'Medici moeten blijven nadenken 'Eigen opleiding kerken riskant' isa Slag om defensiebezuinigingen Amerikaans congres van start NABIJ Prof. Remmelink: Wettelijke regeling euthanasie niet zaligmakend IREPORTAGE i iWMHMMWM—BBMB VRIJDAG 26 JANUARI 19» GEESTELIJK LEVEN DEN HAAG "Er zijn mensen die zeggen dat de huidige praktijk van euthanasie, waarbij dat onder bepaalde voorwaarden niet strafbaar is, wel hanteerbaar is. Aiideren vinden het zo'n ver schrikkelijk moeilijke zaak, dat ze vinden dat er regels moeten ko men. Dan kijken ze vooral naar de medici, die bij wijze van spre ken de hete adem van de officier van justitie in hun nek voelen en daarom vinden dat er een regeling moet komen". Prof. mr. J. Remmelink, procureur- generaal bij de Hoge Raad en voor zitter van de commissie die in op dracht van de regering een onder zoek moet gaan leiden naar de aard en omvang van de huidige euthana siepraktijk in ons land, houdt zich wat op de vlakte als hem naar zijn persoonlijke mening wordt ge vraagd. "De commissie is nog niet bij elkaar geweest. Ik zou me als voorzitter diskwalificeren door nu al allerlei uitspraken te doen. Wat ik zeg, geldt als een persoonlijke op vatting". door Jan van Dijk Wat er ook gaat gebeuren, Rem melink wijst erop dat ook een wette lijke regeling niet zaligmakend is. "Het mag nooit zo worden dat door een of andere vlotte formule eutha nasie gemakkelijk wordt gemaakt. Het is een moeilijke zaak en dat moet zo blijven. Het kan geen kwaad dat medici blijven doen wat ze nu doen: nadenken, danig tob ben, voordat ze een beslissing ne- start binnenkort een onderzoek naar de euthanasie praktijk. Nog voor het is begonnen, is van verschillende kanten al kri tiek geuit. De socioloog W. Melief die in Utrecht een vergelijkbaar on derzoek heeft gedaan, ziet het als een poging van de regering om een beslissing tot een wettelijke rege ling te komen, uit te stellen. Ook art sen hebben al te kennen gegeven weinig heil te verwachten van dit onderzoek. Toch begint Remme link vol goede moed. Wat vindt Remmelink van de kri tiek? "Of mensen vinden dat het een poging tot uitstel is, daar kan ik me niet over uitlaten. Daarvoor zit ik niet in de politiek. Ik zou de laatste zijn om minister Hirsch Ballin van die intenties te beschuldigen. Wat mij betreft, zal ik dit onderzoek niet op de lange baan schuiven. De com missie hoopt binnen anderhalf jaar klaar te zijn. Ik zou het niet prettig vinden om er langer mee bezig te zijn. Wat de kritiek van artsen be treft: We zullen ons best doen om de medewerking van de medische stand in te roepen. Dit is wat ons be treft een serieuze zaak. We zullen de medici niet lastig vallen met iets wat nergens toe leidt". Hoe ziet u de taak van de commis sie? "Onze opdracht is om harde gege vens te verzamelen. Daarmee zullen we voor de dag proberen te komen. Het gaat ons om gegevens waarbij de levensbeschouwing niet ter zake doet. Van belang is dat er goede vra gen worden gesteld en dat er onder scheid wordt gemaakt tussen wat wel of niet euthanasie is. Je leest wel eens dat er duizenden gevallen van euthanasie worden gepleegd, maar ik wil eerst wel eens weten wat daar onder wordt verstaan. Want er zijn ook vormen van eutha nasie die door praktisch niemand als zodanig worden beschouwd. Ik denk daarbij aan 'sterbenshilfe'. Geen zinnig mens zal er bezwaar te gen maken dat iemand die ernstig lijdt en elk ogenblik kan sterven wordt geholpen, ook als dat bete kent dat zo iemand waarschijnlijk eerder overlijdt. Bij de vraagstelling moeten we duidelijk maken wat de commissie onder euthanasie ver staat". Minister Hirsch Ballin heeft art sen die aan dit onderzoek meedoen, niet ivillen vrijwaren. Dat betekent dat ze een risico lopen op strafrech telijke vervolging als hun antwoor den daar aanleiding toe geven. Kunt u ze geruststellen? "De minister kan formeel geen vrijwaring geven. Ook moet de commissie met de vraagstelling er rekening mee houden dat de medici zo vrij worden gelaten, dat ze geen problemen krijgen met hun be roepsgeheim. Dat zal de Prof. mr. J. Remmelink: 'Ook een wettelijke regeling is niet zaligmakend zorgvuldig moeten nagaan. Je moet artsen zeker niet bedreigen met strafvervolging. Want dan kunnen we er net zo goed niet aan beginnen. We moeten de gulden middenweg bewandelen. De artsen moeten niet het gevoel hebben dat ze al met een been in de gevangenis staan. Maar ja, het kan natuurlijk zo zijn dat als er een rare toestand wordt gecon stateerd, dat toch moet worden doorgegeven. Maar ik verwacht niet dat zich dat in de praktijk zal voor doen". De politiek is niet in staat geble ken een wettelijke regeling voor eu thanasie te maken. Vindt u het tijd worden voor een regeling? "De commissie heeft niet tot taak een een wetsvoorstel te doen. Al is het niet uitgesloten dat ons later zal worden gevraagd daar iets over op papier te zetten. Wel zullen we zover gaan dat we iets gaan aanbieden waar het kabinet iets aan heeft. Als het om puur registreren zou gaan, zouden we kunnen volstaan met de onderzoekers aan het woord te la ten. Het is de bedoeling dat de com missie de onderzoeksresultaten evalueert en zo hard maakt, dat er een conclusie uit kan worden ge trokken. Dat kan betekenen dat we vinden dat er een wettelijke rege ling moet komen, maar het kan ook blijken dat de huidige praktijk evi dent geruststellend is en dat er geen regeling nodig is". "In het algemeen ben ik een groot voorstander van de wet. De situatie dat je deze materie noodtoestands- gewijs moet oplossen, dat het in principe strafbaar is maar dat eu- thansie onder bepaalde voorwaar den niet strafbaar is, is niet ideaal. Maar op een gegeven moment kun je niet verder komen en moet je met niet heldere formuleringen functio neren. Als dat niet te beroerd gaat, kan ik me voorstellen dat je zegt: laat het maar zo. Zo wordt veel in het CDA gedacht. Aan de andere kant dringt de hoofdofficier van jus titie in Alkmaar, aan wiens oordeel ik veel waarde hecht, aan op een duidelijke regelng. Ik heb daar geen uitgesproken oordeel over". Euthanasie is een zaak die in het wetboek van strafrecht wordt gere geld. Sommigen vinden dat het eruit moet worden gehaald. "Dat is een zaak van de wetgever, wel vind ik dat je extremiteiten al tijd onder de werking van het straf recht moeten blijven. Als een medi cus kwaadaardig is, moet hij kun nen worden aangepakt. Maar de meeste zaken zou je misschien tuchrechtelijk kunnen afdoen. Maar het is niet de primaire bedoe ling van de minister dat deze com missie daar een uitspraak over doet. Dat geldt ook voor de formulieren waarop artsen de doordsoorzaak van patiënten moeten invullen. De regering moet erover beslissen of die in handen moeten komen van de officier van justitie of van de medi sche inspectie die ze in rare gevallen doorstuurt naar de officier". Minister Cheney (defensie) WASHINGTON - Het is niet ver standig maar wel prettig om alvast wat te dagdromen over de centjes die je in de toekomst gaat krijgen. Met precies dat houdt het Ameri kaanse Congres zich momenteel volop bezig. Het geld waarom het hier gaat zijn de vele miljarden dollars die het Congres meent te zullen overhou den omdat er de komende jaren denkelijk veel minder aan de lands verdediging hoeft te worden uitge geven. door Henk Dam Nu er een McDonalds restaurant in Moskou is, er een Hongaarse uit gave van Playboy bestaat, de Ber- lijnse Muur als elegant verpakte scherven in Amerikaanse waren huizen wordt verkocht, kortom de Koude Oorlog voorbij is, is de ratio voor een op volle toeren draaiend oorlogsapparaat ook voorbij, is de gedachte. En dus: waaraan zullen we dat geld nu eens uitgeven? Aan de ver mindering van het begrotingstekort - vorig jaar nog 165 miljard dollar? Aan het broodnodige oplappen van 's lands wegen en bruggen - kosten ten minste 400 miljard? Bestrijding van drugs? AIDS? Sociale pro gramma's, zoals nogal wat Demo craten willen? Belastingverlaging, zoals veel Republikeinen aardig lijkt? Dat er minder naar defensie hoeft te gaan, is een gedachte die niet al leen in het Congres leeft, maar ook in het Witte Huis en zelfs op het mi nisterie van defensie, het Pentagon. Minister Cheney (defensie) zal vol gende week zijn begroting voor 1991 indienen, maar nu al is uitge lekt dat hij eigener beweging heeft bezuinigd. Cheney zal vermoedelijk om 292 miljard dollar vragen. Dat is welis waar 5 miljard dollar meer dan in 1990, maar 10 miljard dollar minder als rekening wordt gehouden met inflatie. Met andere woorden: Che ney - en uiteraard president Bush die in dit soort zaken het laatste woord heeft - heeft zelf al gekort. Maar het Congres gaat het niet ge noeg vinden, dat staat nu al vast. Dat Congres wordt beheerst door de oppositionele Democratische partij, en Democraat na Democraat heeft de afgelopen week al de stel lingen betrokken, en gezegd dat er veel meer bezuinigd moet worden. Neem de invloedrijke senator Sam Nunn. Hij staat bepaald niet bekend als duif, maar hij vindt dat nu alle defensie-uitgaven tegen het licht van de ontspanning moeten worden gehouden, dat niet moet worden gestart met de produktie van nieuwe wapensystemen, en dat hard moet worden gedacht over het terugtrekken van alle troepen uit Europa. En Nunn is maar een van de vele honderden Amerikaanse Congre sleden, die allemaal een eigen me ning over de defensiebegroting hebben. De strijd om de defensie uitgaven zal dan ook nog lang het nieuws in Amerika blijven bepalen. Welke kant gaat het uit? Hoeveel gaat er worden bezuinigd? Eigen lijk valt daarover nog maar weinig concreets te zeggen. Veel zal afhan gen van de vraag hoe de regering de Amerikaanse defensie-rol in de ko mende decennia gaat zien. Cheney heeft beloofd op 1 april met een rapport te komen, waarin over die rol wordt gefilosofeerd. Uit wat er inmiddels is uitgelekt blijkt, dat de Amerikaanse aanwezigheid in Europa sterk zal afnemen of zelfs zal ophouden te bestaan, en dat er gewerkt moet worden aan een rela tief kleine, snel inzetbare troepen macht die overal ter wereld Ameri kaanse belangen kan verdedigen. Dat betekent in de praktijk: min der van alles. Minder mensen, min der vliegtuigen, minder schepen, minder zware wapens, minder kernraketten. Het betekent uiteraard ook: min der geld. Oud-minister van defensie Robert McNamara zei onlangs dat rond de eeuwwisseling de defensie begroting niet meer dan de helft hoeft te zijn van wat-ie nu is. Dat betekent tien jaar lang een oplopende reeks bezuinigingen van steeds 5 procent (dus eerst 5 jaar procent, het jaar daarna 10 procent, etcetera). Dat betekent weer, op sa mengestelde basis, een totale bezui niging over tien jaar van 825 miljard dollar. Dat lijkt erg veel maar zelfs de meer conservatieve defensie-ex perts die onlangs door het blad For tune werden geraadpleegd, denken aan zeer forse bezuinigingen. Zij zeggen dat aan het eind van de eeuw de defensiebegroting met gemak met een-derde moet kunnen zijn in gekrompen. Hoe dat ook uitpakt, zeker is dus dat het Pentagon de komende jaren zwaar gaat inleveren. Zeker is ook, zoals eerder gezegd, dat het Con gres meer zal willen bezuinigen dan de regering. Democraten zeggen dat ze Cheney's begroting voor 1991 met in ieder geval nog eens 7 mil jard dollar willen inkrimpen. De grote vraag is natuurlijk waar op dan concreet moet worden be zuinigd. Enkele posten liggen in ie der geval voor de hand. SDI, het plan om Amerika met een atoompa raplu te beschermen, gaat zonder twijfel inleveren. Vorig jaar kreeg Bush daarvoor 3,8 miljard dollar in plaats van de gevraagd 4,9. Dit jaar zal er nog min der animo zijn om al te veel te ste ken in SDI, al was het alleen maar omdat er technisch zo weinig schot in dit programma zit, en omdat het nu ook z'n laatste restje strategische relevantie verloren heeft. De peperdure B-2 "stealth" bom menwerper, die niet door radar kan worden gezien, gaat het ook moei lijk krijgen. De B-2 heeft als apoca lyptische taak het overvliegen van atoombommen naar de Sovjetunie in geval van oorlog. Naarmate de kans op oorlog klei ner is geworden, is het prijskaartje van de B-2 - 500 miljoen dollar per stuk - meer gaan opvallen. Vertra ging van het programma lijkt wel het minste dat moet worden ver wacht. Verder zal zeker nog eens grondig worden bekeken of Amerika de ge plande modernisering van zijn op land gestationeerde intercontinen tale raketten wel nodig heeft. Voor zien is nu nog in twee typen: de Mid- getman, met e-e-n kernkop, en de via rails vervoerbare, tienkoppige MX-raket. Het is niet waarschijnlijk dat die het alletwee gaan halen. Er kan natuurlijk op nog veel meer worden bezuinigd. Maar een van de grote problemen daarbij is dat een Afgevaardigde in wiens kiesdistrict zich een fabriek voor tanks bevindt, niet voor bezuini ging op die tanks gaat stemmen. Want dat gaat hem kiezers kosten. Veel Afgevaardigden hebben de- fensie-industrieen of militaire bases in hun districten, en dat maakt de discussie nogal moeilijk. De vuist regel luidt, dat elke miljard dollar bezuinigen 38.000 banen kost. Nie mand wil die banen in zijn kiesdis trict verliezen, zo eenvoudig is de politieke realiteit. Daar komt dan nog bij, dat de de- fensie-industrieen zelf aan een uit gebreide lobby-campagne begon nen zijn, en zij hebben geld (en dus invloed) genoeg om die campagne kracht bij te zetten. Veel van de komende bezuinigin gen zullen dan ook uiteindelijk het resultaat zijn van slepende onder handelingen tussen Congresleden van dezelfde partij, van de twee par tijen, tussen Witte Huis en Congres, Congres en Pentagon, Pentagon en industrie, etcetera. Dat hele proces van lobbyen en handelen zal zich voor een niet zo'n Oud-minister McNamara. klein deel in het schemerduister af spelen. Alleen de kiezer in Washing ton D.C. ziet iets meer dan de ande re Amerikanen. Daarvoor hoeft hij slechts naar de lokale tv te kijken. Want daar zijn de laatste tijd steeds meer commer cials te zien, waarin defensie-bedrij ven hun glanzende tanks en dito straaljagers aanprijzen. Die commercials zijn eigenlijk al leen maar bedoeld voor de beslis sers in het Pentagon en het Witte Huis, en voor de Congresleden. Ze bewijzen op hun eigen manier dat het gevecht om de defensie-dollars ernst is geworden. Noorda: paard achter de wagen AMSTERDAM De hervormden en gereformeerden spannen met hun plannen voor een eigen predikantsopleiding het paard achter de wagen. Dit meent dr. S. J. Noorda, die het reorganisa tieplan voor de Universiteit van Amsterdam heeft opgesteld. Het hervormd-gereformeerde voornemen verkleint volgens Noorda de aanwezigheid van theologie aan de universiteiten. Noorda, als theoloog werkzaam aan de Vrije Universiteit en IKON-voorzitter, noemt de plan nen van de Hervormde Kerk en de Gereformeerden Kerken "een heel gevaarlijke ontwikkeling voor de universiteiten. De kans bestaat dat de kerkelijke oplei dingen de openbare faculteiten in de houdgreep krijgen". De facul teit wordt afhankelijk van wat de kerken nog uit haar programma willen gebruiken. Het is volgens hem heel iro nisch dat terwijl de universiteiten op basis van het rapport van de verkenningscommissie godge leerdheid nog maar nauwelijks begonnen zijn de kwaliteit van onderwijs en onderzoek te verbe teren, de kerken dit doorkruisen met een plan dat daar helemaal geen rekening mee houdt. Uit de verkenningscommissie kwamen EN VER Hollandse joden bepleiten vrede Midden-Oosten DEN HAAG (ANP) - "Wij willen helderheid van de PLO die moet ophouden met twee monden te praten". Dit zei D66-senator Han- neke Gelderblom-Lankhout gis teren in Den Haag bij de presenta tie van de heropgerichte Neder landse afdeling van het Interna tionaal centrum voor vrede in het Midden-Oosten. Gelderblom, secretaris van de afdeling, acht het denkbaar dat bestuursleden naar het PLO- hoofdkwartier in Tunis gaan om aan te dringen op het intrekken van het PLO-handvest waarin nog steeds gesproken wordt van de vernietiging van de staat Is raël. Behalve druk op de PLO wil men ook de vredeskrachten in Is raël steunen. Volgens voorzitter Ed van Thijn is de al jaren duren de impasse in het Midden-Oosten "buitengewoon verontrustend". Een twee-staten-oplossing en ter ritoriale concessies zijn volgens hem onvermijdelijk. Het centrum wil steun verlenen aan de vredesbeweging in Israël, de discussie binnen en buiten de joodse gemeenschap in Neder land bevorderen en deelnemen aan de dialoog met Palestijnen. Bestuurslid Avraham Soeten- dorp stemde tijdens de presenta tie in met een' opmerking van Ronny Naftaniël, directeur van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël, dat er aan Palestijnse kant niets van een vre desbeweging te merken is. Tij dens een recente internationale conferentie in Moskou had Soe- tendorp met leedwezen geconsta teerd dat na een lezing van de joodse auteur Elie Wiesel Syrië en Jordanië "een vierkante aanval" op de joodse staat deden. de openbare theologische facul teiten met alle kritiek toch duide lijk als de beste naar voren. "De kerken willen de bordjes hele maal verhangen. Dat lijkt me een riskante zaak", aldus Noorda. Volgens Noorda was juist het klimaat voor theologie aan de uni versiteiten gunstiger dan tien, vijftien jaar geleden. Aan allerlei faculteiten merkt men dat religie een belangwekkende factor in de samenleving en dus voor het on derzoek is. Dat maakt aansluiting van de theologische studie bij an dere universitaire vakken makke- lijker. Noorda kraakte gisteren deze kritische noot, nadat het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam had iungestemd met het eerste deel van Noorda's reorganisatieplan. Belangrijkste punten zijn: er komt één prope deuse, met twee leerroutes: een li- terair-historische en een sociaal wetenschappelijke. Noorda moet nu met de her vormden, Lutheranen en doops gezinden overleggen over moge lijke aansluiting van hun predi kantsopleiding aan de nieuwe structuur van de Amsterdamse theologische faculteit. Omdat de Hervormde Kerk er met haar ei gen plan nog niet uit is, zal de on zekerheid daarover nog een paar maanden duren, aldus Noorda. Minder zorgen maakt hij zich over dreigende taal die onder wijsminister Ritzen kort geleden sprak over het aantal van dertien theologische instellingen. Hij hield de universiteiten voor dat ze binnen twee jaar zelf tot vermin dering van dat aantal moeten be sluiten. "Anders zullen er eenzij dige maatregelen onzerzijds wor den getrokken", zo zei de minis ter. Als de universitaire instellin gen een goed profiel van onder wijs en onderzoek aanbieden dat voldoet aan de universitaire nor men, dan zal de minister zich hiertegen niet verzetten. Het gaat hem alleen om de kwaliteit van het onderwijs. Financieel staat al leen de bekostiging van de kerke lijke opleiding ter discussie. Charisma TV wil de ether in DOORN (ANP) - De Stichting Charisma TV, opgericht door mensen uit de kring van de Pink ster- 'en Volle Evangeliegemeen ten, heeft bij het Commissariaat voor Media een aanvraag inge diend voor het verkijgen van tele visiezendtijd voor 'charismati sche programma's'. Om de aanvraag te ondersteu nen heeft voorzitter G. A. Panhui- se de Pinkstergemeenten en Vol le Evangeliegemeenten aange schreven. Panhuise hoopt op 15 februari 30.000 steunbetuigingen te hebben. Panhuise ziet de Evangelische Omroep als "een zegen voor Ne derland", maar hij mist in de pro grammering de genadegaven. In de EO-programma's wordt vol gens hem de boodschap van de Pinksterbeweging systematisch geweerd. Bisschoppen BRD en DDR rond de tafel BERLIJN (KNA) - De rooms-ka- tholieke bisschoppen van de DDR en de Duitse Bondsrepu bliek zullen in maart voor het eerst gezamenlijk vergaderen in Augsburg. Het Vaticaan heeft de Duitse deling nooit erkend. Slechts twee van de zes bestuurlijke eenheden in de DDR zijn officieel een bis dom: Berlijn en Dresden. In hun verklaring zeggen de bisschop pen dat het besluit van het Vati caan in 1976 om de Berlijnse bis schoppenconferentie in te stellen geenszins het doel had vooruit te lopen op de eenheid van de beide Duitse staten. Zij zijn vastbesloten "al het noodzakelijke te doen om de in moeilijke tijden behouden een heid te verdiepen en haar in over eenstemming met de nieuwe mo gelijkheden verder vorm te ge- Nel Benschop. De bekende dichteres Nel Benschop werkt zondag mee aan een dienst van de Baptistengemeente (Rijnsburger- weg 124) in Leiden. Predikant is ds. A. H. Agtereek en het thema luidt: 'In de tegenspoed blijkt de ware vriendschap'. Aanvang tien Soefi-boodschap. De Leidse Soefi-stichting houdt vanaf zon dag de maandelijke Universele Erediensten in de kapel van Ver bum Dei (Plantage 16). De Soefi- boodschap verkondigt de een heid van alle godsdiensten en wil 'de geest van broederschap doen ontwaken'. Mevrouw H. Jelten spreekt zondag over: 'De voetstappen van de tijd'. Aan vang elf uur. Bijbelkring. Na vijfjaar lang in een huiskamer in de Leidse Me- renwijk te hebben vergaderd, be gint de''Volle Evangelie Bijbel kring' maandag in een zaal van de Bevrijdingskerk met een nieuwe 'fundamentcursus' van ongeveer tien avonden. De inleidingen worden verzorgd door de heer T. L. Beerenfenger. Anvang acht uur. Informatie via tel. 071- 893695. Beroepingswerk Stuijvenberg Terwolde-De Vecht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2