Magisch en onwaarschijnlijk avontuur REI/BUPO OOEZA/TPAAT 3O-1EI0ED TEL. OFM3394I /ilk ANVR Moordweekeinde in een verrukkelijk Brits hotel be ui me er Haal nü snel de zomer- gids! Voor al uw zomer reizen! I I 'Waltzing Mathilde, waltzing Mathilde'. Verpletterend vals schalde de Mathilde Song door de dubbeldekker, die ons van Lake Tahoe naar het hotel te rugbracht. Ze keken ons wat raar aan, de andere passagiers. Je kon zien wat ze dachten. Maar zelf had ik ook nooit ge dacht dat ik nog eens een volks- jl. liedje zou gaan zingen met die ruige bonken uit Australië en Nieuw Zeeland. En wat te den ken van die meiden uit Zuid- Afrika? De koppige en zeld zaam uit de band springende Zwitser? Dat bescheiden meis je uit Singapore? Allemaal de den ze mee. Een bij elkaar ge harkt zootje dat al na en week een fantastische 'big family' was geworden. Natuurlijk hadden we bij aanvang veel gemeen. We wa ren tussen de 18 en 35 jaar, wil den één van de mooiste gedeel ten van Amerika verkennen en vonden het wel zo leuk om dat te doen met een internationaal gezelschap. Contiki, dat in Ne derland wordt vertegenwoor digd door My Way, bood daar voor uitkomst. Het heeft als enige jongeren-reisorganisatie rondreizen door Amerika in het programma opgenomen waar bij wordt overnacht in een ho tel, motel of lodge. Bij andere jongerenreizen door de Verenigde Staten JANUARI 1991 wordt veelal gekampeerd en dat heeft natuurlijk zijn char me. Maar ik zou me kunnen voorstellen dat na weer zo'n vermoeiende dag in de bus, veel mensen geen zin hebben hun tentjes op te zetten, muntjes te kopen voor de douche en hun ei gen potje te koken. Zo'nj rondreis is tenslotte bepaald geen luiervakantie. Door zes Amerikaanse staten en Mexico voert de 'Frontier USA Tour'. Dat gebeurt per luxe toeringcar die er, net als de bussen van My Way, blitz uitziet. Een bus waar overigens niet alleen in werd gezeten maar waarin bovenal werd geleefd. Het zingen van de Mathilde-song stond met stip genoteerd maar ook werd er in het vehikel gegeten, geswingd, gefotografeerd, geslapen, over de rugleuningen gekropen (wedstrijdjes van achter naar voren en weer terug) en gepraat, heel veel gepraat. Door Marjolein van den Dobbelsteen Was dit, bedachten de acht Nederlanders die in Los Angeles waren ingestapt, eigenlijk niet gelijk een prima manier om, je Engels op te halen? Dat was het zeker. De Amerikanen zelf praten namelijk graag en veel. En willen tegelijkertijd weten wat de ander doet, waar hij vandaan komt en hoe hij heet. Heel stil Scott, onze 'Real American' reisleider, liet dit al meteen merken. Hij stelde zichzelf voor in een zeer aumusante toespraak waarna de 45 Contikigangers er eveneens aan moesten geloven. Nu is het vreemde, dat iedere Amerikaan, of hij nu 5 of 85 jaar is, de gave schijnt te hebben op doodkalme wijze een groep van 45 man te vertellen wie en wat hij is. Een gave die bij niet- Amerikanen veel minder blijkt voor te komen. Plotseling werd het dan ook heel rtil in de bus. Maar ze deden het. Allemaal. Stuk voor stuk. Zelfs Toon, een Brabander wiens Nederlands slechter verstaanbaar was dan het belabberde Engels van de Australiërs, had groot succes. Wat deels te danken was aan zijn, naar het schijnt, zeer moeilijk uit te spreken naam. Toon werd dus Tjoen, de clown van de reis. Helaas, hij maakte wel een ernstige misstap, Tjoen. Of hoorde dat ook bij zijn act? In elk geval kwam hij na een afdaling in de Grand Canyon niet terug naar boven. De hitte was hem parten gaan spelen. Tjoen, vergezeld van zijn broer, besloot in de Canyon te overnachten. Zodat er die ochtend, een beetje onthutst, 43 in plaats van 45 man in de bus stapten. Scott had contact gehad met de wachters, wist dat er niets aan de hand was, liet een briefje achter en besliste: 'Let's go'. Op naar Las Vegas. Waarom zou je.43 man laten wachten op twee? Wat toen volgde was een lange, serieuze preek van een aangebrande Scott. Een beetje schoolmeesterachtig? Nee. We meenden dat het goed was zo. Daarbij: Tjoen Co. kwamen die avond met het vliegtuig naar Las Vegas. Vrolijker dan ooit. Rinkelende jackpots Scotts besluit was een voorbeeld van de aanpak van een reisleider van de grootste jongerenreisorganisatie ter wereld. The trip must go on. Lol maar ook discipline. Uit de band springen maar wel vroeg weer op. Wat overigens niet zeggen wil dat Contiki zijn klanten als kinderen behandelt. Zowel Ruth (vervangster van de met een blindedarmontsteking afgehaakte Scott) als Scott had dat goed in de gaten. Natuurlijk kies je met zo'n busrondreis voor een vol en uitgestippeld programma. Waardoor het kan gebeuren datje het na een uurtje wel gezien hebt in Tijuana, het Volendam van Mexico. Het verblijf in San Fancisco daarentegen, lijkt je veel en veel te kort. Zoiets kan voorkomen. Maar de andere kant van de medaille is, dat een uitgestippelde rondreis zoals Contiki ze maakt je ook werkelijk alle highlights laat zien. Met de bus door Amerika: De bus vol jongeren tussen de 18 en de 35jaa\ heerlijke vakantie. al snel een grote familie en foto's als deze gaan dan ook de wereld rond. Herinneringen Zodat je niet de vergissing begaat zo lang in het verrukkelijke San Francisco te blijven rondslenteren datje Disney Land misloopt. Een kans die in een land als Amerika, levensgroot aanwezig is. Tijdens zo'n verzorgde reis is het natuurlijk ook handig dat ontbijt en diner bij de prijs zijn inbegrepen. Hoe gaaf om in gokgek Nevada vanaf een overdadig buffet (meloen, pannekoekjes, eieren in alle soorten en maten, yoghurt, toast) je ontbijtje samen te stellen tussen het kabaal van rinkelende jackpots. Amerika ten voeten uit. Voordatje het weet sta je sabbelend aan een tros druiven zelf een gokje te wagen. Een half uurtje nadat je je wake-up call hebt gehad. Een avond later moetje dan in en andere staat weer verwoede pogingen ondernemen zelfs maar een bar in te komen omdat je nog geen 21 bent. Maar enig handig geritsel met rijbewijzen leverden sommigen toch nog een illegaal drankje op in 'The Mangy Moose Bar' in Jackson Hole, Wyoming. Een bar die je niet mag missen, want hier lopen ze nog. The Men, de mannen. Onvervalste Levi Straus broek strak op de kont, cowboylaarzean en dito hoed. Bij voorkeur met klep iets over de samengeknepen ogen. Luxe waar de accommodatie iets minder allure had. Wat niet wegneemt dat evengoed iedereen zich te rusten kon leggen in een tweepersoons kamer met douche en toilet. Waarom het dan toch sober genoemd? Omdat de andere kamers tijdens de reis zo goed waren. Overal superruime kamers met tv, telefoon, radio, twee tweepersoonsbedden, bad, toilet en douche. En, in staten waar het kwik in de zomer on-Nederlands hoog oploopt, een airco. Dat er in de ruim bemeten tuin dan ook nog een zwembad lag, spreekt vanzelf. Luxe dus. Waarvoor je net wat meei betaalt. Jawel, een 15-daage Contiki-reis kost in het laagseizoen f3.400 en in het hoogseizoen f3.800. Maar daarvoor vliegje niet alleen per KLM lijndienst naar Los Angeles; je hebt er dus ook die voortreffelijke accommodaties voo en de al even voortreffelijke begeleiding en service. Bovendien zijn bij Contiki-reizen flink wat excursies bij de prijs inbegrepen. Excursies waaraan je, omdat je nu eenmaal betaald hebt, overigens niet verplicht bent deel te nemen. Maar wie slaat nu een sightseeing tour door Las Vegas af? En wie wil niet weten waar Steve McQueen in de film 'Escape from Alcatraz' zorgvuldig zijn ontsnapping voosbereidde? Je wordt door 'Contiki naar de boot gebracht en je hoeft alleen nog maar aan boord te gaan. Waarna je al snel gewaar wordt dat het gevangeniseiland Alcatraz niet eens het interessantste gedeelte is. De skyline van San Francisco die je vandaar ziet, dat is pas indrukwekkend! Contiki weet de plekjes waar je het best de hoge cactussen kunt fotograferen. Waar 'El Capitan' in Yosemite Park het best tot zijn recht komt. Waar wel eens een buffel langs de kant van de weg loopt (het beest verscheen keurig op schema voor onze lenzen). Ed. onze buschauffeur, leek geen enkel probleem te hebben met het feit dat zijn voertuig bijna kapseisde toen iedereen bij het verschijnen van de buffel joelend naar het linker raam stoof. Sterker: Ed lachte erom. Het was tenslotte toch zijn laatste jaar op de Contiki-bus. Dit jaar wordt hij zesendertig. En net zoals de passagiers, mag niemand in dienst van Contiki ouder zijn dan vijfendertig. Hij zal er nog vaak aan terugdenken, aan zijn vele reizen door Amerika. Want het heeft iets zo'n reis door het land van de onbeperkte mogelijkheden. Iets magisch. Iets avontuurlijks. Iets onwaarschijnlijks. Ik denk het, terwijl ik juist een kaart uit Australië lees. 'From your Contiki Friend, hope to see you soon again.' Ik hoop het ook. We waren een grote gekke drukke familie. Informatie over Contiki Reizen: Passepartout Reizen. Postbus 21002, 3001 AA Rotterdam, tel, 010-40 11 212. Frognel Hall is zo'n ver rukkelijk Brits hotel. De witte villa, hoog op een van de zeven heuvels van Tor quay, geeft uitzicht op de baai. De kamers dragen geen nummers, dat zou geen pas geven voor zo'n oud huis. Ze dragen de na men die hen werden gege ven toen die oude familie hier nog woonde: de Mas ter's room, de Mistress's room, miss Sarah's room en de butler's room - mèt bin nendeur naar de naastgele gen housekeeper's room. Dienstmeisje Ruth - zwarte jurk, onberispelijk wit gesteven kapje en schort - begeleidt het vermoeide reisgezelschap naar de genoeglijke eetkamer voor het diner. Een verlate gast trekt v/at opmerkzame blikken; zeker die man die de voorlichtsters van het Engelse toeristenbureau (BTA) zochten. Toch vreemd, hij stond niet op de lijst van genodigden. Plots verstarren de vorken in de handen; een van de BTA-dames, blijkbaar hevig ongerust over het wegblijven van de man, verliest zich in een woedende uitval. Hoe durfde hij zomaar weg te blijven, onverantwoord! Verbaasd en verstoord kuchen de gasten wat in hun servet. Niet erg professioneel, zo'n houding... Door Claudia Sondervan Net als het tweetal de discussie op de gang wil voortzetten, verschijnt een vrouw bij de andere deur: 'Telephone for mister...' Knal! Een schot uit een (antiek) pistool doet de man verstarren. Bloed verspreid zich over zijn overhemd; er wordt gegild en hij valt. Stilte. Dan applaus. Passie We zijn er tussen genomen! The Whodunnit Company gaf een staaltje van haar kunnen weg. "Doorgaans zijn de gasten niet onvoorbereid, hoor", stelt Hannah Reynolds, een van de dertig acteurs in The Whodunnit company, gerust. Whodunnit's - wie heeft 't gedaan-boeken, of wel detectives, werken verslavend. De spanning om uit elke bladzijde kleine hints en aanwijzingen te halen en het mysterie op te lossen. Liefst vóór de ontknoping. Je een echte speurder voelen. Wie beeldt zich dat niet graag in? Het blijkt een universele passie, gezien het aantal vertalingen dat de boeken van Agatha Christie onderging. Maar van origine is het natuurlijk Brits, menen de Britten met hun Britse stelligheid. Net zo British als de butler, die het immers altijd gedaan heeft, net zo Brits als Agatha zelf en even Brits als de Engelse voorliefde voor gezelschapspelletjes. Inhuren Met die gegevens ging The Whodunnit Company aan het werk. De acteurs werken in groepjes van zes in Zuidengelse hotels. Ze tracteren hotelgasten op een onvervalst moordmysterie-weekeinde, compleet met lijk, verdachten en ontknoping. Want wat is er mooier dan zo'n verhaal in het echt te beleven? Hoteldirecties kunnen de company inhuren voor een weekeinde. Gasten die op zo'n weekeinde afkomen, krijgen bijvoorbeeld een, uitnodiging voor de bruilbft van een adellijke heer en dame - met een briefje over de relatie die ze tot het bruidspaar worden geacht te hebben. Die vrijdagavond worden ze na aankomst in het hotel ontvangen met een receptie. Daar overlijdt helaas de bruid. Tussen de bruiloftsgasten bevindt zich de moordenaar en tot zondagmiddag is er tijd om te ontrafelen wie in het gezelschap de dader is. Tussen volslagen onbekenden weet niemand of de acteurs gasten, omwonenden of personeel zijn. Ieder, ook de gast, speelt zijn rol. "We werken in ploegen van zes acteurs met elk een ander verhaal. We houden zo'n scenario als de adellijke bruiloft niet langer dan zes maanden nieuw mysterie", vertelt Hannah Reynolds. "We zijn nu driejaar bezig en hebben al heel wat vaste klanten. Zo hebben we een eigen 'miss Marple', een oude dame die altijd komt als we weer een nieuw plot hebben. En we doen er tien per jaar". De amateurspeurders komen in alle leeftijden, beroepen en samenstellingen: oudere echtparen, een gezin, een groep jongeren, alleenstaanden. Fanatiek "De gasten zijn ontzettend fanatiek", lacht de jonge actrice. "Ze gaan tot midden in de nacht door, achtervolgen, ondervragen. Iedereen zit er meteen tot over zijn oren in". Levensecht acteren dus, midden in je publiek en non stop van vrijdagavond tot zondagmiddag, als de gasten hun vermoedens bekend mogen maken. De winnaar gaat naar huis met een fles champagne. "Doodvermoeiend, maar leuk. Zeker als er buitenstaanders nietsvermoedend inrollen", aldus Hann'ah. "Laatst hadden we een moord geënsceneerd in een serre die vanaf de weg te zien was. Daar liep toevallig op dat moment een politie-agent. Toen dié binnenstormde, hadden we heel wat moeite om hem te overtuigen dat het 'lijk' werkelijk alive and well was!" RHSADV1ES&URO

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 30