een open kampvuur. Pionier De echte pioniers kiezen voor een ander soort safari en trekken op eigen houtje met een Landrover een paar weken door minder toegankelijke gebieden, zoals Turkana en Samburu, boven de evenaar, waar de zon genadeloos schijnt. "Meestal zqn het jongeren met weinig geld. Zij zoeken echt nog het avontuur en nemen de ontberingen voor lief', zegt Paulina van Helden. De in Kenya geboren dochter van een al vijftien jaar in het land gestationeerde Nederlandse landbouwkundige werkt op het hoofdkantoor van Tour Africa Safaris in Nairobi. "De r budget beschikt, 20-jarige Van Helden. "De regentijd s dan net voorbij en begint bij eigenlijk de zomer. De meeste mensen gaan naar Mombasa, Lamu of Malindi, omdat daar eigenlijk alles is wat een vakantieganger zich wenst. Zon, zee, strand, en prachtige hotels. Het is net een tropisch paradijs. Vanuit die stad kun je ook op safari gaan naar het Tsavo National Park en het iets verder gelegen Amboseli natuurreservaat. Ik heb een paar jaar in Mombasa gewerkt, maar het is er mij te warm. Ik ben blij dat ik terug ben in Nairobi". Door de drukkende temperatuur in het hoogseizoen (december, januari en februari) komen de meesten niet veel verder dan de stad, het strand en de whiskey-fles, laat staan dat ze de kans te baat nemen om 's nachts de unieke treinreis van twaalf uur te maken naar Nairobi. Ze raken alleen opgewonden als ze een Masai in traditionele kledij zien lopen. In de havenplaats, met in het hart de oude stad Fort Jesus, zijn de tegenstellingen enorm. Zo geldt Mombasa als een bij uitstek geschikt vakantie- en hersteloord. Aan de andere kant komen er talloze ernstige ziektes voor als oog- en oorinfecties, AIDS en huidaandoeningen en liggen lepralijders op straat. De Daily Nation, de grootste krant in Kenya, meldde onlangs dat er in 1987 onder de plaatselijke bevolking 335.139 gevallen van malaria waren geregistreerd. Groei De groei van Mombasa, door de Nation omschreven als 'the town that daily doubles its numbers', levert andere contrasten op. Naast de schitterende hotels aan de koraalkust staan in het centrum nieuwe hoge flat- en kantoorgebouwen tegenover de afbraakwijken. Daar wonen voornamelijk moslims onder armoedige omstandigheden. Maar die plekjes zijn bij de meeste toeristen niet echt in trek. Dus worden ze genegeerd, ook door de overheid. Dat geldt evenzeer voor andere plaatseri in het land. In de hoofdstad Nairobi, met zo'n twee miljoen inwoners, woedt dagelijks een ongekende overlevingsstrijd van tienduizenden Kenyanen. Bijna de helft is werkloos. Een groot aantal van hen slaapt op straat of in gevaarlijke en onhygiënische krottenwijken. Bij voorbeeld in Mathare (waar 80.000 mensen, onder wie veel kinderen zonder ouders, wonen of liever gezegd verblijven), in Kawanqwere en in Kanegemi. Veel werklozen poetsen schoenen, verhuren zich als pakezels aan handelaren, of rijden twintig uur per dag als gekken in versleten taxi's om hun dagelijkse portie ungali (maispap) te verdienen. Zelfs het minimumloon, in Kenya tussen de 77 en 136 gulden per maand, wordt bij lange na niet gehaald. De winkelstraat River Road, gelegen in de schaduw van de fraaie parlementsgebouwen, was ooit een toeristische pleisterplaats. Nu is het geannexeerd door de drugs- sex- en maffiabazen. Berovingen zijn er aan de orde van de dag of liever gezegd de avond en de nacht. Dat Nairobi bekend staat als een gevaarlijke metropool, wekt dan ook geen verwondering. "Toeristen", zegt Paulina van Helden, "doen de hoofdstad alleen aan voor een tussenstop op hun weg naar de safari. Waarom? Er valt domweg buiten het bezoeken van een paar musea, het torenhoge Conferentie Centrum met het draaiende restaurant op de bovenste etage of uit eten gaan in een van de betere restaurants heel weinig te beleven. Bovendien voelen veel buitenlanders zich niet veilig en dat kan ik me best voorstellen". Overdreven Karei Hoogendoorn, eerste secretaris van de Nederlandse ambassade, vindt het beeld dat de buitenwacht van Nairobi schetst, schromelijk overdreven. "Nairobi is niet gevaarlijker dan welke andere wereldstad dan ook. Zo goed als ook de gemiddelde Kenyaan niet crimineler is dan welke inwoner van een andere grote stad. Ze zijn alleen veel armer. Ik voel me hier veiliger bij voorbeeld dan in de metro van New York. Diefstal, veelal onder bedreiging, komt heel veel voor, klopt. Dat is een groot probleem. Maar de meeste mensen gaan ook zo onvoorzichtig met hun eigendommen om. Als je dit land bezoekt, is persoonlijke discipline heel belangrijk". Hoe het land ook wordt getypeerd: Kenya is veel meer dan alleen op safari gaan en in de zon liggen. Wie zijn ogen in het prachtige land goed de kost geeft en zijn vizier niet alleen richt op de tropische verrassingen, kan zien dat het toerisme de vriendelijke Kenyanen weinig oplevert. Veel van wat er wordt verdiend, verdwijnt naar de luchtvaartmaatschappijen en de tour-operators in het westen. Of wordt door de overheid gestopt in de aanleg of verbetering van wegen en vliegvelden. Terwijl daarnaast de prijzen van de eerste levensbehoeften worden opgedreven. En dat is eigenlijk alleen goed voor de Indiërs (80.000 totaal), van wie velen de handel beheersen. De minder bedeelden helpt het in elk geval niet. Het toerisme levert weliswaar werk op, maar hoogwaardig is het allerminst. Doorgaans blijft het beperkt tot slecht betaalde bordenwassers, bedienden en kamermeisjes in de hotels en restaurants, terwijl een groot aantal vrouwen zich dagelijks op de terrassen van die gelegenheden meldt om hun lichaam voor een paar rotcenten te verkopen aan elke willekeurige bronstige bezoeker. Daarentegen kan de Kenyaan ook weer niet buiten het toerisme. Want het brengt, hoe en voor wie dan ook, veel geld in het laatje. In dat opzicht zal Kenya altijd wel het land van de tegenstellingen blijven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33