de-Haan Gletschers omgetoverd tot zomerskigebieden Oostenrijk wil met mountainbiking en paragliding jonge toeristen lokken U vindt de mooiste plekjes gegarandeerd bij een ANVR Reisadviesburo. Reisburo Zoals het skiën de' toeristen in de winter trekt, zo moeten bergsporten als mountainbiking, paragliding, deltavliegen, wildwatervaren en bergbeklimmen de toeristen 's zomers naar Oostenrijk lokken. De toeristenindustrie in dit land is overigens niet op zoek naar heel veel 'zomer-bezoekers', als ze maar wel veel geld kunnen uitgeven. De sporten zijn duur. Dit zegt C. Lukas, hoofddirecteur van het Oostenrijks Toeristenburo in Wenen. In 1988 telde Oostenrijk Daar vindt u ook de kennis en de ervaring, die nodig zijn voor een plezierige vakantie. Wat u ook zoekt - avontuur, cultuur of puur natuur - bij elk ANVR Reisadviesburo bent u zeker van een zorgeloze zomer. U herkent ons aan dit vignet: De hele wereld ANVR bij u om de hoek REISADVIESBURO i Limburg van Stirumstr. 6a Noordwijk tel. 01719 - 19252 Herenstr. 58 Voorhout tel. 02522 - 30174 Skiën, en soms ook langlaufen, hoeft niet meer beperkt te worden tot alleen de winter. In de zomermaanden, wanneer in het dal de vakantiegangers puffend bij het zwembad liggen, zijn op veel plaatsen op een hoogte van drieduizend meter de skiliften volop in bedrijf. Oostenrijk heeft maar liefst acht zomerskicentra met pisten op de glétscher. Niet alleen de gevorderde skiër, maar ook de beginner kan daar aan zijn trekken komen. Trouwens ook langlaufers en wandelaars kunnen hier en daar terecht, want in enkele gebieden zijn langlaufloipes uitgezet en worden er wandeltochten onder leiding van een gids gehouden.. In het voor-en najaar is het met een heerlijke zon uitstekend skiën, zeker als er in die periode af en toe nog eens wat sneeuw valt. In de maanden juli tot en met september beperkt het skiën zich echter in het algemeen tot de ochtenduren. Daarna wordt de sneeuw een natte brij, waarin het niet alleen slecht, maar ook gevaarlijk skiën is. Het skiën op grote hoogte vraagt extra aandacht voor huid en ogen. De zeer sterke ultra-violette straling doet verwoestend werk als er geen afdoende maatregelen worden genomen. Een zonnebrandcrème met een hoge beschermingsfactor en een goede sneeuw- en zonnebril zijn noodzakelijk. Bloot Skiën met blote armen en/of in korte broek is af te raden. Door het opvriezen 's nachts betekent een duikeling dan pijnlijke schaaf-en snij wonden. Men moet zelfs altijd warme kleding meenemen, want het weer kan plotseling omslaan. Binnen en kwartier kan er vanuit een strakblauwe hemel een ijskoude mist op de gletscher neerdalen of een ijzige wind opsteken. Op en bij alle gletscherbanen zijn restaurants. Veelal is ook ter plekke skihuur mogelijk. Huren van skies is zeker als je in de zomer slechts één of twee dagen wilt skiën bijzonder aantrekkelijk. Er zijn verschillende skipassen verkrijgbaar. Een dagkaart kost gemiddeld 45. Bij de dalstations is in het algemeen voldoende parkeergelegenheid. Ook gaan er skibussen. In de weekeinden in voor-en naseizoen is het vaak erg druk en ontstaan er wachttijden bij de liften. Flattach-Mëolltal De Mëolltaler gletscher ligt in het Këarnter Oberland op een hoogte van 2200 tot 3200 meter. In de heeft dit gletscherskigebied oppervlakte van tien hectare. Er zijn twee sleepliften en een gondelbaan. Kaprun Vanuit Kaprun (vlakbij Zeil am See) gaat één van de modernste liften van Oostenrijk via drie trajecten naar de noordwestkam van de Kitzsteinhorn op 3000 meter. Vanuit Kaprun gaat ook de Gletscherbahn Kaprun 2 (de grootste kabelbaan ter wereld) het Alpinecentrum. Daarnaast zijn er de Maurergletscherliften (twee naast elkaar), de Schmiedingergletscherliften (ook twee parallelliften) en een dubbele stoeltjeslift. Dachstein Vanuit Ramsau Tëurlwand Hëutte gaat een gondellift in 8 minuten naar de Hunerkogel aan de rand van de Dachsteingletscfyer (2700 m). Daar zijn vier liften en een dubbelstoeltjeslift te vinden. Een gletschergebied zonder spleten en ook zeer geschikt voor beginners. Er zijn geprepareerde langlaufroutes met een lengte van vijf tot tien kilometer. In de zomer worden er zelfs langlaufseminars 1 gehouden in het internationale langlauftrainingscentrum op de gletscher. Wandeltochten zijn ook mogelijk. Met gletschertaxi's (12 pers.) kunnen tochten gemaakt rs gaat skiën moet zich goed aankleden. Het ig aanhebt, lelijk verbranden. daarvan kun je, als je te Hintertux Aan het eind van het Zillertal is het dalstation van de Zillertaler Gletscherbahnen. Van daar uit gaat men in twee trajecten naar het Tuxferner Haus en het gletscherrestaurant. Hier op 2600 meter hoogte begint het zonmerskigebied. Twee liften gaan van 2600 meter tot een hoogte van 3000 meter. De sleeplift Olperer 1 (3000 m tot 3200 m) ontsluit de zuidhelling van de Riepensattel. Met een dubbele stoeltjeslift bereikt men het hoogte punt. Daar is nog weer een sleeplift. De gletscherliften GrosserKaseren 1 en 2 ontsluiten het gletschergebied van de Lëarmstange Kaserer. De langste afdaling in de zomer is 2 kilometer. Skilessen het gehele jaar door. Kaunertal De Kaunertalstrasse (vanaf Prutz) gaat tot de rand van de gletscher, de Gepatschferner.(2700 m) De sleeplift gaat vanaf de gletscherrand omhoog naar het Fanginjoch op 3120 meter. Een sleeplift ontsluit de noordoosthelling van de Hinteren Karlespitze dalstation op 2830 meter, bergstation 3100 m). Stubai Op een uurtje rijden v en via de weg door Mieders, Fulpmes en Neustift ligt het dalstation van de Stubaier Gletsjerbaan op 1750 meter. Twee gondelbanen eindigen bij de Dresdener Hëutte. Hier zijn de drie F ernau-sleepliften naar respectievelijk 2300 meter, 2600 meter en het bergstation op 3100 meter. Via de Dresdener Hëutte bereikt men ook het bergstation Eisgrat op 2900 meter, waar nog eens vier ander sleepliften ter beschikking staan. Vanaf de hoogste lift in het gebied, die eindigt op de 3333 meter hoogte is het gebied rond de Schaufelspitze voor skiërs toegankelijk. De gletscher is zowel voor beginners i Innsbruck als gevorderden geschikt. Pitztal Het zomerskigebied op de Pitztalgletscher is vanaf Innsbruck I via Telfs en Imst te bereiken. Vanaf Imst is het nog 35 km naar het dalstation in St.Leonhard im Pitztal. Het zomerskigebied ligt op een hoogte van 2840 tot 3260 meter met mogelijkheden voor zowel beginners, gevorderden en langlaufers. Er zijn twee sleepliften naar de Brunnenkogel en het Mittelbergjoch, een dubbele stoeltjeslift naar de gletschersee, waar ook de langlaufroute van ongeveer tien kilometer begint en een oefenlift voor beginners en kinderen. Sëolden/Oetztal Vanaf Sëolden gaat een vrij steile, vijftien kilometer lange panoramaweg haar het I .gletschergebied van het Oetztal (2700-3250). Er zijn twee skigebieden, de Rettenbachferner en de Tiefenbachfemer. Vanuit het Rettenbachtal gaan een dubbele stoeltjes en een sleeplift naar het Pitztalerjoch op 3000 meter en het Rettenbachjoch op 3400 meter. Verder nog twee sleepliften en een lift die zorgt voor de verbinding met het nieuw ontsloten zomerskigebied op de Tiefenbachfemer. (Ook bereikbaar per auto via een tunnel). Op deze gletscher twee driezits stoeltjesliften en twee sleepliften, waarbij de driezitsstoeltjeslift Seiterkar weer voor de verbindingen met het skigebied op de Rettenbachferner zorgt, waardoor het grootste aaneengesloten zomerskigebied van de Oostalpen is onstaan, Veel blauwe routes. Beginners raden we aan te starten op de Tiefenbacher met zijn vrije vlakke en brede pistes. Informatie: Oostenrijks Verkccrburo, Stadhouderskade 2,1054 ES Amsterdam, tel. 020- 129682. In Oostenrijk is wandelen van oudsher een sportieve bezigheid in de zomermaanden. Maar er zijn de laatste jaren veel mogelijkheden bijgekomen. Paardrijden en golfen, maar ook deltavliegen, paragliding, mountainbiking en wildwatervaren, om er maar eens een paar te noemen. Dat trekt heel wat Nederlandse toeristen. door Pien Wildeman bijna 116 miljoen overnachtingen van toeristen. De Nederlanders namen hiervan ruim 9 miljoen voor hun rekening. Van alle toeristen die Oostehrijk jaarlijks bezoeken komt 55 procent in de winter en 45 procent in de zomer. Het verschil tussen het aantal bezoekers in de winter en de zomer maakt op het eerste gezicht niet eens zoveel uit, maar hierbij moet wel worden opgemerkt dat voor een doorsnee hotelkamer 's winters bijna twee keer zoveel wordt betaald als 's Van hut naar hut In de winter is verreweg de grootste groep toeristen rond de dertig jaar, waar Oostenrijk in de zomer veel 50- plussers trekt. Om de jongeren die 's winters komen skiën, 's zomer ook naar het land te 'lokken', is de toeristenindustrie zich ruim zeven jaar geleden gaan storten op typische bergsporten. De afgelopen jaren zijn veel ski leraren 's zomers les gaan geven in deltavliegen en paragliding (met een bestuurbare parachute van een helling afrennen tot je gaat dalen). In de meeste dorpjes en hotels worden mountainbikes verhuurd. En op iedere daarvoor geschikte rivier kunnen bezoekers met een Toch staan bergwandelen en bergbeklimmen nog steeds bovenaan in Oostenrijk. Op allerlei manieren proberen de Oostenrijkers nieuwe mensen te interesseren voor deze sport. Zo kwam het van hut naar hut wandelen jaren geleden al in en nu rukt het 'Wandern ohne Gepack' op. Om te kunnen wandelen zonder bagage, moeten de bezoekers wel een van te voren uitgestippelde route lopen. Aan het eind van elke middag bereiken de wandelaars een bepaald doel, waar in de loop van de dag hun bagage al is afgeleverd. "Mountainbiking heeft ondertussen al een tweede plaats veroverd. Deze fietsen met rond de 18 versnellingen zijn.uitermate geschikt voor bergtochten zolang de bergpaadjes maar worden gevolgd en er tijdens dalingen flink wordt geremd. Voor mensen die een hekel hebben aan lange wandelingen, maar wel gek zijn op de natuur en rust, zijn deze fietsen een uitkomst. Een goede conditie is hiervoor overigens een vereiste, want in de bergen fietsen is wel even wat anders dan tegen de wind op-een Nederlandse vlakke weg", vertelt Hedy Gout van het Mountainbiking is heel iets anderd dan fietsen in Nederland. Oostenrijks Verkeersbureau in nederland uit eigen ervaring. Vliegen Wat vooral tot de verbeelding van veel jongeren spreekt, maar erg veel geld kost, is vliegen. Omdat het al snel een paar dagen duurt voordat een beginner de eerste vaardigheden van paragliding of deltavliegen onder de knie heeft, lopen de kosten in de honderden guldens. Paragliding is goedkoper en gemakkelijker te leren dan deltavliegen. Toch kost een kennismakingscursus paragliding van een halve dag ongeveer 100 gulden. Voor een cursus van drie dagen moet een toerist al snel 400 gulden betalen. Een kennismakingscursus deltavliegen wordt meestal niet gegeven omdat principes van deltavliegen niet binnen vier uur bijgebracht kunnen worden. Wanneer iemand wil gaan deltavliegen moet hij of zij een cursus van ongeveer vijf dagen volgen die ruim 500 gulden kost. Wat dat betreft is rafting (wildwater-varen in een grote rubberboot) goedkoper. Na een korte uitleg kan de sport onmiddellijk worden beoefend. Een tocht van ruim een uur in een rubberboot over een al dan niet wild stromende rivier kost overigens ook nog zo'n 50 gulden per persoon. Een andere nog niet aangestipte sport in opkomst in Oostenrijk - maar dit is dan ook een sport die niet echt 'berg-afhankelijk' is - is golf. In Oostenrijk zijn op het moment dertien 18-holes tellende golfbanen, waar elke toerist, tegen betaling natuurlijk, welkom is. De Green Fee (de entree) loopt in Oostenrijk uiteen van 32 gulden op door-de-weekse dagen tot 64 gulden in het weekeinde. Vrees "Het grote voordeel van de zomer sporten is datje net zoals bij skiën niets van te voren hoeft te bespreken en ter plekke kunt kijken watje leuk vindt", zegt Hedy Te paard door het water. Gout. Een door natuurliefhebbers gevreesd nadeel zou echter de aantasting van de natuur in de bergen kunnen zijn. Volgens de directeur van het Oostenrijks Toeristenburo Lukas vormen de toeristen absoluut geen bedreiging voor de bergen. "Wij houden juist heel veel rekening met de natuur, daar wordt de sport op afgestemd", aldus Lukas. "En daarbij is Oostenrijk zo enorm groot, dat de bergen niet worden oyerbelast", vult Hedy (foto's GPU) Gout aan. De vrees van de natuurliefhebbers is overigens niet vreemd, want vast staat dat de bergen te lijden hebben onder het groeiende aantal skiërs. Dat de zomersporten toeristen lokken is te zien aan het groeiende aantal toeristen dat het land bezoekt. Nederlanders blijken ook veel te voelen voor sportieve vakanties. Voor Inlichtingen: Oostenrijks Toeristenbureau. Stadhouderskade 2. Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 32